موریکونه و اولین تجربه رهبری در ۷۸ سالگی

انیو موریکونه
انیو موریکونه
انیو موریکونه Ennio Morricone که در زمینه ساخت و اجرای موسیقی سابقه فعالیتی ۶۰ ساله دارد، به هالیوود میرود تا پس از مدتها جایزه اسکاری که همه اهل فن سالهاست آنرا حق این موسیقیدان کهنه کار میدانند، دریافت کند. وی در این سفر برای اولین بار دست به رهبری ارکستر زده است.

شب قبل از اولین کنسرت رسمی وی در رادیو سیتی Radio City، این ایتالیایی ۷۸ ساله در مراسمی خصوصی در تالار اصلی سازمان ملل و در حضور میهمانان شاخص، به رهبری ارکستر سمفونیتا (ارکستر سمفونیک کوچک) رم Rome Sinfonietta Orchestra پرداخت. او این برنامه را ادای احترام به سازمان ملل خواند و اجرای خود را به تمام کارکنان سازمان ملل و کوششهای آنان در راه صلح، تقدیم نمود.

موریکونه که موسیقی نمادین او برای فیلم “خوب، بد، زشت” در میان کارنامه ای با بیش از ۴۰۰ اثر سینمایی قرار دارد، پس از پنج مرتبه غفلت آکادمی هنر و علوم سینمایی، در آخر ماه جاری به دریافت اسکار افتخاری نائل خواهد شد.

بان کی مون Ban Ki-moon دبیرکل جدید سازمان ملل که تنها دو ساعت از سفر ۹ روزه اش به ۱۱ کشور بازگشته بود، خطاب به وی چنین گفت: ” استاد موریکونه، تمام ما کسانی که برای رسیدن به این هدف میکوشیم، عمیقا از این حرکت متحدانه شما سپاسگذاریم. موسیقی شما، تصویر تمام نمای سازمان ملل است. پر از ماجرا و داستانهای متعدد. این موسیقی میتواند داستانهایی درباره مردمی با رویاهای عمیق حکایت کند و همچنین میتواند خوب، بد و زشت را نمایان سازد.”

اولین قطعه برنامه به نام “آوایی از سکوت” Voices From Silence، درباره بد و زشت است، موریکونه این قطعه را پس از حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ نوشت و آن را به قربانیان جنگ و خشونت تقدیم نمود.

این قطعه با غرش ویولو سلها آغاز میشود که پاساژهای نوسان دار و شوم سازهای بادی به آن پاسخ میدهند، سپس موجی از سازهای زهی با صدای زیر وارد شده، تنش با وزش باد جنگ به اوج میرسد.

پس از یک کاهش شوم صدا _ diminuendo- یک ترومبون به نمایندگی از زشتی نبرد به صدا در می آید و متنی از ریچارد رایو Richard Rive خوانده میشود:
“جایی که رنگین کمان به پایان میرسد، برادرم، جایی است که جهان میتواند هر ترانه ای را بخواند. وما با هم آواز خواهیم خواند، برادر، تو و من، هرچند تو سفیدی و من نه. هرچند که این ترانه، آوازی غمگین خواهد بود، زیرا ما آهنگ آن را نمیدانیم و آموختن این آهنگ بسیار دشوار است. اما ما میتوانیم آن را بیاموزیم، برادر، تو و من. در دنیا چیزی به نام آهنگ سیاه وجود ندارد، چیزی به نام آهنگ سفید هم نیست. اینجا تنها موسیقیست، برادر، و چیزی که ما خواهیم خواند موسیقی خواهد بود، جایی که رنگین کمان به پایان میرسد.”

