سرمالکولم آرنولد CBE آهنگساز برجسته انگلیسی درگذشت

Malcolm Arnold 2006-1921
Malcolm Arnold 2006-1921
مالکولم آرنولد (۲۰۰۶-۱۹۲۱) یکی ازچهره های بزرگ موسیقی قرن بیستم با مجموعه ای قابل ملاحظه از آثار برجسته و ماندگار می باشد. این آثار شامل نه سمفونی هفت باله دو اپرا یک کار موزیکال بیشتر از پنجاه کنسرتو دو کوارتت زهی و غیره می باشد.

همچنین او برای ۱۳۲ فیلم موسیقی متن نوشته که در میان آنها کارهایی عالی مانند Bridge on the river kwai که جایزه اسکار را برای او به عنوان اولین آهنگساز انگلیسی به ارمغان آورد و همچنین Inn of the Sixth Happiness و obson’s Choice دیده میشود.

آرنولد زندگی حرفه ای موسیقایی خود را در سال ۱۹۴۱ به عنوان نوازنده ترومپت دوم با ارکستر فیلارمونیک لندن آغاز کرد . شناخته شدن او به عنوان بهترین ترومپت نواز روز باعث شد او به عنوان ترومپت نواز اصلی انتخاب شود. با پایان رسیدن سال ۱۹۴۰ او تمرکز و توجه خود را متوجه آهنگسازی کرد.

رابطه طولانی و نزدیک میان مالکولم آرنولد و فیلارمونیک لندن بدون توقف ادامه یافت تا اینکه حجم وسیعی از کارهای او ضبط و اجرا شدند. بدون شک این رابطه عاملی بسیار تعیین کننده در موفقیت آرنولد بوده است.

آرنولد یک آهنگساز تنال نسبتا محافظه کار اما مردمی و موثر محسوب می شود . تصنیفات او طیفی گسترده از آثار مردمی و همه پسند گرفته تا پیچیده و مملو از ایده های موسیقایی را در بر میگیرد.او هکتور برلیوز را بسیار تصدیق میکرد و تعدادی از مفسران به جهت توجه بسیار به فرهنگ و میراث کشورش او را با ژان سیبلیوس فنلاندی مقایسه میکنند.

او در سال ۱۹۷۰ موفق به دریافت درجه CBE از دستگاه سلطنتی انگلستان شد. او دکترای افتخاری موسیقی را از دانشگاه های Exeter Durham , و Leicester و در آمریکا از دانشگاههای,Miami Oxford وOhio دریافت کرده است. همچنین در سال ۱۹۸۵ عضو کالج رویال موسیقی شد و عناوین انحصاری R.A.M و F.T.C.L را در یافت کرد.

در سال ۱۹۸۵ مالکوم آرنولد جایزه Ivor Novelloرا به خاطر خدماتش در جهت شناساندن موسیقی بریتانیا دریافت کرد .همچنین جایزه Weavendon در سال ۱۹۸۵ و همچنین عنوان شوالیه در سال ۱۹۹۳ به پاس خدماتش ارزنده اش در موسیقی به او اعطا شد. در سال ۱۹۹۴ کالج موسیقی ویکتوریا آرنولد را به عنوان رئیس خود انتخاب کرد .


آرنولد با ادوارد دونس در مورد
رهبری سمفونی هفتم اش صحبت میکند.
مالکولم در سال ۲۰۰۱ به عضویت آکادمی آهنگسازان بریتانیا درآمد. با فرا رسیدن سال ۲۰۰۴ جامعه موسیقیدانان بریتانیا آرنولد را مورد تکریم و احترام فراوان قرار داد و او را به عنوان یکی از بهترین موسیقیدانان قرن ۲۰ تشخیص داد . در ۲۹ ژوئن ۲۰۰۶ نیز آرنولد از دانشگاه Northampton دکترای افتخاری دریافت کرد.

مالکولم در طی زندگیش یک انگلیسی وطن دوست بود . او در فستیوال بهار سال ۱۹۵۷ که به عنوان مهمان به اتحادیه آهنگسازان چکسلواکی دعوت شده بود اتحادیه آهنگسازان بریتانیا را را به همگان معرفی کرد . در این زمان آرنولد با شوستاکویچ آهنگساز معروف روسی آشنا شد که بعدها برخی آثار او از این آشنایی متاثر شدند.

بیشتر کارهای مردمی او را عموم میشناسند اما بالاترین آثار او نه سمفونی وی هستند که از میان آنها شماره های ۵ و ۸ بسیار معروف هستند.این آثار به وسیله بسیاری از رهبران بزرگ دنیا به اجرا درآمده است و در ضبطهای متعددی در دسترس می باشند .

audio file بشنوید قسمتی ازموومان اول از کوئینتت برای Brass اثر مالکولم آرنولد

سرانجام آرنولد در ۲۳ سپتامبر ۲۰۰۶ بعد از یک عمر تلاش برای اعتلای هنر سرزمینش برای همیشه خاموش شد اما آثار او تا مدتها سرمشق و الگوی موسیقیدانان بریتانیا خواهد بود.

