گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

بزرگداشت احمد پژمان

در آستانه ۷۸ سالگی استاد احمد پژمان در روز دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۲ از ساعت ۱۸ الی ۲۰ در تالار وحدت به همت جمعی از شاگران و دوستداران وی و با همکاری بنیاد فرهنگی هنری رودکی بزرگداشتی برگزار میگردد. این بزرگداشت جزو اولین بزرگداشتهای رسمی کشور است که برای یک هنرمند بزرگ با همت شاگردان و دوستدارانش و بدون حمایت مالی یک ارگان دولتی برگزار میگردد.

در این برنامه سخنرانانی چون فرهاد فخرالدینی، بهمن فرمان آرا و حسین علیزاده حضور دارند. همچنین گزیده ای از آثار احمد پژمان برای ارکستر زهی، گروه کر و گروه سازهای ایرانی نیز در این بزرگداشت به همت شاگردان و دوستداران احمد پژمان اجرا میگردد.

اساتید موسیقی و هنرمندان مطرح سینمائی که به نوعی با استاد احمد پژمان فعالیت مشترک هنری داشته اند از میهمانان این بزرگداشت هستند.

احمد پژمان متولد ۱۸ تیر ۱۳۱۴ در شهرستان لار از توابع استان فارس می باشد.

وی در دوران دبیرستان به فراگیری ویولن نزد حشمت سنجری پرداخت و تئوری موسیقی را نزد حسین ناصحی فراگرفت. پس از چندی به عنوان نوارنده‌ی ویولن به ارکستر سمفونیک تهران راه یافت و در دوره‌ی رهبری سنجری و هایمو تویبر در ارکستر حضور داشت. در سال ۴۳ بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی در رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی در دانشسرای عالی، با اخذ بورسیه راهی اتریش شد و در آکادمی موسیقی وین نزد اساتیدی چون توماس کریستین داوید، آلفرد اوهل، هانس یلینک به تحصیل آهنگسازی پرداخت. بعد از پایان تحصیلات به ایران بازگشت و به عنوان آهنگساز تالار رودکی و استاد موسیقی دانشگاه تهران به کار مشغول شد. در سال ۱۳۵۴ برای ادامه تحصیلات در مقطع دکترای آهنگسازی راهی دانشگاه کلمبیا در نیویورک شد. از استادان او در این دوره میتوان به ولادیمیر اوساچوسکی، جک بیزن و بولانت آرل اشاره کرد.
پژمان از سال ۱۳۷۰ تا کنون به طور پراکنده به تدریس هارمونی، کنترپوآن و آهنگسازی در دانشکده موسیقی دانشگاه هنر مشغول است.

برخی از آثار وی عبارتند از:
کنسرتو برای ۹ ساز، باله عیاران، سونات ویولا و پیانو، راپسودی برای ارکستر، اپرای جشن دهقان، اپرای دلاور سهند، اپرای سمندر، طرحهای سمفنیک.، خورشید ایران.

آلبوم هائی که تابحال از وی منتشر شده اند:
همه شهر ایران، سراب (موسیقی فیلم باران ساخته مجید مجیدی)، خاطرات فردا، خانه ای روی آب (موسیقی فیلم های بوی کافور، عطر یاس و خانه ای روی آب از ساخنه های بهمن فرمان آرا)، تکسوار عشق، هفت خان، سایه های خورشید، حماسه، ناگهان رستخیز و آخرین البوم که در دست انتشار می باشد بر اساس اشعار سهراب سپهری است.

موسیقی متن سریال:
دلیران تنگستان (همایون شهنواز) آهنگسازی مشترک با علی رهبری، سمک عیار، سرزمین کهن (کمال تبریزی)

موسیقی فیلم:
شازده احتجاب (بهمن فرمان آرا)، سایه های بلند باد (بهمن فرمان آرا)، ساخت ایران (امیر نادری)، هنرپیشه (محسن مخملباف)، زینت (ابراهیم مختاری)، کیمیا(محمدرضا درویش)، روسری آبی (رخشان بنی اعتماد)، عشق گمشده (سعید اسدی)، بوی کافور، عطر یاس (بهمن فرمان آرا)، باران (مجید مجیدی)، سفر به فردا (محمد حسین حقیقی)، خانه ای روی آب (بهمن فرمان آرا)، همراه باد در دل تنهائی کویر (منوچهر طیاب)، بید مجنون (مجید مجیدی)، یک بوس کوچولو (بمهن فرمان آرا)

آثار مکتوب:
سونات ویولا و پیانو، طرحهای سمفنیک، راپسودی

جوائز:
سیمرغ بلورین جشنواره بین المللی فیلم فجر برای فیلم های “بوی کافور، عطر یاس” و “باران”

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۳

بیشتر بحث شده است