خوانندگان ایتالیایی-آمریکایی (قسمت دوم)
ژورنال موسیقی

Tony Bennett
Tony Bennett
همچنین بخوانید
نوشته های اخیر
خوانندگان ایتالیایی-آمریکایی (قسمت دوم)
در مدتی که دین مارتین و فرانک سیناترا در حال به وجود آوردن گروه هنری rat pack (گروهی از هنرمندان مشهور دهه 50 و 60 که با حضور جمعی در فیلمها، نمایشهای موزیکال صحنه ای شهرت فراوانی کسب کردند) بودند و پری کومو مشغول بازی در چند فیلم در رسانه جدید آن زمان، تلویزیون، بود، علاقمندان جدی تر موسیقی به صدای یک خواننده جدید ایتالیایی-آمریکایی گوش فراداده بودند.

ماریو لانزا Mario Lanza1958-1921، خواننده ای بود که با توجه به اینکه مادرش خواننده ای با صدای زیبای سوپرانو و قهرمان دوران کودکیش نیز کاروزوی بزرگ بود، به طور طبیعی وارد این حرفه وارد شد.

لانزا با نام آرنولد کاکوتزا Arnold Cacozza تعمید داده شد اما بعدها آنرا به ماریو لانزا که نسخه مذکر نام دوشیزگی مادرش Maria Lanza، بود تغییر داد. او در طی دوران فعالیت خود میلیونها نفر را با صدای با شکوه و ظاهر زیبایش به هیجان درآورد. لانزا یک خواننده تنور کم نظیر بود که میتوانست زیر و بمهای متعددی را با صدای خود اجرا کند. صفحه های آواز لانزا با فروش بیش از 50 میلیون کپی دلیل واضحی بر محبوبیت این خواننده بودند که با توجه به دوران بسیار کوتاه حرفه ای او، رقم بسیار بزرگی محسوب میشود. لانزا در سن 38 سالگی به دلیل حمله قلبی درگذشت و مرگ او در عالم موسیقی ضایعه ای جبران ناپذیر بود.

audio file صدای Mario Lanza را بشنوید

لانزا در فیلمها و صفحه های موسیقی خود توانست عامه مردم را با اپرا آشنا سازد، کسانی که شاید در صورت نبودن این هنرمند، هرگز چنین تجربه ای را کسب نمیکردند. اجرای باشکوه او از قطعات Ave Maria و Paliacci همچنان برای هوادارانش آثاری بی بدیل به شمار می آیند. آرتورو توسکانینی Arturo Toscanini (1957-1867 رهبر ارکستر برجسته ایتالیایی) درباره او چنین گفته است:" او بزرگترین صدای قرن است" و این گفته ایست که پیروان وفادار لانزا به آن اعتقاد دارند. هرچند 48 سال از مرگ ماریو لانزا میگذرد، اما موسیقی او همچنان طرفداران فراوانی دارد.


ال مارتینو Al Martino با صدای زیبا، سبک خاص موسیقی و ظاهر دلنشین و بی تکلف خود توانست مقام بالایی در میان خوانندگان بسیار محبوب زمان خود به دست آورد. اجرای او از ترانه 'Spanish eyes در میان پر متقاضی ترین 50ترانه جهان قرار دارد. او در سال 1928 و با نام آلفرد چینی Alfred Cini از والدین ایتالیایی در آمریکا متولد شد. آلفرد جوان روزها در کمپانی ساختمانی خانوادگی به کار مشغول بود و شبها در کلوبهای محلی به اجرای ترانه میپرداخت.کسی که به مارتینو توصیه کرد حرفه خوانندگی را جدی بگیرد، دوست خانوادگی آنها، ماریو لانزا بود.

audio file صدای Al Martino را بشنوید

اولین اثر ضبط شده مارتینو که درهای شهرت را بر وی گشود، Here In My Heart نام داشت. این ترانه در ابتدا به ماریو لانزا پیشنهاد شده بود و لانزا، دوست خود ال مارتینو را برای اجرای آن معرفی کرده بود. این ترانه با فروش بیش از یک میلیون نسخه مارتینو را به اولین هنرمند آمریکایی مبدل کرد که توانسته بود در فهرست بریتانیا مقام اول را کسب نماید و نام او را در کتاب رکوردهای جهانی گینس Guinness book of records ثبت کند.

audio file صدای Al Martino را بشنوید

مارتینو علاوه بر موسیقی، به کار بازیگری نیز پرداخت و با ایفای شخصیت جانی فانتین Johnny Fontaine در فیلم "پدر خوانده" The Godfather ساخته فرانسیس فورد کاپولا Francis Ford Coppola و اجرای ترانه عاشقانه این فیلم The Love Theme from the Godfather، هوادارن بیشتری پیدا کرد که تماشاگران ثابت کنسرتهای او هستند.


