آیا بتهوون به دست پزشک خود درگذشت؟

ماسکی که پس از مرگ بتهوون از صورت او گرفته شد
ماسکی که پس از مرگ بتهوون از صورت او گرفته شد
به گفته یک آسیب شناس وینی، پزشک این موسیقی دان شهیر با تجویز بیش از حد دارویی نادرست و حاوی ترکیبات سرب، سهوا موجب مرگ او شده است. محققین دیگر چندان با این نظر موافق نیستند اما همه بر این نکته که بتهوون در سالهای قبل از مرگ به شدت بیمار بوده است، اتفاق نظر دارند.

تحقیقاتی که قبل از این انجام گرفته است نشان میدهد که بتهوون دچار مسمومیت سرب بوده است. آثار این سم ابتدا در موها و دو سال قبل در ذرات بافت استخوانی وی یافت شده است. این یافته ها برای نظریه تاکید میکنند که مسمومیت سرب، از دلایل اصلی بیماری و سپس مرگ او در سن ۵۷ سالگی بوده است.

اما کریستین ریتر (Christian Reiter)، متخصص پزشکی قانونی مدعی است که پس از ماهها کار طاقت فرسای تجسسی بر روی تارهای موی بتهوون، بیش از هر کس دیگر در اینباره مطلع است.

ریتر در گفتگو با اسوشتدپرس گفته است که تحقیق و تجسس او – که نتایج آن در مجله بتهوون منتشر شده است- نشان میدهد که در ماههای پایانی عمر بتهوون، غلظت سرب خون او، پس از هر مرتبه ویزیت پزشکش، آندریاس واوروش (Andreas Wawruch) که وی را برای معالجه ورم شکم تحت درمان قرار داده بود، بالا میرفته است. این دوزهای کشنده به کبد وی نفوذ کرده و در نهایت موجب مرگش شدند.

به گفته ریتر که رئیس بخش پزشکی قانونی در دانشگاه پزشکی وین است : «مرگ او به علت معالجات دکتر واوروش صورت گرفت. هرچند که نمی توان دکتر واوروش را هم مقصر دانست زیرا او از کجا می دانست که کبد بتهوون آنقدر بیمار است؟»

در آن زمان هیچ کس نمی دانست.

پزشکان تنها در جریان کالبد شکافی که پس از مرگ این موسیقی دان در ۲۶ مارس سال ۱۸۲۷ انجام گرفت، متوجه شدند که بتهوون از سیروز کبد و همچنین آب آوردگی شدید شکم رنج می برده است. به گفته ریتر، واوروش برای کاستن از درد و رنج وی، جراحت شکم وی را با مرهمی حاوی سرب پانسمان کرده است.

با وجود اینکه مسمومیت سرب در آن زمان شناخته شده بود، مقدار سرب موجود در مرهم ها، در صورت سلامت کلی شخص، در حد کشنده نبوده است، اما واضح است که دکتر واوروش نمی دانسته است این درمان مستقیما کبد بیمار را هدف گرفته و موجب از کار افتادن آن می شود.

واوروش در دفتر یادداشتهای روزانه خود نوشته است که حتی قبل از آغاز تورم شکم، ماهها قبل از مرگ بتهوون برای جلوگیری از ابتلا وی به ذات الریه اپیدمیک، نمک های حاوی سرب برایش تجویز کرده بوده است. این نکته اعتقاد محققین به وجود مسمومیت سرب را به شدت تقویت می کند.

اما به گفته ریتر، ضربه نهایی توسط مرهم حاوی سرب وارد شده است.

تجزیه چند تار مو نشان دهنده اینست که در چهار مرتبه در محدوده زمانی ۵ دسامبر ۱۸۲۶ تا ۲۷ فوریه ۱۸۲۷، که بتهوون در یادداشتهایش به مراجعه و معالجه پزشک اشاره کرده است، “چند مرتبه مقدار سرب موجود در بدن او به شدت افزایش یافته است؛ «هربار که شکم وی برای خارج کردن مایعات جمع شده در میان احشا، سوراخ می شده و سپس با مرهم سرب پوشانده می شده، تراکم سرب در مو بالا رفته است.»

