نوربخش: برای یادگیری دیر نیست!

علی نوربخش
علی نوربخش
با این سئوال آغاز میکنم که یادگیری ویولون از چه سنی مناسب است؟
برای رسیدن به یک پاسخ مناسب و قانع کننده به این سئوال لازم است که این پرسش را از چند زاویه مختلف مورد بررسی قرار دهیم. این سئوال از این بابت جالب است که دغدغه فکری بسیاری از کسانی است که به صدا و نوازندگی ویولون علاقمندند ولی نمیدانند که در سنی که در حال حاضر قرار دارند، مناسب یادگیری است؟ و آیا دیر نشده؟ برای من جالب بوده است که خیلی از کسانی که در سایت گفتگوی هارمونیک نظراتشان را بیان می کنند، این مسئله را مورد پرسش قرار میدهند، در طی سالهای مختلفی که در سایت فعالیت داشته ام و همینطور از دوستانی که در بیرون از فضای سایت دیده ام، این مسئله رو مورد سوال قرار داده اند.

برای بررسی این مسئله اول باید بپردازیم به انسان و توانایی های فکری و جسمی او؛ تا فرارسیدن سن پیری که کم کم بدن انسان مواجه میشود با تحلیل رفتن توانایی های عضلانی و فکری و غضروف ها هم دیگر عملکرد سابق را ندارند که این موارد را هم علم پزشکی تایید کرده و هم کاملا مشهود است، به نظر من، انسان میتواند فراگیری را در زمینه های مختلف از جمله نوازندگی داشته باشد.

افرادی هستند که ۲۵ سال یا ۳۰ سال دارند و میپرسند آیا میتوانم یادگیری ویولون را شروع کنم و نگران این موضوع هستند، پاسخ من مثبت است! به این خاطر که انسان هنوز در این سن، در دوران جوانی است و از نظر عضلانی و فکری ضعفی وجود ندارد.موردی که باید به آن توجه کرد این است که اگر یک فرد در مسیر زندگی طوری حرکت کرده باشد که مثلا در راه کسب علم کوشش کرده باشد و توانایی های ذهنی خود را به تدریج ارتقا بخشیده باشد، میتواند به پیشرفت سریع تری در زمینه فراگیری ویولن و یا هر رشته فکری دیگری دست یابد.

البته بطور کلی هم این نکته وجود دارد که انسان با بالاتر رفتن سنش به توانایی های بالاتر فکری میرسد، اگر دقت کرده باشید یک فرد ۲۵ ساله خیلی بهتر از یک بچه ۸-۷ ساله میتواند بسیاری از مسائل مختلف زندگی یا مسائل علمی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و به پاسخهای مناسب برسد و حال اگر در عین حال این فرد در مدت زندگی اش روی بالاتر بردن توان ذهنی اش هم سرمایه گذاری کرده باشد به نحو بهتری میتواند آموزش دیدن سازی مثل ویولون را شروع کند.

در همین ارتباط مورد دیگر این است که میپرسند چرا گاهی یک درس ویولون را یک کودک ۷ ساله در مدت یک هفته بهتر از یک فرد ۲۵ ساله در همین مدت مینوازد؟ شاید یک دلیل خیلی مهم مسئله مشغله های فکری و اجتماعی فردی باشد که سن بالاتری دارد و به طبع دارای مشغله های بیشتری است که این هم میتواند راه حلی داشته باشد مثلا آن فرد با برنامه ریزی مناسبی که متناسب با مشغله ها و مسائل کاری، فکری وخانوادگی او است، میتواند به سطح مناسبی از تمرین برسد که به نظر من کار سختی هم نیست، چراکه هر انسانی میتواند به ارزیابی دقیقی از وضعیت موجود خود برسد، اگر انسان بتواند اینکار را به نحو مناسب انجام دهد، با توجه به اینکه دارای قدرت تحلیل ذهنی بیشتری از یک فرد کم سن است، خیلی خوب میتواند جواب بگیرد.

بنابر این انسان تا رسیدن به سن پیری و تحلیل رفتن قوای فکری و جسمی، در زمینه یادگیری دانش نوازندگی ویولون مشکلی نخواهد داشت.

به یاد دارم زمانی که در سن ۲۰ سالگی ویولون را شروع کردم، روزی از آقای شجاع الدین لشکرلو پرسیدم آیا کسی را دیده اید که در ۲۰ سالگی ویولون را شروع کند و به جایی برسد، به شوخی و خیلی محترمانه پاسخ دادند که به جز تو کسی را ندیدم! در واقع با این پاسخ جواب منفی دادند به پرسش من! حال سوال من از شما این است که اگر در این سن هم میشود موفقیتی در نوازندگی کسب کرد، چرا نوازندگان بزرگ دنیا هیچ کدام از این سن وارد نوازندگی ویولون نشده اند؟
فایل صوتی از مصاحبه :

Audio File قسمتی از گفتگو
اگر بخواهیم دقیق به سئوال شما نگاه کنیم، باید ببینیم که واقعا موفقیت در زمینه نوازندگی یعنی چه؟ ما چه کسی را نوازنده موفق میدانیم؟ آیا نوازنده موفق کسی است که جزو نوازندگان بزرگ دنیا است؟ اگر اینطور است ما چند نوازنده بزرگ در عصر حاضر یا در عصر گذشته داریم؟! ۵۰ تا ۷۰ تا؟! چند نفر؟ اینها (نوازندگان بزرگ مورد اشاره شما) تعداد محدودی هستند، امثال هایفتز، اویستراخ و دیگران و وقتی که بیاییم نسبت تعداد این نوازندگان را با کل نوازندگان دنیا مقایسه کنیم، میبینیم که این نسبت نزدیک به صفر است! چراکه اینها تعداد انگشت شماری هستند و اگر بخواهیم اینطور فکر کنیم، تقریبا کسی در زمینه نوازندگی ویولون در دنیا موفق محسوب نمیشود، در حالی که چنین چیزی نیست! ما نمیتوانیم لزوما فردی را در نوازندگی موفق بگوییم که لزوما او جزو نوازندگان بزرگ دنیا شده باشد.

این همه نوازندگان خوبی که امروزه مشغول اجرا هستند، چه در ارکسترهای سمفونیک حرفه ای، چه در ارکستر های اپرا، چه در ارکسترهای مجلسی خوب و چه در گروه نوازی و… اینها هم نوازندگان موفقی هستند. همه اینها در راه اعتلای موسیقی و به جا گذاشتن آثار با ارزش موسیقی و ترویج موسیقی افتخار کسب میکنند. بنابراین من نمی توانم موفقیت را تنها در این بدانم که کسی در دنیا نوازنده بزرگی شود.

از طرف دیگر، ضمن اینکه نوازنده بزرگ شدن بستگی به خیلی از مسائل دیگر دارد که سن میتواند یکی از کوچکترین پارامترهایش باشد، چراکه کسی که میخواهد نوازنده بزرگی شود، بستگی دارد به اینکه استعداد بسیار درخشانی دارد یا نه! آیا فرد سختکوشی هست یا نه و یا آیا معلم های خوبی داشته است و تحت آموزش صحیحی قرار گرفته است یا نه؛ به فرض اینکه کسی استعداد خوبی هم دارد ولی تحت یک سیستم آموزشی غلط به بی راهه میرود، خیلی سخت این فرد به راه صحیح کشیده میشود. آیا این فرد توانایی مالی مناسبی دارد که برود و در یک سیستم صحیحی در دنیا تحصیل کند؛ ما می دانیم که خیلی از خانواده هایی که فرزندان نابغه ای دارند میروند از یک کشور به کشور دیگر مهاجرت میکنند و در واقع خیلی از امکاناتشان را فدای آن بچه میکنند، مثل امکانات مالی، اجتماعی و خانوادگی و… آیا اینها توانایی مالی دارند که ساز خوبی برای فرزندشان بخرند یا اجاره کنند؟

مسائل سیاسی را هم در همین رابطه ببینید! شما اگر نگاهی بیاندازید به انتشارات های بزرگ نشر سی دی در دنیا، میتوانید یک تصوری پیدا کنید که چه مواردی از نظر سیاسی هم وجود دارد، بنابراین بسیاری از نکات هست که سن فقط میتواند یکی از آنها باشد، برای نوازنده بزرگ در دنیا شدن.

حالا باز اگر بخواهیم بیشتر تر به این سئوال نگاه کنیم متوجه میشویم که این سئوال، سئوال خوبی نیست، برای اینکه خیلی از کسانی را که هنوز در اول راه هستند و اطلاعات خوبی را از این رشته ندارند، سرخورده می کند و جواب هم، جواب خوبی نیست. زیرا جواب هم، یک جواب فوق العاده ایده آلیستی است، یعنی در واقع فقط کسی را موفق میداند که نوازنده بزرگ دنیا باشد که اینهم فقط برای تعداد بسیار معدودی در آن سطح بسیار بالا امکان پذیر است و در واقع تفکر یا صد یا صفر است، در صورتی که اعداد بسیار دیگری هم در بین اینها وجود دارد.

ضمن اینکه باید به یک موضوع دیگر توجه هم داشته باشیم که ما چقدر می توانیم لذت ببریم از اینکه حرکتی رو شروع کنیم که در راه رشد و اعتلا و آگاهی ماست، چرا از این زاویه به موضوع نگاه نکنیم؟ چرا اینگونه نگاه نکنیم که با آموزش دیدن و کار کردن میتوانیم در آینده سطح توانایی ها و شعور خود را بالا ببریم و بسیاری از لذت هایی را ببریم که در گذشته نمی بردیم و درک و دید دیگری از مسائل برسیم و چیزهایی را یاد بگیریم که اصلا اطلاعی از آنها نداشته ایم! خوب اینها هم به نظر من در نوازندگی موفقیت هستند. موفقیت، فقط اجرای فلان کنسرتو ویولن با بهترین ارکستر دنیا نیست! من نوازنده بزرگ شدن در دنیا را موفقیت می دانم ولی تمامی این موارد دیگر را هم موفقیت در نوازندگی می دانم. آن فقط یک زاویه از موفقیت است ولی زوایای دیگر را هم باید دید.