یک دیدگاه

  • بیژن
    ارسال شده در مهر ۲۶, ۱۳۸۵ در ۹:۱۲ ق.ظ

    از مطالب خوبی که در سایت می گذارید متشکرم
    خوب بود آهنگ پل رود خانه کووای را می گذاشتید

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

حنانه: هارمونی زوج بر اساس موسیقی ۱۲ نیم پرده طراحی شده است

اگر کسانی مدعی هستند توانایی آنالیز قطعات پدرم را دارند، می توانم میزگردی برگزار کنیم و در این مورد بحث کنیم شاید بر اساس نوشته های من روی سایت شما به نتایجی رسیده باشند و یا از زوایای دیگری مسایل را مورد بحث قرار می دهند. برای رسیدن به چیزی شبیه به هارمونی زوج حتی اگر موزیسینی دارای هوش و استعداد کافی و گوش قوی باشد و چیزی بی آفریند که شبیه آن صدا بدهد، گواه بر دانستن منطق این زبان ویژه که با زبانهای دیگر بسیار متفاوت است نیست و اینکه ادعا کند، هارمونی زوج را آنالیز کرده است. ادعاییست که باید دید و شنید.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (IV)

شکل و هیئت معماری مدرن، بیادآوردنده هیچ فرمی از گذشته و تاریخ یا خاطره ای قومی یا ملی نیست، بلکه نشان دهنده دیدگاه و تفکر «مدرن» ی است که با واقعیت گرایی در پی شناخت حقیقتِ فرم و مصالح است. جمله معروف «کمتر، بیشتر است» معرف برنامه معماری مدرن شد.

از روزهای گذشته…

اصول نوازندگی ویولن (VI)

اصول نوازندگی ویولن (VI)

چگونگی وارد آوردن نیرو: نیروی وارده برای انگشت گذاری، تنها بایستی از طریق سر انگشت بر روی گریف وارد گردد و نبایستی سایر قسمت های دست (به خصوص ناحیه مچ)، درگیر این مسئله شود. برای تمرین می توان بدون بکارگیری آرشه، ویلون را نگاه داشت و با پرتاب انگشتان از فاصله یک الی دو سانتی بر روی گریف و اعمال نیرو تنها از طریق سر انگشت، به تمرین انگشت گذاری پرداخت. در این تمرین لازم است تا نکات زیر رعایت گردد:
آبادو٬ جانشین ارزشمند کارایان

آبادو٬ جانشین ارزشمند کارایان

کلودیو آبادو با ضبط و ارائه بیش از ۳۰ اثر موسیقی کلاسیک اعم از کنسرتو ویلن های چایکوفسکی و شوستاکویچ (SK 68338) و کنسرتو پیانو روبرت شومان( Robert Schumann) با پیانو مورری پرایا (Murray Perahia) مقام خود را در بالاترین رده رهبران امروز دنیا تثبیت کرده و با تکیه بر ظرایف موسیقی و برنامه ریزی خلاقانه جهت اجرای رپرتوارهایی که دیگر رهبران از آنها غافل ماندند٬ اثبات نمود که موسیقی کلاسیک عصر رومنتیک و موسیقی معاصر هردو به یک میزان خوش آیند و روح نوازند.
نگاهی گذرا به کتاب‌های آموزش هارمونی <br>متنشر شده در سال‌های اخیر (۸۹-۸۳) قسمت چهارم

نگاهی گذرا به کتاب‌های آموزش هارمونی
متنشر شده در سال‌های اخیر (۸۹-۸۳) قسمت چهارم

در میان کتاب‌هایی که هم کاربردی و هم تحلیلی‌اند [۴] نمونه‌ی جالبی است. با وجود این‌که نام کتاب بر کاربردی بودن‌اش دلالت دارد اما مثال‌های موسیقی با قدمت بیشتر و اشارات سبک‌شناسانه‌ی بیشتری نسبت دیگر کتاب‌های هم گروه‌اش دارد. برای مثال جمله‌ی زیر نشان‌دهنده‌ی روش این کتاب است: «یکی از مشخصه‌های بارز موسیقی در دورۀ رنسانس حرکت سلیس و پی‌درپی آکورد‌های معکوس اول به دنبال هم است. به این تکنیک فاوکس بوردون گفته می‌شود.» ص ۵۷٫
پروژه ساخت ویلن “کانون” (III)

پروژه ساخت ویلن “کانون” (III)

