اصول نوازندگی ویولن (I)

بالشتک ویولون
بالشتک ویولون
مطلبی که پیش رو دارید در دومین جشنواره سایت ها و وبلاگهای موسیقی ایران، مقام سوم را کسب کرده است.

در سلسله مقالات آموزشی” اصول نوازندگی ویولن” سعی بر آن است تا به تدریج با معرفی، دسته بندی و آموزش نکات متعدد و مختلف مربوط به نوازندگی این ساز، هنرجویان به درکی صحیح در این زمینه دست یابند. همواره در نوازندگی ویولن باید به این اصل توجه داشت که انتخاب طبیعی ترین شکل و فرم برای اندام های مختلف بدن در انجام فعالیت های نوازندگی، صحیح ترین راهکار اجرایی است و انتخاب هر وضعیت غیر طبیعی برای اعضای مختلف بدن، که نوازنده برای استمرار و حفظ آن وضعیت نیازمند صرف نیروی اضافی یا بوجود آوردن کشش های نامتعارف در اعضا گردد، اشتباه است.

در نظر داشتن اصل بالا، باعث می گردد تا تمرین و نوازندگی ساز آسانتر انجام پذیرفته و مشکلات اجرایی جملاتی که نواختن آنها با حفظ حالات اشتباه و غیر طبیعی، ناممکن بوده حل گردد. از طرف دیگر رهایی از استیل های اشتباه باعث می گردد تا نوازندگی با خستگی بیش از اندازه همراه نگشته و لذت بخش شود.

الگوی شماره ۱/۱:

- نحوه دست گرفتن ساز
بطور کلی ویولن در هنگام نواخته شدن با سه نقطه چانه، شانه و دست چپ در تماس است و هر یک از این نقاط بخشی از بار دست گرفتن ساز را به دوش می کشند. هرچند، نوازنده باید بتواند که ویولن را بدون کمک گرفتن از دست چپ و فقط با کمک گردن و شانه نگاه دارد.

۱/۱/۱- شانه و گردن:
نوازنده نباید برای نگهداری ساز بر روی شانه چپ، آنرا بالا کشد و شانه باید در هنگام گرفتن ساز به همان وضعیت افتاده خود در حالت طبیعی بدن باقی ماند. طبیعی است اگر گردن نوازنده بلند باشد، او ناخودآگاه برای با تسلط گرفتن ساز، نیازمند بالا کشیدن شانه و یا خم کردن اضافی گردن خود به سمت پایین است که البته اتخاذ هر یک از دو مورد فوق توسط نوازنده اشتباه است.

زیرا برای حفظ اولی او باید یک توان اضافی را به شکل بیهوده ای صرف بالا نگه داشتن شانه گرداند که هم باعث خستگی او شده و هم دائما درصدی از فکر او بایستی به حفظ این حالت معطوف باشد. مورد دوم نیز، از آنجا که غضروف ها و مهره های گردن را به حالت کشش بیش از اندازه می اندازد و بر آنها فشار وارد می کند، مطلوب نیست.


بالشتک ویولون
به دو شکل می توان از این معضل رهایی یافت: نخست آنکه به وسیله تکه پارچه ای که بر روی خود برگردانده شده و یا به اصطلاح ” تا ” شده و در زیر ویولن قرار گرفته است، این ارتفاع تامین گردد و دیگر آنکه از بالشتک های مخصوص کارخانه ای استفاده گردد. انتخاب یک بالشتک مناسب بسیار مهم بوده و می تواند تاثیر بسزایی بر راحت تر نواختن داشته باشد.

نوع مرغوب این بالشتک ها، که دارای قابلیت تنظیم ارتفاع در دو طرف خود است، میتواند مناسب ترین وضعیت ارتفاعی را به شکلی مطلوب در اختیار نوازنده قرار دهند و از دیگر سو، این بالشتک ها که در نقاط پایه ای خود به صورت مفصلی به بدنه اصلی متصل می گردند قابلیت چرخش محدود پایه ها را به بالشتک می دهد که باعث می گردد تا این ابزار از حالت بی انعطافی خارج گشته و به وضعی مناسب بدن نوازنده با ساز ارتباط یابد.

نکته مهمی که باید در این بالشتک ها رعایت گردد، وضعیت طراحی صفحه کف بالشتک و چگونگی طراحی قوس آن است، بطوریکه بالشتک کاملا بتواند از طرفی بر شانه قرار گرفته و از طرف دیگر بر روی استخوان ترقوه و کناره قفسه سینه بنشیند. بر روی صفحه کف باید از فوم یا ابر با ضخامت مناسب پوشانده شده باشد و از استفاده از بالشتک هایی که در آنها از فوم استفاده نشده و یا جنس فوم آنها کیفیت نبوده و دوام ندارند، توصیه نمی شود. در بالشتک های مرغوب پایه ها قابلیت فاصله گیری عرضی از یکدیگر راداشته و بر این اساس می توانند در ویولن هایی با اندازه های متفاوت پشت به پشت کاسه پایینی بکار روند. این قابلیت همچنین باعث می گردد تا بتوان محل قرار گیری بالشتک بر کاسه پایینی را تغییر داد و کنترل و تسلط بهتری بر ساز بدست آورد.

در اینجا باید به یکی از مهمترین مزایای استفاده از بالشتک توجه داشت و آن عدم تاثیرگذاری بالشتک در صدای حاصله از ویولن است. بالشتک باعث می گردد تا بخشی از صدای ساز که به هرحال از طریق صفحه پشتی خارج می گردد جذب پارچه لباس نوازنده نگردد و صدایی خالص از ساز حاصل گردد. ( جالب اینجاست که پارچه های با جنس های متفاوت، می تواند تاثیرات متفاوتی بر صدای ساز گذارد که امتحان آنرا برای علاقه مندان می گذاریم.)

۲/۱/۱- میزان بالا بردن دست چپ:
در حالت کلی، نوازنده باید دست چپ را تا جایی بالا برد که ساز و دسته آن امتدادی افقی با زمین پیدا کند و بهتر است ساز بگونه ای گرفته نشود که دسته و سرپنجه ساز به سمت زمین و یا برعکس آن نشانه گرفته شود. زیرا در حالت اول ستون مهرها به کشش بی مورد به سمت پایین می افتند و همچنین در این حالت، به علت خمودگی نوازنده، تنفس او مشکل تر می گردد. در حالت دوم نیز به مهرهای گردن در جهت معکوس فشار وارد می گردد.

283 دیدگاه

 • amir
  ارسال شده در دی ۳۰, ۱۳۸۵ در ۸:۲۴ ق.ظ

  kheili ali bud merci bad az modatha dobare ye maghaleye khub va ghabele estefade tu site didam

 • Babak
  ارسال شده در بهمن ۵, ۱۳۸۵ در ۱۲:۳۴ ق.ظ

  fekr konam dar paragraphe akhar yek eshtebahe typi vojood dasht

 • حمید
  ارسال شده در بهمن ۶, ۱۳۸۵ در ۳:۱۴ ب.ظ

  با سلام
  مطالب سایت شما خیلی عالیه. فقط اگه ممکنه مطالبی در مورد ویلن الکتریکی هم در سایت قرار بدید.

 • ali
  ارسال شده در بهمن ۲۴, ۱۳۸۵ در ۱۲:۳۵ ق.ظ

  salam .matalebe sitetooon kheyli alie ..age momkene raje be violon v ye barnameye khod amoooz baraye violon tozih bedin.

 • rahi
  ارسال شده در اسفند ۲, ۱۳۸۵ در ۷:۵۱ ب.ظ

  خیلی عالی بود

 • ارسال شده در اسفند ۴, ۱۳۸۵ در ۱:۱۱ ب.ظ

  لطفا از نحوه اجرای اتودهای شوچیک هم بنویسید

 • رویا
  ارسال شده در اسفند ۱۱, ۱۳۸۵ در ۱۲:۳۹ ق.ظ

  مطلب خیلی عالی ای بود بی صبرانه منتظر مطلب بعدی در مورد اموزش ویولن هستم

 • ارمان
  ارسال شده در اسفند ۱۷, ۱۳۸۵ در ۲:۰۰ ق.ظ

  عالی بود ..جمال همه ویالونی ها

 • afsoon
  ارسال شده در اسفند ۲۱, ۱۳۸۵ در ۹:۱۹ ق.ظ

  salam
  karetoon harf nadare omidvaramm hamchenan edame dashte bashe.

 • ارسال شده در فروردین ۱۵, ۱۳۸۶ در ۱۲:۰۴ ق.ظ

  من که حال کردم ای ول دارین از اولین چیزی که تو انترنت خوشم امد اموزش ویولن بود …دستتون درد نکنه

 • زهره
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۱, ۱۳۸۶ در ۱۱:۰۹ ق.ظ

  نمی دونستم میتونم سایت به این خوبی در مورد ویولن ببینم عالیه

 • علی
  ارسال شده در خرداد ۱۸, ۱۳۸۶ در ۹:۱۷ ب.ظ

  با سلام مطالب شما خوب است ولی به نظر من کافی نیست مثلا درمورد ویولن اگر می شود ویدیوهای بیشتری از ویولن در سایت قرار دهید یا حداقل نام چند سایت را معرفی کنید که بتوانیم از انها دانلود کنیم

 • محمد
  ارسال شده در خرداد ۲۷, ۱۳۸۶ در ۹:۲۱ ب.ظ

  علی بود

 • مهدی
  ارسال شده در تیر ۹, ۱۳۸۶ در ۱۰:۴۰ ق.ظ

  سلام به هم ویولن دوستها. ممنون از مطالب قشنگ و البته کاملا علمیتون.خیای عالیه

 • مجید
  ارسال شده در تیر ۲۲, ۱۳۸۶ در ۱۱:۴۵ ق.ظ

  به همه دوستان ویلونیستم سلام می کنم امیدوارم همتون موفق باشید

 • ani
  ارسال شده در تیر ۲۶, ۱۳۸۶ در ۳:۰۰ ب.ظ

  ali joon manam ta ye hadi baviolon ashenai daram vali chand roz pish ye kasi behem goft ke to tehran badaz hodadan 7mah amozesh be jaye kharak az ye chize dige estefade mikonan ke sedasho kheyli tagir mideh yani kheyli khobesh mikone khob man tahala hamchin chizi nashnidam age chenin chizi hast age lotf koni begi chiye mamnon misham albate age tabehal shenide bashi

 • ani
  ارسال شده در تیر ۳۱, ۱۳۸۶ در ۱۰:۴۹ ق.ظ

  ali agha javabe soalamo nadadiya

 • ارسال شده در تیر ۳۱, ۱۳۸۶ در ۷:۰۶ ب.ظ

  به جای خرک از چیزی استفاده نمی شه.بلکه روی خرک وسیله ای به نام سوردین گذاشته میشه که بلندی صدا یا ولووم صدای ویولن رو کم میکنه. خود سوردین هم از لحاظ کاربرد به دو نوع سوردین ارکستر و سوردین تمرین تقسیم میشه که سوردین ارکستر نسبت به سوردین تمرین ضعیفتره و برای قطعاتی که تاکید شده با سوردین نواخته بشه استفاده میشه مثل موومان دوم از کنسرتو ویولون شماره سه موزار. اما سوردین از لحاظ جنس هم معمولا به سه دسته تقسیم میشه. سوردین فلزی و سوردین لاستیکی و سوردین چوبی که شکل فیزیکی و توان صداگیری اونا با هم فرق میکنه. به نظر من سوردین لاستیکی از بقیه برای تمرین مناسبتره.اما به هر حال در صورت استفاده از سوردین( که بطور کلی در تمرین کار مفیدی محسوب میشه.) حتما نیمی از زمان تمرین رو از این وسیله استفاده کرده و نیمی از اون رو بدون سوردین انجام بدین.

 • الهه
  ارسال شده در تیر ۳۱, ۱۳۸۶ در ۷:۲۴ ب.ظ

  سلام
  مطالب خوب بود mer30

 • عباس
  ارسال شده در مرداد ۳۱, ۱۳۸۶ در ۷:۱۰ ب.ظ

  در مورد بهتر شدن صدای ویلن مطالبی بنویسید چه کارهائی میشه انجام داد تا صدای بهتری داشته باشه ممنون و متشکرم . مطالب بیست

 • نوا
  ارسال شده در شهریور ۲, ۱۳۸۶ در ۱۱:۵۴ ق.ظ

  مطالبتون خیلی عالیه اگه میشه بیشتر در مورد بهتز شدن کیفیت صدای ویولنبن مطالبی بنویسید ممنون

 • حمید ابراهیمی
  ارسال شده در شهریور ۱۴, ۱۳۸۶ در ۱۱:۰۹ ق.ظ

  اگر ممکن است در مورد رگلاژ سازها(ویلن) و فاصله استاندارد (خرک تا شیطانک و ….)در سایتتان قرار دهید

 • aida
  ارسال شده در شهریور ۱۹, ۱۳۸۶ در ۵:۴۶ ب.ظ

  salam .man be tazegi tasmim be navakhtan violon karadam.amma hame migan saze fogholade sakhtieo… vaghan injuriye?

 • بهروز
  ارسال شده در مهر ۸, ۱۳۸۶ در ۱۰:۵۲ ق.ظ

  با سلام
  از تهیه کنندگان این سایت کمال تشکر را دارم و امیدوارم مطالب بهتری را در زمینه موسیقی و نوازندگی در این سایت مشاهده کنیم.

  با تشکر

 • کمانچه ل-ل
  ارسال شده در مهر ۱۱, ۱۳۸۶ در ۲:۳۲ ب.ظ

  سلام_مطلب خوب است .کاش در مورد شباهت های کمانچه و ویولن هم می نوشتید۰

 • ارسال شده در آبان ۱۴, ۱۳۸۶ در ۸:۱۰ ب.ظ

  salam,khaste nabashid bekhatere in site jaleb, etelaate jalebi ro bayan kardid ,kheili mamnoon

 • ارسال شده در آبان ۱۴, ۱۳۸۶ در ۸:۱۴ ب.ظ

  rasty dust daram javabe aida khanom ro midadam, tanha violin na ,har sazi sakhtie khodesho dare, vali man navazandeye violin hastam va be khatere inke vaghean alaghe dashtam va daram be gheir az bazi teknik ha sakhtie dige ee nadashte, pas agar vaghean alaghe darid donbale violin berid,bebakhshid,bye

 • ارسال شده در دی ۱۸, ۱۳۸۶ در ۹:۰۴ ب.ظ

  manoon az matalebetoon….. man ham ba yeki az dustan ke gofte boodan:adrese sithaye bishtari dar in zaminaro bedin movafegham. lotf konin sitaye motabar va rasmiro be baghiyeye doostan moarrefi konid. mamnoon

 • نوربخش
  ارسال شده در دی ۱۹, ۱۳۸۶ در ۱۱:۴۷ ب.ظ

  خانم فریبا، شما میتونید از سایت sol.ir دیدن کنید وبا لینکهای این سایت ها آشنا بشید.

 • بهمن
  ارسال شده در فروردین ۱۱, ۱۳۸۷ در ۸:۵۱ ق.ظ

  باسلامخدمت استاد نوربخش.
  من علاقه زیادی به نواختن ویولن دارم وحدود پنج ساله که مثلا تمرین میکنم ولی همیشه بعد از یه مدت تمرین از صدای ساز زده میشوم و یا علاقم به تمرین کم میشه و تمرین را به مدت دو سه ماه قطع میکنم به همین خاطر پیشرفت زیادی تو نواختن نداشتم . لطفا جهت ایجاد انگیزه و پشتکار در تمرین من را راهنمایی کنید.
  بسیار از شما ممنونم.

