گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

پیشنهاد‌های اهالی موسیقی به «خانه موسیقی» با ۴۳۱ امضا منتشر شد

چهارصد و سی و یک نفر از هنرمندان موسیقی در انتقاد به عملکرد خانه موسیقی ایران نامه‌ای سرگشاده را امضا و منتشر کرده‌اند و از این خانه مطالبات خود را خواستار شدند. در ادامه این نامه را می خوانید:

اعضای محترم هیات‌مدیره و شورای عالی خانه موسیقی ایران

با سلام

حقایق و واقعیات در خصوص شرایط ناگوار و بحرانی حوزه موسیقی در این دوران آشکارتر از آن است که نیاز به مقدمه‌‌ای داشته باشد.

در چنین شرایطی امروز لزوم اتحاد و همفکری جامعه موسیقی و دغدغه‌مندان فرهنگ و هنر کهن این مرزوبوم برای برون‌رفت از این شرایط بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. به نظر می‌رسد اگر به‌فوریت و با همدلی، همکاری و درایت جامعه موسیقی بر اساس مصالح بنیادین این هنر تدبیری برای بحران‌های موجود اندیشیده نشود شاید هرگز نتوان بسیاری از لطمات و آسیب‌های حاصل از این دوران را جبران کرد.

امضاکنندگان این‌نامه به عنوان بخشی از جامعه موسیقی کشور قبل از هر سخنی لازم می‌دانند به‌ویژه در این شرایط در کنار دعوت به همدلی بیشتر اهالی موسیقی اهمیت و جایگاه بسیار مهم بالقوه و سرنوشت‌ساز نهادهای مدنی و صنفی (که خانه موسیقی ایران همواره داعیه‌دار چنین روی‌کردی بوده است) را در حل و یا تعدیل بسیاری از مشکلات مزمن مبتلابه جامعه موسیقی یادآور شوند. جایگاه و کارکردی که هدف و انتظار اولیه جامعه موسیقی و بسیاری از بنیانگذاران خانه در تاسیس آن نهاد بود اما با گذشت زمان و عملکرد جریانی که هدایت آن خانه را در دست گرفت به‌تدریج از اهدافش فاصله گرفت و امروز فرسنگ‌ها از آن دور به نظر می‌رسد.

متاسفانه امروز با نگاهی به استقبال اندک اعضا از انتخابات و واکنش‌های جامعه در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی می‌بینیم خانه نه تنها بزرگترین سرمایه و پشتوانه خود یعنی اقبال بخش بزرگی از جامعه موسیقی را  که همراهی برخی از بزرگترین و خوشنام‌ترین هنرمندان مستقل کشور و از جمله تعدادی از بنیان‌گذاران خود را نیز از دست داده است که با بستن تمامی راه‌های نقد و اظهار نظر و خاموش کردن منتقدینش با اهرم‌ها و ابزارهایی عاریتی و غیر مدنی در حصاری خود ساخته خود را مقبول و مشروع و منتقدانش را ناچیز و فاقد اهمیت می‌شمرد.

امضا کنندگان این نامه همچنین بنا بر رسالت اجتماعی و مدنی خویش و در جهت بهبود وضعیت هنر موسیقی و تمامی هنرمندان و دست‌اندرکاران آن به‌خصوص در این برهه خطیر بر خود لازم می‌دانند برای چندمین بار مشفقانه خانه‌ موسیقی ایران را به بازگشت به عملکرد صنفی و مدنی خود، شفافیت بیشتر و تعامل گسترده با اعضای صنف خود از هر ژانر و سلیقه و دیدگاهی فراخوانده و امیدوار باشند تا با پایان دادن به مرزبندی‌های خودی و غیر خودی معمول آن نهاد، همه اهالی موسیقی را محرم بداند، سخنان، مشکلات و دغدغه‌های آنان را بشنود و در این دوران نابسامان و تاریک بنا بر مسئولیت ذاتی خود همراه و در کنارشان باشد.

در آخر خواهشمندیم به عنوان اولین نشانه‌ها و گام‌های مسیر اصلاح و بازگشت به اصول اولیه فعالیت مدنی و صنفی موارد زیر در اسرع وقت در دستور کار هیات مدیره قرار گرفته و متعاقبا نتیجه به جامعه موسیقی اعلام شود:

  1. ارائه برنامه هیات مدیره و مدیر عامل خانه برای چهار سال پیش‌رو
  2. الزام هیات‌مدیره و مدیرعامل خانه به ایجاد شفافیت با ارائه گزارش‌های مستند عملکردی و مالی به صورت منظم و مستمر
  3. الزام مسئولان خانه در جهت پاسخگویی به شبهات و انتقادات موجود در جامعه نسبت به گذشته و حال این نهاد.
  4. ایجاد امکان ارائه نظر (کامنت) در سایت و شبکه‌های اجتماعی خانه موسیقی ایران

با سپاس فراوان

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

بیشتر بحث شده است