داستان به وجود آمدن اپرای کارمن

پوستر اجرای اپرای کارمن در سال 1875
پوستر اجرای اپرای کارمن در سال 1875
شاید اپرای کارمن پرآوازه ترین اپرای جهان باشد اما بر خلاف باور عموم، ژرژ بیزه (Georges Bizet) و نویسندگان اشعار اپرای او هیچ نقشی در داستان اصلی نداشتند. چرا که کارمن داستانی بسیار قدیمی تر از اینهاست که برای اولین بار در سال ۱۸۴۵، به شکل یک رمان منتشر شد.

پروسپه مریمه (Prosper Mérimée) نویسنده و تاریخدان فرانسوی قرن نوزدهم، طی سفری به اسپانیا این داستان را از زبان یک کنتس شنید. داستانی که او نقل کرد درباره یک دختر کولی اسپانیایی و معشوق حسودی بود که پس از پی بردن به خیانت دختر، او را میکشد.

داستانی که مریمه باز نویسی کرد با آنچه شنیده بود تفاوتهایی داشت. در داستان او کارمن، دختر کولی نقش محوری داشت و زنی فریبنده و بسیار جذاب بود.او مردان را به کمک زیبایی و رقص خود به دام کشیده و آنها را مانند بردگان خود به دنبال میکشید.

عاشق او، خوزه (Jose)، مردی سلطه جو معرفی میشود که بلافاصله مسحور کارمن شده و گردان نظامی اش را ترک میکند و بعد متهم به جنایتی که انجام نداده میشود. دون خوزه پس از اینکه میبیند کارمن بدون توجه به فداکاریهای او حاضر نیست به عشق او پاسخ دهد، در پایانی تراژیک او را به قتل میرساند.

در رمان، داستان در زمانی که دون خوزه در زندان به انتظار اعدام است، برای راوی حکایت میشود، لازم به ذکر است که مریمه به این اثر خود بسیار میبالید.

او برای نوشتن ماجراهای سفرهایش بسیار شهرت داشت اما همانطور که انتظار میرفت، به خاطر نوع داستان، از این اثر او استقبال نشد.

پاریس که محل مهمی برای ارایه آثار ادبی به شمار میرفت در آن زمان تحت سلطه گرایشات اخلاق گرایانه بود و داستانی از این دست، بی سر و صدا از کتاب فروشیها و مطبوعات دور نگه داشته شد.

در سال ۱۸۷۴، بیزه داستان کارمن را برای اپرای خود برگزید. لودویک هالوی (Ludovic Halévy) و هانری میلا (Henri Meilhac) سرایندگان محبوب اشعار اپرا در آن زمان، اشعار موجود را تغییر دادند و چنین شایع بود که آن دو با انتخاب بیزه چندان موافق نبودند.

بیزه با تعدادی از تغییرات آنها مخالفت کرد و آنها را موجب ضعیف شدن اشعار دانست. به نظر او این اپرا میبایست تکان دهنده و موثر باشد. در متن اصلی، هیچ تصویری از مردی که مورد علاقه کارمن باشد وجود نداشت.

اما در اشعار شخصیتی به نام اسکامیلو (Escamillo) که یک اسپانیایی رند و بیکاره بود ظاهر شد. یک زن مو طلایی به نام میکائلا (Michaela) نیز برای تعدیل شخصیت خوزه به داستان اضافه شد تا در ضمن نقطه مقابل شخصیت کارمن هم باشد.

گروه کر و رقصندگان و همچنین سربلزان و افسران ارتش نیز در این اپرا پدیدار شدند. کارمن هم، همان زن دلفریب، خودرای و ویرانگر داستان باقی ماند. با این وجود در این شخصیت قدرت و احساساتی چنان نیرومند وجود دارد که همواره قلب تماشاگران را تسخیر کرده و آنها را در جانب خود نگه داشته است. او از مواجهه با مرگ نمیهراسد و درواقع به نظر میرسد که در انتظار آن بوده است.

جالب است که کارمن با نارضایتی شدیدی روبرو شد. جلسات تمرین منظم برگزار نمیشد و تعدادی از بازیگران قبل از اجرا کار را ترک کردند. موسیقی آن که اندکی مایه های اسپانیایی داشت هم با مخالفت روبرو شد و منتقدان آنرا با کلماتی نظیر “غیر اخلاقی” و “سطح پایین” توصیف کردند. بیزه، علی رغم جوایزی که به خاطر این اپرا دریافت کرد، کارمن را یک شکست میدانست.

