اقیانوسی بنام باخ (I)

تصویر نقاشی شده از باخ در سال 1748
تصویر نقاشی شده از باخ در سال 1748
آیا باخ بزرگترین آهنگساز جهان است؟
برای اغلب هنرجویان موسیقی اثبات این موضوع که یوهان سباستین باخ بزرگترین آهنگساز تاریخ موسیقی است، همواره جذاب بوده و هرگز خالی از لطف نخواهد بود. با این وجود حتی اگر نخواهیم به مباحث تاریخی و مقایسه آثار و فعالیت آهنگسازان و موسیقی دانان به دقت بپردازیم، باید اذعان کنیم که اگر یوهان سباستین باخ بزرگترین آهنگساز تاریخ موسیقی نباشد، در زمره بهترین هاست و اگر توجه داشته باشیم که معیار ارزیابی یک هنرمند از دیدگاههای متفاوت، از جمله میزان تاثیرگذاری او بر دیگر شخصیت های موسیقی ملاک مقایسه باشد دیگر هیچ شکی باقی نمی ماند که او بزرگترین آهنگساز جهان است.

تاثیر گذاری بر دیگران
بهتر است بحث را با موضوع تاثیر باخ بر آهنگسازان و آثار آنان آغاز نماییم، اگر بخواهیم توانایی باخ را با تعداد آثارش بسنجیم، بدون شک او در زمره پرکارترین آهنگسازان جهان نیست و آهنگسازان هم عصر او هچون جورج فیلیپ تلمن (Georg Philipp Telemann آهنگساز باروک و معاصر باخ) و آنتونیو ویوالدی، آثارشان در مجموع پنج برابر آثار باخ است.

هر چند در بسیاری از موارد ویوالدی را مورد انتقاد قرار داده اند که او بیش از ۴۵۰ کنسرتو نداشته و آنها را با ترکیب بندی های مختلف در دیگر کنسرتوهایش تکرار نموده است. با این تفاسیر زمانی که بحث تاثیر مطرح می شود، هیچ آهنگساز دیگری نتوانسته نقش پرقدرت باخ را در این عرصه ایفا نماید.

اگر اشخاصی این نکته را تکذیب کنند، به احتمال زیاد آنها هرگز تکنیک های باخ را مورد بررسی دقیق قرار نداده و یا پیروی از این تکنیک ها را امری دشوار تلقی نموده اند. به هر ترتیب یوهان سباستین باخ رد پایی طویل و پررنگ در تاریخ آهنگسازی از خود به جای گذارده که تاثیرات مثبت و منفی بسیاری را به همراه داشته است.

هایدن (Haydn) در سنین پیری به منظور دستیابی یک نسخه خطی مس در سی مینور (Mass in B Minor) دچار مشکل شده بود. تقریبا در همان زمان موتسارت جوان، روزی در بازدید از کلیسای سنت توماس (St. Thomas) در شهر لایپزیگ برای اولین بار یکی از موتت های (motet نوعی موسیقی کرال) باخ را شنید و با تعجب بانگ برآورد که “این موسیقی است که می توان از آن چیزی آموخت”.

یوهان سباستین باخ (سمت چپ و پسرانش)
پس از آن موتسارت با شور و اشتیاق فراوان به بررسی و انتشار آثار نوشته شده توسط باخ پرداخت. به همین ترتیب جای هیچ تعجبی وجود ندارد که بتهوون اصطلاح “اقیانوس” را در مورد او به کار برده است.

کلمه Bach در زبان آلمانی به معنای “جوی کوچک” است، بتهوون در مورد این آهنگساز بزرگ کلمه Meer را به کار برده که Meer در زبان آلمانی به معنای اقیانوس است.

فلیکس مندلسون (Mendelssohn) در قرن نوزدهم به احیای مجدد آثار باخ پرداخت و یوهان برامس (Brahms) نیز همواره مشتاقانه در انتظار کارهای جدید از Schumann’s Bach Gesellschaft (انجمن باخ شومان) بود.