130 دیدگاه

 • پویان رفیعی فرد
  ارسال شده در مرداد ۱۹, ۱۳۸۸ در ۱۲:۳۴ ب.ظ

  خیلی ممنون از پست خوبتون،

  مطلب خیلی جالبه و باید ببینیم نظر آدمایی که تنها با منطق استدلالیشون به یک مطلب نگاه می کنند چیه؟

  به نظر من، در هر سنی آدم هر چیزی می تونه یاد بگیره، باید از موتزارت در سن ۳ سالگی، که ذهن اصلا شکل نگرفته، آهنگ سازی کلاسیک با اون همه قوانین رو یاد گرفت،

  یا آلفرد برندل، پیانیست طراز اول معاصر، بدون کمک معلم در سطح فوق العاده حرفه ای تونست خودش رو مطرح کنه،

  یا هربرت فون کارایان که در سن ۵۰ سالگی شروع به آموزش کارگردانی تئاتر کرد تا بتونه اپراهاش رو به نحو احسنی رهبری کنه الگو گرفت، نه انسان هایی که نه تنها خودشون روحیه مبارزه طلبی و قهرمانی ندارن و صرفا یک انسان عادی ان و دیگران رو هم می خوان به راه خودشون بکشونن…

  حتی از نظر علم هم ثابت شده:

  کسی که هر روز، فقط ۰٫۵ درصد در یک موضوع پیشرفت کنه:

  – در عرض یک سال: ۳۰۰% پیشرفت می کنه.
  – در عرض دو سال: ۱۰۰۰% پیشرفت می کنه.
  – در عرض سه سال: ۳۰۰۰% پیشرفت می کنه.
  – در عرض چهار سال: ۱۰۰۰۰% پیشرفت می کنه.

  (روز ۲۶ ساعته ، وینس پانلا)

  در این هم باید به همون نکته از آقای کارایان برسیم که می گفت:

  “کسانی که به همه هدف هاشون رسیدن، به احتمال زیاد آن ها زیادی پایین انتخاب کردن”.

  ممنون از مطلب خوبتون.

 • سنتور ني
  ارسال شده در مرداد ۲۰, ۱۳۸۸ در ۹:۲۲ ق.ظ

  سلام
  این نکته بسیار اساسی در مورد تمامی آموختنی ها هم میتواند صدق کند اما آموختنی ها بعضا مهارت و بعضی دانش و برخی دانش به همراه بینش می باشند. در مورد اول که آموختنی ها از نوع مهارتند باید گفت که بعضی از آنها وابسته به توانایی جسمانی می باشند مثلا انجام اعمال آکروباتیک که در سنین خاصی امکان پذیر است یا در نوازندگی ها مثلا نی نوازی ، شما آگر آخرین کاست استاد کسایی(دختر گلفروش) رو گوش کنید باورتان نمی شود که این نی رو استاد بزرگ بلامنازع نی که تا به حال همتایی نداشته نواخته است، چرا؟
  چونکه توانایی جسمانی در انجام این مهارت شرط لازم می باشد.
  بنابر این مهمترین گزینه در آموختن،تطبیق نوع آموختنی با توانایی بالقوه می باشد

 • LEYOSA
  ارسال شده در مرداد ۲۳, ۱۳۸۸ در ۳:۵۹ ب.ظ

  خیلی ممنون از مطالب خوب و مفیدتون!

 • محمد مسگراني
  ارسال شده در شهریور ۲۳, ۱۳۸۸ در ۱:۳۶ ب.ظ

  سلام خیلی ممنون از اینکه درباره موفقییت توضیح زیبایی دادید.من اکنون با ۲۳ سال سن برای شروع از کجا باید شروع کنم؟منظورم اینکه ابتدا باید به آموزشگاهی برم و نامنویسی کنم یا باید کار دیگه ای انجام بدم؟لطفا راهنماییم کنید.خیلی خیلی ممنون.

 • ارسال شده در شهریور ۲۴, ۱۳۸۸ در ۵:۵۱ ب.ظ

  آقای مسگرانی، این موضوع بستگی به شرایط شما و در ضمن سازی که تمایل دارین شروع کنید داره.در صورت تمایل می تونید با ایمیل با من تماس بگیرید تا راهنمایی کنم. با تشکر

 • سایه
  ارسال شده در مهر ۲۳, ۱۳۸۸ در ۷:۳۰ ب.ظ

  سلام می خواستم بدونم جای دقیق انگشتها رو روی گریف چطور میشه پیدا کرد

 • حمید پورباقری
  ارسال شده در مهر ۲۴, ۱۳۸۸ در ۸:۰۴ ب.ظ

  سلام
  مطلب جالبی بود.منو خیلی امید وار به آموختن موسیقی کرد.
  جناب آقای نوربخش اگر امکان داره آدرس ایمیل خودتون رو برای من ارسال کنید تا بتونم از راهنمایی هاتون در زمینه فراگیری موسیقی استفاده کنم.
  با کمال تشکر

 • ارسال شده در مهر ۲۵, ۱۳۸۸ در ۱۱:۳۸ ب.ظ

  جناب پورباقری با تشکر، ایمیل من [email protected]هست.

 • ارسال شده در مهر ۲۵, ۱۳۸۸ در ۱۱:۴۰ ب.ظ

  جناب پورباقری با تشکر، ایمیل من [email protected]هست. مطالب من رو هم در این سایت می تونین در اینجا ببینید:www.harmonytalk.com/noorbakhsh

 • مینا
  ارسال شده در آبان ۷, ۱۳۸۸ در ۲:۵۸ ب.ظ

  با سلام.من ۲۰ سالم هست و دانشجو هستم.با توجه به حجم زیاد درسام و وقت کم برا تمرین به نظرتون بیشرفتی خواهم داشت؟

 • اناهیتا
  ارسال شده در آبان ۹, ۱۳۸۸ در ۶:۱۰ ب.ظ

  سلام جناب نوربخش.من کتاب خالقی۱ رو زیر نظر استاد یاد گرفتم می خواستم بدونم میتونم کتاب دوم خالقی رو خودم کار کنم یا حتما باید برم کلاس

 • نوربخش
  ارسال شده در آبان ۱۰, ۱۳۸۸ در ۹:۵۷ ب.ظ

  خانم مینا، با برنامه ریزی در کار وتمرین به نظر من مشکلی وجود نخواهد داشت.

 • نوربخش
  ارسال شده در آبان ۱۰, ۱۳۸۸ در ۱۰:۰۱ ب.ظ

  خانم آناهیتا، شما تا زمان رسیدن به سطح استاندارد در نوازندگی لازم که کلاس هاتون رو ادامه بدین. ضمن اینکه کتاب خالقی به تنهایی برای یادگیری نوازندگی ویولن کافی و سودمند نیست. در این زمینه برای آشنایی بیشتر با کتب و دروس لازم برای آموزش نوازندگی ویولن می تونین به مقالات برنامه مدون آموزش ویولن من مراجعه کنید.

 • اناهیتا
  ارسال شده در آبان ۱۱, ۱۳۸۸ در ۳:۰۲ ب.ظ

  سلام جناب نوربخش،ممنون از راهنمایی تون البته من به جز کتاب خالقی کتابهای ل ویولن۱و۲،سوزوکی وولفارت رو هم کار کردم.من شیراز زندگی می کنم.می خواستم اگر ممکنه لطف کنید استادی رو به من معرفی کنید

 • ارسال شده در آبان ۱۲, ۱۳۸۸ در ۳:۳۷ ب.ظ

  خانم آناهیتا،از طریق ایمیل با من تماس بگیرید تا راهنمایی کنم.

 • سارا
  ارسال شده در بهمن ۶, ۱۳۸۸ در ۱۰:۳۹ ب.ظ

  سلام اقای نوربخش
  من مدتی هست که ویلن را شروع کردم.کتاب اول خالقی را تا ۶۰ کار کردم.چه کتاب دیگری را برای کار در کنار این کتاب پیشنهاد می کنید؟با تشکر

 • ارسال شده در بهمن ۷, ۱۳۸۸ در ۱۲:۳۸ ب.ظ

  به مقالات “برنامه مدون آموزش ویولن”من در همین سایت مراجعه کنید

 • mahmood hoortan
  ارسال شده در اسفند ۴, ۱۳۸۸ در ۶:۲۹ ب.ظ

  با سلام و درود بر شما جناب آقای علی نوربخش. طرح مباحث مربوط به آموزش ویلون آنهم بصورت عیان و شفاف تنها از عهده ی انسانهای سخاوتمند بر میاید. امید است همیشه در زندگی تان موفق باشید.

 • یوسف
  ارسال شده در فروردین ۳, ۱۳۸۹ در ۱۲:۰۲ ق.ظ

  تشکر

 • ارسال شده در فروردین ۱۷, ۱۳۸۹ در ۱۲:۴۶ ب.ظ

  سلام
  ممنون از راهنمایی خوبتون
  من خیلی به نوازندگی ویولون علاقه دارم۲۰ سالمم هست ولی به هر کی گفتم گفته دیگه دیره واسه تو باید از ۴٫۵ سالگی شروع میکردی.راهنماییهاتون منو واسه رسیدن به این هدفم خیلی امید وار کرد ممنونم.

 • الهه
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۴, ۱۳۸۹ در ۲:۴۳ ب.ظ

  سلام
  من ۲۴سالمه برای موفقیت در نوازندگی ویولن چه راهی راپیشنهاد می کنید

 • مهرداد
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۸, ۱۳۸۹ در ۱۰:۱۱ ق.ظ

  سلام
  من ۳۶ ساله هستم تازه ویولون را شروع کردم. الان دارم کتاب دوم هنرستان را بعد از ۲ ماه شروع می کنم. ذکر چند نکته را ضروری می دانم:
  ۱- با بالا رفتن سن قدرت تحلیل مغز افزایش می یابد اما قدرت بدنی کاهش چون ویولون هردوی این فاکتورها را می خواهد بنابراین می توان گفت که واقعا سنی برای ویولون را نمی توان مشخص کرد.
  ۲- عزیزان من از کتابهای شوچیک غافل نشید چه ایرانی کار می کنید چه کلاسیک.

 • بهنام
  ارسال شده در خرداد ۲, ۱۳۸۹ در ۱:۰۱ ق.ظ

  سلام من بهنام هستم . من اینقدر ویالن رو دوست دارم که هر شب خوابشو میبینم البته هفت سال هست که گیتاره فلامینک میزنم ولی متاسفانه تا الان فرستی برای ویالن نداشتم . من خودم به این که سن برای یادگیری مهمه اعتقاد ندارم شاید برای اینه که دوست ندارم به من بگن برای ویالن سنم گذشته . بازم از همه چی ممنونم.

