گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

اصول نوازندگی ویولن (۱)

مطلبی که پیش رو دارید در دومین جشنواره سایت ها و وبلاگهای موسیقی ایران، مقام سوم را کسب کرده است.

در سلسله مقالات آموزشی” اصول نوازندگی ویولن” سعی بر آن است تا به تدریج با معرفی، دسته بندی و آموزش نکات متعدد و مختلف مربوط به نوازندگی این ساز، هنرجویان به درکی صحیح در این زمینه دست یابند. همواره در نوازندگی ویولن باید به این اصل توجه داشت که انتخاب طبیعی ترین شکل و فرم برای اندام های مختلف بدن در انجام فعالیت های نوازندگی، صحیح ترین راهکار اجرایی است و انتخاب هر وضعیت غیر طبیعی برای اعضای مختلف بدن، که نوازنده برای استمرار و حفظ آن وضعیت نیازمند صرف نیروی اضافی یا بوجود آوردن کشش های نامتعارف در اعضا گردد، اشتباه است.

در نظر داشتن اصل بالا، باعث می گردد تا تمرین و نوازندگی ساز آسانتر انجام پذیرفته و مشکلات اجرایی جملاتی که نواختن آنها با حفظ حالات اشتباه و غیر طبیعی، ناممکن بوده حل گردد. از طرف دیگر رهایی از استیل های اشتباه باعث می گردد تا نوازندگی با خستگی بیش از اندازه همراه نگشته و لذت بخش شود.

الگوی شماره ۱/۱:

– نحوه دست گرفتن ساز

بطور کلی ویولن در هنگام نواخته شدن با سه نقطه چانه، شانه و دست چپ در تماس است و هر یک از این نقاط بخشی از بار دست گرفتن ساز را به دوش می کشند. هرچند، نوازنده باید بتواند که ویولن را بدون کمک گرفتن از دست چپ و فقط با کمک گردن و شانه نگاه دارد.

۱/۱/۱- شانه و گردن:

نوازنده نباید برای نگهداری ساز بر روی شانه چپ، آنرا بالا کشد و شانه باید در هنگام گرفتن ساز به همان وضعیت افتاده خود در حالت طبیعی بدن باقی ماند. طبیعی است اگر گردن نوازنده بلند باشد، او ناخودآگاه برای با تسلط گرفتن ساز، نیازمند بالا کشیدن شانه و یا خم کردن اضافی گردن خود به سمت پایین است که البته اتخاذ هر یک از دو مورد فوق توسط نوازنده اشتباه است.

زیرا برای حفظ اولی او باید یک توان اضافی را به شکل بیهوده ای صرف بالا نگه داشتن شانه گرداند که هم باعث خستگی او شده و هم دائما درصدی از فکر او بایستی به حفظ این حالت معطوف باشد. مورد دوم نیز، از آنجا که غضروف ها و مهره های گردن را به حالت کشش بیش از اندازه می اندازد و بر آنها فشار وارد می کند، مطلوب نیست.


بالشتک ویولون

به دو شکل می توان از این معضل رهایی یافت: نخست آنکه به وسیله تکه پارچه ای که بر روی خود برگردانده شده و یا به اصطلاح ” تا ” شده و در زیر ویولن قرار گرفته است، این ارتفاع تامین گردد و دیگر آنکه از بالشتک های مخصوص کارخانه ای استفاده گردد. انتخاب یک بالشتک مناسب بسیار مهم بوده و می تواند تاثیر بسزایی بر راحت تر نواختن داشته باشد.

نوع مرغوب این بالشتک ها، که دارای قابلیت تنظیم ارتفاع در دو طرف خود است، میتواند مناسب ترین وضعیت ارتفاعی را به شکلی مطلوب در اختیار نوازنده قرار دهند و از دیگر سو، این بالشتک ها که در نقاط پایه ای خود به صورت مفصلی به بدنه اصلی متصل می گردند قابلیت چرخش محدود پایه ها را به بالشتک می دهد که باعث می گردد تا این ابزار از حالت بی انعطافی خارج گشته و به وضعی مناسب بدن نوازنده با ساز ارتباط یابد.

نکته مهمی که باید در این بالشتک ها رعایت گردد، وضعیت طراحی صفحه کف بالشتک و چگونگی طراحی قوس آن است، بطوریکه بالشتک کاملا بتواند از طرفی بر شانه قرار گرفته و از طرف دیگر بر روی استخوان ترقوه و کناره قفسه سینه بنشیند.
بر روی صفحه کف باید از فوم یا ابر با ضخامت مناسب پوشانده شده باشد و از استفاده از بالشتک هایی که در آنها از فوم استفاده نشده و یا جنس فوم آنها کیفیت نبوده و دوام ندارند، توصیه نمی شود. در بالشتک های مرغوب پایه ها قابلیت فاصله گیری عرضی از یکدیگر راداشته و بر این اساس می توانند در ویولن هایی با اندازه های متفاوت پشت به پشت کاسه پایینی بکار روند. این قابلیت همچنین باعث می گردد تا بتوان محل قرار گیری بالشتک بر کاسه پایینی را تغییر داد و کنترل و تسلط بهتری بر ساز بدست آورد.

در اینجا باید به یکی از مهمترین مزایای استفاده از بالشتک توجه داشت و آن عدم تاثیرگذاری بالشتک در صدای حاصله از ویولن است. بالشتک باعث می گردد تا بخشی از صدای ساز که به هرحال از طریق صفحه پشتی خارج می گردد جذب پارچه لباس نوازنده نگردد و صدایی خالص از ساز حاصل گردد. ( جالب اینجاست که پارچه های با جنس های متفاوت، می تواند تاثیرات متفاوتی بر صدای ساز گذارد که امتحان آنرا برای
علاقه مندان می گذاریم.)

۲/۱/۱- میزان بالا بردن دست چپ:

در حالت کلی، نوازنده باید دست چپ را تا جایی بالا برد که ساز و دسته آن امتدادی افقی با زمین پیدا کند و بهتر است ساز بگونه ای گرفته نشود که دسته و سرپنجه ساز به سمت زمین و یا برعکس آن نشانه گرفته شود. زیرا در حالت اول ستون مهرها به کشش بی مورد به سمت پایین می افتند و همچنین در این حالت، به علت خمودگی نوازنده، تنفس او مشکل تر می گردد. در حالت دوم نیز به مهرهای گردن در جهت معکوس فشار وارد می گردد.

علی نوربخش

علی نوربخش

متولد ۱۳۵۵ تهران
نوازنده و کارشناس آموزش ویولون
لیسانس مهندسی عمران

Date and place of birth 1977 Tehran
Violinist and Violin Instructor
B.Sc. Civil Engineering

دیدگاه ها ۳۵۰

 • با سلام
  مطالب سایت شما خیلی عالیه. فقط اگه ممکنه مطالبی در مورد ویلن الکتریکی هم در سایت قرار بدید.

 • با سلام مطالب شما خوب است ولی به نظر من کافی نیست مثلا درمورد ویولن اگر می شود ویدیوهای بیشتری از ویولن در سایت قرار دهید یا حداقل نام چند سایت را معرفی کنید که بتوانیم از انها دانلود کنیم

 • ali joon manam ta ye hadi baviolon ashenai daram vali chand roz pish ye kasi behem goft ke to tehran badaz hodadan 7mah amozesh be jaye kharak az ye chize dige estefade mikonan ke sedasho kheyli tagir mideh yani kheyli khobesh mikone khob man tahala hamchin chizi nashnidam age chenin chizi hast age lotf koni begi chiye mamnon misham albate age tabehal shenide bashi

 • به جای خرک از چیزی استفاده نمی شه.بلکه روی خرک وسیله ای به نام سوردین گذاشته میشه که بلندی صدا یا ولووم صدای ویولن رو کم میکنه. خود سوردین هم از لحاظ کاربرد به دو نوع سوردین ارکستر و سوردین تمرین تقسیم میشه که سوردین ارکستر نسبت به سوردین تمرین ضعیفتره و برای قطعاتی که تاکید شده با سوردین نواخته بشه استفاده میشه مثل موومان دوم از کنسرتو ویولون شماره سه موزار. اما سوردین از لحاظ جنس هم معمولا به سه دسته تقسیم میشه. سوردین فلزی و سوردین لاستیکی و سوردین چوبی که شکل فیزیکی و توان صداگیری اونا با هم فرق میکنه. به نظر من سوردین لاستیکی از بقیه برای تمرین مناسبتره.اما به هر حال در صورت استفاده از سوردین( که بطور کلی در تمرین کار مفیدی محسوب میشه.) حتما نیمی از زمان تمرین رو از این وسیله استفاده کرده و نیمی از اون رو بدون سوردین انجام بدین.

 • در مورد بهتر شدن صدای ویلن مطالبی بنویسید چه کارهائی میشه انجام داد تا صدای بهتری داشته باشه ممنون و متشکرم . مطالب بیست

 • با سلام
  از تهیه کنندگان این سایت کمال تشکر را دارم و امیدوارم مطالب بهتری را در زمینه موسیقی و نوازندگی در این سایت مشاهده کنیم.

  با تشکر

 • rasty dust daram javabe aida khanom ro midadam, tanha violin na ,har sazi sakhtie khodesho dare, vali man navazandeye violin hastam va be khatere inke vaghean alaghe dashtam va daram be gheir az bazi teknik ha sakhtie dige ee nadashte, pas agar vaghean alaghe darid donbale violin berid,bebakhshid,bye

 • باسلامخدمت استاد نوربخش.
  من علاقه زیادی به نواختن ویولن دارم وحدود پنج ساله که مثلا تمرین میکنم ولی همیشه بعد از یه مدت تمرین از صدای ساز زده میشوم و یا علاقم به تمرین کم میشه و تمرین را به مدت دو سه ماه قطع میکنم به همین خاطر پیشرفت زیادی تو نواختن نداشتم . لطفا جهت ایجاد انگیزه و پشتکار در تمرین من را راهنمایی کنید.
  بسیار از شما ممنونم.

 • انگیزه در هنرجویان با بدست آمدن شناخت نسبت به موسیقی و نوازندگی بدست می آید که مربی با هدایت صحیح و هدفدار هنرجو، بیشترین نقش را در راهنمایی هنرجو دارد. ضمن اینکه روش آموزش و کتاب های آموزشی انتخابی مربی نیز در ایجاد انگیزه در هنرجویان بسیار موثر است.

 • با درود فراوان و تبریک سال نو
  اینجانب حسن حقی از همه شما تشکر دارم
  ملتی که مو سیقی را مهم نداند و به آن بی اتنائی کند
  مانند انسانیست که مبتلا به سرطان مغز میباشد…

 • ba salam va ehteram be aghaye norbakhsh.mikhastam bedonam zadan barchasb roye daste violin baraye angosht gozari kare zarori hast,chon khoshbakhtane man digar toye in masale moshkeli nadaram.hamchenin mikhastam bedonam zadan pa zarb dar hengam navakhtan moshkeli baraye navazandegi ijad nemikone?manzoram baraye keyfiyat kar hast va aslan in kar zarori hast?

 • در صورتی که هنرجو دوره سلفژ را طی نکرده باشد و همچنین خود نیز قادر به تشخیص صحیح و دقیق فواصل نباشد، با پرده بندی محدود دسته ویولن در اوایل آموزش می توان به روند یادگیری هنرجو در انگشت گذاری کمک نموده و آنرا تسریع کرد. در رابطه با سوال دوم( ضرب پا) نیز به مقاله نوازنده و تمرین – ۶ مراجعه کنید.

 • سلام ببخشید من یه سوال دارم که ممکنه خنده دار باشه .من خیلی دوست دارم ویولن یاد بگیرم یعنی الان یه ماهه کار میکنم منتها میگن که چشمای ادم لوچ میشه.این حرف درسته؟

 • سلام. سوالی دارم.امیدوارم بتونید کمکم کنید و اینجا جای پرسیدن این سوال باشه.میخواستم بدونم آیا در تاریخ ویولن فرد یا افرادی بودن که با هر ۲ دست بنوازن ؟(بدون اینکه جای سیمها رو عوض کنند)

 • نه، به نظر من دیر نیست.در این رابطه می تونین قسمت دوم مقاله “نکاتی در آموزش نوازندگی” من رو بخونید.

 • سلام . من می خوام ویولن یاد بگیرم خیلی هم علاقه دارم ولی می ترسم سخت باشه و از پسش بر نیام و ضایع بشم !!!
  من عاشق ویولنم…

 • می خواستم بدونم دست چپ که روی سیمها قرار می گیره نقشش خیلی مهمه حالا ما که از دست چپ استفاده نمی کنیم برامون سخت نیست نواختن ویولن؟؟؟

 • سلام ممنون از اطلاعات خوبتون من خودم نوازنده ساز ویولن هستم دانشجوی رشته موسیقی هستم وافتخار می کنم که تو دوست عزیز به ساز ویولن اهمیت دادی با تشکر

 • خواننده گرامی،این قبیل سوالات رو باید از فروشندگان ساز بپرسید و سوالات و نظراتی از این دست ارتباطی به موضوع و محتوای مقاله ندارد.باتشکر.

