موریکونه و اولین تجربه رهبری در ۷۸ سالگی

انیو موریکونه
انیو موریکونه
انیو موریکونه Ennio Morricone که در زمینه ساخت و اجرای موسیقی سابقه فعالیتی ۶۰ ساله دارد، به هالیوود میرود تا پس از مدتها جایزه اسکاری که همه اهل فن سالهاست آنرا حق این موسیقیدان کهنه کار میدانند، دریافت کند. وی در این سفر برای اولین بار دست به رهبری ارکستر زده است.

شب قبل از اولین کنسرت رسمی وی در رادیو سیتی Radio City، این ایتالیایی ۷۸ ساله در مراسمی خصوصی در تالار اصلی سازمان ملل و در حضور میهمانان شاخص، به رهبری ارکستر سمفونیتا (ارکستر سمفونیک کوچک) رم Rome Sinfonietta Orchestra پرداخت. او این برنامه را ادای احترام به سازمان ملل خواند و اجرای خود را به تمام کارکنان سازمان ملل و کوششهای آنان در راه صلح، تقدیم نمود.

موریکونه که موسیقی نمادین او برای فیلم “خوب، بد، زشت” در میان کارنامه ای با بیش از ۴۰۰ اثر سینمایی قرار دارد، پس از پنج مرتبه غفلت آکادمی هنر و علوم سینمایی، در آخر ماه جاری به دریافت اسکار افتخاری نائل خواهد شد.

بان کی مون Ban Ki-moon دبیرکل جدید سازمان ملل که تنها دو ساعت از سفر ۹ روزه اش به ۱۱ کشور بازگشته بود، خطاب به وی چنین گفت: ” استاد موریکونه، تمام ما کسانی که برای رسیدن به این هدف میکوشیم، عمیقا از این حرکت متحدانه شما سپاسگذاریم. موسیقی شما، تصویر تمام نمای سازمان ملل است. پر از ماجرا و داستانهای متعدد. این موسیقی میتواند داستانهایی درباره مردمی با رویاهای عمیق حکایت کند و همچنین میتواند خوب، بد و زشت را نمایان سازد.”

اولین قطعه برنامه به نام “آوایی از سکوت” Voices From Silence، درباره بد و زشت است، موریکونه این قطعه را پس از حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ نوشت و آن را به قربانیان جنگ و خشونت تقدیم نمود.

این قطعه با غرش ویولو سلها آغاز میشود که پاساژهای نوسان دار و شوم سازهای بادی به آن پاسخ میدهند، سپس موجی از سازهای زهی با صدای زیر وارد شده، تنش با وزش باد جنگ به اوج میرسد.

پس از یک کاهش شوم صدا _ diminuendo- یک ترومبون به نمایندگی از زشتی نبرد به صدا در می آید و متنی از ریچارد رایو Richard Rive خوانده میشود:
“جایی که رنگین کمان به پایان میرسد، برادرم، جایی است که جهان میتواند هر ترانه ای را بخواند. وما با هم آواز خواهیم خواند، برادر، تو و من، هرچند تو سفیدی و من نه. هرچند که این ترانه، آوازی غمگین خواهد بود، زیرا ما آهنگ آن را نمیدانیم و آموختن این آهنگ بسیار دشوار است. اما ما میتوانیم آن را بیاموزیم، برادر، تو و من. در دنیا چیزی به نام آهنگ سیاه وجود ندارد، چیزی به نام آهنگ سفید هم نیست. اینجا تنها موسیقیست، برادر، و چیزی که ما خواهیم خواند موسیقی خواهد بود، جایی که رنگین کمان به پایان میرسد.”

این کلمات همراه با همنوازیهای کشیده و ناموزون بیان میشوند و اصوات ضبط شده مناجات، از خاور میانه و نقاط دیگر، بر این اصوات سازی تاکید میکنند و در این میان گروه کر با نتهای بدون کلام و آهسته خود بر تاثیر این قطعه می افزایند. این کابوس دیوانه کننده مانند طوفانی گسترده میشود و به اصوات گوشخراش و مسلسل مانند طبلها تبدیل میشود. سپس لحظه تطهیر فرا میرسد. طوفان ناگهان فروکش میکند، بحران به پایان رسیده و رنگین کمان به صورت ملودی آبشار Falls-از فیلم “ماموریت مذهبی” The Mission- پدیدار میشود .