 • علی
  ارسال شده در شهریور ۲, ۱۳۸۹ در ۴:۱۲ ب.ظ

  با سلام.من حدود۱سال است که درهنرستان موسیقی ساز ویلن را شروع کردم والان کتاب لویلن۳-ولفارت وهریمالی وکنسرتوهای کوچک را میزنم به نظر شما روند کارم خوب بوده یا اینکه سال دوم سازم را عوض کنم من پیانو را قبلا درحدقابل قبولی میزدم یعنی چرنی-کلمنتی-بیر-اناماگدالنا باخ وهانون را میزدم. ایا به نظر شما ویلن را ادامه بدهم؟
  اگر میشه لطف کنید استاد ویلنkرا در اصفهان به من معرفی کنید باتشکر.

 • علی
  ارسال شده در شهریور ۵, ۱۳۸۹ در ۲:۳۴ ب.ظ

  باسلام بازهم مزاحم میشم استادهای هنرستان ازروند کارم راضی بودند ونوازندگی در طی یک سال را خوب می دیدند حتی نوازندگی پیانو را برای من در حدعالی می دانستند اما من مایلم کتابهاواتودهای بیشتری کارکنم لطفا درمورد معلم ویلن من راراهنمایی کنید.باتشکرفراوان

 • نوربخش
  ارسال شده در شهریور ۶, ۱۳۸۹ در ۸:۴۳ ب.ظ

  متاسفانه با اساتید ویولن اصفهان آشنایی ندارم.در رابطه با کتب هم می تونین به مقالات برنامه مدون آموزش ویولن در صحفه شخصی من مراجعه کنین: harmonytalk.com/nourbakhsh

 • محسن
  ارسال شده در شهریور ۱۳, ۱۳۸۹ در ۲:۰۷ ق.ظ

  با سلام و درود.
  گفته هاتون صادقانه و بی آلایش بود. ممنونم و براتون آرزوی موفقیت دارم. ضمنا نکته ای که در مورد هدف گفته بودید برام جالب بود، اینکه هدف از روی آوردن به نوازندگی یک ساز چیه؟ شهرت، رقابت، چشم و هم چشمی (!).. یا عشق و لذت بردن از درک مفاهیم و دنیاهای جدید. به عنوان یه نمونه چایکوفسکی موسیقی رو از ۲۳ سالگی شروع کرد و به نظرم تنها عشق باعث شد که بشه چایکوفسکی! اگر بحث فنی نکنم(چون موسیقی کلاسیک رو نمی شناسم!) و بدون شناخت آثار این چند هنرمند تنها به بزرگی نام ها اکتفا کنم به نظرم کاری که چایکوفسکی کرده بسیار بزرگ تر از کاری بوده که موتزارت و بتهوون کردن!

 • سیمین
  ارسال شده در آذر ۱۵, ۱۳۸۹ در ۱۱:۴۳ ق.ظ

  با خوندن این مطلب کلی انرژی گرفتم….مرسی ی ی ی ی ی ی……
  من الان ۲۶ سالمه و اغز همین ماه شروع می کنم تا به آرزوی همیشگیم برسم.

 • الهه
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۰ در ۱۰:۲۶ ب.ظ

  سلام خیلی خیلی ممنونم از راهنماییهای خوبتون.راستش من ۲۳ سالمه وعلاقه خیلی زیادی به ویولن دارم الان کلاس سلف‍‍ژدر جهاد دانشگاهی مشهد میرم میخواستم نظرتونو در رابطه با جهاد دانشگاهی مشهد واینکه ایا معتبر هست که من سازهم همونجا برم. سوال دومماینه که برادرم پیانو می زنه اما اون کلاس خصوصی رفته و روش یاد گیریش طوری بوده که ساز و سلفژ و با هم یاد گرفته.میخواستم بدونم این روش برای یادگیری بهتره یا روش جهاد.خیلی متشکرم

 • نوشاذ
  ارسال شده در فروردین ۲۰, ۱۳۹۰ در ۶:۰۵ ب.ظ

  omidvar konande bood.mamnoon

 • نوشاذ
  ارسال شده در فروردین ۲۰, ۱۳۹۰ در ۶:۰۶ ب.ظ

  امیدوار کننده بود.ممنون

 • مير سعيد ساجدي
  ارسال شده در فروردین ۲۴, ۱۳۹۰ در ۸:۵۰ ب.ظ

  با سلام به همه دوستداران موسیقی
  و تشکر فراوان از
  استاد نوربخش
  حق با شماست
  یادگیری هیچ چیزی دی نیست
  فقط
  تلاش پشتکار و بینهایت صبر
  عامل موفقیت هست
  مرسی به خاطر سایت عالیتون
  و پاسخ به ایمیل ها

 • ناشناس
  ارسال شده در مرداد ۲, ۱۳۹۰ در ۲:۵۸ ب.ظ

  بله

 • thereafter
  ارسال شده در مرداد ۲۶, ۱۳۹۰ در ۳:۳۷ ب.ظ

  سلام من ۲۸ ساله ام و انگشت دست چپم خیلی کوتام است تقریبا۵ cm و میخوام ویلن سل بزنم یعنی تقریبا شروع هم کردم
  واقعا برام مهمه که بدونم کوتاهیه انگشتم مشکلی ایجاد نمیکنه برام اگر متلا بخواهم بعدا گروه نوازی کنم
  ممنون میشم اگه یه جواب صریح به من بدید

 • thereafter
  ارسال شده در مرداد ۲۶, ۱۳۹۰ در ۳:۴۲ ب.ظ

  در ضمن با سنم مشکلی ندارم اما این کوتاهی انگشتام به شدت فکرمو مشغول کرده

 • نوربخش
  ارسال شده در مرداد ۲۹, ۱۳۹۰ در ۷:۳۰ ب.ظ

  شما می تونین سازی تهیه کنید که مناسب آناتومی بدن شما باشه، در این رابطه با آقای ضیایی تماس بگیرین

 • آتنا
  ارسال شده در آبان ۳, ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۹ ق.ظ

  salam man 5sal pish kelas violon miraftam va be dalil inke sarekar miraftam va daneshgah kelasamo dg edame nadadam vali alaghe ziadi be yadgiri violon daram

 • سینا
  ارسال شده در آذر ۲۳, ۱۳۹۰ در ۴:۲۷ ب.ظ

  سلام
  من یک مشکل دارم زمانی که دو انگشت اول چسیبده هست از ۰ مثلا رو سیم لا از نت لا به می میرم اون حالت چسبیدشو از دست میده بزبان خودمونی انگشتم قاطی میشه!!!!

 • ریحانه
  ارسال شده در دی ۶, ۱۳۹۰ در ۲:۰۱ ب.ظ

  سلام آقای نوربخش شما در آموزشگاه خاصی تدریس می کنید؟

 • نوربخش
  ارسال شده در دی ۷, ۱۳۹۰ در ۱۰:۲۰ ق.ظ

  جهت دریافت اطلاعات مراجعه کنید به viol.ir

 • علي رببانيها
  ارسال شده در دی ۸, ۱۳۹۰ در ۱۰:۴۲ ب.ظ

  سلام استاد منموقع زدن ویبره موقع ارشه چپ در ته : سازم میلرزه و ارشه میپره چی کار باید بکنم در ضمن ۵ ساله کار میکنم

 • نوربخش
  ارسال شده در دی ۱۱, ۱۳۹۰ در ۷:۲۲ ب.ظ

  روش آرشه کشی شما بایستی بازنگری و اصلاح شود

 • آراز
  ارسال شده در دی ۱۶, ۱۳۹۰ در ۷:۳۱ ب.ظ

  سلام آقای نور بخش خسته نباشید من ۲۲ ساله هستم من میخواهم ویولون را به طور جدی شروع کنم میتونم از شما خواهش کنم یک استاد خوب در تبریز معرفی کنید در ضمن میشه در مدت شش و هفت سال با روزی ۴ الی ۵ ساعت تمرین در ویولون به حد خوبی رسید بازم ممنون از راهنمایی های خوبتان

 • نوربخش
  ارسال شده در دی ۱۸, ۱۳۹۰ در ۱۱:۰۲ ق.ظ

  متاسفانه آشنایی با اساتید تبریز ندارم. در رابطه با روش تمرین نیز می توانید به مقالات نوازنده و تمرین مراجعه کنید.

 • sepide
  ارسال شده در اسفند ۶, ۱۳۹۰ در ۱۲:۰۳ ق.ظ

  salam.toro khoda rahnamim konin ostad man kheili alaghe daram yad begiram .viyalon kharidam ama hichi balad nisam sefre sefr be dalayeli nemitonam beram kelas az koja shoro konam?

 • نوربخش
  ارسال شده در اسفند ۶, ۱۳۹۰ در ۷:۳۹ ب.ظ

  متاسفانه ویولن جزو سازهایی نیست که بشه از روش خودآموز نتیجه ی مطلوبی در یادگیری آن بدست آورد

 • رضا
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۱ در ۱:۳۶ ب.ظ

  با تشکر از مقاله ی خوبتون.
  الان دیگه احساس میکنم علاقه و انگیزم نسبت به فراگیری موسیقی بیشتر شده.
  این حس مضاعف رو مدیون شما استاد گرانقدر هستیم.
  ممنوون

 • mahak
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۱ در ۱۱:۲۰ ب.ظ

  سلام من ۱ سال است که ویلن میزنم استادم کتاب های Le violon، suzuki ،آهنگ های آسان برای ویلن رو با من کار میکنند که الان جلد ۱ همشون تموم شده به نظرتون همین کتابا کافیه برای یادگیری؟ در ضمن من ۲۱ سالمه و سوال بعدی اینکه چند سال زمان میبره تا به جایی برسم که از ساز زدنم حد اقل خودم لذت کامل ببرم؟

 • ارسال شده در اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۱ در ۱۰:۱۷ ق.ظ

  مراجعه کنید به سری مقالات برنامه مدون آموزش ویولن در صفحه من درسایت. جواب سوال دوم رو هم در همانجا پیدا می کنین.