 • salam
  kheyli saite bahali darin
  man emsal mikham konkor bedam babam ham gol viyalono bade konkor dade bod yani chan sal bod ke mikhastam shoro konam
  mikkhastam beporsam ke dir nis
  man 17salame?va mikhastam bedonam amozeshesh chan sal tol mikeshe? mamnon misham azaton

 • با عرض خسته نباشید و تشکر بخاطر مطالب خوبتان
  یه مسئله ای هست که باید بهتون بگم اونم اینه که چطور باید به ادامه مطالب یک مبحث رسید و راحت بشه مثلا وقتی من همین صفحه اصول نوازندگیi رو باز میکنم چطور به درس های بعدیش مثلا اصول ii واصولIII براحتی دست پیدا کنم چون الان من کلی دارم می گردم و هنوز ادامه این متنو نتونستم پیدا کنم

 • با سلام، دو راه وجود داره.یا از طریق قسمت”در این رابطه بخوانید” که بلافاصله در انتهای مقاله آمده یا از طریق مراجعه به صحفه نوشته های من در همین سایت به آدرس:harmonytalk.com/noorbakhsh

 • سلام .امروز کلاس ویولن داشتم استاد ا ز سازم ایراد گرفت گفت برات بزرگه اخه من۱۴ سالمه و گفت توی ریتم مشکل داری خیلی احساس بدی بیدا کردم انگار فکر میکنم نمیتونم یاد بگیرم .اما اونقدر ادامه میدم که بالاخره استاد بشم .به امید اون روز .با تشکر از مطالب بسیار مفیدتون

 • من یک جلسه رفتم سر کلاس ویولن اولش یه کم می ترسیدم ولی الان با خوندن مطالب شما و نظر دوستان اعتماد به نفسم زیاد شد ممنون

 • salam,man alagheie ziadi be violin daram ama motasefane hanooz shoroo nakardam.mikhastam bedoonam mitoonam aval az amoozeshgahaie moosighi shoroo konam,chon ostadaie barjeste osoolan bache haee ke sene paeen darand ro ghabool mikonand va man 18 salame.aghidashoon ine ke baraie yad gereftane in saz alan dire!!!

 • لطفا این لوگوی سرکاری تالار گفتگوی سایت رو که برای بار صدم و به مدت چند ماهه که خرابه رو حذف کنید و بیش از این بینندگان رو اذیت نکنید.با تشکر

 • من به تازگی آموزش ویولن را شروع کرده ام ولی صدای زیاد آن باعث اعتراض دیگران شده است . می خواستم بدانم روشی برای کم کردن صدای این ساز وجود دارد یا نه. با تشگر

 • سلام
  من ۲۸ سال دارم می خوام تازه کلاس ویولن رو شروع کنم این ساز رو خیلی دوست دارم می خواستم بدونم برای یادگیری این ساز محدودیت سنی وجود دارد یا نه ؟

 • با سلام-از مطالب خیلی خوبتون متشکرم-می خواستم ببینم با تمرین در حد عادی حداقل چند ماه باید کلاس بریم تا خوب نواختن ویولونو یاد بگیریم و بتونیم هر آهنگی بزنیم؟
  مرسی

 • تنها تمرین در حد عادی نمی تواند مشخص کننده میزان پیشرفت باشد بلکه عواملی چون استعداد، روش آموزشی و استاد و میزان علاقه و… نیز در پیشرفت تاثیر بسزایی دارند اما بطور کلی شما می توانید با مراجعه به مقاله برنامه مدون آموزش ویولن در صحفه شخصی من در همین سایت تا حدودی از چگونگی آموزش ویولن مطلع شوید.

 • تمرین باید اصولی وکار ساز باشه نکته اول: اینکه ساعت تمرین زیاد باشه و در جای خلوت وبرای یادگیری نتها باید انها را بلند بخوانیید نکته دوم: هیچگاه عجله برای ویالونیست شدن حرفه نداشته باشید و یادگیری ویلن هیچ محدودیت سنی ندارد باید عشق به صدای ویلن داشته باشی بس و در تمام کسانی که نظر دادند استعداد موج می زند اندکی صبر سحر نز دیک است

 • باسلام خدمت خوانندگان این نامه

  از بچگی ساز ویلون را خیلی دوست داشتم حالا اقدام به خرید آن میخواهم بکنم دانم چه سازی خوب است برای مبتدی چه مسیری درست است هنر آمیخته با بیزنس عاقبت سو استفاده داره راهنمای خوب کجاست
  لطفا راهنمایی کنید

 • عالیه من که ۱۲ ساله ویولن میزنم و از ۷ سالگی شروع کردم این سایت راهنمای خوبی برای هرچه رواج بیشتر این ساز است با تشکر.

 • salam:tebghe neveshtehaye doostan fahmidam ke na tanha man balke harkasi ke shuru be navakhtane in saz mikone ya tsmime be shuru karde mige ke kheili alaghe dare ama in kafi nist vaghti varedesh mishi ye 2nyaye motefavet az un chizie ke fekresho mikardi va kheili momaresato tmrin niaz dare”ke moteasefane un moghe khodemoono ba harfai mese dars daram,vaght nemikonam ghane mikonim,masalan tamrine 2saat violon be zaboon sadast ama dar ama………….

 • افراد چپ دست هم مثل راست دست ها ساز رو دست می گیرن یعنی بر شانه چپ قرار می دهند ومشکلی هم از بابت یادگیری ندارند.

 • سلام از مطالبتون ممنونم میخواستم بگم من یه ستار نوازم و ۶ سال کار میکنم و نیاز به یه تنوع دارم تو نواختن ساز و میخوام اموختن ویولن رو شروع کنم و ۲۱ سالمه ایا دیر نیست و چقدر طول میکشه تا بتونم یکم بزنم؟اگه راهنماییم کنین ممنونم

 • سلام.من خودم ویولن می زنم.با وجود اینکه ۸ ماه شروع کردم ولی خیلی خوب پیشرفت کردم.جوری که بعضی از اهنگ های معروف را با استفاده از وضیعت a وb می تونم اجرا کنم.من سازم رو خیلی دوست دارم و تا اخر اخر ادامه میدم تا جایی که سخت ترین اهنگای دنیا رو به راحتی بتونم بزنم.بر خلاف بیشتر مردم که فکر می کنن که ویلن سخت ترین سازه.ولی به نظر من اصلا سخت نیست.فقط با تمرین می نونی بهترین بشی.از مقالتونم ممنون.با ارزوی موفقیت برای دوست داران ویولن

 • از بچه هایی که نظر میدن میخوام قبل از زدن دکمه بفرست یه چند بار سوالشونو بخونن، بعضیاش واقعاً …. . البته از جناب نور بخش تشکر میکنم. کاشکی میگفتن که آیا فعالیت هنریشون تنها به آموزش میگذره یا کارای دیگه هم مثل نوازندگی تو کاست ها یا کار تو ارکستر ها و … هم میکنن ؟

 • سلام اول وظیفه شخصیمودر این میدونم که بابت وب بسیار عالیتون تقدیر بعمل بیارمو بگم من عاشقه ویولونم تازه وارد این عرصه شدم و عاشقترم میشم.کلا من با خوده ویولون زندگی میکنمو با صداشم اشک میریزم.شمارو هم از صمیمه قققققلبم دوستون دارم.بای

 • سلام و خسته نباشید
  من میخوام تازه شروع کنم و میدونم که ویولن سازی نیست که به راحتی و پیش هر استادی خوب یاد بگیرم.میخواستم منو راهنمایی کنید و آموزشگاه یا استاد خیلی خوب تو تهران معرفی کنید آخه اونقدر آموزشگاه زیاده که واقعا انتخاب وپیدا کردن استاد خوب سخته و من دوست ندارم چند تا آموزشگاه عوض کنم.

 • سلام من چپ دست هستم آیا محدودیتی برای یادگیری ویولون برام وجود داره؟
  (اگه میشه یه آموزشگاه خوب در تهران برای آموزش ویولون معرفی کنید)

 • سلام از مطالب خوبتون خیلی استفاده کردم
  من حدود دو ماهه که نواختن ویولون رو شروع کردم اما هنوز رویه اهنگ اول موندم دلیلش اینه که نمی تونم باضرب مترونوم هماهنگ بشم.ایا مشکلی وجود داره یا یه مسئله ی عادیه؟
  لطفا منو راهنمایی کنید.مرسی

 • این موضوع ممکنه که دلایل مختلفی داشته باشه که متاسفانه من بصورت غیرحضوری نمی توانم قضاوتی در اینباره داشته باشم، اما در رابطه با مترونم می تونین به این نوشته من مراجعه کنید:http://www.harmonytalk.com/id/62

 • سلام من برای یادگیری ویلن به دنبال یک آموزشگاه و استاد خوب در تهران هستم همچنین می خواهم یک ویولن نیز بخرم اما نمی دانم چگونه یک ویولن خوب بگیرم لطفا مرا راهنمایی کنید متشکرم از لطفتان

 • سلام
  خیلی ممنون از سایت بی نظریتون
  من دوسال پیش توسط استاد تا تمرین۳۹کتاب ل ویلون جلو رفتم
  و دیگه به خاطرمشکلات نرفتم
  وحال به استاد دسترسی ندارم
  میتونم به تنهای شروع کنم؟
  لطفا راهنمایم کنید
  ممنون

 • سلام میکنم به شما علاقه مندان به ساز ویولن،من شش ماهی میشه که نواختن ساز ویولون رو شروع کردم و الان خیلی از آهنگ ها رو میتونم یزنم من فقط یک ماه کلاس ویولون رفتم و اونم خیلی جالب نبود نبود اما تاثیر گذار بود چون اصولش رو یاد گرفتم و از اون ب بعد هم خودم با تلاش خودم و گوش کردن به آهنگ های مختلف و مخصوصا کنسرت های یانی و اجرای های آقای سامویل یروینیان تونستم به پیشرفت خوبی در زمینه ی ویولون برسم البته من از قبل هم آهنگ سازی با کامپیوتر رو کار می کردم و الان هم به صورت حرفه ای این کار رو بلدم آهنگ های مختلف رو ساختم ؛ می خواستم اینو رو به شما هایی که اینو دارید می خوند بگم که استاد و کلاس رفتم خوبه اما مهمترین چیز علاقه ی خود آدمه و اینکه موقع ای که از ساز خسته میشه و پشیمون میشه اصلا فکر ترک این ساز رو به سرش نیاره و بازم برای رسیدن به وان هدفی که داره بازم تلاش کنه و اصلا نا امید نشه و تا آخرش ادامه بده چون هر کاری اولش سختیه زیادی داره اماوقتی یاد بگیری دیگه همه چی برات شیرین میشه و دیگه تلخی در کار نیست
  من همه ی کار هام رو خودم به تنهایی و با علاقه انجام میدم و امید دارم که میتونم و حتما هم همین طوره.
  خلاصه اینکه باز سازتون و هر صدای دلنشین دیگه باید گریه کنید تا این صدا برای همیشه توی ذهن شما بمونه و دیگه بیرون نره.
  این چیز هایی که من حقیر برای شما عزیزان نوشتم فقط و فقط تجربیات خودم بود که ازشون نتیجه ی دلخواهم رو گرفتم راستی اصلا نگران نباشید که از پس بعضی چیز ها بر نمیاید چون این ذات ادمهاست اما با یه خورده تلاش میشه به همه چی دست پیدا کرد.
  اگه خواستید می تونید به ایمیل من پیام بدید من مشورت کردن با دیگران و کمک کردن به اون ها رو خیلی دوست دارم
  راستی یه چیز دیگه : به همه چیز *دقت* کنید…..

