MIDI را بهتر بشناسیم – قسمت اول

بدون استفاده از MIDI امکان استفاده از تجیهزات پیشرفته موسیقی دیجیتال ممکن نیست.
بدون استفاده از MIDI امکان استفاده از تجیهزات پیشرفته موسیقی دیجیتال ممکن نیست.
همانطور که در نوشته قبل اشاره کردیم، MIDI استانداردی است که برای تبادل اطلاعات میان سازهای دیجیتال با یکدیگر و کامپیوتر تدوین شده است و شاید اغراق نباشد اگر بگوییم بدون استفاده از این پروتکل امکان استفاده بهینه از سازهای دیجیتال وجود ندارد. در این نوشته سعی می کنیم برخی از اصطلاحات و موضوعات مرتبط با این استاندارد صنعتی را برای شما تشریح کنیم.

MIDI چیست؟
Musical Instrument Digital Interface، رابطی است سخت افزاری ، نرم افزاری برای صحبت کردن نرم افزارهای موسیقی و دستگاههای موسیقی دیجیتال با یکدیگر. در واقع همانگونه که یک نوازنده موسیقی با نگاه کردن به نت موسیقی از روی علائم تشخیص می دهد کدام نتها را با چه حسی باید اجرا کند (که در واقع پیام آهنگساز را متوجه می شود)، لازم است زبان مشترکی وجود داشته باشد تا وسایل دیجتال موسیقی نیز بتوانند با یکدیگر در زمینه موسیقی تبادل اطلاعات کنند.

هر نت موسیقی برای خود می تواند یک فایل کامپیوتری حاوی پیام ها و اطلاعات MIDI داشته باشد که شما می توانید با اجرای آن روی کامپیوتر یا یک سینتی سایزر، موسیقی ای که آن نت مشخص می کند را بشنوید.

دقت کنید همانطور که شما با دیدن یک نت سیاه مثلآ دو (C) و تمپوی موسیقی تشخیص می دهید کدام کلید روی پیانو را به چه نحو بنوازید، تبادل اطلاعات از طریق MIDI نیز به همین صورت است؛ یعنی فرستنده اطلاعات لازم مانند شماره نت، مدت زمان کشش، شدت صدا و … را بصورت اطلاعات دیجیتال (که حجم بسیار کمی – مثلآ چند بایت – دارند) به گیرنده ارسال می کند و گیرنده از این طریق نت مورد نظر را با یکی از مجموعه بانک های صوتی که در اختیار دارد اجرا می کند. بنابراین در این تبادل اطلاعات هیچ گونه سیگنال صوتی آنالوگ منتقل نمی شود.

MIDI چگونه کار می کند؟
سناریو اصلی کار همان است که در پاراگراف قبل توضیح دادیم، در اینجا کمی بیشتر موضوع را بررسی می کنیم.

فرستنده – که می تواند یک کامپیوتر یا سازی که حالت Master را دارد، باشد – می خواهد بر روی یک دستگاه موسیقی دیجیتال – که می تواند یک کیبرد یا ماشین درام باشد – قطعه ای را اجرا کند. این قطعه موسیقی بدون شک از تعدادی نت موسیقی با نوانس های خاص تشکیل شده است که لازم است در زمانهای مشخص اجرا شوند.

همانطور که می دانید در دنیای دیجیتال اطلاعات بصورت بیت های صفر و یک ارسال می شوند. ارسال اطلاعات در MIDI ذاتآ بصورت سریال است هر چند ممکن است فرستنده و گیرنده آنها را اینگونه تشخیص ندهند. در واقع برای دستور اجرای هر نت تعداد زیادی از بیت های صفر و یک به سمت گیرنده از طریق کابل MIDI ارسال می شود.

