پن فلوت (I)

پن فلوت pan flute (که به نامهای سیرینکس syrinx یا کوییلز quillsهم خوانده میشود) یکی از باستانی ترین سازها است که بر اساس قوانین لوله های صوتی بسته ساخته میشود و معمولا با ده یا بیش از ده نی که به ترتیب طول و گاهی قطر کنار هم چیده شده اند ساخته میشود.

سیرینکس سازی بوده است که مدتها در میان اقوام مختلف و به عنوان ساز عوام (folk instrument سازهایی که توسط مردم عادی و برای اجرای موسیقی فولکلوریک ساخته شده و مخترع واقعی آن مشخص نیست) رواج داشته است و جد سازهایی چون ارگ بادی یا pipe organ و هارمونیکا harmonica به شمار میرود. این ساز به دلیل اینکه ساز مورد علاقه پن pan، خدای حامی شبانان و گله ها در یونان باستان به شمار می آمد، چنین نامگذاری شده است.

نی های این ساز از یک سمت بسته هستند در نتیجه امواج صدا باید دو مرتبه طول نی را بپیماید و به همین دلیل هر نت یک اکتاو پایینتر از نت مشابهی است که با یک نی هم اندازه اما باز ایجاد میشود.

در آمریکای جنوبی برای ساختن پن فلوت و کوک کردن نی ها در شدت مناسب صوتی از دانه خشک ذرت یا ریگهای کوچکی که در ته هر نی قرار میدهند استفاده میکنند.

سازندگان امروزی پن فلوت به شکل منحنی رومانیایی آن، برای کوک کردن ساز از موم(عموما موم زنبور) استفاده میکنند و برای این کار از ابزارهای خاصی استفاده میکنند. چوب پنبه و دریچه های لاستیکی نیز برای کوک کردن این ساز به کار میروند که استفاده از آنها سریعتر و ساده تر است.

پن فلوت با افقی دمیدن در نوک تیز لبه داخلی سمت باز نیها نواخته میشود. این کار مجموعه منظمی از پالسها تولید میکند که در طول لوله به امواج صوتی تبدیل میشوند. هر نی یا لوله برای نت خاصی کوک شده است که نت ابتدایی نامیده میشود. با زیاد دمیدن یا overblowing که به معنای افزایش شدت دمیدن و فشردن لبها بر ساز است، نتهایی که فرکانس آنها از نت ابتدایی بالاتر است یا هارمونیک ها تولید میشوند.

پن فلوت رومانیایی طوری ساخته میشود که نی ها در یک ردیف منحنی در کنار یکدیگر قرار میگیرند. این حالت به نوازنده امکان میدهد که تنها با چرخش سر خود به سادگی به تمام نتها دسترسی داشته باشد.

این سازها قادر به اجرای انواع نواهای زیر و بم هستند که با روش خاصی که مرکب از اریب گرفتن ساز و حرکات فک نوازنده است به وجود می آیند. یک نوازنده ماهر میتواند در هر میزان و کلیدی بنوازد.

برای تولید واریاسیون وجود دارد، یکی توسط لرزش و درواقع کم و زیاد شدن شدت دمیدن و دیگری با حرکات دست ایجاد میشود. در روش دستی یا hand vibrato، نوازنده-با حرکتی بسیار شبیه به دست ویولونیستی که با انگشتان خود در سیمها لرزش ایجاد میکند- یک طرف ساز(معمولا سمت بلندتر آن) را به آرامی حرکت میدهد. در روش تنفسی یا diaphragm vibrato از روشی مشابه تغییر شدت دمیدن در سازهایی چون فلوت و سازهای بادی دیگر استفاده میشود.

تاریخچه پن فلوت
اگر ساز را صرفا وسیله ای برای تولید صوت بدانیم، بنا به نظر بسیاری از متخصصان و تاریخ دانان، پن فلوت به خاطر سادگی بیش از حد خود از باستانی ترین سازها به شمار می آید و شاید سازهای کوبه ای تنها سازهایی باشند که از آن قدیمی ترند.

