گفتگوی هارمونیک ده ساله شد

امروز هجدهم فروردین ۱۳۹۳ سایت گفتگوی هارمونیک وارد اولین دهه فعالیت خود شد… در این یک ده سال تلاش بی وقفه، تنها دلگرمی ما، همراهی صمیمانه شما بود. در مدت یک دهه فعالیت، توانستیم بیش از ۳۷۰۰ شماره، مطلب را به انتشار برسانیم که از این تعداد نوشته، شاخه موسیقی کلاسیک ایرانی با ۱,۴۹۶ شماره و شاخه موسیقی کلاسیک غربی با ۱,۰۶۰ شماره، پرمطلب ترین شاخه ها بودند.

در شاخه، نقد و بررسی ۴۹۵، موسیقی فیلم ۶۳، موسیقی معاصر ۲۸۲، تئوری موسیقی کلاسیک ۸۴، تئوری موسیقی جز و بلوز ۷۷، مطالب عمومی ۵۱۸، فیزیک و مهندسی موسیقی ۱۱۷، موسیقی راک ۱۵۰، اخبار موسیقی ۳۲۶، ساز و نوازندگی ۴۵۱، دانستنی های موسیقی ۲۸۵، موسیقی ملل ۱۱۵، مصاحبه و گفتگو ۱۴۳ شماره، مطلب به انتشار رسید.

در سال جدید، سعید یعقوبیان، نوازنده و منتقد موسیقی نیز به جمع نویسندگان سایت پیوست و مطالب متنوعی از وی به انتشار رسید.

با اینکه در سال گذشته تلاشهایی برای انتقال محتوای سایت بر روی قالب جدید انجام گرفت، ولی به دلایل فنی تغییر سایت انجام پذیر نشد اما قرار است چند هفته دیگر، تغییری در طراحی سایت انجام شود که سعی می کنیم در مراسم جشن عمومی سایت، این طرح را رو نمایی کنیم.

طبق سنت هر ساله، امسال نیز در روز تولد سایت، نویسندگان و مترجمان سایت در کنار هم جمع شده و به بررسی عملکرد ده ساله سایت و برنامه های آینده خود پرداختند. در این جلسه درباره جشنی که قرار است در هفته های آینده به صورت عمومی برگزار شود نیز صحبت شد و قرار شد به زودی اخبار آن برنامه روی سایت قرار گیرد. در جشن دهمین سالگرد گفتگوی هارمونیک اما جای یکی از پرکارترین نویسندگان سایت یعنی آروین صداقت کیش خالی بود! هرچند وی با وجود مشکل بوجود آمده، هنوز هم سایت را از نوشته های خود بی نصیب نمی گذارد ولی آرزو می کنیم به زودی، دوباره به جمع دیگر اعضای وب سایت بپیوندد.

در جشن تولد ده سالگی «گفتگوی هارمونیک»،‌ نویسندگان این سایت: محسن قانع بصیری ، شاهین مهاجری، علی نوربخش ، رضا ضیائی، سعید یعقوبیان ، سامان ضرابی، سجاد پورقناد و مترجم انگلیسی سایت، محبوبه خلوتی به همراه مترجم فرانسه سایت، منیره خلوتی حضور داشتند.

نویسندگان سایت گفتگوی هارمونیک در سال جاری قصد برگزاری چندین ورک شاپ را دارند که به مرور اخبار آن روی سایت قرار خواهد گرفت.

امیدواریم، در سالهای آینده نیز، بتوانیم همراهی شما را با خود داشته باشیم…

6 دیدگاه

 • لیلا
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۳ در ۱۲:۴۸ ب.ظ

  تولدش مبارررک… موفق و پیروز باشید

 • م.ح
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۳ در ۴:۰۸ ب.ظ

  امیدوارم این مسیر درخشان را ادامه بدید همچنان تا سالها…
  خسته نباشید مخصوص من خدمت جناب آقای پورقناد

 • وحید خسروی
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۳ در ۷:۵۳ ب.ظ

  دوستان خستاه نباشید کارتان ستودنیست امیدوارم شاهد هرچه شکوفاتر شدن این حرکت زیبا ..ک در راه ارتقائ و اشاعه موسیقی میباشد…موفق و سربلند باشید….آموزشگاه موسیقی
  اوای نکیسا….کاشان ..وحسد خسروی

 • یک خواننده
  ارسال شده در فروردین ۲۰, ۱۳۹۳ در ۱۰:۵۷ ق.ظ

  گفتگوی هارمونیک سایتی فراتر از زمان خود! پاینده باد!