با این وجود تا امروز اپرای کارمن تقریبا در تمام سالنهای اپرای جهان اجرا شده است. نقطه قوت کارمن در این است که خود را درگیر یک پیام اخلاقی نکرده است، بلکه به شخصیتها اجازه داده شده در مسیر خود حرکت کنند تا در نتیجه آن، هوسهای کارمن با رفتار بی پروای دون خوزه، تقوا و خداترسی میکائلا و جاذبه مردانه اسکامیلو ترکیب شود و داستانی نفس گیر به وجود آورد.

nhnh.essortment.com

7 دیدگاه

 • سلما
  ارسال شده در خرداد ۲۳, ۱۳۸۵ در ۱۱:۲۰ ب.ظ

  ای ولا کارمن …

 • saeed1922
  ارسال شده در خرداد ۲۴, ۱۳۸۵ در ۸:۴۹ ق.ظ

  جالب بود… لطفا از اپرا بیشتر بنویسید…

 • a
  ارسال شده در خرداد ۲۴, ۱۳۸۵ در ۹:۴۱ ق.ظ

  I think it’s the music that makes the whole work so popular

 • Shelale
  ارسال شده در خرداد ۲۵, ۱۳۸۵ در ۱۲:۵۷ ب.ظ

  kheili jaleb bud ke in tafsir az carmen ro az in site khundam,chon man ghablan romane un ro be zabane faranse khunde budam,va dust dashtam dar morede operash ham etelaati dashte baasham.
  age mishe lotfan begin aya in opera che saali dar iran ejra shod va azaie opera va sarparastesh ki budand?aya noskhe ee filmbardari shode az un dar zamane ghabl az enghelab vujud dare ya na? merci

 • سعید
  ارسال شده در مرداد ۷, ۱۳۸۵ در ۳:۴۵ ب.ظ

  لطفا بفرمایید این ویدیو را از کجا می شود پیدا کرد

 • آلن
  ارسال شده در آذر ۱۵, ۱۳۸۷ در ۸:۳۲ ب.ظ

  با سلام
  راستش من خیلی دنبال این اپرا هستم
  از دوستان کسی هست که نام سی دی یا نوار کاست اینو بدونه؟
  راستی به دوستداران اپرا شنیدن کارهای پاواراتی و آندره بوچلی رو توصیه میکنم

 • محسن
  ارسال شده در فروردین ۱۰, ۱۳۹۸ در ۷:۲۶ ب.ظ

  نابودی بشر از همون جایی شروع شد که اخلاق رو زیر پا گذاشت.زیباترین هنر خود اخلاقه.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

شهرام صارمی از مدیریت اجرایی جشنواره موسیقی فجر استعفا کرد

در پی استعفای اعتراض آمیز علی ترابی، شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، یک روز پس انتصاب مدیر جدید دفتر موسیقی وزارت ارشاد با انتشار نامه‌ای سرگشاده از سمت خود استعفا کرد.

از روزهای گذشته…

شریفیان: موسیقی آوانگارد ناقص به ایران رسید

شریفیان: موسیقی آوانگارد ناقص به ایران رسید

اشتوکهاوزن نگاهش به موسیقی بیشتر از جهت فیزیک صوت بود و کمتر موسیقایی نگاه می کرد، جذابیت کارهایش هم به همین خاطر بود. البته کارهایی هم در زمینه موسیقی کرده است ولی اصل کار او در زمینه های جالبی بود مثل اینکه میگفت اگر صوت از بلندگوهایی که به دور سر شنونده با سرعت زیاد می چرخند پخش شود، دریافت ما از آن چگونه است؟
نمایشگاه آثار سازسازی منوچهر قربانپور برگزار می‌شود

نمایشگاه آثار سازسازی منوچهر قربانپور برگزار می‌شود

نمایشگاهی از سازهای منوچهر قربانپور در محل سالن ساختمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری واقع در تقاطع یادگار امام و خیابان آزادی از روز شنبه ۲۶ الی ۳۰ مهرماه ۹۳ ، همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۶ برگزار خواهد شد. آثار این هنرمندِ سازساز، شامل ۱۴ دستگاه تار، سه تار و تنبور خواهد بود.
ریختر، پیانیستی برای تمام دوران (I)

ریختر، پیانیستی برای تمام دوران (I)

اسویتوسلاو ریختر (Sviatoslav Teofilovich Richter) در آگوست سال ۱۹۱۵ از پدری آلمانی و مادری روس در شهر Zhytomyr شوروی سابق (اکراین امروزی) بدنیا آمد. وی را بعنوان یکی از برترین نوازندگان پیانو در قرن بیستم یاد میکنند. موزیکالیته و تکنیکی ستودنی و همچنین رپرتوار گسترده ای که داشت مورد شگفتی و تحسین همگان بود.
به قلم یک بانوی رهبر (V)

به قلم یک بانوی رهبر (V)