احتمالا بشر همانطور که آموخت میتواند با ضربه زدن به اشیا اطراف خود، صدا تولید کند، به طور اتفاقی متوجه شد که با دمیدن در اجسام تو خالی نیز صدا تولید میشود و به احتمال فراوان اولین نوع چنین سازهایی تنها از یک لوله یا نی تشکیل میشده اند.

Audio File یکی از مهمترین موارد استفاده از پن فلوت در موسیقی مردمی است

کشف زیر و بمهای صدا و نحوه تولید آنها مدت زیادی به طول انجامیده است. جالب است که هیچ منطقه یا قوم خاصی را نمیتوان سرمنشاء این ساز دانست زیرا آثاری از فلوت و پن فلوتهای ابتدایی در نقاطی از جهان کشف شده است که در گذشته هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشته اند و در واقع پن فلوت در میان جوامع مختلف، در زمانی ساخته شده که آن جامعه در سطح دانش و توانایی خاصی قرار داشته است که این به معنای اعصار مختلف و زمانهایی متفاوت است.

20 دیدگاه

 • ناشناس
  ارسال شده در مهر ۱۲, ۱۳۸۵ در ۱۱:۰۰ ب.ظ

  عالی بود من عاشق این سازم اما حتی اسمش هم نمیدونستم
  setareh_s54

 • saeed1922
  ارسال شده در مهر ۱۵, ۱۳۸۵ در ۵:۲۷ ب.ظ

  خیلی عالی بود. واقعا حال کردم…

 • aniss
  ارسال شده در بهمن ۵, ۱۳۸۵ در ۱۰:۵۶ ب.ظ

  man in sazo az kheyli vaght pish mishnakhtam va asheghesh hastam hata vali motasefane kasiro nadarim too iran ke tadris kone be khatere hamin man mikham sazesho bekharam vali motasefane nemidonam notasho az koja gir biaram va ghasd daram ba dostam ke flute mizane yad begiram va azatoon khahesh daram agar mitoonid komakam konid kheyli mamnon misham

 • ارسال شده در فروردین ۵, ۱۳۸۷ در ۲:۳۷ ق.ظ

  ashegh in sazam
  manam mikham yad begiram vali kasi nist yad bede

 • دیبا
  ارسال شده در مرداد ۲۰, ۱۳۸۷ در ۱۲:۵۵ ب.ظ

  سلام من هم عاشق این ساز زیبا هستم و با کلی گشتن بلاخره کسی رو پیدا کردم که این ساز رو تدیس میکنه…واقعا دنیا رو یه جور دیگه میبینم وقتی شروع به نواختن میکنم

 • mohammad
  ارسال شده در مهر ۲۰, ۱۳۸۷ در ۱:۳۷ ب.ظ

  salam diba jan
  toro khoda begoo modareset kiye.man khaili vaghte donbale in sazo ye modarese khoob migardam.
  biniaz123@gmail.com

 • پن فلون
  ارسال شده در دی ۲۹, ۱۳۸۸ در ۱۱:۵۱ ب.ظ

  خواستم بخرم
  فروشنده در کمال بیرحمی گفت
  ۶۰۰۰۰ تومن
  بیخیال شدم
  عجب صدای رویاییییییییییییییی داره

 • ارسال شده در فروردین ۲۲, ۱۳۹۰ در ۱۱:۵۴ ب.ظ

  این ساز رو با کار های انیگما Enigma‌شناختم و همیشه روحم رو به پروار درمیاورد – ولی اسمشو بعدا فهمیدم از طریق یکی از دوستان که دست خوبی در موزیک داره – آقای سامان احتشامی :)
  این ساز فوق العادس …

 • علیرضا رمضانی
  ارسال شده در آبان ۱۵, ۱۳۹۰ در ۷:۴۴ ب.ظ

  سلام. از این مطلب خیلی خوشم اومد.
  عاشق سازهای بادیم سازدهنی و ساکسیفون هم میزنم پن فلوتم دوستم برام آورد و هیچی ازش نمیدونستم که این مطلب خیلی کمکم کرد. ممنون..

