«دیوار» شاهکار موسیقی راک

صحنه ای از تنهایی پینک در کودکی
صحنه ای از تنهایی پینک در کودکی
“دیوار” (The Wall) پینک فلوید، نقطه اوج حضور موسیقی راک در یک فیلم و نمونه ای تکرار نشدنی از یک اپرای موفق راک است. فیلم ” The Wall” تفسیری است زیبا از اثر جاودانه پینک فلوید با داستانی تاثیر گذار در مورد کودکی، شهرت و جنون فردی که می تواند نمونه ای از افراد یک جامعه باشد. این فیلم بدون شک جایگاه آنرا دارد که نوعی اعجاز سینمایی تلقی شود.

“دیوار” داستان پینک، دانش آموزی جوان و جاه طلب است که برای طغیانی در برابر آسیب های روحی دوران کودکی اش به راک پناه می آورد، سپس به یک ستاره تبدیل شده و چنان شورشی در وجود او بوجود می آید که نهایتا وی را به کام جنون می کشاند.

شاید بتوان “دیوار” را آمیزه ای از داستان زندگی خواننده و گیتاریست گروه پینک فلوید، راجر واترز و سید برت دانست. کودکی پینک مقارن با شهرت و محبوبیت راجر واترز است. در این فیلم شخصیت او به عنوان یک نوجوان افسرده که دستخوش ناملایماتی چون عدم حضور پدر و نیز مشکلات روحی و روانی ناشی از جو دیکتاتوری حاکم بر مدرسه شبانه روزی ، به تصویر کشیده شده است.

در مقابل دوران جوانی پینک را می توان به نوعی داستان زندگی سید برت تشبیه کرد که حضور در گروه پینک فلوید سکوی پرتابش به اوج قله شهرت و نهایتا جنون او شد. همانطور که پینک – که نقش او را در این سنین باب گلدوف ایفا نموده است – به فوق ستاره تبدیل می شود و در پی آن افسردگی و اضطراب های اجتماعی بر شخصیت او چیره می گردد و سرانجام به جنون و بیماری توهم مبتلا می شود.


از ترانه Nobody Home
کودکی پینک که بخشهای ابتدایی فیلم حول آن دور می زند، در انزوا سپری می گردد. پدرش در جنگ کشته شده و پسر در بحرانی ترین شرایط سنی تنها و سرگردان به حال خود رها شده است و مجبور است تا روزگار را در مدرسه ای شبانه روزی که مدیریت آن را فردی شیطان صفت بر عهده دارد سپری نماید.

سرپرست مدرسه کوچکترین اهمیتی به وضعیت روحی روانی پینک ندارد و نه تنها کمکی به او نمی کند بلکه حضورش سبب شده تا فضای مدرسه در نظر کودک مانند زندانی برای محبوس کردن افکارش جلوه می کند.

audio file What Shall We Do Now

فیلم با استفاده از برگشتهایی (flashback) که اکثرا در قالب انیمیشن های قدرتمند و حیرت انگیز بازگو شده اند، ورود گرداب جنون به ذهن تخریب شده پینک بر اثر فشارهای اجتماعی و امیال تحقق نیافته را به تصویر می کشد.

در صحنه ای از فیلم، پینک بسیار آرام در اتاقی در هتل نشسته و در چشمانش تاریکی و اندوه به چشم می خورد و ناگهان اتاق را به هم می ریزد، در مقابل آینه می ایستد و خودش را شکنجه می دهد، دچار توهم می شود و حتی خود را موجودی چون هیتلر فرض می کند که قصد فتح جهان را دارد.


از ترانه Goodby Blue Sky
داستان بی وقفه جلو می رود و شما در مقام یک بیننده هوشیار نظاره گر گذشت زمان هستید؛ تشبیه و استعاره در جای جای فیلم به وفور دیده می شود. در این میان صحنه ای که در آن دانش آموزان مدرسه شبانه روزی وارد چرخ گوشت می شوند و چکش هایی که به صورت انیمیشن در میان جمعیت رژه می روند، جلوه ای آزار دهنده از تفسیری هوشیارانه را در مقابل دیدگان تماشاگران به نمایش می گذارد.

در انیمیشن انتهای فیلم طی صحنه یک محاکمه دست نشانده ای پوشالی، کاراکتر پینک را مورد ارزیابی قرار می دهد. در اینجا بیننده فیلم به حال خود رها می شود تا بتواند از داستانی بغرنج، سرشار از صداقت و یورش های روحی که آرامش را از او سلب کرده نتیجه ای بگیرد.

اما همانگونه که از گروه پینک فلوید انتظار می رود، موسیقی در این فیلم کلید اصلی ارتباط قسمتهای مختلف داستان را تشکیل می دهد. فیلم دیالوگ های مشخص چندانی ندارد و شخصیت های داستان در سکوت به ایفای نقش در داستان می پردازند. در چنین فضایی کاملا طبیعی است که موسیقی باید به عنوان عاملی که داستانسرایی را عهده دار است، کمبود گفتار فیلم را جبران نماید.


