میشا مایسکی

میشا مایسکی
میشا مایسکی
میشا مایسکی (Mischa Maisky) متولد ۱۹۴۸ در Riga، Latvia است؛ موسیقی را برای اولین بار وقتی به Children’s Music School و هنرستان هنرهای زیبا رفت آغاز کرد. در سال ۱۹۶۲ وارد هنرستان Leningrad شد. در سال ۱۹۶۵ نام مستعار Rostropovich of the Future برای خود انتخاب کرد و همکاری با Leningrad Philharmonic را شروع کرد. یک سال بعد او برنده جایزه مسابقه بین المللی چایکوفسکی در مسکو شد و تحصیلات خود را تحت نظر Rostropovich در هنرستان هنرهای زیبای مسکو شروع کرد.

در سال ۱۹۷۰ به مدت ۱۸ ماه در کمپ labour در نزدیکی Gorky زندانی شد و پس از آن از USSR مهاجرت کرد. در سال ۱۹۷۳در اسرائیل ساکن شد و در همان سال در مسابقه بین المللی ویلونسل Gaspar Cassadó در فلورانس برنده شد.

کار خود را در New York’s Carnegie Hall با Pittsburgh Symphony Orchestra و تحت نظر William Steinberg آغاز کرد.

در سال ۱۹۷۴زیر نظر Gregor Piatigorsky به تحصیل پرداخت و او را تبدیل به تنها ویلنسلیستی کرد که با دو استاد به نام Piatigorsky و Rostropovich کار کرده. در سال ۱۹۷۵ یک دوره منظم بین المللی کنسرت در سرتاسر آمریکا، اروپا، استرالیا و شرق دور به ویژه ژاپن اجرا کرد. در سالهای ۱۹۷۶ Royal Philharmonic Orchestra و ۱۹۷۷ تک نوازی با همکاری پیانیست مشهور Radu Lupu را در لندن تجربه کرد. اولین کار خود را برای Deutsche Grammophon در سال ۱۹۸۲ انجام داد، همچنین کنسرت Brahms’s Double با همکاری Gidon Kremer و the Wiener Philharmoniker تحت نظر Leonard Bernstein در کارنامه خود ثبت کرد.

در سال ۱۹۸۳ یکی از منحصر به فرد ترین کنسرتهای خود را با همکاری Deutsche Grammophon اجرا کرد، همچنین اثرSchumann’s را با همکاری Bernstein ضبط کرد(که در سال ۱۹۸۶ منتشر شد). دو سی دی مهم نیز در این سال به انتشار رسید the Cello (Gamba) Sonatas با Martha Argerich و اولین رکورد او بود با ۶ قطعه Solo.

در سال ۱۹۸۶ سی دی های شامل کنسرتو ویولونسل Dvorák و Israel Philharmonic (برنده جایزه ، توکیو ۱۹۸۹) منتشر شد. سی دی های Adagio، گلچین ادبی قطعات رمانتیک، the Orchestre de Paris تحت نظر Semyon Bychkov در سال۱۹۹۲منتشر شد.

در سال ۱۹۹۳ با همکاری Martha Argerich ( یکی از مهم ترین شرکای هنری وی ) برنامه ای را در فستیوال سالزبورگ ارائه دادند. پس از ۲۳ سال برای اولین بار در سال ۱۹۹۵ به مسکو برگشت و کنسرتی را اجرا کرد، همچنین چند کار از Prokofiev و Miaskovsky برای DG با همکاری Mikhail Pletnev و the Russian National Orchestra ضبط کرد؛ CD قطعهa coupling of Vivaldi and Boccherini را با همکاری Orpheus Chamber Orchestra (برنده Echo Award در سال ۱۹۹۶) را در همین سال منتشر کرد.

audio file بشنید قطعه ای از بیزه را با اجرای مایسکی

در سال ۱۹۹۸ اجرای تریو همراه با Martha Argerich و Gidon Kremer در توکیو از آثار Shostakovich و Tchaikovsky( به طور زنده به وسیله DG ضبط و در سال ۱۹۹۹ منتشر شد، که برنده Echo Award در سال ۲۰۰۰ نیز شد) را به کارنامه خود اضافه کرد.

در سال ۱۹۹۹ گلچین فرانسوی Après un rêve ( به Daria Hovora ) و Brahms Sonatas (با Pavel Gililov) را بر روی سی دی ارائه داد. در سال ۲۰۰۰ بیش از ۱۰۰ کنسرت را در آسیا، استرالیا، شمال و جنوب آمریکا و در بسیاری از کشوهای اروپای اجرا کرد.

همنوازی با همکاری Martha Argerich در Carnegie Hall و Kennedy Center ؛ تریو با همکاری Martha Argerich و Gidon Kremer در Carnegie Hall؛ اجرای دئو با همکاری Sergio Tiempo در فستیوال سالزبورگ را در سال ۲۰۰۳ به اجرا گذاشت.