 • بابك
  ارسال شده در دی ۱۶, ۱۳۹۰ در ۲:۵۵ ق.ظ

  سلام لطفا اگه پن فلوتهای معروفی که از صدا وسیما روی تصاویر طبیعت ار بزرگانی چون کیتارو داری برام میل کن بد جوری دنبالشم ممنون

 • محمدد
  ارسال شده در بهمن ۹, ۱۳۹۰ در ۸:۱۲ ب.ظ

  سلام.
  لطفا اگه کسی میدونه از کجا میشه تهیه کرد این سازو بهم میل بزنه بگه.
  ممنون

 • mohammadreza
  ارسال شده در اسفند ۹, ۱۳۹۰ در ۱۰:۱۰ ق.ظ

  khanoome dibaye aziz ya har refighe khosh zoghe digei k shakhsiro mishnase k pan tadris mikone khahesh mikonam adres ya telefone ostado b manam bede . bisabrane montazeram k yeki ba man tamas begire . ghablan mamnoonam . 0912 729 79 77

 • Ali
  ارسال شده در بهمن ۲۹, ۱۳۹۱ در ۸:۳۸ ب.ظ

  من نزدیکه ۷ ساله که گیتار الکتریک میزنم ولی نمیدونم چرا یک دفعه عاشق پن فلوت شدم، خیلی صدای خوبی داره واقعا آرامش میده. حالا میخوام این ساز رو بخرم ولی نمیدونم که چی بخرم و چه مارکی بخرم و کسی که تدریس کنه رو هم نمیشناسم خواهش می کنم اگر کسی میدونه کمکم کنه یه ساز خوب بگیرم!

 • ارسال شده در آبان ۲۵, ۱۳۹۵ در ۶:۱۱ ب.ظ

  سلام خدمت جنابتان
  از شما درخواست دارم که اگر ممکنه بندرو راهنمایی کنید ممنون میشم …
  برای یادگیری

 • ارسال شده در آبان ۲۵, ۱۳۹۵ در ۶:۱۲ ب.ظ

  سلام میخواستم اگر منکنه برانامهای اموزشی هم بگزارید مننون

 • رايا
  ارسال شده در آذر ۹, ۱۳۹۵ در ۵:۴۷ ب.ظ

  سلام لطفا راهنمایی کنید این ساز رو از کجا تهیه کنم و چه استادی آموزش میده🤔

 • میثم
  ارسال شده در اسفند ۵, ۱۳۹۵ در ۱۲:۱۶ ب.ظ

  محمد جان از امریکا و یا اروپا وارد میشه اگه نیاز دارین بگین من براتونکوارد میکنم چون خودم مشغول یاد گیری این ساز هستم

 • میثم
  ارسال شده در اسفند ۵, ۱۳۹۵ در ۱۲:۲۲ ب.ظ

  بعدا در رابطه با این ساز و کتابهای اموزشی وغیره بیشتر براتون توضیح میدم

 • ساسان
  ارسال شده در فروردین ۹, ۱۳۹۷ در ۱:۲۸ ق.ظ

  سوالی داشتم ممنون میشم کسی من رو راهنمایی کنه. آیا با نواختن ساز پن فلوت به دندان های جلویی نیرویی وارد میشه ؟در مورد فلوت شنیدم که اینطور هست.

