ترومپت (I)

ترومپت
ترومپت
درترومپت نسبت به سازهای دیگر مانند هورن ، ترومبون ، باریتون ، توبا از آلیاژ برنج بیشتری استفاده شده است. افرادی که نوازنده این ساز می باشند را اصطلاحا” Trumpeterیا Trumpet player می نامند. رایج ترین ترومپت اغلب روی سی بمل تنظیم می شوند که نت دو میانه دونت زیر تر از سی بمل می باشد ، گر چه انواع ترومپت های زیادی در این خانواده سازها وجود دارد.

ساختار
ترومپت از لوله برنجی که به صورت حلزونی یا مارپیچ می باشد ساخته شده است. اگر چه قطر درون لوله استوانه ای ناهموار است دقیقا” از یک پیچیدگی خاصی در کاهش یا افزایش تدریجی قطر لوله ها برخوردار است. مثلا” دهانه آن کوچکتر و در انتهای آن به صورت بزرگتر ( گشادتر ) دیده می شود.

الگوی دقیق برای کاهش و افزایش قطر لوله در صدادهی این وسیله بسیار مهم است. صدا بوسیله فوت کردن هوا با لبهای بسته ایجاد می شود که بوسیله ایجاد وزوز کردن صدا در سری آن یک لرزه موج در هوای داخل آن ایجاد می شود. نوازنده میتواند بوسیله تغییر در لب خود اندازه هارمونیک را تنظیم کند. سه عدد پیستون سوپاپ وجود دارد که هرکدام از آنها قطر لوله را در زمان پایین آوردن افزایش می دهد وبدین طریق صدا بم تر می شود.

اولین پوپاپ تنظیم آن را دو نیم پرده بم تر می کند، دومین سوپاپ روی آن نیم پرده و سومین سوپاپ آنرا ۳ نیم پرده بم تر می کند. اگر چهارمین سوپاپ نیز وجود داشته باشد ( معمولا در ترومپتهای پیکولو ) با فشار آن ۵نیم پرده آن را بم تر میکند. استفاده جدا یا ترکیبی از این پیستونها این وسیله را خواهد داشت.

سر ساز لبه گردی دارد که امکان لرزش لب را برای محیط آن فراهم می کند. بلافاصله بعد از لبه گرد به گودی به مانند ته فنجان وجود دارد که کانالهای هوا که در قسمت تحتانی آن قرار دارد باعث می شود که کمی خود را با قطر لوله های ترومپت هماهنگ کنند. گستردگی این بخش از سری ( دهانه ساز ) در طنین و کیفیت صدا، راحتی در نوازندگی و آسوده خاطر بودن نوازنده اثر زیادی دارد. معمولا” عرض و عمق این گودی در سیاهی و طنین و شفافیت آن اثر می گذارد.

انواع ترومپت
رایج ترین نوع ترومپت ، ترومپت سی بمل است . اما ترومپتهای (دو) ، (ر) و( می بمل) و (می) ، (فا) ، (سل) و (لا) نیز وجود دارد . ترومپت (دو) معمولا در اکسترهای آمریکایی استفاده می شوداین ساز در سایز کوچکتر آن صدای شفاف تر و دوست داشتنی تری از ترومپت (سی بمل ) دارد .

از آنجا که آهنگساز برای ترومپت های اولیه از ترومپت های مختلف برای هر یک از کلید ها نیاز داشت و همچنین برای اینکه نوازنده ممکن بود بخواهد قطعات کوتاه مخصوص را از ترومپتهای مختلف که در علامات نشان داده شده و در قطعه وجود داشته باشد انتخاب کند را همان لحضه انتقال می دادند .

audio file بشنوید اجرای موسیقی سریال “از سرزمین شمالی” را با ترمپت منوچهر بیگلری پور از آلبوم “پرواز”

توانایی اجرای یک موسیقی برای ترومپت سی بمل در ترومپت دو وبالعکس خیلی معمول می باشد. وصعت صدای هر ترومپت از نت فا که از زیر نت دومیانه شروع می شود تا ۳اکتا بالاتر گستردگی دارد . معمولا” در رپرتوارهای استاندارد از نتهای قابل اجرا در این وسعت صدایی در متد های آموزشی در نحـوه نوازنـدگی در کتابهای مختـلف از نقطه دو (دو بالا )دوکتا و بـالای دومی معمـولی استفاده می شود.