این پروژه برای بار سوم به عنوان ساز حرفه ای ساخته و تولید می گردد که نمونه اول آن در سال ۲۰۰۷ (فرانسه) و نمونه دوم آن، سال ۲۰۰۸ (ایران) ساخته شده و همچنین نمونه سوم آن در سال ۲۰۱۱ آغاز گردیده است. در تمام نمونه های ساخته شده قبلی از بهترین مواد و کیفیت ساخت بهره برده ایم اما آنچه در این نمونه بدان پرداخته ایم کیفیت بسیار نزدیک به الگوی اصلی به لحاظ VARNISH و همچنین قدمت بالای چوبهای انتخاب شده برای تمام اجزای بدنه می باشد که می توان از این مجموعه به طول عمر و کهنگی بسیار بالای صفحه رو اشاره نمود.
محمد سعید شریفیان، گوهری از موسیقی کلاسیک

محمد سعید شریفیان، گوهری از موسیقی کلاسیک

برای ما ایرانیها که بطور معمول، به دلیل محدودیتها (یا دست کم محدودیت در زمینه موسیقی)، اساتید بزرگ موسیقی کلاسیک را غیر ایرانی می دانیم، شاید دانستن اینکه یکی از این اساتید بزرگ اتفاقا ایرانی است می تواند بسیار مسرت بخش باشد. اگر بخواهیم با چشمانی باز به دور از تعصب و با منطق مطلق به دنبال یادگیری موسیقی کلاسیک باشیم و پله پله این مسیر تاریک و دور از دسترس را بپیماییم، دکتر محمد سعید شریفیان نهایت هدفی است که می توان به دنبال آن بود او یکی از نخبگان موسیقی کلاسیک است که حضور خودخواسته اش در داخل ایران، قابل ستایش است.
محمد معتمدی و افق پیش رو

محمد معتمدی و افق پیش رو

اولین بار که صدای محمد معتمدی را شنیدم از تلویزیون بود که ساز و آوازی با صدای او پخش میشد، طبق معمول روی تصاویری از طبیعت! این صدا و مخصوصا تکنیک مطلوب او توجهم را جلب کرد، چون در آن زمان کمتر صدای خواننده جوانی را میشنیدیم که از نظر استیل و تکنیک های آوازی در وضعیت خوبی قرار داشته باشد. از همان روز نامش در خاطرم ماند تا اینکه برای اولین بار کنسرت او را به همراه گروه خورشید به سرپرستی مجید درخشانی در تالار وحدت دیدم.
یک progression از دهه ۶۰

یک progression از دهه ۶۰

یکی از progression هایی که در دهه ۶۰ توسط بسیاری از نوازنده ها در هارمونیزه کردن قطعات بکار میرفت توالی آکوردی است که در شکل آنرا مشاهده میکنید. کافی است از پایه گام یک فاصله سوم کوچک پایین بیاییم، و بعد دوبار فاصله چهارم درست بالا برویم، در انتها میتوانیم به پایه گام برگردیم.
جوزف تال (II)

جوزف تال (II)

تال از طریق کامپیوتر موفق شد برای چندین ساز قطعاتی کوتاه بسازد، سومین زندگی نامه خود را نیز از این طریق نوشت و نیز نظریه آنالیز آینده موسیقی را تکمیل کرد. سمفونیهای کامل وی در آلبومی با برچسب آلمانی CPO عرضه شد. سبک تال به گذشته اروپایی وی وفادار مانده است. وی تحت تاثیر تمایلات غالب موسیقی اسرائیل دهه های ۴۰ و ۵۰ قرار نگرفته است که به طور وسیعی تحت تاثیر موسیقی فولکلور یهودی و قدیمی اسرائیلی و سنتی خاورمیانه ای بوده است.
پای صحبت طراح صداهای  Star Wars

پای صحبت طراح صداهای Star Wars

بن بارت (Ben Burtt) طراح اصلی مجموعه صداهای فیلمهای Star Wars در باره کار خود می گوید : در کار تهیه فیلم در واقع سه شغل مختلف دست اندر کار تولید مجموعه اصواتی هستند که شما در یک فیلم میشنوید. سه کار خلاقانه که در نهایت نوار صدای فیلم را تهیه میکنند، یکی از آنها صدابردار صحنه است.
منتشری: هر استادی از طریق شاگردانش مشهور می گردد

منتشری: هر استادی از طریق شاگردانش مشهور می گردد

در سال ۵۹، وقتی به عیادتش در بیمارستان ایرانشهر رفتم، گفت که مرا بی سر و صدا دفن کنید و من به استاد گفتم که نگران چه چیزی هستید زیرا تاریخ قضاوت می کند که چه کسی به این کشور خدمت کرده است و چه کسی خیانت کرده است. در هنگام دفن ایشان ما ۵ نفر بودیم که زیر جنازه را گرفتیم. بعد از ۲۰ سال، آقای نصیری فرد کتاب زندگی نامه او را منتشر کرد و عکس استاد با ساز روی جلد آن بود. این نشان می‌دهد که تاریخ قضاوت خود را انجام داد و کشور خدمتگزاران خود را فراموش نمی کند.