 • ارسال شده در فروردین ۹, ۱۳۹۷ در ۳:۵۷ ب.ظ

  در هر دو سازی که نام بردید چنین مشکلی بوجود نمی آید.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

شهرام صارمی از مدیریت اجرایی جشنواره موسیقی فجر استعفا کرد

در پی استعفای اعتراض آمیز علی ترابی، شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، یک روز پس انتصاب مدیر جدید دفتر موسیقی وزارت ارشاد با انتشار نامه‌ای سرگشاده از سمت خود استعفا کرد.

از روزهای گذشته…

تار مرد (II)

تار مرد (II)

سرانجام، مقصود را برای دوستی که در سفارت روس کار میکرد، تشریح کرد و به توصیه او، تارش را برداشت و در سفارت روس، نزد دوستش مقیم شد. خودش می گوید:
نقدی بر نقد کتاب «پیوند شعر و موسیقی» (IV)

نقدی بر نقد کتاب «پیوند شعر و موسیقی» (IV)

منتقد در ادامه می نویسد: «در گفتار دهم کتاب شاهد بخش‌نویسی آواز در چهار بخش سوپرانو، آلتو تنور و باس هستیم که این فرم هیچ‌گونه قرابت و نسبتی با شعر و موسیقی ایرانی و نحوه‌ی پیوند پیچیده‌ی این دو با هم ندارد و تقلید صرف از آواز کلاسیک غربی است.» در این بخش از نوشته نیز کاملا تاثیرات گفتمان غرب ستیزانه مرکز حفظ و اشاعه موسیقی را مشاهده می کنیم؛ در این گفتمان به صورت بسیار سطحی و عوامانه، تمام نمودهای ظاهری فرهنگ غرب رد می شود؛ در اینجا چندان مهم نیست که این موسیقیِ آوازیِ چند صدایی شده، چه خصوصیات از نظر محتوا دارد و فقط همین که به گروه های سوپرانو، آلتو، تنور و باس دسته بندی شده حتما غربی است!
کر فلوت تهران در دانشگاه تهران به روی صحنه می رود

کر فلوت تهران در دانشگاه تهران به روی صحنه می رود

کر فلوت تهران در تاریخ اول اسفند ۱۳۹۷ در تالار آوینی دانشگاه تهران به سرپرستی فیروزه نوایی و با رهبری سعید تقدسی آثاری از آهنگسازان دوره های باروک، کلاسیک، رومانتیک و مدرن را به روی صحنه می برد.
اصول نوازندگی ویولن (XI)

اصول نوازندگی ویولن (XI)

نگارنده در ادامه سلسله مقالات اصول نوازندگی ویولن؛ از میان الگوهای مختلف آرشه کشی یک راهکار مطلوب و مورد استفاده را پیشنهاد داده و اصول آن را مورد تشریح قرار می دهد. در صورت نیاز، علاقه مندان می توانند با تحقیق از چگونگی سایر روش های مختلف آرشه کشی آشنا گردند.
جلسه واکاوی آموزش موسیقی در ایران برگزار شد

جلسه واکاوی آموزش موسیقی در ایران برگزار شد

روز سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ در آکادمی موسیقی پوپیتر، جلسه ای با عنوان «واکاوی آموزش موسیقی در ایران» برگزار شد. جلسات پژوهشی آکادمی موسیقی پوپیتر هر دو هفته یکبار در محل این مرکز آموزشی واقع در خیابان دکتر فاطمی، روبروی خیابان های کاج و هشت بهشت، پلاک ۱۱۸، طبقه دوم برگزار می شود.
نباید نگران بود (II)

نباید نگران بود (II)

این درست همان ایرادی است که معمولا در گام اول بروز می‌کند؛ تصمیم می‌گیریم که موسیقی ایرانی را با یک زمینه‌ی دراماتیک و شاید با متنی که کمتر تاکنون همراه آن بوده به هم بیامیزیم اما نه بیان تکنیکی متحول شده و نه مفاهیم زیباشناختی، موسیقی همان است که بوده. این ایراد عمده‌ای است که در اغلب تلاش‌های اینچنینی دیده‌ایم. در واقع وقتی به قول شما صحبت از تغییر «زیست» نوعی موسیقی است (من واژه‌ی زیست را که شما به کار بردید به عنوان استعاره‌ای برای طیفی از تغییرات فرض می‌کنم) انتظار داریم موسیقی نیز برای هماهنگ شدن با شرایط زیست جدیدش لااقل کمی تغییر کند اما اغلب چنین نمی‌شود.
جرج سل، رهبر با استعداد مجار (III)