اغلب نوازندگان شهرت خود را از نواختن حرفه ای حد بالای وسعت صدایی ترومپت کسب کرده اند. مانند :
Wayne Bergeron،Bihh chase ،Rogeo Ingran ، Maynard Ferguson ،Dizzy Gillesepie ،Brandon carl ،Jin Foddis ، Cat Anderson،Malcolm Mcnab،James Morisinو Arturo Sandoval اگر چه این تکنیک اجرای نت فا غالبا”ایجاد Sound effec رودرو می شود تا این که یک پارت بوسیله آهنگساز نوشته شود. امکان تولید نت زیر نت فا بوسیله پدال نیز وجود دارد نوشته شود.

کوچکترین ترومپت معمولا” به نامه ترومپت مپکولو معروف است. اغلب اینگونه ترومپت برای نوازندگی در (سی بمل) و (لا) با یک لوله برای هریک کلید از آن استفاده می شود. لوله ترومپت پیکولو (سی بمل) نصف استاندارد ترومپت سی بمل میباشد . در حال حاضر ترومپت پیکولو (سل) ،(فا) و(دو) ساخته شده است و لیکن خیلی نادر هستند.


کرنت
خیلی از نوازنده ها از سری کوچکتری برای نواختن ترومپت پیکولو استفاده می کنند. به خاطر کوچکتر بودن سایز سری ،فدرت تحمل پایین تر است وتکنیک تولید صدا هم سخت تر است از استفاده آن در ترومپت سی بمل. اغلب تمام ترومپت های پیکولو به جای۳سوپاپ معمولی دارای ۴سوپاپ می باشند. چهارمین سوپاپ تنظیم را پایین تر می آورد. معمولا” سوپاپ چهارم نواختن نت های پایین آسانتر می شود .

Mueice Andre ، Hakan Han denberger ، Wynton Marsalis بعضی ازنوازنده های مشهورترومپت پیکولو می باشند. ترومپت هایی که با کلید سل تنظیم میشوند به نام سوپرانو یا شیپورسوپرانو (بعد از اقتباس از شیپور نظامی ) نامیده می شوند. در گذشته در درام و دسته شیپورچی، سوپرانو هم ویژگی پیستون چرخش وهم پیستون سوپاپ دار را داشت.

– ترومپت باس معمولا” بوسیله نوازنده ترومبون باهمان تنظیم و همان سر ساز نواخته میشود. ترومپت باس بوسیله سری ترومبون ویوفونیوم نواخته می شود و موسیقی برای هریک از آنها در ۳ کلید نوشته می شود.

– ترومپت کشویی ترومپت سی بملی است که به جای پیستون دارای کشو می باشد. خیلی شبیه ترومبون سوپرانو می باشد. اولین ترومپت کشویی در دوران رنسانس بوجود آمد قبل از ترومبون مدرن واولین تلاش در جهت افزایش کروماتیک کردن در این وسیله بود. این ترومپت اولین ترومپتی بود که اجازه حضور در کلیسای مسیحیان را پیدا کرد.

– ترومپت جیبی یک ترومپت جمع وجور سی بمل است. صدای آن کمتر از صدای ترومپت معمولی بوده وهمچنین برای کاهش سایز این ساز لوله های آن به صورت فشرده ای طراحی شده البته بدون کاهش در طول اصلی لوله. الگوی آن استاندارد شده نیست . در کیفیت انواع آن تنوع زیادی وجود دارد. صدای با کیفیت وهمچنین پیش بینی مسحضر بودی در دنیای ترومپت این ساز می تواند داشته باشد.

صدای گرم وبسیار شفاف .متاسفانه بدلیلی طراحی های ضعیف در مدلهای بوجود آمده این ساز در بخش تولید از تونالیته، رنگ صدا، قدرت صدا آن بازداری کرده است با این حال ساز حرفه ای استاندارد از این نوع در دسترس می باشد در عین اینکه نمی تواند جایگزین مناسبی برای ساز استاندارد (از لحاظ اندازه) باشد ولیکن در بافت مرکزی آن می تواند مفید باشد. ترومپتهایی نیز نیز که دارای پیستون های چرخان می باشد در آلمان که شبیه ترومپت های آلتو و باروک می باشد وجود دارد .

– ترومپت معمولا” با هم خانواده خودش مانند کرنت اشتباه گرفته می شود. کرنت دارای لوله های مخروطی بیشتری است تـا لوله در مـارپیچ ترومپت این افزایـش پیـچ در لوله های کرنت صدای ملایمی را در آن ایجاد می کند در عین اینکه ساخت همان دارند. از آنجا طول لوله های مساوی را دارندتنظیمات یکسانی نیز می شوند آهنگهای کرنت وترومپت قابل جابجایی می باشد.

