گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

مصاحبه ای با بن سولی

مصاحبه ای با نوازنده ویلن سل بن سولی (Ben Sollee)، کسی که برای اجرای کنسرتهایش در بونارو با دوچرخه سفر خواهد کرد!

آرمیده در سبزی مزرعه ای واقع در منچستر، موسیقی موفق شهر بونارو و جشنواره هنرها، ایجاد صحنه ای فوق العاده از حفظ محیط زیست و هنر در پدیدار می شود. برنامه ای فوق العاده با وجود ویلنسل نواز و خواننده، بن سولی. وی منتخب ۱۰ هنرمند برترNPR است. کار ناب سولی به همراه آثار یو یو ما (Yo Yo Ma) برترین آثار در ال-گرین شناخته شده است.

او از پرواز جت خود می گذرد و راهی زیگ زاگ مانند را به فاصله ۳۰۰ مایلی بر تپه های کنتاکی و تنسز، سوار بر دوچرخه طی خواهد کرد.

سولی، ویلن سل ساخت ۱۹۳۰ خود را به همراه ۶۰ پوند تجهیزات، به عنوان بخشی از برنامه توسعه آمریکایی اکسفام، به سفر یک هفته ای خواهد برد. سولی همچنین به عنوان خواننده در بسیاری از برنامه هایی که به نفع انجمن “ضد از بین بردن کوهها و منابع طبیعی” بوده (در ایالات مختلف آمریکا) شرکت کرده است.

به او جایزه جشنواره گرینر بریتانا داده شده است. شهر بونارو جایی بود که همواره تاکید بر روی روشهایی ماندگار برای ارائه موسیقی داشته است. برای فستیوال ۲۰۰۹ هدف آنان علاوه بر مشارکت در استفاده ای نوین از منابع انرژی، جذب حمایت کارخانه ها برای تولید بطری های قابل بازیافت به جای بطری های پلاستیکی آب که بعد از مصرف بازیافت نمی شوند و تنها در محلی انباشته شده اند، بود. این جشنواره امیدوار است که تولید ۷۰ درصدی زباله هایی که بازیافت نمی شوند را کاهش دهد، نیز جشنواره تلاش دارد که استفاده از انرژی خورشیدی را توسعه بخشد.

شرکت کنندگان در جشنواره قادر خواهند بود تا باغ سبزی ویکتوری بونارو را ببینند، این منطقه، حفاظت شده است و زندگی سالم را هشدار میدهد. سولی در حال حاضر به ضبط آلبومهای جدید خود مشغول است که در ارتباط بقا و توجه به طبیعت است. پروژه جدید وی در پائیز ۲۰۰۹ به عنوان بخشی از رقابت ضد از بین بردن طبیعت عرضه خواهد شد، با حضور پر افتخار جیم جیمز و دانیل مارتین مور (Daniel Martin Moore). سولی به چند سئوال، پیش از سفر خود پاسخ داده که در پائین آمده است.

زمانی که سفر شما به نمایندگی از اکسفام است، آیا نقشی سبز در سفر شما وجود دارد، حرکتی که جا پاهای کربونی شما را به عنوان یک موسیقیدان کم می کند؟
قطعا. تفکر موسیقیدان چیزی که من از آن پیروی می کنم آن است که: از همه موقعیتها استفاده کنید، چیزی را نادیده نگیرید. وقتی آن کار را انجام می دهید، چیزی که من به مدت پنج سال است که انجام می دهم، شما خود را در پروازها و قطارهای صبح زود، پروازهایی که از اقیانوس آتلانتیک می گذرد، می بینید. حال آنکه دوچرخه محدودیت زیبایی را بیان می کند: من تنها تا آنجا می توانم بروم که بدن و سرعتم به من اجازه می دهند. این نوع سفر، تاثیر منفی کمی به روی طبیعت دارد. اگرچه قبل از آنکه من به کشف دوچرخه ای با چرخ اضافه و سیستم مجهز قابلیت سفر طولانی آن برسم، مسافرت به همراه ویلن سلم و تجهیزات فراوان با دوچرخه برایم آنقدر غیر ممکن بود که بتوانم حتی خوابش را ببینم.