از ترانه Is There Anybody Out There
بخش های مختلف فیلم مانند قطعات متفاوتی که به طور همزمان توسط داستانی به هم مرتبط شده اند فراموش نشدنی هستند و در کنار آنها تصاویر و انیمیشن ها نیز بدون اغراق حیرت انگیز است.

موسیقی با تسلط بسیار ارتباط کلی میان قسمتهای مختلف داستان را حفظ می کند، از صحنه های وحشتناک و تکان دهنده audio file Another Brick in The Wall گرفته تا صحنه آرامش بخش audio file Mother . صحنه ای که پینک در حالت نیمه اغماء تجربیات تلخ کودکی اش را به یاد می آورد و همزمان موسیقی دهشتناک و در عین حال باشکوهی پخش می شود، از مهم ترین و تاثیر گذارترین صحنه های فیلم است.

موسیقی متن این اثر سینمایی نبض تپنده ای است که قطعات ضد و نقیض زندگی کاراکتر اصلی فیلم و ماهیت واقعی آن را به هم می پیوندد.


از ترانه Run Like Hell
هرچند ممکن است برای افرادی که راک علاقه ندارند، این فیلم چندان زیبا به نظر نرسد، اما بطور قطع اثری به یاد ماندنی از یک نابغه بزرگ است. چه بسیارند فیلم هایی که با وجود دیالوگ های فراوان نتوانسته اند در شخصیت پردازی تا به این حد موفق ظاهر نشده اند.

The Wall اثری سینمایی است که بیننده تا انتهای آن از تلفیق استادانه هنر فیلمبرداری، جلوه های بصری و موسیقی کاملا راضی می ماند. به هر ترتیب صرفنظر از احساس خوب یا بدی که فیلم بر شما در مقام بیننده می گذارد، بدون شک پس از آن برای مدت زمان طولانی در ذهن و فکر شما خواهد بود.

67 دیدگاه

 • amir
  ارسال شده در بهمن ۱۱, ۱۳۸۵ در ۹:۴۱ ب.ظ

  دیوار در چند جمله ساده :
  – عشق و جدایی،
  – جنگ و سیاست،
  – فاشیسم و آرمان گرایی،
  – زندگی و مرگ

 • محمد
  ارسال شده در بهمن ۱۱, ۱۳۸۵ در ۱۱:۳۵ ب.ظ

  راجع به خود آلن پارکر هم بنویسید. چیزی راجع به آن در نت نیست. مرسی.

 • صفا
  ارسال شده در بهمن ۱۲, ۱۳۸۵ در ۷:۳۳ ق.ظ

  دیوار در یک جمله ی ساده:

  Is there anybody out there

 • a pink fan
  ارسال شده در بهمن ۱۲, ۱۳۸۵ در ۸:۳۸ ق.ظ

  Every bad experience in pink’s life is another brick in the wall

 • a i
  ارسال شده در بهمن ۱۲, ۱۳۸۵ در ۹:۱۳ ق.ظ

  ….!!! thing that will never happen again……

 • حامی کیوان
  ارسال شده در بهمن ۱۲, ۱۳۸۵ در ۱۱:۰۱ ق.ظ

  ایا این موسیقی را به عنوان یک موسیقی فیلم باید گوش کرد یا به عنوان موسیقی که خودش به تنهایی یک فیلم است…
  من فکر میکنم دیوار شاهکاری است که به مخاطب اجازه نمیدهدکه احساس کند داردفیلم میبیند بلکه این امکان رافراهم میکند که بیننده خودش را در سکانسهایش پیدا کند و خودش را جزء ان بداندواین شاهکاره…….

 • ارسال شده در بهمن ۱۳, ۱۳۸۵ در ۳:۴۴ ق.ظ

  اگر فکر میکنی دیگر همچین چیزی تکرار نمیشود باید بگویم که سخت در اشتباهی.
  با وجود خارق العاده بودن این اثر میتوانم بگویم که بسیار با شکوه تر بر گذار خواهد شد.
  خواهی دید
  o0O…

 • حامی کیوان
  ارسال شده در بهمن ۱۳, ۱۳۸۵ در ۲:۳۱ ب.ظ

  این را بدونید که حیچ کاری جای کار دیگه ایی نمیگیره حتی اگر خود راجر بخواد دوباره مثل این بسازه یا مثل این فیلم…

 • فهام
  ارسال شده در بهمن ۱۴, ۱۳۸۵ در ۳:۲۷ ب.ظ

  سلام
  کار که شاه کاره و هیچ بحثی درش نیست اما نقش مایکل کیمن که تنظیم بسیاری از قطعات را بر عهده داشت را هرگز فراموش نکنید و شاید بشه گفت از مهمترین عوامل موفقیت این آلبوم سلیقه ،هنر و قدرت کیمن(خدا بیامرز) بود…
  یه خبر توپ هم اینکه دوستداران این آلبوم میتونن ۲ اسفند از کنسرت راجر واترز در دبی هم دیدن کنن.