هم خانواده دیگر (فلوگ هورن) مخروطی بیشتری از کرنت دارد و صدای پرتری نسبت به کرنت دارد. بعضی وتنها پیستون چهارم نیز به این ساز اضافه می گردد . برای اینکه توان اجرای تنها بم تر رو نیز داشته باشد.

en.wikipedia.org

61 دیدگاه

 • ehsan
  ارسال شده در تیر ۲۱, ۱۳۸۶ در ۹:۲۹ ب.ظ

  kheili khu bud.raje be overtone ham benevisid.merci

 • نازی
  ارسال شده در مرداد ۶, ۱۳۸۶ در ۹:۴۸ ب.ظ

  چه ترجمه ی خوبی!ممنون!

 • محمد
  ارسال شده در مرداد ۱۲, ۱۳۸۶ در ۴:۵۶ ق.ظ

  سلام
  من دنبال دانلود موسیقی های یوهان باخ هستم سایتی را می شناسید که بشه از اون این فایل ها را دانلود کرد.

 • مرتضي
  ارسال شده در مرداد ۲۳, ۱۳۸۶ در ۱:۱۳ ب.ظ

  مطالبت منبع خوبیه!

 • محمد حسینی
  ارسال شده در آذر ۱۱, ۱۳۸۶ در ۴:۵۰ ب.ظ

  سلام.عالی بود.خیلی از سوالاتی که برام وجود داشت بر طرف شد.اگه ممکنه متد از سرزمین شمالی را بذارید تو سایت.مرسی

 • افشين
  ارسال شده در آذر ۲۶, ۱۳۸۶ در ۲:۳۱ ب.ظ

  از همه عزیزان ممنونم.
  میشه یکی واسم نت موسیقی از سرزمین شمالی رو بزاره.
  واقعا ممنون میشم.

 • ارسال شده در دی ۵, ۱۳۸۶ در ۲:۰۷ ب.ظ

  خواهشمند است در مورد افرادی که درایران میتوانند جهت یاد گیری ترومپت کمک کنند را معرفی ویا شماره تلفن جهت تماس هم ایراد شود باتشکر

 • علیرضا
  ارسال شده در اردیبهشت ۱, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۵ ب.ظ

  دست شما درد نکنه لطفا بازم از آهنگهای ترومپت برای دانلود بگذارید .

 • ناشناس
  ارسال شده در خرداد ۲۸, ۱۳۸۷ در ۵:۴۵ ب.ظ

  کمی هم از سبک نوازندگی انیو موریکنه درفیلمهای مشهورش مخصوصا وسترنهای اسپاگتی{خصوصا صحنه های دوئل)بیان دارید متشکرم

 • مسعود
  ارسال شده در مهر ۴, ۱۳۸۷ در ۱۱:۲۷ ق.ظ

  etela’ate kheili khouby boud mersy man khodam navazandeie terumpet hastam agar az kelidhaie terumpet sarfe nazar konim ghedmate terumpet be bish az 3000 sal marese

 • جواد
  ارسال شده در آبان ۶, ۱۳۸۷ در ۳:۳۴ ب.ظ

  آدرس و شماره تلفن از کسانی که در تهران ویا شهرستان ها ترومپت آموزش می دهند در سایت ذکر شوندبا تشکر از شما و سایت خوبتون.

 • ارسال شده در فروردین ۲۴, ۱۳۸۸ در ۱۲:۰۵ ب.ظ

  سلام من نوازنده ترمپت هستم حتما قطعه جدید برای دانلود بزارید

 • حسام
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۸, ۱۳۸۸ در ۱:۳۹ ب.ظ

  آهنگ بزارید با صدای ترومپت تک نوازی بارید سایتتون بترکونه با تشکر از شما

 • رسول سعیدی
  ارسال شده در مرداد ۲۸, ۱۳۸۸ در ۱:۲۳ ب.ظ

  اموزش این ساز را توضیح دهید

 • sina
  ارسال شده در شهریور ۲۵, ۱۳۸۸ در ۳:۲۰ ب.ظ

  اصلاحیه:
  (رایج ترین ترومپت اغلب روی سی بمل تنظیم می شوند که نت دو میانه دونت زیر تر از سی بمل می باشد )
  در واقع نت دو ۱ پرده پایینتر صدا می دهد- در واقع سی بمل-

 • ميرغياثي
  ارسال شده در مهر ۶, ۱۳۸۸ در ۷:۱۴ ق.ظ

  باسلام
  خیلی دوست دارم نوازندگی ترمپت حتی در حد مبتدی را یاد بگیرم لطفا در این زمینه راهنمایی فرمایید لازم به ذکر می باشد ساکن کرج می باشم. متشکرم