 • نوربخش
  ارسال شده در فروردین ۱۲, ۱۳۸۷ در ۱۰:۰۹ ب.ظ

  انگیزه در هنرجویان با بدست آمدن شناخت نسبت به موسیقی و نوازندگی بدست می آید که مربی با هدایت صحیح و هدفدار هنرجو، بیشترین نقش را در راهنمایی هنرجو دارد. ضمن اینکه روش آموزش و کتاب های آموزشی انتخابی مربی نیز در ایجاد انگیزه در هنرجویان بسیار موثر است.

 • ارسال شده در فروردین ۲۲, ۱۳۸۷ در ۹:۲۰ ب.ظ

  با درود فراوان و تبریک سال نو
  اینجانب حسن حقی از همه شما تشکر دارم
  ملتی که مو سیقی را مهم نداند و به آن بی اتنائی کند
  مانند انسانیست که مبتلا به سرطان مغز میباشد…

 • ارسال شده در خرداد ۱۶, ۱۳۸۷ در ۱۲:۰۴ ق.ظ

  ba salam va ehteram be aghaye norbakhsh.mikhastam bedonam zadan barchasb roye daste violin baraye angosht gozari kare zarori hast,chon khoshbakhtane man digar toye in masale moshkeli nadaram.hamchenin mikhastam bedonam zadan pa zarb dar hengam navakhtan moshkeli baraye navazandegi ijad nemikone?manzoram baraye keyfiyat kar hast va aslan in kar zarori hast?

 • نوربخش
  ارسال شده در خرداد ۱۷, ۱۳۸۷ در ۵:۳۰ ب.ظ

  در صورتی که هنرجو دوره سلفژ را طی نکرده باشد و همچنین خود نیز قادر به تشخیص صحیح و دقیق فواصل نباشد، با پرده بندی محدود دسته ویولن در اوایل آموزش می توان به روند یادگیری هنرجو در انگشت گذاری کمک نموده و آنرا تسریع کرد. در رابطه با سوال دوم( ضرب پا) نیز به مقاله نوازنده و تمرین – ۶ مراجعه کنید.

 • رکسانا
  ارسال شده در خرداد ۲۰, ۱۳۸۷ در ۱۲:۱۸ ب.ظ

  واقعا ممنونم. خیلی خوبه

 • danial
  ارسال شده در خرداد ۳۰, ۱۳۸۷ در ۸:۵۲ ق.ظ

  salam عالیه

 • رز
  ارسال شده در مرداد ۱۷, ۱۳۸۷ در ۷:۱۸ ق.ظ

  خوب بود

 • shima
  ارسال شده در مرداد ۲۳, ۱۳۸۷ در ۱:۲۴ ب.ظ

  سلام ببخشید من یه سوال دارم که ممکنه خنده دار باشه .من خیلی دوست دارم ویولن یاد بگیرم یعنی الان یه ماهه کار میکنم منتها میگن که چشمای ادم لوچ میشه.این حرف درسته؟

 • شته
  ارسال شده در مرداد ۲۹, ۱۳۸۷ در ۱۱:۳۸ ب.ظ

  ba salam
  Bande modate na chandan ziyadeye ke piano kar mikonam ba not khani ham ashena hastam soalam ine ke baraye yadgiri violon hatman bayad be yek ostad moraje konam ya khodam mitonam.

 • نوربخش
  ارسال شده در مرداد ۳۰, ۱۳۸۷ در ۱۰:۴۳ ب.ظ

  بله، برای یادگیری نواختن ویولن حتما نیازمند به شرکت در کلاس های آموزشی این ساز هستین.

 • کمال الدین سیری
  ارسال شده در شهریور ۱۸, ۱۳۸۷ در ۲:۰۳ ب.ظ

  ویولن اسب جموشیه که رام کردنش سخثه اما ممکن ای کاش لذثش درک کنید

 • کمال الدین سیری
  ارسال شده در شهریور ۱۸, ۱۳۸۷ در ۲:۰۷ ب.ظ

  ویولن سازی با رازهای نهان امیدوارم صدای ساز اسثاد رئوفی رو بشنوید

 • ویوات
  ارسال شده در شهریور ۲۸, ۱۳۸۷ در ۴:۰۹ ب.ظ

  سلام. سوالی دارم.امیدوارم بتونید کمکم کنید و اینجا جای پرسیدن این سوال باشه.میخواستم بدونم آیا در تاریخ ویولن فرد یا افرادی بودن که با هر ۲ دست بنوازن ؟(بدون اینکه جای سیمها رو عوض کنند)

 • motahareh
  ارسال شده در آبان ۲۰, ۱۳۸۷ در ۲:۳۳ ب.ظ

  mer30
  vaghean matalebe khubi bud
  bazam mer30

 • محمد
  ارسال شده در آذر ۱۳, ۱۳۸۷ در ۵:۱۵ ب.ظ

  من ۱۷ سالمه و می خوام ویولون را شروع کنم، دیر که نیست؟

 • نوربخش
  ارسال شده در آذر ۱۴, ۱۳۸۷ در ۸:۱۸ ب.ظ

  نه، به نظر من دیر نیست.در این رابطه می تونین قسمت دوم مقاله “نکاتی در آموزش نوازندگی” من رو بخونید.

 • سیما
  ارسال شده در آذر ۲۸, ۱۳۸۷ در ۲:۴۰ ب.ظ

  سلام . من می خوام ویولن یاد بگیرم خیلی هم علاقه دارم ولی می ترسم سخت باشه و از پسش بر نیام و ضایع بشم !!!
  من عاشق ویولنم…

 • سیما
  ارسال شده در آذر ۲۸, ۱۳۸۷ در ۲:۴۵ ب.ظ

  می خواستم بدونم دست چپ که روی سیمها قرار می گیره نقشش خیلی مهمه حالا ما که از دست چپ استفاده نمی کنیم برامون سخت نیست نواختن ویولن؟؟؟

 • ارسال شده در دی ۲۵, ۱۳۸۷ در ۹:۲۷ ب.ظ

  سلام
  میخواستم ببینم قیمت ویولن ها حدودا چنده
  ممنون

 • بهاره
  ارسال شده در دی ۳۰, ۱۳۸۷ در ۱۰:۲۸ ب.ظ

  سلام از اطلاعات خوبتون ممنون خیلی استفاده کردم میشه چندتا عکس از ویولن بذارید خیلی ممنون

 • ارسال شده در بهمن ۲۰, ۱۳۸۷ در ۶:۳۰ ب.ظ

  سلام ممنون از اطلاعات خوبتون من خودم نوازنده ساز ویولن هستم دانشجوی رشته موسیقی هستم وافتخار می کنم که تو دوست عزیز به ساز ویولن اهمیت دادی با تشکر

 • ناشناس
  ارسال شده در بهمن ۲۲, ۱۳۸۷ در ۸:۴۳ ب.ظ

  راز انگشت گذاری در ویولن چیست

 • nshadi14@yahoo.com
  ارسال شده در بهمن ۲۷, ۱۳۸۷ در ۵:۴۶ ب.ظ

  سلام می خواستم بدونم قیمت ویولن چنده

 • نوربخش
  ارسال شده در بهمن ۲۸, ۱۳۸۷ در ۸:۱۴ ب.ظ

  خواننده گرامی،این قبیل سوالات رو باید از فروشندگان ساز بپرسید و سوالات و نظراتی از این دست ارتباطی به موضوع و محتوای مقاله ندارد.باتشکر.

 • فریدون امیری
  ارسال شده در اسفند ۲, ۱۳۸۷ در ۱۰:۲۰ ب.ظ

  عالی است خسته نباشید

 • ناشناس
  ارسال شده در اسفند ۱۷, ۱۳۸۷ در ۹:۵۱ ب.ظ

  mamnon

 • aylin
  ارسال شده در اسفند ۲۲, ۱۳۸۷ در ۷:۳۴ ب.ظ

  salam
  kheyli saite bahali darin
  man emsal mikham konkor bedam babam ham gol viyalono bade konkor dade bod yani chan sal bod ke mikhastam shoro konam
  mikkhastam beporsam ke dir nis
  man 17salame?va mikhastam bedonam amozeshesh chan sal tol mikeshe? mamnon misham azaton

 • امیر
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۵, ۱۳۸۸ در ۴:۰۳ ب.ظ

  فاصله خرک تا شیطانک باید ۳۲۶ میلیمتر باشه

 • مجتبی
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۴, ۱۳۸۸ در ۹:۴۷ ب.ظ

  با عرض خسته نباشید و تشکر بخاطر مطالب خوبتان
  یه مسئله ای هست که باید بهتون بگم اونم اینه که چطور باید به ادامه مطالب یک مبحث رسید و راحت بشه مثلا وقتی من همین صفحه اصول نوازندگیi رو باز میکنم چطور به درس های بعدیش مثلا اصول ii واصولIII براحتی دست پیدا کنم چون الان من کلی دارم می گردم و هنوز ادامه این متنو نتونستم پیدا کنم

 • نوربخش
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۷, ۱۳۸۸ در ۹:۳۲ ب.ظ

  با سلام، دو راه وجود داره.یا از طریق قسمت”در این رابطه بخوانید” که بلافاصله در انتهای مقاله آمده یا از طریق مراجعه به صحفه نوشته های من در همین سایت به آدرس:harmonytalk.com/noorbakhsh

 • ناشناس
  ارسال شده در خرداد ۲۴, ۱۳۸۸ در ۵:۵۳ ب.ظ

  خوبه

 • Amir
  ارسال شده در تیر ۵, ۱۳۸۸ در ۱:۵۶ ب.ظ

  slm.behtar az in nemishe.mer30.

 • ارسال شده در تیر ۱۶, ۱۳۸۸ در ۶:۴۴ ب.ظ

  سلام .امروز کلاس ویولن داشتم استاد ا ز سازم ایراد گرفت گفت برات بزرگه اخه من۱۴ سالمه و گفت توی ریتم مشکل داری خیلی احساس بدی بیدا کردم انگار فکر میکنم نمیتونم یاد بگیرم .اما اونقدر ادامه میدم که بالاخره استاد بشم .به امید اون روز .با تشکر از مطالب بسیار مفیدتون

 • فرزانه
  ارسال شده در تیر ۲۴, ۱۳۸۸ در ۴:۳۹ ب.ظ

  من یک جلسه رفتم سر کلاس ویولن اولش یه کم می ترسیدم ولی الان با خوندن مطالب شما و نظر دوستان اعتماد به نفسم زیاد شد ممنون

 • الهام
  ارسال شده در مرداد ۱۲, ۱۳۸۸ در ۱۰:۲۴ ب.ظ

  salam,man alagheie ziadi be violin daram ama motasefane hanooz shoroo nakardam.mikhastam bedoonam mitoonam aval az amoozeshgahaie moosighi shoroo konam,chon ostadaie barjeste osoolan bache haee ke sene paeen darand ro ghabool mikonand va man 18 salame.aghidashoon ine ke baraie yad gereftane in saz alan dire!!!

 • ارسال شده در مرداد ۱۴, ۱۳۸۸ در ۱۰:۳۸ ق.ظ

  سلام خانم الهام، از طریق ایمیل با من تماس بگیرید تا راهنماییتون کنم.

 • مرتاض
  ارسال شده در مرداد ۲۷, ۱۳۸۸ در ۱۰:۲۱ ق.ظ

  لطفا این لوگوی سرکاری تالار گفتگوی سایت رو که برای بار صدم و به مدت چند ماهه که خرابه رو حذف کنید و بیش از این بینندگان رو اذیت نکنید.با تشکر

 • ناشناس
  ارسال شده در مرداد ۲۸, ۱۳۸۸ در ۱۱:۱۱ ب.ظ

  خیلی اطلاعات قوی بود .لطفا درباره ی خرید ویولن هم راهنمایی کنید. متشکرم

 • ارسال شده در شهریور ۱, ۱۳۸۸ در ۱۲:۳۸ ق.ظ

  مفید بود.

 • ناشناس
  ارسال شده در شهریور ۱۷, ۱۳۸۸ در ۶:۰۶ ب.ظ

  من به تازگی آموزش ویولن را شروع کرده ام ولی صدای زیاد آن باعث اعتراض دیگران شده است . می خواستم بدانم روشی برای کم کردن صدای این ساز وجود دارد یا نه. با تشگر

 • nourbakhsh
  ارسال شده در شهریور ۱۸, ۱۳۸۸ در ۸:۲۰ ب.ظ

  lotfan baraye pasokh morajehe konid be comente shomareh 18 hamin maghaleh

 • ramesh
  ارسال شده در مهر ۱, ۱۳۸۸ در ۱:۲۳ ب.ظ

  سلام
  من ۲۸ سال دارم می خوام تازه کلاس ویولن رو شروع کنم این ساز رو خیلی دوست دارم می خواستم بدونم برای یادگیری این ساز محدودیت سنی وجود دارد یا نه ؟

 • ارسال شده در مهر ۱, ۱۳۸۸ در ۱۰:۵۰ ب.ظ

  سلام، لطفا مراجعه کنید به این مطلب:http://www.harmonytalk.com/id/2181

 • saghi
  ارسال شده در مهر ۱۳, ۱۳۸۸ در ۱۱:۳۲ ق.ظ

  khili khobe man asheghe violonam ye matalebi bezarin ke betonam bishtar yad begiram ok

 • ناهید
  ارسال شده در آبان ۳, ۱۳۸۸ در ۱۲:۰۶ ب.ظ

  با سلام-از مطالب خیلی خوبتون متشکرم-می خواستم ببینم با تمرین در حد عادی حداقل چند ماه باید کلاس بریم تا خوب نواختن ویولونو یاد بگیریم و بتونیم هر آهنگی بزنیم؟
  مرسی

 • نوربخش
  ارسال شده در آبان ۳, ۱۳۸۸ در ۱۰:۴۷ ب.ظ

  تنها تمرین در حد عادی نمی تواند مشخص کننده میزان پیشرفت باشد بلکه عواملی چون استعداد، روش آموزشی و استاد و میزان علاقه و… نیز در پیشرفت تاثیر بسزایی دارند اما بطور کلی شما می توانید با مراجعه به مقاله برنامه مدون آموزش ویولن در صحفه شخصی من در همین سایت تا حدودی از چگونگی آموزش ویولن مطلع شوید.

 • ناشناس
  ارسال شده در آبان ۱۸, ۱۳۸۸ در ۱۱:۲۳ ق.ظ

  تمرین باید اصولی وکار ساز باشه نکته اول: اینکه ساعت تمرین زیاد باشه و در جای خلوت وبرای یادگیری نتها باید انها را بلند بخوانیید نکته دوم: هیچگاه عجله برای ویالونیست شدن حرفه نداشته باشید و یادگیری ویلن هیچ محدودیت سنی ندارد باید عشق به صدای ویلن داشته باشی بس و در تمام کسانی که نظر دادند استعداد موج می زند اندکی صبر سحر نز دیک است

 • اشکان
  ارسال شده در دی ۱۵, ۱۳۸۸ در ۱۲:۲۸ ب.ظ

  باسلام خدمت خوانندگان این نامه

  از بچگی ساز ویلون را خیلی دوست داشتم حالا اقدام به خرید آن میخواهم بکنم دانم چه سازی خوب است برای مبتدی چه مسیری درست است هنر آمیخته با بیزنس عاقبت سو استفاده داره راهنمای خوب کجاست
  لطفا راهنمایی کنید

 • احسان
  ارسال شده در دی ۳۰, ۱۳۸۸ در ۷:۲۵ ب.ظ

  عالیه من که ۱۲ ساله ویولن میزنم و از ۷ سالگی شروع کردم این سایت راهنمای خوبی برای هرچه رواج بیشتر این ساز است با تشکر.

