ادگارد وارز : پدر موسیقی الکترونیک

Edgard Victor Charles Varèse 1883-1965
Edgard Victor Charles Varèse 1883-1965
ادگارد ویکتور چارلز وارز Edgard Victor Charles Varèse ، آهنگساز فرانسوی الاصل، در ۲۲ دسامبر سال ۱۸۸۳ متولد شد و در ششم نوامبر ۱۹۶۵ چشم از جهان فرو بست. وارز مخترع واژه “نوای سازمان یافته” در موسیقی است، بدین معنا که آهنگ ها و طنین های متفاوت می توانند با یکدیگر در یک گروه قرار بگیرند و ترکیب صوتی جدیدی بوجود بیاورند.

به کارگیری ادوات مدرن موسیقی و منابع الکترونیک سبب شد لقب “پدر موسیقی الکترونیک” را به او نسبت دهند و از او به عنوان ” هنرمندی فرا زمینی در تولید اصوات ” یاد کنند. در حقیقت وارز دمنده روح به کالبد موسیقی الکترونیک است که از فعالیت های برجسته او می توان به تلاش هایش در احیای مجدد واژه “Idee-fixe ” در موسیقی اشاره نمود، این واژه اولین بار توسط “Hector Berlioz” آهنگساز فرانسوی مطرح شده بود.

آغاز فعالیت
ادگارد ویکتور چارلز وارز در ۲۲ دسامبر سال ۱۸۸۳ در شهر پاریس متولد شد، چند هفته پس از تولد والدینش او را نزد خانواده عموی بزرگش در شهر کوچکی به نام Villars در نزدیکی فرانسه فرستادند. در آنجا او وابستگی عمیقی به پدربزرگش Claude Cortot پیدا کرد که به نوعی جایگزین کمبود عاطفی اش در غیاب والدین شد.

در حقیقت وارز از همان سال های نخستین نسبت به پدر احساس کینه داشت و به تدریج با گذشت سالیان متمادی به نوعی خصومت بدل شد. در سال ۱۸۹۳ پدر و مادرش او را وادار به بازگشت نزد خانواده و زندگی در شهر Turin ایتالیا نمودند. او در آن شهر برای اولین بار به طور جدی به فراگیری موسیقی در هنرستان موسیقی Turin پرداخت. وارز از زندگی در ایتالیا احساس آرامش نمی کرد و کینه اش نسبت به پدر به این احساس بیشتر دامن می زد. سرانجام در سال ۱۹۰۳ به قصد زندگی در پاریس خانواده اش را ترک نمود.

از سال ۱۹۰۴ او در مدرسه موسیقی Schola Cantorum به تحصیل موسیقی مشغول شد و پس از آن به همراه Charles Widor آهنگساز و نوازنده مشهور فرانسوی در کنسرواتوار پاریس به تحصیل در رشته آهنگسازی ادامه داد. اولین اثرش که توسط ارکستر اجرا شد Rhapsodie romane در سال ۱۹۰۶ بود. او در سال ۱۹۰۸ به برلین نقل مکان کرده در آنجا با هنرپیشه ای به نام Suzanne Bing ازدواج نمود که ثمره اش یک فرزند بود؛ در سال ۱۹۱۳ از همسرش جدا شد.

طی این سال ها او با افرادی چون Satie : آهنگساز و نوازنده پیانو؛ Debussy : آهنگساز و Busoni : آهنگساز، نوازنده پیانو و رهبر ارکستر؛ آشنا شد که تاثیر بسیاری بر شخصیت هنری او به جا گذاشتند. اولین اجرای وارز در برلین در سال ۱۹۱۰ پس از اخراجش از ارتش فرانسه طی جنگ جهانی اول چندان موفقیت آمیز نبود. پس از آن در سال ۱۹۱۵ به آمریکا رفت و در سال ۱۹۱۷ اولین اجرایش را در این کشور با رهبری قطعه ای از Berlioz به نمایش گذاشت.

زندگی در آمریکا
در اولین سال های اقامتش در آمریکا، با فعالان و دست اندرکاران عرصه موسیقی این کشور آشنا شد و اندوخته هایش در زمینه ادوات موسیقی الکترونیک و رهبری ارکستر را گسترش داد و ارکستر New Symphony را تاسیس نمود. در همین سالها بود که او کار بر روی ساخت اولین قطعه اش Amériques را در آمریکا آغاز نمود، این اثر در سال ۱۹۲۱ به اتمام رسید. در این اثنی وارز با Carlos Salzedo، آهنگساز و نوازنده چنگ فرانسوی الاصل ملاقات کرد و همراه او انجمن بین المللی آهنگسازان را بنیان گذاری نمود، این انجمن به اجرای آثار جدید آهنگسازان آمریکایی و اروپایی اختصاص داشت.