 • حسین استیری
  ارسال شده در اسفند ۹, ۱۳۸۸ در ۴:۳۲ ب.ظ

  سلام.این ساز خوب وخوش صدایی هست اما افسوس که افرادی که کاربااین ساز وبلدن به هیچ کس نشون نمیدن.ازشما خواهش میکنم یک اهنگ قشنگ باترومپت برام به emilمن بفرستین.
  البته اینم بگم که من خودم هم یه چیزایی بلدم که باهاش کارکنم.
  لطفا در این زمینه راهنمایی کنید لازم به ذکر است که ساکن سبزوار هستم. متشکرم

 • حسین
  ارسال شده در اسفند ۱۰, ۱۳۸۸ در ۸:۱۴ ق.ظ

  سلام اهنگ های ترومپت برام بفرستین.
  باتشکر

 • ارسال شده در اسفند ۱۴, ۱۳۸۸ در ۳:۰۰ ب.ظ

  سلام مرسی از اطلاعات خوبتون اگه میشه نام ترومپت هایی که در ایران استفاده میشه رو ذکر کنین

 • مهدی
  ارسال شده در اسفند ۱۷, ۱۳۸۸ در ۱۲:۰۷ ب.ظ

  با تشکر یک ترومپت مخصوص عزاداری زمان جنگ میخواستم

 • محسن
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۳, ۱۳۸۹ در ۶:۱۳ ب.ظ

  خواهش میکنم بهترین نوازنده های ترمپت را برایم به ایمیلم بفرستین

 • hfm
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۹, ۱۳۸۹ در ۲:۳۳ ب.ظ

  واقعا متشکرم که به این ساز زیبا پرداختید لطفا اهنگهای مشهور نواخته شده توسط این ساز هم در سایتتان قرار دهید با تشکر دوباره

 • محسن
  ارسال شده در خرداد ۱۲, ۱۳۸۹ در ۷:۵۲ ق.ظ

  سلام. من الآن ۱ ساله که ترومپت می نوازم و دوست دارم که آهنگ هایی که با ترومپت نواخته شده رو دریافت کنم لطفا چند سایت معرفی کنید ممنون

 • محسن
  ارسال شده در خرداد ۱۲, ۱۳۸۹ در ۷:۵۹ ق.ظ

  شرمنده من اصلا نمی تونم این آهنگهایی که از ترمپت اینجاست رو دانلود کنم خواااااااااااااهشششششش می کنم به ایمیلم بفرستینننننننننننننننننن مرسییییییی

 • حسین سهرابی
  ارسال شده در خرداد ۱۵, ۱۳۸۹ در ۱۱:۵۶ ق.ظ

  با سلام لطفا نتهای مذهبی را در سایت نشان دهید تا استفاده کنیم
  مثلا سی سی لا سی لا سل فا
  لالا سل لا سل فا می

 • حمیدرضا
  ارسال شده در مرداد ۹, ۱۳۸۹ در ۵:۱۲ ب.ظ

  سلام.به نظر شما سازهای بادی سخته؟خیلی دوست دارم ترومبت یا ساکسیفون یاد بگیرم

 • mostafa
  ارسال شده در مهر ۲۶, ۱۳۸۹ در ۹:۴۰ ق.ظ

  salam man mikham ye torompet begiram lotfan rahnamim konmid

 • mohsen
  ارسال شده در مهر ۲۷, ۱۳۸۹ در ۲:۵۶ ب.ظ

  salam.too kojaye tehroon mishe trumpet peyda kard?

 • حمیدعوض زاده
  ارسال شده در آبان ۳, ۱۳۸۹ در ۳:۲۲ ب.ظ

  مدرس موسیقی واستادساهزای براسون دربندرعباس هستم اگرمایل به یادگیری سازهای بادی بین الملی هستیدبااین شماره تماس بگیرید ۰۹۱۷۷۶۸۶۷۸۱

 • ارسال شده در آبان ۱۳, ۱۳۸۹ در ۲:۰۸ ق.ظ

  سلام به همه دوستان خوبم
  جهت اطلاع بگم به دوستان که بنده حدود ۱۰ سال هست که ترومپت در مجالس سوگواری کار کرده ام البته بیشتر در تعزیه . خلاصه اینکه اگر کسی دوست داشت جهت یاد گیری این شماره تماس من هست . در خدمت همه هستم.
  ۰۹۳۸۵۳۱۷۷۱۳

 • مهران
  ارسال شده در آذر ۱۹, ۱۳۸۹ در ۲:۰۲ ب.ظ

  لطفا در مقاله یتان انواع نت ها را بنویسید

 • جواد
  ارسال شده در دی ۱۲, ۱۳۸۹ در ۲:۵۰ ق.ظ

  سلام خیلی خوب بود.
  من دنبال سی دی خوداموز ترومپت هستم، لطقا راهنمایی کنید.
  در ضمن برای تعزیه از چه ترومپتی استفاده میشه؟
  خیلی ممنون

 • حامد کیوان
  ارسال شده در دی ۱۳, ۱۳۸۹ در ۲:۳۸ ب.ظ

  درود .سایت خوبیست. ۲ ساله ترمپت مینوازم و ۶ماهه که ویلن دارم یاد میگیرم . اکثر نتهای ویلن را با ترمپت هم میتوان نواخت .لطفا اگر نت از سرزمین شمالی را دارید برایم بفرستید .ممنون.