پس از تنفس، به بخش “خوب” میرسیم، موریکونه ارکستر را برای اجرای تعدادی از موسیقیهای فیلم بدون کلام خود رهبری میکند که با موسیقی او برای فیلم “تلفات جنگ” Casualties of War به کارگردانی برایان دی پالما Brian De Palma، آغاز میشود. برنامه آنقدر که در توصیف آن به نظر میرسد خشک و رسمی نیست و با موسیقی شاد فیلمهایی چون “دسته سیسیلیها” The Sicilian Clan و کمدی ایتالیایی H2S دنبال میشود.

در انتهای برنامه، پس از تشویق ایستاده و ۴ دقیقه ای حضار، موریکونه و ارکسترش به اجرای موسیقی فیلمهای وسترنی پرداختند که به اصطلاح وسترن اسپاگتی spaghetti western نامیده میشوند و موجب شهرت بین المللی ستاره خود کلینت ایستوود Clint Eastwood شدند: روزی روزگاری در غرب Once Upon a Time in the West، تب طلا Ecstasy of Gold و البته تم کویوت از فیلم به یادماندنی خوب، بد، زشت The Good, the Bad and the Ugly.

washingtonpost.com

34 دیدگاه

 • ارسال شده در بهمن ۱۷, ۱۳۸۵ در ۱۱:۲۴ ب.ظ

  موسیقی خوب را همه دوست دارند. موسیقی خوب مخصوص اشراف اصیل یا گروه خاصی نیست.شنیدن آن بر کودک و بزرگسال و افسرده و شاد تاثیر می گذارد. موسیقی موریکونه بهترین نمونه برای این نوع موسیقی است.

 • حامی کیوان
  ارسال شده در بهمن ۱۸, ۱۳۸۵ در ۹:۲۲ ق.ظ

  بسیار ممنون از مطلب خوبتون…موریکونه انسانی است که تصویر را در موزیک خود حل نموده وانرا در تاریخ ثبت کرده است…امید است که باز هم این چنین اشخاصی ظهور کنند…
  با سپاس فراوان.

 • pourtaghi
  ارسال شده در بهمن ۱۸, ۱۳۸۵ در ۶:۴۷ ب.ظ

  موسیقی موریکونه, روح بخش است و در لحظه لحظه ی این زندگی های آغشته به شلوغی و دود و اندوه کنار ماست و در درون ما جریان دارد… از ماموریت مذهبی, روزی روزگاری در آمریکا, تم های عاشقانه, نبرد الجزایر, افسانه ی ۱۹۰۰ و همه و آن همه اثری که خلق کرده…

 • amir
  ارسال شده در بهمن ۲۰, ۱۳۸۵ در ۲:۲۴ ب.ظ

  viva morriconne!

 • فرزاد
  ارسال شده در بهمن ۲۰, ۱۳۸۵ در ۱۰:۴۱ ب.ظ

  Ba arze sharmandagi bayad dar mored matlabi ke neveshitid begam , in avalin bare Ennio Morricone nist ke rahbarie orchest ro anjam mideh , man khodam shakhsan barha concert haye ishoonu didam va khode ishun rahbar orchest bude !

 • ارسال شده در بهمن ۲۲, ۱۳۸۵ در ۱۱:۵۶ ق.ظ

  از مطلب جدید در مورد موریکونی ممنون درمورد موسیقی انیو می توان گفت که هر موقع موسیقی او از هر منبع صوتی به گوش رسد ما بوی سالن سینما-پرده سفید وصندلیهای تاشو و آن مرد چراغ به دست و سابق بوی تخمه را می شنویم و این نوستالجی سینما ست.