این کلمات همراه با همنوازیهای کشیده و ناموزون بیان میشوند و اصوات ضبط شده مناجات، از خاور میانه و نقاط دیگر، بر این اصوات سازی تاکید میکنند و در این میان گروه کر با نتهای بدون کلام و آهسته خود بر تاثیر این قطعه می افزایند. این کابوس دیوانه کننده مانند طوفانی گسترده میشود و به اصوات گوشخراش و مسلسل مانند طبلها تبدیل میشود. سپس لحظه تطهیر فرا میرسد. طوفان ناگهان فروکش میکند، بحران به پایان رسیده و رنگین کمان به صورت ملودی آبشار Falls-از فیلم “ماموریت مذهبی” The Mission- پدیدار میشود .

پس از تنفس، به بخش “خوب” میرسیم، موریکونه ارکستر را برای اجرای تعدادی از موسیقیهای فیلم بدون کلام خود رهبری میکند که با موسیقی او برای فیلم “تلفات جنگ” Casualties of War به کارگردانی برایان دی پالما Brian De Palma، آغاز میشود. برنامه آنقدر که در توصیف آن به نظر میرسد خشک و رسمی نیست و با موسیقی شاد فیلمهایی چون “دسته سیسیلیها” The Sicilian Clan و کمدی ایتالیایی H2S دنبال میشود.

در انتهای برنامه، پس از تشویق ایستاده و ۴ دقیقه ای حضار، موریکونه و ارکسترش به اجرای موسیقی فیلمهای وسترنی پرداختند که به اصطلاح وسترن اسپاگتی spaghetti western نامیده میشوند و موجب شهرت بین المللی ستاره خود کلینت ایستوود Clint Eastwood شدند: روزی روزگاری در غرب Once Upon a Time in the West، تب طلا Ecstasy of Gold و البته تم کویوت از فیلم به یادماندنی خوب، بد، زشت The Good, the Bad and the Ugly.

washingtonpost.com

34 دیدگاه

 • ارسال شده در بهمن ۱۷, ۱۳۸۵ در ۱۱:۲۴ ب.ظ

  موسیقی خوب را همه دوست دارند. موسیقی خوب مخصوص اشراف اصیل یا گروه خاصی نیست.شنیدن آن بر کودک و بزرگسال و افسرده و شاد تاثیر می گذارد. موسیقی موریکونه بهترین نمونه برای این نوع موسیقی است.

 • حامی کیوان
  ارسال شده در بهمن ۱۸, ۱۳۸۵ در ۹:۲۲ ق.ظ

  بسیار ممنون از مطلب خوبتون…موریکونه انسانی است که تصویر را در موزیک خود حل نموده وانرا در تاریخ ثبت کرده است…امید است که باز هم این چنین اشخاصی ظهور کنند…
  با سپاس فراوان.

 • pourtaghi
  ارسال شده در بهمن ۱۸, ۱۳۸۵ در ۶:۴۷ ب.ظ

  موسیقی موریکونه, روح بخش است و در لحظه لحظه ی این زندگی های آغشته به شلوغی و دود و اندوه کنار ماست و در درون ما جریان دارد… از ماموریت مذهبی, روزی روزگاری در آمریکا, تم های عاشقانه, نبرد الجزایر, افسانه ی ۱۹۰۰ و همه و آن همه اثری که خلق کرده…

 • amir
  ارسال شده در بهمن ۲۰, ۱۳۸۵ در ۲:۲۴ ب.ظ

  viva morriconne!

 • فرزاد
  ارسال شده در بهمن ۲۰, ۱۳۸۵ در ۱۰:۴۱ ب.ظ

  Ba arze sharmandagi bayad dar mored matlabi ke neveshitid begam , in avalin bare Ennio Morricone nist ke rahbarie orchest ro anjam mideh , man khodam shakhsan barha concert haye ishoonu didam va khode ishun rahbar orchest bude !

 • ارسال شده در بهمن ۲۲, ۱۳۸۵ در ۱۱:۵۶ ق.ظ

  از مطلب جدید در مورد موریکونی ممنون درمورد موسیقی انیو می توان گفت که هر موقع موسیقی او از هر منبع صوتی به گوش رسد ما بوی سالن سینما-پرده سفید وصندلیهای تاشو و آن مرد چراغ به دست و سابق بوی تخمه را می شنویم و این نوستالجی سینما ست.