تحت تاثیر قرار گرفتن
از آنجائیکه باخ در مقایسه با آهنگسازان هم عصر خود میل شدیدتری به موسیقی داشت و پیروی از سبک او نگرش عمیق تری از حد معمول را طلب می کرد، همگان قادر به بهره جویی از اقیانوس بیکران هنرش نبودند. شاید یکی از دلایلی که او را از دیگر آهنگسازان متمایز نموده این نکته است که هیچ یک از آثارش سطحی نیستند.

در سال ۱۸۰۲ یوهان نیکولاس فورکل (Johann Nikolaus Forkel موسیقی دان آلمانی) در مورد باخ نوشت:

“باخ به کارهای Couperin (خانواده ای که قرنها دست اندر کار موسیقی – بخصوص فرانسه – بودند) اشراف کامل دارد و آثار آنها را همچون دیگر آهنگسازان هارپسیکورد فرانسوی هم عصرش ارزش می نهد؛ زیرا نکات بسیاری در رابطه با تکنیک های کیبورد از آنان آموخته است. ”

آثار باخ مجموعه ای از سبک های مختلفی است که عموما در آثار هم عصرانش به چشم می خورد، در حقیقت موسیقی او ارتباط نامحدودی با مخاطبان، سنت ها و چهارچوب های زمان خودش برقرار نموده بود؛ باخ تصمیم نداشت از گذشته یا حال بگریزد.

18 دیدگاه

 • reza
  ارسال شده در بهمن ۲۹, ۱۳۸۵ در ۸:۵۸ ب.ظ

  ali booooooooooooooooooooooood, mamnooooooon

 • سولماز
  ارسال شده در بهمن ۲۹, ۱۳۸۵ در ۹:۳۰ ب.ظ

  کسی از دوستان می دونه که چرا باخ اپرا ننوشته؟

 • ارسال شده در بهمن ۲۹, ۱۳۸۵ در ۹:۵۰ ب.ظ

  در این آدرسی که گذاشتم نتها و موزیک های خوب باخ وجد داره برید استفاده کنید. (علی)

 • ناشناس
  ارسال شده در بهمن ۳۰, ۱۳۸۵ در ۹:۱۱ ق.ظ

  سلام
  در جواب سولماز جان باید بگم که در زمان باخ هنوز اپرا وجود نیومده بود.

 • اشكان
  ارسال شده در بهمن ۳۰, ۱۳۸۵ در ۹:۱۳ ق.ظ

  سلام
  در جواب سولماز جان باید بگم که در زمان باخ هنوز اپرا وجود نیومده بود.

 • سامان
  ارسال شده در بهمن ۳۰, ۱۳۸۵ در ۱۰:۵۴ ق.ظ

  در جواب دوستان عزیز : اپرا در اوایل قرن هفدهم پا به عرصه موسیقی گذاشته اولین اپرا را در سال ۱۵۹۷ ژاکوپو پری نوشت و از اون معروف تر مونتوردی هست که در سال ۱۶۰۷ اپرای معروف اورفئو رو در سال ۱۶۰۷ نوشت. اینها در حالی هستند که باخ تازه در سال ۱۶۸۵ بدنیا آمد!

 • کاوه
  ارسال شده در بهمن ۳۰, ۱۳۸۵ در ۲:۳۲ ب.ظ

  باوجود اینکه باخ در پرونده کاری خودش هیچ اپرایی رو برجای نگذاشته، اما از تکنیکهای نوشتن اپرا در کارهایش بخصوص کارهای مذهبی استفاده کرده بطوری که برخی این قسم کارهای او را شبه اپرا یا psedo opera می نامند (به مجموعه های cantatas و passions دقت کنید). همینطور باید اشاره کرد که معدود اپراهای زمان باروک موفق بودند و تکنیک های جدی موسیقی دراماتیک در زمان کلاسیک به اوج خودش رسید. عده ای از تاریخ نویسان موسیقی نیز معتقدند که اعتقادات مذهبی از جمله عواملی بوده که مانع از این شده تا باخ اپرا تهیه کنه و در نهایت نکته بسیار مهم این بوده باخ در زمان زندگی شهرت و پول چندانی نداشته که بتونه هزینه های سنگین اجرای اپرا رو تقبل کنه این را هم در نظر بگیرید که موسیقی او بسیار سنگین بوده و سخت می تونسته دیگران را متقاعد به هزینه کردن برای اجرای اپراهای احتمالی را بکنه. در هرصورت راجع به این موضوع میشه زیاد مطلب نوشت که حتما به زودی در سایت آورده خواهد شد.