 • Elshan
  ارسال شده در تیر ۲۴, ۱۳۹۱ در ۶:۲۳ ب.ظ

  سلام ، ممنون از توضیحات خوبتون
  آقای نوربخش ، می خواستم نظرتان را درباره ی نقش استعداد در یادگیری ویولن بپرسم ، مثلا ، استادها بر اساس چه معیارهایی می گویند که فلانی استعداد دارد ، آن یکی ندارد، و اینکه به نظرتان می شود کسی بدون استعداد و فقط با پشتکار به جایی برسد ؟

 • ارسال شده در تیر ۲۵, ۱۳۹۱ در ۸:۲۸ ق.ظ

  استعداد در یادیگری هر کاری از جمله ویولن بسیار موثر و تعیین کننده است. اما در ویولن، از آنجا که وجه عملی دارای نقش تعیین کننده است، استعداد بی تمرین چندان موثر نخواهد بود.
  افراد کم استعداد اما با پشتکار افق روشنتری از اشخاص با استعداد بی پشتکار دارند، اما راه را دشوارتر و طولانی تر می پیمایند و اگر فردی با داشتن استعداد و پشتکار آموزش صحیح ببیند بهترین حالت متصور بوجود خواهد امد.

 • معصومه
  ارسال شده در مهر ۲۴, ۱۳۹۱ در ۳:۳۲ ب.ظ

  سلام
  آقای نور بخش من ۲۱سالمه و۴ماهه که ویولن رو شروع کردم وهم زمان کتاب ل ویولن۱(درس۳۷هستم)و کتاب استاد روح الله خالقی(درس۱۵)ووزن خوانی روکار میکنیم به نظرتون روند خیلی کند؟خواهش میکنم پاسخ بدین

 • ارسال شده در مهر ۲۵, ۱۳۹۱ در ۵:۰۰ ب.ظ

  ایام به کام آقای نور بخش
  یه سوال دیگه میتونید یه استاد خوب در فردیس کرج یا خود کرج بهم معرفی کنید
  با تشکر

 • ناشناس
  ارسال شده در مهر ۲۶, ۱۳۹۱ در ۷:۵۴ ب.ظ

  متشکرم, به نظر من اینکه به چه شیوه ای و به چه شکلی این دروس رو اجرا میکنین مهمه نه اینکه به چه درسی در طی چه زمانی رسیده اید.

 • سارا
  ارسال شده در آبان ۴, ۱۳۹۱ در ۱۱:۳۱ ق.ظ

  سلام .من ۲۲ سالمه وخیلی زیاد به ویولن علاقه دارم.با خوندن این مطلب برای شروع یادگیری خیلی امیدوار شدم…
  شما میتونید یه استاد خوب در اراک به من معرفی کنید؟
  با تشکر

 • نوربخش
  ارسال شده در آبان ۴, ۱۳۹۱ در ۱:۴۹ ب.ظ

  متاسفانه با اساتید اراک اشنایی ندارم

 • نيما
  ارسال شده در آبان ۱۷, ۱۳۹۱ در ۱۰:۰۶ ق.ظ

  با سلام و تشکر ویژه از جنابعالی من ۳۶ سالمه اگر امکان دارد یک استادی برای ویولن ایرانی در تهران برای بنده معرفی نمایید استادی که قبول داشته باشه برای آموزش ویولن دیر نیست. آیا جنابعالی در آموزشگاهی تدریس هم می کنید؟

 • نوربخش
  ارسال شده در آبان ۱۷, ۱۳۹۱ در ۱:۵۳ ب.ظ

  در صورت تمایل از طریق email با من تماس بگیرین

 • سارا
  ارسال شده در آبان ۲۳, ۱۳۹۱ در ۵:۰۷ ب.ظ

  سلام ببخشید میخواستم بدونم دوتا ساز رو با هم میشه شروع کرد و یاد گرفت مثلا گیتار و ویولون؟

 • نوربخش
  ارسال شده در آبان ۲۴, ۱۳۹۱ در ۹:۴۰ ب.ظ

  بله ولی اینکه در هریک به چه سطحی خواهید رسید نکته ایست قابل تامل

 • ارسال شده در آذر ۱۱, ۱۳۹۱ در ۴:۰۷ ب.ظ

  شب وروزتون قشنک
  آقای نوربخش من در کنار تمرین ویولن چکاری بایدبکنم مثلا چه کتابایی بخونم چکارای دیگه ای بکنم واسه فهمیدن بهتر وبیشتر موسیقی واسه منی که اوایل راهم؟

 • شقایق
  ارسال شده در آذر ۲۷, ۱۳۹۱ در ۴:۱۶ ب.ظ

  سلام ممنون بابت راهنمایی هاتو اما میخوام بدونم که میتونم بدون کلاس ویلن یاد بگیرم؟ البته حدود ۶ماه رفتم که بنابه دلایلی کنسل شد!

 • نوربخش
  ارسال شده در آذر ۲۷, ۱۳۹۱ در ۱۱:۰۶ ب.ظ

  شیوه خود اموز نتیجه بخش نیست

 • اني
  ارسال شده در اسفند ۱۹, ۱۳۹۱ در ۳:۲۱ ب.ظ

  باعرض سلام و خسته نباشید خدمت شمالطفا یه استاو ویولن خوب توتبریز معرفی کنین ممنونتون میشم

 • ناشناس
  ارسال شده در اسفند ۲۶, ۱۳۹۱ در ۲:۳۳ ب.ظ

  پیشرفت در نوازندگی= تمرین متداوم
  البته برای ویولون اوایلش کمی مشکله ولی بعدش ………….

 • ناشناس
  ارسال شده در اسفند ۲۷, ۱۳۹۱ در ۵:۳۰ ب.ظ

  ممنون که بهم امیددادید.

 • مریم
  ارسال شده در فروردین ۱۸, ۱۳۹۲ در ۱۱:۵۷ ب.ظ

  سلام
  من اصول اولیه و نت های موسیقی روهم بلدنیستم ولی دوستدارم ویولن یاد بگیرم.برای یادگیری اصول اولیه موسیقی چقد زمان لازمه؟
  درضمن سنم هم ۲۰ ساله! اصلا امکانش هست من بتونم ویولن یاد بگیرم درحالیکه هیچ سازی بلد نیستم؟

 • نوربخش
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۲ در ۴:۴۱ ب.ظ

  مراجعه کنید به مقالات برنامه مدون اموزش ویولن من در همین سایت

 • رویا
  ارسال شده در خرداد ۱۴, ۱۳۹۲ در ۱۰:۴۱ ب.ظ

  سلام استاد گرامی
  می خواستم بدونم قیمت یک ویولن خوب با قیمت متوسط حدودا چقدر است ؟

 • رویا
  ارسال شده در خرداد ۱۴, ۱۳۹۲ در ۱۱:۰۱ ب.ظ

  چرا صدای بعضی از ویولن های خیلی خشن و بعضی دیگر آرام و دل نشینن ؟

 • نوربخش
  ارسال شده در خرداد ۱۶, ۱۳۹۲ در ۸:۰۸ ب.ظ

  سوال بسیار کلی است و پاسخ هم به عوامل بسیاری بستگی دارد

 • علیرضا
  ارسال شده در تیر ۲۱, ۱۳۹۲ در ۷:۰۰ ب.ظ

  سلام ممنون از مطلب خیلی خوبتون من ۱۸سالمه و تا حالا هم اصلا توی خط ساز و موسیقی نبودم و تازه از ساز ویالون خوشم اومده که اونم به خاطر دیدن کارهایlindsaystrilingهستش.حالا الان خیلی دوست دارم که ویالون یاد بگیرم ولی فکر می کردم دیر شده .از اینکه منو آگاه کردین ازتون منونم

 • نیلوفر
  ارسال شده در تیر ۲۴, ۱۳۹۲ در ۶:۱۸ ب.ظ

  سلام استاد نوربخش ممنون از مطلب خوبتون من ۲۰سالمه تازه میخوام ویولون شروع کنم .میدونمم که برای رسیدن به خواسته هاهیچ موقع دیر نیست. ادم نباید برای هدفاش به سنش توجه کنه باید ببینه روحش چی میخواد و ارامش پیدا میکنه ارزوی موفقیت برای همه

 • ارسال شده در مرداد ۵, ۱۳۹۲ در ۱۲:۴۴ ق.ظ

  سلام اقای نوربخش و خسته نباشی ممنون از سایت خوبتون.من ۳۲ سالمه و ۲ ساله ویولنو شروع کردم.مرسی که امیدواری میدین ولی من فکر میکنم واسه به جایی رسیدن دیره.من دزفول زندگی می کنم لطفا یه استاد خوب به من معرفی کنید از شما بسیار ممنونم

 • حسین
  ارسال شده در مرداد ۱۱, ۱۳۹۲ در ۳:۱۹ ب.ظ

  منم ۳۳ سالمه تازه شروع کردم میریم کلاس گیتار و سه تار

 • ارسال شده در شهریور ۲۴, ۱۳۹۲ در ۹:۵۳ ب.ظ

  من الان ۱۴ ساله که دارم ویولن مینوازم فقط همون ۱ سال اولش سخته در واقع شروع موسیقی و نواختن سازی مثل ویولن برای یک کسی که اصلا آشنایی با موسیقی نداره واقعا سخته اما هیچ وقت برای شروع دیر نیست . موفق باشید . بردیا مشکات

 • علی
  ارسال شده در دی ۸, ۱۳۹۲ در ۱۲:۵۶ ق.ظ

  سلام، من الآن ۴۳ ساله هستم و می خواهم موسیقی را بیاموزم نمی دانم از چه سازی شروع کنم تا موفق باشم. شنیدم چون پیانو و سنتوراز سازهایی هستند که نتهای آن از قبل تنظیم شده اند یادگیری آن ساده تر هست . آیا به نظر شما می تونم موفق به یادگیری پیانو بشم آیا به نظر شما با این سن و سال یاد می گیرم. لطفا راهنمایی ام کنید. منتظر جوابتان هستم.