بسیاری از آثار ارکستری وارز به منظور اجرا در این انجمن ساخته شده، علی الخصوص در نیمه اول دهه ۱۹۲۰ که او آثار چون Offra، Hyperprism ، Octandre و Intégrales را خلق نمود. در سال ۱۹۲۶ او تبعیت کشور آمریکا را بدست آورد.

زندگی در پاریس
در سال ۱۹۲۸، وارز به پاریس بازگشت تا یکی از بخش های Amériques را تغییر دهد. در سال ۱۹۳۰ او یکی از مشهورترین آثار غیرالکترونیک خود را که audio file “Ionisation” نام داشت، ارائه نمود و در آن برای اولین بار از پرکاشن استفاده نمود. هرچند این کار با ادوات جدید موسیقی ساخته شد، کشف جدیدی در خلق این قبیل آثار به شمار می رفت.

در سال ۱۹۳۳ زمانی که وارز هنوز در پاریس اقامت داشت، طی نامه ای از دست اندرکاران موسیقی آمریکا تقاضا نمود تا بودجه لازم به منظور راه اندازی یک استودیوی موسیقی الکترونیک را در اختیارش قرار دهند. اثر بعدی او با عنوان ” Ecuatorial” در سال ۱۹۳۴ به اتمام رسید. در این سال با تقاضای او موافقت شد و وارز مشتاقانه به آمریکا بازگشت تا بتواند به خلاقیت هایش در زمینه موسیقی الکترونیک جامه عمل بپوشاند.

بازگشت به آمریکا
اثر ” Ecuatorial” وارز در آوریل سال ۱۹۳۴ به رهبری Nicolas Slonimsky در آمریکا اجرا شد. پس از آن او شهر نیویورک را که از سال ۱۹۱۵ اقامتگاه اصلی اش به شمار می رفت ترک نمود و به سانفرانسیسکو نقل مکان کرد. در سال ۱۹۳۶، “Density 21.5” را خلق کرد و در سال ۱۹۳۸ با Leon Theremin روسی، مخترع Theremin که در زمره اولین آلات موسیقی الکترونیک به شمار می رود و در آن زمان اولین سازی بود که بدون دخالت دست تولید صدا می کرد، آشنا شد ، این سال آغاز همکاری های آن دو بود.
وارز در کنار استراوینسکی


شهرت جهانی
در دهه ۱۹۵۰ وارز یک جلسه گفت و شنود با نسل جدید آهنگسازان از جمله : Boul و Dallapiccola برگزار نمود. در سال ۱۹۵۸ اثر برجسته ” Poeme Electronique” را برای ارائه در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین المللی ۱۹۵۸Expo عرضه نمود. در سال ۱۹۶۲ از او برای پیوستن به اعضای آکادمی سلطنتی موسیقی سوئد، دعوت به عمل آمد. سرانجام در سال ۱۹۶۳ موفق به دریافت جایزه بین المللی Koussevitzky شد. فعالیت های هنری وارز را می توان در یک جمله خلاصه کرد :”دمیدن روح به کالبدی موسیقی الکترونیک”.

بهترین شاگرد وارز یک آهنگساز چینی به نام ” Chou Wen-chung” است که در سال ۱۹۴۹ با او ملاقات نمود و در سالیان آخر عمر دستیاری وارز را بر عهده داشت. پس از مرگ وارز نیز او اجرا و تکمیل بسیاری از آثارش را بر عهده گرفت. وی در حال حاضر در سمت استاد آهنگسازی در دانشگاه کلمبیا به فعالیت مشغول است.

en.wikipedia.org
sfsymphony.org

4 دیدگاه

 • pedram
  ارسال شده در خرداد ۱۸, ۱۳۸۶ در ۳:۴۴ ق.ظ

  ba tashakor az etelaate mofidetoon momkene dar morde FAIRLIGHT CMI ham tozih bedid.