 • farnaz
  ارسال شده در بهمن ۱, ۱۳۸۸ در ۶:۲۱ ب.ظ

  salam:tebghe neveshtehaye doostan fahmidam ke na tanha man balke harkasi ke shuru be navakhtane in saz mikone ya tsmime be shuru karde mige ke kheili alaghe dare ama in kafi nist vaghti varedesh mishi ye 2nyaye motefavet az un chizie ke fekresho mikardi va kheili momaresato tmrin niaz dare”ke moteasefane un moghe khodemoono ba harfai mese dars daram,vaght nemikonam ghane mikonim,masalan tamrine 2saat violon be zaboon sadast ama dar ama………….

 • rasoul
  ارسال شده در بهمن ۱۰, ۱۳۸۸ در ۱۱:۴۷ ب.ظ

  SALAM matalebeton alie.ye soal daram man chap dastam yani ba daste rast sazo migiram aya mitonam viyalono yad begiram ba tashakor

 • نوربخش
  ارسال شده در بهمن ۱۲, ۱۳۸۸ در ۱۰:۰۲ ب.ظ

  افراد چپ دست هم مثل راست دست ها ساز رو دست می گیرن یعنی بر شانه چپ قرار می دهند ومشکلی هم از بابت یادگیری ندارند.

 • ریحانه
  ارسال شده در بهمن ۱۹, ۱۳۸۸ در ۶:۵۴ ب.ظ

  سلام از مطالبتون ممنونم میخواستم بگم من یه ستار نوازم و ۶ سال کار میکنم و نیاز به یه تنوع دارم تو نواختن ساز و میخوام اموختن ویولن رو شروع کنم و ۲۱ سالمه ایا دیر نیست و چقدر طول میکشه تا بتونم یکم بزنم؟اگه راهنماییم کنین ممنونم

 • نوربخش
  ارسال شده در بهمن ۲۲, ۱۳۸۸ در ۹:۵۵ ب.ظ

  به نظر من دیر نیست .می تونین به این لینک مراجعه کنین:http://www.harmonytalk.com/id/2181 در رابطه به مدت زمان یادگیری هم می تونین به مقالات برنامه مدون آموزش ویولن من در سایت مراجعه کنید

 • نگار
  ارسال شده در اسفند ۷, ۱۳۸۸ در ۶:۵۴ ب.ظ

  سلام.من خودم ویولن می زنم.با وجود اینکه ۸ ماه شروع کردم ولی خیلی خوب پیشرفت کردم.جوری که بعضی از اهنگ های معروف را با استفاده از وضیعت a وb می تونم اجرا کنم.من سازم رو خیلی دوست دارم و تا اخر اخر ادامه میدم تا جایی که سخت ترین اهنگای دنیا رو به راحتی بتونم بزنم.بر خلاف بیشتر مردم که فکر می کنن که ویلن سخت ترین سازه.ولی به نظر من اصلا سخت نیست.فقط با تمرین می نونی بهترین بشی.از مقالتونم ممنون.با ارزوی موفقیت برای دوست داران ویولن

 • ارسال شده در اسفند ۱۱, ۱۳۸۸ در ۳:۲۵ ب.ظ

  سلام ویالون دارم اما نمیتونم کلاس برم-میتونم از سی دی یاد بگیرم؟

 • آرمین
  ارسال شده در اسفند ۱۳, ۱۳۸۸ در ۱۱:۱۰ ب.ظ

  سلام می خواستم بدونم چطور می شه بفهمیم یک ویولون خوبه یا بد (از نظر صدا وجنس چوب ومنعکس کردن صدا)

 • ارسال شده در اسفند ۱۴, ۱۳۸۸ در ۲:۳۵ ب.ظ

  خوب بود

 • مصطفی
  ارسال شده در اسفند ۲۰, ۱۳۸۸ در ۷:۳۳ ب.ظ

  از بچه هایی که نظر میدن میخوام قبل از زدن دکمه بفرست یه چند بار سوالشونو بخونن، بعضیاش واقعاً …. . البته از جناب نور بخش تشکر میکنم. کاشکی میگفتن که آیا فعالیت هنریشون تنها به آموزش میگذره یا کارای دیگه هم مثل نوازندگی تو کاست ها یا کار تو ارکستر ها و … هم میکنن ؟

 • میلاد
  ارسال شده در اسفند ۲۳, ۱۳۸۸ در ۸:۰۳ ب.ظ

  سلام
  من دست چپ هستم و خیلی ویولون دوست دارم
  برای یادگیری حتما باید از ویولون راست دست استفاده کنم؟

 • ارسال شده در فروردین ۱۱, ۱۳۸۹ در ۲:۲۱ ب.ظ

  سلام مرسی از بابت وب بی نظیرتوت.من عاشق ویولونم ولی استاد خانوم پیدا نمیکنمموندم چیکار کنم

 • ارسال شده در فروردین ۲۵, ۱۳۸۹ در ۷:۵۲ ب.ظ

  سلام اول وظیفه شخصیمودر این میدونم که بابت وب بسیار عالیتون تقدیر بعمل بیارمو بگم من عاشقه ویولونم تازه وارد این عرصه شدم و عاشقترم میشم.کلا من با خوده ویولون زندگی میکنمو با صداشم اشک میریزم.شمارو هم از صمیمه قققققلبم دوستون دارم.بای

 • بهزاد
  ارسال شده در فروردین ۲۵, ۱۳۸۹ در ۷:۵۶ ب.ظ

  عالی است.من ۱۸سالم هست و هنوز ویالن زدن را یاد ندارم.لطفا مطالب بیشتری بنویسید.

 • نسترن
  ارسال شده در اردیبهشت ۲, ۱۳۸۹ در ۶:۲۴ ب.ظ

  سایتتون عالیه .من مدت۷ماهه که ویولون میزنم ولی اطرافیان میگن صداش خیلی دلخراشه در این مورد چیکار می تونم بکنم؟

 • نوربخش
  ارسال شده در اردیبهشت ۴, ۱۳۸۹ در ۱۰:۳۱ ق.ظ

  الگوی آرشه کشی دست راست شما بایستی اصلاح شود.

 • rshid
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۰, ۱۳۸۹ در ۱:۲۴ ب.ظ

  salam yeki be man mige ketabe khube amuzeshe violon hast?

 • نادره
  ارسال شده در خرداد ۴, ۱۳۸۹ در ۱:۱۴ ق.ظ

  سلام و خسته نباشید
  من میخوام تازه شروع کنم و میدونم که ویولن سازی نیست که به راحتی و پیش هر استادی خوب یاد بگیرم.میخواستم منو راهنمایی کنید و آموزشگاه یا استاد خیلی خوب تو تهران معرفی کنید آخه اونقدر آموزشگاه زیاده که واقعا انتخاب وپیدا کردن استاد خوب سخته و من دوست ندارم چند تا آموزشگاه عوض کنم.

 • آمی تیدا
  ارسال شده در خرداد ۱۵, ۱۳۸۹ در ۴:۲۲ ب.ظ

  سلام من چپ دست هستم آیا محدودیتی برای یادگیری ویولون برام وجود داره؟
  (اگه میشه یه آموزشگاه خوب در تهران برای آموزش ویولون معرفی کنید)

 • نوربخش
  ارسال شده در خرداد ۱۵, ۱۳۸۹ در ۷:۵۶ ب.ظ

  مراجعه کنید به نظرات شماره ۸۲و۱۰۰

 • ناشناس
  ارسال شده در خرداد ۲۰, ۱۳۸۹ در ۳:۱۱ ب.ظ

  سلام چرا قیمت نمیزنید

 • ناشناس
  ارسال شده در خرداد ۲۰, ۱۳۸۹ در ۷:۵۷ ب.ظ

  من الان ۱۹ سالمه یعنی دیر شده برای یادگیری ویولون؟؟؟؟

 • مهدی
  ارسال شده در خرداد ۲۱, ۱۳۸۹ در ۸:۰۰ ق.ظ

  تشکر می کنم

 • hamid
  ارسال شده در مرداد ۱۳, ۱۳۸۹ در ۷:۵۶ ب.ظ

  ba salam khedmet tamam violonistha enshaallah movafagh bashin.man in saz ro khayli doost daram vali hich amoozeshgahi nist ta yad begiram chi kar bayad konam?

 • ناشناس
  ارسال شده در مرداد ۲۶, ۱۳۸۹ در ۱۱:۵۸ ق.ظ

  سلام ممنون میشم به سوالم جواب بدین
  میخوام بدونم کلا یادگیری ویولن چند سال زمان میبره؟

 • حامد
  ارسال شده در شهریور ۶, ۱۳۸۹ در ۵:۳۱ ب.ظ

  سلام
  قیمت خرک و سیم گیر خوب چنده ؟
  ممنون میشم جواب بدین .

 • مهسا
  ارسال شده در شهریور ۸, ۱۳۸۹ در ۵:۵۸ ق.ظ

  سلام از مطالب خوبتون خیلی استفاده کردم
  من حدود دو ماهه که نواختن ویولون رو شروع کردم اما هنوز رویه اهنگ اول موندم دلیلش اینه که نمی تونم باضرب مترونوم هماهنگ بشم.ایا مشکلی وجود داره یا یه مسئله ی عادیه؟
  لطفا منو راهنمایی کنید.مرسی

 • نوربخش
  ارسال شده در شهریور ۹, ۱۳۸۹ در ۱:۵۵ ب.ظ

  این موضوع ممکنه که دلایل مختلفی داشته باشه که متاسفانه من بصورت غیرحضوری نمی توانم قضاوتی در اینباره داشته باشم، اما در رابطه با مترونم می تونین به این نوشته من مراجعه کنید:http://www.harmonytalk.com/id/62

 • فرید علی محمدی
  ارسال شده در مهر ۲۲, ۱۳۸۹ در ۹:۴۲ ب.ظ

  خیلی عالی بود

 • matin
  ارسال شده در آبان ۱۶, ۱۳۸۹ در ۳:۲۳ ب.ظ

  hanoz nakhondameshon ama be nazaram kjeyli komakam konan

 • masoud
  ارسال شده در آبان ۳۰, ۱۳۸۹ در ۲:۱۰ ب.ظ

  عالی بود/

 • ماندانا
  ارسال شده در آبان ۳۰, ۱۳۸۹ در ۲:۵۱ ب.ظ

  سلام من برای یادگیری ویلن به دنبال یک آموزشگاه و استاد خوب در تهران هستم همچنین می خواهم یک ویولن نیز بخرم اما نمی دانم چگونه یک ویولن خوب بگیرم لطفا مرا راهنمایی کنید متشکرم از لطفتان

 • نوربخش
  ارسال شده در آبان ۳۰, ۱۳۸۹ در ۹:۴۶ ب.ظ

  از طریق ایمیل avsn77@gmail.com با من تماس بگیرید تا راهنماییتون کنم

 • sara
  ارسال شده در آذر ۲, ۱۳۸۹ در ۵:۲۴ ب.ظ

  salam.man violon kheili dost daram va azinke chenin saity vojod dare baraye rahnamaee mamnoonm

 • para2x!
  ارسال شده در دی ۵, ۱۳۸۹ در ۱۰:۴۶ ق.ظ

  خوب بود
  اگه در مورد بزرگ ترین کنسرتای ویولن جهان هم بنویسید بهتر میشهههههههههههههههه

 • mohsen
  ارسال شده در دی ۱۳, ۱۳۸۹ در ۱:۳۳ ب.ظ

  salam,man 20 sal daram-az violon va sedash kheyli khosham miad-.sayteton kheyli amozandast

 • پریا
  ارسال شده در بهمن ۸, ۱۳۸۹ در ۸:۵۹ ب.ظ

  خیلی زیباست

 • homay
  ارسال شده در بهمن ۱۴, ۱۳۸۹ در ۲:۵۰ ق.ظ

  mamnunam aali bud

 • s.m.n
  ارسال شده در بهمن ۱۷, ۱۳۸۹ در ۱۱:۳۹ ق.ظ

  kheili mofid bud.mishe bishtar raje be navazandegi violin sohbat konin

 • baran
  ارسال شده در بهمن ۱۷, ۱۳۸۹ در ۱۱:۲۰ ب.ظ

  SALAM/MAN BARAN HASTAM AMOZESHAM RO TAZEH SHORO KARDAM AMA BA KHONDANE IN MATALEB . BI SHTARE MOSHKELATAM DAR HALE RAF SHODANE /// MAMNONAM….

 • seyid
  ارسال شده در اسفند ۹, ۱۳۸۹ در ۱۱:۰۶ ق.ظ

  سلام
  خیلی ممنون از سایت بی نظریتون
  من دوسال پیش توسط استاد تا تمرین۳۹کتاب ل ویلون جلو رفتم
  و دیگه به خاطرمشکلات نرفتم
  وحال به استاد دسترسی ندارم
  میتونم به تنهای شروع کنم؟
  لطفا راهنمایم کنید
  ممنون

 • mahuor
  ارسال شده در اسفند ۱۶, ۱۳۸۹ در ۷:۵۸ ب.ظ

  با سلام میخواستم کمکم کنید برای تماس با استاد همایون خرم راهنمایی بفرمایید

 • حامد
  ارسال شده در اسفند ۲۲, ۱۳۸۹ در ۱۰:۱۲ ب.ظ

  سلام میکنم به شما علاقه مندان به ساز ویولن،من شش ماهی میشه که نواختن ساز ویولون رو شروع کردم و الان خیلی از آهنگ ها رو میتونم یزنم من فقط یک ماه کلاس ویولون رفتم و اونم خیلی جالب نبود نبود اما تاثیر گذار بود چون اصولش رو یاد گرفتم و از اون ب بعد هم خودم با تلاش خودم و گوش کردن به آهنگ های مختلف و مخصوصا کنسرت های یانی و اجرای های آقای سامویل یروینیان تونستم به پیشرفت خوبی در زمینه ی ویولون برسم البته من از قبل هم آهنگ سازی با کامپیوتر رو کار می کردم و الان هم به صورت حرفه ای این کار رو بلدم آهنگ های مختلف رو ساختم ؛ می خواستم اینو رو به شما هایی که اینو دارید می خوند بگم که استاد و کلاس رفتم خوبه اما مهمترین چیز علاقه ی خود آدمه و اینکه موقع ای که از ساز خسته میشه و پشیمون میشه اصلا فکر ترک این ساز رو به سرش نیاره و بازم برای رسیدن به وان هدفی که داره بازم تلاش کنه و اصلا نا امید نشه و تا آخرش ادامه بده چون هر کاری اولش سختیه زیادی داره اماوقتی یاد بگیری دیگه همه چی برات شیرین میشه و دیگه تلخی در کار نیست
  من همه ی کار هام رو خودم به تنهایی و با علاقه انجام میدم و امید دارم که میتونم و حتما هم همین طوره.
  خلاصه اینکه باز سازتون و هر صدای دلنشین دیگه باید گریه کنید تا این صدا برای همیشه توی ذهن شما بمونه و دیگه بیرون نره.
  این چیز هایی که من حقیر برای شما عزیزان نوشتم فقط و فقط تجربیات خودم بود که ازشون نتیجه ی دلخواهم رو گرفتم راستی اصلا نگران نباشید که از پس بعضی چیز ها بر نمیاید چون این ذات ادمهاست اما با یه خورده تلاش میشه به همه چی دست پیدا کرد.
  اگه خواستید می تونید به ایمیل من پیام بدید من مشورت کردن با دیگران و کمک کردن به اون ها رو خیلی دوست دارم
  راستی یه چیز دیگه : به همه چیز *دقت* کنید…..