 • alone
  ارسال شده در بهمن ۲۹, ۱۳۸۵ در ۵:۲۸ ب.ظ

  only chi may

 • ارسال شده در اسفند ۴, ۱۳۸۵ در ۱:۳۱ ب.ظ

  uvgscdhcgsdtcsdgtttx

 • جابرعسگری
  ارسال شده در اسفند ۱۳, ۱۳۸۵ در ۹:۰۴ ق.ظ

  آهنگ های موریکونه بسیار دل نشین است من با شنیدن آهنگ های او به دنیای دیگری می روم در واقع موزیکهای او گویای صحنه های زیبای زندگی ماست

 • Arash
  ارسال شده در اسفند ۱۶, ۱۳۸۵ در ۳:۵۸ ب.ظ

  motmae’nid ke in avvalin tajrobeye ennio ast?chon dar live e Arena am ennio Rahbari raa bar ohde daaarad…

 • سحر شهاب
  ارسال شده در اسفند ۱۷, ۱۳۸۵ در ۱:۲۵ ب.ظ

  بله، بنا به گفته نویسنده مطلب، این اولین تجربه رهبری ارکستر سمفونیک او در مراسمی رسمی است، نه رهبری ارکسترهای کوچک یا استودیویی.

 • فرشاد
  ارسال شده در اسفند ۲۲, ۱۳۸۵ در ۶:۱۵ ب.ظ

  عمرش دراز باد آنکه دلش زنده شد به ساز

 • نيويورك
  ارسال شده در فروردین ۳, ۱۳۸۶ در ۹:۰۶ ق.ظ

  اقای موریکونه در تاریخ موسیقی دنیا جاودانه خواهد ماند اون شخص موززارت معاصر دوران ماست امیید که ادمییان قدر چنین اشخاصی را بدانند.

 • ارسال شده در فروردین ۲۱, ۱۳۸۶ در ۱:۳۶ ب.ظ

  Merci …………..

 • حمید
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۲, ۱۳۸۶ در ۲:۱۹ ق.ظ

  در عرصه ی موسیقی فیلم آهنگسازانی که روح بزرگی مثل موریکونه داشته باشند از تعداد انگشتان یک دست هم کمترند.

 • Misagh
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۵, ۱۳۸۶ در ۳:۱۸ ب.ظ

  Ennio Morricone az behtarin khalgh konandehaye faza saziye mousic va enteghale on be mokhatab hastesh

 • ارسال شده در اردیبهشت ۲۴, ۱۳۸۶ در ۶:۲۹ ب.ظ

  سلام،
  من خیلی دنبال آهنگ فیلم حرفه ای ساخته دست انیو موریکونه که توش ژانپول بلموندو بازی می کنه می گردم ولی متاسفانه پیداش نمی کنم :-(
  اگر شما دوست عزیز از این آهنگ خیری دارید لطفاً به ایمیلم بفرستید.
  یه خرده از آهنگ:
  دینگ، دینگ، دیدیدنگ، دین دین دین دیددنگ …

 • Fateme
  ارسال شده در خرداد ۱, ۱۳۸۶ در ۱۱:۳۸ ق.ظ

  salam
  duste aziiz ,aghaye seyyed amin , mituni ahange morede nazareto az in site dl koni
  movaffagh bashi
  http://www.hadinik.com/music/2006/09/_ennio_morricone.html

 • محسن
  ارسال شده در خرداد ۷, ۱۳۸۶ در ۳:۳۲ ب.ظ

  سلام
  از اینکه چنین اقدام جالبی رو انجام دادید دستتون درد نکنه ولی هرچه گشتم نتونستم آهنگ فیلم حرفه ای رو دانلود کنم

 • ارسال شده در تیر ۳, ۱۳۸۶ در ۱:۵۱ ق.ظ

  سلام
  ممنون از زحماتتون اما این اولین رهبریه موریکونه نیست
  مثل کنسرت Arena در سال ۲۰۰۳ به رهبری موریکوته.