 • Babak
  ارسال شده در اسفند ۲, ۱۳۸۵ در ۹:۰۱ ق.ظ

  kheili mamnoon, bad az moddat ha yek hamchin maghalei ro inja mibinim

 • بابک
  ارسال شده در اسفند ۳, ۱۳۸۵ در ۱۰:۳۴ ب.ظ

  من شنیدم باخ اولین کسی بوده که سیستم کوک کردن پیانو به روش Equal Tuning را متداول کرده و قبل از او پیانوها به روش Just Tuning کوک می شدند. این مطلب حقیقت داره؟

 • rahi
  ارسال شده در اسفند ۶, ۱۳۸۵ در ۲:۱۲ ب.ظ

  khob bod

 • ارسال شده در اسفند ۶, ۱۳۸۵ در ۱۱:۲۵ ب.ظ

  اولا در زمان باخ هنوز پیانو معول نبود ، که باخ بخواد کوکش بکنه. شاید منظورت ارگ باشه .بعدش هم باخ نه تنها نحوه کوک کردن ارگ رو تغییر داد، بلکه ساخت ارگ و نحوه اجرا رو هم تغییر داد.
  نکتهای هم در مورد اپرا ننوشتنش:
  باخ هر کی که بود، به هر حال یک خدمتکار محسوب میشد، و تنها مجبور بود کار هایی که به او سفارش داده می شد بنویسه، این سفارشات آنقدر زاد بود که دیگه وقتی برای نوشتن اپرا باقی نمی ذاشت.البته باید گفت که باخ به هر حال از نوشتن همچین اثر سترگ و پر کار و نو می ترسید.

 • کاوه
  ارسال شده در اسفند ۸, ۱۳۸۵ در ۲:۲۱ ق.ظ

  با سلام و ضمن تشکر از مطلبتون که مثل همیشه مفید و جذاب بود. سوالی از دوستان داشتم و اون اینکه آیا باخ احتمالا اثری به اسم شوالیه داره؟ احتمالا یک کنسرتو به این اسم؟ خوشحال میشم راهنماییم کنید.

  ممنون از لطف و توجهتون

 • علی
  ارسال شده در اسفند ۸, ۱۳۸۵ در ۹:۵۲ ق.ظ

  لطفا بقیه مطلب رو بگذارید. چرا اینقدر طول می دهید :(

 • ساناز
  ارسال شده در بهمن ۲۶, ۱۳۸۶ در ۷:۰۸ ب.ظ

  خیلی خوب هست ولی اگر نقاشی زیادداشت خیلی خوب بود

 • amin
  ارسال شده در مهر ۲, ۱۳۸۷ در ۱:۳۵ ب.ظ

  واقعا محشر بود. باخ ریاضیدان موسیقی هم بود. شما در این مورد چیزی ننوشته بودید. او اعداد گنگ را به موسیقی آورد و پرده بندی های زیادی ایجاد کرد که متاسفانه نام او محجور مانده. ای کاش الان باخ بود و می توانست برای این مردم شهر نشین گوشه ای خدا را به صورت اصوات موسیقی به مردم الهام کند. به راستی که او پیامبر موسیقی بود

 • ارسال شده در آذر ۴, ۱۳۸۷ در ۱۱:۰۹ ب.ظ

  باخ….باخ…
  من تقریبا فقط موسقی کلاسیک گوش می دم و طبیعتا خیلی از آثار موسیقی دانهایی چون بتهوون , موزارت , شوپن , چایکوسکی , برهامس و …. رو واقعا بی نظیر می دونم.
  ولی نمی دونم چرا وقتی به باخ گوش میدم انگار همه چیز کامله, به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.
  من میگم باخ نه اقیانوسه و نه پیامبر ,
  باخ خوده بهشته, یه دنیای دیگست.

 • ناشناس
  ارسال شده در مرداد ۱۱, ۱۳۹۰ در ۱:۰۲ ب.ظ

  باخ محشرهه.وقتی به آهنگ هاش گوش میدم یه احساس جالبی بهم دست میده.واقعا آهنگ هاش تاثیر گذاره.

