میشا مایسکی

میشا مایسکی
میشا مایسکی
میشا مایسکی (Mischa Maisky) متولد ۱۹۴۸ در Riga، Latvia است؛ موسیقی را برای اولین بار وقتی به Children’s Music School و هنرستان هنرهای زیبا رفت آغاز کرد. در سال ۱۹۶۲ وارد هنرستان Leningrad شد. در سال ۱۹۶۵ نام مستعار Rostropovich of the Future برای خود انتخاب کرد و همکاری با Leningrad Philharmonic را شروع کرد. یک سال بعد او برنده جایزه مسابقه بین المللی چایکوفسکی در مسکو شد و تحصیلات خود را تحت نظر Rostropovich در هنرستان هنرهای زیبای مسکو شروع کرد.

در سال ۱۹۷۰ به مدت ۱۸ ماه در کمپ labour در نزدیکی Gorky زندانی شد و پس از آن از USSR مهاجرت کرد. در سال ۱۹۷۳در اسرائیل ساکن شد و در همان سال در مسابقه بین المللی ویلونسل Gaspar Cassadó در فلورانس برنده شد.

کار خود را در New York’s Carnegie Hall با Pittsburgh Symphony Orchestra و تحت نظر William Steinberg آغاز کرد.

در سال ۱۹۷۴زیر نظر Gregor Piatigorsky به تحصیل پرداخت و او را تبدیل به تنها ویلنسلیستی کرد که با دو استاد به نام Piatigorsky و Rostropovich کار کرده. در سال ۱۹۷۵ یک دوره منظم بین المللی کنسرت در سرتاسر آمریکا، اروپا، استرالیا و شرق دور به ویژه ژاپن اجرا کرد. در سالهای ۱۹۷۶ Royal Philharmonic Orchestra و ۱۹۷۷ تک نوازی با همکاری پیانیست مشهور Radu Lupu را در لندن تجربه کرد. اولین کار خود را برای Deutsche Grammophon در سال ۱۹۸۲ انجام داد، همچنین کنسرت Brahms’s Double با همکاری Gidon Kremer و the Wiener Philharmoniker تحت نظر Leonard Bernstein در کارنامه خود ثبت کرد.

در سال ۱۹۸۳ یکی از منحصر به فرد ترین کنسرتهای خود را با همکاری Deutsche Grammophon اجرا کرد، همچنین اثرSchumann’s را با همکاری Bernstein ضبط کرد(که در سال ۱۹۸۶ منتشر شد). دو سی دی مهم نیز در این سال به انتشار رسید the Cello (Gamba) Sonatas با Martha Argerich و اولین رکورد او بود با ۶ قطعه Solo.

در سال ۱۹۸۶ سی دی های شامل کنسرتو ویولونسل Dvorák و Israel Philharmonic (برنده جایزه ، توکیو ۱۹۸۹) منتشر شد. سی دی های Adagio، گلچین ادبی قطعات رمانتیک، the Orchestre de Paris تحت نظر Semyon Bychkov در سال۱۹۹۲منتشر شد.

در سال ۱۹۹۳ با همکاری Martha Argerich ( یکی از مهم ترین شرکای هنری وی ) برنامه ای را در فستیوال سالزبورگ ارائه دادند. پس از ۲۳ سال برای اولین بار در سال ۱۹۹۵ به مسکو برگشت و کنسرتی را اجرا کرد، همچنین چند کار از Prokofiev و Miaskovsky برای DG با همکاری Mikhail Pletnev و the Russian National Orchestra ضبط کرد؛ CD قطعهa coupling of Vivaldi and Boccherini را با همکاری Orpheus Chamber Orchestra (برنده Echo Award در سال ۱۹۹۶) را در همین سال منتشر کرد.

audio file بشنید قطعه ای از بیزه را با اجرای مایسکی

در سال ۱۹۹۸ اجرای تریو همراه با Martha Argerich و Gidon Kremer در توکیو از آثار Shostakovich و Tchaikovsky( به طور زنده به وسیله DG ضبط و در سال ۱۹۹۹ منتشر شد، که برنده Echo Award در سال ۲۰۰۰ نیز شد) را به کارنامه خود اضافه کرد.