 • ارسال شده در تیر ۲۲, ۱۳۸۶ در ۱۰:۵۶ ب.ظ

  http://www.iransoundtrack.com
  دانلود موسیقی متن فیلمهای منتخب ایران و جهان

 • ارسال شده در شهریور ۲۷, ۱۳۸۶ در ۸:۵۷ ب.ظ

  از اهنگ فیلمحرفهای خوشم میهد ولی نمیدونم از کجا دانلود کنو هر جا تا حالا رفتم بی فایده بود

 • مجتبی
  ارسال شده در دی ۱۹, ۱۳۸۶ در ۱۲:۵۶ ق.ظ

  من با نظر رضا موافق هستم موریکونه درنوع خودش بی نظیر

 • امید
  ارسال شده در بهمن ۱۵, ۱۳۸۶ در ۱۲:۲۰ ب.ظ

  آقای موریکونه در موسیقی بی نظیر بی نظیر … است chi mai او ماندگاترین موسیقی خواهد بود. من وقتی گوش میدم از مادیات فاصله می گیرم.

 • امید
  ارسال شده در بهمن ۱۵, ۱۳۸۶ در ۱۲:۲۱ ب.ظ

  موفق باشید

 • وحید مهراد
  ارسال شده در فروردین ۱۲, ۱۳۸۷ در ۱:۳۲ ب.ظ

  سلام
  از زحماتتان بسیار سپاس گذارم اما برای همه بسیار متاسفم(بخصوص جامعه هنرمندان) که گنجینه های خودمان رامثل واروژان بابک بیات و…را به دست فراموشی سپرده ایم .

 • مهدي
  ارسال شده در خرداد ۲۱, ۱۳۸۷ در ۵:۴۳ ب.ظ

  سلام
  بارها با موریکونه گریسته ام..احساس عشق کرده ام نسبت به همنوع خویش..و…. مدتهاست که اثار موریکونه همراه احساسهای من است.و روزی نیست که برای دل خودم یکی از اثار را ننوازم.از شما به خاطر نوشتن این مطلب ممنونم.امیدوارم هر یک از ما به درک زیستن برسیم همانطور که موریکونه به درک نت به نت اثارش نایل امده.

 • عباس جعفری
  ارسال شده در خرداد ۲۵, ۱۳۸۷ در ۳:۳۴ ب.ظ

  سر دست اهنگ حرفه ای اهنگ نیومده

 • armita
  ارسال شده در تیر ۱۶, ۱۳۸۷ در ۱۲:۳۲ ب.ظ

  سینما پارادیزو یعنی موریکونه
  مالنا یعنی موریکونه
  آثار جاودان سینمای زیبا و زنده ایتالیا
  باموریکونه قلبها و اشکها را تسخیر می کند .
  با تمام وجود i love him

 • ناشناس
  ارسال شده در شهریور ۱۸, ۱۳۸۷ در ۶:۳۵ ب.ظ

  موریکونه علاوه بر یه موسیقی دان کسیه که باعث شد قهرمان دوران کودکیم یعنی کلینت ایستود مخصوصا تو فیلم به خاطر یک مشت دلار همیشه تو ذهنم بمونه امیدوارم حالا حالا ها باشه وبه کارش ادامه بده