 • نوربخش
  ارسال شده در دی ۸, ۱۳۹۲ در ۷:۰۰ ب.ظ

  هر سازی رو که صدا و تکنیک های نوازندگیش رو بیشتر دوست دارین شروع کنین. ضمن اینکه قطعا می تونین یاد بگیرین اما بسته به سطح توانایی ذهنی و بدنی و میزان تمرین مقدار پیشرفت شما متفاوت خواهد بود و این در عمل مشخص خواهد گردید

 • ازاده
  ارسال شده در خرداد ۱۷, ۱۳۹۳ در ۱۰:۱۰ ق.ظ

  خیلی ممنون . امیدواری دادین. من قبلا کار کردم اما متاسفانه استاد خوبی نداشتم.لطفا می تونید استاد خوب معرفی کنید . باتشکر

 • ارسال شده در خرداد ۱۸, ۱۳۹۳ در ۱:۱۲ ب.ظ

  از طریق ایمیل با من تماس بگیرین تا راهنمایی کنم

 • نگین
  ارسال شده در تیر ۱۰, ۱۳۹۳ در ۱:۱۳ ق.ظ

  خیلی حرفاتون جالب بود. من کاملا موافقم

 • نازنین
  ارسال شده در تیر ۱۶, ۱۳۹۳ در ۸:۵۱ ب.ظ

  سلام من یک سال ونیمه که به نوازندگی گیتار مشغولم و قراره به ویولون برم. خواستم بدونم که این ساز برای من که یک ساله گیتار کار کردم همون سختی رو داره؟

 • نوربخش
  ارسال شده در تیر ۱۷, ۱۳۹۳ در ۱۰:۱۵ ب.ظ

  بعضی مطالب مثل اشنایی با نتها و ریتم و… رو در این مدت باهاش اشنا شدین و این نقطه قوت شماست اما نواختن دو ساز اگر بصورت حرفه ای دنبال شود کاری بس دشوار است…

 • مانیا
  ارسال شده در تیر ۲۱, ۱۳۹۳ در ۱:۴۵ ق.ظ

  سلام اقای نوربخش.من ۲۵ سالم هست و می خوام ساز ویلون رو یاد بگیرم با توجه به حرف های شما فهمیدم دیر نیست…ولی من از این میترسم که شکست بخورم!با چند جلسه کلاس رفتن میشه فهمید میشه موفق بود یا نه؟

 • ارسال شده در تیر ۲۱, ۱۳۹۳ در ۵:۵۴ ب.ظ

  حرکت در مسیر هنر یک امر تدریجی است که با گذشت زمان بدست می اید و اینکه مثلا گفته شود در طی فلان تعداد جلسه مشخص می شود که شما موفق میشوید یا نه حرف صحیحی نیست. اگر در انتخاب استاد دقت کافی داشته باشید و تمرین مناسب هم داشته باشید موفق خواهید شد و انچه می ماند لذت از پیمودن مسیر یادگیری است

 • محسن
  ارسال شده در تیر ۲۳, ۱۳۹۳ در ۱۱:۱۵ ب.ظ

  با سلام به همه دوستان گلم.منم ۱۲ سال پیش دانشگاه میرفتم موسیقی میخوندم.سازمو با بدبختی خریدم.با اون قیمتای گرون و اوضاع و احوال شغل و دانشگاه و هزار امید و آرزو که یه روزی یه نوازنده؟؟/ میشم.با ل ویولن کریک بوم شروع کردم. ۵ جلدیه رو میگم از انتشارات چنگ.کتابای هنرستانم زدم ۴ جلدی استاد خالقیو میگم . توسط یکی از اساتیدم به یه استاد ویولن مغرفی شدم. که اون راه و مسیر زندگی منو عوض کرد و ب ه یه راه اشتباهی دیگه رفتم و ناکارامدی اون آقای به اصطلاح استاااد؟؟؟ منو هز راه نوازندگی دور و دور کرد .تا که واسه همیشه این سازو نواختنشو فراموش کردم.خودمم مقصرم.شاید تلاش نکردمو . هزاران شاید دیگه… ولی بچه ها تو انتخاب استاد خیلی دقت کنین… چه بسا شما در آینده نوازنده های چیره دستی بشین ولی در مسیر استادی بیفتین که راه شما رو دور و فاصلتوونو از این حیطه بیشترو بیشتر کنه . از او نموقع هر جا که میشنم یه دوره گرد تو خیابون ویولن میزنه یا تو رادیو و تلویزیون آهنگی پخش میشه گوشام تیز میشه و دنبال صداش میرم. ولی افسوس …اتفاقی اومد اینجا گفتم اینارو به شمام بگم که عمرتونو بیهوده خرج نکنین و مثل من…. نشین

 • محسن
  ارسال شده در تیر ۲۳, ۱۳۹۳ در ۱۱:۳۰ ب.ظ

  آقایون و خانومهای عزیزی که اسم خودشونو استاد گذاشتن به کارشون تعهد اخلاقی داشته باشن… خودشونو جای خونواده طرف مقابل بزارن و ببینن با چه مشکلاتی دارن شهریه آموزشگاه و کلاسا رو فراهم میکنن.. اوضاع اقتصادی و خرج گرون و مستاجری و قسط و هزار گرفتاری دیگه رو هم بهشون اضافه کنید. اونوقت شاید دلسوزانه تر با بچه ها کار کنین.. جمله بندیم یکم تنده… و حالت توصیه نداره ولی اینا رو عاجزانه ازتون میخوام … حتما از من بهتر میدونین که چقدر تو مسیر و جهت دادن به زندگی بچه ها موءثرین. و باید پاسخگو باشید… شاید یکی از شاگرداتون مثل ( اساتیدی چون پرویز یاحقی.همایون خرم.مجتبی میرزاده .سیاوش زندگانی و بقه اساتید که اسمشون رو نبردم بشن)در پایان دست تمام اساتید و که بدون هیچ ادعایی عاشقانه در مسیر شکوفایی عزیزانی که مشتاقانه در این مسیر وارد شده اند را میبوسم. باشد که یاد و خاطره آنها و نام نیک آنها بقاء خیر و توشه آخرت آنها باشد.

 • بیتا عامری
  ارسال شده در تیر ۲۸, ۱۳۹۳ در ۱۲:۵۶ ب.ظ

  با سلام و عرض ادب و خسته نیاشید.

  بنده کتاب های خالقی ۱-۲-۳ را تمام کرده ام و از کتاب های کلاسی ل ویلون ۱و ۲ را زده ام همچنین کتاب دنیای زیبای ویلون و کتاب ۱۸ قطعه برای ویلون.خیلی برای معلم ویلون ایرانی دنبال استاد خوب می گردم منتها کسی رو در تهران پیدا نکردم.اکثرا کلاسیک کار هستند ممنون می شم یک استاد خوب به من معرفی کنید.ممنونم

 • ساریه
  ارسال شده در مرداد ۱۶, ۱۳۹۳ در ۲:۵۲ ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  پسرم ۳ سالش به نظرتون میشه الان ویلون را شروع کنه ؟ من رشت هستم استاد خوب اینجا میشناسید معرفی کنید؟
  ممنون

 • نوربخش
  ارسال شده در مرداد ۱۷, ۱۳۹۳ در ۱۱:۳۴ ب.ظ

  از سه سالگی در غرب با بچه ها کار می کنند. اما اول اینکه تمامی بچه ها وضعیت یکسانی ندارد و این موضوع در فرزندتان باید چک شود و بچه ها دارای گیرایی و تمرکز متفاوت هستند و دوم اینکه فردی که در محل زندگی شما بخواهد به فرزند در این سن شما اموزش دهد باید دارای تخصص لازم باشد

 • آیدا
  ارسال شده در شهریور ۱۸, ۱۳۹۳ در ۸:۳۶ ب.ظ

  سلام.
  من ۱۴سالمه و در یکی از شهرستانهای اصفهان زندگی میکنم.علاقه ی شدیدی به ویولن دارم و یه کتاب ل ویولن ۱ را تمام کردم اما خانوادم راضی به رفتنم به کلاس نیستند.خواهش میکنم راهنماییم کنید چه طور قانعشون کنم بدون اینکه بهشون فشار بیارم نمیخوام ازدستم ناراحت بشن.

 • عاطفه
  ارسال شده در مهر ۱۷, ۱۳۹۳ در ۱۲:۱۴ ق.ظ

  سلام. من ۲۶ سالمه و کلا علاقه زیادی به سازهای موسیقی دارم. به خاطر نارضایتی خانواده و کم رویی خودم هیچوقت نتونستم کلاس برم. این چند سال اخیر به ویولن خیلی علاقه مند شدم. ولی دانشم در مورد موسیقی صفره. یعنی حتی نت هارو هم بلد نیستم. شما فرمودید توی این سن هم میشه شروع به یادگیری کرد. آیا با شرایطی که گفتم هم امکانش هست؟
  ممنون میشم پاسخ بدید.

 • نوربخش
  ارسال شده در مهر ۱۷, ۱۳۹۳ در ۱۱:۰۰ ق.ظ

  مشکلی نیست.فقط قبل شروع خوب تحقیق کنید تا به فرد متخصص مراجعه کنید

 • ارسال شده در مهر ۱۸, ۱۳۹۳ در ۱۱:۵۳ ب.ظ

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد گرانقدر،به بنده گفته شده برای یادگیری ویولون بهتر است ابتدا تار را یاد بگیرم ، آیا این مطلب صحیح است یا خیر؟

 • سورنا
  ارسال شده در مهر ۲۰, ۱۳۹۳ در ۳:۱۹ ق.ظ

  درود وخدا قوت به آقای نوربخش وتمام بر وبچه های اهل ویولن من ۳۲سالمه ویک ساله که ویولن رو شروع کردم با عشق تمام به سمت این سازرفتم هیچ استادی هم ندارم چون معتقدم بیشتر کسایی که اسمشونو گذاشتن استاد وآموزش میدن فقط دکان باز کردن ودارن ازهنر جوها سواستفاده مالی میکنن بیشترشونم چیزی بلد نیستن که بخوان یاد بدن.من یه کتاب تئوری بنیادین موسیقی گرفتم مطالعش کردم هر بارم نیاز باشه بهش مراجعه میکنم چیزهایی رو که یادم میره دوباره میخونم تا کاملا ملکه ذهنم بشه وقتی هم که داشتم ویولن میخریدم دستگاه کوک دیجیتالم خریدم یه کاغذ چسبوندم روی دسته ویولن جای نتهارو روی سیمها پیدا کردم تقریبا هرروز روزی نیم ساعت هم شده میشینم تنهایی تمرین میکنم خدارو شکرمیتونم چند تا قطعه موسیقی روبزنم یه دی وی دی آموزش هم گرفتم فایلهای آموزش متنی وفیلمی و…استفاده میکنم هیچکس هم تاحالا نتونسته علی رغم آیه یاس خوندن ناامیدم کنه چون واقعا سازمو دوست دارم ومیخوام به تنهایی وتنها با تکیه به پشت کاروعلاقه خودم ویلن ویادبگیرم حالا هر چند سال که میخواد طول بکشه.به تمام برو بچه های اهل ویولن میگم که اگه تا حالا دس دس کردن برن سمت سازی که دوست دارن اصلا هم به سن وسالو نتونستنو نمیشهو این چیزا فکر نکنن شروع کنن ازکتاب تئوری موسیقی حتی شده چند بار هم بخونن کم کم خیلی چیزا دستگیرشون میشه خدارو شکرالانم که کلی امکانات آموزشی وجود داره مثل فیلم وعکس وکتاب واینترنت و مهمتر از همه آقای نور بخش بعدشم آدم نباید به پیشوازچیزای بد بره یعنی از ابتدای کارهیچ تلاشی برای کاری که میخواد انجام بده نکنه. برای همه بچه های اهل ویولن آرزوی موفقیت دارم وبه امید روزی که استاد همدیگه باشیم.