 • Babak
  ارسال شده در بهمن ۱۵, ۱۳۸۵ در ۱۱:۱۹ ب.ظ

  WASP dar “Crimson Idol” ham ye hamchin chizie

 • ارسال شده در بهمن ۱۸, ۱۳۸۵ در ۲:۵۸ ب.ظ

  پینک فلوید حرف نداره

 • ناشناس
  ارسال شده در بهمن ۱۸, ۱۳۸۵ در ۳:۱۰ ب.ظ

  kodaky 4 sale bodam ke filme divaro be hamrahe pedaram didam,hanooz bachegio tanhaiye bob geldofo ke to film be yad miaram ehsasam ba eon moghe ke ye bache bodam farghy nakarde DIVAR BE DOROSTY NANGO NEFRATIO KE JANG BE HAMRAH MIARE TASVIR KARDE. va dorod bar pink floyd ke vazifeye aslie type musice rocko ke navaye solhe be zibatarin sorat baian mikone

 • ghazal
  ارسال شده در بهمن ۱۸, ۱۳۸۵ در ۳:۱۰ ب.ظ

  kodaky 4 sale bodam ke filme divaro be hamrahe pedaram didam,hanooz bachegio tanhaiye bob geldofo ke to film be yad miaram ehsasam ba eon moghe ke ye bache bodam farghy nakarde DIVAR BE DOROSTY NANGO NEFRATIO KE JANG BE HAMRAH MIARE TASVIR KARDE. va dorod bar pink floyd ke vazifeye aslie type musice rocko ke navaye solhe be zibatarin sorat baian mikone

 • some one..
  ارسال شده در بهمن ۲۱, ۱۳۸۵ در ۵:۳۱ ب.ظ

  just look inside you!
  i belive that you found everything.
  thanks

 • علیرضا
  ارسال شده در بهمن ۲۲, ۱۳۸۵ در ۵:۳۰ ب.ظ

  من راجر را بخاطر روح لطیف و هنر نابش دوست دارم . اما او با آلبوم دیوار در کاری نظر داد که تخصصی در آن زمینه نداشت . مانند اینست که جرج بوش آهنگ سازی کند . او با این کار پینک فلوید را از هم پاشید . من عاشق “کاش آنجا بودی” هستم و به تخصصها احترام میگذارم .

 • ارسال شده در بهمن ۲۵, ۱۳۸۵ در ۱۲:۰۴ ق.ظ

  نمی شه گفت پینک فلویید به خاطر یک آلبوم از هم پاشید اما اگه قرار باشه چنین حرفی رو بزنیم آلبوم the final cut رو می شه دلیل جدایی گروه دونست چرا که راجر به بیان صریح مسائل سیاسی پرداخت مسائلی که اکثرا تاریخ مصرف داشتن و شاید دلیل اینکه امروز این آلبوم مثل دیوار ماندگار نمانده همین باشه

 • علیرضا
  ارسال شده در بهمن ۲۶, ۱۳۸۵ در ۱۱:۳۱ ق.ظ

  نه بخاطر یک آلبوم ، ولی به خاطر تغییر روشی که از the wall شروع شد و البته در final cut به اوج رسید .
  فرهنگ و شرایط خاص ایران ( عدم امید به آینده و شرایط بغد از جنگ ) یکی از عللی بوده که علاوه بر زیبایی این آلبوم درپرطرفدار بودن آن در ایران موثر بوده . مسئله دیگر همه فهم تر بودن این آلبوم بر خلاف سه آلبوم قبل از آنست که طرفدار عام بیشتری را جذب کرده است .

 • علی
  ارسال شده در بهمن ۲۷, ۱۳۸۵ در ۱۱:۲۴ ق.ظ

  سلام به همه
  من یکی از طرفدارلن پینک فلوید هستم که به جرات می توانم بگم از بچگی گوشم با اهنگهای پینک فلوید اشنا بوده چون
  هر روز با اهنگ برنامه تقویم تاریخ از خواب بیدار
  می شدم
  یک سوال از همه دارم
  آیا اهنگهای آلبوم ANIMALS به صورت کلیپ در آمده اند
  ممنون میشم به من جواب بدید

 • علیرضا
  ارسال شده در اسفند ۳, ۱۳۸۵ در ۶:۰۳ ب.ظ

  من که ندیدم .

 • محمد
  ارسال شده در اسفند ۶, ۱۳۸۵ در ۳:۳۱ ب.ظ

  فقط modern talking

 • sad
  ارسال شده در اسفند ۶, ۱۳۸۵ در ۱۰:۰۶ ب.ظ

  ogey…………

 • فهام
  ارسال شده در اسفند ۷, ۱۳۸۵ در ۴:۵۶ ب.ظ

  کنسرت ۲۰۰۷ رو از نزدیک دیدم….واقعا میتونم بگم یک بزرگترین شب زندگی من بود . با شکوه و خیره کننده..وقتی که راجر دقیقا بالای سرم ایستاده بود و TIME رو میخوند…هرگز فراموش نمیکنم…