 • salam mamnoon az rahnamayit man tasmim daram violon bekharam vali nemidonam baraye mane tazekar che violoni ba che gheymati khobe age mishe dar in mored yekam rahnamayim kon.be violon kheyli alaghe daram va mikham hatman yade4sh begiram. mamnoon

 • سلام من ۲۱ سالمه و حدود ۲ ساله که ویولن تمرین می کنم ولی استادم اصلا ازم راضی نیست و میگن که باید روزی حداقل ۷ ساعت تمرین کنم!من هم خیلی دلسردشدم مخصوصا این که نت ها هم کسل کنندن.من کتاب های ل ویولن۲،ولفارت و هریمالی رو کار میکنم.حس می کنم که خیلی خیلی دیر ویولن رو شروع کردم و دیگه نباید ادامه بدم!من ویولن رو خیلی دوست داشتم ولی الان دیگه صدای این ساز تو موسیقی ها بهم استرس میده.ضمن این که استاد من خیلی سختگیر و بداخلاق.حتی اگر خوب بزنم هم تشویقم نمیکنه !به نظرتون ویولن رو بذارم کنار؟من خیلی ناراحتم

 • در رابطه با روش و میزان تمرین قبلا در سری مقالات نوازنده و تمرین توضیح داده ام که با مراجعه به صفحه شخصی من در سایت می تونین آنها را مطالعه کنید و در رابطه با سن یادگیری هم به لینک زیر مراجعه کنید، در مورد آموزش و مسائل مرتبط با آن می توانید به گفتگوهای انجام شده در قبل به بخش مصاحبه و گفتگو مراجعه کنید:
  http://www.harmonytalk.com/id/2181

 • ببین عزیزم ویولن یه ساز مشکله من خودم یه ساله دارم میرم سر وضعیت C روی سیم چهارم تو کتاب ل ویولن مشکل داشتم استاد منو اورد اول کتاب یه نفر دیگه کتاب چهار بوده اومده کتاب یک به خدا راس میگم منم نا امید نشدم چه فایده داره ۴ تا کتاب بری جلو ولی هیچی نفهمی دلسرد نشو ویولن یه سازی هست که اگه یادش بگیری خیلی پیشرفت میکنی خیلی قشنگه حیفه دلسرد نشو هیچ سازی اینقد کامل نیست

 • سلام,خیلی خوشهالم که این سایت به طور اتفاقی پیدا کردم,من حدود ۵/۱ ساله که دارم نواختن تارو تمرین میکنم,الان احساس میکنم که علاقه زیادی به نواختن و آشنایی با دنیای ویلون پیدا کردم و به خاطر اشگشتان بلند و استیلی که دارم هم فکر میکنم بتونم تو دنیای این ساز زیبا جایی پیدا کنم ,از طرفی نمیتونم تارو کنار بزارم چون احساس خاصی بهش دارم,و استادمم میگه فعلا نباید نواختن ویلونو با توجه به تجربه کمم در نواختن تار و همراه با هم شروع کنم. میخوستم نظر شما و هر کسی که ایده ای در مورد مشکل من به ذهنش میرسه رو بدونم لطفا. چون با توجه به سنم احساس می کنم دارم زمان رو برای یادگیری از دست میدم.مرسی

 • مانعی از بابت یادگیری دو ساز همزمان وجود نداره، چنانکه برای مثال مشاهده می کنین در دانشگاههای موسیقی دانشجویان علاوه بر یادگیری ساز تخصصی، نواختن پیانو را هم فرا می گیرند

 • ممنون از پاسختون, میخواستم بدونم میتونم یادگیری این سازو با استفاده از منابع خودآموز و مطالبی که شما اینجا قرار دادین میتونم شروع کنم یا اینکه حتما باید در حضور یک استاد دست به این ساز زیبا ببرم؟ چون اگه بخوام همراه یک استاد ویلون شروع کنم با توجه به شرایطم باز هم باید صبر کنم.و سوال دیگه اینکه چون من تارو به صورت شنیداری آموزش دیدم و هنوز به سلفژ تسلط ندارم برای ویلون چه طور باید شروع کنم؟

 • یادگیری خودآموز ویولن نتیجه بخش نبوده و حاصلی نخواهد داشت. مسائل مربوط به نواختن وویولن را نیز در جریان آموزش فرا خواهید گرفت

 • با سلام
  من از نوجوانی علاقه زیادی به ویولون داشتم

  ولی در اون زمان نه کلاسی بود و نه سازی

  برای خریدن، حالا ۳۳ سال دارم و مدتی

  مردد هستم که آیا ویولون دست بگیرم یا

  سراغ ساز دیگه ای برم. متاسفانه در محل

  زندگی من تازه کلاس ویولون بر پا شده و

  حتما استاد مجربی هم نداره .

  ممنون از زحمات دلسوزانه شما

 • slm.kheyli khub bud.be dustaye khubam tosiye mikonam age alage darid hatman donbalesh berin.man gabl az inke yad begiram hame migoftan sakhte vali vagti raftam didam sakht nist.dar morede khastegi ham age ye ruz be violon fek nakonid fardash khod be khod ba alage mirid sare violon.

 • با سلام
  من ۲۷ سالمه تازه شروع کردم.اما استادم تو همین ۲ جلسه که ۱ اهنگ به من اموخت.البته قبلا حدود ۷ سال گیتار می زدم.استادم گفت خیلی با استعدادی و خیلی از پیشرفتم تعریف کرد.می خواستم بدونم این تعریفها واقعی است یا به نظر شما برای یادگیری ویولن دیر است؟

 • برای یادگیری دیر نیست اما این تعریف ها غیر واقعی است و از آن غیر واقعی تر آموزشی است که در طی دو جلسه به نواختن یک آهنگ ختم می شود.

 • سلام:چندماهی است درمنزل ویلن تمرین میکنم تعدادی سی دی هم دارم ولی پیشرفت کم است.چون علاقه زیادی دارم لطفأ مرا راهنمائی بفرمائید. البته درمنزل وبدون استاد

 • در این شرایط، رها کردن ویولن بهترین راهنمایی است، هر چند که شاید ناراحت کننده باشد و نا خوش آمد برای شما.

 • salam be dustan azizam . man az bachegi ashege saze violen budam begadri ke khodam az hamun 7 salegi shuru be kar kardan kardam ta tunestam ye saze violen begiram vaalan 17 salame man ta 2sal pish 6 melyun kharje amuzesham kardam va 8 sal tuye sarma va garma be hadafam edame dadam vaalan daram natijasho mibinam na ba pul bedast avordan va kelas khususi gozashtan hataman az shagerdam ham pul nemigiram . man ba shad kardane dele pedar madaram va ham noam shad misham . age shoma harfaye mano shenidid mesleman be hadafetun adame bedin. ba arezuye movafagiyyat . i love you siyamak khahani .

 • سلام من یک ساله که دارم ویولن میزنم بیشتر مشکلم رو اینه که نمیتونم خوب صدا ها رو تشخیص بدم به نظرتون باید ویولن رو کنار بزارم اخه استادم رو این تکنیک خیلی حساسه من عاشقه سازمم

 • سازتون رو تا مدتی پرده بندی کنین تا با صداها و حدود فواصل انگشتان در سازتون آشنا بشین واگر تونستین هم کلاس سلفژ هم برین.

 • سلام من ۲۸ سالمه خیلی دوس دارم ویولون یاد بگیرم ولی نمیدونم واسه شروع دیره یانه.
  اگه روزی ۲ ساعت تمرین داشته باشم چقد طول میکشه نواختن آهنگ هارو یاد بگیرم؟

 • salam va khaste nabashid. 1soal dashtam. mikhastam bedoonam 1pesare 18 sale ba estedade motevasset betore mamool cheqad tool mikeshe ta tori sedaye violino dar biare ke atrafianesh lezzat bebarand. manzooram zadane ahanghaye mokhtalef nist, manzooram jese sedaye hasel ast. mamnooon.

 • در این رابطه مسئله مهم آموزش دیدن شیوه و راهکار صحیح آرشه کشی است که منجر به صداگیری مطلوب می گردد و سن و استعداد در درجه دوم اهمیت در این رابطه هستند و برای این موضوعات هم نمی توان زمان پیش بینی کرد

 • salam ostad. man hudude 1salo nim hast ke violin classic kar mikonam, vali gheir az classic, melody haye pop ro ham dust daram, aya man dar kenare classic bayad amuzesh haye pop navakhtan ro joda yad begiram? Ya ba hamun technik haye classic mitunam pop bezanam? 

 • سلام من فقط ی ماه رفتم کلاس
  ولی بخاطر شرایط مالی نمیتونم ادامه بدم
  میشه ی cd آموزشی بم پیشنهاد کنید تا یاد بگیرم ی cd خیلی خیلی خیلی خوب

 • من الان ۱ ساله که دارم میرم کلاس ویالن.۱۶ سال هم سن دارم.اما هنوز نمیتونم صدای خوبی ایجاد کنم.اگه راهنماییم کنید ممنون میشم.

 • یه سوال دیگه:استاد من برای جای انگشتام روی ساز چسب زده.نه تنها برای من.بلکه برای تمام هنرجو ها.میخواستم بدونم که این کاره درستیه؟

 • سلام من دیشب ویولن خریدم. اما نمی تونم کلاس برم.فروشنده هم گفت آرشه باید توسط استاد کوک شود. الان هرچه آرشه را روی سیم ها می کشم هیچ صدایی نمی دهد. باید چکار کنم؟

 • سلام من پنجاه سال دارم بسیار صدای ویولن را دوست دارم وتازه برایم ویولنی عالی هدبه آورده اند آیا در این سن هم می شود نواختن را یاد گرفت . کسی نمونه ای را شخصا سراغ دارد؟

 • فراگیری در هر سنی بشرط نداشتن بیماری های ذهنی چون آلزایمر امکان پذیر است، اما میزان، سرعت، دقت درک مسائل و نیز نرمی مفاصل از مسائلی است که باید به آن توجه داشت؛ هر چند توقع و خواستگاه افراد از مفاهیم متفاوت است.

 • اقای (نوربخش)استاد من برای جای انگشتام روی ساز چسب زده.که جاهاشون یادم نره.۱ سال بیشتر هم کلاس ویالن میرم.میخواستم بدونم که چسب زدن روی ساز کار درستیه؟اگه کار درستیه تا چه زمانی باید روی سازم باشه؟

 • پرده بندی ویولن برای مدت محدود ایرادی نداشته و کمک به سریع تر یادگیری شما خواهد نمود. در رابطه با صداگیری شما نیز باید روش آرشه کشی شما تصحیح گردد.

 • سلام .من اموزش ویولون رو میخوام شروع کنم .و چپ دست هستم .ایا باید ویولون رو مثل راست دستها بگیرم یا باید ویولون رو تغییر داد .لطفا راهنمایی کنید.

 • سلام اقای نور بخش.ساز من چهار چهارمه.انگشتای دستم هم کوتاه هستن.موقع تمرین کردن انگشتام درد میگیره.میخواستم بدونم نیازی هست که ساز کوچیک تر بگیرم یا نه؟(ممنون)

 • نیازی نیست که برای انگشت گذاری بیش از اندازه بر گریف فشار وارد کنید، اما در هر حال ساز شما باید از دسته ای متناسب با فیزیک بدن شما برخوردار بشه و از این بابت باید کنترل بشین

 • سلام من دو ماه و خورده ای هست که میرم کلاس . مشکل آرشه دارم آرشم هم کج میره هم سیم ها با هم قاطی میشن.واقعا نمیدونم چی کار کنم اگر میشه راهنماییم کنید

 • سلام جناب نوربخش
  ضمن تشکر از مطالب ارزندتون
  من ۲۳ سالمه امکانش هست با قدم گذاشتن در این وادی[ویولن] بتونم موفق بشم با توجه به اهمیت سن در یادگیری این ساز…
  چنانچه راهنمایی کنید ممنون میشم.

 • خانم افسانه،شیوه آرشه کشی شما باید تصحیح بشه،
  خانم پری، برای ویولن بهتره راست دست باشین، هرچند افراد چپ دست هم توانایی خوب نواختن ویولن را دارا هستند.
  آقای محمد به در این رابطه به گفتگوی”برای یادگیری دیر نیست” در همین سایت مراجعه کنین

 • سلام از بابت مطالب خیلی خوبتون تشکر میکنم ,میخواستم بگم چطور میتونیم از ویلن صدای لطیفی بگیریم؟ایا راه حلی داره ؟ممنون

 • سلام من ۵ سال ویولن میزنم متاسفانه دو سه بار هم مجبور شدم استاد عوض کنم الان استادم روی ارشه گرفتنم خیلی تذکر میده هرقدر هم درستش میکنم وسط قطعه باز انگشتام بلند میشه دیگه نمیدونم چیکارش کنم.
  در حال حاظر مازاس میزنم ولی دیگه خیلی داره سخت میشه دارم یواش یواش از انتخابم پشیمون میشم میشه راهنمایی کنین توی این مقطعه چجور باید تمرین کرد؟من واقعا حتی اگر هم وقت کنم روزی دو ساعت بزنم توانشو ندارم خسته میشم.یه راهنمایی دیگه میخوام این کتابایی که میزنم مثلا همین مازاس اجراشو هم گوش کنم ولی جایی پیدا نکردم ممنون اگه سایتی سراغ دارین بهم معرفی کنید.
  با تشکر

 • در رابطه با شیوه نگهداری آرشه به قسمت دوازدهم این سری مقالات و در رابطه با تمرین به سری مقالات نوازنده و تمرین من مراجعه کنید. اما بطور کلی، رسیدگی دقیق به مشکلات شما از راه دور قابل رسیدگی و حل اشکال نخواهد بود.

 • salam, man kheyli b violon alaghe daram va mikham kelasash hatman sherkat konam, vali dast chapam, mikhastam bedoonam moshkeli ijad nemikone, chon ghesmate chanegiresh makhsoose dast rastast! mamnoonam?