این نظریه برای دیگر محققین این موضوع بسیار هیجان انگیز بوده است.

بیل والش (Bill Walsh)، سرپرست تحقیقاتی که دوسال قبل بر روی قطعاتی از استخوان بتهوون انجام گرفت و سرب فراوانی نیز در آن کشف شد، میگوید: «تحقیقات ریتر نشان میدهد که بتهوون در ۱۱۱ روز آخر عمر خود در معرض مقدار بسیار زیاد سرب بوده که این سرب در دارویی که توسط پزش تجویز شده، وجود داشته است.» تحقیقات والش نیز بر این دلیل بروز بیماری و ناتوانی شدید بتهوون صحه میگذاشت اما مرگ وی را به واوروش مربوط نمی کرد.

او می گوید که تار مو معمولا به اندازه استخوان قابل اطمینان نیست و استخوانها نشان می دهند که مسمومیت سرب در طی سالها را نشان می دهد در حالی که مو تنها نشان دهنده یک دوره چند ماهه است.

او می افزاید: «با مو، شما با بخشی از بدن سر و کار دارید که مدام در معرض مواد خارجی مانند شامپو، گرد و غبار و مواد موجود در هوا و شرایط آب و هوایی خاص است. غشای بیرونی مو نیز مستعد پوسیدگی و زوال است.» به گفته او، برای رسیدن به نتیجه قطعی باید آزمایشهایی در همان نقطه از بدن بتهوون که در ماههای آخر زندگی مورد درمان قرار می گرفته انجام شوند.

msnbc.msn.com

6 دیدگاه

 • ارسال شده در شهریور ۱۶, ۱۳۸۶ در ۱:۵۴ ق.ظ

  ba salam .agha man 1 khahesh daram.lotfan raje be bozargane mosighi enghad etelaate ghalat nadin baziash vaghan eftezahe chon manbaee movasaghi nadare bekhosos raje be ludwig van beethoven.dar bazi jaha shoma in shakhsiate bozorgo ba neveshtehaton takhrib mikonin.

 • ارسال شده در شهریور ۱۶, ۱۳۸۶ در ۲:۰۸ ق.ظ

  ۱ nokte dar bareye symphony avale beethoven.shoam goftin in kar khaili jaleb naboode va montaghed ziad dashte va sabk bishtar be mozart va hyden shabihe..sabk .aval in ke tarikhe daghighe tasnife in symphony daghighan malom nist chon dar dast neveshtehaye beethoven naboode ba vojode in dar tamrinhaye konterpoan marbot be sale 1795 zamani ke beethoven nazde albrechtsberger teorisisaian bozorg tahsil mikard ghataati az finale in symphony dide mishavad..symphony 1 nokhost dar sale 1800 dar vian ejra shod.ghesmate aval manande hyden va mozaert ba moghadamei ahese shoro mishavad .az ekhtesasate in symphony an ast ke ba vojode symphony dar ote major ast moghadamei dar tonalideye famajor aghaz mishavad va pas az teye laminor va solmajor be akorde ote major miresad.in tahavole jadidi boode dar gharne 18.va montaghedan bishatar be jahate adame reayat sonate classic beethoven ro morede enteghad gharar dadan

 • ارسال شده در شهریور ۱۶, ۱۳۸۶ در ۲:۱۲ ق.ظ

  agha darbareye chopin ham matlab benevisin .to bishtare matlabaton faghat esme chopin hast.va az peter ilych tchaikovsky ham hamintor.man khodam asheghe beethoven o mozartam.vali az in 2 honarmandam matlab benevisin bad nist

 • ارسال شده در شهریور ۱۶, ۱۳۸۶ در ۲:۱۵ ق.ظ

  darbareye misa solmenis ya mass dar game re ke beethoven ono kamel tarin asare khod mi2ne baraye alaghe mandan be mosighie classic va dost darane beethoven matlab benevisin az manam mitonin komak begirin

 • لیلی
  ارسال شده در آبان ۲۳, ۱۳۸۶ در ۲:۲۸ ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید.لطفا اسامی برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان امسال را در سایت درج کنید.متشکرم