 • علی
  ارسال شده در آبان ۱۸, ۱۳۸۷ در ۱۱:۵۲ ب.ظ

  سلام من من موزیک فیلم نبرد الجزایر نیاز دارم

 • مرتضی
  ارسال شده در دی ۲۳, ۱۳۸۷ در ۳:۴۰ ب.ظ

  با تشکر از مطلب -انیو واقعا یکی از بینظرترین موسیقدانان دنیا است. لطافت روح او را زمانی که در مراسم اسکار ۲۰۰۷صحبت می کرد درک کردم و فهمیدم که او با این روح لطیف است که آثار جاودانه ای خلق می کند آثاری که هر چه قدر از زمان آن می گذرد بر ارزش آن افزوده می شود به نظر من موسیقیهای او فراتر از خود فیلم است و در تمام زمان وزندگی جریان دارد.
  وقتی آثار موریکونه را گوش میکنم فقط فکر می کنم و فکر و ارزش لحظات وزندگی …..
  chi mai
  C’era Una Volta Il West
  Malena
  Once Upon A Time In The West
  Cinema Paradiso
  Gabriel’s Oboe
  و…..
  این آثار هیچ گاه از ذهن انسان پاک نخواهد شد هیچگاه…

 • ارسال شده در اردیبهشت ۱, ۱۳۸۸ در ۱۰:۲۰ ب.ظ

  سلام به شما خوبان
  سلام امین خان
  من هم مدت زیادی دنبال آهنگ حرفه ای میگشتم و روزی آن را پیدا کردم
  الان هم خیلی وقت هست که دنبال آهنگ تیراج پایان برنامه خانواده میگردم ولی پیدا نشد ترا خدا اگه کسی داره بهم ایمیل بزنه و من را از انتظار در بیاره
  همون که هر روز ساعت ۴۵/۱ میاد
  بهترین آهنگهای دنیا همین آهنگ هست + آهنگ حرفه ای

 • kourosh
  ارسال شده در تیر ۲۰, ۱۳۸۸ در ۴:۳۱ ب.ظ

  morikone divane konandast.khodam be shakhse aksare karasho ba violon navakhtam.shoore ajibi moghe arshe keshidan bem mide makhsoosan chi mai

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

ریتم و ترادیسی (I)

ریتم و ترادیسی دو روشِ فهم نظم های زمانی در جهان پیرامونِ ما را در تباین با هم قرا می دهد: فهم مستقیم به-واسطه ی قوه ی ادراک، و فهم غیر مستقیم به واسطه ی تجزیه و تحلیل. «ریتم» به دستگاه ادراکی ای که امکان مشاهده و دریافتِ بی دردِسرِ پدیده های ریتمیک را در اختیار افراد قرار می دهد گریز می زند، درحالیکه «ترادیسی» ابزارهای ریاضی ای را که برای کشف نظم ها و مطالعه ی الگوها مورد استفاده قرار می گیرد پیشِ روی می گذارد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (II)

بیرون‌رفتن مردم از خانه و برگرفتن و دورافکندن کلوخ در آخرین روز ماه شعبان به احتمال فراوان به نشانه ترک عیش و عشرت و باده‌نوشی در ماه مبارک روزه‌گیران و دورکردن دیو گناه باده‌نوشی از خود بوده است و این آیینی بازمانده از دوره پیش از اسلام بوده که با دگرگونی نظم و روال زندگی عادی مردم در تغییر ماه همراه بوده است (۲) و یا جشن «هالووین» در فرهنگ غربی. «هالووین» یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب «۳۱ اکتبر» (نهم آبان) برگزار می‌شود. بسیاری از افراد و مخصوصا کودکان و نوجوانان در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که آن به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران «ایرلندی» و «اسکاتلندی» در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. (۳)

از روزهای گذشته…

ویکتور ووتون

ویکتور ووتون

ویکتور ووتن (Victor Lemonte Wooten) نوازنده گیتار بیس در ۱۱ سپتامبر سال ۱۹۶۴ در ویرجینیا آمریکا متولد شد. او را به عنوان یکی از تکنیکالترین نوازندگان گیتار بس میشناسند و همچنین جدا از مهارت در نوازندگی در زمینه آهنگسازی، ترانه سرایی، تهیه کنندگی نیز فعالیت چشمگیری دارد.
چه نوع موسیقی میل دارید؟ (III)