 • ارسال شده در فروردین ۲۰, ۱۳۹۳ در ۱۲:۰۹ ب.ظ

  درود بر شما و تبریک فراوان به خاطر دهمین سالگرد تولد گفتگوی هارمونیک. امید است که در ادامه راه دشوار خود همچون گذشته موفق و پیروز باشید.

 • علی نجفی ملکی
  ارسال شده در فروردین ۲۱, ۱۳۹۳ در ۸:۴۹ ق.ظ

  با تبریک فراوان بر دوستان هنرمند. با آرزوی پایندگی این سایت و موفقیت روز افزون

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

پیرگلو: نسبت به گذشته افت داشتیم

در آن زمان من هم ماندم و به هر حال یک سری مسائل خانوادگی هم بود، برادرم فوت شده بود و دختراشان را باید نگه می داشتم، مادرم هم که سرطان گرفته بودند و فوت کردند، این شد که فعلا دیگر ماندگار شدم.

ویژگی‌های رابطه‌ی موسیقی و برآمدن دولت-ملت مدرن در ایران (VI)

این گواه کوتاه نشان می‌دهد پیش از تولد دولت-ملت مدرن هم تصوری از یک فرهنگ موسیقایی که بتوان آن را «موسیقی ایرانی» خواند در مراکز اصلی شهری، یعنی تجمع‌گاه‌های قدرت و ثروت، وجود داشت. با یک جستجوی سردستی نیز دست‌کم تا میانه‌ی دوره‌ی قاجار می‌توان پیشینه‌ی چنین مفهومی را عقب برد. برخلاف نمونه‌های اروپایی در ایران این زبان موسیقایی نه تنها ممنوع (۲۵) یا گمشده نبود بلکه حمایت‌شده و رسمی هم بود. موسیقی دستگاهی افزون بر تمایز بسیار روشن از موسیقی اروپایی، به قدر کافی از همتایانش، یعنی حوزه‌های موسیقایی عربی و ترکی نیز فاصله گرفته بود.

از روزهای گذشته…

۴۰ سال حضوربی نظیر در دنیای راک

۴۰ سال حضوربی نظیر در دنیای راک

مدتی پیش از اینکه در اواخر دهه ۶۰، گروه رولینگ استونز (Rolling Stones) خود را بزرگترین گروه راک اند رول جهان بنامند، زمینه را به بهترین شکل برای این مدعا آماده کرده بودند.
از استقبال بی نظیر تا بدرقه با شکوه ملودی اصلی

از استقبال بی نظیر تا بدرقه با شکوه ملودی اصلی

این مقاله تعمیمی بر فرم های موسیقی است. اگر یک قطعه موسیقی را به سه قسمت تقسیم کنیم؛ استقبال، ملودی اصلی و بدرقه سه بخش یک اثر موسیقیایی خواهد بود که می توان آن را به فرم ABA’ نسبت داد. رقص فلوت ها از سوئیت فندوق شکن اثر چایکوفسکی نمونه ی بارزی از معرفی این فرم است.
درباره‌ی نقد نماهنگ (IX)

درباره‌ی نقد نماهنگ (IX)

نخست پیوند موسیقی است با جهان خارج از خود، با هر حقیقت فراموسیقایی. این امر جدای از این که در یک نماهنگ باشد یا جز آن، مورد بحث قرار گرفته است. و به این صورت می‌تواند خلاصه شود که؛ موسیقی «بیان، بیانگر، بازنمای و …»ِ «چیز دیگری» است. یا از آن خلاصه‌تر موسیقی Xِ یک R است (۱۵). بدین ترتیب، پرسش این است که اگر موسیقی Xِ یک R است، فیلم نماهنگ که بناست با آن پیوندی پیدا کند خود چه نسبتی با آنها دارد؟ محتوای دیداری-روایی فیلم چگونه نسبت به آن X یا R برابرمی‌ایستد؟ یا خود R می‌شود که رابطه‌اش با آن اینهمانی است.
موسیقی یا مُسکِن؟! (I)

موسیقی یا مُسکِن؟! (I)