 • محمد حسین
  ارسال شده در خرداد ۲۰, ۱۳۸۶ در ۱۱:۱۱ ب.ظ

  سلام
  سالهاست دنبال چنتا آهنگ الکترونیک-کلاسیک میگردم و یه تیکه هایی هم از رادیو ورزش ضبط کردم که اگه بمن ایمیل بزنین میتونم براتون بفرسم.
  با تشکر

 • محمد حسین
  ارسال شده در خرداد ۳۰, ۱۳۸۶ در ۱۲:۱۵ ق.ظ

  سلام
  سالهاست دنبال چنتا آهنگ الکترونیک-کلاسیک میگردم و یه تیکه هایی هم از رادیو ورزش ضبط کردم که اگه بمن ایمیل بزنین میتونم براتون بفرسم.
  با تشکر
  mhdotcome@yahoo.com

 • soso
  ارسال شده در آبان ۱۲, ۱۳۸۸ در ۵:۰۷ ق.ظ

  linkedup over wiki farsi now

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VI)

نمونه اولین چکامه در منظومه درخت آسوریک آمده که تا زمان ما حفظ شده است. باربد را بزرگترین شخصیت ناقل فهلویات به شمار آورده اند. یکی از شکلهای معمول شعری و موسیقی زمان باربد پتواژه بوده است. پتواژه از دو واژه پت و واژه یعنی سخن بزرگ تشکیل شده متن آن از اشعار ستایشی و وصفی ترکیب یافته، بیشتر به قصیده های منبعده ی اسلامی شباهت داشت.

مروری بر آلبوم «لیله راست»

برخورد مستقیم گوش ایرانی با نغمات موسیقیِ عربی، در دوره‌ای (دهه‌های۴۰و۵۰) در کنارِ اشتهار ام‌کلثوم در ایران، در شاخه‌ی منحصربه‌فردی از موسیقی مردم‌پسند در خوانده‌های خوانندگانی چون قاسم جبلی یا داود مقامی و بعد از انقلاب بیش از همه عموماً در تلاوت قرآن بوده‌است. «لیله راست» (شبِ مقامِ راست) فرصتِ شنود و مواجهه‌ی مستقیم با اثری از موسیقی عرب را برایمان فراهم کرده‌است.

از روزهای گذشته…

نگاهی به اپرای عاشورا (II)

نگاهی به اپرای عاشورا (II)

با ریتمی دو چهارم در دستگاه نوا با رنگ آمیزی شوخ طبعانه بادی چوبی ها آغاز شده و سپس صدای قهقه های پی در پی، شنونده را مطلع میکند که در دربار یزید هستیم… آری داستان از این پرده آغاز میشود…
محمد رضا درویشی و کلیدر (III)

محمد رضا درویشی و کلیدر (III)

در ادامۀ بحث های قبلی نگاهی اجمالی خواهیم داشت به شرایط و امکانات موجود برای آشنایی بیشتر مخاطبین بخصوص جوانان و نوجوانان با ویژگی های ساختاری یک اثر هنری (موسیقی، نقاشی، تئاتر و …)اگر بخواهیم عمیق تر به این مساله نگاه کنیم شاید بهتر باشد نگاهی به آموزش های عمومی در کودکان و نوجوانان داشته باشیم. مدرسه به عنوان یکی از مهمترین مراکزیست که وظیفۀ آموزش و پرورش فکری کودکان و نوجوانان را بر عهده دارد.
انتشار آلبوم «با یادش» با اجرای پویان آزاده

انتشار آلبوم «با یادش» با اجرای پویان آزاده

«با یادش» عنوان آلبوم تکنوازی پیانو دکتر پویان آزاده عضو هیات علمی دانشگاه هنر به یاد استادش جواد معروفى می باشد که به سال ۱۳۹۴-۱۳۹۵ در تالار رودکی با پیانو رویال فول گرند بلوتنر ضبط شد و در سال ۱۳۹۷ به مناسبت گذشت ربع قرن از وفات جواد معروفی، موسسه فرهنگی هنری ماهور با مشارکت بنیاد رودکی این آلبوم را منتشر کرده اند.
عارف ساق خنیاگری از شرق ترکیه (I)

عارف ساق خنیاگری از شرق ترکیه (I)

در سال ۱۹۴۵ میلادی در شهر آشکاله (Aşkale) از توابع استان ارضروم (muruzrE) که در میان کوه ها واقع شده، به دنیا آمد. از حدود ۳-۴ سالگی که با پدرآسیابانش به آسیاب می رفت، با صداهای موزون آشنا شد. خود عارف ساق (ARIF SAĞ) در این باره چنین می گوید : ” صدای آب، آبی که به پره های آسیاب برخورد می کرد، صدای گردش پره ها و ساییده شدن دو سنگ آسیاب و مخلوطی از این صداها به گوش می رسید و این صدای موزون را یک عنصر دیگر بر هم می زد؛ آن هم چوب کار کرده ای بود که نعل روی آن کوبیده بودند و صدای شق شق می داد. به این ترتیب صداهای موزون با یک ریتم منظم به گوش می رسید. شنیدن مدام این اصوات، انسان را به خیال و رؤیا می برد. درک موسیقی و ریتم از همان سالها شروع شد و من از آنجا سرم را به موسیقی مشغول کردم.”

