گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

مـــن سمفونی پرسپولیس را به یاد و خاطره سرزمین عظیم و کهنسالی نگاشتم که بدان با خون خود وابسته ام و از اینکه خود را فرزند این سرزمین بنام ام احساس غرور و سربلندی می کنم.

در قلب خود به یاد این شهر پر فخامت، ویرانه های آن، بر روح تخته سنگهای به کار رفته در آن، برای ستونهایی که تاریخ گذشته دردناکشان را بازگو می کنند گریسته و نغمه سر داده ام… (اندره امین الله حسین)

امین الله حسین در ۳۰ خرداد ۱۲۸۵در شهر سمرقند دیده به جهان گشود. این موسیقیدان ایرانی الاصل با آثار زیبای خود که رنگ و بویی کاملا ایرانی داشت از شاخصترین چهره های آهنگسازی به سبک ایرانی بود. وی همچنین در دهه پنجاه شمسی از محبوب ترین آهنگسازان سمفونیک ایرانی بود. شهرزاد او (که سالها قبل توسط علی رهبری هم به زیبایی اجرا شد) در ایران از شهرت قابل توجهی برخوردار است. به قسمت هایی از قطعه مینیاتورهای ایرانی از این آهنگساز بزرگ گوش کنید.

audio.gifمینیاتورهای ایرانی

ارکستراسیونی باشکوه، مدرن و مجلل با فضایی رمانتیک برخلاف آنچه که در آن زمان در موسیقی کلاسیک جهان متداول بود از ویژگی های اصلی سبک امین الله حسین و بسیاری از موسیقیدانان هم دوره وی بود. (شاید جو ملی گرایی و اشرافی باعث بوجود آمدن چنین ساختاری می شد!) اندره حسین که تحصیل کرده کنسرواتوارهای برلین، اشتوگارت، پاریس و شاگرد پل ویدال (Paul Vidal) بود آثار قابل توجهی نیز برای پیانو خلق کرد که هنوز جزو رپرتوآرهای پیانیست های ایرانی هست. حسین در نوازندگی تار مهارت داشت اثری هم از تار او در بازار (ایران) موجود است که توانایی های او را در آهنگسازی و نوازندگی تار به نمایش می گذارد.

آثار حسین در اروپا هم بسیار مورد توجه قرار گرفت و با ارکسترهایی چون: ارکستر کولون (colonne)، ارکستر لامورو (lamoureux)، ارکستر سمفونیک لندن، ارکستر ناسیونال اپرای پاریس (Orchestre du Theatre National de Lopesa de Paris)، ارکستر پادله، ارکستر اپرای مونت کارلو و… به رهبری بزرگانی چون پی یردروو (Pierre Dervaux)، پل پاره (Paul Paray)، جان هارتمن (Jean Claude-Hartemann)، آلبرت ولف (Albert Wolf)، علی رهبری (Ali Rahbari) ، گاستون پولت (Gaston Poulet) و… اجرا شد.

حسین آثاری نیز در زمینه موسیقی فیلم تصنیف کرد که مورد تحسین منتقدین قرار گرفت .سه کنسرتو پیانوی وی نخستین بار توسط برنارد رینگاسین و یوری یوکف اجرا شد (کنسرتو پیانوی او در بازارهای ایران موجود است) آثار مشهور و برجسته حسین: سمفونی پرسپولیس (خرابه های تخت جمشید)، سمفونی شن ها، آریا، ستایش عمر خیام ، مینیاتورهای ایرانی ،

شهرزاد ، موزاییک ، افسانه ایرانی و… هست.اندره امین الله حسین در سال ۱۳۶۲ در پاریس درگذشت.

سجاد پورقناد

سجاد پورقناد

سجاد پورقناد متولد ۱۳۶۰ تهران
نوازنده تار و سه تار، خواننده آواز اپراتیک و سردبیر مجله گفتگوی هارمونیک
لیسانس تار از کنسرواتوار تهران و فوق لیسانس اتنوموزیکولوژی از دانشکده فارابی دانشگاه هنر تهران

۱ نظر

بیشتر بحث شده است