گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

همکاری ثریا قاسمی و حمیدرضا آفریده

کتاب صوتی برای کودکان با قصه گویی ثریا قاسمی و آهنگسازی حمیدرضا آفریده و نویسندگی الهام افراز در میانه مراحل ضبط نهایی است. حمیدرضا آفریده آهنگساز این مجموعه گفت: اثر پیش رو مجموعه کتاب صوتی با موضوعیت و محوریت اشکال هندسی و سازهای موسیقی ایرانی  درحدود یک‌سال و نیم است که مراحل تولید و ضبط  آن در حال انجام است و اکنون به نیمه های پایانی این مجموعه نزدیک هستیم.

الهام افراز نویسنده این مجموعه درباره موضوع و نگاه این کتاب گفت: کتاب «کی بود کی نبود» داستان کوتاهی است که از اشکال هندسی به عنوان نماد گروه های مختلف افراد در جامعه و یا جنبه های روانی مختلف شخصیت هر فرد، کمک گرفته شده است. در روند داستان به چالش هایی که هر فرد در طی مسیر رشد شخصیت با آن مواجه می شود اشاره شده است.

آفریده درباره آهنگسازی و مراحل تولید گفت: اولین باری که کتاب را خواندم و دوستی که با خانم افراز داشتم بسیار از شخصیت ها و موضوع این کتاب لذت بردم چرا که قابلیت نقش پردازی و شخصیت سازی اشکال هندسی با سازهای موسیقی ایرانی برای این کتاب بسیار بالا بود و از آنجایی که سالهاست کتاب صوتی برای کودکان در این قالب که موسیقی دستگاهی بتواند نقش مهم و کلیدی داشته باشد احساس کمبود می‌کردم تا اینکه این مجموعه را با محوریت سازهای موسیقی ایرانی شخصیت سازی کردم و سعی در این داشتم که بتوانم با سازهای موسیقی ایرانی پیوندی ایجاد کنم که هم موضوع اصلی این اثر حفظ بشود و هم جنبه های فرهنگی دیگری از جمله موسیقی در داستان نقش پررنگی داشته باشد.

در آهنگسازی این مجموعه سعی شده هم شناخت سازهای ملی نقش پر رنگی داشته باشد و هم از قابلیت بالای موسیقی ایرانی یعنی دستگاه ها و آوازها و نیز استفاده از فرمهای مختلفی مثل پیش درآمد، چهار مضراب و رِنگ در این مجموعه استفاده شود به عبارتی هر شکل نماد یک ساز در یک دستگاه موسیقی ایرانی و یک فرم از آهنگسازی موسیقی ایرانی باشد.

این مجموعه توسط تیم استودیو سورن شخصیت‌سازی و صداگذاری شده و ثریا قاسمی استاد پیشکسوت بازیگری و دوبله به عنوان قصه‌گوی این مجموعه حضور داشته‌ است.

این مجموعه در مراحل پایانی ضبط به سر می‌برد و  بخش شخصیت اصلی این مجموعه که ساز تنبک است هنوز ضبط نشده و قرار است توسط یکی از نوازندگان صاحب نام این حوزه نواخته شود. ‌بعد از مراحل ادیت، میکس و مستر هم به‌صورت فیزیکی و هم در پلتفورم های جهانی موسیقی و کتاب انتشار پیدا می‌کند.

عوامل این مجموعه:

ثریا قاسمی: قصه گو

الهام افراز: نویسنده

حمیدرضا آفریده: آهنگساز، نوازنده کمانچه، کمانچه پنج سیم ، قیچک آلتو ، کارگردانی و مدیریت پروژه

نوازندگان:

پاشا هنجنی نوازنده نی ، بهزاد رواقی نوازنده تار و سه‌تار، حنانه سعیدی نوازنده قانون، علی عابدین نوازنده سنتور، مریم خدابخش نوازنده عود و زکریا یوسفی نوازنده دف و دایره

تیم دوبله استودیو سورن:

مینا مومنی، عرفان هنربخش، لیلا سودبخش، آیدین الماسیان و کسری نیک آذر

استودیو سورن ضبط بازیگرها: مینا مومنی

استودیو پاییز ضبط سازها: حسن خدایی نیا

استودیو شهر صدای پارسیان ضبط قصه گو: فراز تعالی

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

بیشتر بحث شده است