 • mohsen ahmadi
  ارسال شده در اسفند ۲۸, ۱۳۸۹ در ۷:۵۲ ب.ظ

  salam mamnoon az rahnamayit man tasmim daram violon bekharam vali nemidonam baraye mane tazekar che violoni ba che gheymati khobe age mishe dar in mored yekam rahnamayim kon.be violon kheyli alaghe daram va mikham hatman yade4sh begiram. mamnoon

 • ارسال شده در فروردین ۱, ۱۳۹۰ در ۳:۰۰ ب.ظ

  عالی

 • ناشناس
  ارسال شده در فروردین ۱, ۱۳۹۰ در ۷:۵۴ ب.ظ

  merc az matalebetun
  ali bud

 • ناشناس
  ارسال شده در فروردین ۱, ۱۳۹۰ در ۷:۵۵ ب.ظ

  mishe darmorede khondane notha va navakhtaneshun tozih bedin?
  khaheshan?
  mamanun

 • حامد
  ارسال شده در فروردین ۱۷, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۴ ب.ظ

  سایتتون واقعا یه سایت عالس و بی نظیره
  واقاعا این جور سایت ها خیلی کم ژیدا میشه.
  ممنون از شما.

 • نوشاذ
  ارسال شده در فروردین ۱۸, ۱۳۹۰ در ۸:۱۶ ب.ظ

  سلام من ۲۱ سالمه و حدود ۲ ساله که ویولن تمرین می کنم ولی استادم اصلا ازم راضی نیست و میگن که باید روزی حداقل ۷ ساعت تمرین کنم!من هم خیلی دلسردشدم مخصوصا این که نت ها هم کسل کنندن.من کتاب های ل ویولن۲،ولفارت و هریمالی رو کار میکنم.حس می کنم که خیلی خیلی دیر ویولن رو شروع کردم و دیگه نباید ادامه بدم!من ویولن رو خیلی دوست داشتم ولی الان دیگه صدای این ساز تو موسیقی ها بهم استرس میده.ضمن این که استاد من خیلی سختگیر و بداخلاق.حتی اگر خوب بزنم هم تشویقم نمیکنه !به نظرتون ویولن رو بذارم کنار؟من خیلی ناراحتم

 • نوربخش
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۰ در ۱۰:۴۱ ق.ظ

  در رابطه با روش و میزان تمرین قبلا در سری مقالات نوازنده و تمرین توضیح داده ام که با مراجعه به صفحه شخصی من در سایت می تونین آنها را مطالعه کنید و در رابطه با سن یادگیری هم به لینک زیر مراجعه کنید، در مورد آموزش و مسائل مرتبط با آن می توانید به گفتگوهای انجام شده در قبل به بخش مصاحبه و گفتگو مراجعه کنید:
  http://www.harmonytalk.com/id/2181

 • بیتا
  ارسال شده در فروردین ۲۰, ۱۳۹۰ در ۱۲:۱۶ ق.ظ

  ببین عزیزم ویولن یه ساز مشکله من خودم یه ساله دارم میرم سر وضعیت C روی سیم چهارم تو کتاب ل ویولن مشکل داشتم استاد منو اورد اول کتاب یه نفر دیگه کتاب چهار بوده اومده کتاب یک به خدا راس میگم منم نا امید نشدم چه فایده داره ۴ تا کتاب بری جلو ولی هیچی نفهمی دلسرد نشو ویولن یه سازی هست که اگه یادش بگیری خیلی پیشرفت میکنی خیلی قشنگه حیفه دلسرد نشو هیچ سازی اینقد کامل نیست

 • sara
  ارسال شده در فروردین ۲۷, ۱۳۹۰ در ۴:۱۰ ب.ظ

  salam matalebeton kheili alie man khodam az 7sale pish violono shoro kardam vata alan hezarbar vel kardamo 2bare az aval shoro kardam vali inbar dost daram edame bedam

 • faeze
  ارسال شده در اردیبهشت ۳, ۱۳۹۰ در ۱:۳۰ ب.ظ

  سلام,خیلی خوشهالم که این سایت به طور اتفاقی پیدا کردم,من حدود ۵/۱ ساله که دارم نواختن تارو تمرین میکنم,الان احساس میکنم که علاقه زیادی به نواختن و آشنایی با دنیای ویلون پیدا کردم و به خاطر اشگشتان بلند و استیلی که دارم هم فکر میکنم بتونم تو دنیای این ساز زیبا جایی پیدا کنم ,از طرفی نمیتونم تارو کنار بزارم چون احساس خاصی بهش دارم,و استادمم میگه فعلا نباید نواختن ویلونو با توجه به تجربه کمم در نواختن تار و همراه با هم شروع کنم. میخوستم نظر شما و هر کسی که ایده ای در مورد مشکل من به ذهنش میرسه رو بدونم لطفا. چون با توجه به سنم احساس می کنم دارم زمان رو برای یادگیری از دست میدم.مرسی

 • نوربخش
  ارسال شده در اردیبهشت ۳, ۱۳۹۰ در ۹:۰۱ ب.ظ

  مانعی از بابت یادگیری دو ساز همزمان وجود نداره، چنانکه برای مثال مشاهده می کنین در دانشگاههای موسیقی دانشجویان علاوه بر یادگیری ساز تخصصی، نواختن پیانو را هم فرا می گیرند

 • سجاد نسایی
  ارسال شده در اردیبهشت ۴, ۱۳۹۰ در ۲:۱۶ ق.ظ

  سلام. من تقریبا ۳/۵ که دارم ویولن میزنم اما نمیتونم کلاسیک زدن رو یاد بگیرم میخواستم راهنمایم کنید با تشکر

 • ارسال شده در اردیبهشت ۴, ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۲ ق.ظ

  این مسئله میتونه به علت آموزش ناصحیح به شما باشه، به هر حال وضعیت نوازندگی شما در صورت لزوم باید بررسی بشه.

 • فائزه
  ارسال شده در اردیبهشت ۴, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۶ ق.ظ

  ممنون از پاسختون, میخواستم بدونم میتونم یادگیری این سازو با استفاده از منابع خودآموز و مطالبی که شما اینجا قرار دادین میتونم شروع کنم یا اینکه حتما باید در حضور یک استاد دست به این ساز زیبا ببرم؟ چون اگه بخوام همراه یک استاد ویلون شروع کنم با توجه به شرایطم باز هم باید صبر کنم.و سوال دیگه اینکه چون من تارو به صورت شنیداری آموزش دیدم و هنوز به سلفژ تسلط ندارم برای ویلون چه طور باید شروع کنم؟

 • نوربخش
  ارسال شده در اردیبهشت ۴, ۱۳۹۰ در ۶:۱۹ ب.ظ

  یادگیری خودآموز ویولن نتیجه بخش نبوده و حاصلی نخواهد داشت. مسائل مربوط به نواختن وویولن را نیز در جریان آموزش فرا خواهید گرفت

 • کامران
  ارسال شده در اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۰ در ۱۱:۲۳ ق.ظ

  با سلام
  من از نوجوانی علاقه زیادی به ویولون داشتم

  ولی در اون زمان نه کلاسی بود و نه سازی

  برای خریدن، حالا ۳۳ سال دارم و مدتی

  مردد هستم که آیا ویولون دست بگیرم یا

  سراغ ساز دیگه ای برم. متاسفانه در محل

  زندگی من تازه کلاس ویولون بر پا شده و

  حتما استاد مجربی هم نداره .

  ممنون از زحمات دلسوزانه شما

 • ناشناس
  ارسال شده در تیر ۳, ۱۳۹۰ در ۹:۳۷ ق.ظ

  به نظر من خوب بود اگه برای هرقسمت چند تا عکس میگذاشتید اما خیلی ممنون

 • ارسال شده در تیر ۱۲, ۱۳۹۰ در ۷:۱۹ ب.ظ

  slm.kheyli khub bud.be dustaye khubam tosiye mikonam age alage darid hatman donbalesh berin.man gabl az inke yad begiram hame migoftan sakhte vali vagti raftam didam sakht nist.dar morede khastegi ham age ye ruz be violon fek nakonid fardash khod be khod ba alage mirid sare violon.

 • ارسال شده در تیر ۲۵, ۱۳۹۰ در ۹:۵۰ ب.ظ

  با سلام
  من ۲۷ سالمه تازه شروع کردم.اما استادم تو همین ۲ جلسه که ۱ اهنگ به من اموخت.البته قبلا حدود ۷ سال گیتار می زدم.استادم گفت خیلی با استعدادی و خیلی از پیشرفتم تعریف کرد.می خواستم بدونم این تعریفها واقعی است یا به نظر شما برای یادگیری ویولن دیر است؟

 • نوربخش
  ارسال شده در تیر ۲۶, ۱۳۹۰ در ۳:۴۵ ب.ظ

  برای یادگیری دیر نیست اما این تعریف ها غیر واقعی است و از آن غیر واقعی تر آموزشی است که در طی دو جلسه به نواختن یک آهنگ ختم می شود.

 • amin
  ارسال شده در مرداد ۵, ۱۳۹۰ در ۱۱:۵۸ ب.ظ

  توضیحات تصویری باشه بهتره.

 • محمود
  ارسال شده در مرداد ۲۷, ۱۳۹۰ در ۴:۱۸ ب.ظ

  لطفا مطالبی در مورداینکه یه ویولون خوب چه صدایی وچه حالتی باید داشته باشه بنویسید باتشکر

 • حیدری آل کثیر
  ارسال شده در شهریور ۳, ۱۳۹۰ در ۱۰:۴۸ ب.ظ

  سلام:چندماهی است درمنزل ویلن تمرین میکنم تعدادی سی دی هم دارم ولی پیشرفت کم است.چون علاقه زیادی دارم لطفأ مرا راهنمائی بفرمائید. البته درمنزل وبدون استاد

 • نوربخش
  ارسال شده در شهریور ۵, ۱۳۹۰ در ۹:۲۰ ب.ظ

  در این شرایط، رها کردن ویولن بهترین راهنمایی است، هر چند که شاید ناراحت کننده باشد و نا خوش آمد برای شما.

 • ruozbeh
  ارسال شده در شهریور ۶, ۱۳۹۰ در ۱:۱۷ ب.ظ

  salam be dustan azizam . man az bachegi ashege saze violen budam begadri ke khodam az hamun 7 salegi shuru be kar kardan kardam ta tunestam ye saze violen begiram vaalan 17 salame man ta 2sal pish 6 melyun kharje amuzesham kardam va 8 sal tuye sarma va garma be hadafam edame dadam vaalan daram natijasho mibinam na ba pul bedast avordan va kelas khususi gozashtan hataman az shagerdam ham pul nemigiram . man ba shad kardane dele pedar madaram va ham noam shad misham . age shoma harfaye mano shenidid mesleman be hadafetun adame bedin. ba arezuye movafagiyyat . i love you siyamak khahani .

 • soha
  ارسال شده در شهریور ۶, ۱۳۹۰ در ۲:۰۵ ب.ظ

  سلام من یک ساله که دارم ویولن میزنم بیشتر مشکلم رو اینه که نمیتونم خوب صدا ها رو تشخیص بدم به نظرتون باید ویولن رو کنار بزارم اخه استادم رو این تکنیک خیلی حساسه من عاشقه سازمم

 • نوبخش
  ارسال شده در شهریور ۶, ۱۳۹۰ در ۸:۰۲ ب.ظ

  سازتون رو تا مدتی پرده بندی کنین تا با صداها و حدود فواصل انگشتان در سازتون آشنا بشین واگر تونستین هم کلاس سلفژ هم برین.

 • محمد
  ارسال شده در شهریور ۲۳, ۱۳۹۰ در ۴:۰۹ ب.ظ

  سلام من ۲۸ سالمه خیلی دوس دارم ویولون یاد بگیرم ولی نمیدونم واسه شروع دیره یانه.
  اگه روزی ۲ ساعت تمرین داشته باشم چقد طول میکشه نواختن آهنگ هارو یاد بگیرم؟

 • نوربخش
  ارسال شده در شهریور ۲۳, ۱۳۹۰ در ۸:۲۷ ب.ظ

  در کامنت های قبلی همین نوشته پاسخ این پرسش رو دادم، مراجعه کنید به پست های بالا

 • ارسال شده در شهریور ۲۹, ۱۳۹۰ در ۱۱:۲۷ ق.ظ

  slm ostad.ye soal dashtam.man tu zarb zadan moshkel daram.yani ahango ke mizanam zarbesh ya yadam mire ya har do ro baham gati mikonam.albate tule notha ro khub mitoonam dar nazar begiram.mishe mano rahnemayi konin?

 • نوربخش
  ارسال شده در شهریور ۲۹, ۱۳۹۰ در ۸:۴۱ ب.ظ

  مراجعه کنید به:
  http://www.harmonytalk.com/id/62

 • vahid
  ارسال شده در مهر ۱, ۱۳۹۰ در ۵:۲۳ ب.ظ

  alii boood mer30

 • alireza
  ارسال شده در مهر ۱, ۱۳۹۰ در ۵:۵۶ ب.ظ

  salam va khaste nabashid. 1soal dashtam. mikhastam bedoonam 1pesare 18 sale ba estedade motevasset betore mamool cheqad tool mikeshe ta tori sedaye violino dar biare ke atrafianesh lezzat bebarand. manzooram zadane ahanghaye mokhtalef nist, manzooram jese sedaye hasel ast. mamnooon.

 • نوربخش
  ارسال شده در مهر ۲, ۱۳۹۰ در ۶:۳۳ ب.ظ

  در این رابطه مسئله مهم آموزش دیدن شیوه و راهکار صحیح آرشه کشی است که منجر به صداگیری مطلوب می گردد و سن و استعداد در درجه دوم اهمیت در این رابطه هستند و برای این موضوعات هم نمی توان زمان پیش بینی کرد

 • majd
  ارسال شده در مهر ۲۸, ۱۳۹۰ در ۷:۰۴ ب.ظ

  salam ostad. man hudude 1salo nim hast ke violin classic kar mikonam, vali gheir az classic, melody haye pop ro ham dust daram, aya man dar kenare classic bayad amuzesh haye pop navakhtan ro joda yad begiram? Ya ba hamun technik haye classic mitunam pop bezanam? 

 • نوربخش
  ارسال شده در مهر ۲۹, ۱۳۹۰ در ۲:۲۲ ب.ظ

  در این رابطه به نوازندگان پاپ مراجعه کنید

 • black swan
  ارسال شده در مهر ۳۰, ۱۳۹۰ در ۹:۳۴ ب.ظ

  سلام من فقط ی ماه رفتم کلاس
  ولی بخاطر شرایط مالی نمیتونم ادامه بدم
  میشه ی cd آموزشی بم پیشنهاد کنید تا یاد بگیرم ی cd خیلی خیلی خیلی خوب

 • ارسال شده در آبان ۵, ۱۳۹۰ در ۱۲:۰۰ ب.ظ

  من الان ۱ ساله که دارم میرم کلاس ویالن.۱۶ سال هم سن دارم.اما هنوز نمیتونم صدای خوبی ایجاد کنم.اگه راهنماییم کنید ممنون میشم.

