ارکستر سمفونیک بوستون (BSO)

ارکستر سمفونیک بوستون به رهبری جیمز لوین در حال تمرین
ارکستر سمفونیک بوستون به رهبری جیمز لوین در حال تمرین
ارکستر سمفونیک بوستون یکی از اولین ارکسترهای جهان است که ساختمان اصلی آن Symphony Hall در Boston, Massachusetts معمولا به عنوان یکی از سه سالن برتر کنسرت در جهان عنوان می شود. ارکستر سمفونیک بوستون در سال ۱۸۸۱ توسط Henry Lee Higginson تشکیل شد و در ادامه چندین رهبر برجسته داشت مانند Arthur Nikisch از سال ۱۸۸۹ تا ۱۸۹۳و Pierre Monteux از ۱۹۱۹ تا ۱۹۲۴ باعث شهرت ارکستر شدند، هرچند زیر نظر Serge Koussevitzky بود که ارکستر شناخته شده تر شد.

ارکستر تحت تسلط کوزویتسکی (Koussevitzky)، ارکستر اجراهای منظمی در رادیو داشت و محل تابستانیش را در Tanglewood تاسیس کرد، جایی که کوزویتسکی، مرکز موسیقی Berkshir-Berkshire Music Center را بنا کرد که امروز مرکز موسیقی Tanglewood می باشد.

برنامه هایی که از شبکه های رادیویی پخش می شد، از سال ۱۹۲۶ تا ۱۹۵۱ و دوباره از ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۶ ادامه داشتند؛ ارکستر اجراهای زنده رادیویی خود را همچنان تا اکنون ادامه داده است. ارکستر بوستون در بوجود آمدن رادیو WGBH نیز تاثیر زیادی داشته است.

کوزویتسکی همچنین قطعات جدید بسیاری از آهنگسازان برجسته را با ارکستر اجرا کرد، که از جمله آنها سمفونی شماره ۴ پروکوفیف و سمفونی Psalms از استراوینسکی بود. همچنین کنسرتو برای ارکستر ساخته بلابارتوک موفقیت خوبی را برای ارکستر رقم زد. کوزویتسکی رسمی را شروع کرد که توسط ارکستر ادامه پیدا کرد، این رسم اجرای برنامه برای بزرگداشت موسیقیدانان بود.

در ۱۹۴۹ مونچ (Charles Münch) به جای کوزویتسکی به مقام رهبری این ارکستر رسید، کسی که برای اولین بار همراه با ارکستر به خارج سفر کرد و همچنین اولین ضبط های استریوشان را در فوریه ۱۹۵۴ برای RCA Victor ارائه داد.

لینسدروف (Erich Leinsdorf) در سال ۱۹۶۲ بعد از مونچ آمد. Leinsdorf به مدت ۷ سال تا ۱۹۹۶ به عنوان music director کار می کرد. بعد از او William Steinberg از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۳ music director بود. در سال ۱۹۷۳ اوزاوا (Seiji Ozawa) ارکستر را در اختیار گرفت و تا سال ۲۰۰۲ به عنوان music director باقی ماند، که بیشترین مدت رهبری در ارکستر بوستون متعلق به او بوده است.

در ۲۰۰۴ ،لوین (James Levine) اولین رهبر آمریکایی بود که در ارکستر سمفونی بوستون music director شد! جیمز لوین از زمانی که به رهبری این ارکستر پذیرفته شده تا کنون برنامه های موفقی را به اجرا گذاشته که مورد تحسین منتقدان بوده است.

ارکستر سمفونیک بوستون (BSO)از نزدیکی New England Conservatory سود زیادی برد! چراکه محل ساختمان آن فقط یک چهار راه با سالن ارکستر سمفونیک فاصله دارد. دراین هنرستان چندین فارغ التحصیل امروزه صندلی های نوازندگان BSO را اشغال کرده اند.

یک شعبه ارکستر سمفونیک بوستون، ارکستر پاپ بوستون (Boston Pops Orchestra) است، که در سال ۱۸۸۵ تشکیل شد. برنامه های این ارکستر نوعی موسیقی کلاسیک عوام پسندانه و نمایشی تر است. درسالهای ۱۹۳۰ تا ۱۹۷۹فیدلر (Arthur Fiedler) آهنگسازی بود که بیشترین سعی را در ترقی Boston Pops داشت.

از ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۳ویلیامز (John Williams) آهنگساز فیلم جانشین Fiedler شد به عنوان رهبر Pops فعالیت کرد و از ۱۹۹۵، رهبر این ارکستر، لوکارت(Keith Lockhart) است.

فهرست رهبرانی که با ارکستر سمفونیک بوستون به عنوان رهبر اصل همکاری کرده اند به این شرح است:

ارکستر پاپ بوستون بعد از اجرای
برنامه ای مربوط به کریسمس
۱۸۸۱-۱۸۸۴ George Henschel
۱۸۸۴-۱۸۸۹ Wilhelm Gericke
۱۸۸۹-۱۸۹۳ Arthur Nikisch
۱۸۹۳-۱۸۹۸ Emil Paur
۱۸۹۸-۱۹۰۶ Wilhelm Gericke
۱۹۰۶-۱۹۰۸ Karl Muck
۱۹۰۸-۱۹۱۲ Max Fiedler
۱۹۱۲-۱۹۱۸ Karl Muck
۱۹۱۸-۱۹۱۹ Henri Rabaud
۱۹۱۹-۱۹۲۴ Pierre Monteux
۱۹۲۴-۱۹۴۹ Serge Koussevitzky
۱۹۴۹-۱۹۶۲ Charles Münch
۱۹۶۲-۱۹۶۹ Erich Leinsdorf
۱۹۶۹-۱۹۷۲ William Steinberg
۱۹۷۳-۲۰۰۲ Seiji Ozawa
۲۰۰۴-present James Levine

گروه کری که این دو ارکستر (ارکستر سمفونیک بوستون و ارکستر پاپ بوستون) را همراهی میکند، گروه بزرک همسرایان تنگل وود می باشد. این کر در سال ۱۹۷۰ توسط جان اولیور تشکیل شده است و شامل ۲۵۰ خواننده داوطلب است. قبل از تشکیل همسرایان تنگل وود و کمی بعد از آن ارکستر سمفونیک بوستون مکررا همسرایان هنرستان نیوانگلند را استخدام می کرد که با رهبران مختلفی فعالیت میکردند.
en.wikipedia.org

یک دیدگاه

  • علی
    ارسال شده در مهر ۵, ۱۳۸۶ در ۳:۵۷ ب.ظ

    درباره ملاقات گوستاو مالر و زیگموند فروید در سال ۱۹۱۰ بنویسید.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

حنانه: پدرم هارمونی زوج را به هیچ کس تدریس نکرده است

به تازگی شایعه ای منتشر شده است که رساله «هارمونی زوج» مرتضی حنانه در انتظار انتشار است. از طرفی افرادی نیز خود را صاحب صلاحیت در آنالیز و حتی تدریس هارمونی زوج معرفی می کنند. این مسائل باعث شد تا از زبان فرزند مرتضی حنانه، امیرعلی حنانه، موضوع را بررسی کنیم:

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (III)

عصر جدیدی است که خود محصول رنسانس و روشنگری در اروپا است؛ همراه با شکست نیروهای ارتجاعی در جنگ اول جهانی، فرهیختگان و هنرمندان اروپایی به خصوص دربرلین، پاریس و وین، با امیدواری و خوشبینی به آینده ای چشم دوخته بودند که ملت های رها شده از سلطه حکومت های خود کامه با استفاده از دانش و صنعت پیشرفته یک «نظام جدید جهانی»، شکل یافته از ایده های دموکراسی و سوسیالیزم، به وجود آورند. انگیزه و موضوع فعالیت های هنری یکسره دگرگون شده بود. برنامه «جهان نو» و «انسان نو» در دستور کار هنرمندان قرار داشت. درگیری و رویاروئی هنرمندان با ضابطه ها و معیارهای جدید آنها را در پی شیوه های جدید بیان به جستجو وا داشته بود. در تمام رشته های هنری به یک باره مکتب های مختلف و متنوع هنری، با برداشت های جدید و«مدرن» به وجود آمدند. برنامه «هنر مدرن»، پا به پای ایدئولوژی های جدید، آزاد کردن هنر از قیدهای تاریخی، سنتی، بومی، دینی و طبقاتی و قابل استفاده کردن آن برای عموم مردم دنیا یا همگانی کردن آن بدون تفکیک های نژادی، قومی و دینی و طبقاتی بود. به عبارت دیگر دو ویژگی مهم هنر مدرن، یکی «جهانی بودن» هنر در سطح جهان و دیگری «همگانی بودن» آن در عمق جامعه بود. سومین ویژگی هنر را می توان «پیراسته بودن» نامید. در ادبیات آلمانی، شروع ادبیات مدرن به مکتب ناتورالیسم موسوم شد. یعنی تعریف و توصیف هرچیز به خصوص انسان آن طور که «هست».