 • Alireza.keshavarz
  ارسال شده در آبان ۲۴, ۱۳۹۳ در ۱۰:۲۱ ب.ظ

  سلام می خواستم بدونم اگه به خوام سنتی کار کنم از چه

  کتابی اول باید شروع کنم

 • عیسی
  ارسال شده در آذر ۲۶, ۱۳۹۳ در ۴:۲۵ ب.ظ

  با سلام وعرض ادب خدمت استاد نوربخش
  بهترین تمرین وزود بازده ترین تمرین برای دقیق تر شدن جای انگشت وسرعت انگشتان چه برنامه ای است با سپاس فراوان از زحمات شما

 • سامان
  ارسال شده در بهمن ۱۵, ۱۳۹۳ در ۹:۰۷ ب.ظ

  سلام آقای نوربخش،من ۳۰ سال سن دارم و قبل از این همیشه دوست داشتم و مانند یک رویا بود برایم که بتوانم یک یا چند نوع ساز را یاد بگیرم و بنوازم ،ولی هیچوقت نتوانستم به طور کامل به این امر بپرداز و فقط توانستم دو ترم ویولون و چند جلسه آواز سنتی را پشت سر بگذارم و بعدها هم خواستم به کلاسهای آموزش تار بروم با مخالفت خانواده و دوستان که دیگر از سن تو گذشته مواجه شدم و نا امید شدم ،حالا از شما میخواهم این سوال را بپرسم،وجدانن من میتوانم به یادگیری تار بپردازم ،آیا مورد تمسخر کسی قرار نمیگیرم،ضمنا به قول استاد آقایی صدای مخملی و دو رگه ای دارم و میخواهم تار را یاد بگیرم تا بتوانم همراه با آن برای دل خودم سازی را بزنم و بخوانم و برای شرکت در ارکستر یا درآمد زایی نمیخواهم این کار را انجام دهم متشکرم…

 • مهسا داور
  ارسال شده در اسفند ۸, ۱۳۹۳ در ۹:۰۵ ب.ظ

  با عرض ادب و احترام خدمت شما
  بنده ۲۳ سال دارم و از بچگی به ساز ویالون علاقه مند بودم اما به دلیل محیا نبودن شرایط نتونستم پیگیر باشم و این هنر رو یاد بگیرم.حالا چند ماهیه که میخوام شروع کنم خواستم راهنماییم کنید؟از کجا باید شروع کنم؟ ممنون میشم پاسخم رو بدید

 • فاطمه
  ارسال شده در اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ در ۵:۱۶ ب.ظ

  وقتی که سرچ کردم “یادگیری ویولون برای افراد ۲۵ ساله مناسب است؟”
  هیچوقت فکر نمیکردم که دقیقا جواب سوالم رو پیدا کنم …
  خیلی خیلی ممنون که به تصمیمم در مورد یادگیری ویولون کمک کردین …
  ولی من هیچ آشنایی با موسیقی ندارم، باید از کجا شروع کنم؟؟؟؟

 • ارسال شده در اسفند ۲۵, ۱۳۹۳ در ۱:۱۴ ق.ظ

  فاطمه خانم!
  شما آموزش موسیقی را با همان سازی که می خواهید بنوازید می توانید شروع کنید و مقدمه دیگری نیاز ندارد.

 • خراسانی
  ارسال شده در فروردین ۲۸, ۱۳۹۴ در ۱۱:۵۱ ب.ظ

  دوستان بدونن شک برای سازهایی نظیر ویالن که فرت لس هستند در کناز استایل و . . که تو همه ی سازها مهمه گوش دقیق اهمیت زیادی داره پس سعی کنید با تجربه ی قبلی از یه سازی مثل کی بورد یا پیانو و یا گیتار و… که نت هاش مشخصن وارد ویالن بشید و یا اگه براتون ممکن نیست از استاد های خوب بهره مند شید که بعد از استایل و .. . روی این که چه نتی هم میزنید حساس باشن در نهایت اگه هیچ کدوم براتون ممکن نیست استفاد ه از نرم افزارهایی مثل sing and see هم میتونه مناسب باشه

 • Agy
  ارسال شده در آبان ۲۶, ۱۳۹۴ در ۱۰:۵۲ ق.ظ

  من تازه میخواهم برم کلاس از خیلی وقت ارزوش را داشتم الان ۱۳ سالمه ولی مشکلی که هست من در شرایطی هستم که اگه صدای ساز زیاد باشه همسایه میتواند شکایت کند اگه فقط در کلاس تمرین کنم می توانم خوب یاد بگیرم خواهشن جواب بدید.

 • حبيب
  ارسال شده در آبان ۲۶, ۱۳۹۴ در ۱۲:۲۳ ب.ظ

  میتونی از سوردین استفاده کنی اونم نه همیشه! صدای ویلن رو کم می کنه ولی صداگیری رو خوب یاد نمیگیری.با سر کلاس ساز زدن کسی ویلنیست نمیشه خیلی تمرین میخواد

 • ديانا
  ارسال شده در آذر ۱۲, ۱۳۹۴ در ۳:۰۲ ب.ظ

  سلام،من ١٨ سالمه و میخام یادگیرى ویولن رو شروع کنم،میخاستم بدونم سنم براى شروع دیر نیست؟منظورم حرفه اى ساز زدنه،و اگر ممکنه استاد خوبى بهم معرفى کنید تو فردیس کرج یا خود کرج.ممنون

 • ارسال شده در آذر ۱۵, ۱۳۹۴ در ۱:۱۴ ب.ظ

  دوست گرامی، گمان می کنم تیتر مقاله پاسخ سئوال شما باشد. ضمنا در قسمت کامنت هیچ استادی اجازه تبلیغ ندارد.

 • ارسال شده در دی ۱۵, ۱۳۹۴ در ۱۰:۴۲ ب.ظ

  سلام.من دوازده سالمه و می خوام از تابستون یه ساز شروع کنم.به نظر شما بین گیتار و ویولن کدوم برای سن من مناسب تره؟ویا کدوم قشنگ تره؟تو کدوم می تونم خیلی بهتر پیشرفت کنم؟واقعا تو دوراهیم.کمکم کنین.و ممنون از وبلاگ خوبی دارین و به من خیلی دلگرمی دادین.

 • ارسال شده در دی ۱۵, ۱۳۹۴ در ۱۱:۵۱ ب.ظ

  آقای ایاز، تفاوتی ندارند. هر کدام را بیشتر می پسندید شروع کنید.

 • طوبی
  ارسال شده در دی ۱۷, ۱۳۹۴ در ۱۱:۲۸ ق.ظ

  با سلام وخسته نباشید من دختری هستم ۳۹ ساله که ۵ ماهه که کلاس ویلن میرم هفته ای ۱ ساعت ومعمولا میانگین روزی ۱:۳۰ الی ۲ ساعت تمرین میکنم اما هنوز آرشه رو خوب نمیکشم گاهی کج گاهی روی خرک میره به هرحال صدای خوبی مخصوصا از سیم ۳ و ۴ ندارم و وقتی ویلن میزنم چه در تمرین چه سر کلاس خیلی مظطربم واون آرامشی که بقیه شاگردا دارند ندارم در ضمن از نظر احساسی وابستگی شدیدی به استادم دارم و ایشون هم میدونن و این موضوع هم باعث اظطراب من میشه و تمرکزم رو بهم میزنه.اگه یه آهنگی رو از اول خوب بزنم همش توی ذهنم میگم الان خراب میکنم الان خراب میکنم و آخرش جایی رو که همیشه خوب میزدم یکهو خراب میزنم.
  مدتیه ناامید شدم فکر میکنم شاید دیره برای شروع یا استعدادش رو ندارم و وقتی خیلی یه آهنگ رو تمرین میکنم اما باز یه جاهایی رو بد میزنم اعصابم خورد میشه و بهم میریزم نمیدونم چیکار کنم؟
  بطورکلی نمیتونم یه آهنگ رو بی غلط بزنم حتی اگه بارها رووش تمرین کرده باشم،انگشتای دستم رو با فشار روی سیم میزنم و اون نرمی رو تووی دستام ندارم فکر کنم از اظطراب موقع زدنه حتی وقتی توی خونه میزنم.تمرین رووم اثر نداره ممکنه یه آهنگ رو بار۱۰ خوب بزنم اما بار ۳۰ نتونم به اون خوبی بزنم خیلی کلافه شدم.
  خواهش میکنم اگه میتونین کمکم کنین.خیلی نا امید شدم.