 • constantine
  ارسال شده در فروردین ۱۴, ۱۳۸۶ در ۹:۰۶ ب.ظ

  vaghan mahshare hamin ro mitonam begam ke hanoz ro daste the wall naiomade

 • constantine
  ارسال شده در فروردین ۱۴, ۱۳۸۶ در ۹:۰۷ ب.ظ

  omidvaram ke betonam dobare filme the wall ro peyda konam

 • constantine
  ارسال شده در فروردین ۱۴, ۱۳۸۶ در ۹:۰۸ ب.ظ

  agar kasi az dostan cilipe the wall ro dare mamnon misham ke baram ye peygham bezare constantine_nikotin@yahoo.com

 • ارسال شده در فروردین ۳۰, ۱۳۸۶ در ۲:۴۰ ب.ظ

  chera hameye band haye bozorg az ham mipashan?mesle guns n roses, nirvana,pink ?shayad yejuraee eshba mishan…shayad ekhtelafe salige baeseshe…jimi hendrix kurt cobine jim morison khod koshi mikonan ya be daste fan hashoon koshte mishan mesle gitariste pantra,ya john lenon aya in khsiate rocke?hamishe vasam soale.dar mored pink floyd bayad begam vaghean musqie ghanieye daran,dast parvade haye ghadari ham daran mesle anathema ye band e english ke karhash az pink nashat gerefte ,

 • علیرضا
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۰, ۱۳۸۶ در ۳:۳۹ ب.ظ

  anathema ! great !
  یکی از سه تا بهترین من تو گروههای در حال فعالیته، مخصوصا judjment .

 • ارسال شده در اردیبهشت ۳۰, ۱۳۸۶ در ۱۱:۵۴ ق.ظ

  A un passo dal possible در یک قدمی میسر شدن،
  A un passo da te در یک قدمی تو،

 • ارسال شده در خرداد ۲۶, ۱۳۸۶ در ۱۲:۴۶ ب.ظ

  پینک یک معجزه تکرار نشدنی
  من در مرگ سیدبارت گریستم

 • alireza
  ارسال شده در شهریور ۱۹, ۱۳۸۶ در ۱۰:۲۳ ق.ظ

  man bekhatere in matlabe khube shoma dobare be yade filme the wall oftadam o raftam peydash kardam o dobare negash karam…..merc vaseye in site ……kheili karetoon aalie….keep up good work…

 • zombie
  ارسال شده در شهریور ۲۸, ۱۳۸۶ در ۵:۴۵ ب.ظ

  hey you when are you gonna break your wall?

 • ارسال شده در آذر ۷, ۱۳۸۶ در ۵:۳۳ ب.ظ

  NO WAR
  JUST PEACE

 • ارسال شده در آذر ۷, ۱۳۸۶ در ۵:۳۷ ب.ظ

  BE OMIDE ROOZI KE DIVAR KHARAB SHE

 • Arash
  ارسال شده در دی ۹, ۱۳۸۶ در ۱۱:۳۰ ق.ظ

  Just Knod if you can hear me…

 • farhad
  ارسال شده در دی ۱۵, ۱۳۸۶ در ۳:۳۲ ب.ظ

  chizi ke kheyli jalebe shoma tamame ettefaghaty ke baraye jame eye bad az jang too THE WALL oftad ro be vozooh dar jame eye iran ham lams kardid hatta motevaledine daheye 50 iran ke har kodoom ye the wall ro too zendegishoon dashtan in neshoongare kharej boodane honar az zaman va makane the wall faghat dastane pink nist hekayate hameye javame e jang zadast

 • EHSAN
  ارسال شده در بهمن ۳, ۱۳۸۶ در ۳:۵۸ ب.ظ

  سلام ممنون از مطالب میگم من دوست داشتم آهنگ های فیلم رو به صورت PDF بذارید تا بشه DOWNLOAD کرد.

 • ناشناس
  ارسال شده در بهمن ۱۱, ۱۳۸۶ در ۱:۰۲ ق.ظ

  hamishe arezoo daram ye dafe naghshe vagheyie naghshe avale the wall ro bazi konam

 • ehsan
  ارسال شده در بهمن ۱۳, ۱۳۸۶ در ۳:۲۶ ب.ظ

  سلام اون پسر که نماد پینک فلوید خیلی شبیه ما ایرانی هاست دیوار سرتاسر ایران گرفته …
  ای دیوارها را باید شکسته بشه وگرنه تبدیل به عقده میشه و هیچ راهی جز فریاد زدن باقی نمیمونه.

 • کیارش
  ارسال شده در اسفند ۱, ۱۳۸۶ در ۷:۰۷ ب.ظ

  درود بر نیک اندیشان پر تلاش
  شما مصداق واقعی این جمله هستید که باید در کار خود بهترین بود. من به تازگی خوانندهی سایت وزین شما شده ام، اما به قدر کافی (همواره) در حال خواندن و آموختن هستم. شما آرشیو بزرگی در اختیار هنر دوستان قرار داده اید. پاینده باشید و بی خستگی.
  در خصوص فیلم دیوار آلن پارکر، من را به آنروزها برد.
  دوست عزیز آیا امکان راهنمایی جهت دست یابی به برخی از آثار موسیقی غربی ( معاصر)در یک پست جداگانه برای شما وجود دارد؟ آثار دهه های شصت به پایین.
  پیشرو باشید، چون اکنون

 • PINK
  ارسال شده در اسفند ۴, ۱۳۸۶ در ۴:۳۴ ب.ظ

  I LOVE IT

 • ناشناس
  ارسال شده در اسفند ۱۴, ۱۳۸۶ در ۳:۱۲ ب.ظ

  پینک و شاهکارهایشان دیگر تکرار نمی شوند!

 • سونیا
  ارسال شده در فروردین ۲, ۱۳۸۷ در ۳:۱۴ ب.ظ

  open your heart i am coming home

 • GAMATAKING
  ارسال شده در فروردین ۱۱, ۱۳۸۷ در ۱۰:۲۵ ق.ظ

  PINK IS THE IMMAMENTEST MUSIC IN THE WORLD
  AND ILOVE IT SO MUCH, HEAR IT IF, YOU DONT
  SATISFIED ANY MUSIC. CERTAINLY HEARED IT
  GAMATAKING@YAHOO.COM

 • سامی
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۳, ۱۳۸۷ در ۲:۰۶ ق.ظ

  Hush now baby, baby, dont you cry.
  Mother’s gonna make all your nightmares come true.
  Mother’s gonna put all her fears into you.
  Mother’s gonna keep you right here under her wing.
  She wont let you fly, but she might let you sing.
  Mama will keep baby cozy and warm.
  Ooooh baby ooooh baby oooooh baby,
  Of course mama’ll help to build the wall.

 • د خلیلی
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۲, ۱۳۸۷ در ۱۰:۲۸ ق.ظ

  pink floyd یعنی زیبایی

 • علی خلیلی
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۲, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۲ ق.ظ

  بزرگ تر از pink floydرانخواهیم دید.fat old sun ترانه زیبایی است.

 • محمد رضا مقیمی
  ارسال شده در تیر ۱۵, ۱۳۸۷ در ۱۱:۲۱ ق.ظ

  سلام،
  پیشنهاد میکنم اگر حتی طرفدار پینک فلوید نیستید
  این کتاب رو بخرید و بخونید.

  نام:دیوار
  نوبسنده:سید ابراهیم نبوی
  ناشر: نی
  قیمت”:۳۸۰۰تومان

 • حاتم پور
  ارسال شده در تیر ۱۶, ۱۳۸۷ در ۸:۱۹ ب.ظ

  موسیقی که انسان را به تفکر واداردچیزی برای گفتن باقی نمیگذارد

 • behrooz
  ارسال شده در تیر ۱۹, ۱۳۸۷ در ۲:۱۵ ب.ظ

  khoobe

 • VaHiD ThE DoorS
  ارسال شده در تیر ۲۲, ۱۳۸۷ در ۴:۵۴ ب.ظ

  ThE WaLL انفجاری در موزیک قرن .

 • massoud
  ارسال شده در تیر ۳۱, ۱۳۸۷ در ۱۰:۱۳ ق.ظ

  سلام فیلم دیوار فیلمی چند لایه که با بررسی لایه های مختلف زندگی های افراد خاصی از جامعه به صورتی تاثیر گذار وقابل لمث مسیری را دنبال کرده که در این روند بحرانهای روانی خاصی که در هر فرد به نوعی بروز میکند را به صورتی لطیف بررسی میکند. حالت متفکر گونه بازیگر نقش اول وموضوعات بررسی شده در فیلم باعث به تفکر واداشتن بیننده وبررسی مواردی تا حدی مشابه در زندگی خود میگردد

 • mohammad
  ارسال شده در شهریور ۱۶, ۱۳۸۷ در ۱۱:۱۴ ب.ظ

  that right!!!!!!!!

 • رضا
  ارسال شده در آبان ۹, ۱۳۸۷ در ۸:۳۷ ب.ظ

  فیلم نشان دهنده واقعیت انسان امروزیست انسانی که در میان جامعه ای سر خورده از جنگ، فقر، فساد، خیانت ،دیکتاتوری…به دنیا میاد ،رشد میکنه و به تباهی و پوچی میرسه
  از نظر موسیقی شاید بهترین نباشه ولی بدون شک یکی از تاثیر گذارترین ها و به یادماندنی های موسیقی است
  یادمه یکی دوسالی با گوش دادن به این آلبوم می خوابیدم..یه جورایی قرص خوابم بود

 • .
  ارسال شده در دی ۲۷, ۱۳۸۷ در ۱۰:۴۹ ب.ظ

  مطمئنن کسی اونور دیوار نیست

 • ارسال شده در خرداد ۵, ۱۳۸۸ در ۱۲:۴۷ ق.ظ

  در مورد شگفت انگیز بودن کارهای پینک شکی نیست.
  ولی می شه به من بگین فیلم The wall رو از کجا می تونم بگیرم؟

