گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

گفتگو با تیبو (۷)

کرایسلر که استعداد زیادی در پیاده کردن نت ها داشت تنظیم های شگفت انگیزی را انجام داده است. همچنین تیوادار ناچز (Tivadar Nachèz) و آرتور هارتمن آثار خوبی را تنظیم کرده اند. این آثار همراه با کارهای کوتاه تر ویوتام و وینیاوسکی، مثل Ballade et Polonaise از ویوتام، آثار خوبی برای اجرا هستند؛ هرچند پیوریست های موسیقی (musical purists) ممکن است این اثر را تأیید نکنند. به نظر من Polonaise در سطح آثار شوپن است یا مثلا از نظر ویرتوز بودن Gypsy Airs از سارازات را در در نظر بگیرید که با هر کدام از راپسودی های لیست برابرند.

به تازگی متوجه شدم که دوست دیرینه من، ایزایی، هم آثار شگفت انگیزی ساخته است: Poëme Èlègiaque، Chant d’hiver، Extase، و سه گانه ای برای دو ویولون و یک آلتو که خارق العاده است.

دستیابی به این قطعه ها کشف بی نظیری برایم بود! البته به جز قطعه دوست داشتنی Chant d’hiver که آن را پیش تر در پاریس، بروکسل و آمستردام اجرا کرده ام. قرار است که این قطعه را زمستان امسال به عنوان اثر ویژه در برنامه ام اجرا کنم.

می بینید، ایزایی بسیار آدم فروتنی است و هرگز کسی را وادار به نواختن ساخته هایش نمی کند حتی دوستانش را. به همین دلیل است که آثار او آن گونه که باید شناخته شده نیستند.

«من هرگز آثار اپراتیک را اجرا نکرده و نخواهم کرد. موسیقی اپرا هر چقدر هم که خوب باشد مکان اصلیش صحنه اپراست. در نتیجه اجرای آن در رسیتال ها بسیار بی جا است. یک هنرمند نمی تواند در انتخاب قطعه های کوتاه تر برای اجرا دقت بیش از حد به خرج دهد. اما کاری که می تواند انجام دهد این است که از ویولونیست های پیشگام الگو بگیرد. ایزایی که به درستی مانند فرستاده ای در زمینه موسیقی تمام عیار بود، الگوی بسیار درخشانی است.»

مایه ناراحتی است که تعدادی از موزیسین های واقعا با استعداد و جوان، آثار چشمگیر هم عصران خودشان را نادیده می گیرند و موفقیت های خودشان را با اجرای آثاری که ارزش موسیقیاییشان صفر است به آسانی تضمین می نمایند.

گاهی آرزوی بالا بردن استاندارد درک مردم، نوارنده ها را گمراه می کند. شنیده ام که پنج سال پیش ویولونیست مشهوری در برلین تریوهای بتهوون را برای که برای ویولون و پیانو تنظیم شده بود، برای اجرا انتخاب می کند! واقعا چیز دیگری برای اجرا کردن نبود؟! و نکته جالب اینکه هیچ منتقدی هم از این کار ایراد نگرفت. به نظر من این جایگاه این عمل فقط کمی از ارتکاب جرم بالاتر است!

«خلاصه اینکه موضوع اجراها و رپرتوار پایانی ندارد. اگر از من بپرسید که چه کنسرتوهای بزرگی را دوست دارم، قطعا نمی توانم فورا پاسخ بدهم. اما می توانم بگویم که از کدام کنسرتو بدم می آید: کنسرتو چایکوفسکی! از لحاظ موسیقیایی باید بگویم که حاضر نیستم ده میزان اول کنسرتوی چهارم ویوتام را با کل کنسرتو چایکوفسکی عوض کنم. اجرای آئور و المان از این اثر چایکوفسکی را شنیده ام و فکر می کنم که بدترین اثر اوست!»

theviolinsite.com

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

  • ی توانم بگویم که از کدام کنسرتو بدم می آید: کنسرتو چایکوفسکی! از لحاظ موسیقیایی باید بگویم که حاضر نیستم ده میزان اول کنسرتوی چهارم ویوتام را با کل کنسرتو چایکوفسکی عوض کنم. اجرای آئور و المان از این اثر چایکوفسکی را شنیده ام و فکر می کنم که بدترین اثر اوست!» woow!!!cheghad rok harf mizane :DDDDDD

بیشتر بحث شده است