چه نوع موسیقی میل دارید؟ (III)

موسیقی رپ یا هیپ هاپ: موسیقی هیپ هاپ می تواند تأثیرهای متفاوت فراوانی بر نوجوانان بر جای بگذارد. از یک سو این نوع موسیقی احساس های منفی را ترویج داده و از سوی دیگر آن قدر پر انرژی است که شنونده دوست دارد بایستد و با آن برقصد. نتایج پژوهشی درباره چگونگی تأثیرگذاری نماآهنگ های رپ بر سلامت احساسی و جسمی نشان می دهد که نوجوانانی که زمان زیادی را به تماشای مسائل جنسی و خشونت بار به تصویر کشیده شده در نماآهنگ های رپ می گذرانند (مخصوصا گنگستر رپ)، بیشتر در معرض بروز این رفتارها در زندگی واقعی و به ویژه در برابر زنان هستند.
سایه روشن تاریخ موسیقی ما (IV)

سایه روشن تاریخ موسیقی ما (IV)

علیت‌یابی نداریم (یا کم داریم) و تصورمان از گذشته هم زمانی آویخته در میان زمان‌ها است. پس انتظارمان از تاریخ می‌شود این‌که وقایع‌نگاری کنیم و نه تحلیل. با وجود این‌که حضور مبهم زیباشناسی و جدل میان دو سبک اخیرا بیشتر شکل تاریخ‌نگارانه به خود گرفته، اما هنوز به دوره‌بندی منجر نشده است. تاریخ موسیقی ما هنوز تاریخ آدم‌ها و نظریه‌ها است و نه آثار موسیقی و روابط‌شان وقتی به نقطه‌ی عطفی تاریخی چون وزیری می‌رسیم بیشتر اوقات به نظم شخصی و توانایی‌های افسانه‌ای او اشاره می‌کنیم و به عکس، کمتر چیزی از دلایل تاریخی موفقیت‌اش می‌شنویم (۹).
اِدیت پیاف، گنجشککِ آواز فرانسه (X)

اِدیت پیاف، گنجشککِ آواز فرانسه (X)

برای ژینو که تحسین و وفاداری خاص و بی حدی برای بانویِ بزرگش، ادیت داشت، ورود به دنیای دوستی با ادیت به مانند ورود به مذهب می ماند. ژینو به کسی ایمان پیدا کرده بود که به او عشق ورزیده بود. ژینو خود در این باره این چنین بیان می کند: «پیروزی های ادیت، موفقیتش، خوشبختی هایش، در دوستی یا در عشق، من را لبریز می کرد. همیشه دوست داشتم او را شاد، خوشبخت و شکوفا ببینم و شدیداَ زجر می کشیدم زمانی که حادثه ای او را تحت تأثیر قرار می داد. من به ادیت احتیاج داشتم همان گونه که او به وفاداری تمام و کمالِ من احتیاج داشت.» از نظر ژینو این دو کلمه به خوبی ادیت را توصیف می کنند: «عشق» و «رنگِ آبی».
علوانی فقط یک آواز نیست (VI)

علوانی فقط یک آواز نیست (VI)

در کل اگر ما به جنس مقام حجاز که شامل: یک دوم، یک و نیم، یک دوم پرده و دانگ دستگاه همایون که شامل: یک دوم، یک و یک سوم، یک و یک سوم پرده می باشد دقت کنیم. می بینیم که فقط در درجه دوم با اختلاف ربع پرده یا اگر بخواهیم بصورت دقیق تر بگویم ۰٫ ۲۵ کما با دانگ همایون اختلاف دارند. (۲۱) و این اختلاف کوچک ده ای را به اشتباه می اندازد ولی در کل نوع ربع پرده در موسیقی های فرهنگ های مختلف با هم اختلافات کوچکی دارند. بصورتی که حتی گاهی پرده های ساز یک نوازنده با نوازنده دیگر بصورت خیلی خاص با هم متفاوت می باشد. (۲۲)
متبسم: گروه نوازی در موسیقی ایران پدیده ای جوان است