 • سلام استاد چندتا سوال داشتم
  ۱-تفاوت سیمهایی که با حروف مختلف نشونشون میدن چیه مثلا
  g-string یاc-string
  ۲-هارمونیک طبیعی که صدای صوت مانند داره به چه درد میخوره و در اجراها چقدر کاربرد داره
  ۳-آیا در ویالون هر ۱۳ پوزیسیون کابرد داره چون از پزیسیون ۶ به بعد اون قدر انگشت به سمت خرک میره که دیگه دست آدم به به انتهای گریف میرسه و دیگه نمیشه جلوتر رفت

 • G,D,A,E اسامی سیم های اول تا چهارم ویولن هست. برای آشنایی با کاربرد هارمونیک ها می تونین به قطعات ویولن مانند کنسرتو شماره یک پاگانینی مراجعه کنین، جواب شنیداری سوال سوم نیز با شنیدن همین نمونه مشخص خواهد شد.اما برای آشنایی و چگونگی اجرای پوزیسیون های بالاتر ویولن می تونین به قسمت های بعدی همین سری مقالات مراجعه کنید.

 • همانطور که از نام این مقالات بر می آید؛ این سری مقالات ناظر بر “اصول” نوازندگی این ساز است، جایی که بیشترین میزان مشکلات هنرجویان از آن سرچشمه می گیرد و کمترین دقتی تاکنون بر آن شده است و بر عکس درغرب، در زمینه نوازندگی ویولن بیشترین تحقیقات مدرسین و متخصصین بر موضوع PRINCIPLES OF PLAYING VIOLIN متمرکز است. ضمن اینکه در هیچیک از شاخه های علوم اصول، ابتدایی تلقی نشده و همه چیز برگرفته از اصول است و این موضوع نیاز به فرهنگ سازی در مخاطبینی با دیدگاه شما دارد. به هر حال در صورت نیاز به مطالب پیشرفته نیز می توانید به صفحه شخصی من مراجعه کرده و سلسله مقالاتی چون ادیت در ویولن و… را مطالعه بفرمایید.

 • سلام من شبش ماهه که ویالون خریدم ولی هنوز هیچ کلاسی نرفتم! من هرجاکه دیدم وقتی آرشه رو روی سیم ها می کشن صدای ویولن در میاد. من امتحان کردم اما نشد…! یعنی مشکل از ویولنه؟؟!!

 • ببخشید میشه توضیح بدین چجوری باید به آرشه کلیفون زد؟ کلیفون دارم ولی طرز استفاده اش رو نمیدونم خواهش میکنم راهنماییم کنید… ممنون

 • سلام از سایتت ممنونم. الان من بیست و یک سالمه و تازه میخوام ویولون زدن رو شروع کنم. دانشجوی نرم افزار هم هستم .اما میترسم که میتونم با این همه مشغلیه که توی دانشگاه و کار دارم میتونم به عشقم هم برسم یا نه؟ اگه شما هم برنامه نویس وب و هم یه نوازنده باشین واقعا میتوننین کمکم کنین.

 • سلام،۲۳سالگی شرو کردم.تقریبا ۷ماهه،۱۸سالم که بود به ویولن علاقه مند شدم ولی دنبالش نرفتم تا الان.استادم خیلی جدیه وحتی چندبار منو دعوا کرده،توخونه بهترمیزنم تا جلوی استاد چون از اول ازش ترسیدم هروقت میرم کلاس استرس دارم ودستم جلوی استاد میلرزه واسه همین تا حالارضایت کامل از زدنم جلوی استاد ندارم. ولی من به عنوان استاد قبولش دارم ودلسرد نمیشم ونه سازم ونه استادمو عوض نمیکنم چون دوسشون دارم.

 • سلام. من حدود ۲ ساله که ویلن رو شروع کردم. واقعا هم دوستش دارم و از انتخابم راضی هستم. با اینکه ۲۷ سالمه و ممکنه دیر باشه. اما تا الان که خوب دارم پیشرفت می کنم. با سایتتون هم اتفاقی آشنا شدم و خیلی لذت بردم. امیدوارم موفق باشین

 • سلام استاد خسته نباشید من ویالون کلاسیک کار میکنم خواستم برم سراق دستگاههای ایرانی سر گیجه گرفتم تو یه کتاب سر کلید دستگاه شور فقط یه فاسوری گذاشته تو یه کتاب دیکه سی بمل ,می بمل ,ر کرون!یه کتاب جامع هم گرفتم به اسم” ردیف های میرزا عبد الله برای سنتور” خیلی از گوشهای دستگاهای مختلف کلیدشون مثل همه مثلا دستگاه شور و سه گاه خیلی جاها هر دوشون با سی بمل می بمل لا کرون رکرون شروع میشن از همه جالب تر اینه که تمام قطعات کتاب نه دیرند دارن نه میزان بندی !!!احتمالا نوازنده باید علم غیب داشته باشه بدونه قطعه رو چند چندم اجرا کنه گامهاش هم که اصلا با اصول گام بندی مطابق نیست اگه در باره دستگاهای موسیقی سنتی کمی توضیح بدید ممنون میشم

 • salam be hameye alaghemandan be honar,zem arze khaste nabashid be kasani ke in site ro modiriat mikonand,mikhastam beporsam ke aya baraye mesal zar zadan ba pa hengam navakhtan va ya zadan barchasbruye dasteye violon braye tad girie behtar baese adat nemishe ke ba@dha ke varede sathe herfeyi mishim baramun moshkelsaz beshe?lotfan soalamro javab bedin aghaye nur bakhsh.montazeram.mamnun.

 • سلام . من تازه امروز با سایتتون آشنا شدم سوالی داشتم . اینکه برای یادگیری روزی چند ساعت تمرین لازمه تا یه شاگرد مبتدی بتونه یه آهنگ درست و حسابی بزنه ؟

 • پرده بندی و اجرای ضرب پا همراه با مترونم در صورتی که بدانید که به چه شیوه ای تمرین کنید مفیدهست

 • خیلی سپاسگذارم از جوابتون ولی در حال حاضر استاد بنده پس از ۱۶ سال تجربه هنوز هم متاسفانه نتونستن ترک عادت کنن به طوری که بدون ضرب پا زدن نمیتونن بنوازن چون هر موقع من دقت کدم(حتی غیر زمان تمرین با من)این بزرگوار این عمل رو انجام داده.خوب این عادت قائدتا” یه جایی مشکل ساز میشه و خوب از طرفی هم به نظر من این عادت برای یک حرفه ای جلوه خوبی هم نداره و من اصلا” دوست ندارم این عمل برای من هم عادت بشه.

 • سلام.من گردن خیلی بلندی دارم برای همین بعد از ده سال هنوزم به یه استیل راحت نرسیدم.بالشتک مخصوصم خریدم ولی بازم نتیجه نمیده کلافه شدمواگر کسی راه حلی داره به شمارم زنگ بزنه.۰۹۱۲۷۱۴۲۸۷۲

 • salam webetun kheili takhasosiye
  hala mishe ye matlabaee darbareye dastgahaye ahanga bezarin?
  man ye ahang gush midam hanuz nemitunam tashkhis bedam tu kudum dastgahe ya chand chandome!
  chijuri bayad befahmam??
  mamnunam misham age gozashtin behem khabar bedin chon man ziad net nemiam
  mamnoon

 • باسلام ما امکانات اموزشی نداریم خواهشمندم چگونگی پا زدن های مختلف در هر میزان را برام بفرستیدوهمینطور نحوه استفاده از مترونوم ترا خدا این کار را بکنید.ویا کتابی برام معرفی نمایید. با تشکر

 • سلام..من یکسال و نیم میشه ویولن میزنم..اما تمرینم کمه و تاحالا ۴ بار استاد عوض کردم که هر کدوم یه جور اموزش دادن..گیج شدم..یه کم درسام زیاده و تمرینم کمه.به نظرتون تمرین کم باعث شده ضعیف عمل کنم یا عوض کردن استاد..اگه امکانش هست ایمیلتونو داشته باشم..ممنونم

 • سلام امروز خیلی اتفاقی با سایت شما اشنا شدم خیلی عالیه میشه به من کمک کنید من هم ویلون هم سه تار رو خیلی دوست دارم ۲۳ سالمه نمی تونم بین این ۲تا یکی روبرای اموزش دیدن انتخاب کنم به نظر شما کدوم بهتره

 • سلام من یه ساله دارم میرم کلاس سه تار من به ویولن علاقمند شدم هم خیلی سه تار وهم ویولن دوست دارم به خدا نمیدانم جیکار کنم بنظر شمااکه ویولن برم احساسم به سه تار کم نمیشه؟۱۲سالمه

 • سلام من خیلی از بچه گی علاقه داشتم ولی به دلیل مخالفت مامانم در صورت علاقه بابام نتونستم برم ولی حالا ۲۲ سالمه شروع کردم ولی به دلیل پیشرفت کم نامید شدم چکار کنم به نظرتون؟ مرسی

 • به شکل غیرحضوری و با یک کامنت شما نمی تونم پاسخی در این زمینه بدهم که مشکل از شماست یا کلاستون یا چیز دیگر

 • اقای نوربخش ایمیل کسایی ک بخاطر مشکلات مالی یا کمبود امکانات نمیتونن این ساز رو یاد بگیرن رو خوندم و درحالی ک از شما راهنمایی میخواستن کاملا ناامیدشون کردید من ازاین دسته هستم و برای این ساز میمیرم اما نمیتونم بزنم اما باید بدونید ک من ناامید نمیشم.

 • این که پس از شش سال و بعد شمارگان ۲۲۰ کامنت و در روز اول نوروز شاهد پاسخگویی من به نظرتون هستید، فکر می کنم از میزان تمایل من به آموزش علاقه مندان درکی بدست بیاورید. به عنوان فردی که اولین بار نویسنده مقالاتی جامع و تخصصی و عمومی در حوزه فارسی زبانان می باشد و البته احتمالا از دید شما در جهت مایوس نمودن افراد! باید توجه داشته باشد که برای شروع هر کاری در جهت صحیح باید از طریقه درست حرکت کنید و یادگیری ویولن از طریقه خودآموز نتیجه بخش نخواهد بود. امتحان این کار با وجود راهنمایی انجام شده را به شما وامی گذارم هرچند سطح خواستگاه و غایت نهایی افراد متفاوت است. موفق باشید…

 • باتشکر ازمطالبتون……
  کسایی که علاقه به اجرای پاساژهای سریع و کوله هاوترمولو و…..دارند،
  ۱ تمرینات آرپژ رو مدام کار کنند
  ۲ اتودها بی نهایت مهم هستند…….
  شالوده ی کتاب های ویولون تو تمرینات اتود و گام خلاصه میشه
  البته تئوری هم ازجایگاه ویژه ای برخورداره،تاچیزی رو نفهمی و درک نکنی،نمیتونی خوب اجراش کنی……بازم تشکرررر….

 • سلام.باتشکر از مطالب خوبتون من ۱۵ سالمه وتازه شروع به زدن ویالون کردم واقعا دوسش دارم وتااونجای که میدونم علاقه شرط اول در موسیقیه مخصوصاویالون اگه بهش علاقه دارید شروع کنید.

 • سلام ی سوال. داشتم میخواستم بدونم که برای دست کرفتن ارشه حتما باید انکشت کوجک خم باشه و امکانش هست که انکشت کوجک رو صاف کرفت ؟؟ابا مشکلی در ساز زدن به وجود نمیاره؟؟؟؟
  لطفا حتما جواب رو بع ایمیلم بفرستید

 • سلام اقای نور بخش ممنون که ب سواام جواب دادید من هکسایی رو که درباره نحوه کرفتن ارشه کذاشته بودید دیدم و دیدم که انکشت کوجک صاف فرار کرفته بوداما استاد من اصرار دارن که انکشت باید خم باشه تو رو خدا بکید جی کار کنم من هر کاری کردم نتونستم انکشت کوجیکمو خم کنم وفتی اونو خم میکنم انکشت شصتم هم حالتش به هم میریزه یه راه حل بهم بکید واقعا به کمکتون احتیاج دارم ممنون میشم ازتون اکه کمکم کنین…
  فعلا

 • فاطیما به “”متن”” مقاله دوازدهم دقیق نگاه کن. من کاملا توضیح دادم در این رابطه و انتظارم این هست که به نوشته ام همراه با عکس ها دقت بشه. مشکل از بی حوصلگی و عدم دقت هست. بازهم اگر نفهمیدی میتونی یک جلسه وقت بگذاری تا به شکل حضوری در اموزشگاه من بررسی کنم

 • سلام استادمن خیلی خوشم از نواختن ویولن میاداما توی شهر ما اموزشگاه موسیقی نداریم .
  میتونم ازdvdهای اموزشی کمک بگیرم تا یاد بگیرم؟

 • سلام اقای نوربخش خیلی ممنون که به سوالم جواب دادید.
  میتونم از شما خواهش کنم اگه نوعی DVD سراغ دارید منو راهنمایی کنید ممنون می شم از کمکتون.