در سال ۱۹۹۹ گلچین فرانسوی Après un rêve ( به Daria Hovora ) و Brahms Sonatas (با Pavel Gililov) را بر روی سی دی ارائه داد. در سال ۲۰۰۰ بیش از ۱۰۰ کنسرت را در آسیا، استرالیا، شمال و جنوب آمریکا و در بسیاری از کشوهای اروپای اجرا کرد.

همنوازی با همکاری Martha Argerich در Carnegie Hall و Kennedy Center ؛ تریو با همکاری Martha Argerich و Gidon Kremer در Carnegie Hall؛ اجرای دئو با همکاری Sergio Tiempo در فستیوال سالزبورگ را در سال ۲۰۰۳ به اجرا گذاشت.

در سال ۲۰۰۴ با همکاری Chung و Orchestra di Santa Cecilia در روم، نیز با رویال فیلارمونیک لندن (در لندن) و با ارکستر فیلارمونیک رادیو پاریس (در پاریس) ظاهر شد؛ اجرای گسترده کنسرتو چلوی دورژاک، همکاری در تور Czech Philharmonic، تور ژاپن با همکاری the Prague Radio Symphony Orchestra، تک نوازنی در اروپا، آمریکا، کره، ژاپن و Verbier، Schleswig-Holstein و فستیوال سالزبورگ از دیگر افتخارات او در سال ۲۰۰۴ می باشد.

در سال ۲۰۰۵ با کنسرتهایی در سرتاسر اروپای شرقی و غربی، فستیوال Budapest Festival Orchestra، Israel Philharmonic، Czech Philharmonic، Netherlands Philharmonic، North German Radio Symphony (NDR) و Kremerata Baltica ظاهر شد و در ژانویه همان سال کنسرتی را به نفع قربانیان تسونامی در آسیا با همکاری Thomas Quasthoff در Vienna’s Musikverein اجرا کرد.

2 دیدگاه

  • Hamid
    ارسال شده در مرداد ۱۴, ۱۳۸۶ در ۱۲:۱۲ ق.ظ

    با تشکر از مطلب شما. اگر از نرم افزارهای مترجم برای ترجمه اینگونه متن ها استفاده می کنید لطفاً بعد از ترجمه، متن را ویرایش کرده تا جملات قابل فهم باشند. این نثر شایسته چنین پایگاهی نیست.

  • ناشناس
    ارسال شده در مهر ۲, ۱۳۸۸ در ۲:۳۰ ب.ظ

    اگر از نرم افزارهای مترجم برای ترجمه اینگونه متن ها استفاده می کنید لطفاً بعد از ترجمه، متن را ویرایش کرده تا جملات قابل فهم باشند. این نثر شایسته چنین پایگاهی نیست.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «ایران زمین»

سوال این است که آیا می‌توان خلاقیت را آموزش داد؟ و جواب این که حتا اگر هم نتوان، حداقل می‌شود با برانگیختن و آزاد گذاشتن، آدم‌های صاحب خلاقیت را تشویق به استفاده از آن کرد و پروراند. آنچه هشت آهنگساز نوجوان آلبوم ایران‌زمین و مدیر هوشیار «پروژه‌ی آهنگسازان جوان»، امیرمهیار تفرشی پور، به اعتبار موسیقی‌شان به صحنه‌ی امروزین موسیقی ما می‌آورند دقیقا پاسخی است که دیدیم.

آلبوم «در محاصره» با آهنگسازی منتشر شد

یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی و آهنگسازی بهزاد عبدی در قالب آلبوم صوتی تصویری «در محاصره» به خوانندگی محمد معتمدی، توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» منتشر شد. آلبوم «در محاصره» مشتمل بر یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی بهزاد عبدی که مرداد ماه سال ۱۳۹۵ به خوانندگی محمد معتمدی در تالار وحدت تهران روی صحنه رفت، در قالب یک اثر صوتی تصویری توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» وارد بازار موسیقی شد. این مجموعه همزمان با کنسرت‌های اروپایی ارکستر «خنیاگران مهر» در کشورهای فرانسه، سوئیس، کانادا و آمریکا نیز به صورت فیزیکی و دیجیتال در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