 • ارسال شده در بهمن ۹, ۱۳۸۹ در ۶:۴۲ ب.ظ

  سلام.اگه میشه از اموزش ترمپت تو سایتتون بنویسید

 • ارسال شده در بهمن ۱۹, ۱۳۸۹ در ۹:۵۳ ق.ظ

  سلام.میشه یه سیدی یا کتاب اموزش ترمپت به من معرفی کنید من خیلی دنبال کردم گیرم نیومد

 • علی تیموری
  ارسال شده در بهمن ۲۴, ۱۳۸۹ در ۷:۰۳ ب.ظ

  با سلام خسته نباشید خیلی عالی بود.یک کتاب در مورد آموزش ترومپت می خواستم

 • arshia
  ارسال شده در بهمن ۲۷, ۱۳۸۹ در ۴:۰۳ ب.ظ

  salam. man vaghean dosst daram trompet yad begiram. 2 mahe ke ye trompet ba marke shato gereftam. age mishe mano rahnamayii konid. ahanghayi ke ba trompet navakhte misharoo baram mile koniid. mamnoon misham…

 • rasoul
  ارسال شده در فروردین ۲۷, ۱۳۹۰ در ۱۲:۳۷ ب.ظ

  سلام خسته نباشید اموزشگاه ترومپت با تواناییهای بالا اگه میشناسید معرفی کنید لطفا

 • مصطفی هارونی
  ارسال شده در فروردین ۲۸, ۱۳۹۰ در ۲:۳۴ ب.ظ

  ممنونم ازشمادوست عزیزعالی بودحال کردم دستت دردنکنه موفق باشی

 • عبدالله پروین نیا
  ارسال شده در اردیبهشت ۲, ۱۳۹۰ در ۱۰:۳۲ ق.ظ

  سلام.توضیحاتتون خیلی خوب بود.۱۲ساله به صورت آماتور(گوشی)ترومپت میزنم و نوازنده بدی نیستم.ولی خودم میدونم که باید به صورت کلاسیک کار کنم.عاشق صدای ترومپت توام با کلارینتم و دوست دارم در خدمت یک استاد کلاسیک این فن آموزش ببینم.لطفا راهنماییم کنید.ممنون.

 • mostafa
  ارسال شده در خرداد ۱۱, ۱۳۹۰ در ۹:۴۷ ق.ظ

  من ترومپت رو بصورت کلاسیک وسنتی آموزش میدم. هرکس دوست داره بهم میل بزنه
  [email protected]

 • نرگس
  ارسال شده در تیر ۲۶, ۱۳۹۰ در ۷:۰۱ ق.ظ

  سلام خیلی خیلی خیلی عالی بود.
  فقطسوال دارم:۱٫برای شروع استفاده از ترومپت های چینی اشتباهه؟(به دلیل قیمت بالای ترومپت)
  ۲٫برای پیدا کردن تک نوازی تصویری ترومپت چه باید کرد؟
  لطفا اگر اطلاع دارید راهنمایی کنید وپاسختون رو برامmailکنید ممنون

 • هانیه
  ارسال شده در مرداد ۳, ۱۳۹۰ در ۱۲:۳۴ ق.ظ

  سلام من نمی دونم می تونم این سازویادبگیرم یا نه ۴سالی هس که ویلن می زنم می خواستم ترومپت هم یاد بگیرم اما ابتدایی ترین چیزهارو هم نمی دونم شاید اگر ابتدایی ترین مطالب باشه بتونم ارزیابی کنم میشه کمک کنید موزیکم نشد دانلود کنم میشه برام بفرستید. مرسی

 • مصطفی
  ارسال شده در مهر ۱۱, ۱۳۹۰ در ۱۱:۴۹ ق.ظ

  عالیه ممنون فقط قعطه نوزاندگان بیشترشودخیلی ممنون چاکرتم

 • mohammad .r
  ارسال شده در مهر ۲۵, ۱۳۹۰ در ۱:۵۰ ب.ظ

  خیلی خوب بود اما جای نقش ترمپت در نمایشهای تعذیه خالی بود . من خودم چندین سال است که در تعذیه ها با ترمپت مینوازم . و ایی کاش شما چند اهنگ تاپ تعذیه را در سایت میگذاشتید .