هر مجموعه از این بیت ها عملکرد خاصی را از گیرنده انتظار دارند، برخی مشخص می کنند کدام نت باید اجرا شود، برخی شدت صدا را مشخص می کنند و …

بیت ها با سرعت بسیار بالا (حدود ۳۱,۰۰۰ عدد بیت در ثانیه در حالت استاندارد) تبادل می شوند و هر ۱۰ عدد از آنها مشخص کننده یک پیام یا Message خاص هستند. البته نباید شبهه ای بوجود بیاید! هر Message همان ۸ بیت یا یک بایت است که در حالت ارسال سریال یک بیت آغازین (Start Bit) و یک بیت پایانی (Stop Bit) به آن افزوده می شود.

Message ها انواع مختلف دارند که قبلآ به آنها اشاره شد، نوع نت را مشخص می کنند، زمان و طول مدت اجرا را مشخص می کنند، نوع صدا را مشخص می کنند یعنی اینکه پیانو باشد یا فلوت و …

یک پیام MIDI از ۱۰ بیت تشکیل شده است که بصورت سریال بین دستگاه ها منتقل می شود.

موضوع کمی پیچیده تر است
برای اجرای یک قطعه که حاوی چندین ساز است و هر ساز ممکن است چند نت را همزمان اجرا کند و اینکه ممکن است قطعه را بیش از یک دستگاه موسیقی دیجیتال بخواهند اجرا کنند و … موضوع به این سادگی ها نیست. درواقع با موجودیتی بنام Message نمی توان به تنهایی چنین انتظاری را از این پروتکل داشت.

MIDI Channels
از مهمترین ویژگیهای MIDI آن است که می تواند در آن واحد پیامهای مختلفی را به سازهای مختلف و یا به یک واحد صوتی ارسال کند. از آنجایی که ذات این استاندارد تبادل اطلاعات بصورت سریال است، تمامی سازهایی که در زنجیره ارتباطی MIDI قرار دارند همه اطلاعات را دریافت می کنند، بنابراین تنها لازم است که هر یک تشخیص دهند که کدام بسته اطلاعاتی به آنها تعلق دارد تا به آن واکنش لازم را نشان دهند.

بنابراین برای هر بسته اطلاعاتی کوچک (Message) مشخصه ای بنام کانال قرار داده می شود و هر دستگاه موسیقی دیجیتال نیز تنظیم می شود که به کدام کانال یا کانالها پاسخ دهد. مشاهده می کنید که با این روش شما می توانید از یک کامپیوتر بیش از یک ساز را کنترل کنید، کافی است آنها را بصورت سری از طریق رابط MIDI به یکدیگر متصل کنید. استانداردهای اولیه MIDI تعداد ۱۶ کانال را پشتیبانی می کردند.

ناگفته نماد که برخی از Message ها هستند که کانال مشخصی ندارند، اینگونه از پیام ها در واقع به تمامی دستگاههای دیجیتالی که در مجموعه به هم متصل MIDI قرار دارد تعلق دارند. بعنوان مثال پیام هایی که حاوی اطلاعات کوک هستند یا پیامی که حاوی اطلاعات کاهش یا افزایش کل حجم صوتی است و …

26 دیدگاه

 • ناشناس
  ارسال شده در تیر ۱۴, ۱۳۸۵ در ۵:۰۴ ق.ظ

  besiar bikhod bood fekr nakonam shoma salahiate ezhare nazar dar morede masalee computeri ra dashte bashid bashid bande mohndese computer hastam behtar ast in mavared ra be motekhasesash besparid

 • حمید
  ارسال شده در تیر ۱۴, ۱۳۸۵ در ۱:۳۱ ق.ظ

  آقای رهنما لذت بردم، لطفآ این سلسله مطالب رو ادامه بدید و دقیق وارد مسائل message های میدی شده اونها رو توضیح بدید. کماکان اگر کسی از دوستان در مشهد هست که می دونه کابل میدی یو اس بی کجا دارن اطلاع بده.

 • amir
  ارسال شده در تیر ۱۴, ۱۳۸۵ در ۷:۳۶ ق.ظ

  عجب! بگذریم، از پاسخ سئوال مربوط به فونت ممنون اگر ممکن است راهنمایی کنید که چطوری میشه فونت سازهای خوب رو پیدا کرد. مرسی.