 • ارسال شده در آبان ۵, ۱۳۹۰ در ۱۲:۱۹ ب.ظ

  یه سوال دیگه:استاد من برای جای انگشتام روی ساز چسب زده.نه تنها برای من.بلکه برای تمام هنرجو ها.میخواستم بدونم که این کاره درستیه؟

 • آوا
  ارسال شده در آبان ۱۲, ۱۳۹۰ در ۳:۰۷ ب.ظ

  سلام من دیشب ویولن خریدم. اما نمی تونم کلاس برم.فروشنده هم گفت آرشه باید توسط استاد کوک شود. الان هرچه آرشه را روی سیم ها می کشم هیچ صدایی نمی دهد. باید چکار کنم؟

 • mahin
  ارسال شده در آبان ۱۵, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۸ ب.ظ

  ava jon bayad be arshat kalifon bezani

 • پدر
  ارسال شده در آبان ۱۹, ۱۳۹۰ در ۱۲:۰۵ ب.ظ

  سلام من پنجاه سال دارم بسیار صدای ویولن را دوست دارم وتازه برایم ویولنی عالی هدبه آورده اند آیا در این سن هم می شود نواختن را یاد گرفت . کسی نمونه ای را شخصا سراغ دارد؟

 • پدر
  ارسال شده در آبان ۱۹, ۱۳۹۰ در ۱۲:۱۳ ب.ظ

  کسی که صدای ویولونش در نمی آید سطح کولیفون تورا با کاغذ ستباده خراش بده بعد سیم آرشه را کولیفون بزن

 • ارسال شده در آبان ۱۹, ۱۳۹۰ در ۳:۰۱ ب.ظ

  علی اقا جواب سوالمو ندادینا؟(۱۶۱)

 • نوربخش
  ارسال شده در آبان ۲۰, ۱۳۹۰ در ۱۲:۰۶ ق.ظ

  فراگیری در هر سنی بشرط نداشتن بیماری های ذهنی چون آلزایمر امکان پذیر است، اما میزان، سرعت، دقت درک مسائل و نیز نرمی مفاصل از مسائلی است که باید به آن توجه داشت؛ هر چند توقع و خواستگاه افراد از مفاهیم متفاوت است.

 • ارسال شده در آبان ۲۰, ۱۳۹۰ در ۱۱:۰۴ ق.ظ

  اقای (نوربخش)استاد من برای جای انگشتام روی ساز چسب زده.که جاهاشون یادم نره.۱ سال بیشتر هم کلاس ویالن میرم.میخواستم بدونم که چسب زدن روی ساز کار درستیه؟اگه کار درستیه تا چه زمانی باید روی سازم باشه؟

 • نوربخش
  ارسال شده در آبان ۲۰, ۱۳۹۰ در ۶:۰۰ ب.ظ

  پرده بندی ویولن برای مدت محدود ایرادی نداشته و کمک به سریع تر یادگیری شما خواهد نمود. در رابطه با صداگیری شما نیز باید روش آرشه کشی شما تصحیح گردد.

 • مرتضی
  ارسال شده در آبان ۲۴, ۱۳۹۰ در ۳:۱۱ ب.ظ

  سلام .من اموزش ویولون رو میخوام شروع کنم .و چپ دست هستم .ایا باید ویولون رو مثل راست دستها بگیرم یا باید ویولون رو تغییر داد .لطفا راهنمایی کنید.

 • نوربخش
  ارسال شده در آبان ۲۵, ۱۳۹۰ در ۹:۴۲ ق.ظ

  مراجعه کنید به کامنت ۸۲

 • ارسال شده در آبان ۳۰, ۱۳۹۰ در ۴:۴۴ ب.ظ

  سلام اقای نور بخش.ساز من چهار چهارمه.انگشتای دستم هم کوتاه هستن.موقع تمرین کردن انگشتام درد میگیره.میخواستم بدونم نیازی هست که ساز کوچیک تر بگیرم یا نه؟(ممنون)

 • نوربخش
  ارسال شده در آبان ۳۰, ۱۳۹۰ در ۱۰:۳۱ ب.ظ

  نیازی نیست که برای انگشت گذاری بیش از اندازه بر گریف فشار وارد کنید، اما در هر حال ساز شما باید از دسته ای متناسب با فیزیک بدن شما برخوردار بشه و از این بابت باید کنترل بشین

 • افسانه
  ارسال شده در آذر ۱۱, ۱۳۹۰ در ۷:۱۷ ب.ظ

  سلام من دو ماه و خورده ای هست که میرم کلاس . مشکل آرشه دارم آرشم هم کج میره هم سیم ها با هم قاطی میشن.واقعا نمیدونم چی کار کنم اگر میشه راهنماییم کنید

 • pari
  ارسال شده در آذر ۱۱, ۱۳۹۰ در ۸:۱۷ ب.ظ

  سلام آیا چپ دست بودن اثری روی ویولن زدن داره ؟

 • محمد
  ارسال شده در آذر ۲۱, ۱۳۹۰ در ۲:۵۹ ب.ظ

  سلام جناب نوربخش
  ضمن تشکر از مطالب ارزندتون
  من ۲۳ سالمه امکانش هست با قدم گذاشتن در این وادی[ویولن] بتونم موفق بشم با توجه به اهمیت سن در یادگیری این ساز…
  چنانچه راهنمایی کنید ممنون میشم.

 • نوربخش
  ارسال شده در آذر ۲۲, ۱۳۹۰ در ۱۲:۰۰ ق.ظ

  خانم افسانه،شیوه آرشه کشی شما باید تصحیح بشه،
  خانم پری، برای ویولن بهتره راست دست باشین، هرچند افراد چپ دست هم توانایی خوب نواختن ویولن را دارا هستند.
  آقای محمد به در این رابطه به گفتگوی”برای یادگیری دیر نیست” در همین سایت مراجعه کنین

 • رامین
  ارسال شده در دی ۴, ۱۳۹۰ در ۱۲:۳۰ ب.ظ

  سلام از بابت مطالب خیلی خوبتون تشکر میکنم ,میخواستم بگم چطور میتونیم از ویلن صدای لطیفی بگیریم؟ایا راه حلی داره ؟ممنون

 • ناشناس
  ارسال شده در دی ۲۱, ۱۳۹۰ در ۹:۵۲ ق.ظ

  سلام من ۵ سال ویولن میزنم متاسفانه دو سه بار هم مجبور شدم استاد عوض کنم الان استادم روی ارشه گرفتنم خیلی تذکر میده هرقدر هم درستش میکنم وسط قطعه باز انگشتام بلند میشه دیگه نمیدونم چیکارش کنم.
  در حال حاظر مازاس میزنم ولی دیگه خیلی داره سخت میشه دارم یواش یواش از انتخابم پشیمون میشم میشه راهنمایی کنین توی این مقطعه چجور باید تمرین کرد؟من واقعا حتی اگر هم وقت کنم روزی دو ساعت بزنم توانشو ندارم خسته میشم.یه راهنمایی دیگه میخوام این کتابایی که میزنم مثلا همین مازاس اجراشو هم گوش کنم ولی جایی پیدا نکردم ممنون اگه سایتی سراغ دارین بهم معرفی کنید.
  با تشکر

 • نوربخش
  ارسال شده در دی ۲۱, ۱۳۹۰ در ۷:۵۰ ب.ظ

  در رابطه با شیوه نگهداری آرشه به قسمت دوازدهم این سری مقالات و در رابطه با تمرین به سری مقالات نوازنده و تمرین من مراجعه کنید. اما بطور کلی، رسیدگی دقیق به مشکلات شما از راه دور قابل رسیدگی و حل اشکال نخواهد بود.

 • Mahdiye
  ارسال شده در دی ۲۸, ۱۳۹۰ در ۱۲:۴۲ ب.ظ

  salam, man kheyli b violon alaghe daram va mikham kelasash hatman sherkat konam, vali dast chapam, mikhastam bedoonam moshkeli ijad nemikone, chon ghesmate chanegiresh makhsoose dast rastast! mamnoonam?

 • mehran
  ارسال شده در دی ۲۹, ۱۳۹۰ در ۱۲:۰۶ ق.ظ

  daste chapo rast nadare.ghadim jaye sim ro avaz mikardan vali alan dg na.bayad adat konin

 • رضا-الف
  ارسال شده در بهمن ۱۷, ۱۳۹۰ در ۱۰:۱۱ ق.ظ

  سلام استاد چندتا سوال داشتم
  ۱-تفاوت سیمهایی که با حروف مختلف نشونشون میدن چیه مثلا
  g-string یاc-string
  2-هارمونیک طبیعی که صدای صوت مانند داره به چه درد میخوره و در اجراها چقدر کاربرد داره
  ۳-آیا در ویالون هر ۱۳ پوزیسیون کابرد داره چون از پزیسیون ۶ به بعد اون قدر انگشت به سمت خرک میره که دیگه دست آدم به به انتهای گریف میرسه و دیگه نمیشه جلوتر رفت

 • ارسال شده در بهمن ۲۳, ۱۳۹۰ در ۷:۳۷ ب.ظ

  G,D,A,E اسامی سیم های اول تا چهارم ویولن هست. برای آشنایی با کاربرد هارمونیک ها می تونین به قطعات ویولن مانند کنسرتو شماره یک پاگانینی مراجعه کنین، جواب شنیداری سوال سوم نیز با شنیدن همین نمونه مشخص خواهد شد.اما برای آشنایی و چگونگی اجرای پوزیسیون های بالاتر ویولن می تونین به قسمت های بعدی همین سری مقالات مراجعه کنید.

 • باران
  ارسال شده در اسفند ۲۸, ۱۳۹۰ در ۲:۵۱ ب.ظ

  سلام / باتشکر از سایت فوق العادتون میخواستم بپرسم چه مدت زمان طوا میکشه تا بتونم یه اهنگ بزن

 • نینا
  ارسال شده در فروردین ۳۰, ۱۳۹۱ در ۴:۳۶ ب.ظ

  سلام میخاستم بگم مطالبتون خیلی خوبن ولی به نظر من خیلی ابتداییه

 • ارسال شده در فروردین ۳۰, ۱۳۹۱ در ۱۱:۲۲ ب.ظ

  همانطور که از نام این مقالات بر می آید؛ این سری مقالات ناظر بر “اصول” نوازندگی این ساز است، جایی که بیشترین میزان مشکلات هنرجویان از آن سرچشمه می گیرد و کمترین دقتی تاکنون بر آن شده است و بر عکس درغرب، در زمینه نوازندگی ویولن بیشترین تحقیقات مدرسین و متخصصین بر موضوع PRINCIPLES OF PLAYING VIOLIN متمرکز است. ضمن اینکه در هیچیک از شاخه های علوم اصول، ابتدایی تلقی نشده و همه چیز برگرفته از اصول است و این موضوع نیاز به فرهنگ سازی در مخاطبینی با دیدگاه شما دارد. به هر حال در صورت نیاز به مطالب پیشرفته نیز می توانید به صفحه شخصی من مراجعه کرده و سلسله مقالاتی چون ادیت در ویولن و… را مطالعه بفرمایید.

 • نسیم حسنی
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۱ در ۷:۱۹ ب.ظ

  سلام من شبش ماهه که ویالون خریدم ولی هنوز هیچ کلاسی نرفتم! من هرجاکه دیدم وقتی آرشه رو روی سیم ها می کشن صدای ویولن در میاد. من امتحان کردم اما نشد…! یعنی مشکل از ویولنه؟؟!!

 • ارسال شده در اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۱ در ۱۰:۱۷ ق.ظ

  به آرشه تون کلیفون بزنین و کلاس برین

 • نسیم حسنی
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۱ در ۱۱:۰۰ ب.ظ

  ببخشید میشه توضیح بدین چجوری باید به آرشه کلیفون زد؟ کلیفون دارم ولی طرز استفاده اش رو نمیدونم خواهش میکنم راهنماییم کنید… ممنون

 • hossein
  ارسال شده در خرداد ۱۱, ۱۳۹۱ در ۱۰:۳۹ ب.ظ

  سلام از سایتت ممنونم. الان من بیست و یک سالمه و تازه میخوام ویولون زدن رو شروع کنم. دانشجوی نرم افزار هم هستم .اما میترسم که میتونم با این همه مشغلیه که توی دانشگاه و کار دارم میتونم به عشقم هم برسم یا نه؟ اگه شما هم برنامه نویس وب و هم یه نوازنده باشین واقعا میتوننین کمکم کنین.

 • Maryam
  ارسال شده در تیر ۴, ۱۳۹۱ در ۱۲:۴۸ ب.ظ

  salam,neveshte hatoon khoob bood man khodam violonistam,do sale violon mizanam kamelan az mataleb khosham omad.mamnoon

 • حامد
  ارسال شده در تیر ۴, ۱۳۹۱ در ۹:۴۷ ب.ظ

  درو بر شما باویالون میشه همزمان زد وخوند ؟

 • زهرا
  ارسال شده در تیر ۲۴, ۱۳۹۱ در ۱:۳۴ ب.ظ

  سلام،۲۳سالگی شرو کردم.تقریبا ۷ماهه،۱۸سالم که بود به ویولن علاقه مند شدم ولی دنبالش نرفتم تا الان.استادم خیلی جدیه وحتی چندبار منو دعوا کرده،توخونه بهترمیزنم تا جلوی استاد چون از اول ازش ترسیدم هروقت میرم کلاس استرس دارم ودستم جلوی استاد میلرزه واسه همین تا حالارضایت کامل از زدنم جلوی استاد ندارم. ولی من به عنوان استاد قبولش دارم ودلسرد نمیشم ونه سازم ونه استادمو عوض نمیکنم چون دوسشون دارم.