 • ناشناس
  ارسال شده در آذر ۲۱, ۱۳۸۸ در ۳:۱۱ ب.ظ

  آهنگ هی یو را بیش ۱۰۰۰ بار گوش کردهام

 • omid
  ارسال شده در دی ۲۱, ۱۳۸۸ در ۱۲:۵۷ ب.ظ

  mahshar bood

 • علیرضا
  ارسال شده در اردیبهشت ۴, ۱۳۸۹ در ۱۰:۵۴ ب.ظ

  درود بر شما،

  من علاقه بسیاری به سبک راک و مخصوصاً پینک فلوید دارم. با گوش دادن آهنگ های این گروه خود به خود گریم میگیره. ترانه های موجود در آلبوم The Wall بسیار زیا هستند. میخواهم این فیلم را نیز ببینم و میدانم چون قدیمی هست در جایی یافت نمیشه. اگر کسی با کیفیتش رو سراغ داره نحوه خریدش رو در ایمیل برام بگه. مرسی

 • نگار
  ارسال شده در تیر ۲, ۱۳۸۹ در ۷:۲۴ ب.ظ

  موسیقی باید موسیقی باشد نه افکت نه تصویر نه غرغر و گلایه. پینک فلوید محصول هر چهر عضو گروهه. واترز یکی از اونا است. چرا انقدر ذهن خودتونو بسته نگه می دارین؟ همین رفتار و همه جا دارین. دنبال تنش هستین. این بهتره یا اون؟ هیچ کجای دنیا اینطور نیست. آلبوم دیوار ضعیف ترین آلبوم پینک فلویده، پر فروش ترینه اما ضعیفه. آلبومی که رایت تو اون ساز نزده و اشعارش فقط درباره جنون و مرگه کجاش شاهکاره؟ اونایی که دیوانه وار و نه از سر درک و تفاهم راجری هستن از همون دست آدمایی هستن که یا خودشون قلدرن یا قلدرا رو دوست دارن. همین بابا که دم از چنبره امپریالیسم غرب و سرمایه داری می زنه، وقتی کیارستمی خواست برای فیلمش از اورتور آهنگ تایم استفاده کنه اجازه نداد. گفت پولشو باید بگیره.
  چند ساله این بابا از اون دیواری که رو استیج درست می کنه داره کاسبی می کنه؟ چند تا مصاحبه می خواین بخونین که توش فقط از خودش تعریف کرده و به بقیه اهانت کرده.

 • mona
  ارسال شده در تیر ۲۷, ۱۳۸۹ در ۱۲:۰۳ ق.ظ

  miss negar havaset bashe ke dari rajebe ROGERE bozorg harf mizani. albume the wall shahkare tarikhe musighiye ke dige tekrar nemishe. roger yek ensane mamoooli nist,be nazare man bayad in adamo parastid…………….

 • سروش
  ارسال شده در آذر ۵, ۱۳۹۰ در ۱:۴۱ ق.ظ

  من از ۱۳ – ۱۴ سالگی آهنگاشونو گوش میدادم،راک موسیقی ای هست که در اون جنونی فراگیر همراه با حس جاه طلبی و سلطه نهفته،هنوز که هنوزه هر موقع آهنگای قشنگ راک رو گوش میدم حس میکنم دنیا رو میخوام فتح کنم،راک یعنی زندگی یعنی عشق،آهنگ high hopes دیوانه کنندس،wearing the inside out!!!

 • mj.herdr
  ارسال شده در فروردین ۱۸, ۱۳۹۱ در ۹:۴۹ ب.ظ

  dar jvbe surush :the grass was greener…

 • mj.herdr
  ارسال شده در فروردین ۱۸, ۱۳۹۱ در ۹:۵۶ ب.ظ

  dar jvb negar va mona:ta yadde ziadi doros migi hamin amel baes shod k roger az baqie joda she .xeyli eshteba mikonan-roger to concerte in the flesh ye javoone maqroor k hamash adams mijoero miare va jahayike david mixunaro be un mide ,davidam to concerte pulse hamin karo vase roger mikone , kolan xeyli tohin mikonan be ham -hala dg az tarafdarashun che entezari mishe dash!?

 • سارا
  ارسال شده در تیر ۱, ۱۳۹۱ در ۵:۵۴ ب.ظ

  the wall شاهکاری تکرار نشدنی

 • ارسال شده در آذر ۱۰, ۱۳۹۱ در ۹:۵۶ ب.ظ

  فوق العاده…از لینک مطبتون استفاده کردم..ای کاش خیلی زودتر با این گروه اشنا میشدم…اما حالا هم راضی هستم…چیزی همیشه توی روح من جاش خالی بود رو با پینک فلوید پرش کردم…قطعه ای گمشده ی روح من با ترانه های این گروه پیدا شد…چقدر با wish you were here گریستم و چقدر با hey you به فکر فرو رفتم…

 • امبر
  ارسال شده در بهمن ۲۹, ۱۳۹۴ در ۶:۵۴ ب.ظ

  فایل موسیقی دیوتر را ممکنه به من بفرستید .متاسفانه این شاهکار را گم کردم
  لطفا برای م اریال نمایید اگه ممکنه با تشکر