 • علیرضا
  ارسال شده در آبان ۱۵, ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۵ ب.ظ

  سلام من نوازنده ترومپت هستم ولی فقط دستگاه کار میکنم برای مجالس تعزیه ترو… میزنم دوستون دارم نوازندگان ترومپت

 • فتاح بيات
  ارسال شده در آذر ۴, ۱۳۹۰ در ۲:۳۲ ب.ظ

  سلام. عالی بود اگه میشه یک قطعه از تعزیه با ترومپت برا بزارید.
  باتشکر

 • رضا
  ارسال شده در بهمن ۳, ۱۳۹۰ در ۳:۲۹ ب.ظ

  سلام خسته نباشید اگه میشه لطف کنید نت های مذهبی رو تو سایت بذارین تا استفاده کنیم باتشکر

 • احمد
  ارسال شده در بهمن ۱۵, ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۸ ق.ظ

  سلام میخواستم اگه کسی نت های تک نوازی داره توسایت یابرام ایمیل کنه ممنون

 • میثم
  ارسال شده در اسفند ۱۸, ۱۳۹۰ در ۹:۲۷ ب.ظ

  سلام من ایمیل ندارم من بیش ازیکسال است که ترومپت میزنم الن دنبال آهنگهای میگردم بهتربگم دنبال نتهای میگردم که بشه اونارو باترومپت نواخت ممنون که یک سایت بهم معرفی کنید اسم سایت رو بزنین توی همین سایت خودتون باتشکر.

 • اميد
  ارسال شده در اسفند ۲۴, ۱۳۹۰ در ۶:۲۶ ب.ظ

  سلام من جند سال ترونپت مذهبی میزنم ای کاش چندتا نوت مذبی تو سایت بود.

 • ناشناس
  ارسال شده در فروردین ۵, ۱۳۹۱ در ۱۲:۴۷ ب.ظ

  اموزش ترومبیت تو سایتتان بذارید

 • ارسال شده در اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۱ در ۷:۳۹ ب.ظ

  سلام به بروبچ سولیست نواز اگه میشه برام متد ترومپت بفرستین ممنونتون میشم

 • ناشناس
  ارسال شده در خرداد ۱, ۱۳۹۱ در ۸:۰۰ ق.ظ

  سلام به همه عزیزانی که به عشق امام حسین از نفس خودشون مایه میذارن مهدی هستم نوازنده ترومپت البته برای تعزیه میزنم همتون را دوست دارم

 • حسن فراهانی
  ارسال شده در شهریور ۳۰, ۱۳۹۱ در ۶:۲۸ ب.ظ

  نت آهنگ از سرزمین های شمالی:
  دو سی لا سل فا سل لا می- ر دو سی لا سل لا سی- سل فا سل ر دو سی لا سی دو- ر دو سی- ر سی لا- ر لا سل.

 • ارسال شده در شهریور ۳۰, ۱۳۹۱ در ۶:۲۹ ب.ظ

  ضمنا تمام نت ((فا)) در آهنگ از سرزمین های شمالی، فا دیز میباشد.

 • yasin
  ارسال شده در شهریور ۳۰, ۱۳۹۱ در ۱۰:۲۲ ب.ظ

  سلام. ممنون. همه چیز عالی بود. مر۳۰

 • هادی
  ارسال شده در دی ۱۴, ۱۳۹۱ در ۱۰:۵۱ ب.ظ

  سلام همه چیز عالی بود فقط کاشکی یه تیکه از نوازندگی ترومپت در تعزیه را تو سایت بزارین ممنون

 • غلامرضا ملایی
  ارسال شده در مهر ۱۸, ۱۳۹۲ در ۲:۲۱ ق.ظ

  سلام من از دوران خدمت نواختن ترومپت رایاد گرفتم والان یه ترومپت هم خریدم ولی اموزش من به صورت گوشی بوده یعنی برامون فارسی با ریتم اهنگ میخواندند ویاد میدادندونت خوانی نداشتیم لطفا اگه به این سبک کسی میتونه کمکم کنه بهم معرفی کنید ۰۹۱۷۹۰۹۷۶۸۱

 • مهدی امیر عبداللهیان
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۴ در ۹:۱۷ ق.ظ

  سلام خسته نباشی میخواستم ببینم سی دی اموزشی یا کتاب برای اموزش هست ممنون میشم اطلاع رسانی کنید
  [email protected]