 • alone
  ارسال شده در بهمن ۲۹, ۱۳۸۵ در ۵:۲۸ ب.ظ

  only chi may

 • ارسال شده در اسفند ۴, ۱۳۸۵ در ۱:۳۱ ب.ظ

  uvgscdhcgsdtcsdgtttx

 • جابرعسگری
  ارسال شده در اسفند ۱۳, ۱۳۸۵ در ۹:۰۴ ق.ظ

  آهنگ های موریکونه بسیار دل نشین است من با شنیدن آهنگ های او به دنیای دیگری می روم در واقع موزیکهای او گویای صحنه های زیبای زندگی ماست

 • Arash
  ارسال شده در اسفند ۱۶, ۱۳۸۵ در ۳:۵۸ ب.ظ

  motmae’nid ke in avvalin tajrobeye ennio ast?chon dar live e Arena am ennio Rahbari raa bar ohde daaarad…

 • سحر شهاب
  ارسال شده در اسفند ۱۷, ۱۳۸۵ در ۱:۲۵ ب.ظ

  بله، بنا به گفته نویسنده مطلب، این اولین تجربه رهبری ارکستر سمفونیک او در مراسمی رسمی است، نه رهبری ارکسترهای کوچک یا استودیویی.

 • فرشاد
  ارسال شده در اسفند ۲۲, ۱۳۸۵ در ۶:۱۵ ب.ظ

  عمرش دراز باد آنکه دلش زنده شد به ساز

 • نيويورك
  ارسال شده در فروردین ۳, ۱۳۸۶ در ۹:۰۶ ق.ظ

  اقای موریکونه در تاریخ موسیقی دنیا جاودانه خواهد ماند اون شخص موززارت معاصر دوران ماست امیید که ادمییان قدر چنین اشخاصی را بدانند.

 • ارسال شده در فروردین ۲۱, ۱۳۸۶ در ۱:۳۶ ب.ظ

  Merci …………..

 • حمید
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۲, ۱۳۸۶ در ۲:۱۹ ق.ظ

  در عرصه ی موسیقی فیلم آهنگسازانی که روح بزرگی مثل موریکونه داشته باشند از تعداد انگشتان یک دست هم کمترند.

 • Misagh
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۵, ۱۳۸۶ در ۳:۱۸ ب.ظ

  Ennio Morricone az behtarin khalgh konandehaye faza saziye mousic va enteghale on be mokhatab hastesh

 • ارسال شده در اردیبهشت ۲۴, ۱۳۸۶ در ۶:۲۹ ب.ظ

  سلام،
  من خیلی دنبال آهنگ فیلم حرفه ای ساخته دست انیو موریکونه که توش ژانپول بلموندو بازی می کنه می گردم ولی متاسفانه پیداش نمی کنم :-(
  اگر شما دوست عزیز از این آهنگ خیری دارید لطفاً به ایمیلم بفرستید.
  یه خرده از آهنگ:
  دینگ، دینگ، دیدیدنگ، دین دین دین دیددنگ …

 • Fateme
  ارسال شده در خرداد ۱, ۱۳۸۶ در ۱۱:۳۸ ق.ظ

  salam
  duste aziiz ,aghaye seyyed amin , mituni ahange morede nazareto az in site dl koni
  movaffagh bashi
  http://www.hadinik.com/music/2006/09/_ennio_morricone.html

 • محسن
  ارسال شده در خرداد ۷, ۱۳۸۶ در ۳:۳۲ ب.ظ

  سلام
  از اینکه چنین اقدام جالبی رو انجام دادید دستتون درد نکنه ولی هرچه گشتم نتونستم آهنگ فیلم حرفه ای رو دانلود کنم

 • ارسال شده در تیر ۳, ۱۳۸۶ در ۱:۵۱ ق.ظ

  سلام
  ممنون از زحماتتون اما این اولین رهبریه موریکونه نیست
  مثل کنسرت Arena در سال ۲۰۰۳ به رهبری موریکوته.

 • ارسال شده در تیر ۲۲, ۱۳۸۶ در ۱۰:۵۶ ب.ظ

  http://www.iransoundtrack.com
  دانلود موسیقی متن فیلمهای منتخب ایران و جهان

 • ارسال شده در شهریور ۲۷, ۱۳۸۶ در ۸:۵۷ ب.ظ

  از اهنگ فیلمحرفهای خوشم میهد ولی نمیدونم از کجا دانلود کنو هر جا تا حالا رفتم بی فایده بود

 • مجتبی
  ارسال شده در دی ۱۹, ۱۳۸۶ در ۱۲:۵۶ ق.ظ

  من با نظر رضا موافق هستم موریکونه درنوع خودش بی نظیر

 • امید
  ارسال شده در بهمن ۱۵, ۱۳۸۶ در ۱۲:۲۰ ب.ظ

  آقای موریکونه در موسیقی بی نظیر بی نظیر … است chi mai او ماندگاترین موسیقی خواهد بود. من وقتی گوش میدم از مادیات فاصله می گیرم.