 • سعید
  ارسال شده در تیر ۱۴, ۱۳۸۵ در ۹:۰۲ ق.ظ

  درواقع میدی کنترلر چیزی جز یک UART نیست نه ؟

 • sss
  ارسال شده در تیر ۱۴, ۱۳۸۵ در ۹:۳۷ ق.ظ

  man hich vaght nazar nemidam vali inbar dar javab aghaye Anonymous bayad begam avalan aghaye rahnama matalebesho az khodesh dar nayavorde va az yek ya chand manba ya maghale estefade karde va saniyan 2sale pish ke man rajebe midi tahghigh mikardam na modir grohe narmafzar va na modir gorohe sakhtafzar chizi rajebe midi,midi maper,mpu-401,…nemidonestan
  matalbe basic computeri mojod dar in maghlaro har kesi ke 2kelas savad dashte bashe mefahme. to chart reshtatonham ke ma chize khasi marbot be edeaton ham nadidim.sss

 • کاوه
  ارسال شده در تیر ۱۴, ۱۳۸۵ در ۱:۰۴ ب.ظ

  – در مطالب آینده حتمآ راجع به message های midi توضیح خواهیم داد.
  – در مورد نظر آقای Anonymous باید اضافه کنم که اولآ شما می تونید مقالات حرفه ای و پیشرفته خودتون رو برای سایت ارسال کنید تا دیگران هم از اونها استفاده کنند. چون مطمئن هستم مدیران سایت از آنها استقبال می کنند. اما مطالبی که من در این سایت می نویسم برای آگاهی عمومی علاقمندان به موسیقی است، بسیاری که فقط نام midi رو شنیده اند. همواره سعی کرده ام که مطالب را در حدی تهیه کنم که با معلومات دبیرستانی قابل درک باشه. در هر صورت اگر این نوشته برای شما مفید نبوده، ضمن عذرخواهی از شما می خوام مطالب خودتون رو برای سایت ارسال کنید.
  – فونت های صوتی البته باید اونها رو خریداری کنید اما ممکن است با گشتن در اینترنت (soundfont) بتونید برخی را پیدا هم بکنید.
  – بله هسته برقراری ارتباط یک کنترلر midi یک آی سی است که وظیفه UART را انجام می دهد. البته وظایف دیگری از جمله پردازش پیامها و … را نیز برعهده دارد.
  – از آقای sss بخاطر توضیح شون ممنون هستم.

 • saman
  ارسال شده در تیر ۱۴, ۱۳۸۵ در ۱۱:۱۸ ب.ظ

  merci, khaste nabashid.

 • arash
  ارسال شده در تیر ۱۵, ۱۳۸۵ در ۱۲:۳۳ ب.ظ

  جناب آقای رهنما باسلام و تشکر از زحمات جنابعالی و تشکر از جواب مودبانه ای که به Anonymous دادید.
  یقینا زحماتی که جنابعالی در حد بضاعتتان خالصانه می کشید به مراتب قابل تقدیرتر از دریای علمیست !!!!!!
  که Anonymous ها از آن بهره مندند!!!!! و حاضر نیستند که قطره ای از این دریا را در اختیار کسی قرار دهند!!!!! .(البته در صورتیکه ایشان موری نباشند که با افتادن قطره بارانی تصور کرده اند که به دریا افتاده اند!!!!!!!!!!)
  غرض از تحریر این عبارات فقط اینست که جنابعالی دلسرد نشوید و بدانید که هستند کسانی که قدر زحمات شما رامی دانند و از ته دل برای شما دعا می کنند .
  موفق و پیروز باشید

 • saeed1922
  ارسال شده در تیر ۱۵, ۱۳۸۵ در ۱:۵۳ ب.ظ

  بسیار جالب و مفید بود. مرسی

 • ارسال شده در تیر ۱۶, ۱۳۸۵ در ۶:۵۰ ق.ظ

  والا بنده هم تکنیسین کامپیوتر هستم و به نظر من مطالب کاوه جان هیچ مشکلی برای ایراد گرفتن نداره. نمی دونم بعضی ها چرا فقط قادرن از دیگران ایراد بگیرن.
  خطاب به Anonymous نامرد!