در سال ۲۰۰۴ با همکاری Chung و Orchestra di Santa Cecilia در روم، نیز با رویال فیلارمونیک لندن (در لندن) و با ارکستر فیلارمونیک رادیو پاریس (در پاریس) ظاهر شد؛ اجرای گسترده کنسرتو چلوی دورژاک، همکاری در تور Czech Philharmonic، تور ژاپن با همکاری the Prague Radio Symphony Orchestra، تک نوازنی در اروپا، آمریکا، کره، ژاپن و Verbier، Schleswig-Holstein و فستیوال سالزبورگ از دیگر افتخارات او در سال ۲۰۰۴ می باشد.

در سال ۲۰۰۵ با کنسرتهایی در سرتاسر اروپای شرقی و غربی، فستیوال Budapest Festival Orchestra، Israel Philharmonic، Czech Philharmonic، Netherlands Philharmonic، North German Radio Symphony (NDR) و Kremerata Baltica ظاهر شد و در ژانویه همان سال کنسرتی را به نفع قربانیان تسونامی در آسیا با همکاری Thomas Quasthoff در Vienna’s Musikverein اجرا کرد.

2 دیدگاه

  • Hamid
    ارسال شده در مرداد ۱۴, ۱۳۸۶ در ۱۲:۱۲ ق.ظ

    با تشکر از مطلب شما. اگر از نرم افزارهای مترجم برای ترجمه اینگونه متن ها استفاده می کنید لطفاً بعد از ترجمه، متن را ویرایش کرده تا جملات قابل فهم باشند. این نثر شایسته چنین پایگاهی نیست.

  • ناشناس
    ارسال شده در مهر ۲, ۱۳۸۸ در ۲:۳۰ ب.ظ

    اگر از نرم افزارهای مترجم برای ترجمه اینگونه متن ها استفاده می کنید لطفاً بعد از ترجمه، متن را ویرایش کرده تا جملات قابل فهم باشند. این نثر شایسته چنین پایگاهی نیست.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

جمال الدین منبری پس از سالها سکوت به روی صحنه می رود

ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی جمال الدین منبری و پوریا اخواص، ۱۶ اسفند ماه ۹۷ ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه در تالار وحدت به روی صحنه می رود. این برنامه آخرین کنسرت سال ۹۷ ارکستر ملی با رهبری شهبازیان خواهد بود.

موسیقی‌ فیلم در خدمت سینما یا نظام ستاره‌سازی؟ (II)

از موسیقی فیلم‌های ماندگار علیقلی در این دسته باید به نمونه عالی مدرسه موشها به کارگردانی محمدعلی طالبی و مرضیه برومند در سال ۱۳۶۴ اشاره کرد. با اینکه این فیلم بطور کامل موزیکال نبود. اما، ترانه‌ها جلوه و جذابیت خاصی به آن می‌داد. البته این خود به عنوان آغاز یک راه برای جذب مخاطب بود. مردم علاقه‌مند به شنیدن ترانه‌های شاد و موسیقی ریتمیک و ساده بودند و علیقلی به خوبی از پس این کار برآمده بود. شایان توجه است که ترانه‌های فیلم هیچ کدام نتوانستند شهرت و محبوبیت ترانه تیتراژ سریال تلویزیونی را تکرار کنند، اما در یک ساختار کلی مناسب کلیت فیلم بود.

از روزهای گذشته…

سعیدی: تکنیک نوازندگی قانون را تغییر دادم

سعیدی: تکنیک نوازندگی قانون را تغییر دادم

همان طور که گفتم در ایران من این را از می‌توانم بگویم از سال ۵۸۵۹ قطعه‌هایی را من هم نوشتم و در ایران اجرا کردم البته من در ترکیه مستر کلاس داشتم آنجا اجرا کردم، یک شاگرد فرانسوی داشتم در سال ۷۰ که با خانم پریسا رفته بودم، سرپرست گروه نی ریز بودم و با هم رفتیم و با یک آقایی به نام ژولین ویس آشنا شدیم که ایشان پشت سن آمد و گفت من تا حالا ندیده بودم کسی این‌طوری قانون بزند خودش هم قانون می‌زد؛ منتهی همان تکنیک عربی را می‌زد.
دنیس برین، مروج هورن (II)

دنیس برین، مروج هورن (II)

اولین اثر ضبط شده برین دیورتیمنتو (Divertimento) در ر مینور بود که در فوریه ۱۹۳۹ و با لنر کوارتت (Léner Quartet) به انجام رسید. برین در ۲۱ سالگی به عنوان اولین هورن نواز در ارکستر سمفونیک ملی انتخاب شد. هرچند دیری نپایید که با برادرش برای پیوستن به ارتش برای شرکت در جنگ جهانی دوم فراخوانده شد. هر دو برادر به گروه مرکزی نیروی هوایی سلطنتی پیوستند.
کیوان میرهادی: در موسیقی کلاسیک اخلاق اشرافی گری حاکم است

کیوان میرهادی: در موسیقی کلاسیک اخلاق اشرافی گری حاکم است

در نظر داریم در حد توان با اساتید و دست اندرکاران موسیقی کشور گفتگوهایی را داشته باشیم تا شاید بتوانیم از این طریق به افزایش آگاهی دوستداران موسیقی از وضعیت موسیقی در کشور کمک کرده باشیم. لذا طی مصاحبه ای آزاد، نظرات آقای کیوان میرهادی راجع به وضعیت موسیقی حال حاضر کشور را جویا شدیم که در اینجا قسمت اول این مصاحبه را ملاحظه می کنید، درضمن نهایت سعی بر این بوده که عین کلام ایشان بدون دخل و تصرف آورده شود.
گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (XVIII)

گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (XVIII)

یک نکته اخلاقی را در جدال کلامی یادآور می شوم، یکی اینکه “قضاوت موردی” در مورد اشخاص حقیقی یک نقد را غیر قابل استناد میکند.
دو مضراب چپ (قسمت نهم)

دو مضراب چپ (قسمت نهم)

یکی از ویژگی های خیلی مهم در اجرای دو مضراب چپ آزاد بودن هر دودست پس از اجرای این تکنیک است، به طوری که در صورت اجرای درست می توانیم هم از دست راست استفاده کنیم و هم از دست چپ و نکتۀ جالب تر اینجاست که حتی قادر خواهیم بود، پس از دومضراب چپ سریعاً جفت مضراب و دوبل نُت هم استفاده کنیم.
سرک کشیدن به کمی دوردست تر (I)

سرک کشیدن به کمی دوردست تر (I)

یک گام بلندتر برای سرک کشیدن به کمی دوردست‌تر. کیهان کلهر را با گام‌های دوستانه‌اش به سوی همسایگان جغرافیایی می‌شناسیم. او می‌گوید: «فاصله‌ی ما با شبه قاره‌ی هند و فلات آناتولی تنها یک گام به راست و یک گام به چپ است.» (نقل به مضمون) و در نتیجه به دنبال همنشینی و تجربه‌ی موسیقایی با آن‌ها می‌رود. او با این جملات در حقیقت بخشی از ایده‌ی موسیقی تلفیقی امروز دنیا را بازگو می‌کند و نیز برخی بی‌توجهی‌های پیشین به فرهنگ‌هایی که شاید همسایگی‌شان با ما بیش از آن باشد که می‌پنداریم.
درباره مشکل «شیش هشت» و «میزان های لَنگ» در وزن شناسیِ موسیقی ایرانی (V)

درباره مشکل «شیش هشت» و «میزان های لَنگ» در وزن شناسیِ موسیقی ایرانی (V)

در «تئوری موسیقی» (پورتراب ص ۳۴- ۳۵) در مورد انواع «میزان های مختلط ساده» می بینیم که ۵، ۷، ۸، ۹، ۱۱ و ۱۲، ضربی، نشان داده شده است اما جای ۶ ضربی خالی است. (احتمالا چون در این تئوری ۶ ضربی باید ۲ ضربی باشد (نک به پورتراب ص ۳۱ که در آنجا، ۹ ضربی و ۱۲ ضربی هم ۳و ۴ ضربی ترکیبی شناسایی شده اند.) در حالیکه بویژه در موسیقی ایرانی بسیاری از وزن هایِ ۶ ضربی، ترکیب ۴+۲ دارند، (که مطابق با این تئوری پردازی باید «دوضربی مختلط» بوده باشند) که در ادامه نشان خواهم داد.
نگاهی به وضعیت خواننده و خواننده سالاری در موسیقی معاصر ایران (III)

نگاهی به وضعیت خواننده و خواننده سالاری در موسیقی معاصر ایران (III)

متاسفانه خوانندگان صاحب نام ما نیز هرگز تلاشی جهت رفع این معضل فرهنگی و هنری نمی کنند، چرا که حل این مساله را به ضرر خود دیده و به عبارتی هیچ کاسبی در تلاش برای کساد کردن بازار خود نیست. در ۳۰ سال اخیر با آمدن بزرگانی چون محمد رضا شجریان و شهرام ناظری و … این مساله مشهود تر شده و این هنرمندان هرگز تلاشی برای کمرنگ کردن این ماجرا نکرده اند.
موسیقی مناسب تماشاگر را میخکوب میکند (II)

موسیقی مناسب تماشاگر را میخکوب میکند (II)

شما میتوانید به تعداد زیادی از ملودیها فکر کنید که تصور آن با تصویر مارتا، غیر ممکن باشد اما به همین نسبت هم میتوانید ملودیها یا قطعاتی را پیدا کنید که کاملا مناسب باشند … چگونه آنها را پیدا کردیم؟ به این ترتیب که از خودمان پرسیدیم، چگونه میتوانیم رابطه احساسی ایجاد کنیم؟ چگونه مردم را جذب کنیم؟ چه کنیم که بر جذابیت ماجرا بیافزاییم؟
ریتم و هارمونی – قسمت اول

ریتم و هارمونی – قسمت اول

در موسیقی “ریتم هارمونی” به میزان یا نرخی گفته می شود که آکوردها – یا همان هارمونی هر قسمت – در طول اجرای قطعه دستخوش تغییر می شوند. به بیان دیگر اگر بتوانیم رفتار تغییرات هارمونی را در یک قطعه تشخیص داده آنرا ترسیم کنیم در نهایت به شکلی می رسیم که از آن می توان ریتم هارمونی را استخراج کرد.