 • امید
  ارسال شده در بهمن ۱۵, ۱۳۸۶ در ۱۲:۲۱ ب.ظ

  موفق باشید

 • وحید مهراد
  ارسال شده در فروردین ۱۲, ۱۳۸۷ در ۱:۳۲ ب.ظ

  سلام
  از زحماتتان بسیار سپاس گذارم اما برای همه بسیار متاسفم(بخصوص جامعه هنرمندان) که گنجینه های خودمان رامثل واروژان بابک بیات و…را به دست فراموشی سپرده ایم .

 • مهدي
  ارسال شده در خرداد ۲۱, ۱۳۸۷ در ۵:۴۳ ب.ظ

  سلام
  بارها با موریکونه گریسته ام..احساس عشق کرده ام نسبت به همنوع خویش..و…. مدتهاست که اثار موریکونه همراه احساسهای من است.و روزی نیست که برای دل خودم یکی از اثار را ننوازم.از شما به خاطر نوشتن این مطلب ممنونم.امیدوارم هر یک از ما به درک زیستن برسیم همانطور که موریکونه به درک نت به نت اثارش نایل امده.

 • عباس جعفری
  ارسال شده در خرداد ۲۵, ۱۳۸۷ در ۳:۳۴ ب.ظ

  سر دست اهنگ حرفه ای اهنگ نیومده

 • armita
  ارسال شده در تیر ۱۶, ۱۳۸۷ در ۱۲:۳۲ ب.ظ

  سینما پارادیزو یعنی موریکونه
  مالنا یعنی موریکونه
  آثار جاودان سینمای زیبا و زنده ایتالیا
  باموریکونه قلبها و اشکها را تسخیر می کند .
  با تمام وجود i love him

 • ناشناس
  ارسال شده در شهریور ۱۸, ۱۳۸۷ در ۶:۳۵ ب.ظ

  موریکونه علاوه بر یه موسیقی دان کسیه که باعث شد قهرمان دوران کودکیم یعنی کلینت ایستود مخصوصا تو فیلم به خاطر یک مشت دلار همیشه تو ذهنم بمونه امیدوارم حالا حالا ها باشه وبه کارش ادامه بده

 • علی
  ارسال شده در آبان ۱۸, ۱۳۸۷ در ۱۱:۵۲ ب.ظ

  سلام من من موزیک فیلم نبرد الجزایر نیاز دارم

 • مرتضی
  ارسال شده در دی ۲۳, ۱۳۸۷ در ۳:۴۰ ب.ظ

  با تشکر از مطلب -انیو واقعا یکی از بینظرترین موسیقدانان دنیا است. لطافت روح او را زمانی که در مراسم اسکار ۲۰۰۷صحبت می کرد درک کردم و فهمیدم که او با این روح لطیف است که آثار جاودانه ای خلق می کند آثاری که هر چه قدر از زمان آن می گذرد بر ارزش آن افزوده می شود به نظر من موسیقیهای او فراتر از خود فیلم است و در تمام زمان وزندگی جریان دارد.
  وقتی آثار موریکونه را گوش میکنم فقط فکر می کنم و فکر و ارزش لحظات وزندگی …..
  chi mai
  C’era Una Volta Il West
  Malena
  Once Upon A Time In The West
  Cinema Paradiso
  Gabriel’s Oboe
  و…..
  این آثار هیچ گاه از ذهن انسان پاک نخواهد شد هیچگاه…

 • ارسال شده در اردیبهشت ۱, ۱۳۸۸ در ۱۰:۲۰ ب.ظ

  سلام به شما خوبان
  سلام امین خان
  من هم مدت زیادی دنبال آهنگ حرفه ای میگشتم و روزی آن را پیدا کردم
  الان هم خیلی وقت هست که دنبال آهنگ تیراج پایان برنامه خانواده میگردم ولی پیدا نشد ترا خدا اگه کسی داره بهم ایمیل بزنه و من را از انتظار در بیاره
  همون که هر روز ساعت ۴۵/۱ میاد
  بهترین آهنگهای دنیا همین آهنگ هست + آهنگ حرفه ای