 • زهرا
  ارسال شده در تیر ۲۴, ۱۳۹۱ در ۱:۳۸ ب.ظ

  من از استادم پرسیدم میشه ویولن زدو خوند گفت اره ویه تیکه هم برام اجرا کرد

 • رزا
  ارسال شده در تیر ۲۷, ۱۳۹۱ در ۱۲:۲۹ ب.ظ

  mersiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

 • ghh
  ارسال شده در مرداد ۱۶, ۱۳۹۱ در ۱۰:۲۷ ب.ظ

  سلام
  من حدودپنج ماه میرم کلاس ویولن الان کتاب سوزوکی تمرین میکنم میخوام بدونم راز موفقیت دراموزش ویولن
  تشکر

 • ns
  ارسال شده در مرداد ۲۴, ۱۳۹۱ در ۹:۳۴ ق.ظ

  سلام. من حدود ۲ ساله که ویلن رو شروع کردم. واقعا هم دوستش دارم و از انتخابم راضی هستم. با اینکه ۲۷ سالمه و ممکنه دیر باشه. اما تا الان که خوب دارم پیشرفت می کنم. با سایتتون هم اتفاقی آشنا شدم و خیلی لذت بردم. امیدوارم موفق باشین

 • نرگس سیاح
  ارسال شده در مرداد ۲۸, ۱۳۹۱ در ۹:۱۹ ق.ظ

  سلام.میخواستم بپرسم میشه آدرس ایمیلتون را داشته باشم که اشکالاتم در زمینه ی ویالن را ازتون بپرسم؟

 • مینا
  ارسال شده در مهر ۲, ۱۳۹۱ در ۱۰:۵۰ ب.ظ

  من گیتار میزنم ولی وبتون جالب بود برام مر۳۰

 • رضا
  ارسال شده در مهر ۴, ۱۳۹۱ در ۸:۰۱ ب.ظ

  سلام استاد خسته نباشید من ویالون کلاسیک کار میکنم خواستم برم سراق دستگاههای ایرانی سر گیجه گرفتم تو یه کتاب سر کلید دستگاه شور فقط یه فاسوری گذاشته تو یه کتاب دیکه سی بمل ,می بمل ,ر کرون!یه کتاب جامع هم گرفتم به اسم” ردیف های میرزا عبد الله برای سنتور” خیلی از گوشهای دستگاهای مختلف کلیدشون مثل همه مثلا دستگاه شور و سه گاه خیلی جاها هر دوشون با سی بمل می بمل لا کرون رکرون شروع میشن از همه جالب تر اینه که تمام قطعات کتاب نه دیرند دارن نه میزان بندی !!!احتمالا نوازنده باید علم غیب داشته باشه بدونه قطعه رو چند چندم اجرا کنه گامهاش هم که اصلا با اصول گام بندی مطابق نیست اگه در باره دستگاهای موسیقی سنتی کمی توضیح بدید ممنون میشم

 • mostafa
  ارسال شده در مهر ۳۰, ۱۳۹۱ در ۴:۲۷ ق.ظ

  salam be hameye alaghemandan be honar,zem arze khaste nabashid be kasani ke in site ro modiriat mikonand,mikhastam beporsam ke aya baraye mesal zar zadan ba pa hengam navakhtan va ya zadan barchasbruye dasteye violon braye tad girie behtar baese adat nemishe ke ba@dha ke varede sathe herfeyi mishim baramun moshkelsaz beshe?lotfan soalamro javab bedin aghaye nur bakhsh.montazeram.mamnun.

 • سارا
  ارسال شده در مهر ۳۰, ۱۳۹۱ در ۷:۰۱ ب.ظ

  سلام . من تازه امروز با سایتتون آشنا شدم سوالی داشتم . اینکه برای یادگیری روزی چند ساعت تمرین لازمه تا یه شاگرد مبتدی بتونه یه آهنگ درست و حسابی بزنه ؟

 • نوربخش
  ارسال شده در آبان ۱, ۱۳۹۱ در ۴:۵۸ ب.ظ

  رجوع کنید به مقالات نوازنده و تمرین در صفحه شخصی من در همین سایت

 • نوربخش
  ارسال شده در آبان ۱, ۱۳۹۱ در ۵:۰۵ ب.ظ

  پرده بندی و اجرای ضرب پا همراه با مترونم در صورتی که بدانید که به چه شیوه ای تمرین کنید مفیدهست

 • mostafa
  ارسال شده در آبان ۲, ۱۳۹۱ در ۱:۰۶ ق.ظ

  خیلی سپاسگذارم از جوابتون ولی در حال حاضر استاد بنده پس از ۱۶ سال تجربه هنوز هم متاسفانه نتونستن ترک عادت کنن به طوری که بدون ضرب پا زدن نمیتونن بنوازن چون هر موقع من دقت کدم(حتی غیر زمان تمرین با من)این بزرگوار این عمل رو انجام داده.خوب این عادت قائدتا” یه جایی مشکل ساز میشه و خوب از طرفی هم به نظر من این عادت برای یک حرفه ای جلوه خوبی هم نداره و من اصلا” دوست ندارم این عمل برای من هم عادت بشه.

 • امیر
  ارسال شده در آذر ۲۹, ۱۳۹۱ در ۲:۱۸ ب.ظ

  سلام.من گردن خیلی بلندی دارم برای همین بعد از ده سال هنوزم به یه استیل راحت نرسیدم.بالشتک مخصوصم خریدم ولی بازم نتیجه نمیده کلافه شدمواگر کسی راه حلی داره به شمارم زنگ بزنه.۰۹۱۲۷۱۴۲۸۷۲

 • ارسال شده در آذر ۲۹, ۱۳۹۱ در ۴:۲۹ ب.ظ

  دوست گرامی از طرف این سایت هیچگاه با تلفن کسی تماس گرفته نخواهد شد. لطفا از طریق بخش نظرات یا ایمیل پیگیری کنید.

 • ارسال شده در دی ۳, ۱۳۹۱ در ۱۲:۴۶ ق.ظ

  salam webetun kheili takhasosiye
  hala mishe ye matlabaee darbareye dastgahaye ahanga bezarin?
  man ye ahang gush midam hanuz nemitunam tashkhis bedam tu kudum dastgahe ya chand chandome!
  chijuri bayad befahmam??
  mamnunam misham age gozashtin behem khabar bedin chon man ziad net nemiam
  mamnoon

 • ارسال شده در دی ۹, ۱۳۹۱ در ۱:۴۵ ق.ظ

  باسلام ما امکانات اموزشی نداریم خواهشمندم چگونگی پا زدن های مختلف در هر میزان را برام بفرستیدوهمینطور نحوه استفاده از مترونوم ترا خدا این کار را بکنید.ویا کتابی برام معرفی نمایید. با تشکر

 • نوربخش
  ارسال شده در دی ۱۰, ۱۳۹۱ در ۱۰:۴۷ ق.ظ

  در صورتی که مشکلی دارین میتونین با من تماس بگیرین و سوالاتتون رو بپرسین

 • asal
  ارسال شده در دی ۲۴, ۱۳۹۱ در ۱:۵۲ ب.ظ

  سلام..من یکسال و نیم میشه ویولن میزنم..اما تمرینم کمه و تاحالا ۴ بار استاد عوض کردم که هر کدوم یه جور اموزش دادن..گیج شدم..یه کم درسام زیاده و تمرینم کمه.به نظرتون تمرین کم باعث شده ضعیف عمل کنم یا عوض کردن استاد..اگه امکانش هست ایمیلتونو داشته باشم..ممنونم

 • نوربخش
  ارسال شده در دی ۲۴, ۱۳۹۱ در ۹:۳۱ ب.ظ

  از طریق mail@viol.ir میتونین با من تماس بگیرین

 • fatima
  ارسال شده در بهمن ۲۱, ۱۳۹۱ در ۲:۱۷ ب.ظ

  سلام امروز خیلی اتفاقی با سایت شما اشنا شدم خیلی عالیه میشه به من کمک کنید من هم ویلون هم سه تار رو خیلی دوست دارم ۲۳ سالمه نمی تونم بین این ۲تا یکی روبرای اموزش دیدن انتخاب کنم به نظر شما کدوم بهتره

 • نوربخش
  ارسال شده در بهمن ۲۲, ۱۳۹۱ در ۹:۰۲ ب.ظ

  به اثار هر دو ساز گوش بدین تا ببینید از کدامیک از سازها بیشتر لذت میبرین

 • نکین
  ارسال شده در اسفند ۳, ۱۳۹۱ در ۹:۰۸ ب.ظ

  سلام من یه ساله دارم میرم کلاس سه تار من به ویولن علاقمند شدم هم خیلی سه تار وهم ویولن دوست دارم به خدا نمیدانم جیکار کنم بنظر شمااکه ویولن برم احساسم به سه تار کم نمیشه؟۱۲سالمه

 • نکین
  ارسال شده در اسفند ۳, ۱۳۹۱ در ۹:۱۵ ب.ظ

  ببخشیدا قیمت ویولن چنده؟واسه اول کار چند قدیمتی خوبه؟

 • Reza
  ارسال شده در اسفند ۲۰, ۱۳۹۱ در ۲:۱۵ ق.ظ

  سلام من خیلی از بچه گی علاقه داشتم ولی به دلیل مخالفت مامانم در صورت علاقه بابام نتونستم برم ولی حالا ۲۲ سالمه شروع کردم ولی به دلیل پیشرفت کم نامید شدم چکار کنم به نظرتون؟ مرسی

 • نوربخش
  ارسال شده در اسفند ۲۰, ۱۳۹۱ در ۸:۵۹ ب.ظ

  به شکل غیرحضوری و با یک کامنت شما نمی تونم پاسخی در این زمینه بدهم که مشکل از شماست یا کلاستون یا چیز دیگر

 • ارسال شده در فروردین ۱, ۱۳۹۲ در ۱۲:۳۲ ق.ظ

  اقای نوربخش ایمیل کسایی ک بخاطر مشکلات مالی یا کمبود امکانات نمیتونن این ساز رو یاد بگیرن رو خوندم و درحالی ک از شما راهنمایی میخواستن کاملا ناامیدشون کردید من ازاین دسته هستم و برای این ساز میمیرم اما نمیتونم بزنم اما باید بدونید ک من ناامید نمیشم.

 • نوربخش
  ارسال شده در فروردین ۱, ۱۳۹۲ در ۶:۴۱ ب.ظ

  این که پس از شش سال و بعد شمارگان ۲۲۰ کامنت و در روز اول نوروز شاهد پاسخگویی من به نظرتون هستید، فکر می کنم از میزان تمایل من به آموزش علاقه مندان درکی بدست بیاورید. به عنوان فردی که اولین بار نویسنده مقالاتی جامع و تخصصی و عمومی در حوزه فارسی زبانان می باشد و البته احتمالا از دید شما در جهت مایوس نمودن افراد! باید توجه داشته باشد که برای شروع هر کاری در جهت صحیح باید از طریقه درست حرکت کنید و یادگیری ویولن از طریقه خودآموز نتیجه بخش نخواهد بود. امتحان این کار با وجود راهنمایی انجام شده را به شما وامی گذارم هرچند سطح خواستگاه و غایت نهایی افراد متفاوت است. موفق باشید…

 • ر_ز
  ارسال شده در فروردین ۴, ۱۳۹۲ در ۹:۵۷ ق.ظ

  من کلیفن را روی آرشه ویولن کشیدم و دیگراصلا صدای ویولن در نیامد.مشکل چیست؟

 • fowad
  ارسال شده در فروردین ۲۳, ۱۳۹۲ در ۶:۲۱ ب.ظ

  سلام اگه میشه بگید که چطوری باید پاساژهایی باسرعت بالا زد
  خیلی ممنون

 • نوربخش
  ارسال شده در فروردین ۲۴, ۱۳۹۲ در ۸:۴۴ ق.ظ

  مراجعه کنید به مقالات نوازنده و تمرین در صحفه من در سایت

 • solist
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۲ در ۱:۰۷ ق.ظ

  باتشکر ازمطالبتون……
  کسایی که علاقه به اجرای پاساژهای سریع و کوله هاوترمولو و…..دارند،
  ۱ تمرینات آرپژ رو مدام کار کنند
  ۲ اتودها بی نهایت مهم هستند…….
  شالوده ی کتاب های ویولون تو تمرینات اتود و گام خلاصه میشه
  البته تئوری هم ازجایگاه ویژه ای برخورداره،تاچیزی رو نفهمی و درک نکنی،نمیتونی خوب اجراش کنی……بازم تشکرررر….

 • سارا
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۲ در ۲:۴۴ ب.ظ

  من ۱۳ سالمه و میخوام یک هنری از موسیقی داشته باشم و نمیدونم گیتار شروع کنم یا ویولن؟ لطفا کمکم کنید

 • ارسال شده در اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۲ در ۵:۰۷ ب.ظ

  مراجعه کنید به مقالات انتخاب ساز من در همین سایت

 • محدثه
  ارسال شده در خرداد ۲۵, ۱۳۹۲ در ۳:۵۸ ب.ظ

  سلام.باتشکر از مطالب خوبتون من ۱۵ سالمه وتازه شروع به زدن ویالون کردم واقعا دوسش دارم وتااونجای که میدونم علاقه شرط اول در موسیقیه مخصوصاویالون اگه بهش علاقه دارید شروع کنید.

 • فاطمه
  ارسال شده در تیر ۶, ۱۳۹۲ در ۸:۳۸ ب.ظ

  سلام.خیلی مممنون از مطالب خیلی جالبتون

 • فاطیما
  ارسال شده در تیر ۱۶, ۱۳۹۲ در ۲:۱۳ ب.ظ

  سلام ی سوال. داشتم میخواستم بدونم که برای دست کرفتن ارشه حتما باید انکشت کوجک خم باشه و امکانش هست که انکشت کوجک رو صاف کرفت ؟؟ابا مشکلی در ساز زدن به وجود نمیاره؟؟؟؟
  لطفا حتما جواب رو بع ایمیلم بفرستید

 • نوربخش
  ارسال شده در تیر ۱۶, ۱۳۹۲ در ۱۱:۱۸ ب.ظ

  مراجعه کنید به قسمت دوازدهم همین مقالات

 • فاطیما
  ارسال شده در تیر ۲۴, ۱۳۹۲ در ۱:۰۶ ب.ظ

  سلام اقای نور بخش ممنون که ب سواام جواب دادید من هکسایی رو که درباره نحوه کرفتن ارشه کذاشته بودید دیدم و دیدم که انکشت کوجک صاف فرار کرفته بوداما استاد من اصرار دارن که انکشت باید خم باشه تو رو خدا بکید جی کار کنم من هر کاری کردم نتونستم انکشت کوجیکمو خم کنم وفتی اونو خم میکنم انکشت شصتم هم حالتش به هم میریزه یه راه حل بهم بکید واقعا به کمکتون احتیاج دارم ممنون میشم ازتون اکه کمکم کنین…
  فعلا

 • نوربخش
  ارسال شده در تیر ۲۵, ۱۳۹۲ در ۱۲:۳۷ ب.ظ

  فاطیما به “”متن”" مقاله دوازدهم دقیق نگاه کن. من کاملا توضیح دادم در این رابطه و انتظارم این هست که به نوشته ام همراه با عکس ها دقت بشه. مشکل از بی حوصلگی و عدم دقت هست. بازهم اگر نفهمیدی میتونی یک جلسه وقت بگذاری تا به شکل حضوری در اموزشگاه من بررسی کنم

 • رها
  ارسال شده در مرداد ۲۰, ۱۳۹۲ در ۸:۳۰ ب.ظ

  سلام استادمن خیلی خوشم از نواختن ویولن میاداما توی شهر ما اموزشگاه موسیقی نداریم .
  میتونم ازdvdهای اموزشی کمک بگیرم تا یاد بگیرم؟

 • نوربخش
  ارسال شده در مرداد ۲۱, ۱۳۹۲ در ۱:۳۴ ب.ظ

  دی وی دی بعنوان وسیله کمک اموزشی مفید هست نه بعنوان ابزار اموزشی اصلی و استاد

 • رها
  ارسال شده در مرداد ۲۹, ۱۳۹۲ در ۶:۳۹ ب.ظ

  سلام اقای نوربخش خیلی ممنون که به سوالم جواب دادید.
  میتونم از شما خواهش کنم اگه نوعی DVD سراغ دارید منو راهنمایی کنید ممنون می شم از کمکتون.