تادیوس کاهیل (Thaddeus Cahill (1867-1934

شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۸۳ ۲۰ سال بعد از اختراع فونوگراف که دستگاهی برای ضبط صدا بود اولین دستگاه تولید صدای موسیقی اختراع شد. تادیوس کاهیل در سال ۱۸۹۷ میلادی بیانگر یک نقطه شروع در موسیقی الکترونیک می باشد.
او فکر می کند کیست؟

او فکر می کند کیست؟

در خبرهای روز گذشته داشتیم که راجر واترز پس از ۱۶ سال توانست اولین اپرای خود را کامل کند. این اپرا که Ca Ira نام دارد اپرایی است با مضمون تاریخی راجع به انقلاب فرانسه که قرار است در ماه سپتامبر روی CD به بازار عرضه شود و پس از آن برای اولین بار احتمالا” در شهر رم (ایتالیا) به روی صحنه بیاید. راجر واترز ۶۱ ساله از سال ۱۹۸۹ کار بر روی Ca Ira را هنگامی شروع کرد که Etienne Roda Gil شاعر و ترانه سرا، یکی از کتابهای شعر واترز را که همسرش برای آن کارهای گرافیکی را انجام داده بود مشاهده کرد.
دورین

دورین

در مقاله پیشین به بررسی مد لیدین پرداختیم و نمونه های صوتی آن را با هم مرور کردیم. در این قسمت به مد «دورین» می پردازیم. ابتدا یک مد دورین می سازیم؛ با نیم پرده بالا بردن درجه ششم گام مینور به دورین دست پیدا می کنیم:
نمودی از جهان متن اثر (IX)

نمودی از جهان متن اثر (IX)

مرحله‌ی بعدی فرآیند تجزیه و تحلیلی جستجوی همین ارتباط‌ها است. بررسی آثار تحلیلی که تاکنون منتشر شده نشان می‌دهد که این جنبه‌ی کار تحلیل‌گرانه صورتی دو وجهی دارد؛ از یک سو معطوف به طبقه‌بندی است و از سوی دیگر طبقه‌بندی را به عنوان نقطه‌ی شروع به کار می‌گیرد. رابطه‌ی دو سویه‌ی آنالیز با تئوری و تاریخ موسیقی نیز درست در همین نکته‌ی طبقه‌بندی نهفته است. اگر بپذیریم که آنالیز قادر است ویژگی‌های موسیقایی یک قطعه را استخراج کند، این نکته ما را وامی‌دارد به آنالیز به عنوان ابزاری برای طبقه‌بندی موسیقی نگاه کنیم.
تونی روستیر، پدیده درام

تونی روستیر، پدیده درام

تونی روستیر (Tony Royster, Jr) تنها بیست و سه سال دارد اما با دیدن مهارت وی در درام نوازی، او را بسیار با تجربه تر از سن و سالش نشان میتوان مشاهده نمود. بدون تردید تونی روستیر یکی از نوازندگان بسیار برجسته در دنیای نوازندگی درام و جزو نوابغ این ساز است. او در سن ۳ سالگی شروع به نوازندگی درام نمود و تنها زمانی که ۱۱ ساله بود در مسابقات Drum-Off competition در هالیوود مقام نخست را از آن خود نمود!
انتقاد از تصویب قانون واریز بخشی از درآمد کنسرت‌ها به خزانه

انتقاد از تصویب قانون واریز بخشی از درآمد کنسرت‌ها به خزانه

انجمن صنفی هنرمندان موسیقی در پی تصویب قانون تکلیف مجلس به وزارت ارشاد برای واریز بخشی از درآمد کنسرت‌ها به خزانه طی روزهای گذشته بیانیه‌ای را منتشر کرد. در متن بیانیه انجمن صنفی هنرمندان موسیقی که روز سه شنبه ۲۸ اسفندماه به رسانه‌ها ارسال شده، آمده است: