گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

Sonny Boy اسطوره سازدهنی بلوز (۳)

سانی بوی درچند سال اول برنامه را با Robert Jr. Lockwood و Peck Curtis درامر اجرا می کرد و هرموقع که سانی بوی به دلیلی نمی توانست خودش را به برنامه برساند Peck Curtis خوانندگی و رهبری گروه را بر عهده می گرفت. در سال ۱۹۴۵ Robert Jr. Lockwood (Robert Jr. Lockwood پسرخوانده Robert Johnson اسطوره ای است و هنوز در قید حیات می باشد) که گرایش بیشتری به موسیقی Jazz داشت برنامه رادیویی را ترک کرد و Houston Stackhouse جایگزین وی شد. سانی بوی تقریبا تا سال ۱۹۴۷ به طور مرتب در این برنامه حضور داشت.

در سال ۱۹۴۷ به شهر Belzoni رفت و در آنجا بود که با Elmore James افسانه ای آشنا شد. این دو به همراه گیتاریست دیگری با نام Arthur “Big Boy” Crudup گروه سه نفره ای تشکیل داده بودند و در مناطق مختلف و نیز رادیوی محلی Belzoni به اجرای موسیقی می پرداختند. اما شاید مهمترین اتفاق این دوران برای سانی بوی در همین سالها جدایی او از همسر اول خود یعنی ماری برانت که خواهر Howlin’ Wolf بود و آشنایی وی با Mattie Gordon و ازدواج با او در سال ۱۹۴۹ بود. چرا که وی را کمی پابند و سربراه کرد و علاقه عمیقی که نسبت به Mattie داشت را تا آخر عمر در قلبش حفظ کرد.

یکی از آخرین آهنگ هایی که در اروپا ضبط کرد (در سال۱۹۶۴ و با گیتار Jimmy Page) نامش “Mattie Is My Wife” بوده است. به هر حال در سال ۱۹۴۹ سانی بوی خانه ای در West Memphis خریده و به همراه همسرش در آنجا اقامت داشت. West Memphis در آن زمان با جذب موزیسین های بنامی مانند Howlin’ Wolf ، Robert Jr. Lockwood ، Elmore James ، Bobby Bland و B.B. King جوان رفته رفته به مهمترین رقیب شهر هلنا بدل شده بود. در اواخر سال ۱۹۴۹ خانه سانی بوی در اثر صاعقه آتش گرفت و با خاک یکسان شد. وی بعدها در آهنگ West Memphis Blues این واقعه را نقل کرد.

audio file
به West Memphis Blues توجه کنید


با حادثه ناگواری که پیش آمد سانی بوی این شهر را ترک کرد و در جستجوی کار روانه ایالت های دیگر مانند فلوریدا، لوییزیانا و تگزاس شد.

در سال ۱۹۵۱ (یعنی ده سال پس از شروع King Biscuit Time و ۳ سال پس از مرگ سانی بوی اول) توانست اولین صفحه هایش را برای شرکت Trumpet در شهر Jackson می سی سی پی ضبط کند. جالب است که وی در زمان ضبط نخستین صفحه هایش بیش از ۵۰ سال سن داشته است. آهنگ های ضبط شده برای شرکت Trumpet در فاصله سالهای ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۴ بعدها به همراه یکی از برنامه های رادیویی King Biscuit Time در آلبومی به همین نام منتشر شد. هرچند این آلبوم کیفیت ضبط مناسبی ندارد و ممکن است شنونده را در شنود اول دلزده کند ولی به خوبی نشان دهنده سبک خاص سانی بوی است که در آن زمان به پختگی و کمال لازم رسیده بود. همچنین فضای حاکم بر موسیقی دلتا بلوز دهه ۴۰ و ۵۰ را به روشنی نشان می دهد.

اولین آهنگ سانی بوی که بر روی صفحه ۷۸ منتشر شد آهنگی بود به نام Eyesight To The Blind که ترانه ای فوق العاده بود و بلافاصله به یک Hit محلی تبدیل شد. به قسمتی از این آهنگ و متن ترانه توجه کنید:

audio file
به Eyesight To The Blind توجه کنید


You’re talkin’ about your woman
I wish to God, man, that you could see mine (x2)
Everytime the little girl start to lovin’
She bring eyesight to the blind…

یکی از شایعات مربوط به این دوره به ماجرای ضبط آهنگ Dust My Broom از Elmore James با همکاری Sonny Boy II بر می گردد. Elmore James از اولین نوازندگان دلتا بلوز بود که به نواختن گیتار الکتریک با اسلاید (Slide) روی آورد و پیروان بسیاری مانند Johnny Winter و Peter Green دارد. این آهنگ یک riff گیتار اسلاید داشت که در اصل متعلق به یکی از آهنگهای Robert Johnson بود و Elmore James آن را با گیتار الکتریک به صورتی خشن تر می نواخت.

این آهنگ قبل از ضبط در سرتاسر منطقه دلتا شناخته شده بود و طرفداران زیادی داشت. بر طبق این افسانه خانم Lillian McMurry مالک شرکت Trumet Records برای ضبط آهنگ از المور جیمز دعوت می کند ولی او که تمایلی به این کار نداشت نپذیرفت. McMurry هم یک بار به بهانه تمرین المور جیمز را به همراه سانی بوی و یک نوازنده درامز به استودیو می خواند و مخفیانه آهنگ فوق را ضبط می کند به هر حال این آهنگ توانست در کمال تعجب به جمع ۱۰ ترانه برتر چارت ملی R&B راه پیدا کند و به یکی از استانداردهای بلوز تبدیل شود.

بسیاری از آهنگ هایی که سانی بوی برای Trumpet Records ضبط کرد به آثار کلاسیک بلوز تبدیل شده اند و سانی بوی بعدها این آهنگ ها را برای شرکت Chess Records نیز دوباره اجرا و ضبط نمود که می توان موارد زیر را نام برد:

Come On Back Home, Eyesight To The Blind, I Cross My Heart, Mighty Long Time, Mr. Downchild, Nine Below Zero, …


منابع:


وب سایت www.allmusic.com
وب سایت www.sonnyboy.com
وب سایت www.kingbiscuittime.com
وب سایت www.planetharmonica.com
کتاب Deep Blues نوشته Robert Palmer
مجله Guitar One شماره May 2005
یادداشتهای داخل جلد (Liner Notes) آلبوم King Biscuit Time به قلم Paul Oliver

دیدگاه ها ۶

  • در مورد شایعه فوق ناگفته نماند که در اواسط دهه ۸۰ با مدارک به دست آمده ثابت شد که این شایعه صحت نداشته و Elmore James از چگونگی ماجرا کاملا باخبر بوده است و حتی روز قبل از ضبط یک فقره چک هم بابت این کار دریافت نموده است. مکالمه تلفنی این دو هم بر روی نوار ضبط شده و نزد خانم McMurry موجود است. منشا شایعه هم بر می گردد به مصاحبه هایی که خود سانی بوی و درامرش در جریان تورهای American Follk Blues Festival در دهه ۶۰ با مطبوعات بریتانیا انجام داده بودند! همان طور که قبلا گفته شد سانی بوی تمایلی به مصاحبه با دیگران نشان نمی داد و اگر هم مصاحبه می کرد حافظه و روایتهایش چندان قابل اعتماد نبود. یک نکته جالب هم در مورد آهنگ Eyesight To The Blind (اولین آهنگ ضبط شده توسط سانی بوی)این است که توسط خواننده ها و گروه های متعددی نظیر اروسمیت ، اریک کلاپتون، مایکل بلومفیلد، پیت تاونزند، بی بی کینگ، کیم ویلسون و بسیاری دیگر بازنوازی (cover) شده و حقیقتا امروزه از آهنگ های استاندارد بلوز محسوب می شود.

  • توضیحی در مورد این عبارت دارم: “یکی از آخرین آهنگ هایی که در اروپا ضبط کرد (در سال۱۹۶۴ و با گیتار Jimmy Page) نامش “Mattie Is My Wife” بوده است.”
    در سال ۱۹۶۴ فستیوال Rythm&Bluse در بیرمنگام برگزارشد که نقطه تولد راک انگلیسی است. دراین فستیوال سونی بوی ویلیامسون بهمراهی گروهیاردبردز Yardbirds و اریک کلپتون آثار متعددی را ضبط کرده که صفحه های آن باقیست. یاردبردز که سه گیتاریست افسانه ای موسیقی راک (و بلوز) را با تاثیرپذیری بسیار از بلوزمن های آمریکایی پرورش داده (اریک کلپتون، جیمی پیج و جف بک)، موثرترین گروه در فرمی از موسیقی بسیار پرطرفداریست که امروزه به نام “راک” می شناسیم. راهی که گشاینده اصلی آن یاردبردز بود توسط بندهای دیگری چون انیمالز، رولینگ استونز و مودی بلوز و با گرایش بیشتر بسوی موسیقی پاپ توسط بیتلز، مانکیز، اسمال فیسز و گروههای بسیار دیگری در انگلستان تعقیب شد و به شکل گیری راک انگلیسی انجامید و با تورهای این گروهها در آمریکا، تدریجا راک آمریکایی از ۱۹۶۷ به بعد شروع به شکل گرفتن کرد در حالیکه راک انگلیسی در سال ۱۹۶۷ و پس از آن بلحاظ مفهومی، اجتماعی و موسیقایی کاملا به بلوغ رسیده بود و بروز گروههایی چون پینک فلوید، دیپ پرپل و … گواه آنست. راک شمال اروپا یا “جرمن راک” نیز وقت و بحث خاص خود را طلب می کند.

  • salam khoobid man alirezam tadriise saz dahani mikoonam …kheyli khoobe ke shooma ba in saite ..saz dahaniiro moarefi mikoonid ..on moghe ke man saz dahani mizadam hiich kasnemidoonest chi hast vali alan khooshhalam

    ke ..daran be in saz ro miaraN…….ali_g_72000

بیشتر بحث شده است