 • سلام من علاقه خیلی شدیدی به زدن ویولن دارم ولی پدر و مادر راضی نمیشن که من ساز بزنم شما بگید من چیکار کنم که اونها بزارن

 • سلام. وقت بخیر .من ۳ساله که ویولن کار میکنم سایر همکلاسی های من اکثر تازه شده یک سالو نیم که ویولن کار میکنن. تقریبا می تونم بگم که بیشتر از ۱۰ یا ۱۲ درس نیست که من جلوتر از اونا هستم در واقع دارن همه ی کتاب هارو یکی پس از دیگری تموم میکنن. ومن هم دارم در توانایی خودم شک میکنم.اصلا ایا کتاب تموم کردن میتونه دلیلی بر پیشرفت کردن و بهتر یادگرفتن باشه؟

 • سلام
  من قبلا ویلون کارمیکردم
  ولی چون فاصله افتاده یادم رفته که انگشت چهارم در حالت بمل کجا قرار میگرفت
  نزدیک به انگشت سوم میشد؟
  یااز حالت بکارش جلوتر میومد؟ ودورترازانگشت سوم قرارمیگرفت
  سپاسگذارم

 • سلام به همهی دوستانیکه ویلنیست هستن من یه دختر ۱۵ ساله ای هستم که خیلی ویلن را دوست دارم واز خدا میخواهم که یکی از نوازنده های ساز ویلن بشوم و در گروه ها ویلن بزنم……………یادتون نره دوستانم ویلن سازه شختیست ولی با تمرن زیاد میتوانید بهترین ویلن زن شوید ولی خیای هم اسونه…دوستون دارمموفق باشین****

 • سلام استاد وقت بخیر روزگار همگی شاد
  من ۳۲ سال دارم بعد از مدتها مادرم راضی شدند من ساز ویولن رو آموزش ببینم اما یه مشکلی هست تقریبا نزدیک به ۴ ساله که تشنج دارم و از داروهای ضد صرع استفاده می کنم همانطور که می دونید این قرصها سنگینند و برتمرکز ذهن تاثیر دارند میتونم موفق بشم؟
  ممنون

 • به امر مورد علاقه تون برسید طی زمان پیشرفت می کنین و از سطوح بالاتری لذت خواهید برد. موفقیت معانی و سطوح و معیاری های متفاوتی دارد و افراد توان یکسانی ندارند.

 • من شش ماه کلاس رفته ام ۵۲ سال دارم بیشتر آهنگهارا میزنم ویولن مشقی من ۷۵۰۰۰ تومان است که یک تکه آن هم شکسته بوده است . قبل از هر اجرا اول با انگشت راست روی سیم بنوازید سپس با آرشه

 • با سلام و خسته نباشید من دانشجوی دندان پزشکیم و دروسم بسیار سنگین هستن دو سال ویولن زدم اما رهاش کردم بنظرتون با توجه به حجم سنگین درسام میتونم بازم شروع کنم؟

 • من نزدیک به سه ساله که ویولن میزنم. تقریبا یکی دو ماهه که شونه سمت چپم موقع ساز زدن بدجوری درد میگیره. به طوریکه هر یکی دو دقیقه باید نرمش انجام بدم. استادم گفتن برم دکتر شاید مشکل از ویولن نباشه. اما تا به امروز وقت رفتن به دکتر نداشتم. ممکنه مشکل از شولدر ویولن باشه؟ یا حتی برخورد قسمت چوبی ویولن با ترقوه م؟

 • سلآم خیلی ازتون ممنونم آقای نوربخش…. من ۱۷سالمه ودرحد جنون به ویالن علاقه مندهستم میخوام کلاس برم ودر سبک کلاسیک این ساز زیبا رو فرابگیرم میشه مختصرن بهم بگید که تفاوت سبک پاپ و سبک کلاسیک در چیست؟!  واینکه برای تدریس این ساز چند سال باید نوازندگی کنم؟؟؟؟
  .
  .
  باتشکر ازشما ومطالب گرانقدرتون!!!

 • . navazande zamani be movafaghiat mirese ke dalile va manteghe reayate nokate bala ro bedone va ba manteghe khodesh besanje va dark kone na inke ro hesabe harfe moaresine in saz ke 99 darsad mantegheshon baray reayate nokate bala be insorat gofte mishe ke osolesh ine va khode modares dalile in osolo nemidone. 2. tanasobe dast va angoshtane ensanha ba ham motefavete va be in dalil tebghe dalayele manteghi ke hadafesh residan be fazike tabiyiye dast hengame gereftAne saz va navazandegi hast gereftane saz baraye hAr fardi nesbat be fiizike badanesh tarif mishe/ didane filmhaye amozeshi va shiveye gereftane violon tavasote behtarin navazandegane donya nabayad olgole shoma bashe chon har dasti ba tanasobe khodesh roye arshe gharar migire. nokate kelidi hich vaght dar chand jomle kholase nemishe agar dostani hastand ke ba nazare man movafegh nistan mitonan be man email bezanan ta tamame dalayel va manteghamo barashon kamel tozih bedam ta kamelan in mozo ro bepazirand ke saze violon dige jozve sazaye sakht nabayad moarefi beshe chon to gharne 21 hastim va bejaye 10 saat tamrin faghat be 30 daghighe tafakor va 15 daghighe tamrin niaz darim ta . arash_mardanian@yahoo.com

 • to gharne 21 violon jozve sazaye sakht moarefi nemishe. bejaye 10 saat tamrin be 30 daghighe tafakor va 10 daghighe tamrin niaz hast. dar sorati ke dalil va manteghe reayate nokate kelidi ro bedonid bedone shak movafagh khahid shod .

 • متاسفانه شما به حدی از بلوغ فکری و شناخت هنری نرسیده اید که اداب صحبت با یک هنرمند و مدرس دانشگاه را بدانید و نیز قدر اطلاعات فراوان و ارزشمندی که با زحمت فراوان و بی منت در اختیار شما گذاشته شده بدانید. از پاسخ به افرادی با سطح شما معذورم.موفق باشید

 • براووو پاسخ شما کاملا روشن بود چون کاملا دکتراحمدی نژادی بود احمدی نژاد هم درپاسخ سوالات سه تا جواب داشت یکی سوال رو به سوال کننده بر میگردوند و ازش میپرسید دومی اگر نمیشد بهش می گفت جواب ابلهان خاموشیست سومی هم از خودش تعریف میکرد و برای خودش نوشابه باز میکرد و میگفت من استاد دانشگاهم و من خودم نابغم
  شما روش دوم و سوم را انتخاب کردین
  من مطمئن نبودم که شما پایتان به استودیو و صحنه نرسیده ولی با جوابی که دادید مطمئن شدم که حدسم درست بوده در این مملکت کسی که پایش به آب نرسیده شنا درس میدهد و کسی که پایش به استودیو و صحنه نرسیده در دانشگاه درس میدهد البته همه اینها به خاطر این است که مادرزادی نابغه و هنرمند است
  آقای محترم امروز عصرارتباطات است و دوره پنهان کاری ها تمام شده در این کشور خیلیها در خانه شان نابغه و درکلاسهایشان هنرمند هستند ولی جرات ندارند در یک ارکستر هم ساز بزنند چه برسه به تکنوازی

 • ضمن تشکر از مقاله شما به نظر من استفاده از بالشتک برای نوازندگان گردن بلند موضوعی ضروریه که از درد گرفتن گردن و بیماری در اشخاص جلوگیری میکنه

 • باسلام. ویولن من (به خصوص سیم ۳و۴) صدای بدی میده و وقتی آرشه میکشی انگار اره روی یک سطح زبر میکشی ونرم وروان نیست. البته چند ماهه که ویولن میزنم. سازم از این چینیهای ۳۰۰ -۴۰۰ تومنیه. جهت اطلاع کولیفونم ازاین ارزوناس و موهای آرشه چون یه بار شستمش پهن وای نمیسته و مثل لوله جمع میشه و سیمها هم فابریک خودش سازه. نمیدونم ایراد از کجاشه. میشه راهنماییم کنین با خرج کم چکار کنم که صداش بهتر شه. باتشکر

 • استادم همیشه از زاویه ویلنم ناراضیه، تازه متوجه شدم زاویه ایده آل با زمین سنجیده میشه.
  خیلی ممنون از مطلب مفیدتون.
  توکامنتا شخصی به نام A نظر داده و حرفایی زده.
  جناب A
  امیدوارم نوشته منو ببینی،
  بد نیست بدونی که معلمی و آموزش، یک چیزه، نوازندگی یک چیز دیگه!
  کسی که از اصول اطلاع داشته باشه و بتونه درست توضیح بده و بنوازه و صبر و تحمل اشتباهات شاگردو داشته باشه ، میشه بهترین معلم.
  و کسی که بتونه آهنگ بسازه و با خواننده ها در ارتباط باشه میشه نوازنده و سابقه دار…

  شما ممکنه بری پیش بهترین نوازنده که یاد بگیری و خیلی زود چنان زده بشی که برا همیشه سازتو بذاری کنار…!
  سازی مثل ویلن که مسیر خیلی طولانی داره، اولین فاکتوری که کمک به ادامه و انگیزه تلاشت می کنه،صبر استادت و تذکر و تکرار و اخلاق خوبه …
  در آخر باید بگم، استاد من گاهی تو کلاس اجرایی داره که به وضوح حس میکنم از بعضی نوازندگان نامدار این عرصه، دلنشین تر و زیباتره ولی حتی یه جا هم اسمش نیست.
  مشهور شدن یک انتخاب برا آدماست! آدمهای خیلی زیادی هستن که واقعا هنرمندن و تا آخر عمر هنرشونو برا خودشون نگه میدارن و عرضه به عموم نمیکنن…

 • خانم بتی.جهت اطلاع شمابایدبگم که کلا هر هنری هیچ فرقی نمیکنه که چی میخوادباشه.فقط باتمرین و ریاضت کشیدن.در رشته ی مورد نظر بدست می اید.من هجده سال هست که ویلن تدریس میکنم.انواع ادم هاو انواع اسعدادها را دیده ام.این یک امر طبیعی است که.شاعرگرانقدرمیگوید که. نابرده رنج گنج میسرنمی شود.وبعد میگویدکه.مزد ان گرفت که جان برادر کارکرد.شما نبایدبه وجه خودتان را باکسی مقایسه کنید.شایدشمادر روز مثلا یک ساعت سازمیزنیدو دوستتان شایدسه تا چهارساعت تمرین میکند.اصولا در موسیقی بیست درصد استاد است وهشتاد درصد شاگرد است.حالاشما این دستورانی را که میگویم انجام بده.شما باید در هرروز حداقل دوتا سه ساعت تمرین کنید.ودرس هایی راکه نمیتوانیدبه خوبی اجرا کنید.این یعنی این که شما بایدتمرکزتان را بیشتر کنید.وسعی کنید که درس را درست اجرا کنید.اشتباه زدن را با اشتباه تکرار نکنید.بر روی ضعفتان کارکنید.مطمعن باشیدکه دوستانتان را مثل یک ماشین اخرین سیستم جا خواهید گذاشت

 • سلام
  من یکسال و نیمه که دارم ویولن میزنم، بعد از حدود ۶ ماه از شروع، گوش چپم به شدت دچار وزوز و گرفتگی شد اون موقع خیلی دکتر رفتم و تحقیق کردم ببینم اگه مشکل جدی پیش میاد ادامه ندم ولی دکترا گفتند مشکلی نداری و ادامه بده
  الان بعد از گذشت یکسال نه تنها خوب نشده بدتر هم شده و با وجود علاقه زیادی که دارم الان دیگه نمیتونم ادامه ندم
  میخواستم ببینم شما با این مشکل برخورد نکردید و آیا اطلاعاتی در این مورد دارید؟؟

 • سلام مریم خانم شما هیچ خودتان راناراحت نکنید.بله من به این مورد هم برخوردم و دیدم شمامیتونید. درموقع تمرین ازصداخفه کن یاسوردین استفاده کنید.ویااینکه در گوشی که وزوز میکنه یک چیزی نرم درون گوشتان بگذارید تاصدارابصورت خفیف تربشنوید.چون صدای ساز به گوش میرسه وگوش حساس ترمیشه.شما این چیزهایی رو که گفتم انجام بده.ودرکنار این ها از ک÷سول های امگاسه هرسه تاچهار روزی یک دانه استفاده کنیدبا دو لیوان اب میل کنید.چون دیدم با این ک÷سول ها اشخاصی وزوز گوششان کمتر شده و یاحتی بقدرزیادی ازبین رفته.انشاالله که برای شماهم مفید باشد.اگربازهم ادامه داشت.همان دو موردبالا را رعایت کن انشاالله بهتر خواهیدشد. اگرمیخواهیدکه قویترین انسانهاباشیدبه خداتوکل کنید.