 • ارسال شده در مهر ۲۳, ۱۳۹۵ در ۹:۱۵ ب.ظ

  راستش من بتازگی تو کاره و این گروه رفتم تونسته منو به خودش ببلعه و چنتا البوم ازش دارم ولی راجب البوم د وال میتونم تغییر تحولای جالبی دیدم و میتونم بگم البوم واقعا خارق العاده ای بود یعنی یه جماعتو تونسته تو یه البوم جا بده جالبه مگه نه؟ حالا میخوام فیلمشم نگا کنم حالا با تعاریف شما واقعنم میخوام نگا کنم خخخخ البته یه خواننده ای که بهش علاقه داشتم اونم گفته بود فیلم د وال پینک فلوید رو حتما ببینید و ازش یاد بگیرید.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تکنیک های هارمونی در موسیقی های امپرسیونیسم و رومانتیسم (II)

من این نوع دیدگاه گسترش هارمونی را در هفت متد اصلی دسته بندی و خلاصه می کنم که در جای خود در باره ی هر کدام صحبت می کنم. این متد ها عبارتند از:

اولین دکتر موسیقی (I)

حســین ناصحی در سال ۱۳۰۴ در خانواده ای هنردوست به دنیا آمد. مادرش از شاگردان استاد درویش خان بود و تار می نواخت. به همین جهت ذوق موسیقی او از اوان کودکی پرورش یافت. وی از ســن ۱۴ سالگی با ورود به هنرستان عالی موسیقی و انتخاب ساز ترومبون زیر نظر اســتاد چک «ژوزف اسالدک» مشغول تحصیل گردیــد و پس از مــدت کوتاهی به همکاری با ارکســتر رادیو به سرپرستی پرویز محمود پرداخت. او جزو شاگردان ممتازی بود که به دعوت دولت ترکیه و با بورســیه هنرستان برای ادامه تحصیل روانــه آنکارا گردید و در آنجا زیر نظر اســتاد «کاظم آکســس» از شاگردان برجســته «بلا بارتوک» آهنگساز شهیر مجارستان به همراه دوست دیرینه اش ثمین باغچه بان به فراگیری آهنگسازی پرداخــت.

از روزهای گذشته…

بابی مک فرین، افسانه آکاپلا

بابی مک فرین، افسانه آکاپلا

بدون تردید Don’t Worry Be Happy از آلبوم Simple Pleasures مک فرین، یکی از محبوب ترین آهنگ های قرن بیستم است که در سال ۱۹۸۸ جایزه بهترین آهنگ سال جشنواره Grammy را به خود اختصاص داد، در عین حال که آلبوم ‘Simple Pleasures’ نیز به عنوان بهترین آلبوم پاپ برگزیده شد. در این آلبوم مک فرین با خلاقیت هایش اهمیت vocal percussion را در آکاپلای معاصر به روشنی نمایاند.
چکیدۀ درس‌گفتارهای مبانی اتنوموزیکولوژی، جلسه پنجم (II)

چکیدۀ درس‌گفتارهای مبانی اتنوموزیکولوژی، جلسه پنجم (II)

پروژه‌های میدانی مطالعات موسیقی را می‌توان مشتمل بر سه مرحله دانست. این مراحل به هم مرتبط هستند لیکن همۀ آن‌ها به یک اندازه اهمیت دارند. این سه مرحله عبارتند از:
تکنیک نوازندگی بی مانند

تکنیک نوازندگی بی مانند

در ادامه مطلب قبل راجع به Wes Montgomery امروز به بررسی سبک کاری او در گیتار می پردازیم. از آنجایی که وس گیتار را بدون معلم و با استعداد خود شروع کرد نوازندگی او نحوه ای کاملا” خاص و یگانه داشت بگونه ای که همواره رقیبان خود در گیتار را شگفت زده میکرد.
هنر از هنر تا جامعه(I)

هنر از هنر تا جامعه(I)

رابطه هنر با فرد و جامعه همواره رابطه ای بحث انگیز بوده است، علت شاید وجود تضادی است که میان قلمرو فرد و خلق و درک اثر هنری با مقولات دیگر اجتماعی بویژه سیاست وجود دارد. این تضاد ها ناشی از این نکته مهم است که برای سیاست تمامی پدیدارها تنها به وسیله تبدیل میشوند(به همین دلیل نیز سیاست یک دستگاه زاینده قدرت تلقی نمیشود، سیاست در حقیقت یک دستگاه مبدل قدرت اقتصادی به نظم اجتماعی آنهم، از نوع تحمیل شده و قانونی آن است). در حالیکه در فرهنگ موضوع معکوس است.
هماهنگی در موسیقی ایران (III)

هماهنگی در موسیقی ایران (III)