متبسم: گروه نوازی در موسیقی ایران پدیده ای جوان است

کار گروهی بر اساس تفکر و جهان بینی شخصی صورت می گیرد که تفکر گروهی داشته باشد؛ یعنی زمانی که آهنگساز یا نوازنده یا سرپرست یک گروه، اقدامی در زمینه راه اندازی گروه انجام می دهند، باید علاوه بر شخص خود نوازنده ها نیز تفکر و جهان بینی و دانش آنسامبل داشته باشند تا اینکه پایه و اساس یک گروه درست گذاشته شود.
گزارش جلسه دوازدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (I)

گزارش جلسه دوازدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (I)

بعد از ظهر چهارشنبه، چهارم اردیبهشت ماه ۱۳۹۲، دوازدهمین جلسه از «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» با عنوان «نقد روان‌شناسانه‌، و تحلیل زبان‌شناسانه‌ی موسیقی» در محل ساختمان فاطمی خانه‌ی موسیقی برگزار شد.
دنیس برین، مروج هورن (II)

دنیس برین، مروج هورن (II)

اولین اثر ضبط شده برین دیورتیمنتو (Divertimento) در ر مینور بود که در فوریه ۱۹۳۹ و با لنر کوارتت (Léner Quartet) به انجام رسید. برین در ۲۱ سالگی به عنوان اولین هورن نواز در ارکستر سمفونیک ملی انتخاب شد. هرچند دیری نپایید که با برادرش برای پیوستن به ارتش برای شرکت در جنگ جهانی دوم فراخوانده شد. هر دو برادر به گروه مرکزی نیروی هوایی سلطنتی پیوستند.
چیدن موسیقی و مرگ شعر دهه هشتاد

چیدن موسیقی و مرگ شعر دهه هشتاد

تا آنجا که حافظه ام یاری می کند از شعرهای شاعران دهه ی هشتاد شعری را به خاطر ندارم که بتوان بر روی آن ملودی ساخت و یا موسیقی ای با وزن آن شعر خلق کرد و گاه هم آن را زمزمه نمود. چرا شعرِ دهه ی گذشته تا کنون این شرایط را برای موسیقیدانانِ ما فراهم نکرده است؟ و چرا علاقه مندان شعر و شاعری گاه ترجمه های شعر های دسته چندم غیر ایرانی را به جای ساختار مستحکم شعر کهن فارسی، الگوی خود قرار داده و یا قالب غیرِ متریکِ آن شعرها را تقلید می کنند؟
دیمیتری شوستاگویچ (I)

دیمیتری شوستاگویچ (I)

دیمیتری دمیتریویچ شوستاگویچ آهنگساز روسی، یکی از نامدارترین آهنگسازان قرن بیستم است. او با تاثیر از موسیقیدانانی همچون، پروکوفیف و استراوینسکی، شیوه ترکیبی را توسعه بخشید، به عنوان مثال در اپرای “خانم مکبث از ناحیه متسنسک” (Lady Macbeth of the Mtsensk District) در سال ۱۹۳۴، یک اثر مجزا را با دو روش در کنار هم آفرید، هارمونی نئوکلاسیک (با تاثیر از استراوینسکی) و پست رومانتیک (شیوه پس از مالر). دست یابی منحصر به فرد شوستاکویچ به تونالیته شامل تضاد و کنتراستی بی قاعده و جذاب است. شوستاکوویچ به سمفونی های خویش بسیار مفتخر بود، او مهارتش در تکنیک را بیشتر مدیون مالر می دانست. مشهورترین آثارش ۱۵ سمفونی و ۱۵ کوارتت زهی است.