 • حامد
  ارسال شده در آبان ۲۹, ۱۳۹۴ در ۲:۰۱ ب.ظ

  باسلام اگه میشه لطف کنید نت مراحل آواز دشتی برای تعزیه رو برام بزارید.باتشکرازلطف شما

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نظر من، نظر شما، نظر او

خیلی پیش می‌آید که در واکنش به یک نقد بشنویم؛ «این نظر نویسنده است». آیا تا به‌حال دقیقاً فکر کرده‌ایم که چنین جمله‌ای یعنی چه؟ کسی که این جمله را می‌گوید درواقع دارد اعتبار حکم‌های درون نقد را زیر سؤال می‌برد. می‌گوید آنها از جنس «نظر شخصی» هستند. اولین مفهومی که از نظر شخصی به ذهنمان می‌آید چیزی است مثل این جمله «قورمه‌سبزی خیلی خوب است». این «نظر» گوینده است درباره‌ی یک غذا. آنجا «شخصی» بودنش معلوم می‌شود که یک نفر دیگر پیدا می‌شود و درست برعکسش را می‌گوید و ما هم راهی پیدا نمی‌کنیم که بگوییم کدام درست گفته. فقط می‌توانیم بگوییم با اولی موافقیم یا با دومی. یعنی وابسته به «شخص» گوینده یا شنونده است.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

محمدالله مستوفی گوید: در زمان بهرام کار مطربان بالا گرفت چنانکه مطربی روزی بصد درم قانع نمیشد بهرام گوراز هندوستان دوازده هزار لولی آورد که نوادگان ایشان هنوز در ایران مطربی می کنند.

از روزهای گذشته…

دیبازر: می خواهم تجربه ام را انتقال دهم

دیبازر: می خواهم تجربه ام را انتقال دهم

می خواهم تجربه ام را انتقال دهم که احساس می کنم در بعضی موسیقیدان ها به خاطر عادت به نوع موسیقی آموزش دیده شان، آزاد‌اندیشی برایشان کار سختی می شود و تا آن آزاد‌اندیشی نباشد، شما نمی توانید ارزشهای انواع دیگر را ببینید. نمی دانم چرا فکر‌ می‌کنند که اگر نوع دیگری از موسیقی را بکوبید به ارزش خودتان اضافه می کنید. باورم این است که هیچ موسیقیدانی ادعای توانمندی در حوزه خودش را ندارد و با این باور می توان برای انواع موسیقی رسمیت و احترام قائل شد و هر کدام از ما مشغول به کار خودمان‌ باشیم.
موسیقی کانتری، پنهان کننده نبوغ سیاهان

موسیقی کانتری، پنهان کننده نبوغ سیاهان

موفقیت چارلی پراید به عنوان یک خواننده سیاهپوست موسیقی کانتری، خیلی عجیب به نظر می رسد، زیرا به طور سنتی این نوع موسیقی تنها به سفیدپوستان اختصاص دارد. هنوز هم بسیاری از خواننده های آفریقایی -آمریکایی موسیقی کانتری در فروش آثارشان مشکلات زیادی دارند. شرکت های ضبط موسیقی به خاطر ترس از شکست اقتصادی عکس آنها را روی جلد آثار نمی زنند.
منیژه صهبایی: تشکیل ارکستر مجلسی در ادامه پروژه های فرهنگی منوچهر صهبایی است

منیژه صهبایی: تشکیل ارکستر مجلسی در ادامه پروژه های فرهنگی منوچهر صهبایی است

به تازگی در جریان فارسی زبان خبر افتتاح «ارکستر مجلسی ایران» منتشر شده است. در این خبر آمده که ارکستر مجلسی ایران با هدف ارائه موسیقی کلاسیک جهانی و ارتقای فرهنگ شنیداری به رهبری ارکستر منوچهر صهبایی فعالیت خواهد کرد. امروز گفتگوی ما را با منیژه صهبایی مدیر این ارکستر می خوانید: درباره این ارکستر…
ادامهٔ مطلب »
«نیاز به کمالگرایی داریم» (I)

«نیاز به کمالگرایی داریم» (I)

اگر اهل مطالعه نوشته های مربوط به موسیقی باشید حتما نام سجاد پورقناد برای شما آشناست؛ او سردبیر قدیمی ترین مجله اینترنتی روزانه موسیقی به نام گفتگوی هارمونیک است. البته فعالیت در عرصه مطبوعاتی (اینترنتی و کاغذی) تنها بخشی از فعالیت های پورقناد را تشکیل می دهد. او غیر از فعالیت گسترده در زمینه نقد، گزارش و مقاله نویسی، تلاش های قابل توجهی در زمینه تولید و اجرای موسیقی داشته است که شامل آثار مختلفی از نوازندگی، خوانندگی و در این اواخر آهنگسازی می شود.
درگذشت یوجین فودور در شصت سالگی (II)

