گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

“نگرش کلاسیک به هارمونی و پیانوی جَز” منتشر شد


به طور کلی منابع موجود به زبان فارسی برای علاقمندان موسیقی جَز (Jazz) بسیار ناچیز بوده و کتابهایی که در این زمینه در دسترس می باشند عمدتاً به بررسی اجمالی تاریخچه، سبکها و یا ویژگیهای کلی این نوع موسیقی می پردازند.

کتاب “نگرش کلاسیک به هارمونی و پیانوی جَز” نوشته دامینیک الدیس (Dominic Alldis) و ترجمه امین هنرمند که اخیراً توسط انتشارات سوره مهر، وابسته به حوزه هنری منتشر شده است، می تواند درهای جدیدی را به روی موزیسینهای جَز باز کند.

این کتاب با نگاهی عملی و در عین حال بسیار گسترده و همه جانبه، به بررسی هارمونی و نوازندگی پیانوی جَز می پردازد. این کتاب همچنین شامل اطلاعات بسیاری در رابطه با سبک شناسی، فرم و اصول ساختاری موسیقی جَز بوده و می تواند برای طیف وسیعی از دانشجویان، دانش پژوهان و مدرسین موسیقی، مفید واقع شود.

کتاب شامل دو بخش اساسی است
بخش اول که به بررسی هارمونی مقدماتی می پردازد، با مروری بر گامها، فواصل و تریادها آغاز شده و با فصولی در رابطه با آکوردهای جَز، هارمونی سه بخشی، سبکها و مدلهای همراهی و تئوری مقدماتی جَز دنبال می شود.

در بخش دوم، با هدف مطالعه هارمونی پیشرفته، کار با بازسازی هارمونی شروع شده و در ادامه، هارمونی چهار و پنج بخشی، تریادهای رو ساختاری، بلاک کوردها و هارمونی پنتاتونیک مورد مطالعه قرار می گیرد.

کتاب” نگرش کلاسیک به هارمونی و پیانوی جَز” در ۲۳۷ صفحه در قطع رحلی و با قیمت ۳۸۰۰ تومان در فروشگاههای وابسته به حوزه هنری و همچنین از طریق سایت انتشارات سوره مهر، ( با استفاده از این لینک : تحویل کتاب در منزل ) عرضه می گردد.


Dominic Alldis
در باره نویسندۀ کتاب
دامینیک الدیس استاد پیانوی جَز در آکادمی سلطنتی لندن و همینطور مدرس بداهه نوازی، هارمونی کلاسیک و آهنگسازی در کالج سلطنتی این شهر می باشد.

وی در عین حال به عنوان پیانیست و خواننده ای پرکار بر روی صحنه شناخته شده و در کنار سرپرستی کوارتت خود، به نوشتن قطعات برای آنسامبلهای دیگر می پردازد.

او آثار متعددی در سبک جَز منتشر کرده است که از میان آنها می توان به آلبوم “Turn Out The Stars” اشاره کرد که در آن قطعاتی از پیانیست بزرگ، Evans Bill به اجرا در آمده است.

گفتگوی هارمونیک
گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۴

بیشتر بحث شده است