  مرسی کاوه جان خیلی فنی و واظح نوشتی
  سپاس

 • ارسال شده در تیر ۱۶, ۱۳۸۵ در ۶:۵۰ ق.ظ

  والا بنده هم تکنیسین کامپیوتر هستم و به نظر من مطالب کاوه جان هیچ مشکلی برای ایراد گرفتن نداره. نمی دونم بعضی ها چرا فقط قادرن از دیگران ایراد بگیرن.
  خطاب به Anonymous نامرد!

  مرسی کاوه جان خیلی فنی و واضح نوشتی
  سپاس

 • sheyda
  ارسال شده در تیر ۱۷, ۱۳۸۵ در ۹:۴۹ ق.ظ

  I’m agree with _omid_ , Arash, sss! :)

 • mani
  ارسال شده در تیر ۲۲, ۱۳۸۵ در ۸:۴۶ ق.ظ

  salam
  dostane khosh zoghi ke ba computer kar mikonan ya saz mizanan va melodi khob misazan baraye hamkari dar yek albume mojaz age momkene mail bezanan

  mani_music18@yahoo.com

  ba tashakor movafagh bashin

 • ارسال شده در شهریور ۲۲, ۱۳۸۵ در ۲:۲۲ ق.ظ

  ba salam az in ke in mataleb yad midahid kamal tashakor ra daram.tagazayi daram va amikhastam dar morede geimate narmavzarhaye ahangsazi begid va chetur mitavan anha ra be soorat post tahie kard. tashakor

 • منوچهر
  ارسال شده در بهمن ۳, ۱۳۸۶ در ۳:۲۷ ب.ظ

  آیا می شود نرم رفزار Korg Legacy Collection را با کیبورد کامپیوتر نواخت آیا نرم افزار خاصی میخواهد؟

 • fafa
  ارسال شده در بهمن ۳۰, ۱۳۸۸ در ۵:۴۱ ب.ظ

  سلام وخسته نباشید از مطالب خوبی که در اختیار ما گذاشتید بسیار ممنونیم و خواهشمندیم که ادامه دهید

 • kamal
  ارسال شده در شهریور ۳, ۱۳۸۹ در ۷:۰۵ ب.ظ

  آیا می شود نرم رفزار Korg Legacy Collection را با کیبورد کامپیوتر نواخت آیا نرم افزار خاصی میخواهد؟
  جگونه

 • شاهین دی جی
  ارسال شده در مهر ۷, ۱۳۸۹ در ۳:۵۹ ب.ظ

  با سلام مجدد. می خواستم بدونم کابل din چیه و رابط چه دستگاههایی هست. خیلی خیلی ممنونم.

 • شاهین دی جی
  ارسال شده در مهر ۷, ۱۳۸۹ در ۴:۰۲ ب.ظ

  نرم افزار Korg Legacy Collection را میتوان در درون نرم افزار fl studio9 و با استفاده از کیبورد نواخت .صداهای جالبی هم دارد.

 • masood
  ارسال شده در مهر ۲۱, ۱۳۸۹ در ۴:۳۰ ب.ظ

  سلام
  دوست عزیز من ارگ یاماها ۲۱۳ دارم ریتم ایرانی نداره چطور میتونم ریتم روش بریزم یا با استفاده از کابل midiاین ریتمها را یا با تعدادی از ریتمهای دستگاه جابجا یا در صورت عدم امکان از کامپیوتر پلی کنم از خروجی ارگ بشنوم یا به عبارت دیگر تلفیق نمایم

 • morteza
  ارسال شده در بهمن ۱۳, ۱۳۸۹ در ۱۰:۰۷ ب.ظ

  سلام ممنون از شما مطالب خیلی کامل و اموزندست،
  میشه بگید چه جوری میشه کیبوردرو به کامپیوتر وصل کرد؟

 • alex
  ارسال شده در تیر ۲۵, ۱۳۹۲ در ۲:۵۸ ق.ظ

  سلام
  دوست عزیز لطفا روشی که در پاسخ شماره ۱۹ به شاهین دی جی آمده را شرح بدهید.