آیا رسیدن به کار بیرون، ازدواج، وظایف مادرانه، مدیریت امور خانه، انجام کارهای داوطلبانه و خیلی کارهای دیگر به طور همزمان امکان پذیر است؟ همچنین رهبران ارکسترهای حرفه ای باید از یک ارکستر به سراغ ارکستر دیگری بروند. به عنوان رهبر میهمان به دور دنیا سفر کنند و به ندرت پیش می آید که در مکانی ثابت زندگی کنند. اکنون این پرسش پیش می آید که چه کسی هزینه این مشغله را می پردازد؟ رهبران ارکستر برنامه های عجیب غریبی دارند.
فرامرز پایور در قیاس با هم عصرانش

فرامرز پایور در قیاس با هم عصرانش

مطلبی که در پیش رو دارید سه سال پیش به مناسبت تولد فرامرز پایور در سایت موسیقی هنری ایران قرار گرفت. در این نوشته مقایسه ای بین فرامرز پایور با هنرمندان دیگر موسیقی، صورت گرفته است؛ مسلما” مقایسه دو هنرمند در دو رشته مختلف کاری دشوار است ولی می توان بصورت کلی از زاویه های مختلف، مقایسه ای به عمل آورد (همانطور که امروز بزرگانی مثل ابن سینا و داوینچی را از نظر خلاقیت و نوآوری با هم مقایسه میکنند) و در آخر معدلی از فعالیتهای موسیقی او به دست آورد.
ترومپت (I)

ترومپت (I)

درترومپت نسبت به سازهای دیگر مانند هورن ، ترومبون ، باریتون ، توبا از آلیاژ برنج بیشتری استفاده شده است. افرادی که نوازنده این ساز می باشند را اصطلاحا” Trumpeterیا Trumpet player می نامند. رایج ترین ترومپت اغلب روی سی بمل تنظیم می شوند که نت دو میانه دونت زیر تر از سی بمل می باشد ، گر چه انواع ترومپت های زیادی در این خانواده سازها وجود دارد.
ذاکر حسین مشهور مروج طبلا در جهان

ذاکر حسین مشهور مروج طبلا در جهان

ذکیر حسین یا ذاکر حسین (Zakir Hussain) یکی از مشهورترین نوازندگان طبلا (ساز کوبه ای هندی) در دنیا می باشد که مهارت و استادی او موجب شده، ریتم نوازی هایش قلب تپنده هر نوع موسیقی باشد. وی اجراهای متعددی را با نوازندگان غربی و سازهای مختلف انجام داده است که برخی از ضبط های وی نیز توانسته جوایزی را در زمینه موسیقی تلفیقی و جهانی از آن خود نماید.
نی و قابلیت های آن (XI)

نی و قابلیت های آن (XI)

برای بررسی وضعیت انگشت گذاری روی نی به بررسی تک تک این حالات می پردازیم و نکته ای که می توان روی آن تمرکز کرد این است که با هر وضعیت انگشت گذاری قادر خواهیم بود ۴ صدای متفاوت در ۴ محدودۀ مختلف نی ایجاد کنیم. البته در برخی از محدوده های صوتی ممکن است محدودیت اجرایی برای تولید برخی اصوات وجود داشته باشد و یا اجرای شفاف و خوش صدای برخی فواصل به خصوص در محدودۀ پس غیث نیازمند تمرین های بسیار است.
پنج لم مولووا برای نواختن باخ

پنج لم مولووا برای نواختن باخ

دیدیم که ویولن نواز روسی، کاترین مولووا تازگی شش سونات و پارتیتای باخ را ضبط کرده و پس از آن لمهایی را که در طول سالها برای نواختن این آثار پیدا کرده بروز داده در صحبت با آندرو پالمر تا در مجله استرینگز منتشر شود. پالمر بحثش را به شخصیت حساس مولووا ابتدا می‌کند. می‌گوید کاترین مولووا در یک روز معمولی روی آیپادش به باخ و هندل گوش می‌دهد و موسیقی کولی و البته موسیقی گیتار پرتغالی، هر نوع موسیقی که احساسی و عاطفی باشد، مثل شخصیت خودش… اینک ادامه داستان.
گفتگو با حسین علیشاپور (VI)

گفتگو با حسین علیشاپور (VI)

شما دقت بفرمایید موسیقی ما پر است از این گونه موارد. برای مثال عرض می کنم گستره ی صوتی صدای استاد بنان در حد – مثلا – آقای گلپایگانی و ایرج نبود، منتهی طوری از کلام استفاده می کرد که مخاطب را پای کار می نشاند. یا – خدا رحمتشان کند – استاد محمودی خوانساری با این که شعر را که می خواند هجابندی های خوبی – آنچنان که در نظر بنده و شما هست و استاندارد است – نداشت اما آنقدر شعر را خوب انتخاب می کرد و مضمون شعری که می خواند خوب بود که من دیده ام مخاطب عام صدای او را می شنود – مخاطبی که به موسیقی ایرانی دلبستگی ای ندارد – و پای صدای او می نشیند.