موسیقی بخش مهمی از ناخودآگاه ذهن ماست. برای هر کدام از ما، بارها پیش آمده که بدون آنکه دقت کنیم یا آگاهانه خواسته باشیم به زمزمه ترانه، آواز یا آهنگی که علاقه داریم پرداخته ایم. گاهی از مرور یا زمزمه موسیقی در ذهن مان واکنش های دفاعی در برابر ترس، دلهره، یا دیگر احساسات منفی ساخته ایم و برای پرت کردن حواسمان از رخدادهای نا مطلوب پیرامون خود به موسیقی روی آورده ایم. مطلب زیر ترجمه ای است از مقاله ای که به طور خلاصه به بررسی نتایج پژوهش های مختلفی که در زمینه نقش موسیقی در تسکین درد انجام شده است می پردازد. (محبوبه خلوتی)
به قلم یک بانوی رهبر (IV)

به قلم یک بانوی رهبر (IV)

تنها تعداد بسیار کمی از بانوان مدیریت ارکسترهای کلانِ شهرهایی مانند کلورادو، لانگ آیلند یا گرند رپیدز را به عهده دارند. درآخر اینکه مدت هاست که تصویری که عامه مردم از یک رهبر در ذهن دارد تصویری از یک مرد است. صحنه دست دادن میکی ماوس را با استوکوفسکی در انیمیشن فانازیا تجسم کنید!
زیادالله شهیدی، پدر موسیقی نوین تاجیکستان

زیادالله شهیدی، پدر موسیقی نوین تاجیکستان

بعد از جنگ جهانی دوم و در سال ۱۹۴۶ عده ای از عاشقان موسیقی تاجیک به قصد نحصیلات آکادمیک وارد کنسرواتوار مشهور چایکوفسکی شدند، از میان آن عده تنها یک نفر توانست فارغ التحصیل شود و آن شخص زیاد الله شهیدی بود.
گزارشی از سخنرانی مژگان چاهیان در فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران

گزارشی از سخنرانی مژگان چاهیان در فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران

سمینار پژوهشی “مطالعه‌ی تأویلی فعالیت‌های موسیقی معاصر در ایران” ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ از ساعت ۱۲ تا ۱۴:۳۰ در موزه هنرهای معاصر تهران – سینما تک در دومین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران برگزار شد. نوشته ای که پیش رو دارید گزارشی است از سخنرانی مژگان چاهیان تحت عنوان «تأثیر نغمات موسیقی قدیم بر آهنگسازی معاصر» در دومین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران.
پت متنی و گیتار ابداعیش

پت متنی و گیتار ابداعیش

پت متنی (Patrick Bruce Metheny) را باید یکی از موفق ترین نوازندگان دنیای نوازندگی گیتار دانست. شخصی که با اجراهای خود توانست در دهه ۷۰ الی ۸۰ اعتبار خاصی را در دنیای موسیقی کسب نماید همچنین وی یک از رکورد داران کسب جایزه گرمی میباشد. عمده فعالیت وی شامل اجرا همراه با گروهش Pat Metheny Group و بصورت دونوازی و یا همکاری با دیگر گروهها و نوازندگان میشود.
وقتی همه خوابیم (II)

وقتی همه خوابیم (II)

رهبرانی که بصورت رهبر میهمان در سالهای اخیر سکان ارکستر را به دست گرفتند، نیمی بصورت تجربی رهبری ارکستر را فراگفته بودند (اگر قبول کنیم اصلا فراگیری ای در کار بوده!) این رهبران که حتی نمیتوان عنوان رهبر آماتور را هم برای آنها جایز دانست با اجرایی از آثار خود (که متاسفانه آثارشان هم از کیفیت مطلوبی بهرمند نبود) به هیچ وجه نمیتوانستند حتی برای ارتقا شناخت سبکهای موسیقی هم برای ارکستر مفید باشند. در این میان چند رهبر هم به ارکستر دعوت شدند که دارای توانایی رهبری ارکستر بودند ولی کمبود وقت فقط میتوانستند برای همان کنسرت مفید باشند.
موریس راول، اسطوره امپرسیونیست (V)

موریس راول، اسطوره امپرسیونیست (V)

در سال ۱۹۲۰ رئیس جمهور فرانسه مدال افتخار ل‍ژیون را به وی اهدا نمود اما راول آن را نپذیرفت. سال بعد به نواحی دور فرانسه رفت و به نوشتن موسیقی ادامه داد اگرچه نه آنچنان پربار اما می توانست در محیطی آرامتر هنرش را دنبال کند. وی به طور مرتب به پاریس باز می گشت برای اجرا و ادامه روابط اجتماعیش و همچنین کنسرتهای خارج از کشور خود را گسترش میداد.