از روزهای گذشته…

“ماندگاری کر، ارزش زیادی دارد” (II)

“ماندگاری کر، ارزش زیادی دارد” (II)

چند نفر از مهمترین اعضای کر ما در بخش باس و چند خواننده خوب ما در بخش سوپرانو هنوز هستند و من همچنان امیدوارم که از اعضای قبلی کر، برگردند و مشغول همکاری با ما شوند البته این را هم باید اضافه کنم که مهم نیست که یک نفر تمام عمرش در یک کار بخواند، ممکن است کسی یک سال، دو سال، پنج سال … در کر فعالیت داشته باشد و در واقع این مهم است که تجربیات افراد با سابقه به کسانی که تازه وارد کر شده اند، منتقل شود.
مروری بر آلبوم «کنسرتوها»

مروری بر آلبوم «کنسرتوها»

آغاز راه، در رجز، هنگامی‌که نرم‌ نرمک اتمسفر چهارگاه از ابهام چند نغمه‌ی اولیه به در می‌آید و بر همه‌جا تسلط می‌یابد هراس نیز همراه آن گسترده می‌شود که مبادا آهنگساز برای بازآفرینی رویارویی جمع و فرد یا نبرد گلادیاتوری‌اش (۱) راه دَمِ دست را برگزیده باشد. از یک‌سو برای ساختن تضادهای پیش‌برنده‌ی یک کنسرتو به سراغ گنجینه‌ی همیشه حاضر و آماده‌ی هویت‌نمای دستگاه‌ها رفته و ماده‌ی خامشان را بی پردازشی در برابر فضای ناآشنا بگذارد و از سوی دیگر بار عاطفی نام «رجز» و کارکردش در جنگ (یا جنگ نمادین؛ تعزیه) را دستاویز تأکید بر شباهت کنسرتو به نبرد کند و تمام.
بهروزی نیا: استیل نوازندگی اعراب با نوازندگی ما تفاوت دارد

بهروزی نیا: استیل نوازندگی اعراب با نوازندگی ما تفاوت دارد

این مشکل به شیوه ی گرفتن مضراب بر می‌گردد، در دنیا شیوه های مختلفی را برای گرفتن مضراب عود به کار می‌برند و چون در ایران عود هم استفاده می‌شود نا خودآگاه از گرفتن مضراب دیگر کشور ها هم تاثیر گرفته ایم. اتفاقا هنرجویانی که در همین کلاس های آموزشی من شرکت می‌کنند، همه نوازندگان خوبی هستند ولی غریب به اتفاق با مشکل گرفتن مضراب و حتی گرفتن ساز، دست و پنجه نرم می‌کنند. اگر یک نوازنده یک شیوه اشتباه را بیاموزد بعد ها به سختی می‌تواند این اشتباه را کنار بگذارد و شیوه ی جدید را جای گزین آن کند.
بررسی ساختار و نقش دانگ‌های مورد استفاده در گوشه‌های راک ردیف میرزاعبدالله (VIII)

بررسی ساختار و نقش دانگ‌های مورد استفاده در گوشه‌های راک ردیف میرزاعبدالله (VIII)

راک هندی در ردیف میرزاعبدالله اولین گوشه از سلسله گوشه‌های راک است که در دستگاه ماهور با آن برخورد می‌کنیم. واقع‌شدن راک هندی پیش از گوشه‌های دیگر، چنان‌که در ادامه شرح داده خواهد شد، به‌هیچ‌وجه اتفاقی نیست.
بیانیه دبیر چهارمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی

بیانیه دبیر چهارمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی

چهارمین جشنواره سایت ها و وبلاگهای موسیقی پر تنش ترین و پر اضطراب ترین دوره این جشنواره بوده. همزمانی این جشنواره با جشنواره موسیقی فجر باعث شد، برگزاری این جشنواره با حمایت وزارت ارشاد، با تاخیر فراوان همراه شود و به همین دلیل زمان ارسال آثار به جشنواره بسیار کوتاه باشد.
چگونه سکوت مرگ را یادآوری می کند (III)

چگونه سکوت مرگ را یادآوری می کند (III)