جرج سل، رهبر با استعداد مجار (III)

علاوه بر شرکت ارکستر در کنسرتهای سالانه در تالار کارنگی و خلیج شرق، سل ارکستر را در اولین سفر بین المللی آنان به اروپا، روسیه، استرالیا و ژاپن هدایت نمود. روش سل بی شک در تمرینها شیوه ای مستقل و مستبدانه بوده است. وی قطعات را با دقت اتنخاب می نمود و خود می توانست آن قطعه را تنظیم شده برای پیانو، کامل، بدون نقص و از حفظ بنوازند! سل همچنین بر روی خلق ریتم های تازه در آثار بر نوازندگانش تاکید می ورزید.
گفتگو با ویولونیست هلندی، جانین جانسون (II)

گفتگو با ویولونیست هلندی، جانین جانسون (II)

کاملا درست است، موسیقی فراگیر است . فرانک ایده های فراوان و فوق العاده ای دارد. او همچنین درباره ایده هایش با نوازندگان مشورت می کند و مسلما هر کسی نظر خود را بیان خواهد کرد. این کار وی باعث برقراری شادی و آزادی در فضایی که در آن کار هنری انجام می دهیم، می شود. شما می توانید عقاید خود را بیان کنید بدون آنکه مجبور به پذیرش تحمیلی عقاید دیگران شوید البته در نهایت این فرانک است که تصمیمی را با توجه به نظر عموم می گیرد (با خنده). هشت سال پیش در جشنواره “کانکروس” بروکسل شرکت کرده بودم و فرانک از اعضای هیات ‍ژوری بود؛ او مرا برای نواختن در اسپکترام برلین دعوت کرد، از آن زمان به بعد سالانه سه تا پنج بار در کنسرتهای برلین شرکت می کنم.
MIDI را بهتر بشناسیم – قسمت دوم

MIDI را بهتر بشناسیم – قسمت دوم

در دو مطلب قبل مقدماتی راجع به MIDI و سابقه تاریخی آن ارائه کردیم. در این نوشته نگاهی به انواع پیامهای MIDI انداخته و نحوه روشن و خاموش کردن نت ها و ساختار اطلاعات ارسالی برای این دو پیام را بررسی می کنیم.
منصوری: تا امروز اسپانسری نداشتیم

منصوری: تا امروز اسپانسری نداشتیم

قطعا ولی فعلا ما یک سری مشکلات داریم. می دانید که ما اگر بخواهیم یک اپرای کامل را با تمام ابعادش روی صحنه ببریم به خاطر مشکلات دکور، مشکلات لباس، جای تمرین و این قبیل مشکلات که داریم چه پروژه سنگینی است. اگر یک سری مساعدتها بشود، امیدوار هستیم اپراهای زیادی را روی صحنه ببریم. در حقیقت ما به سازمانی نیاز داریم که همه چیز را به صورت مستقل مدیریت کند و ما، درگیری هایی به غیر از درگیری موسیقی نداشته باشیم. مثلا آرا کاراپتیان وقتی بخواهد کار خوانندگی را انجام دهد، فقط درگیری خوانندگی را داشته باشد یا من که کار ارکستر و رهبری اپرا را انجام می دهم، دیگر درگیری خارج از برنامه نداشته باشم که مثلا من امروز جای تمرینم کجاست یا مثلا فردا چه جور تمرین کنیم یا مثلا این هزینه لباس و دکور را چکار کنیم.