 • ارزو
  ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۹۵ در ۱:۱۸ ق.ظ

  سلام
  ببخشید من یه سوال داشتم من علاقه ی زیادی به موسیقی دارم حالا میخوام ویولن رو شروع کنم ۲۲ سالمه دیر نیست؟ و سوال دومم اینه که دستای من رطوبت زیادی داره یعنی بهتره بگم کاملا خیسه این مسئله توی نواختن سازی مثل ویولن اختلال ایجاد نمیکنه ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

 • سید حسن
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۵ در ۲:۵۰ ق.ظ

  اقای نور بخش سلام نظرات شما رو خوندم عالی بود ولی من ویو لن رو تنهای بدونه استاد در ۴سال یاد گرفتم چون استعداد داشتم وتلاش حتی دستگاه وپیش درامد هم میزنم فقط تلاش وتمرین نشد ندارد هر اهنگی برای اولین بار گوش کنم به درستی میزنم وحتی به بچه های فامیلام مشغول یاد دادن هستم دخترم یاد گرفته ودو تا استاد تو ساری تعجب کردن تاسن ۸۰ سالگی میتوان موسیقی اموخت

 • آرش
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۵ در ۹:۱۶ ب.ظ

  حسن آقا شما تا حالا جلوی یک استاد خوب ویلن هم ساز زدی که بهت بگه واقعا خوب میزنی یا خودت فکر می کنی خوب میزنی؟؟راستی این مقاله در مورد ویلن کلاسیک هست نه پیش درآمد زدن

 • angel a
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۵ در ۱۱:۵۰ ب.ظ

  من چهارده سال دارم خیلی ها گفتن دیره بخاطر همین یه هفته گریه میکردم

 • fateme
  ارسال شده در مرداد ۴, ۱۳۹۵ در ۷:۲۰ ب.ظ

  ممنونم از حرفاتون من ۱۷سال دارم یک سال پیش ویالون رو شروع کردم سازی ک عاشقش بودم اما متاسفانه پیش ی استاد خیلی بد ک از راه منحرفم کرد چاهار ماه پیش رفتم پیش ی استاد دگ و ب سحتی تونستم چیزایی ک اون تو ذهنم کرده بود و بیرون کنم مواظب انتخاباتون باشین یاعلی

 • ارسال شده در شهریور ۲۱, ۱۳۹۵ در ۹:۳۳ ب.ظ

  سلام.من در سن ۱۸ سالگی شروع به نواختن ویولون کردم و البته ۳ سال بود که گیتار میزدم الان ۲۹ ساله هستم و یه دیپلم افتخار موسیقی برای ویولون زدن در یه نمایش خیابانی از وزارت ارشاد شهر رشت ازدست خانوم پروانه معصومی هدیه گرفتم و خوشحالم که مثال واقعیه ماهی رو هر وقت از اب بگیری تازست هستم.دمستان هیچوقت دیر نیست و به قول جناب نور بخش لذت بردن از مسیر راه مهمه حالا مقصد هر کجا میخواد باشه

 • الناز
  ارسال شده در آذر ۱۶, ۱۳۹۵ در ۱۲:۳۳ ب.ظ

  سلام من ۱۴ سالمه به ویولون خیلی علاقه دارم اما می ترسم یاد نگیرم چی کار کنم.

 • شیرین
  ارسال شده در دی ۲۱, ۱۳۹۵ در ۸:۲۳ ب.ظ

  باسلام وخسته نباشید..من یکی دوماهی میشه شروع کردم علاقه شدیدی به نواختن باویولن دارم من تمام موریکهایی که پخش بشه درحافظه ام ذخیره میشه و موزیکهارو بارها گوش میدم ودرحافظه ام ظبط میگردد اما زیاد ازنت ها سر درنمی آورم درحال حاظر درسم نت های گرد و سفید وسیاه و پرچمی رو آمورش دیدم اما حس میکنم برام گنگ و مبهمه نمیدونم چیکارکنم که گیرائیم بره بالا کمی احساس گیجی میکنم فکرمیکنم عملی استاد یاد بده بهتر فرا بگیرم نمیدونم شاید اوایله یادگیریمه اینطورگیج میزنم یا اینکه تا آخراینگونه خواهم بود یکی ازآرزوهام اینه که بتونم خوب یاد بگیرم وبنوازم طوری که گوش خراش ودرحد آماتور ویولن نزنم و حتی درکنسرتها اجرا داشته باشم دراین حد آیا امیدی است ؟؟؟ لطفا راهنمائیم کنید استاد

 • سروناز
  ارسال شده در دی ۳۰, ۱۳۹۵ در ۱۲:۵۴ ق.ظ

  سلام من ۲۴ ساله هستم و.یک بچه سه ساله هم دارم،یک ساله که ویالون رو شروع کردم،تمام مباحث ویالون رو.با یکبار گفتن به خوبی می آموزم اما وقتم برا تمرین بسیار اندکه،علاقه زیادی به ویالون دارم ولی بخاطر کم تمرین کردن شدیدا خودمو باختم،انگیزمو از دست دادم،با این حال بازم در حال تلاش هستم،استادم کارمو قبول دارن ولی من از خودم راضی نیستم،دلم میخواد خیلی موفق تر بشم،چون دیگه برا منی که با هزار تا مشقت ویالون میزنم پیشرفت ناچیز خیلی کمه،بخاطر اینکه خودمو باختم حسابی اعصابم داغونه،تازه برای فرزندم هم ویالون خریدم اما نمیدونم چطوری اموزشش بدم،اون فقط ویالونشو میزاره رو شونشو ارشه رو تند تند میماله به سیمها،و خلاصه بگم صبر ایوب میخواد تا بتونم بهش یاد بدم،اصلا نمیدونم اون ادمهای موفقی که از سه سالگی شروع کردن واقعا چطوری یاد گرفتن یا چطوری یاد دادن بهشون،ممنون میشم راهنماییم کنین در هر دو مورد،در ضمن همسرم هم تنبک میزنن،و این احساس ضعف در من خبلی رو تمریناتم اثر گذاشته،چون همش خودمو مقایسه میکنم با دیگر ویالون زن ها،کاش روزی بشه که واقعا جزو.انسانهای موفق ویولونیست باشم،مطلب بالایی شما کمی بهم کمک کرد،ولی من احتیاج به یک محرک بسیار قوی دارم

 • ارسال شده در بهمن ۱, ۱۳۹۵ در ۱:۵۵ ق.ظ

  اول اینکه تدریس ویولن به بچه سه ساله شخص متخصص می خواهد نه هنرجوی تازه کار که ادامه این روند اثر مخرب بر یادگیری او خواهد داشت و در هیچ جای دنیا چنین کاری به این شکل مرسوم نیست.دوم آنکه نوازنده ویولن شدن نیاز به آموزش صحیح و تمرین مرتب و به میزان کافی دارد و استعداد به تنهایی اصلا کافی نیست.تمرین را بیشتر کنید بعد از چند ماه وضعیتتان بهبود خواهد یافت و آخر اینکه چیزی به نام ویالون وجود ندارد…وایلن تلفظ انگلیسی و ویولون تلفظ فرانسوی آن است.

 • nafas
  ارسال شده در فروردین ۱۲, ۱۳۹۶ در ۲:۳۸ ب.ظ

  سلام من ۱۸سالمه به گیتارهم خیلی علاقه دارم میخواستم بدونم برای یادگیری دیر شده؟خیلی دوست دارم بای گروهی کار کنم چجوری باید وارداین کاربشم؟ایامیتونم؟اینکارچقدزمان میبره؟😔😔

 • محدثه
  ارسال شده در دی ۱۷, ۱۳۹۶ در ۴:۵۹ ب.ظ

  سلام ببخشید من یه سوال داشتم میخواستم ببینم به نظر شما میشه با کتاب های آموزشی موسیقی هم سازی رو یاد گرفت برای ویولون و گیتار؟؟یا اصلا امکانش نیست.میتونین کتابی معرفی کنین.

 • فرهود
  ارسال شده در اسفند ۲۹, ۱۳۹۶ در ۲:۵۷ ب.ظ

  سلام،خلاصه بگم ،من۳۸ سال سن دارم وقتی به سینما به طور جدی علاقه مند شدم تازه فهیمدم من چه نوع موسیقی دارم،از ۲۰ سالگی متوجه شدم من عاشق soundtrack هستم،از کارهای جیمز هورنر،جو هیساشی ،هانز زیمر،وموریکونه،من هیچ علاقه ای به موسیقی ایرانی چه سننتی،چه پاپ ندارم،غرب زده هم نیستم،دوست ندارم،اگه بخوام برای شروع اهنگسازی فیلم ،باید از ایران برم ،یا

 • ن. ط
  ارسال شده در اردیبهشت ۷, ۱۳۹۷ در ۱۰:۳۰ ق.ظ

  سلام من ۶۰ سال دارم میخواهم ببینم میتوانم چنگ را بیاموزم. بوجه هم ب ام مهم است تهران هستم

 • amin
  ارسال شده در شهریور ۶, ۱۳۹۷ در ۸:۱۱ ب.ظ

  سلام استاد ببخشید من خیلی ب ویولن علاقه دارم اما متاسفانه در شهرمون کلاس مختص ویولن برگزار نمیشه میخوستم بدونم میتونم بدونم استاد و با استفاده از کتاب و ویدیوی اموزشی در حد نیمه حرفه ای یاد بگیرم ؟ ممنونم

 • ارسال شده در شهریور ۹, ۱۳۹۷ در ۹:۵۸ ق.ظ

  سلام
  بخیر نتیجه بخش نیست، با این شرایط میتونین کلاسهای انلاین شرکت کنین

 • رها
  ارسال شده در مهر ۸, ۱۳۹۷ در ۱۰:۲۸ ب.ظ

  سلام من ۱۴ ساله هستم و حدود ۲ ماه کلاس میروم هفته ای نیم ساعت
  روزانه نیم ساعت تمرین دارم استادم می گویند کم است موقعی که در اموزشگاه ویولن میزنم خیلی خیلی استرس دارم و اصلا صدایی که اونجا از ویولنم در میاد شبیه خانه نیست
  استادم توقع خیلی بیشتر دارند طور ک حتی گفتند اگه نمیخوای تمرینی کنی نیا
  الان خیلی نا امیدم چه کنم دیگه حتی میل و علاقه به ادامه دادن هم ندارم
  لطفا لطفا پاسخ منو بدین
  مرسی

 • نوربخش
  ارسال شده در مهر ۹, ۱۳۹۷ در ۱۲:۰۲ ق.ظ

  سلام
  در این سن در حدود حداقل یکساعت تمرین روزانه نیاز دارین. اما هر بخش تمرین رو بیشتر از بیست دقیقه انجام ندین و حتما استراحت داشته باشین. موضوع اینه که وقتی تمرین از حدی کمتره همین باعث میشه که سرخورده بشین. در صورت تمایل به مقالات نوازنده و تمرین من در همین سایت می تونین مراجعه کنین.