 • الناز
  ارسال شده در شهریور ۱۹, ۱۳۹۲ در ۲:۱۴ ق.ظ

  سلام من علاقه خیلی شدیدی به زدن ویولن دارم ولی پدر و مادر راضی نمیشن که من ساز بزنم شما بگید من چیکار کنم که اونها بزارن

 • بتی
  ارسال شده در مهر ۲۶, ۱۳۹۲ در ۸:۴۶ ب.ظ

  سلام. وقت بخیر .من ۳ساله که ویولن کار میکنم سایر همکلاسی های من اکثر تازه شده یک سالو نیم که ویولن کار میکنن. تقریبا می تونم بگم که بیشتر از ۱۰ یا ۱۲ درس نیست که من جلوتر از اونا هستم در واقع دارن همه ی کتاب هارو یکی پس از دیگری تموم میکنن. ومن هم دارم در توانایی خودم شک میکنم.اصلا ایا کتاب تموم کردن میتونه دلیلی بر پیشرفت کردن و بهتر یادگرفتن باشه؟

 • نوربخش
  ارسال شده در مهر ۲۷, ۱۳۹۲ در ۱۱:۲۵ ب.ظ

  تمام کردن کتاب یا فاصله کم یا زیاد درسهای شما و دوستان معیاری برای سنجش کیفیت نیست.

 • وانیا
  ارسال شده در دی ۲۶, ۱۳۹۲ در ۷:۱۹ ب.ظ

  سلام.من شش سال است که ویلن می زنم من یازده سامه و از این مطلب خیلی خوشم اومد

 • آناهیتا
  ارسال شده در بهمن ۲, ۱۳۹۲ در ۳:۵۱ ب.ظ

  سلام
  من قبلا ویلون کارمیکردم
  ولی چون فاصله افتاده یادم رفته که انگشت چهارم در حالت بمل کجا قرار میگرفت
  نزدیک به انگشت سوم میشد؟
  یااز حالت بکارش جلوتر میومد؟ ودورترازانگشت سوم قرارمیگرفت
  سپاسگذارم

 • نوربخش
  ارسال شده در بهمن ۶, ۱۳۹۲ در ۲:۱۸ ب.ظ

  نزدیک به سوم می نشیند

 • ایدا خواجه نسب
  ارسال شده در بهمن ۱۸, ۱۳۹۲ در ۶:۳۷ ب.ظ

  سلام به همهی دوستانیکه ویلنیست هستن من یه دختر ۱۵ ساله ای هستم که خیلی ویلن را دوست دارم واز خدا میخواهم که یکی از نوازنده های ساز ویلن بشوم و در گروه ها ویلن بزنم……………یادتون نره دوستانم ویلن سازه شختیست ولی با تمرن زیاد میتوانید بهترین ویلن زن شوید ولی خیای هم اسونه…دوستون دارمموفق باشین****

 • هلما
  ارسال شده در اسفند ۱, ۱۳۹۲ در ۲:۴۰ ب.ظ

  سلام استاد وقت بخیر روزگار همگی شاد
  من ۳۲ سال دارم بعد از مدتها مادرم راضی شدند من ساز ویولن رو آموزش ببینم اما یه مشکلی هست تقریبا نزدیک به ۴ ساله که تشنج دارم و از داروهای ضد صرع استفاده می کنم همانطور که می دونید این قرصها سنگینند و برتمرکز ذهن تاثیر دارند میتونم موفق بشم؟
  ممنون

 • نوربخش
  ارسال شده در اسفند ۳, ۱۳۹۲ در ۱۲:۲۸ ق.ظ

  به امر مورد علاقه تون برسید طی زمان پیشرفت می کنین و از سطوح بالاتری لذت خواهید برد. موفقیت معانی و سطوح و معیاری های متفاوتی دارد و افراد توان یکسانی ندارند.

 • اسرا
  ارسال شده در اسفند ۲۱, ۱۳۹۲ در ۷:۰۵ ب.ظ

  سلام
  من یه هفته ست که ویولن خریدم هر چه دستکاریش می کنم اما از آرشه صدایی منی یاد.

 • نوربخش
  ارسال شده در اسفند ۲۲, ۱۳۹۲ در ۱۲:۴۵ ق.ظ

  باید به ارشه کلیفون بزنین

 • مسعود عباسی
  ارسال شده در فروردین ۱۰, ۱۳۹۳ در ۱۱:۱۲ ق.ظ

  سلامن۱۲ساله ویلن میزنم راهنماییهای توسایتتون خیلی خوبه امیدوارم ادامه داشته باشه

 • سعید
  ارسال شده در فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ در ۵:۳۸ ب.ظ

  ۲۲سالمه می خوام ویلن شروع کنم ( اونم ترکی قشقایی)استاد ترکی هم تو شهرمون نیست لطفا راهنماییم کنیدممنون میشم

 • خسرو
  ارسال شده در فروردین ۳۱, ۱۳۹۳ در ۷:۲۶ ب.ظ

  برای تند نواختن رمزش این است که به هیچ وجه آرشه را روی سیم فشارندهیم

 • خسرو
  ارسال شده در فروردین ۳۱, ۱۳۹۳ در ۷:۲۹ ب.ظ

  من شش ماه کلاس رفته ام ۵۲ سال دارم بیشتر آهنگهارا میزنم ویولن مشقی من ۷۵۰۰۰ تومان است که یک تکه آن هم شکسته بوده است . قبل از هر اجرا اول با انگشت راست روی سیم بنوازید سپس با آرشه

 • همتا
  ارسال شده در خرداد ۲۴, ۱۳۹۳ در ۳:۵۲ ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید من دانشجوی دندان پزشکیم و دروسم بسیار سنگین هستن دو سال ویولن زدم اما رهاش کردم بنظرتون با توجه به حجم سنگین درسام میتونم بازم شروع کنم؟

 • ارسال شده در خرداد ۲۵, ۱۳۹۳ در ۱۱:۵۹ ب.ظ

  مهم روش تمرین و زمان بندی اوقات است. وگرنه هیچ فردی در تمام طول روز مشغول انجام کاری نیست چه نوازندگی و چه درس خوانی

 • فائزه
  ارسال شده در تیر ۳, ۱۳۹۳ در ۹:۲۸ ب.ظ

  ممنون خوب بود ولی من بیشتر دنبال نوع اون و نوع صدای اون بودم ولی بازم ممنون خوب بود

 • رها
  ارسال شده در تیر ۱۱, ۱۳۹۳ در ۵:۵۵ ب.ظ

  باسلام خیلی عالی بودامامن دنبال چگونه گرفتن ارشه بودامابازهم متشکرم

 • نوربخش
  ارسال شده در تیر ۱۱, ۱۳۹۳ در ۹:۳۱ ب.ظ

  به قسمت های بعدی این مقالات مراجعه کنین

 • فائزه
  ارسال شده در تیر ۲۴, ۱۳۹۳ در ۹:۳۷ ب.ظ

  خوب بود

 • یه دختر
  ارسال شده در تیر ۲۵, ۱۳۹۳ در ۱:۳۸ ب.ظ

  من نزدیک به سه ساله که ویولن میزنم. تقریبا یکی دو ماهه که شونه سمت چپم موقع ساز زدن بدجوری درد میگیره. به طوریکه هر یکی دو دقیقه باید نرمش انجام بدم. استادم گفتن برم دکتر شاید مشکل از ویولن نباشه. اما تا به امروز وقت رفتن به دکتر نداشتم. ممکنه مشکل از شولدر ویولن باشه؟ یا حتی برخورد قسمت چوبی ویولن با ترقوه م؟

 • ارسال شده در تیر ۲۸, ۱۳۹۳ در ۵:۴۸ ب.ظ

  روش نگهداری ساز و نواختن شما وابعاد ویولن شما بایستی ببینم تا نظری بدهم

 • کژال
  ارسال شده در مرداد ۲, ۱۳۹۳ در ۱:۳۶ ق.ظ

  سلآم خیلی ازتون ممنونم آقای نوربخش…. من ۱۷سالمه ودرحد جنون به ویالن علاقه مندهستم میخوام کلاس برم ودر سبک کلاسیک این ساز زیبا رو فرابگیرم میشه مختصرن بهم بگید که تفاوت سبک پاپ و سبک کلاسیک در چیست؟!  واینکه برای تدریس این ساز چند سال باید نوازندگی کنم؟؟؟؟
  .
  .
  باتشکر ازشما ومطالب گرانقدرتون!!!

 • kimia
  ارسال شده در مرداد ۴, ۱۳۹۳ در ۵:۴۰ ب.ظ

  salam
  mamnoon be khater maleb khoobetoon
  lotfan chand amoozeshgahe motabare moosighi be khosoos hamin violon ro moarefi konid.

 • ارسال شده در مرداد ۶, ۱۳۹۳ در ۷:۳۶ ق.ظ

  دوست گرامی، شما می توانید از مدرسان گفتگوی هارمونیک بهره ببرید. روی لوگوی سمت چپ کلیک کنید.

 • arash
  ارسال شده در مهر ۱۶, ۱۳۹۳ در ۱:۰۳ ق.ظ

  . navazande zamani be movafaghiat mirese ke dalile va manteghe reayate nokate bala ro bedone va ba manteghe khodesh besanje va dark kone na inke ro hesabe harfe moaresine in saz ke 99 darsad mantegheshon baray reayate nokate bala be insorat gofte mishe ke osolesh ine va khode modares dalile in osolo nemidone. 2. tanasobe dast va angoshtane ensanha ba ham motefavete va be in dalil tebghe dalayele manteghi ke hadafesh residan be fazike tabiyiye dast hengame gereftAne saz va navazandegi hast gereftane saz baraye hAr fardi nesbat be fiizike badanesh tarif mishe/ didane filmhaye amozeshi va shiveye gereftane violon tavasote behtarin navazandegane donya nabayad olgole shoma bashe chon har dasti ba tanasobe khodesh roye arshe gharar migire. nokate kelidi hich vaght dar chand jomle kholase nemishe agar dostani hastand ke ba nazare man movafegh nistan mitonan be man email bezanan ta tamame dalayel va manteghamo barashon kamel tozih bedam ta kamelan in mozo ro bepazirand ke saze violon dige jozve sazaye sakht nabayad moarefi beshe chon to gharne 21 hastim va bejaye 10 saat tamrin faghat be 30 daghighe tafakor va 15 daghighe tamrin niaz darim ta . arash_mardanian@yahoo.com

 • ارسال شده در مهر ۱۶, ۱۳۹۳ در ۱:۱۴ ق.ظ

  to gharne 21 violon jozve sazaye sakht moarefi nemishe. bejaye 10 saat tamrin be 30 daghighe tafakor va 10 daghighe tamrin niaz hast. dar sorati ke dalil va manteghe reayate nokate kelidi ro bedonid bedone shak movafagh khahid shod .

 • a
  ارسال شده در مهر ۱۷, ۱۳۹۳ در ۱۰:۱۲ ق.ظ

  zemanan az nevisandeie in maghale bayad porsid ke khodesh ba in ravesh che ghataati ro tooneste bezane. chera azash hich film o ejrai nist.

 • نوربخش
  ارسال شده در مهر ۱۷, ۱۳۹۳ در ۱۰:۵۷ ق.ظ

  اگر سوال یا نظر خاصی دارین فارسی در این بخش بنویسید تا قابل خواندن یا پاسخگویی باشد.

 • nafas
  ارسال شده در مهر ۱۹, ۱۳۹۳ در ۲:۲۹ ب.ظ

  kheyli khob bod mamnonam

 • A
  ارسال شده در مهر ۲۰, ۱۳۹۳ در ۷:۳۶ ب.ظ

  همه نوشته های فینگلیش رونمیخونین یا فقط اینرو نخوندین؟؟پرسیدم شماخودتون در چه سطحی ویلن زدین؟یک استاد ویلن باید خودش قطعاتی که درس میده زده باشه چرااز شما هیچی در اینترنت نیست؟با حرف زدن و مقاله نوشتن کسی نوازنده میشه؟؟

 • نوربخش
  ارسال شده در مهر ۲۰, ۱۳۹۳ در ۹:۲۲ ب.ظ

  متاسفانه شما به حدی از بلوغ فکری و شناخت هنری نرسیده اید که اداب صحبت با یک هنرمند و مدرس دانشگاه را بدانید و نیز قدر اطلاعات فراوان و ارزشمندی که با زحمت فراوان و بی منت در اختیار شما گذاشته شده بدانید. از پاسخ به افرادی با سطح شما معذورم.موفق باشید

 • A
  ارسال شده در مهر ۲۱, ۱۳۹۳ در ۱۰:۲۸ ق.ظ

  براووو پاسخ شما کاملا روشن بود چون کاملا دکتراحمدی نژادی بود احمدی نژاد هم درپاسخ سوالات سه تا جواب داشت یکی سوال رو به سوال کننده بر میگردوند و ازش میپرسید دومی اگر نمیشد بهش می گفت جواب ابلهان خاموشیست سومی هم از خودش تعریف میکرد و برای خودش نوشابه باز میکرد و میگفت من استاد دانشگاهم و من خودم نابغم
  شما روش دوم و سوم را انتخاب کردین
  من مطمئن نبودم که شما پایتان به استودیو و صحنه نرسیده ولی با جوابی که دادید مطمئن شدم که حدسم درست بوده در این مملکت کسی که پایش به آب نرسیده شنا درس میدهد و کسی که پایش به استودیو و صحنه نرسیده در دانشگاه درس میدهد البته همه اینها به خاطر این است که مادرزادی نابغه و هنرمند است
  آقای محترم امروز عصرارتباطات است و دوره پنهان کاری ها تمام شده در این کشور خیلیها در خانه شان نابغه و درکلاسهایشان هنرمند هستند ولی جرات ندارند در یک ارکستر هم ساز بزنند چه برسه به تکنوازی

 • میثم
  ارسال شده در آبان ۱۰, ۱۳۹۳ در ۱۰:۰۷ ب.ظ

  ضمن تشکر از مقاله شما به نظر من استفاده از بالشتک برای نوازندگان گردن بلند موضوعی ضروریه که از درد گرفتن گردن و بیماری در اشخاص جلوگیری میکنه

 • مجید
  ارسال شده در آبان ۱۶, ۱۳۹۳ در ۴:۴۰ ق.ظ

  باسلام. ویولن من (به خصوص سیم ۳و۴) صدای بدی میده و وقتی آرشه میکشی انگار اره روی یک سطح زبر میکشی ونرم وروان نیست. البته چند ماهه که ویولن میزنم. سازم از این چینیهای ۳۰۰ -۴۰۰ تومنیه. جهت اطلاع کولیفونم ازاین ارزوناس و موهای آرشه چون یه بار شستمش پهن وای نمیسته و مثل لوله جمع میشه و سیمها هم فابریک خودش سازه. نمیدونم ایراد از کجاشه. میشه راهنماییم کنین با خرج کم چکار کنم که صداش بهتر شه. باتشکر

 • فاطمه
  ارسال شده در آذر ۱۱, ۱۳۹۳ در ۱۱:۲۹ ق.ظ

  استادم همیشه از زاویه ویلنم ناراضیه، تازه متوجه شدم زاویه ایده آل با زمین سنجیده میشه.
  خیلی ممنون از مطلب مفیدتون.
  توکامنتا شخصی به نام A نظر داده و حرفایی زده.
  جناب A
  امیدوارم نوشته منو ببینی،
  بد نیست بدونی که معلمی و آموزش، یک چیزه، نوازندگی یک چیز دیگه!
  کسی که از اصول اطلاع داشته باشه و بتونه درست توضیح بده و بنوازه و صبر و تحمل اشتباهات شاگردو داشته باشه ، میشه بهترین معلم.
  و کسی که بتونه آهنگ بسازه و با خواننده ها در ارتباط باشه میشه نوازنده و سابقه دار…