Al Martino
تونی بنت Tony Bennett متولد 1926، با نام آنتونی دومینیک بنه دتو Anthony Dominick Benedetto، هنوز هم یکی از نیروهای محرک موسیقی پاپ به شمار میرود. او کار خوانندگی را از سال 1952 آغاز کرد و اکنون در سن 80 سالگی، با سبک خاص اجرا و استعداد فراوان خود، همچنان محبوب و فعال است. بنت که تواناییهای متعدد هنری او شامل مهارت در نقاشی نیز هست، موسیقی را با همان اشتیاق و علاقه ای اجرا میکند که هنگام کار بر یک تابلو احساس میکند. ترانه های کلاسیک او شامل آثاری چون Rags to Riches، Because of you و I Left My Heart In San Francisco هستند که از پر متقاضی ترین ترانه های جهان به شمار می آیند.

audio file صدای Tony Bennett را بشنوید

از دیگر خوانندگان بسیار موفق این گروه میتوان از جری ویل Jerry Valeنام برد. ویل با نام اصلی جنارو لوییس ویتالیانو Genaro Louis Vitaliano در سال 1932 متولد شد. ویل که تحت تعلیم مستقیم و غیر مستقیم مربیانی چون سیناترا و کومو به عالم موسیقی وارد شده بود، خواننده ای با مجموعه ای از مشخصات خاص خواننده های ایتالیایی-آمریکایی به شمار میرود. ترانه های او عبارتند از Non Di Menticar و Pretend You Don't see Her.

audio file صدای Jerry Valeرا بشنوید

فهرست خواننده های ایتالیایی-آمریکایی، فهرستی بسیار مفصل است که در این مختصر نمیگنجد. اما آنچه مسلم است این است که این خوانندگان، نماد تخیلات عاشقانه، سنتها و عشق بوده اند. گاهی گفته میشود که خوانندگان ایتالیایی به تعداد ستارگان آسمان متعدد و به اندازه سکه های یک پنی شبیه یکدیگرند، اما باید گفت که هر چند عده این هنرمندان بسیار است، اما هریک از آنها با به وجود آوردن سبکی یگانه، جنبه های تازه ای را در این موسیقی به وجود آورده اند.

خوانندگان ایتالیایی-آمریکایی تاثیر بسیار زیادی بر موسیقی قرن بیستم برجا گذاشتند و نسلهای متوالی را با جادوی عشق آشنا کردند. آنها به وجود آورنده میراثی موسیقایی هستند که در طول چندین دهه و از میان تحولات فراوان موسیقی همچنان محبوب بوده و این محبوبیت در قرن 21 نیز ادامه یافته است.