 • ناشناس
  ارسال شده در شهریور ۲۴, ۱۳۹۰ در ۹:۱۸ ق.ظ

  با تشکر از مطلب جالب شما، اما تصویر ماسک بتهوون را اشتباه انتخاب کرده اید. این ماسک در سن ۴۰ سالگی برداشته شد وماسک پس از مرگ، به تناسب موقعیت، بیماری و رنج بسیاری که کشیده بود، بسیار لاغر و تکیده است.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «سالنامه»

سالنامه در میان آثار فیاض، بیش از همه در مسیرِ «در گذر» است. علاوه بر مشابهت در فرایند آهنگسازی و نوعِ کنار هم نشاندنِ و برخورد با مواد و مصالح موسیقی، حضور صریحِ برخی نقش‌­مایه­‌های «در گذر»، مدگردی­‌های متنوع، استفاده از نوازندگانِ گروه در مقامِ خواننده و ساختار کلی مجموعه، این همانندی را پررنگ­‌تر می­‌کند.

آرنولد شونبرگ و آهنگسازی ددکافونیک (III)

آنچه شونبرگ دنبالش می گشت، همان بود که باخ می جست: دست یافتن به وحدت کامل در یک ترکیب موسیقی. شونبرگ احساس می کرد که این روش نوین مبتنی بر ادراک کامل و جامع فضای موسیقی است. ولی به هر حال موسیقی نوشته می شد، با تمام شیوه ها، و شونبرگ اصرار داشت شنونده و آهنگساز هر دو باید شیوه ها را فراموش کنند، و موسیقی را به عنوان موسیقی بشنوند و قضاوت کنند. گفته است: «اغلب درست نمی توانم توضیح دهم: کار من ساختن موسیقی ۱۲ صدایی است نه ساختن موسیقی ۱۲ صدایی.»

از روزهای گذشته…

نی و دندان (III)

نی و دندان (III)

اگر تصمیم به ایمپلنت چند دندان دارید مشکلی نیست، به این شرط که اکثر دندانهایتان سالم و تعداد ایمپلنت ها کم باشد. این قضیه با ایمپلنت کلی دندانها متفاوت است؛ در ایمپلنت کلی معمولا چهار پایه ایمپلنت وزن شانزده یا چهارده دندان را تحمل می کند و در مابین این پایه ها پزشک برای اینکه طراز پستی و بلندی های لثه را رعایت کند، بناچار، (به اصطلاح) زیرکاری می کند و در اغلب موارد لایه ای پروتزی در زیر دندان ها قرار گرفته و گاهی در امتداد لثه به سمت کام کشیده می شود که در این حالت نوازندگی شما کاملا مختل خواهد شد.
گزارشی از دومین نشست «نقدِ نقد» (I)

گزارشی از دومین نشست «نقدِ نقد» (I)

دومین نشست نقدِ نقدِ موسیقی با عنوان «جایگاه واکاوی در نقد موسیقی در ایران» با حضور محمدرضا فیاض (منتقد، پژوهشگرموسیقی و آهنگساز)، آروین صداقت‌کیش (منتقد و پژوهشگر موسیقی) و حمیدرضا عاطفی (عضو هیئت مدیره کانون پژوهشگران و مجری این نشست) به همت کانون پژوهشگران خانه موسیقی در خانه هنرمندان برگزار ‌شد.
آلبوم فراموش شده پینک فلوید

آلبوم فراموش شده پینک فلوید

خواه از موسیقی پینک فلوید لذت ببرید و خواه از آن متنفر باشید، هیچ شکی نداشته باشید که نام گروه پینک فلوید در سراسر جهان شناخته شده است و تنها شاید نام گروهی مانند بیتلز بتواند با نام پینک فلوید رقابت داشته باشد.
دستانم یاریم نمی کنند (I)

دستانم یاریم نمی کنند (I)

امروزه یکی از شایعترین معضلات عضلانی که گریبان نوازندگان را می گیرد (به خصوص نوازندگانی که بصورت حرفه ای موسیقی را دنبال می کنند)، سندروم کرامپ نویسندگان یا نوازندگان (Writers Cramp) می باشد. این سندروم بصورت انقباض عضلانی به خصوص در دو ناحیه شست دست و ساعد بوجود می آید و باعث اختلالات حرکتی در دست نویسندگان، نوازندگان و تمامی کسانی که بصورت دائمی از انگشتان دست فعالیتی تکراری را طلب میکنند، می شود.
نی و حسن ناهید از زبان ناصح پور