  شما ممکنه بری پیش بهترین نوازنده که یاد بگیری و خیلی زود چنان زده بشی که برا همیشه سازتو بذاری کنار…!
  سازی مثل ویلن که مسیر خیلی طولانی داره، اولین فاکتوری که کمک به ادامه و انگیزه تلاشت می کنه،صبر استادت و تذکر و تکرار و اخلاق خوبه …
  در آخر باید بگم، استاد من گاهی تو کلاس اجرایی داره که به وضوح حس میکنم از بعضی نوازندگان نامدار این عرصه، دلنشین تر و زیباتره ولی حتی یه جا هم اسمش نیست.
  مشهور شدن یک انتخاب برا آدماست! آدمهای خیلی زیادی هستن که واقعا هنرمندن و تا آخر عمر هنرشونو برا خودشون نگه میدارن و عرضه به عموم نمیکنن…

 • ایمان
  ارسال شده در آذر ۱۳, ۱۳۹۳ در ۱۱:۳۲ ق.ظ

  سلام خوب بود اما عکسهای نمایشگر حرکات کمه

 • افشارنیا
  ارسال شده در آذر ۱۴, ۱۳۹۳ در ۴:۳۰ ب.ظ

  من یک سوال دارم می خواستم بدانم که شما در مورد وضعیت B چیزی میدانید؟

 • amirhosein
  ارسال شده در دی ۲, ۱۳۹۳ در ۴:۲۰ ب.ظ

  سلام سایییییتتون خیلی خیلی خوب بود تشکر از همگی

 • ذلفقار
  ارسال شده در دی ۱۷, ۱۳۹۳ در ۸:۱۶ ب.ظ

  خانم بتی.جهت اطلاع شمابایدبگم که کلا هر هنری هیچ فرقی نمیکنه که چی میخوادباشه.فقط باتمرین و ریاضت کشیدن.در رشته ی مورد نظر بدست می اید.من هجده سال هست که ویلن تدریس میکنم.انواع ادم هاو انواع اسعدادها را دیده ام.این یک امر طبیعی است که.شاعرگرانقدرمیگوید که. نابرده رنج گنج میسرنمی شود.وبعد میگویدکه.مزد ان گرفت که جان برادر کارکرد.شما نبایدبه وجه خودتان را باکسی مقایسه کنید.شایدشمادر روز مثلا یک ساعت سازمیزنیدو دوستتان شایدسه تا چهارساعت تمرین میکند.اصولا در موسیقی بیست درصد استاد است وهشتاد درصد شاگرد است.حالاشما این دستورانی را که میگویم انجام بده.شما باید در هرروز حداقل دوتا سه ساعت تمرین کنید.ودرس هایی راکه نمیتوانیدبه خوبی اجرا کنید.این یعنی این که شما بایدتمرکزتان را بیشتر کنید.وسعی کنید که درس را درست اجرا کنید.اشتباه زدن را با اشتباه تکرار نکنید.بر روی ضعفتان کارکنید.مطمعن باشیدکه دوستانتان را مثل یک ماشین اخرین سیستم جا خواهید گذاشت

 • مریم
  ارسال شده در دی ۱۸, ۱۳۹۳ در ۱۲:۴۱ ب.ظ

  سلام
  من یکسال و نیمه که دارم ویولن میزنم، بعد از حدود ۶ ماه از شروع، گوش چپم به شدت دچار وزوز و گرفتگی شد اون موقع خیلی دکتر رفتم و تحقیق کردم ببینم اگه مشکل جدی پیش میاد ادامه ندم ولی دکترا گفتند مشکلی نداری و ادامه بده
  الان بعد از گذشت یکسال نه تنها خوب نشده بدتر هم شده و با وجود علاقه زیادی که دارم الان دیگه نمیتونم ادامه ندم
  میخواستم ببینم شما با این مشکل برخورد نکردید و آیا اطلاعاتی در این مورد دارید؟؟

 • ذلفقار
  ارسال شده در دی ۲۰, ۱۳۹۳ در ۱۱:۳۰ ق.ظ

  سلام مریم خانم شما هیچ خودتان راناراحت نکنید.بله من به این مورد هم برخوردم و دیدم شمامیتونید. درموقع تمرین ازصداخفه کن یاسوردین استفاده کنید.ویااینکه در گوشی که وزوز میکنه یک چیزی نرم درون گوشتان بگذارید تاصدارابصورت خفیف تربشنوید.چون صدای ساز به گوش میرسه وگوش حساس ترمیشه.شما این چیزهایی رو که گفتم انجام بده.ودرکنار این ها از ک÷سول های امگاسه هرسه تاچهار روزی یک دانه استفاده کنیدبا دو لیوان اب میل کنید.چون دیدم با این ک÷سول ها اشخاصی وزوز گوششان کمتر شده و یاحتی بقدرزیادی ازبین رفته.انشاالله که برای شماهم مفید باشد.اگربازهم ادامه داشت.همان دو موردبالا را رعایت کن انشاالله بهتر خواهیدشد. اگرمیخواهیدکه قویترین انسانهاباشیدبه خداتوکل کنید.

 • ذلفقار
  ارسال شده در دی ۲۲, ۱۳۹۳ در ۷:۵۰ ب.ظ

  بایدبه شما که ناشناس هستیدوپنج سال هست ویلن میزنید.بگم.که.شما این پنج سال چکار کردید.شاعرگرانقدر میگوید.چون خشت اول را نهدمعمارکج تا ثریامیروددیوارکج.شمادر روزهای اول ساز زدنتان مربی به شما خوب اموزش نداده است.یا سخت گیری به شما نکرده است.ارشه کشی شما ناخالصی پیداکرده است.البته باید بگم که شمابه این سبک ارشه کشی عادت کرده اید.برای درست کردن ارشه کشی.شماباید مقداری ریاضت بکشید. یعنی اینکه.ازملودی های راحت.که دران نت های سیاه و سفید. وچنگ هایی که با خط اتصال به هم وصل شده است.با تمرکز کامل هر روز تمرین کنید.وسعی کنید که در موقع ارشه کشی.درست ارشه بکشید.یعنی بر روی همین ضعفتان کارکنید.البته شاید شما نت های سخت تری هم را زده باشید.اما شمانگویید که این ملودی ها راحت هستند.شمامیخواهید که ارشه کشی خود را درست وتعمیر کنید.فکر زدن درس ها را نکنید.شک نکنید که با همت واراده ی قوی موفق خواهید شد.نگو حوصله ندارم.

 • امین
  ارسال شده در دی ۲۵, ۱۳۹۳ در ۱۰:۳۲ ب.ظ

  ازشمابرای این که این اصلاعات رابه صورت مشاوره ورایگان در اختیار ما گذاشتید سپاسگذارم.

 • امین
  ارسال شده در دی ۲۷, ۱۳۹۳ در ۹:۳۶ ب.ظ

  خواهش میکنم.اگه هر که درمورد تمرین کردن ویلن.وچگونه یاد گیری سریع سوالی داشته باشه میتونه سوال کنه.

 • استیری
  ارسال شده در بهمن ۲۵, ۱۳۹۳ در ۱۱:۰۰ ب.ظ

  عالی بود اگه میشه کلیپ اموزشی هم بذارید با تشکر

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

چهارمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی برگزار شد

چهارمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی شنبه نهم اسفند در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. در این جشنواره به برگزیدگان این مسابقه، هدایایی اهدا شد. در ابتدای این نشست یونس محمودی مجری این برنامه پس از خوش آمد گویی از دبیر جشنواره سجاد پورقناد خواست که به روی صحنه آمده و بیانیه دبیر جشنواره را قرائت کند. پس از سخنرانی دبیر، مجری برنامه سعید یعقوبیان (نوازنده تار)، پیمان ناصح پور (نوازنده دایره) و شایان یزدی زاده (نوازنده تنبک) را برای اجرای موسیقی به روی صحنه دعوت کرد. پس از اتمام این بخش، کلیپ جشنواره به نمایش درآمد و در ادامه از سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش های نیاوران دعوت شد تا به ایراد سخنرانی بپردازد.

ناظری نمودار یک فرهنگ ملی (II)

چرا آواز خوانانِ جوانِ ما از مواد شکل گرفته، شکلی دوباره می سازند و آن چه تولید می کنند، معنایِ دوباره ای ندارد؟ چرا تنها یک الگو را بر می گزینند و با گزینش یک شیء صوتی آنقدر آن را بزک می کنند و برق می اندازند که بتواند در مقابل الگوی اولیه که برای آنان همانا خورشید است به رقابت بپردازد. اما نمی دانند که آن شیء یافته نزد آنها تقریبی است؟ متاسفانه تعداد بسیار اندکی از خوانندگانِ موسیقیِ امروزِ ایران این را فهمیده اند که شیءِ صوتی، فاصله ای بسیار با اثرِ هنری دارد.

از روزهای گذشته…

بررسی ساختار و نقش دانگ‌های مورد استفاده در گوشه‌های راک ردیف میرزاعبدالله (XI)

بررسی ساختار و نقش دانگ‌های مورد استفاده در گوشه‌های راک ردیف میرزاعبدالله (XI)

صفیر راک حسن‌ختامی است معنادار؛ در درجه‌ی اول، برای گوشه‌های راک و در درجه‌ی دوم، برای دستگاه ماهور. در این گوشه، دانگ‌هایی با خصوصیّات مشابه سه دستگاه به‌طور مستقیم در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند: شور، همایون، و ماهور. از این‌رو، تعداد دانگ‌هایی که در این گوشه تعریف می‌شود یک دانگ بیشتر از گوشه‌های پیشین، یعنی پنج دانگ، است.
دیوید اویستراخ – قسمت اول

دیوید اویستراخ – قسمت اول

سال 1908 اکراین شاهد تولد نابغه ای بود که زیباترین ستایش ها از بتهوون را درطول زندگی خود به انجام رساند. دیوید اویستراخ (David Oistrakh) شناختی بسیار عمیق از آثار بتهوون داشت و در نهایت استادی آثار او را اجرا می کرد. چه آنگاه که در سال 1962 به همراهی اوبورین مجموعه سوناتهای ویولن و پیانو او را بطور کامل اجرا و ضبط نمود و چه آنگاه که از سال 1950 و به مدت پانزده سال یعنی تا سال 1965 میلادی با ارکسترهای مختلف کنسرتو ویولن او را در نهایت ظرافت نواخت.
حنانه: پسر حنانه بودن سخت بود

حنانه: پسر حنانه بودن سخت بود

دوست عزیز، شما نمی دانید که در سال 1343 چه کسی توجهی به ارکستر فارابی داشته یا هر شب در رادیو به اجرای پولیفونیک این ارکستر گوش می داده است. پس بهتر است احساسی برخورد نکنیم. حتما آنجا نیز ناراحتی هایی برای موسیقی دانهای آن زمان پیش آمده که احساسشان را آزرده است.
چیستا غریب: خردسالان زود از موسیقی زده می شوند

چیستا غریب: خردسالان زود از موسیقی زده می شوند

سن بسیار کم با آن دیسیپلین های سخت اصلا برای روحیه بچه مناسب نیست؛ حتی در غرب هم به این نتیجه رسیده اند که بهتر است شروع ساز از سن ۸ سالگی به بعد باشد. تا قبل از آن، آشنایی با موسیقی، سازهای ضربی، زیلوفون و فلوت ریکوردر به صورت آموزشی، بسیار ساده و تفریحی برای بچه، در کوتاه مدت اشکالی ندارد، اما امروز به این نتیجه رسیده اند که این روش صحیح نیست که بچه کوچک پشت پیانو بنشیند و تمرین های سخت انجام دهد.
آقایان ارکستر ملی متعلق به شما نیست

آقایان ارکستر ملی متعلق به شما نیست

ارگان های دولتی غالباً عادت کرده اند که چهره های هنری را به گونه ای خاص به کار گیرند، به کار گرفتنی که بیشتر در چهارچوب سیاست های فرتوت خودشان است، چرا که تصور می کنند در حوزه ی هنر هم، پول، نمودار قدرت و نفوذ است، حال آن که پول در برابر هنر خود فاقد معناست.البته این سیاست دولت های غیر دمکراتیک است که پیوسته می کوشند همه چیز را از تملک بشر خارج کرده و خود را مالک واقعی و دائمی آن کنند. برخی از مسؤولین در این نوع از حکومت ها نیز بر این باورند که می توانند چهره های هنری و حتا دانش، آگاهی و اعتبار آن ها را توقیف کنند.
کاربرد مثلث در موسیقی

کاربرد مثلث در موسیقی

مثلث از ابتدایی ترین اشکال هندسی بوده که انسانها در هنر از آن استفاده میکردند، بدون شک اولین نوع از انواع مثلث هم که در هنر از آن استفاده شده مثلث متساول الاضلاع بوده است. اهرام مصر نمونه بسیاری قدیمی (حدود 2800 سال پیش از میلاد) از کاربری مثلت در هنر معماری قدیم بوده است. نمونه های دیگر از استفاده از مثلث در هنر تمدن های قدیم را می تواند در کاشی کاری های دیواره معابد Pompeii در نپال نیز مشاهده کرد.
بندتی، رمانتیک می شود! (III)

بندتی، رمانتیک می شود! (III)

بندتی معتقد است که نباید گمان کرد که این کنسرتو ها از یک جنس هستند. بلکه آنها نمودهای موسیقیایی هستند که از دو نوع روانشناسی متفاوت حاصل شده اند. بندتی در توضیح می گوید که «این دو کنسرتو کاملا منحصر به فرد هستند. تنها شباهت آن ها رقت قلب پر شور و روحیه رمانتیکشان است. موسیقی بروخ همیشه محتوای خاصی دارد. چیزی در آن است که آرامش بخش است. عواطف آن کاملا پر شور و نشاطند.»
آیا ملودی هویت یک قطعه موسیقی است؟

آیا ملودی هویت یک قطعه موسیقی است؟

بسیاری از ما موسیقی را معادل ملودی میدانیم و در عین حال نمی دانیم ملودی واقعا” چیست! همه ما دانسته یا ندانسته هنگام رانندگی، هنگام راه رفتن در خیابان، در محل کار و … اصواتی را زمزمه میکنیم که به آنها ملودی گفته میشود.
Jascha Iossif Robertovich Heifetz

Jascha Iossif Robertovich Heifetz

هایفتز از اسطوره های ویلن و کسی که خیلی از موسیقیدانان و منتقدین از او به عنوان بزرگترین نوازنده تاریخ یعنی در رده همپایی با لیست و پاگانینی یاد می کنند، در سال 1901 در ویلنای روسیه متولد شد. اولین درسهای موسیقی را نزد پدرآموخت و سپس در مدرسه ویلن نزد ایلیا مالکین (Ilya Malkin) به تحصیل ادامه داد.
موسیقی آفریقای جنوبی (VII)

موسیقی آفریقای جنوبی (VII)

در اواسط دهه هفتاد قرن بیستم، گروه Rabbitt در آفریقای جنوبی به شهرت رسید. این گروه متشکل بود از 4 مرد جوان که کار خود را با اجرای دوباره قطعه ” Jethro Tull ” آغاز نمودند و در اقدامی جسارت آمیز عکس برهنه ای را بر جلد دومین آلبوم خود به نام ” A Croak and a Grunt in the Night ” قرار دادند.