 • بایدبه شما که ناشناس هستیدوپنج سال هست ویلن میزنید.بگم.که.شما این پنج سال چکار کردید.شاعرگرانقدر میگوید.چون خشت اول را نهدمعمارکج تا ثریامیروددیوارکج.شمادر روزهای اول ساز زدنتان مربی به شما خوب اموزش نداده است.یا سخت گیری به شما نکرده است.ارشه کشی شما ناخالصی پیداکرده است.البته باید بگم که شمابه این سبک ارشه کشی عادت کرده اید.برای درست کردن ارشه کشی.شماباید مقداری ریاضت بکشید. یعنی اینکه.ازملودی های راحت.که دران نت های سیاه و سفید. وچنگ هایی که با خط اتصال به هم وصل شده است.با تمرکز کامل هر روز تمرین کنید.وسعی کنید که در موقع ارشه کشی.درست ارشه بکشید.یعنی بر روی همین ضعفتان کارکنید.البته شاید شما نت های سخت تری هم را زده باشید.اما شمانگویید که این ملودی ها راحت هستند.شمامیخواهید که ارشه کشی خود را درست وتعمیر کنید.فکر زدن درس ها را نکنید.شک نکنید که با همت واراده ی قوی موفق خواهید شد.نگو حوصله ندارم.

 • خواهش میکنم.اگه هر که درمورد تمرین کردن ویلن.وچگونه یاد گیری سریع سوالی داشته باشه میتونه سوال کنه.

 • سلام بابت مطالبتون سپاس گذارم……..من مدتیه کهویلون میزنم وتقریبا تازه شروع کردم استادم زیاد خوب نیست مطالبو بصورت تئوری توضیح نمیده میشه شما واضح ودقیق بگید فرق دیز و بمل چیه اگه ایندو بانت بیایند چه اتفاق خاصی تو انگش ت گذاریا میوفته و فاصل یک پرده دقیقا چند سانتی متر میباشد؟؟؟ با تشکر فراوان

 • پاسخ.دیز نیم پرده صدای نت رو نازک میکنه..و بمل نیم پرده صدا رو بم میکند.فاصله ی هر پرده از نه کما تشکیل شده.تقریبا مثل یک سانتیمتر که از ده میلیمتر تشکیل شده. انگشت اول روی سیم لا میشه نت سی اگه تقریبا دوسانتیمتر انگشت اول رو سمت شیطانک ببریم صدای سی بمل تولید میشه.البته اگه ساز دقیق کوک باشه.راجب دیز هم بت میگم.

 • پاسخ برای کزال. دیز فاصله ی نوک انگشت اول روی سیم لا که سی هست تا نوک انگشت دوم که دو دیز هست..سه سانتیمرو سه میلیمتر هست.البته اگه ساز کوک باشه.میشه بگی چه کتابی رو میزنی.تا بهتر راهنماییدکنم.

 • پاسخ.بله من این رو خوب میدونم درسته با خط کش اندازه نمیگیرند باید باگوش ها صدا رو تشخیص بدی اما فاصله ی صدا ها در ویلن های چهار چهارم یکیه وقتی فاصله ی سی تا دو نیم پرده هست. شما نمیتونی بگی که یک پرده هست و اندازش هم مشخصه.این خانم حدودی گفت من هم بش گفتم.ضمنا طول گریف و دسته ی ویلن چهار چهارم در بعضی از سازها یک اندازه هستندو در بعضی در حد دو تا سه میلیمتر با هم اختلاف دارند.فاصله ی صدا مهمه نه دسته ی ویلن.

 • چرا میدونم چون خودم ویلن میسازم فاصله دومیلیمترهیچ تاثیری در صدا نداره چرا اگه بیشتر بود تاثیر داشت فکر کنم شما فقط با یک ساز تمرین کردی با چند ساز دیگه بزن بعد نظر بده من باصدتا ساز امتحان کردم. فاصله ها یکی بوده… اگه شما زیر هشت سال ویلن زده باشی و در هر روز زیر شش ساعت تمرین کرده باشی نمیتونی خودت رو ویلن زن بدونی.علم یک چیز میگه و تجربه یک چیزی دیگه دومیلیمتر تلو رانس هست برای کسانی که انگشت های کلفتی دارند.برای همینه که یک ویلن زن ماهر خودش ساز خودشو انتخاب میکنه.

 • چرا میدونم فاصله ایی منجر میشه که دو یا سه میلیمتر بیشر باشه.حالا یک تمرین بت میگم انجام بده.انگشت سی رو بذار روی سیم ویک نت گرد یا سفید بزن در حالی که داری ارشه میکشی انگشت رو به اندازه ی دو میلیمتر بالا یا پایین ببر میبینی که هیچ تعقیری در صدا بوجود نمیاد.بعد منظور من رو میفهمی.اگه شما کمتر از هشت سال ویلن میزنی واگه در هر روز کمتر از شش ساعت ویلن میزنی نمیتونی خودتو یک ویلن بدونی.علم یک چیز میگه وتجربه یک چیزی دیگه. هر که ویلن داره میتونه این تمرین رو انجام بده.تا بفهمه.

 • امین عزیز مرسی از راهنمایی خوبت کتاب اقای روح الله خالقی رو که کتاب اول هنرستان هست شروت کردم. بینهایت سپاس. راستی ی سوال از همتون داشتم  برای یک هنرمن بدنیست که کنارخیابان بایستد ؟ ساز بزنه وارمردم پول بگیره؟؟؟ واقهاچرا این اتفتق می افته یکی از مخالفت های شدید اطرافیانم برای ساز زدنم همین مسله هست من واقعا نمیدونم چی جو،ی جوابشونو بدم؟؟؟

 • در هنر هیچ منییتی وجود نداره ونباید وجود داشته باشه.لقب استاد رو کسی به دوش میکشه.که از منییت به دور باشه و از هنر افتاده گی رو اموخته باشه.مثل استاد صبا.. استاد حبیب الله بدیعی…استاد پرویز یاحقی.این استادان گران قدر اول از همه استاد اخلاق بودند.وهیچ گونه ادعایی نداشتند. من از این بزرگان اول اخلاق رو یاد گرفتم وبعد ویلن را اخلاقه که یک هنرمند رو به درجات والای هنری میرسونه وتبدیل به یک استوره میشه.روحشان شاد.و درقرین رحمت حق باد. افتادگی اموز گرطالب فیضی هرگز نخورد اب زمینی که بلند است.

 • ازی خانم شما نمیدونی بخاطر تجربه ی کمی که داری ویلن سل و التو رو با ویلن چهار چهارم اشتباه گرفتی.منظور من فقط ویلن چهار چهارمه.که دسته هاشون همه یکی هستند. شما که اطلاعتون کمه لطفا کنیدکه شک توی دل افراد مبتدی نندازید.من بیست و پنج ساله دارم ویلن میزنم تا به حال ندیدم که یک ویلن چهارم با دیگری فرق داشته باشه. شاید با صدتا ساز بیشتر زدم چنین موردی ندیدم..مگر ویلن غیر استانداردی باشه.

 • ازی خانم من ایرانیم احساسم ایرانیه.کلاسیک هیچ زیبایی نداره که بخواد روح یک ایرانی رو ارامش ببخشه شما اول معنی موسیقی رو یاد بگیر که میگه بیان احساس بوسیله ی صداست پس حس شما خارجیه موسیقی ایرانی رو نمیتونی در ک کنی پس راجب موسیقی ایرانی لطفا نطر نده دوم اینکه این کتاب هایی رو که گفتی من همه ی این کتاب هارو بهتر از اون اشخاصی که نام بردی زدم و گذاشتم کنار.سوما اگه همه ی استادان کلاسیک رو جمع کنی یک انگشت استاد بدیعی هم نمیشن.چهارما.کتاب اول اموزشی استاد خالقی برابر با چهارکتاب کلاسیکه.پنجما موسیقی ایرانی دارای مقام و دارای ربع پرده است که از کلاسیک کاملتره شما اگه میدونستی که موسیقی ایرانی چیه هیچ وقت نزدیک اهنگهای چارلی چاپلین و برنامه کودک نمی رفتی.شما پیش افرادی مبتدی مثل خودت نشستی که فالش زدن.خوبه که گفتم انگشت اول رو به شیطانک نزدیک کن نکه توی پوزسیون هم شیطانک داریم من نمیدو نستم. دیدی مبتدی هستی وقتی که صحبت شیطانک میاد یعنی نت سی انگشت اول در پوزسیون اول.

 • ازی خانم.این اهنگ هایی رو که گفتی مثل اب خوردنه برام من یک دونه نت اهنگ ایرانی رو نمیدم به هرچی اهنگ کلاسیکه.اصلا توی کلاسیک حس ایرانی نیست که بخوای لذت ببری.من پنج سال کلاسیک زدم.واشتباه کردم.که عمرم رو بیخودی تلف کردم.الان که ایرانی میزنم فهمیدم که موسیقی ایرانی یعنی چه وچقدر لذت بخشه.وقتی که در دستگاه شور ویلن اجرا میشه.دیوانه کننده است.شما حست خارجیه این چیزهارو درک نمیکنی.ویلن ایرانی هم بس خودش تکیک داره که یک کلاسیک کار عمرا بتونه بزنه.که همون احساس ایرانیه.جهت اطلاع شما باید بگم که استاد بدیعی معروف بودند به ارشه چهار متری چون ارشه ی رفت و برگشتش رو هیچ کس نمیتونست تشخیص بده.که هنوز کسی نتونسته این کار رو انجام بده حتی استادان کلاسیک شما.که انقدر ادعاتون میشه.برو تحقیق کن بعد راجت سلطان ویلن نظر بده توی اینترنت.ویلن استاد بدیعی رو کلیک کن تا باز بشه وگوش کن ونگاه به ارشه کشیش کن تا هرچی کلاسیکه از ذهنت بپره.حتما این کار رو بکن.

 • حتما هم با این دقت ویلن میزنی یا سنتور میزنی.بعد از پیام سجاد رو نگاه کن کلمه شیطانک رو میبینی.این که پوزسیون هفت رو کسی میتونه اجرا کنه یا نکه این بستگی به تمرین شخص داره نه به کسی که ایرانی یا کلاسیک میزنه این هم از بیسوادی شماست که.هنوز نمیدونی که سخت ترین قطعه در موسیقی باتمرین به دست میاد.استاد بدیعی هرچی داشت از تمرین بیش از حدش بود نه کلاسیک زدن.ضمنا من نیازی به کتاب های کلاسیک ندارم.اصلابه دردم نمیخوره. اتفاقا این حرف شما هم نشان دهنده ی بی تجربگی شماست.هرکه کلاسیک بزنه سنتی رو میتونه بزنه عمرا مگر توی خواب اون حسی که توی پنجه ی یک سنتی نواز هست هیچ وقت توی پنجه ی کلایسک کار نیست مثل یک المانی میمونه که بخواد بالحجه ی فارسی صحبت کنه.اگه شما صحبت استاد بدیعی رو دهن به دهن شنیدی من پیشش بودم شما که نمیدونی.لطفا نظر نده.این ربع پرده ی ایرانی رو استاد وزیری ابداع کرده و هیچ ربطی به کلاسیک نداره.شما به من بگو که شور می کجاش کلاسیکه یا دشتی سی کجاش کلاسیکه.این طبیعیه که توی هر اهنگی پره نیم پرده باشه.شما یک اهنگ به من معرفی کنید. که اقایان باخ یا بتهوون یا ماتیو کریک بوم از ربع پرده استفاده کرده باشند. تامن هم گوش کنم.این فیلم رو که گفتی نگاه کردم شاید ده تا ویلن بیشتر نگاه کردم همه ی کلاسیک کارها مثل هم میزنند. استاد خالقی یا وزیری ممکنه که اهنگ های کلاسیک هم نوشته باشند این چه ربطی داره.تو هنوز نمیدونی که یک کلاسیک کار نمیتونه سنتی بزنه.انگشت هاش لحجه میگیره.شما که از من بیسواد تر هستی که.بابا.گفتی که اگه این کتاب هارو بزنی میتونی خودت رو ویلن زن بدونی. این حرف شما هم مثل این میمونه که هرکه نمیتونه المانی صحبت کنه حرف زدن بلد نیست این چه ربطی داره هر کشوری موسیقی خاص خودشو داره.جالب اینه که درس هم یاد نمیگیری فکر میکنی که خیلی واردی.شما گفتی که فالش میزنند. خوب حالا کدام استاد فالش زده تامن گوش کنم.باید ثابت کنی دیگه.بگو.