نی و حسن ناهید از زبان ناصح پور

در تاریخ ۳۰/۰۴/۱۳۸۴ پنجشنبه ساعت شش بعدازظهر، به همت وزارت ارشاد استان مازندران و خانه موسیقی نکوداشتی برای استاد حسن ناهید نوازنده چیره دست نی در دانشگاه مازندران واقع در بابلسر برگزار شد.در این جلسه صمیمی نصرالله ناصح پور رئیس هیات مدیره خانه موسیقی و هادی منتظری نوازنده کمانچه و عضو هیات مدیره کانون مدرسان خانه موسیقی، فاضل جمشیدی معاون اجرایی مدیر عامل خانه موسیقی، جمشید قلی نژاد پژوهشگر موسیقی بومی مازندران، گروه نوا به سرپرستی مجید آقاجانی و علاقمندان موسیقی ایرانی حضور داشتند.
نیکل بک ، گروه محبوب راک کانادایی

نیکل بک ، گروه محبوب راک کانادایی

نیکل بک (Nickelback) یک گروه موسیقی راک، اهل کشور کاناداست که در سال ۱۹۹۵ در آلبرتا (Alberta)، با حضور “Chad Kroeger” ،”Mike Kroeger” و “Ryan Vikedal” شکل گرفت. آهنگ “How You Remind Me” از سومین آلبوم این گروه که “Silver Side Up” نام داشت، توانست در رده اول محبوب ترین آهنگ های کانادایی قرار گیرد و همزمان جزو صد آهنگ برتر بیلبورد (Billboard Hot 100)، چارت هفتگی مجله آمریکایی مشهور “بیلبورد” شد.
روش سوزوکی (قسمت سی پنجم)

روش سوزوکی (قسمت سی پنجم)

شبی از آن شب هایی که این پیشامد رخ داده بود، تمام حوادث را برای پدرم شرح دادم و مأیوس و سرخورده از او تقاضا کردم که بگذارد که من یکسال دیگر به مدرسه بروم. در حالی که بطور قطع من رد خواهم شد، او لبخند زد و گفت: “اوه خوب وضعیت به این گونه است دیگر!” چه لبخند باشکوهی! به نظرم می‌آید که با این حرکت تمام مشکل مرا حل کرده بود.
منتشری: از ده سالگی تهران بودم

منتشری: از ده سالگی تهران بودم

دلیل اصلی آن، این است که من از سنین ۱۰-۱۱ سالگی از شهرستان [لنگرود] به تهران آمدم و بقیه سال های زندگی ام را در این شهر بودم. یعنی منزل ما یا در سه راه سیروس یا بازار آهنگرها بوده است و با افرادی همراه بودم که همین لحن را شنیده ام و “بیات تهران” که می خوانم را تهرانی اصیل هم نمی تواند بخواند. “هفت سین” و “چهارشنبه سوری” و “کوچه باغی” و… مربوط به تهران است که استاد بعدا این ها را با ردیف های آوازی تطبیق داده بود.
آکوردهای sus – قسمت دوم

آکوردهای sus – قسمت دوم

در ادامه مطلب مربوطه به آکوردهای Sus ، به Improvise انجام شده روی این توالی آکورد شکل اول که تکرار میشود توجه کنید تا در ادامه بحث راجع به آکورد های sus را دنبال کنیم.
استعداد سنجی در آموزش موسیقی (I)

استعداد سنجی در آموزش موسیقی (I)

از آنجا که “آموزش” در موسیقی امری بسیار مهم و زیرساخت موسیقی افراد را شکل می دهد، دارای حساسیت قابل توجهی می باشد و معلم متخصص و با تجربه در امر آموزش را می طلبد. معلمی که علاوه بر دانش موسیقی و مهارت در تدریس، از علم روانشناسی و چگونگی تعامل با هنرجویان مختلف نیز بهره مند باشد. چنین معلمی در ابتدا نیازمند شناخت کافی از توانایی و استعدادهای هنرجوی مورد تعلیم خود می باشد.