گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

همکاری مشترک حمید قنبری و پشنگ کامکار منتشر و رونمایی‌ می‌شود

کتاب «همنواز» با تالیف «حمید قنبری» دربرگیرنده ۳۰ قطعه همنوازی سنتور و تنبک بر اساس کتاب‌های آموزشی «پشنگ کامکار» و ۱۰ قطعه دونوازی تنبک است که ۲۳ دی‌ماه در فرهنگسرای ارسباران رونمایی می‌شود.

حمید قنبری نوازنده تنبک و سازهای کوبه‌ای و مولف این اثر درباره این کتاب گفت: کتاب «همنواز» شامل ۳۰ قطعه همنوازی سنتور و تنبک است که درسه بخش تالیف شده است به طوری که در بخش اول قطعاتی برای همنوازی سنتور و تنبک بر اساس کتاب‌های آموزشی استاد پشنگ کامکار گنجانده شده و در بخش دوم نیز ده قطعه دونوازی تنبک ارائه شده است که برای ارائه الگوهای همنوازی برای هنرجویان از مبتدی تا پیشرفته تهیه و تنظیم شده اند. در بخش سوم نیز به مسئله مهم فرم و یا جایی گشت اشاره شده و تمریناتی به زبان ساده برای درک و تمرین این مبحث مهم برای هنرجویان طراحی و تنظیم شده است.

وی درباره بهره‌مندی از کتاب‌های آموزشی پشنگ کامکار ادامه داد: قطعات این مجموعه با هدف تسهیل در امر همنوازی تهیه و تنظیم شده است و تمامی قطعات از کتاب‌های «شیــوه سنتور نــوازی» و «گلنار» نوشته استاد پشنگ کامکار انتخاب شده‌اند چرا که این کتاب‌ها طی سالیان متمادی از خوش سابقه‌ترین مجموعه‌های آموزشی بوده و نزد علاقه‌مندان از محبوبیت خاصی برخوردارند.

این نوازنده سازهای کوبه ای افزود: قطعاتی که در این اثر به کار گرفته شده اند نام آشنا هستند که همگی ریشه در فرهنگ بومی سرزمین ما دارند و گوش تمامی ما با آنها آشناست. توجه و احساس نیاز به مهارت همنوازی و هم‌مسیر شدن هنرآموزان موسیقی بایکدیگر در روزگاری که فاصله‌ها بیش از پیش شده کاملا ملموس است. چرا که متاسفانه عادت و اصرار به تشکیل کلاس‌های انفرادی و خصوصی، باب شدن کلاس‌های مجازی، خودآموزها و ضبط‌های استودیویی با سیستم دیجیتال، همگی از مواردی هستند که به فاصله‌ها بیش از پیش دامن زده و همنوازان را روز به روز از هم دورتر می‌کند و تاثیر این شرایط بر روی موسیقی‌های تولید شده نیز کاملا محسوس است.

مولف کتاب همنواز خاطر نشان کرد: من با تهیه و تنظیم چنین مجموعه‌هایی سعی بر آن داریم که بهانه‌ای برای هنرآموزان ایجاد کنیم تا با همنشینی و همراهی یکدیگر به بیان هنری مشترک نزدیک‌تر شده، از لذت گفتگو بهره‌مند شوند؛ آن هم گفتگو به زبان زیبا و همه فهم موسیقی که امیدوارم این مجموعه عاملی برای همسازی و همدلی هنرجویان علاقه‌مند شود.

قنبری درباره مراسم رونمایی از این کتاب گفت: کتاب «همنواز» توسط انتشارات نای و نی منتشرشده است و قرار است روز شنبه ۲۳ دیماه با حضور اهالی موسیقی از این کتاب رونمایی کنیم. در این مراسم که ساعت ۱۸ در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود، آقایان رضا مهدوی و کوروش متین سخنرانی خواهند کرد و گروه موسیقی کلون زمان به سرپرستی بنده قطعاتی از کتاب را در سه بخش اجرا خواهیم کرد.

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

بیشتر بحث شده است