 • شادی
  ارسال شده در آبان ۶, ۱۳۹۷ در ۷:۳۴ ب.ظ

  با سلام
  من ۲۰ سال سن دارم. به ساز ویولن علاقه ی زیادی دارم و خیلی دوست دارم که ساز زدن رو یادبگیرم. اما گاهی احساس میکنم که این حس ها دروغ هستند و تموم میشن.
  درواقع چیزی که باعث شده چندین سال یادگرفتن ویولن رو به تعویق بندازم این بوده که میترسیدم که وقتی با حقیقت یادگیریش آشنا شدم دیگه دوستش نداشته باشم
  پیشنهاد شما به عنوان پیشکسوت تو این زمینه چیه؟
  علاقه مندم نظر شما رو بدونم …

 • علی
  ارسال شده در آبان ۹, ۱۳۹۷ در ۷:۴۲ ب.ظ

  با سلام،من ۶۰سال دارم و گاهی افسرده حالم ولی صدای ویلون در بعضی وقتها باعث طرب و شادمانی عمیقی برایم میشود. تا بحال هیچ تجربه ساز زدن را نداشتم و نتها را بلد نیستم. مرا راهنمائی بفرمائید. با تشکر

 • سادات
  ارسال شده در آبان ۱۷, ۱۳۹۷ در ۴:۰۷ ب.ظ

  سلام آقای نوربخش
  در کاشان استاد خوب برای ویولن میشناسین معرفی کنید؟

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «تصنیف‌های عارف قزوینی»

اجرایِ مقبولِ همه‌ی تصنیف‌های عارف در یک مجموعه، درباره‌ی شخصیت او و تصنیف‌سازی‌اش و در مورد تصنیفِ قاجاری به طور عام، فرصتِ تأملی دیگر می‌دهد. ازاین رو هر چند تصریح شده که هدف، گردآوریِ نمونه‌ای آرشیوی یا آموزشی نبوده اما می‌توان چنین کارکردی نیز برای این مجموعه قائل شد وگرنه با تمام تلاشی که در شنیدنی‌شدنِ اجرای همه‌ی بندهای تصانیف شده، هنوز شنیدن سیزده دقیقه تکرارِ تضرعِ عارف برای ماندنِ مورگان شوستر در ایران، در مقامِ یک اثر موسیقی چندان توجیهی ندارد*.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XXIII)

مقارن با این تحولات نوار کاست به عنوان یک وسیله ارتباط جمعی جدید و مستقل از تشکیلات دولتی در ایران رایج شد. دو گروه شیدا و عارف نیز خود نوارهای موسیقی خودشان را با کیفیت بسیار خوب به بازار عرضه کردند. گروه های شیدا و عارف همگام با انقلاب کنسرت هایی با مایه های سیاسی و اجتماعی ترتیب دادند که با استقبال مردم به خصوص گروه های دانشجویی روبرو شد. در این میان کنسرت های گروه شیدا با آهنگ های محمد رضا لطفی (بشارت و سپیده) و پرویز مشکاتیان (ایرانی) همراه با اشعار هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه) و آواز محمد رضا شجریان، خاطره درویش خان، ملک الشعرا بهار و حسین طاهرزاده را زنده می کرد.

از روزهای گذشته…

طرحی برای فرآیند موسیقایی

طرحی برای فرآیند موسیقایی

امروزه مفهوم فرآیند در سیستم های نوین مدیریتی بکار گرفته می شود. در این مفهوم برای تولید هر محصول سلسله ای از فعالیت ها انجام می گردد. هر فرآیند در درون سیستمی انجام می گردد و طی آن ورودی ها پس از طی یک سری فعالیتها به محصول تبدیل می شوند.
جوانا فلاتا

جوانا فلاتا

شاید برای همه دیدن ارکستر با رهبری یک زن امری بسیار عجیب و غیر معمول تلقی شود و چه بسا نیز در دنیای موسیقی رهبری ارکستر را امری مردانه تلقی کرده اند . اما جوانا فلاتا ثابت نمود که نه تنها در عرصه نوازندگی مهارت دارد بلکه در رهبری ارکستر نیز رهبری مقتدرو بسیار معتبر میباشد و ثابت نمود که رهبری فارغ ار تفکرات سنتی امریست که بیشتر بر اساس توانایی های هر فرد قدرت میگیرد نه صرفا نگاهی جنسیتی که در این امر حاکم بود.
افشاری: خطای کوک سازهای ما کمتر از دو سنت است

افشاری: خطای کوک سازهای ما کمتر از دو سنت است

در اواسط دهه ۶۰ و در اوج سالهایی که موسیقی بنا به شرایط آن روزگار در ایران وضعیت مناسبی نداشت، به واسطه ی پیشنهاد برخی موسیقیدانها آموزش موسیقی کودک به این دلیل که حساسیت آنچنانی نسبت به این نوع موسیقی وجود نداشت، بر مبنای الگوی آموزشی کارل ارف پایه گذاری شد.
نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (X)

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (X)

ابولقاسم عارف قزوینی و غلامحسین درویش ملقب به درویش خان، اولین موسیقی سازانی هستند که فرم متجدد «کنسرت موسیقی» برای عموم را در ایران، تهران سالن گراند هتل (سالن کنسرت نیست اما محلی است متجدد) دایر کردند. موسیقی قبل از کنسرت همیشه فرعی بوده است از یک جریان اصلی دیگر، مانند مجلس جشن و سرور، مراسم نظامی، تعزیه، و غیره که موسیقی چاشنی و تشدیدکننده اثر آن جریان می بود. اما در کنسرت غیر از موسیقی اتفاق دیگری نمی افتد. از این رو در کنسرت توجه بیشتر و دقیق تری به موسیقی می شود که در جمع باعث و بانی پیشرفت و تحول است و همین طور هم شد. موسیقی سازان برای تهیه برنامه کنسرت و پاسخ به انتظارات شنوندگان به سوی نوآوری کشیده شدند. درویش و همکار دیگرش رکن الدین مختاری، فرم «پیش درآمد» را برای شروع کنسرت قبل از «درآمد آواز» ابداع کردند. عارف در همین راستا نوع متعالی و حتی سیاسی و اجتماعی «تصنیف» را درست کرد و در راه جلب توجه همگان به موسیقی متجدد بسیار موفق هم بود. روح الله خالقی در «سرگذشت موسیقی ایران» می نویسد:
مروری بر آلبوم «حباب و سراب»

مروری بر آلبوم «حباب و سراب»

چه می‌شود آن هنگام که دو یا چند موسیقیدان که کفه‌ی ترازوی سابقه‌شان به سود آهنگسازی می‌چربد تصمیم می‌گیرند در مجموعه‌ای همنشین شوند و بداهه بنوازند؟ حاصل در نهایت چه خواهد شد؟ پله‌ی اولِ پاسخ احتمالا بسیار ساده است. ایده‌های آهنگسازانه‌شان یا حتا ایده‌های از آهنگ‌های ساخته‌شده‌شان در سرتاسر آن آفریده‌های بداهه پخش می‌شود. در حباب و سراب چنین شده است.
لئوپاد آئور (II)

لئوپاد آئور (II)

آئور به اجرای سونات به همراه بسیاری از پیانیستهای بزرگ ادامه داد. پیانیست همنواز مورد علاقه وی آنا یسیپوآ (Anna Yesipova) بود که به همراه وی تا سال مرگ این هنرمند ۱۹۱۴ به اجرا پرداخت. از دیگر همنوازانش: آنتون روبینستین، تئودور لشیتسکی (Theodor Leschetizky)، رائول پونگو (Raoul Pugno)، سرجی تانیف (Sergei Taneyev) و ایوگن دآلبرت (Eugen d’Albert) بودند.
وضعیت موسیقی ایران قبل از ورود اعراب (IX)

وضعیت موسیقی ایران قبل از ورود اعراب (IX)

بزرگ ترین فیلسوف این دوران است که در همه ی علوم سرآمد بود. او را بزرگترین دانشمند قرون وسطی جهان اسلام نامیده اند. او مفسر آثار ارسطو بود و به گفته ی خودش سماع طبیعی ارسطو را چهل بار خوانده است. حتی نسخه ای از کتاب النفس ارسطو یافت شده که در آن فارابی با خط خودش نوشته که این کتاب را صد مرتبه خوانده است. ارسطو را معلم اول و فارابی را معلم دوم یا معلم ثانی می نامند. فارابی درباره ی پرده های عود و گام تنبور خراسانی تحقیقات گسترده ای را انجام داده است چنان که دکتر مهدی برکشلی می گوید، پرده بندی تنبور خراسانی برابر گام فیثاغورث است.
فرج نژاد: خانه موسیقی دچار تخلفات آیین نامه ای است

فرج نژاد: خانه موسیقی دچار تخلفات آیین نامه ای است

خیر، من عضو خانه موسیقی نیستم و خوب دلایل مشخصی هم دارم که برای چه عضو خانه موسیقی نیستم من از اینکه جایی باشد واقعاً به نام خانه موسیقی که مطالب صنفی هنرمندان را پیگیری بکند از صمیم قلب خوشحال خواهم شد ولی به شرط اینکه واقعاً این نهاد وظیفه خودش را در این مورد درست انجام بدهد و در مقاطع بحرانی در قبال احقاق حقوق هنرمندان سقوط نکند ما در طی چند سال اخیر می‌بینیم که بی‌مهری‌های بسیاری به اهالی موسیقی می‌شود و در قبال این بی‌مهری‌ها متأسفانه خانه موسیقی موضع‌گیری محکمی را به ایشان نمی‌دهد.
همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (X)

همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (X)

مقایسه‌ی کوتاهی با شرح وی بر موثر؛ «[…] چیزی است که در خمیره و سرشت انسان نفوذ کند و در آن نشانی از خود باقی بگذارد» (ص ۸۲) این سوال را به ذهن می‌آورد که تفاوت موثر و مطبوع چیست. چون گویا در هر دو مورد اثر گذاشتن وجود دارد. شاید تنها تفاوت «نفوذ کردن باشد» که دقیقاً معلوم نیست به چه معنی به کار رفته.
تاکول و شکوه هورن (II)

تاکول و شکوه هورن (II)

بری در سال ۱۹۶۲ ارکستری ۳ نفره با برنتن لنگبین (ویولون نواز) و مورین جونز (پیانو نواز) برای اجرای تریوی هورن که دان بنکز ساخته بود به سفارش جشنواره ادینبورگ تشکیل داد. این ارکستر ۳ نفره تا قبل از مرگ برنتن لنگبین به کار اجرا در اروپا، آسیا و استرالیا پرداختند. آن ها تریوی بنکز، تریوی بِرهمز و ۴ قطعه کوچکِ شارل کوشلین را برای شرکت تیودر ضبط کردند. بری همچنین گروه کوئینتِت بادی را نیز پایه گذاری کرد که کنسرت-های زیادی را در سطح بین المللی اجرا کردند.