 • آریا
  ارسال شده در آذر ۱۵, ۱۳۹۰ در ۹:۳۳ ب.ظ

  :o
  امین جان لطفا در مورد حرفی که راجع به «اعداد گنگ توی موسیقی» زدی توضیح بده.
  باید خیلی جالب باشه!!

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر «کنسرت کوارتت کلنکه» سی و سومین جشنواره‌ی موسیقی فجر

از همان هنگام که لا-ر، دو نت کشیده‌ی سوژه‌ی اصلی مجموعه‌ی «هنر فوگ» باخ را ویلن نواخت مشخص بود که قرار است «کوارتت کلنکه» چه ردای متفاوتی (نسبت به اجرای مشهورتر کوارتت‌های اِمِرسون، جولیارد و کِلِر) بر تن این فوگ‌های به‌غایت هنرمندانه‌ی در معما رهاشده بپوشاند، و از آن بیشتر تا چه اندازه قرار است موسیقی با همان سوژه‌ی گشاینده همچون نوشدارو به یک کرشمه دیگر اجراهای جشنواره را (چهار اجرا که پیش از آن دیده بودم) از خاطر بزداید و به رویدادی در دل فرهنگسرای نیاوران تبدیل شود.

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (X)

فرض کنید از این ۴۰۹۶ مجموعه در طی تقریبا چهارصد سال گذشته هر سال تنها از ۲۰ مجموعه مختلف استفاده شده است. این می‌شود ۸۰۰۰ مجموعه (۴۰۰*۲۰)؛ یعنی ۴۰۰۰ تا بالاتر از گنجایش سیستم. حال به‌طور فرضی سقف مصرف سیستم را پایین بیاوریم و فرض کنیم در هر سال ۱۵ مجموعه مختلف استفاده شده. این می‌شود ۶۰۰۰ مجموعه یعنی ۲۰۰۰ مجموعه بالا تر از گنجایش سیستم. باز سقف مصرف سیستم را پایین بیاوریم و فرض کنیم در هرسال از ۱۴ مجموعه مختلف استفاده شده. این می شود ۵۶۰۰ مجموعه.

از روزهای گذشته…

زوج هنری باربیرولی (III)

زوج هنری باربیرولی (III)

بنجامین بریتن (Benjamin Britten)، آهنگساز و پیانیست انگلیسی، سه سال از ایولین جوانتر و او نیز هنرجوی همان کالج بود، بریتن از ایولین خواست تا بعضی از آثار وی را که برای ابوا ساخته بود بنوازد. خانم ایولین حرفه خود را با حضور در ارکستر خیابان دوری (Dury) آغاز نموده بود.
طراحی با اتوکد (II)

طراحی با اتوکد (II)

حال نقطه تقاطع را مرکز دایره خود قرار داده، دایره ای با همین شعاع رسم می کنیم. برای این کار از نوار ابزار گزینه Circle را انتخاب یا حرف C را وارد و Enter را می زنیم. اکنون موس را به نقطه مورد نظر برده و کلیک کرده و حرکت می دهیم، سپس عدد ۸۰ میلیمتر را که شعاع ماست وارد می کنیم. دایره مورد نظر رسم شد.
نگاهی به زندگی جادوگر Hammond B3

نگاهی به زندگی جادوگر Hammond B3

جیمی اسمیت (Jimmy Smith) در ۱۹۲۵ در Norris Town ایالت پنسیلوانیا از پدر و مادری هنرمند متولد شد. پدر او که خود نوازنده پیانوی جاز بود، اولین معلم موسیقی جیمی بود. او از پدرش پیانو را آموخت و رفته رفته استعداد خود در موسیقی جاز را نشان داد و در رادیوی ایالتی به نوازندگی مشغول شد و شبها در کنار پدرش در کلوبهای شبانه می نواخت.
اقدامی نیکو از شجریان (II)

اقدامی نیکو از شجریان (II)