خوب بخاطر دارم وقتی اولین بار می خواست برای آهنگی در مایه سه گاه، هم آهنگی بنویسد دچار اشکال بود و بالاخره دریافت که شاهد سه گاه را نباید پایه آکورد قرار داد زیرا پنجم آکورد ناقص می شود. بنابراین بعد از مطالعات زیاد گام سه گاه را طوری نوشت که نت شاهدش درجه سوم گام باشد مثلاً در سه گاه سی کرن (راست کوک ویلن) آکورد درجه اول را: سل، سی کرن، ر تعیین کرد و آنها که امروز بخیال خود مبتکر هماهنگ کردن نغمات ایرانی هستند و همین اسلوب را بکار می برند شاید ندانند که این ابتکار نخست از طرف وزیری بوده است. یا اینکه تشخیص داد که گام شور پایین رونده است و آکورد در درجه اول شور لا (راست کوک ویلن) لا – دو – می نیست بلکه لا – ر – فا است و از این قبیل مثالها زیاد که موجب طول کلام می شود.
رمضان: سبک آهنگسازی آهنگسازان ایرانی بی ارتباط با عصر زندگی آنهاست

رمضان: سبک آهنگسازی آهنگسازان ایرانی بی ارتباط با عصر زندگی آنهاست

در مورد این سوال شما باید بگویم، خب قطعاتی که ابتدای قرن، مثلاً حدود ۱۰۰ سال پیش نوشته شده اند، بعضی از این آهنگ ها به نسبت خیلی ابتدایی هستند، فقط می توان گفت یک هارمونیزاسیون است، روی یک سری تم های ایرانی که به هر صورت وقتی که موسیقی غربی وارد کشور ایران شد، در آن زمان هنوز پیانیست های حرفه ای از غرب به ایران نیامده بودند که این ساز را به صورت حرفه ای آمورش دهند و پیانو در حقیقت ساز دوم بوده است که در کنار سازهای نظامی که تدریس می شده و در حقیقت پیانو برای درس های هارمونیک استفاده می شده است و همینطور به عنوان یک ساز دوم موزیسین ها روی آن کار می کردند.
رکوئیم های مرگ موتسارت

رکوئیم های مرگ موتسارت

موتزارت در آخرین سال از زندگی کوتاه خود با شخصی که حاضر نبود چهره خود را به او نمایان کند ملاقات می کند. این مرد سیاه پوش به موتزارت سفارش ساخت رکوییم یا مسی را برای مرگ می دهد و ادعا میکند که از طرف مردی این درخواست را دارد که برای گرامی داشتن خاطره همسر فوت شده اش نیاز به این موسیقی دارد.
اجرای اثری مدرن در کنار باروک با اجرای موتر!

اجرای اثری مدرن در کنار باروک با اجرای موتر!

فوریه ۲۰۰۷ بود، سوفیا گوبایدولینا جایزه ارزشمند باخ هامبورگ را کسب کرد، به عنوان پیشتاز در موسیقی کلاسیک معاصر که پلی زده بین موسیقی شرق و غرب. گوبایدولینا آهنگسازی است متولد ۱۹۳۱ با مسقط‌الراس تاتارستان روسیه که در ۱۹۹۲ به آلمان کوچ کرده است.
اجرای کنسرتو پیانوی بهزاد رنجبران

اجرای کنسرتو پیانوی بهزاد رنجبران

کنسرتو پیانوی آقای بهزاد رنجبران از ۵ تا ۸ ژوئن ۲۰۰۸ به روی صحنه رفت. این کنسرت قسمتی از سری کنسرت های کلاسیک دلتا بود. موسیقی رنجبران به دلیل ملودی های ابتکاری و اوج گیرنده اش قابل ستایش است. این کنسرتو پیانو الهامیست از یکی از آثار پیانیست فرانسوی آقای تیبادت که نقش تکنواز در این کنسرت جهانی را هم به عهده داشت.
مختصری دربارۀ ادعاهای نوآوری در موسیقی ایران (I)

مختصری دربارۀ ادعاهای نوآوری در موسیقی ایران (I)

در سالهای ابتدائی قرن جدید میلادی، عرصه موسیقی در ایران از تولید و انتشار، سیستم های قوی ترِ ضبط و میکس و مسترینگ، تا اجراهای زنده و رونمائی هایِ پر زرق و برقِ آلبوم ها و… با توجه به تحولاتِ همین عرصه و تکنولوژی در دنیا دستخوش تغییراتی، سریع تر از قرن گذشته شده است. یکی از مسایلی هم که در همین زمان رخ داده، ظهور نسلی نو از آهنگسازان، ترانه سرایان و خوانندگان و نوازندگان است که با توجه به درگذشت یا بازنشستگی یا بالا رفتن سن نسلهای گذشته (غروب خدایان)، خودنمائی و عرض اندام این نسل جدید با جلوه های جدید و امکانات متفاوت از قبیل روزنامه های بیشتر، اینترنت، شبکه های ماهواره ای و… امکانپذیر شد. در نهایت کمیتِ تولید و انتشار موسیقی به نحو غیر قابل تصوری بالا رفت و میتوان گفت مانند آتشفشان فوران کرد. اما این امکانات بیشتر ابدا به معنی تولید و پخش آثار موسیقیائی با کیفیت تر نبود و نیست.