چرا این زمان و بونارو را به عنوان مقصد انتخاب کردید؟ چه چیزی ایده مسافرت با دوچرخه را در شما پدید آورد؟

کلیپی دیدم در تلویزیون درباره این نوع دوچرخه، بلافاصله رویای سفری به این روش به ذهنم رسید. بونارو یکی از بزرگترین مکانهای گردهمایی موسیقی، هنر و فرهنگ در کشور است. مکانی بود که ایده سفر با دوچرخه را برای موسیقیدانان فراهم آورد و مرکزی برای گسترش اکسفام آمریکایی شد که نشان دهد آنان چه کار فوق العاده ای برای حفظ طبیعت انجام می دهند.

درزمینه دوچرخه سواری چه دوره ای را تا به حال گذراندید؟

برای من این سفر به بسیاری از سئوالات در این باره پاسخ خواهد داد، آیا یک موسیقیدانی که از لحاظ ورزشی و قدرت بدنی و دوچرخه سواری مهارت ندارد می تواند بر روی یک دوچرخه پا بزند و سفر کند؟

آیا شما می خواهید بگذارید نتیجه سفرتان خودش پاسخ را بدهد، یا آنکه این بخشی از پیام بزرگ شما در کنسرتهایتان خواهد بود، درباره نوع حمل و نقل با توجه به اکسفام و تلاشهای دیگر در این ارتباط؟

مارتی بنسون فیلمساز به همراه من می آید تا از این سفر مستند تهیه کند، او مستندی روزانه به ما خواهد داد تا در وبلاگ مان بگذاریم، پا زدن ضد فقر! او هر نوع دوربینی را خود ابداع کرده تا بتواند حقیقتا حسی را که این سفر بر روی دوچرخه تنها به خاطر به جای نگذاشتن ضایعات کربنی در طبیعت دنبال می کند را بیان کند. این ویدیو به جای خود سفر با ما صحبت خواهد کرد و این شانس را می دهد که اطلاعاتی درباره اکسفام در دنیا پخش شود.

با رفتن بر روی تپه های آپالاچیا، آیا در نظر دارید در راه توقف کنید و تحقیقات فرهنگی و جمع آوری اشعار را انجام دهید؟

قطعا، من می خواهم در مستندی که مارتی تهیه خواهد کرد فرصت نشان دادن و معرفی چند تن از هنرمندان فوق العاده خوب آپالاچیا را داشته باشم و امیدوارم چند اثر هنری نیز خودم در آنجا کشف کنم. بیشتر از همه هیجان زده هستم که در این طبیعتی که در آن بزرگ شده ام، پا بزنم و توسط آن منظره تشویق به خلق اثر بشوم.

در نهایت، امیدوارید چگونه بتوانید حسی را که در طی این سفر، به همراه ویولنسل تان از شهر و اجتماعی به شهر دیگری داشته اید و دانش به دست آمده را در کارتان منتقل کنید؟

به وسیله کنجکاوی، فکر می کنم! ما قصد داریم در درون قلب این شهرها پا بزنیم و مردم آن نقاط مسلما سئوالاتی خواهند داشت. این مکالمه به شکل گیری دانه کمک می کند، موسیقی من پلی خواهد بود بین فواصل این مناطق و سرانجام، اجرای فوق العاده ای خواهیم داشت. برایم مهم است به یاد داشته باشم که من به این مناطق می روم بر اساس دعوتی از خود آن اجتماعات، رزروی برای اقامت در جایی نخواهم داشت، ترجیح می دهم خود مردم میزبان ما باشند.

grist.org

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۲

بیشتر بحث شده است