 • Ismael
  ارسال شده در اسفند ۱۱, ۱۳۹۲ در ۱۱:۱۰ ب.ظ

  مقایسه (جنرال میدی با جنرال میدی۲) رو هم اگر به صورت کامل در سایت قرار بدید که ممنونتون میشم….

 • ارسال شده در اسفند ۱۸, ۱۳۹۲ در ۱۱:۳۰ ب.ظ

  در رابطه با بعضی صحبت های دوستان که عیب و ایراد میگیرن و خودشون رو استاد و مهندس قلمداد میکنن باید بگم اگر شما بهتر بلدید!!بفرمایید!!!کسی نه ایرادی میگیره نه شما رو محکوم میکنه!!!اما اگر حرفهای شما در حد متلک و فقط حرفه که واقعا باید تاسف خورد به حال من و مای ایرانی!!!یکی از علت هایی که ایرانی ها در این مبحث هیچ پیشرفتی ندارن و فقط پس رفت داریم!!!بودن این مدعیان و نبود کار گروهی هستش و بس!!!!بی شک یکی از بهترین سایت ها در رابطه با موسیقی الکترونیک و…همین سایت هست و واقعا هم خوب بوده!!!نه مهندس هستم و نه استاد!!!اما در آینده نزدیک به پیشرفت این سایت کمک خواهم کرد: در زمینه (برنامه های ساخت موسیقی،میدی،پلاگین،و ساخت صدا و اگر وقت آزاد داشته باشم میکس و مسترینگ به صورت آکادمیک)

 • ارسال شده در تیر ۴, ۱۳۹۴ در ۸:۵۱ ب.ظ

  ازتون خواهش میکنم به سوالم جواب بدین.

  من تو استامبولم هیچکس نمیتونه کمکم کنه تو رو خدا بطور کامل و قدم به قدم هر چیز که برای وصل کردن میدی کنترلر به کامپیوتر لازمه رو بگین. این که به چه کابل هایی نیاز دارم. و دقیقا چجوری باید کابل ها رو وصل کنم و به کجا

  اگه جوابمو بدین واقعا ممنون میشم

 • مرتضی
  ارسال شده در بهمن ۹, ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۰ ب.ظ

  سلام. خسته نباشید. دیتای ارسال از brease control برای کنترل حجم صدا از طریق MIDI چیه؟ میخوام بسازمش

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (II)

بیرون‌رفتن مردم از خانه و برگرفتن و دورافکندن کلوخ در آخرین روز ماه شعبان به احتمال فراوان به نشانه ترک عیش و عشرت و باده‌نوشی در ماه مبارک روزه‌گیران و دورکردن دیو گناه باده‌نوشی از خود بوده است و این آیینی بازمانده از دوره پیش از اسلام بوده که با دگرگونی نظم و روال زندگی عادی مردم در تغییر ماه همراه بوده است (۲) و یا جشن «هالووین» در فرهنگ غربی. «هالووین» یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب «۳۱ اکتبر» (نهم آبان) برگزار می‌شود. بسیاری از افراد و مخصوصا کودکان و نوجوانان در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که آن به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران «ایرلندی» و «اسکاتلندی» در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. (۳)

مروری بر مجموعه‌ی «رنگ‌های قدیمی»

«رنگ‌های قدیمی» شامل ۶۵رنگ (از سال۱۲۸۴ تا ۱۳۱۶ از ضبط‌هایی که در دسترس گردآورنده بوده) و یک متنِ شش‌صفحه‌ای­‌ست‌ که بدون آن و با پالایش صوتی بهتر، می‌توانست محصولی دست­‌کم خنثی به‌دست دهد. متن، نتیجه‌گیری‌های نامستدلی دارد. چند نمونه:

از روزهای گذشته…

تئوری نوین بر مبنای آفرینش مدال موسیقی ایران (III)

تئوری نوین بر مبنای آفرینش مدال موسیقی ایران (III)

بهتر است ابتدا تمام عملیات آرمونیکی، به عنوان نمونه روی اشل مد دوگاه یا گام مد دوگاه (شور) انجام بگیرد. شاید این سوال ایجاد شود که چرا مد دوگاه و نه مد یک گاه که همان ماهور است، برای این منظور انتخاب نشده است؟ باید گفت اولا ماهور از نظر من اصالتش مورد تردید است، زیرا مثلا گام ماهوری که از سل شروع می شود، می بایست درجه سوم آن، یعنی نوت سی، در اصل به صورت سی کرن بوده باشد؛ در صورتیکه امروز آنرا به صورت سی بکار استفاده می کنند.
مدرسه موسیقی سلطنتی ارتش (RMSM)

مدرسه موسیقی سلطنتی ارتش (RMSM)

مدرسه موسیقی سلطنتی ارتش در توئیکنهام در غرب لندن به تعلیم نوازندگان برای گروه های ۲۹ گانه موسیقی ارتش انگلیس می پردازد. این مدرسه بخشی از سپاه موسیقی ارتش است که مکان آن نلر هال (Kneller Hall) می باشد که قبلا اقامتگاه روستایی گارفری نلر، نقاش درباری، بوده و در سال ۱۸۴۸ پس از آتش سوزی بازسازی شده است.
اصطلاحات مربوط به beat یا ضرب

اصطلاحات مربوط به beat یا ضرب

… back beat اصطلاحی است در موسیقی برای ضربهای شماره دو و چهار در میزانهای چهار ضربی، به همین دلیل از این اصطلاح برای میزانهای ۱۲/۸ – معادل ۴/۴ ضربدر ۳/۲ – نیز استفاده می شود. این اصطلاح در مقابل down beat که به ضرب اول میزان گفته می شود کاربرد دارد.
جشن(I)

جشن(I)

امروزه و در بستر جامعه‌ی اطلاعاتی در حالی که فاصله‌ میان آدمها و فرهنگ‌ها از نظر دسترسی به یکدیگر کمتر از فاصله‌ی ساکنان یک دهکده‌ی کوچک شده است، امتزاج و برهم‌کنش میان حوزه‌های فرهنگی اجتناب ناپذیر است، تا جایی که از آهنگساز نو پرداز ایرانی می‌شنویم:”من موسیقی فرا ایکس را نساختم که بگویم چند فرهنگی هستم بلکه چون چند فرهنگی هستم آن موسیقی بوجود آمد”(۱). شاید این مهمترین تفاوت موسیقی مشایخی در این دوره با سلیقه‌ی مرسوم (موسیقی تلفیقی) باشد و این همان نکته‌ای است که فرا ایکس را از جریان‌های موسیقی تلفیقی جدا می‌کند.
گزارش جلسه سیزدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (III)

گزارش جلسه سیزدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (III)

فرآیند دیگری نیز هست تحت عنوان «انسان‌شناختی» که اگر چه به سختی می‌توان آن را جزیی از بحث حاضر به حساب آورد اما گاهی با آن اشتباه گرفته می‌شود. در این فرآیند قصد، توصیف انسان‌شناسانه‌ی هنر است و نقد به مفهوم داوری و ارزیابی در آن جایی ندارد.
نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XVII)

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XVII)