مجید وفادار این تصنیف را در سال ۱۳۱۵ ساخته که اولین آهنگ وی محسوب میشود و با شعر رهی معیری در آواز دشتی با صدای حسین قوامی از رادیو پخش شده است. ساختن چنین تصنیفی در آن سالها نشان از نبوغ و استعداد سرشار این آهنگساز دارد. به طوری که میتوان مجید وفادار را به همراه روح الله خالقی، مرتضی محجوبی و علی تجویدی بنیانگذار تصنیف سازی نوین ایرانی نامید.
مینی مالیسم، فیلیپ گلاس و کامه راتا (IV)

مینی مالیسم، فیلیپ گلاس و کامه راتا (IV)

زمانی که گلاس به شهرت رسیده بود، به خاطر نیاز مالی و امرار معاش، بر می گردد به سر کار اولش – تاکسی رانی – او خاطره ای از آن دوران را بیان می کند: «کمی از حادثه ی متروپولیتن گذشته بود که روزی خانمی خوش پوش سوار تاکسی من شد. پس از دیدن اسم راننده … به جلو خم شد وگفت: مرد جوان، آیا می دانی که هم اسم یکی از آهنگسازان بسیار مشهور هستی؟» گلاس به توضیح این مکالمه می پردازد: «خوب فیلیپ، کارت خیلی جالب بود. نظرت راجع به نوشتن یک اپرای واقعی چیست؟» منظور او از یک اپرای واقعی چه بود؟ «شاید بتوانی چیزی برای ارکستر، گروه کر و سولیست های من بنویسی. آن ها تحت آموزش خواندن به روش اپرای سنتی بوده اند و به همان شیوه تمرین کرده اند». در ابتدا گلاس دچار تردید شد.
گروه ریمونز (III)

گروه ریمونز (III)

آلبوم تک آهنگی “Baby I Love You با طرح جلدی از گروه دختران راک “رونتسگ” (Ronettes)، از بزرگترین موفقیتهای ریمونز بود که در رده هشتم قرار گرفت. در سال ۱۹۸۱ ششمین آلبوم ریمونز “رویاهای شیرین” (Pleasant Dreams) عرضه شد. تولیدات آنان بار دیگر رونق گرفت و این بار گراهام گولد من (Graham Gouldman) از موسیقی پاپ انگلستان بود که آنان را حمایت کرد.

تعرفه آگهی در سایت گفتگوی هارمونیک

تعرفه آگهی در سایت گفتگوی هارمونیک آگهی های مجله گفتگوی هارمونیک در دو ستون سمت راست و چپ سایت منتشر می شود: آگهی سمت راست سایت در سایز ۱۶۰×۱۶۰ پیکسل با قیمت ۲۵۰ هزار تومان برای هر ماه است. آگهی سمت چپ سایت در سایز ۱۵۰×۲۲۰ پیکسل با قیمت ۴۰۰ هزار تومان برای هر ماه…
ادامهٔ مطلب »
پیرگلو: نسبت به گذشته افت داشتیم

پیرگلو: نسبت به گذشته افت داشتیم

در آن زمان من هم ماندم و به هر حال یک سری مسائل خانوادگی هم بود، برادرم فوت شده بود و دختراشان را باید نگه می داشتم، مادرم هم که سرطان گرفته بودند و فوت کردند، این شد که فعلا دیگر ماندگار شدم.
خانه اپرای واشنگتن

خانه اپرای واشنگتن

خانه اپرای واشنگتن ساختمانی دو و نیم طبقه ای است که در منتها الیه غربی منطقه تجاری مرکز شهر به نام میزویل کنتاکی قرار دارد. دیوار دو طرف و دیوار پشتی ساختمان با آجر قرمز پوشیده شده اند در حالیکه نمای ساختمان با استفاده از آجر بژ رنگ ساخته و با آجر قرمز، سنگ و چدن تزئین شده است.
شهرت پس از مرگ

شهرت پس از مرگ

این قطعه را گوش کنید به احتمال زیاد این موسیقی را در یکی از فیلمهای سینمایی یا رادیو و … شنیده اید، نام این قطعه “The Entertainer” است. سبک این قطعه موسیقی رگتایم (Ragtime) نامیده میشود که از جمله سبکهای موسیقی جز است. در موسیقی جز اصطلاح رگتایم عمومآ معادل با نام اسکات جوپلین (Scott Joplin) آهنگساز بزرگ اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ است که زیباترین قطعات رگتایم را آفریده است.