 • اگه کلمه ی لهجه اشتباه شده یک کلاس سوم ابتدایی نوشته چون خیلی اسرار کرد.یک دفعه ارسالش کرد.خوب خانم ازی.شما از کجا میدونی که من بیست کتاب بیشتر ندیدم.که خودت رو بامن مقایسه میکنی.من تا الان چهل و هشت کتاب چه سنتی وچه کلاسیک زدم.بعضی ها صد صفحه بودند و بعضی ها هم بین چهل تا شصت صفحه بودند. زدن کتاب ها مهم نیست.مهم با کیفیت زدنه.متاسفانه خوب مطلب رو نمیگیری جالبه که بعد نظر هم میدی.منظور این بود که چهار کتاب کریک بوم از لحاظ راحت بودنش با خالقی یک مقایسه کردم.چونکه من کتاب اول استاد خالقی رو یک ماهه زدم وچهار جلد کلاسیک رو پنج روزه بدون ایراد زدم.من دوره ی هفت و هشت ساله ی ویلن رو در مدت یازده ماه تموم کردم.بدون ایراد.شماپیش خودت فکر کردی که فقط کلاسیک پوزسیون هشت داره اشتباه میکنی.معلومه که کتاب های اموزشی استاد خالقی رو نگاه نکردی.اجرا پوزسیون هفت یا هشت.چه ربطی به کلاسیک داره.هرکسی میتونه تمرین کنه وبزنه.حتما برای شما خیلی سخت بوده چون روزی نیم ساعت تا یک ساعت نهایت دوساعت ویلن زدی که این هم بعید میدونم.

 • ازی خانم اولا شماس نه شماست.دوما استاد ملک یکی از بهترین اهنگ سازان ایران بود.وهمچنین استادان دیگر.شما وقتی میتونی در باره ی این استادان نظر بدی که بر انها احاطه داشته باشی واز انها بالاتر باشی.که نیستی.سوما این اسمهای اجق وجقی چیه میگی.بجای اینکه بچسبی به موسیقی غرب به موسیقی کشور خودت بپرداز تو فالش نزن درست بزن هدف من موسیقی ایرانیه.ضمنا یک کمی کوتاه تر بنویس شاه نامه ننویس تا کسی خواست بخونه بیخیال نشه.حالا اسم کتاب هارو هم گفتم چه دردی از تو دوا میشه.باور کن من فقط دیکته گفتم.دیگه اینقدر بیسواد نیستم که نتونم کلمه ی لهجه روبنویسم.ببین ازی بری اسمون بیایی زمین موسیقی سنتی ایرانی از کلاسیک بهتره.وقتی که اتفاقی موسیقی کلاسیک گوش میکنم مثل سوهان روی اعصابم راه میره.خدا به شما صبر وحوصله بده.بااین همه سروصداهای نا ارام بخش.

 • یک انگشت استاد سیاووش زندگانی ارزش داره به کل کلاسیک اخه من موندم اهنگ تام وجری چه زیبایی داره.جالبه خودت میگی وخودت هم تائید میکنی.منظورمن درست تمرین کردن بود که اشتباه فهمیدی.ضمنا پشت سر مرده ها حرف نزن روحشون میاد سراغت.استاد بدیعی فالش زده خندیدم این اهنگ هارو بصورت تمرینی داره داخل خونه میزنه برو برگ سبزهای استاد رو گوش کن تا برق از چشمات بپره بعدش تایک ماه میری توکما صددرصد گوش شما چون به فالش عادت داره فالش شنیدی.سلطان ویلن استاد بی مثل وماننداستاد بدیعی وقتی ویلن میزد صدای نت ها با صدای دکمه های ارگ وپیانو یک صدابود میدونی یعنی چی.نه که نمیدونی.وهیچ وقت هم نمیدونی قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهری.

 • ازی من به خاطر احترام به صاحب وبلاگ و دوم به خاطر اینکه حرف زدن بلد نیستی دیگه جواوبت رو نمیدم.سوم.قبل از اینکه تو به دنیا بیایی من با این اسم ها اشنا بودم.منظورم از اجق وجق اسم های خارجی بود.چهارم.این یک حقیقته اهنگهای کلاسیک برای فیلم های کمدی و فیلم های سینمایی.و برنامه کودک به کار میره.این که دیگه ناراحتی نداره.مگه غیر از اینه.پنجم.این یک زنگ تفریح بود که گفتم روحشون میاد سراغت.واقعا انقدر تو ساده هستی.ششم.اهنگهای کوچه بازاری هم از کلاسیک غربی بهتره.برو با اهنگهای کلاسیک حال کن موفق باشی.اگه حرفی زدم که دلخور شدی ببخش.اگه هرکه راجب موسیقی اصیل ایرانی سوال داشت در خدمتم. دورود بر ادمین.خدانگهدار .

 • من خودم کلاسیک کارم وبیشتر ویلن کلاسیک زدم ولی موسیقی ایرانی رو خیلی دوست دارم از گفته های بعضی از دوستان کلاسیک کار ناراحت میشم که اینقدر غرب گرا هستند

  ((اتفاقا ملک و یاحقی بدیعی ویوالدی باخ وبتهون و… همه در نوع خودشون استاد بودند))

 • استاد بی بدیل حبیب اله بدیعی..واستاد پرویزیاحقی پنجه طلا واستاد اسداله ملک یکی از بهترین اهنگ سازان ایران.. این سه استاد دارای مکتب و سبک هستند.اینها خالق هستند.موسیقی اصیل ایرانی به چنین استادانی افتخار میکند.وبه خود میبالد.روحشان شاد ودر قرین رحمت حق بود.

 • برترین وبالاترین هنرپیشه دنیا به نام..استانیسلاوسکی.درباره هنر میگه..هنرصددرصد….نودونه…درصد ادب..ویک درصدتکنیک.

 • باسلام خدمت دبیر سایت واستاد امین میخاستم بگم که این خانم اذی متوجه باشند که استاد امین ازاساتید محترم موسیقی ومدرس ویلن ایرانی هستند پس بهتره مودب تر باشند ازگفتگوی هامونیک هم تشکر میکنم که نظرات بی ادبانه روحذف میکنندواما شما خانم(اذی) اولین کسی هستی که داری به اساتید ویلن ایرانی ایراد میگیری که درنوع خودش جالب والبته بی سابقه ست اما بدون که اساتید ویلن مانند استادبدیعی ویاحقی و…نه تنها درایران بلکه در جهان هم اسطوره هستند مطمئنا سن شما به این حرفا نمیخوره که اجراهای اساتید ایرانی رو در خارج ازکشور شنیده باشی که شنوندگان رودراونجا به وجد اوردن درضمن قدمت موسیقی ایرانی برمیگرده به زمان ایران باستان ودوره ساسانیان که در ان زمان کشورغربی وجود نداشت چه برسه به موسیقی غربی پس شماهم لجبازی نکن ونظر بچه گونه نده استاد روهم خسته نکن .

 • ازشما عاجزانه خواهس میکنم بگید ه منچه زمانی باید ویبره را یاد بگیرم؟؟؟ پنج ماهه کلاس میرم سبکم هم ویلون سنتی هست.. قوربون استاد عزیزم بشم صداش درنمیاد نمیگه بهم واقعا قوی کار میکنم با وجود اینکه واسه کنکور سراسری هم دارم میخونم ولی دست از تلاش بر نمیدارم…سی دس اموزشی گرفتم ولی اونجا هم ویبره رو نگفته..

 • کژال…پنج ماه برای اجرای ویبره خیلی کمه.حتی یکسال هم کمه.ویبره دادن.. انگشتان بسیار قوی احتیاج داره.شما اگه درساتو بزنی.وروزی حداقل دوساعت وقت بذاری.انگشتات خود بخود اماده میشه..برای ویبره دادن.خودت میگی سی دی اموزشی..توی سی دی های اموزشی که ویبره اموزش نمیدن.ویبره دادن یه نوع حسه که باتجربه ی زیاد به دست میاد.شما وقتی حس کردی که پنجت یعنی همون انگشتات. نرم شده و اهنگهارو میتونی مسلط اجراء کنی.و اهنگ هارو فالش نزنی. میتونی ویبره تمرین کنی…انشااله خوب یاد گرفتی نحوه ویبره دادن رو بت میگم.عجله نکن…رهرو ان نیست گهی تندو گهی خسته رود…رهرو ان است که اهسته و پیوسته رود…عجله نکن.

 • من میخام ادرس استادم رو بگیرم که ازمکان اموزشگاه جدیدش خبر ندارم این چه بدی داره که شما نوشته هامو حذف کردید؟

 • سلام…من حدود ۳ سالی هست که ساز میزنم و پیشرفت خوبی هم داشتم
  اما ی سوال دارم که تا الان از هر استادی پرسیدم نتونسته قانعم کنه …
  در باره روش ارشه گیری …اکثر استادا ارشه گیری رو به روشی که بهش میگن به صورت جهانیه اموزش میدن ، اما من ویدیو اکثر نوازنده های معروفو که میبینم به ی مدل دیگه ارشه رو تو دستشون گرفتن(که همشون مثل همه)
  سوال من اینه که چرا وقتی اونا انقد موفقا به ما روش ارشه گیری این افراد رو یاد نمیدن؟
  اگه جواب بدین ممنون میشم

 • نوازنده گانی که به حد اعلا میرسند.و نوازندگیشون واقعا بدون نقص میشه.بطوری که درنوازنده گی حکم یک مرجع تقلید رو پیدا میکنند.که این اشخاص ازخودشون سبک های میسازندکه تجربیات چندین سالشون این حس رو بهشون میده که ارشه رو باید اینجوری گرفت.واین دلیل بر این نیست اون یکی درست میگه واین یکی غلط…شمابه ارشه کشی استادان معرف نگاه کنید.شاید ازلحاظ ظاهری مثل هم نباشند.اما اگر دقت کنید وتیز بین باشیدمیبینیدکه یک وجه مشترک باهم دارند.که اون وجه مشترک اصول درست ارشه کشیه.که این حالت رو نمیشه نوشت.و با دیدن و فهمیدن ان به راز ارشه کشی پی خواهید برد.

 • اینقدر سنگ نوازندگان کلاسیک رو به سینه نزن(اهورا جان)ازخودت مایه بزارتو نمیخادازتکنیک برای ماصحبت کنی تمام اصول نوازندگی کلاسیک برپایه دستگاه ماهور ایرانی نواخته میشه وسلام

 • اهورا.. یک مطلبی دیگه یادم رفت بگم..حرف شما مثل این مثل میمونه….که میگه من انم که رستم بود پهوان..حالا پهلوانی رستم به بقیه چه ربطی داره نقد کسی دیگه چه ارتباتی به شما داره.پس ببین شما اول یاد بگیر که چجوری باید صحبت کرد..نظر دادنت پیش کش.نقد هر کی برای خودشه.

 • درود بر شما
  دوستان عزیز، لطفا از لحن توهین آمیز و تحقیر آمیز علیه هم استفاده نفرمایید.
  آقای اهورا و امین! همه افرادی که در این سایت نظر می گذارند اجازه اظهار نظر دارند و شما باید تنها نظر آنها را مورد بررسی قرار دهید.
  لازم به یادآوری است که نامدار ترین منتقدان موسیقی جهان گاهی خود نه آهنگساز بوده اند و نه نوازنده ولی آهنگسازان و نوازندگان بزرگی به رای آنها استناد می کنند. پس لازم نیست کسی حتما نوازنده برجسته ای باشد تا بداند خصوصیات یک نوازنده برجسته چیست.

 • باسلام مسئول محترم سایت بنده که مطلب توحین امیزی ننوشتم فقط در مورد اظهار نظرهای بی پایه واساس و تعصبات بیخودی که بعضی افراد نسبت به موسیقی غربی دارند نکته هایی متذکرشدم که متوجه جایگاه موسیقی غنی وبی همتای ایرانی باشنداما علت حذف مطالب توسط شما رونمیدونم چیه باتشکر

 • این اصلا کاردرستی نیست که فقط کلید کردید روی نظر من واموزش ادبیات رو سرمن پیاده میکنید انگار بقیه کاملا مودبانه نظر دادن وهیچ توحینی به کسی نکردن.

 • با سلام و خسته نباشید من چپ دست هستم خیلی علاقه به صدای ویولون دارم یک جا خواندم ادما ی چپ دست به سختی میتونند ویولون یا بگیرند ایا درسته؟؟؟

 • یک منتقدیاکارشناس تاخودش نوازنده ویا اهنگساز نباشدهیچ نظری نمیتونه بده که بدرد کسی بخوره اصلا همچین چیزی درست نیست شماکه نوشتی اسم ببر بدونیم اون منتقد خبره که خودش موسیقی حالیش نیست امافقط نقد میکنه چه شخصیه.