بعد از «پیش درآمد» های درویش خان، «آهنگ سازی» در موسیقی ایرانی با ساخته های وزیری به مرحله ای تازه و بدیعی پا گذاشت. «آهنگ سازی» سوای تصنیف و ترانه سازی، مقوله ای است که در موسیقی ایرانی، متاسفانه بعد از وزیری آنچنان که با ید دنبال نشده و عقیم مانده است. از طرف دیگر آموزش موسیقی در مکتب وزیری با تربیت اخلاقی و اجتماعی هنرجویان همراه بود و به جای یاددادن فوت و فن مطربی، در صدد بود که شخصیت هنری ایشان را تقویت کند. چنین بود که تار نوازی بعد از وزیری وجهه ای بهتر پیدا کرد و از جرگه «مطربی» خاص آن دوران بیرون آمد و اگر امروز استادان تار نوازی همپایه هنرمندان دیگر جامعه، نویسندگان و شعرای طراز اول هستند، از نتایج آن کوشش ها و تغییرات ناشی از آنها است.
روش سوزوکی (قسمت سی هفتم)

روش سوزوکی (قسمت سی هفتم)

طبق معمول درهای کارخانه ویولون سازی ساعت هفت صبح باز می شد، اما از نظر کارکنان توقعی نبود که پدر من و ما بچه‌ها که به مدیریت کارخانه تعلق داشتیم زودتر از ۹ صبح در آنجا دیده بشویم. از همان روز اول کار با خودم فکر کردم که در حقیقت من هم مانند بقیه یکی از کارکنان این کارگاه هستم؛ چرا باید برتری طلبی رئیس مآبانه داشته باشم؟ از نگاه انسانی به نظرم غیرعادلانه بود که اگر دیگران ساعت هفت صبح شروع به کار می‌کنند و من دو ساعت بعد از آن ساعت شروع به کار ‌کنم و تصمیم بر این کار گرفتم. گمان می‌کنم این دید و برخورد را هم از تولستوی آموخته بودم!
دو نمود از یک تفکر (IV)

دو نمود از یک تفکر (IV)

همین مساله سبب آن می گردد تا در درک و دریافت یک اثر معماری یا موسیقی ایرانی، با اتفاقی “آنی” طرف نباشیم و همه چیز با کشف و شهود، مراقبه و به صورت تدریجی انجام گیرد. کشف تفاوت ها و خصیصه های هر بنا، کشف جزییات تزیینات سر در یک بنا یا شبستان یک مسجد و یا کشف تفاوت های تاویل دو نوازنده یا موسیقی دان متفاوت در مواجهه با گوشه ای یکسان است که “تنوع” در عین “وحدت” را در هنر ایرانی معنا می بخشد. شاید این تفکر “کشف و شهود”ی، کلیدی باشد برای دریافت بیشتر بینش آثار هنری در شرق و به خصوص در ایران.
مروری بر آلبوم «کوگیتا»

مروری بر آلبوم «کوگیتا»

چگونه یک آهنگساز اواخر دهه‌ی دوم قرن بیست و یکم می‌تواند بر دریای آثار مجلسی باقی‌مانده -دست‌کم- از سده‌ی پیشین چیزی بیافزاید؟ با ترکیب‌بندی؟ با رنگ‌آمیزی؟ با سازماندهی تازه‌ای از زیروبمی صداها؟ این پرسش فوق‌العاده مهمی است که هنگام سنجش هر اثر امروزی به ذهن می‌رسد، ازجمله «کوگیتا»ی مارتینا کوسِسکا. پاسخ پرسش نخست در حالت کلی، و حتا بدون طلب «امر نو» این است: «بسیار دشوار». به‌ویژه اگر پرسش تلویحاً این خواست را مطرح کند که آفرینش در دل موسیقیِ به زبان بدل شده روی ندهد بلکه آفرینشی فرازبانی و موسیقایی باشد، پاسخ سخت‌تر می‌شود و بسیاری آثار از سنجش سربلند بیرون نمی‌آیند.
سلطان بوگی (I)

سلطان بوگی (I)

جان لی هوکر در ۲۲ آگوست ۱۹۱۷، در کلارکزدیل (Clarksdale) میسی سیپی متولدشد. خانواده او در مزارع اشتراکی کار میکردند و او اولین تاثیرات موسیقی خود را از پدرناتنی اش، ویل مور (Will Moore) کسب کرد.