زمانی که مرتضی نی داوود درآمد نوا را با محوریت درجه ی چهارم شور سُل اجرا می کند، قبل و بعد از آن نت (نت شاهد)، هر چه هست به سوی آن درجه کشیده می شود و جذب آن می گردد. تمامی تأکید ها و قدرت را همان نت محوری نشان می دهد و تداوم را یادآوری می کند، می ایستد و دوباره قرن را به صورت کشیده اجرا و یادآوری می کند، پدال می سازد، به واخون می زند، چرا که می خواهد بگوید پایانی وجود نخواهد داشت و بگوید که چهارچوب و قلمرو موسیقی دستگاهی این شرایط را به گونه ای برای او فراهم ساخته است که تکرار، آن را زیبا تر ساخته و این زیبایی زمانی دو چندان می شود، که آواز او را همراهی می کند.
نگاهی به موسیقی در سال ۱۳۹۴ (IV)

نگاهی به موسیقی در سال ۱۳۹۴ (IV)

عدم تشکیل مجمع عمومی برای انتخاب هیات مدیره جدیدی که دورانش در بهمن ماه سال ۹۳ به پایان رسیده و تصدی این پست تا این زمان کاملا غیر قانونیست، پستهایی که سالیان سال است در دست افراد ثابتی قرار دارد و هیچیک حاضر به واگذاری این مسئولیت به دیگران نیستند، عدم حمایت خانه موسیقی از موسیقیدانان و حضور خنثی این تشکل در مقابله با مشکلاتی که بر سر راه هنرمندان قرار میگیرد نمونه ای از اعتراضات هنرمندان به اعضای این خانه است.
نقدی بر کتاب موسیقی و آواز در ایران

نقدی بر کتاب موسیقی و آواز در ایران

به تازگی نشر ثالث کتابی با عنوان موسیقی و آواز در ایران نوشته‌ی لوید میلر با ترجمه محسن الهامیان، روانه بازار کرده است. لوید میلر از جمله دانشجویان خارجی بود که در دهه‌ی ۱۳۵۰ شمسی به قصد فراگیری موسیقی ایرانی به ایران آمدند و در دانشگاه تهران یا مرکز حفظ و اشاعه‌ی موسیقی سنتی ایران (وابسته به سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران در آن زمان) مشغول یادگیری موسیقی بودند. اکثر این دانشجویان این فعالیت را به عنوان بخشی از دوره تحصیلی خود در رشته های مرتبط با فرهنگ شرق انجام می‌دادند هر چند که برخی از آنان در نهایت به عنوان شهروند (فرهنگی)، در فرهنگ مورد مطالعه خویش جذب و پذیرفته شدند .
بچه‌ها بیایید به موسیقی فکر کنیم… (II)

بچه‌ها بیایید به موسیقی فکر کنیم… (II)

عمو جان به دنبال عنصری می‌گردد که ثابت کند «هنر نزد ایرانیان است و بس» و به بیان خودش موسیقی ما از همه «سَرتر و روکم کُنی‌تر» است. اما گویا این برادرزاده‌ی عمو جان خیال باج دادن ندارد، می‌گوید: «اصلا موسیقی خوبیش اینه که توش روکم کنی و اینجور چیزا نداره». برخی ویژگی‌های موسیقی هم که دست‌آویز این نوع برتری‌جویی‌ها قرار می‌گیرد معرفی شده مانند: «پیچیده/ساده، قدیمی/جدیدتر» و تکلیف آن‌ها با این جمله که «موسیقی هیچ جا از جای دیگه بهتر نیست» روشن شده است(۲). خلاصه در همین شیار اول لوح فشرده، تصویری انسانی، انسان‌مدار و فرهنگی و تا حدودی هم آرمان‌گرایانه از هنر و موسیقی به شنونده ارائه می‌شود. باید امیدوار بود بچه‌هایی که این لوح را برای شنیدن انتخاب می‌کنند (یا برای‌شان انتخاب می‌شود) بتوانند با این مفاهیم ارتباط برقرار و آن‌ها را درونی کنند.
یکصد سال گمنامی

یکصد سال گمنامی

شاید جالب باشد اگر بدانید که تا یک صد سال پس از مرگ یوهان سباستیان باخ هیچ کس وی را بعنوان یک موسیقی دان بزرگ نمی شناخت!