lifeinitaly.com
در این رابطه بخوانید
ليپت: استاد نبايد مقلد تربيت كند!
ليپت: هنرجو نبايد هيچ گرفتگي و تنشي داشته باشد
ليپت: تجربه خوانندگي در كر مفيد است
ليپت: استاد بايد يگانگي صداي هنرجو را حفظ كند
ليپت: براي انتخاب استاد آواز تحقيق زيادي كنيد!
منبري: هر دستگاه هارموني خود را دارد
منبري: شعر نو بيان نو مي خواهد
منبري: در آواز امروز طيف نداريم
منبري: خوانندگان امروز گرفتار شجريان زدگي اند!
منبري: آشنايي با سلفژ ضروري است
منبري: صديف مطالب زيادي دارد
منبری: نگاه شجريان به آواز چند وجهي بود
کارگاه ویژه آواز وحید تاج در اصفهان
زنِ آرمانیِ من
نگاهی به آثار و توانایی های حسین خواجه امیری (IV)
گفتگو با حسین علیشاپور (I)
نگاهی به آثار و توانایی های حسین خواجه امیری (III)
نگاهی به آثار و توانایی های حسین خواجه امیری (II)
نگاهی به آثار و توانایی های حسین خواجه امیری (I)
مردان حرفه ای آواز (VI)
مردان حرفه ای آواز (V)
مردان حرفه ای آواز (IV)
مردان حرفه ای آواز ایران (III)
مردان حرفه ای آواز ایران (II)
محمد معتمدی و افق پيش رو
خدایی: آرزو دارم اپرای مولوی اجرای زنده بشود
خدایی: در آکادمی آواز، مستر کلاسهایی با شرکت استادان خواهیم داشت
خدایی: مرکز حفظ و اشاعه منحل شده!
گفت و گویی كوتاه با پیمان سلطانی در باره آواز ايرانی
مصاحبه ای با رنه فلمینگ (IV)
مصاحبه ای با رنه فلمینگ (III)
مصاحبه ای با رنه فلمینگ (II)
خواننده ای سالار یا خواننده سالاری...
پاسخی به نوشته علیرضا جواهری در مورد خواننده سالاری (II)
جايگاه خوانندگان نسبت به نوازندگان
پاسخي به نوشته عليرضا جواهري در مورد خواننده سالاري (I)
یاد داشتی بر مقالۀ خواننده و خواننده سالاری
پاسخی بر نظرات مقالۀ خواننده و خواننده سالاری
نگاهی به وضعیت خواننده و خواننده سالاری در موسیقی معاصر ایران (V)
نگاهی به وضعیت خواننده و خواننده سالاری در موسیقی معاصر ایران (IV)
نگاهی به وضعیت خواننده و خواننده سالاری در موسیقی معاصر ایران (III)
مهمان‌خانه مهمان کش!
نگاهی به وضعیت خواننده و خواننده سالاری در موسیقی معاصر ایران (II)
نگاهی به وضعیت خواننده و خواننده سالاری در موسیقی معاصر ایران (I)
عصر حماسی کوبیسم و فردیت در حنجره بزرگان (VI)
عصر حماسی کوبیسم و فردیت در حنجره بزرگان (V)
عصر حماسی کوبیسم و فردیت در حنجره بزرگان (IV)
عصر حماسی کوبیسم و فردیت در حنجره بزرگان(III)
عصر حماسی کوبیسم و فردیت در حنجره بزرگان(II)
عصر حماسی کوبیسم و فردیت در حنجره بزرگان (I)
۹ نظر برای “خوانندگان ایتالیایی-آمریکایی (قسمت دوم)”
 1. ali :

  matalebetoon kheyli arzeshmande,pishnahad mikonam agar archive monasebi az mosighi haye ke dar site moarefi mikonid darid bakhshi be onvane foroshgah ro dar site rah andazi konid.

 2. ناشناس :

  لطفا خواننده های اصیل امریکایی را به من معرفی کنید برای تقویت زبان انگلیسی به آهنگهای آرام خواننده امریکایی اصیل نیاز دارم؟ در ضمن چگونه می توانم سی دی آنها را تهیه کنم ؟ با تشکر

 3. زهرا :

  با تشکر اززحمات شما لطفأدرصورت امکان اطلاعاتی درخصوص یکی ازخوانندگان زن ایتالیایی به نام Giovanna Garzia ilvh همراه با تصاویر با تشکر

 4. یزدان :

  واقعا از دیدن سایتتون لذت بردم
  من دنبال آهنگی که تو فیلم پدرخوانده ۳ به زبان ایتالیایی خونده میشه میگردم
  ممنون میشم کمکم کنید

 5. m :

  عالی

 6. محدثه :

  ممنون اززحماتتان

 7. taha :

  اقااگه میشه درمورداین خوانندهایتالیایی به اسم ادریانو که اهنگی به اسم amitirata خونده روبرام توضیح بدی؟؟

 8. hessam :

  سلام…من چند آهنگ دارم که خیلی معرکه هستند…نمیدونم کی خونده…یکی از آهنگها اسمش هست(settu)
  بازم شاید اشتباه باشه..
  اما تو فیلم حکم کیمیایی..تو اون صحنه ای که خسرو شکیبایی تو ماشین داره هرویین مصرف میکنه…این آهنگو میذاره..
  لطفا بگید خوانندش کیه؟

 9. عسل :

  از سایت قشنگتون ممنون
  se tu dopo aver amato in vano
  این آهنگ مال Peppino Gagliardi هست.

فرستادن نظر

RSS / XML