درگذشت یوجین فودور در شصت سالگی (II)

شیوه ماجراجویانه فودور در اواسط دهه ۸۰، بسیاری از فرصت های کاری او را ضایع کرد و زندگی حرفه ایش از کنترل خارج شد. به گفته خودش از مشروبات الکی بسیار می نوشیده و ماری جوانا، کوکائین و هروئین مصرف می کرده است. این اعتیاد باعث شد که تعهدش به نوازندگی بسیار کم شود.
انتشار دو نوازی ها با گیتار

انتشار دو نوازی ها با گیتار

بالاخره پس از گذشت، چهار سال از برگزاری کنسرت مشترک حامد پورساعی و فروغ کریمی، بخشی از برنامه اجرا شده در آن کنسرت به صورت سی دی به بازار عرضه شد. ضبط این آثار مربوط به آخرین سفر فروغ کریمی به ایران بوده و پیش از اجرای کنسرت، کار ضبط صورت گرفته است. البته در سی دی حاضر که با نام “دشت گریان” (دو نوازیهای موسیقی کلاسیک) توسط انتشارات ماهور (کارگاه موسیقی) به بازار عرضه شده است، سه همنوازی دیگر هم جای گرفته که با ویولونسل، آکاردئون و پن فلوت است.
نکاتی درباره امپراتوری جاذبه (I)

نکاتی درباره امپراتوری جاذبه (I)

در شماره ۲۸ فصلنامه ماهور نقد تقریبا مفصلی از آقای سیاوش بیضایی در باره کتاب «روش نوین مبانی اجرای موسیقی» آمده است. با توجه به اینکه در شناسنامه فصلنامه چنین آمده «مقاله هایی که در ماهور چاپ می شود بیانگر دیدگاه های نویسندگان آنها است» (ماهور/۱)و «مرز بین انتقاد خوب اما صریح، قوی و حتی کوبنده را با انتقاد مغرضانه جهت حذف و بی­اعتبار کردن حریف بشناسیم. از اولی نهراسیم و از دومی بپرهیزیم. جنبه های پذیرفتنی اولی را بپذیریم و جنبه های نپذیرفتنی آن را با همان صراحت قوت و کوبندگی پاسخ گوییم» (موسوی ۱۳۸۴، ۲۰۹). اینجانب به عنوان شخصی جدای از منتقد و مؤلف کتاب مورد بحث، نکاتی را که درباره دیدگاه های منتقد محترم به نظرم می رسد مطرح می نمایم.
ویولون مسیح استرادیواریوس (VIX)

ویولون مسیح استرادیواریوس (VIX)

بیشترین اختلاف میان برداشت شماره ۱ (عدد عنوان شده در جدول) و برداشت شماره ۳ (اندازه مقطع طولی ساز در الگوی خط محیطی) بوده، که حدود ۱ میلی مترمی باشد. (این نوسان قابل توجه در ساختار طراحی می تواند مسیر را به سمت طرحی دیگر سوق دهد.)
منتشری: نگه داری سنت ها وظیفه ماست

منتشری: نگه داری سنت ها وظیفه ماست

ما این سی دی ها را به همین دلیل ضبط می کنیم چون وظیفه ماست. کلام و آهنگ و تصنیفش وارد بازار می شود. پدر و مادر ها وظیفه دارند که اینها را گوش کنند و تاریخچه و فلسفه اش را برای بچه هایشان بگویند. ما که این ها را به صورت مجموعه وارد بازار می کنیم. یادم است که روزی در خیابان می رفتم آقایی که موجه به نظر می آمد به سمتم آمد که سی دی “هفت سین” و “چهارشنبه‌سوری” در دست داشت و با من سلام و احوال پرسی کرد. من به او گفتم که می توانم بپرسم که چرا شما این دو تا سی دی را خریدید؟ گفت بچه های من در حال بزرگ شدن با فرهنگ امریکا هستند.
نگاهی به اپرای مولوی (IV)

نگاهی به اپرای مولوی (IV)

پس از شمس بلافاصله عطار نیشابوری که نقشش را علی خدایی میخواند وارد صحنه میشود با شعر معروف از دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست… در واقع شعر مولانا را از زبان عطار میشنویم (۱)؛ در اپرای مولوی حدود هشتاد در صد اشعار از مولانا و بقیه از اشعار دیگر شاعران است (۲) و گاهی قسمتهایی نوشته نویسنده لیبرتو است که در بسیاری از مواقع به قدری متناسب ساخته شده که حتی اهل ادب هم شک میکنند که ساخته مولانا نباشد.