 • kourosh
  ارسال شده در تیر ۲۰, ۱۳۸۸ در ۴:۳۱ ب.ظ

  morikone divane konandast.khodam be shakhse aksare karasho ba violon navakhtam.shoore ajibi moghe arshe keshidan bem mide makhsoosan chi mai

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نکاتی درباره امپراتوری جاذبه (VI)

همین طور است اصطلاح آگوگیک که تعریف ارائه شده دارای سه ایراد است، اول آنکه منبعی برای این تعریف ذکر نشده است، دوم آنکه این تعریف یعنی «تغییرات نامحسوس و غیرقابل نمایش سرعت (تمپو) در موسیقی که برای بیان سرزنده موسیقی ضروری است» (بیضایی ۱۳۸۴، ۱۹۷) همان «گستره تمپو (tempo span) و در واقع تغییرات کوچک و ظریف تمپو بدون از دست دادن ضربان اصلی است» (رودلف ۱۳۷۸، ۴۹۸) که قاعدتاً نگاشته هم نمی شود.

دومین دوسالانه جایزه پیانو باربد برگزار می شود

دومین دوسالانه جایزه پیانوی باربد با سرمایه گذاری مجموعه پیانوی باربد و برنامه ریزی و مدیریت مؤسسه فرهنگی-هنری شهرآفتاب و همکاری اساتید برجسته موسیقی کلاسیک کشور ۵ و ۶ اسفندماه در تهران برگزار می شود.

از روزهای گذشته…

آسیب شناسیِ کاربرد نت در موسیقی کلاسیک ایرانی (XV)

آسیب شناسیِ کاربرد نت در موسیقی کلاسیک ایرانی (XV)

ذیل عنوان فرهنگ های شفاهی توضیح دادیم که این فرهنگ ها، حداقل تاکنون یعنی قرن ۲۰ میلادی، از عواملی غیرمشابه فرهنگ های غیر شفاهی استفاده می کرده اند. در سالهای نخستین هزاره جدید و با تغییراتی که در زندگی افراد به وجود آمده و مانند گذشته دسترسی آسان و دائم به استاد برای آموختن صحیح و کامل به روش سینه به سینه وجود ندارد، ما را به این اعتقاد میرساند، که آوانگاری و نت نگاری و همچنین استفاده از نوارکاست، سی دی، دی وی دی تصویری و… در آموختن و انتقال میراث گذشتگان می تواند بسیار مؤثر باشد. ‌‌
‌‌‌مـوسیقی‌ به چه درد ما می‌خورد؟

‌‌‌مـوسیقی‌ به چه درد ما می‌خورد؟

در یکی از جلسات بحث در یکی از دانشکده‌ها‌ ضمن‌ پرسشهای‌ گوناگون، دانشجوئی پرسـید: «مـوسیقی بـه چه درد ما می‌خورد؟» این سؤال می‌تواند در هر مورد دیگر‌ هم پیش‌آید مثل «میز به چه درد مـا می‌خورد؟» نکته این تست که معمولا این‌ سؤال بقصد آگاهی از‌ ماهیت‌ مسئله نیست بلکه پرسـش کننده اغلب خود را آمـاده رد هـمه جوابها کرده است، مثلا اگر بگویند میز هنگام غذا خوردن یا نوشتن به کار می‌آید خواهیم گفت: «روی زمین هم‌ می‌توان خورد و روی زانو هم می‌توان نوشت» و از این قبیل جوابها بسیار می‌توان جـست.
آرمیک ستاره ایرانی گیتار

آرمیک ستاره ایرانی گیتار

آرمیک (Armik Dashchi) را میتوان یکی از محبوبترین گیتاریست های جهان دانست. نوازنده ای که آثارش توانسته است جایگاه بسیار مناسبی را در میان علاقمندان عام و خاص بدست آورد و همچنین از نظر تجاری آثار وی جز پرفروشترین آلبومها در سبک New Age نیست. آثار وی مخلوطی است از موسیقی ملل مختلف، اما نمیتوان از علاقه وی به سبک فلامنکو چشم پوشی نمود که منجر شده است، در بسیاری از آثارش، از تکنیک ها و فرمهای دستگاهی این سبک استفاده نماید اما سبک وی فلامنکو نمیباشد بلکه باید به آن عنوان تجاری Nuevo Flamenco (سبکی که فلامنکو اصیل نمیباشد اما از بسیاری از خصوصیات این سبک در اجرا استفاده میشود بالاخص تکنیک ها و دستگاههای مردمی چون رومبا.)
وهم یا نبوغ‌؟! (I)

وهم یا نبوغ‌؟! (I)

“… عجیب است؛ مردمی که متوسط بهره‌ی هوشی‌شان ۸۴ است (در مقایسه با دامنه‌ی نرمال ۹۰ تا ۱۱۰) و در طبقه‌ی ملت‌های دارای هوشِ «زیرِ متوسط» قرار می گیرند، خود را باهوش‌ترین ملت دنیا می دانند و از تکرار این باورِ فریب، لذت می‌برند و غره می شوند و با همین خودفریبی، پی در پی فرصت های تاریخی را… واگذار می کنند.”<
مقصد خودِ راه می تواند باشد (III)

مقصد خودِ راه می تواند باشد (III)

هفته پیش در جلسه ای بردیا کیارس به عنوان رهبر ارکستر ملی انتخاب شد؛ این خبر به خاطر ۳۱ ساله بودن این موسیقیدان مورد تعجب خبرنگاران قرار گرفت و به نوعی اهالی مطبوعات، با تیترهایشان به گونه ای طعنه آمیز، انتخاب کیارس را مورد انتقاد قرار دادند. هرچند تا قبل از اجرای کیارس با ارکستر ملی جدید، نمیتوان به طور قاطع در مورد توانایی ها و یا کاستیهای کار این موسیقیدان جوان قضاوت کرد ولی میتوانیم سابقه فعالیت او را مورد بررسی قرار دهیم تا در مورد این انتخاب، قضاوت شتابزده نداشته باشیم.

بی بی سی همه ساله طی مراسمی برترین های موسیقی جز (Jazz) را انتخاب می کند. این مسابقه جایزه جز بی بی سی (BBC Jazz Award) نام دارد، امسال نیز همانند سالهای گذشته این مراسم از طرف شبکه های رادیویی دو و سه برگزار خواهد شد و در چهار گروه آلبوم جز سال، نوآوری در موسیقی جز رادیوی سه، هنرمند سال رادیوی دو و بهترین های جز، هنرمندان و آثار خوب آنها انتخاب خواهد شد.
نوائی: عرضه و تقاضا برای ساز فلوت منطقی نبود

نوائی: عرضه و تقاضا برای ساز فلوت منطقی نبود

کر فلوت به آنسامبلی گفته می شود که در آن سازهای خانواده فلوت مثل پیکولو، فلوت، فلوت آلتو و فلوت باس حضور داشته باشند.
کنسرواتوار ایروان در گفت وگو با نیک‌رأی کوثر (قسمت دوم)

کنسرواتوار ایروان در گفت وگو با نیک‌رأی کوثر (قسمت دوم)

قصه به آنجا رسید که در ایران، استادان یکدیگر را نفی می‌کنند. این را نیک‌رأی در حیطه موسیقی گله می‌کند، ولی در همه عرصه‌ها چنین است. مهندسی نیست که مهندس دیگر را گرامی بدارد، جز در تعارف و شعار. پزشکی نیست که تشخیص و تجویزپزشک قبلی را اشتباه یا لااقل بی‌فایده نداند… باری، به گفت وگو بازگردیم.
تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (III)

تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (III)

صفوان جمحی از پدر خود نقل می‌کند: که چون معاویه ابن ابی سفیان کاخ خود را برپا کرد، بناها و هنرمندان ایرانی را به کار وادار کرد. آنها نیز قصر او را با گچ و آجر ساختند و هنگام کار نغمه پارسی و ایرانی ترنم می‌کردند. سعید ابن مسجح همه روزه برای آموختن نغمات ایرانی نزد ابن بنایان و کارگران رفته و لحن تازه‌ای‌می‌آموخت و هر آوازی را که می‌پسندید به عربی نقل کرده موافق آن شعر می‌سرود.
فراخوان جشنواره موسیقی شمسه

فراخوان جشنواره موسیقی شمسه

جشنواره شمسه به همت شهرداری تهران در بخشهای مختلف هنری فرخوان خود را منتشر کرده است؛ این دومین جشنواره شمسه است که سال گذشته اولین تجربه اجرایی خود را به روی صحنه برد. متن فراخوان به شرح زیر است: