ترومپت (I)

ترومپت
ترومپت
درترومپت نسبت به سازهای دیگر مانند هورن ، ترومبون ، باریتون ، توبا از آلیاژ برنج بیشتری استفاده شده است. افرادی که نوازنده این ساز می باشند را اصطلاحا” Trumpeterیا Trumpet player می نامند. رایج ترین ترومپت اغلب روی سی بمل تنظیم می شوند که نت دو میانه دونت زیر تر از سی بمل می باشد ، گر چه انواع ترومپت های زیادی در این خانواده سازها وجود دارد.

ساختار
ترومپت از لوله برنجی که به صورت حلزونی یا مارپیچ می باشد ساخته شده است. اگر چه قطر درون لوله استوانه ای ناهموار است دقیقا” از یک پیچیدگی خاصی در کاهش یا افزایش تدریجی قطر لوله ها برخوردار است. مثلا” دهانه آن کوچکتر و در انتهای آن به صورت بزرگتر ( گشادتر ) دیده می شود.

الگوی دقیق برای کاهش و افزایش قطر لوله در صدادهی این وسیله بسیار مهم است. صدا بوسیله فوت کردن هوا با لبهای بسته ایجاد می شود که بوسیله ایجاد وزوز کردن صدا در سری آن یک لرزه موج در هوای داخل آن ایجاد می شود. نوازنده میتواند بوسیله تغییر در لب خود اندازه هارمونیک را تنظیم کند. سه عدد پیستون سوپاپ وجود دارد که هرکدام از آنها قطر لوله را در زمان پایین آوردن افزایش می دهد وبدین طریق صدا بم تر می شود.

اولین پوپاپ تنظیم آن را دو نیم پرده بم تر می کند، دومین سوپاپ روی آن نیم پرده و سومین سوپاپ آنرا ۳ نیم پرده بم تر می کند. اگر چهارمین سوپاپ نیز وجود داشته باشد ( معمولا در ترومپتهای پیکولو ) با فشار آن ۵نیم پرده آن را بم تر میکند. استفاده جدا یا ترکیبی از این پیستونها این وسیله را خواهد داشت.

سر ساز لبه گردی دارد که امکان لرزش لب را برای محیط آن فراهم می کند. بلافاصله بعد از لبه گرد به گودی به مانند ته فنجان وجود دارد که کانالهای هوا که در قسمت تحتانی آن قرار دارد باعث می شود که کمی خود را با قطر لوله های ترومپت هماهنگ کنند. گستردگی این بخش از سری ( دهانه ساز ) در طنین و کیفیت صدا، راحتی در نوازندگی و آسوده خاطر بودن نوازنده اثر زیادی دارد. معمولا” عرض و عمق این گودی در سیاهی و طنین و شفافیت آن اثر می گذارد.

انواع ترومپت
رایج ترین نوع ترومپت ، ترومپت سی بمل است . اما ترومپتهای (دو) ، (ر) و( می بمل) و (می) ، (فا) ، (سل) و (لا) نیز وجود دارد . ترومپت (دو) معمولا در اکسترهای آمریکایی استفاده می شوداین ساز در سایز کوچکتر آن صدای شفاف تر و دوست داشتنی تری از ترومپت (سی بمل ) دارد .

از آنجا که آهنگساز برای ترومپت های اولیه از ترومپت های مختلف برای هر یک از کلید ها نیاز داشت و همچنین برای اینکه نوازنده ممکن بود بخواهد قطعات کوتاه مخصوص را از ترومپتهای مختلف که در علامات نشان داده شده و در قطعه وجود داشته باشد انتخاب کند را همان لحضه انتقال می دادند .

audio file بشنوید اجرای موسیقی سریال “از سرزمین شمالی” را با ترمپت منوچهر بیگلری پور از آلبوم “پرواز”

توانایی اجرای یک موسیقی برای ترومپت سی بمل در ترومپت دو وبالعکس خیلی معمول می باشد. وصعت صدای هر ترومپت از نت فا که از زیر نت دومیانه شروع می شود تا ۳اکتا بالاتر گستردگی دارد . معمولا” در رپرتوارهای استاندارد از نتهای قابل اجرا در این وسعت صدایی در متد های آموزشی در نحـوه نوازنـدگی در کتابهای مختـلف از نقطه دو (دو بالا )دوکتا و بـالای دومی معمـولی استفاده می شود.

اغلب نوازندگان شهرت خود را از نواختن حرفه ای حد بالای وسعت صدایی ترومپت کسب کرده اند. مانند :
Wayne Bergeron،Bihh chase ،Rogeo Ingran ، Maynard Ferguson ،Dizzy Gillesepie ،Brandon carl ،Jin Foddis ، Cat Anderson،Malcolm Mcnab،James Morisinو Arturo Sandoval اگر چه این تکنیک اجرای نت فا غالبا”ایجاد Sound effec رودرو می شود تا این که یک پارت بوسیله آهنگساز نوشته شود. امکان تولید نت زیر نت فا بوسیله پدال نیز وجود دارد نوشته شود.

کوچکترین ترومپت معمولا” به نامه ترومپت مپکولو معروف است. اغلب اینگونه ترومپت برای نوازندگی در (سی بمل) و (لا) با یک لوله برای هریک کلید از آن استفاده می شود. لوله ترومپت پیکولو (سی بمل) نصف استاندارد ترومپت سی بمل میباشد . در حال حاضر ترومپت پیکولو (سل) ،(فا) و(دو) ساخته شده است و لیکن خیلی نادر هستند.


کرنت
خیلی از نوازنده ها از سری کوچکتری برای نواختن ترومپت پیکولو استفاده می کنند. به خاطر کوچکتر بودن سایز سری ،فدرت تحمل پایین تر است وتکنیک تولید صدا هم سخت تر است از استفاده آن در ترومپت سی بمل. اغلب تمام ترومپت های پیکولو به جای۳سوپاپ معمولی دارای ۴سوپاپ می باشند. چهارمین سوپاپ تنظیم را پایین تر می آورد. معمولا” سوپاپ چهارم نواختن نت های پایین آسانتر می شود .

Mueice Andre ، Hakan Han denberger ، Wynton Marsalis بعضی ازنوازنده های مشهورترومپت پیکولو می باشند. ترومپت هایی که با کلید سل تنظیم میشوند به نام سوپرانو یا شیپورسوپرانو (بعد از اقتباس از شیپور نظامی ) نامیده می شوند. در گذشته در درام و دسته شیپورچی، سوپرانو هم ویژگی پیستون چرخش وهم پیستون سوپاپ دار را داشت.

– ترومپت باس معمولا” بوسیله نوازنده ترومبون باهمان تنظیم و همان سر ساز نواخته میشود. ترومپت باس بوسیله سری ترومبون ویوفونیوم نواخته می شود و موسیقی برای هریک از آنها در ۳ کلید نوشته می شود.

– ترومپت کشویی ترومپت سی بملی است که به جای پیستون دارای کشو می باشد. خیلی شبیه ترومبون سوپرانو می باشد. اولین ترومپت کشویی در دوران رنسانس بوجود آمد قبل از ترومبون مدرن واولین تلاش در جهت افزایش کروماتیک کردن در این وسیله بود. این ترومپت اولین ترومپتی بود که اجازه حضور در کلیسای مسیحیان را پیدا کرد.

– ترومپت جیبی یک ترومپت جمع وجور سی بمل است. صدای آن کمتر از صدای ترومپت معمولی بوده وهمچنین برای کاهش سایز این ساز لوله های آن به صورت فشرده ای طراحی شده البته بدون کاهش در طول اصلی لوله. الگوی آن استاندارد شده نیست . در کیفیت انواع آن تنوع زیادی وجود دارد. صدای با کیفیت وهمچنین پیش بینی مسحضر بودی در دنیای ترومپت این ساز می تواند داشته باشد.

صدای گرم وبسیار شفاف .متاسفانه بدلیلی طراحی های ضعیف در مدلهای بوجود آمده این ساز در بخش تولید از تونالیته، رنگ صدا، قدرت صدا آن بازداری کرده است با این حال ساز حرفه ای استاندارد از این نوع در دسترس می باشد در عین اینکه نمی تواند جایگزین مناسبی برای ساز استاندارد (از لحاظ اندازه) باشد ولیکن در بافت مرکزی آن می تواند مفید باشد. ترومپتهایی نیز نیز که دارای پیستون های چرخان می باشد در آلمان که شبیه ترومپت های آلتو و باروک می باشد وجود دارد .

– ترومپت معمولا” با هم خانواده خودش مانند کرنت اشتباه گرفته می شود. کرنت دارای لوله های مخروطی بیشتری است تـا لوله در مـارپیچ ترومپت این افزایـش پیـچ در لوله های کرنت صدای ملایمی را در آن ایجاد می کند در عین اینکه ساخت همان دارند. از آنجا طول لوله های مساوی را دارندتنظیمات یکسانی نیز می شوند آهنگهای کرنت وترومپت قابل جابجایی می باشد.

هم خانواده دیگر (فلوگ هورن) مخروطی بیشتری از کرنت دارد و صدای پرتری نسبت به کرنت دارد. بعضی وتنها پیستون چهارم نیز به این ساز اضافه می گردد . برای اینکه توان اجرای تنها بم تر رو نیز داشته باشد.

en.wikipedia.org

61 دیدگاه

 • ehsan
  ارسال شده در تیر ۲۱, ۱۳۸۶ در ۹:۲۹ ب.ظ

  kheili khu bud.raje be overtone ham benevisid.merci

 • نازی
  ارسال شده در مرداد ۶, ۱۳۸۶ در ۹:۴۸ ب.ظ

  چه ترجمه ی خوبی!ممنون!

 • محمد
  ارسال شده در مرداد ۱۲, ۱۳۸۶ در ۴:۵۶ ق.ظ

  سلام
  من دنبال دانلود موسیقی های یوهان باخ هستم سایتی را می شناسید که بشه از اون این فایل ها را دانلود کرد.

 • مرتضي
  ارسال شده در مرداد ۲۳, ۱۳۸۶ در ۱:۱۳ ب.ظ

  مطالبت منبع خوبیه!

 • محمد حسینی
  ارسال شده در آذر ۱۱, ۱۳۸۶ در ۴:۵۰ ب.ظ

  سلام.عالی بود.خیلی از سوالاتی که برام وجود داشت بر طرف شد.اگه ممکنه متد از سرزمین شمالی را بذارید تو سایت.مرسی

 • افشين
  ارسال شده در آذر ۲۶, ۱۳۸۶ در ۲:۳۱ ب.ظ

  از همه عزیزان ممنونم.
  میشه یکی واسم نت موسیقی از سرزمین شمالی رو بزاره.
  واقعا ممنون میشم.

 • ارسال شده در دی ۵, ۱۳۸۶ در ۲:۰۷ ب.ظ

  خواهشمند است در مورد افرادی که درایران میتوانند جهت یاد گیری ترومپت کمک کنند را معرفی ویا شماره تلفن جهت تماس هم ایراد شود باتشکر

 • علیرضا
  ارسال شده در اردیبهشت ۱, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۵ ب.ظ

  دست شما درد نکنه لطفا بازم از آهنگهای ترومپت برای دانلود بگذارید .

 • ناشناس
  ارسال شده در خرداد ۲۸, ۱۳۸۷ در ۵:۴۵ ب.ظ

  کمی هم از سبک نوازندگی انیو موریکنه درفیلمهای مشهورش مخصوصا وسترنهای اسپاگتی{خصوصا صحنه های دوئل)بیان دارید متشکرم

 • مسعود
  ارسال شده در مهر ۴, ۱۳۸۷ در ۱۱:۲۷ ق.ظ

  etela’ate kheili khouby boud mersy man khodam navazandeie terumpet hastam agar az kelidhaie terumpet sarfe nazar konim ghedmate terumpet be bish az 3000 sal marese

 • جواد
  ارسال شده در آبان ۶, ۱۳۸۷ در ۳:۳۴ ب.ظ

  آدرس و شماره تلفن از کسانی که در تهران ویا شهرستان ها ترومپت آموزش می دهند در سایت ذکر شوندبا تشکر از شما و سایت خوبتون.

 • ارسال شده در فروردین ۲۴, ۱۳۸۸ در ۱۲:۰۵ ب.ظ

  سلام من نوازنده ترمپت هستم حتما قطعه جدید برای دانلود بزارید

 • حسام
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۸, ۱۳۸۸ در ۱:۳۹ ب.ظ

  آهنگ بزارید با صدای ترومپت تک نوازی بارید سایتتون بترکونه با تشکر از شما

 • رسول سعیدی
  ارسال شده در مرداد ۲۸, ۱۳۸۸ در ۱:۲۳ ب.ظ

  اموزش این ساز را توضیح دهید

 • sina
  ارسال شده در شهریور ۲۵, ۱۳۸۸ در ۳:۲۰ ب.ظ

  اصلاحیه:
  (رایج ترین ترومپت اغلب روی سی بمل تنظیم می شوند که نت دو میانه دونت زیر تر از سی بمل می باشد )
  در واقع نت دو ۱ پرده پایینتر صدا می دهد- در واقع سی بمل-

 • ميرغياثي
  ارسال شده در مهر ۶, ۱۳۸۸ در ۷:۱۴ ق.ظ

  باسلام
  خیلی دوست دارم نوازندگی ترمپت حتی در حد مبتدی را یاد بگیرم لطفا در این زمینه راهنمایی فرمایید لازم به ذکر می باشد ساکن کرج می باشم. متشکرم

 • حسین استیری
  ارسال شده در اسفند ۹, ۱۳۸۸ در ۴:۳۲ ب.ظ

  سلام.این ساز خوب وخوش صدایی هست اما افسوس که افرادی که کاربااین ساز وبلدن به هیچ کس نشون نمیدن.ازشما خواهش میکنم یک اهنگ قشنگ باترومپت برام به emilمن بفرستین.
  البته اینم بگم که من خودم هم یه چیزایی بلدم که باهاش کارکنم.
  لطفا در این زمینه راهنمایی کنید لازم به ذکر است که ساکن سبزوار هستم. متشکرم

 • حسین
  ارسال شده در اسفند ۱۰, ۱۳۸۸ در ۸:۱۴ ق.ظ

  سلام اهنگ های ترومپت برام بفرستین.
  باتشکر

 • ارسال شده در اسفند ۱۴, ۱۳۸۸ در ۳:۰۰ ب.ظ

  سلام مرسی از اطلاعات خوبتون اگه میشه نام ترومپت هایی که در ایران استفاده میشه رو ذکر کنین

 • مهدی
  ارسال شده در اسفند ۱۷, ۱۳۸۸ در ۱۲:۰۷ ب.ظ

  با تشکر یک ترومپت مخصوص عزاداری زمان جنگ میخواستم

 • محسن
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۳, ۱۳۸۹ در ۶:۱۳ ب.ظ

  خواهش میکنم بهترین نوازنده های ترمپت را برایم به ایمیلم بفرستین

 • hfm
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۹, ۱۳۸۹ در ۲:۳۳ ب.ظ

  واقعا متشکرم که به این ساز زیبا پرداختید لطفا اهنگهای مشهور نواخته شده توسط این ساز هم در سایتتان قرار دهید با تشکر دوباره

 • محسن
  ارسال شده در خرداد ۱۲, ۱۳۸۹ در ۷:۵۲ ق.ظ

  سلام. من الآن ۱ ساله که ترومپت می نوازم و دوست دارم که آهنگ هایی که با ترومپت نواخته شده رو دریافت کنم لطفا چند سایت معرفی کنید ممنون

 • محسن
  ارسال شده در خرداد ۱۲, ۱۳۸۹ در ۷:۵۹ ق.ظ

  شرمنده من اصلا نمی تونم این آهنگهایی که از ترمپت اینجاست رو دانلود کنم خواااااااااااااهشششششش می کنم به ایمیلم بفرستینننننننننننننننننن مرسییییییی

 • حسین سهرابی
  ارسال شده در خرداد ۱۵, ۱۳۸۹ در ۱۱:۵۶ ق.ظ

  با سلام لطفا نتهای مذهبی را در سایت نشان دهید تا استفاده کنیم
  مثلا سی سی لا سی لا سل فا
  لالا سل لا سل فا می

 • حمیدرضا
  ارسال شده در مرداد ۹, ۱۳۸۹ در ۵:۱۲ ب.ظ

  سلام.به نظر شما سازهای بادی سخته؟خیلی دوست دارم ترومبت یا ساکسیفون یاد بگیرم

 • mostafa
  ارسال شده در مهر ۲۶, ۱۳۸۹ در ۹:۴۰ ق.ظ

  salam man mikham ye torompet begiram lotfan rahnamim konmid

 • mohsen
  ارسال شده در مهر ۲۷, ۱۳۸۹ در ۲:۵۶ ب.ظ

  salam.too kojaye tehroon mishe trumpet peyda kard?

 • حمیدعوض زاده
  ارسال شده در آبان ۳, ۱۳۸۹ در ۳:۲۲ ب.ظ

  مدرس موسیقی واستادساهزای براسون دربندرعباس هستم اگرمایل به یادگیری سازهای بادی بین الملی هستیدبااین شماره تماس بگیرید ۰۹۱۷۷۶۸۶۷۸۱

 • ارسال شده در آبان ۱۳, ۱۳۸۹ در ۲:۰۸ ق.ظ

  سلام به همه دوستان خوبم
  جهت اطلاع بگم به دوستان که بنده حدود ۱۰ سال هست که ترومپت در مجالس سوگواری کار کرده ام البته بیشتر در تعزیه . خلاصه اینکه اگر کسی دوست داشت جهت یاد گیری این شماره تماس من هست . در خدمت همه هستم.
  ۰۹۳۸۵۳۱۷۷۱۳

 • مهران
  ارسال شده در آذر ۱۹, ۱۳۸۹ در ۲:۰۲ ب.ظ

  لطفا در مقاله یتان انواع نت ها را بنویسید

 • جواد
  ارسال شده در دی ۱۲, ۱۳۸۹ در ۲:۵۰ ق.ظ

  سلام خیلی خوب بود.
  من دنبال سی دی خوداموز ترومپت هستم، لطقا راهنمایی کنید.
  در ضمن برای تعزیه از چه ترومپتی استفاده میشه؟
  خیلی ممنون

 • حامد کیوان
  ارسال شده در دی ۱۳, ۱۳۸۹ در ۲:۳۸ ب.ظ

  درود .سایت خوبیست. ۲ ساله ترمپت مینوازم و ۶ماهه که ویلن دارم یاد میگیرم . اکثر نتهای ویلن را با ترمپت هم میتوان نواخت .لطفا اگر نت از سرزمین شمالی را دارید برایم بفرستید .ممنون.

 • ارسال شده در بهمن ۹, ۱۳۸۹ در ۶:۴۲ ب.ظ

  سلام.اگه میشه از اموزش ترمپت تو سایتتون بنویسید

 • ارسال شده در بهمن ۱۹, ۱۳۸۹ در ۹:۵۳ ق.ظ

  سلام.میشه یه سیدی یا کتاب اموزش ترمپت به من معرفی کنید من خیلی دنبال کردم گیرم نیومد

 • علی تیموری
  ارسال شده در بهمن ۲۴, ۱۳۸۹ در ۷:۰۳ ب.ظ

  با سلام خسته نباشید خیلی عالی بود.یک کتاب در مورد آموزش ترومپت می خواستم

 • arshia
  ارسال شده در بهمن ۲۷, ۱۳۸۹ در ۴:۰۳ ب.ظ

  salam. man vaghean dosst daram trompet yad begiram. 2 mahe ke ye trompet ba marke shato gereftam. age mishe mano rahnamayii konid. ahanghayi ke ba trompet navakhte misharoo baram mile koniid. mamnoon misham…

 • rasoul
  ارسال شده در فروردین ۲۷, ۱۳۹۰ در ۱۲:۳۷ ب.ظ

  سلام خسته نباشید اموزشگاه ترومپت با تواناییهای بالا اگه میشناسید معرفی کنید لطفا

 • مصطفی هارونی
  ارسال شده در فروردین ۲۸, ۱۳۹۰ در ۲:۳۴ ب.ظ

  ممنونم ازشمادوست عزیزعالی بودحال کردم دستت دردنکنه موفق باشی

 • عبدالله پروین نیا
  ارسال شده در اردیبهشت ۲, ۱۳۹۰ در ۱۰:۳۲ ق.ظ

  سلام.توضیحاتتون خیلی خوب بود.۱۲ساله به صورت آماتور(گوشی)ترومپت میزنم و نوازنده بدی نیستم.ولی خودم میدونم که باید به صورت کلاسیک کار کنم.عاشق صدای ترومپت توام با کلارینتم و دوست دارم در خدمت یک استاد کلاسیک این فن آموزش ببینم.لطفا راهنماییم کنید.ممنون.

 • mostafa
  ارسال شده در خرداد ۱۱, ۱۳۹۰ در ۹:۴۷ ق.ظ

  من ترومپت رو بصورت کلاسیک وسنتی آموزش میدم. هرکس دوست داره بهم میل بزنه
  [email protected]

 • نرگس
  ارسال شده در تیر ۲۶, ۱۳۹۰ در ۷:۰۱ ق.ظ

  سلام خیلی خیلی خیلی عالی بود.
  فقطسوال دارم:۱٫برای شروع استفاده از ترومپت های چینی اشتباهه؟(به دلیل قیمت بالای ترومپت)
  ۲٫برای پیدا کردن تک نوازی تصویری ترومپت چه باید کرد؟
  لطفا اگر اطلاع دارید راهنمایی کنید وپاسختون رو برامmailکنید ممنون

 • هانیه
  ارسال شده در مرداد ۳, ۱۳۹۰ در ۱۲:۳۴ ق.ظ

  سلام من نمی دونم می تونم این سازویادبگیرم یا نه ۴سالی هس که ویلن می زنم می خواستم ترومپت هم یاد بگیرم اما ابتدایی ترین چیزهارو هم نمی دونم شاید اگر ابتدایی ترین مطالب باشه بتونم ارزیابی کنم میشه کمک کنید موزیکم نشد دانلود کنم میشه برام بفرستید. مرسی

 • مصطفی
  ارسال شده در مهر ۱۱, ۱۳۹۰ در ۱۱:۴۹ ق.ظ

  عالیه ممنون فقط قعطه نوزاندگان بیشترشودخیلی ممنون چاکرتم

 • mohammad .r
  ارسال شده در مهر ۲۵, ۱۳۹۰ در ۱:۵۰ ب.ظ

  خیلی خوب بود اما جای نقش ترمپت در نمایشهای تعذیه خالی بود . من خودم چندین سال است که در تعذیه ها با ترمپت مینوازم . و ایی کاش شما چند اهنگ تاپ تعذیه را در سایت میگذاشتید .

 • علیرضا
  ارسال شده در آبان ۱۵, ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۵ ب.ظ

  سلام من نوازنده ترومپت هستم ولی فقط دستگاه کار میکنم برای مجالس تعزیه ترو… میزنم دوستون دارم نوازندگان ترومپت

 • فتاح بيات
  ارسال شده در آذر ۴, ۱۳۹۰ در ۲:۳۲ ب.ظ

  سلام. عالی بود اگه میشه یک قطعه از تعزیه با ترومپت برا بزارید.
  باتشکر

 • رضا
  ارسال شده در بهمن ۳, ۱۳۹۰ در ۳:۲۹ ب.ظ

  سلام خسته نباشید اگه میشه لطف کنید نت های مذهبی رو تو سایت بذارین تا استفاده کنیم باتشکر

 • احمد
  ارسال شده در بهمن ۱۵, ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۸ ق.ظ

  سلام میخواستم اگه کسی نت های تک نوازی داره توسایت یابرام ایمیل کنه ممنون

 • میثم
  ارسال شده در اسفند ۱۸, ۱۳۹۰ در ۹:۲۷ ب.ظ

  سلام من ایمیل ندارم من بیش ازیکسال است که ترومپت میزنم الن دنبال آهنگهای میگردم بهتربگم دنبال نتهای میگردم که بشه اونارو باترومپت نواخت ممنون که یک سایت بهم معرفی کنید اسم سایت رو بزنین توی همین سایت خودتون باتشکر.

 • اميد
  ارسال شده در اسفند ۲۴, ۱۳۹۰ در ۶:۲۶ ب.ظ

  سلام من جند سال ترونپت مذهبی میزنم ای کاش چندتا نوت مذبی تو سایت بود.

 • ناشناس
  ارسال شده در فروردین ۵, ۱۳۹۱ در ۱۲:۴۷ ب.ظ

  اموزش ترومبیت تو سایتتان بذارید

 • ارسال شده در اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۱ در ۷:۳۹ ب.ظ

  سلام به بروبچ سولیست نواز اگه میشه برام متد ترومپت بفرستین ممنونتون میشم

 • ناشناس
  ارسال شده در خرداد ۱, ۱۳۹۱ در ۸:۰۰ ق.ظ

  سلام به همه عزیزانی که به عشق امام حسین از نفس خودشون مایه میذارن مهدی هستم نوازنده ترومپت البته برای تعزیه میزنم همتون را دوست دارم

 • حسن فراهانی
  ارسال شده در شهریور ۳۰, ۱۳۹۱ در ۶:۲۸ ب.ظ

  نت آهنگ از سرزمین های شمالی:
  دو سی لا سل فا سل لا می- ر دو سی لا سل لا سی- سل فا سل ر دو سی لا سی دو- ر دو سی- ر سی لا- ر لا سل.

 • ارسال شده در شهریور ۳۰, ۱۳۹۱ در ۶:۲۹ ب.ظ

  ضمنا تمام نت ((فا)) در آهنگ از سرزمین های شمالی، فا دیز میباشد.

 • yasin
  ارسال شده در شهریور ۳۰, ۱۳۹۱ در ۱۰:۲۲ ب.ظ

  سلام. ممنون. همه چیز عالی بود. مر۳۰

 • هادی
  ارسال شده در دی ۱۴, ۱۳۹۱ در ۱۰:۵۱ ب.ظ

  سلام همه چیز عالی بود فقط کاشکی یه تیکه از نوازندگی ترومپت در تعزیه را تو سایت بزارین ممنون

 • غلامرضا ملایی
  ارسال شده در مهر ۱۸, ۱۳۹۲ در ۲:۲۱ ق.ظ

  سلام من از دوران خدمت نواختن ترومپت رایاد گرفتم والان یه ترومپت هم خریدم ولی اموزش من به صورت گوشی بوده یعنی برامون فارسی با ریتم اهنگ میخواندند ویاد میدادندونت خوانی نداشتیم لطفا اگه به این سبک کسی میتونه کمکم کنه بهم معرفی کنید ۰۹۱۷۹۰۹۷۶۸۱

 • مهدی امیر عبداللهیان
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۴ در ۹:۱۷ ق.ظ

  سلام خسته نباشی میخواستم ببینم سی دی اموزشی یا کتاب برای اموزش هست ممنون میشم اطلاع رسانی کنید
  [email protected]

 • حامد
  ارسال شده در آبان ۲۹, ۱۳۹۴ در ۲:۰۱ ب.ظ

  باسلام اگه میشه لطف کنید نت مراحل آواز دشتی برای تعزیه رو برام بزارید.باتشکرازلطف شما

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

موسیقی‌ فیلم در خدمت سینما یا نظام ستاره‌سازی؟ (II)

از موسیقی فیلم‌های ماندگار علیقلی در این دسته باید به نمونه عالی مدرسه موشها به کارگردانی محمدعلی طالبی و مرضیه برومند در سال ۱۳۶۴ اشاره کرد. با اینکه این فیلم بطور کامل موزیکال نبود. اما، ترانه‌ها جلوه و جذابیت خاصی به آن می‌داد. البته این خود به عنوان آغاز یک راه برای جذب مخاطب بود. مردم علاقه‌مند به شنیدن ترانه‌های شاد و موسیقی ریتمیک و ساده بودند و علیقلی به خوبی از پس این کار برآمده بود. شایان توجه است که ترانه‌های فیلم هیچ کدام نتوانستند شهرت و محبوبیت ترانه تیتراژ سریال تلویزیونی را تکرار کنند، اما در یک ساختار کلی مناسب کلیت فیلم بود.

مروری بر «کنسرت کوارتت کلنکه» سی و سومین جشنواره‌ی موسیقی فجر

از همان هنگام که لا-ر، دو نت کشیده‌ی سوژه‌ی اصلی مجموعه‌ی «هنر فوگ» باخ را ویلن نواخت مشخص بود که قرار است «کوارتت کلنکه» چه ردای متفاوتی (نسبت به اجرای مشهورتر کوارتت‌های اِمِرسون، جولیارد و کِلِر) بر تن این فوگ‌های به‌غایت هنرمندانه‌ی در معما رهاشده بپوشاند، و از آن بیشتر تا چه اندازه قرار است موسیقی با همان سوژه‌ی گشاینده همچون نوشدارو به یک کرشمه دیگر اجراهای جشنواره را (چهار اجرا که پیش از آن دیده بودم) از خاطر بزداید و به رویدادی در دل فرهنگسرای نیاوران تبدیل شود.

از روزهای گذشته…

خداحافظی بی بی کینگ و بازگشت فرانک سیناترا

خداحافظی بی بی کینگ و بازگشت فرانک سیناترا

بی.بی. کینگ (B.B. King) گیتاریست افسانه ای بلوز قصد دارد در اوایل سال آینده یک سری برنامه اجرا کند که “تور خداحافظی بی.بی. در بریتانیا” (B.B.’s Farewell U.K. Tour) نام دارد. برای این پنج اجرای استادیومی، گیتاریست نام دار ایرلندی، گری مور (Gary Moore) به کینگ خواهد پیوست. قرار است در هر کنسرت گری مور برنامه آغاز را اجرا کند و به احتمال زیاد در برنامه پایانی نیز به کینگ ملحق شود.
بحیرایی: صدا و سیما در معضل خواننده سالاری نقش داشته

بحیرایی: صدا و سیما در معضل خواننده سالاری نقش داشته

این سوال شما برمیگردد به یک معضل بزرگ به نام خواننده سالاری که ما متاسفانه سالهاست، با آن دست به گریبان هستیم. من خودم به عنوان یک خواننده، به هیچ وجه از این قضیه خوشنود نیستم و اصلا دوست ندارم که اثری را که با زحمت شبانه روزی آهنگساز شکل گرفته، به نام خواننده بشناسند و در نتیجه، خواننده دستمزد بیشتری را نسبت به آهنگساز اثر و یا حتی نوازندگان آن اثر دریافت کند. این مسله تنها مربوط به آلبومهای موسیقی نیست و ما متاسفانه شاهد هستیم که خوانندگان عزیز در خیلی از موارد، برای کنسرتها هم دستمزد بسیار بالاتری را از بقیه اعضای گروه دریافت میکنند که این واقعا دور از انصاف است.
گزارش داوری دوسالانه آهنگسازی پژمان

گزارش داوری دوسالانه آهنگسازی پژمان

مطلبی که پیش رو دارید، گزارشی است از مراحل داوری جشنواره دوسالانه آهنگسازی پژمان که امسال اولین دوره آن برگزار می شود. این گزارش توسط، دکتر امین هنرمند، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و دبیر دوسالانه پژمان نوشته و برای ژورنال گفتگوی هارمونیک ارسال شده است.
مستر کلاس آهنگسازی دکتر سعید شریفیان

مستر کلاس آهنگسازی دکتر سعید شریفیان

مستر کلاس آهنگسازی دکتر سعید شریفیان در تاریخ چهارشنبه هشتم شهریور ماه برگزار می شود. این دوره به صورت شش جلسه و در شش هفته برگزار خواهد شد و علاقمندان و دانشجویان رشته موسیقی در تمام سطوح می توانند در این کلاسها شرکت داشته باشند.
گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (II)

گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (II)

سازهای موسیقی ایرانی سازهای کهنی هستند و موسیقی ما نیز موسیقی کهنی است. اگر بخواهید نظر بنده را بدانید، من مطمئن هستم که در آینده نسلهای بعدی این تعصب جاهلانه را کنار خواهند زد و سازهای ما هم مثل افکار و رفتار و کردار و منش و تفکرمان پیشرفت خواهند کرد و آنروز روزی خواهد بود که مثل اروپاییان که سازهایی چون ربک و ویول و لاوویول و کلاوسن و هارپسیکورد را در موارد خاص برای شنیدن موسیقی کهن یا بهتر بگوییم، موسیقی قرون وسطایی خود استفاده می کنند، ما نیز از این سازها برای شنیدن موسیقی قرنهای گذشته ی خود استفاده کنیم… این محقق نمی شود مگر اینکه امروز به تجربیات و تلاشهای افرادی چون استاد شجریان عزیز و استاد قنبری مهر گرامی ارج نهیم و به آنها توجه کنیم و بجای کوبیدن و به سخره گرفتن و مقایسه های بی ربط، مطالعه علمی کنیم و انتقاد سازنده کنیم و محققانه آنرا تبدیل به یک علم کنیم و از آن پلی بسازیم برای به پیش رفتن و نه چسبیدن به تعصبات و توهمات کهنه…. ولی اول باید به عقاید خودمان به دیده ی”شک و تردید” بنگریم چیزی که من در استاد شجریان دیدم و به همین دلیل تا آخرش ایستاده ام…
رمضان: فستیوال باربد کاشف پیانیست های جوان خواهد بود

رمضان: فستیوال باربد کاشف پیانیست های جوان خواهد بود

می خواستم از یکی از فعالیت هایم صحبت کنم که برگزاری جایزه ی پیانو باربد در شیراز است. من پارسال به همراه آقای محمد ملازم رئیس کارخانه ی پیانوی باربد در ایران و آقای محسن خباز، مدیر کانون فرهنگی شهر آفتاب در شیراز و همین طور آقای آرش اسماعیلی سردبیر مجله ی زنگار در شیراز، تصمیم گرفتیم یک فستیوال پیانو را برپا بکنیم، برپایی این فستیوال در حقیقت به عهده ی آقای محمد ملازم بود که خیلی دوست داشتند اسپانسر یک فعالیت هنری برای پیانیست های کشور باشند.
به وسعت دنیا (II)

به وسعت دنیا (II)

هائیتى املین میشل در هائیتى و فرانسه مدت ها است که به عنوان خواننده مطرح پاپ و آهنگساز معروف است. او صدایى نرم و انعطاف پذیر دارد و از لحاظ موقعیت اجتماعى بسیار بالا است. آلبوم هشتم او «Rasin Kreyol» نام دارد. در این مجموعه او راجع به نگرانى ها و آرزو هاى خود براى کشورش هائیتى آواز خوانده است. این اثر با یک ارکستر مجلل و باشکوه پاپ به اجرا درآمد. او در به کار گیرى ریتم ها از قوانین موجود در سراسر کشورش بهره جسته است. میشل فانک مدرن را با قدرت خارق العاده خود با موسیقى مهار نشدنى کارناوال و «رارا» ادغام کرده است. پیام اصلى او رسیدن به زندگى با آرامش است و در این راه وو دو دریم بیت (نوعى فلوت) و صداى درخشان آن به کمکش آمده و به زیبایى ایده آل هایش را نشان مى دهد.

پیانوی شیمل (VOGEL V115 Modern-2013)

این پیانو به صورت کوک شده و آکبند توسط شرکت «آوا هنر حنانه» عرضه می شود و خرید این پیانو همراه با ۵ سال گارانتی و خدمات پس از فروش است. برای اطلاعات بیشتر با این شماره تماس بگیرید: ۰۹۱۲۷۳۰۵۲۰۹ مشخصات Proffesional upright VOGEL V115 Modern-2013 ۵years guaranty Hannaneh arts Co. Made By Schimmel Germany…
ادامهٔ مطلب »
نوازندگی سازدهنی مُدرن را بیش تر بشناسیم

نوازندگی سازدهنی مُدرن را بیش تر بشناسیم

اگر به شیوه اجرای نوازندگان بزرگ امروزیِ هارمونیکا* دقت کنیم، متوجه خواهیم شد که نوازندگی آن ها تفاوت عمده ای با نوازندگان قدیمی این ساز دارد. شاید نخستین چیزی که در نگاه اول در شیوه اجرای نوازندگان قدیمی به چشم آید، این باشد که آن ها در حین نوازندگی مرتباً از دست های خود برای ایجاد برخی از افکت های خاص استفاده می کنند.
بداهه نواز خوب باشیم (II)

بداهه نواز خوب باشیم (II)

موسیقیدانان و نوازندگان خبره جز (Jazz) از لحاظ جسمی یا روحی چیزی بیش از شما ندارند. در واقع اینطور نیست که خداوند چیزی بیش از شما در وجود آنها قرار داده باشد. برتری آنها بر دیگر علاقمندان عادی به موسیقی آن است که با جدیت و نظم بیشتری به تمرین موسیقی می پردازند بطوریکه پس از مدتی توانایی شنیدن ایده های موسیقی در مغز و انتقال آن به انگشتان خود را بدست می آورند.