 • ببین اقا علت این نوع رفتاربه قول شما تهاجمی بنده خود شما هستید که اجازه نمایش نوشته هام رو ندادیدودرمورد مطلب دومتون حرف شما متین اما به نظر من یک منتقد هرچقدرهم که مسلط به دانش خودش باشه تادستش به ساز نخورده باشه عمق مطلب رو حس نمیکنه مثلا تاشما خودت یک نوع مزه مثل شوری یاترشی رو نچشی نمیتونی درموردش اظهار نظر کنی وبگی خوبه یابده

 • عباس عزیز، هیچکس نگفته منتقدها دستشون به ساز نخورده باشه. به هر حال اونا قبل از این که منتقد موسیقی بشن موسیقی یاد می گیرن چون هیچ کس نمیتونه بدون بلد شدن موسیقی منتقد موسیقی بشه. همه ما موسیقی رو با آموختن یه ساز یا آواز شروع می کنیم اونا هم همین طور. پس منتقدها از ساز یا به طور کلی از موسیقی عملی سررشته دارن. اما اونا لزوما نوازنده ها یا آهنگسازای چیره دست نیستن و لازم هم نیست باشن. در ضمن منتقدی که موسیقی رو با نواختن ویلن شروع کرده دیگه وقتی منتقد شد معمولا محدود به فقط نوشتن درباره آهنگای ویلن نمیمونه بلکه چون روشهای کلی تر اظهار نظر در مورد موسیقی رو یاد گرفته مثلا درباره آهنگهای پیانو هم ممکنه اظهار نظر کنه. بنابراین منتقدا و موسیقی شناسا لزوما نوازنده چیره دست نیستن (هرچند مانعی هم نداره که باشن) اما اغلب با یک ساز یا بیشتر در حد نیاز آشنا هستن. اگه یه نگاهی به فهرست منتقدای امروزی ما یا منتقدا در تاریخ اروپا و پیشینه شون بکنید این موضوع براتون کاملا روشن میشه.

 • دیدیدکه در جاهایی که کنسرت اجرا میشه و تماشاچیان موسیقیدان یا نوازنده گان هستند به چهره های تماشاچیان نگاه کردید.فقط میخوان ایراد بگیرند یا بعضی ها هم نوازنده گان کنسرت رو با نوازندگی خودشون مقایسه میکنن.اصلا توجه به اهنگ نمیکنن.استادی که در طول چندین ساله ی اخیر بدون تکبر و واقعا مرد بود فقط وفقط استاد ابوالحسن خان صبا بودن.کسیکه نوازنده خوبی باشه بش نمیگن استاد وقتی میشه استاد که اخلاق والای هنری را و ادب را به درجات عالیه رسانده باشد وخود را از همه کس برتر نبیند. این یک مرجع موسیقی و یک استاد واقعیست.اگه یک استاد که گفتم به چه کسی میگن استاد. اگه از یک گروه نوازنده ایرادی بگیره ایراد اون با ایراد گرفتن منتقدین از زمین تا اسمون با هم فرق میکنه.

 • یک رازی رو میخوام از استادبرزگ ابوالحسن خان صبا بگم از صاحب وبلاگ میخوام که این مطلب رو بذاره تا علاقمندان به موسیقی و نوازندگان بدونن که ایران چه کسانی رو از دست داده.وجبران ناپذیر هستند.یک روز استاد صبا واستاد حسین تهرانی..ویکی از نوازندگان نی که الان اسمش در خاطرم نیست.به علت سن بالا که دارم..دارن از جایی که تمرین میکردن برمیگردن درمسیر راه.یک ساز نی تازه خریدن.استاد تهرانی گفت بذار یه امتحان کنیم ببینیم صداش خوبه یانه.استادصبا گفت اینجا که نمیشه داخل پارک اخه یه جایی بود فضای سبز که روبروش خونه زیاد بود.فقط یک دقیقه استاد صبا نی رو امتحان کرد..وبعد ساز رو برداشت.بعد از چند دقیقه یک پیره زن امد وگفت اقا میشه بیایید تو خونه ی من یک کم بزنی.استاد صبا کسی نبود که بره داخل خونه ی کسی بزنه.استاد با ان همه بزرگواری ومعرفتی داشت.گف چشم مادر وقتی وارد خانه شدن استادصبا دید که یک دختر بر روی بستر بدونه حرکت افتاده استاد خیلی ناراحت شد.پرسید چی شده پیره زن گفت.دخترم یک مرض لاعلاج گرفته و دکترهادخترم را جواب کردن.این مرد بزرگ فرمود من یک طبیب میشناسم که از همه ی طبیب ها برتراست که شفادر دست اوست او خالق اسمان و زمین است او بخواهد فرزند تو خوب میشود.خلاصه استاد صبا نی را گرفت با ان همه صفا و خلوص نییتی که داشت شروع به زدن کرد.وبعد تمام کرد.هنگام خارج شدن ازخانه…پیره زن گفت اقا میشه فردا هم بیایی اینجا دوباره برای دخترم بزنی.استاد با ان همه معرفت که داشت اشک در چشمانش حلقه بست.گفت چشم فردا هم همین ساعت میام.وفردا هم.امد هنگام خارج از خانه پیره زن گفت اقا میشه فردا هم بیایی برای دخترم بزنی..استاد فرمود بروی چشم.فردا هم امد.هنگام خارج شدن از خانه.پیرزن گفت اخه پیره زن نمیدونست که چه شخصییتی با ان همه مشکلات ان زمان که بود وقت خود را هرروز در اختیار او کذاشته است بازهم موقع خارج شدن از خانه پیره زن گفت اقای بزرگوار میشه فرداهم بیایی.استاد تا سه ماه گفت بروی چشم..روزهای اخر دختر برای استاد صباو همراهانش خودش چای اورد.برای معالجه پیش همان پزشک رفتن پزشک همینطور مات زده مانده بود و گفت چکار کردی کجابردی این دختر کاملا خوب شده یک معجزه میتونه این کار رو بکنه.پیرزن گفت سه تا اقا که یکی از انها سرش بی مو بود خودش را معرفی نکردبرای دخترم ساز زذن به مدت سه ماه بعد دخترم خوب شد اسمشان.پرسیدم گفت ما بندگان طبیبی هستیم که دخترت را شفا داد.پزشک که دستی در موسیقی داشت.فهمید که استاد صبا را میگوید خیلی باتعجب زیاد گفت سه ماه هر روز اومده برای دختر تو ساز زده.چون پزشک استاد را می شناخت میدانست که استاد از تکبر ورزی بدور است.وبه پیرزن هم نگفت که او چه کسی بوده است. پزشک فقط گفت برو خدا را شکرکن.که چه کسی وارد خانه ی تو شده است.خب اولا این معجزه موسیقی رو میرسونه که چه تاثیری در روح وروان داره و دوم اینکه این موسیقی رو چه کسی اجرا کرده خب استادی مثل صبا با اخلاص سازده و اثر کرده.خب حالا کدام استاد در سراسر دنیا مثل استاد صباست.هنرمندان ایران بدانند چه سنتی کار و چه کلاسیک کار.که ایران چه گوهرهایی داشته است ما باید به خود ببالیم.ونباید هیچ استادی را با استاد مقایسه کرد.هیچ استادی را.

 • اقای بهزادسلام برشما.من نمیدونم که شما هنرمند هستی یانه.چون هرکسی از مکتب استاد صبا پیروی کرده باشه اولین جمله ی او سلام است.چون شما کسی رو مخاطب قرار دادی خب موضوع مقایسه چون هر گلی یک بوی خاص خودشو داره.همه خوش بوهستند کسی نگفته گلها بد هستن من استادان گرامی را به گل تشبح کردم اما بوی گل محمدی یک چیز دیگست.و خیلی هم خاصه که ازش گلاب هم میگیرن.این از فرق استادان استاد صباگل محمدی بود.این اولا داستان نبود اشتباه برداشت کردی.من در حدود ۱۶ سال پیش یک مجله ی علمی گرفتم.مشغول ورق زدن برگه های مجله بودم.چشمم به یک مطلب جالب افتاد. که نوشته بود.درمان بیماری بوسیله موسیقی.بعد زیر همین مطلب نوشته بود براساس واقعیت وبعدش این مطلب ها رو نوشته بودضمنا.منظور من فقط استاد صبابود که هیچ استادی با او قابل مقایسه نیست. شما ازادی میتونی استاد دیگری رو با دیگری مقایسه کنی.منم این مطلب رو دریک منابع علمی دیدم و خواندم.

 • سلام ممنون بابت اینکه وقت میزارین و جواب سوالامون رو میدین.من ۸ ماهه که کلاس ویلن میرم.بنظرم استادم خیلی خوبه.الان میتونم الهه نازو غوغای ستارگان رو بزنم و در اصل وسطای کتاب ل ویلن۲ هستم.اولش دستام خیلی میلرزید و خیلی استرس داشتم اما الان خیلی بهتر شدم و میخوام هرچه زودتر بتونم ویبره بزنم.بنظرم زمانی آهنگ به دل میشینه که بتونم انگشتم رو ویبره کنم اما هنوز نتونستم.میشه برای سریع تر یادگیری بهم راهنمایی کنین که چجور اینکارو انجام بدم بدون اینکه دست راستم وآرشه کشیدنم خراب شه.اگه کمکم کنین ممنون میشم.

 • سلام..خانم توبا هشت ماه برای ویولن زدن کافی نیست.چه بسره به ویبره دادن.هر کار احتیاج به تمرین و زحمت خیلی زیادی داره.مخصوصا ساز ویولن..ویبره دادن ..انگشت های پرقدرت و کارکرده میخواد شما عجول نباش تمرین کن ویبره دادنم یاد میگیری….فقط هر که سوالی داره وشخصی مورد نظرش هست که از اون سوال کنه اسم مخاطب رو بگه که این سوال رو از چه کسی کرده ممنون

 • سلام به همه ی دوستان اهل موسیقی…هرگز تسلیم نشید تو راه موسیقی…متاسفانه فضای موسیقی یه فضای غرور آمیز شده!!و این بخاطر فرهنگ پایینه…به کسانی که میگن سخته یا دیره برا شروع رو جدی نگیرید و به راهتون ادامه بدید و به یاد داشته باشید که به هرجایی که رسیدید خودتونو گم نکنید که بدترین درد غروره…موفق باشید در پناه حق

 • سلام . من حدود ۱ سال پیش کلاس سلفژ و دوماه تمرین پیش استادم داشتم ولی به دلایلی تمرینم متوقف شد . و حالا احساس می کنم خیلیاشو یادم رفته . میخواستم بدونم من میتونم با سی دی ادامه اموزش رو خودم یاد بگیرم ؟؟؟

 • سلام به تمامی اساتید… عرضی داشتم…
  من علاقه ی شدیدی به ویالون کلاسیک دارم و مدت ۲ ماه است که شروع کردم… اما مشکل جدی دارم..
  ۱.رباط انگشتان هر دو دست من ضعیف هستند… مخصوصا انگشت کوچک… نمی‌دانم چه کار کنم
  ۲.این مشکل جدی من است… من نت هارا میشناسم اما هنگام نواختن دچار توهم و هول زدگی میشوم و ناگهان به قول استادم آهنگ جدیدی مینوازنم! انگار دست هایم از مغزم پیروی نمی‌کنند… این مشکل عادی است و به مرور زمان و با تمرین برطرف خواهد شد یا خیر؟!
  ۳.بسیار حساس هستم!!!اکثر اوقات نمیتوانم خوب بنوازم و بعد از کلاس همیشه بساط گریه و زاری من به راه است! کم کم دارم فکر میکنم شاید به درد موسیقی نمی‌خورم… از تمام دوستان خواهشمندم شما تجربیات ماه های اول شروع کردن ویالون خود را بگویید

 • سلام من خودم نوازنده ویولون هستم اولا که برای هر سنی ویولون دیر نیست پس نگران نباشید و می خواستم پاسخ به دوست عزیز که گفتن من علاقه شدیدی به ویولون کلاسیک دارم بدم و راهنمائیشون کنم با مرور زمان خیلی خوب میشه و اصلا از این که بد می زنید ناراحت نباشید چون اولش هست این جوریه و مشکل انگشتاتون هم خوب میشه نگران نباشید فقط آروم و با دقت سعی کنید انگشتانتان را در جای مناسب قرار بدید و اول آروم بزنید بعد کم کم به سرعت اضافه کنید تا مغز و دست با هم هماهنگ بشن و ساز نواختن احساساته سعی کنید از این که ویولون می زنید لذت ببرید و نگید که به درد موسیقی نمی خورم چون همه افراد به درد موسیقی می خورن و ازش لذت می برن و ناراحت نباشید چون اولش تا مدت طولانی همین جور هست زدن صدای ویولون رو خوب دراوردن تو سال های اول خیلی سخته اصلا هم به مشکل دست تون فکر نکنید و ناراحت نباشید سعی کنید موسیقی رو با احساس بزنید و با موسیقی لذت ببرید و دوستش داشته باشید و به سازتون خیلی اهمیت بدید شما در آینده یکی از بهترین نوازندگان ویولون خواهید شد امیدوارم از موسیقی لذت ببرید و ناراحت نباشید آرزوی موفقیت برای شما

 • سلام من ۴ سال ویولن میزنم یه ساله که هنگام ویولن زدن گردن دردو کتف درد می گیرم به طوری که نمی تونم ساز بزنم هر چقدر هم بالشتک بالا وپایین می کنم درس نمیشه اگه کسی تجربه ای تو این زمینه داره راهنمایی کنه

بیشتر بحث شده است