از روزهای گذشته…

مجید کیانی و «طبیعت در هنر موسیقی» (VI)

مجید کیانی و «طبیعت در هنر موسیقی» (VI)

همچنانکه ذکر شد تفکر افلاکی موسیقی دارای قدمتی طولانی در تاریخ است و امروزه کاربردی متافیزیکی دارد . شاید در آینده این قضیه اثبات علمی گردد. از طرفی تاثیرات طبیعی و فوق طبیعی موسیقی در ایجاد حالات روحی و روانی خاص غیر قابل انکار است . ناحیه موسیقی در مغز در لب گیجگاهی ٬ مرکز فعالیت های گفتاری – دیدگانی و حافظه انسانی قرار دارد و در سمت راست این لب شیار سیلوین مشاهده می شود که با تحریک الکتریکی آن احساس مرگ موقت رخ می دهد. جراح مغز معروف, Wilder Penfield در این مورد تحقیقات ارزشمندی انجام داده است. بنابراین نزدیکی مرکز موسیقی به شیار سیلوین می تواند تاثیرات متافیزیکی موسیقی را توجیه نماید.
رنه فلمینگ

رنه فلمینگ

رنه فلمینگ (Renée Fleming) خواننده برجسته سوپرانو، در ۱۴ فوریه سال ۱۹۵۹ در پینسیلوانیا امریکا بدنیا آمد و عمده فعالیت وی خوانندگی در اپرا میباشد؛ هر چند وی یکی از خوانندگان مطرح در سبک جز نیز میباشد. در زمینه خوانندگی او را میتوان در دسته full lyric soprano قرار داد که قابلیت بسیار بالا از نظر وسعت صدا و تکنیک و صدایی رسا و قدرتمتد دارد که میتواند به راحتی از وسعت صدایی خویش فراتر رود.
چشمه ای جوشیده از اعماق (VII)

چشمه ای جوشیده از اعماق (VII)

میزان نمایی در این قطعه تعیین نشده و نغمه ها در قالب هیچ ریتم مشخص و تعریف شده ای نیستند. با اینحال پارت، نوت سیاه (بدون دم) را برای دیرندهای کوتاه و نوت گرد را برای دیرندهای بلند برگزیده است. هر دو دست از نظر ریتمی، یونیسون می نوازند و بطور کامل و در تمام طول قطعه به موازات هم پیش می روند و تناظر یک به یکی بین دو دست برقرار است: هر نوت دست راست مقابل یک نوت از دست چپ. در چنین قطعه ای که از نظر ریتم آزاد است، میزان بندی و نشانه های دیرندی تعریف دقیقی نمی توانند داشته باشند.
روی اوربیسن، صدایی با نفوذ (I)

روی اوربیسن، صدایی با نفوذ (I)

روی کلتون اوربیسن (Roy Kelton Orbison) خواننده، ترانه ‌سرا و موسیقی ‌دان راک اند رول آمریکایی که به خاطر صدای متمایز و بانفوذ، ساختار پیچیدهٔ آهنگ‌ها و اشعار احساسی و محزونش شناخته شده ‌است. اوریبسن در تگزاس بزرگ شد و در گروه راک ابیلی-کانتری و غربی در دبیرستان، آغاز به خواندن کرد تا آنکه با شرکت ضبط سان در ممفس قرارداد بست.
امامی: استقبال خوبی از برنامه ما در سوئیس شد

امامی: استقبال خوبی از برنامه ما در سوئیس شد

من علاقه زیادی به موسیقی قدیم ایران داشته ام و سعی کرده ام در حد توانم بر روی آن حوزه موسیقی کارکرده و بر روی موسیقی دوره قاجار و هم قبل از آن دوره مطالعات مختصری داشته ام و به طبع در آثارم از آن ها بهره می برده ام در این سال ها آلبوم های تولید کرده ایم با همراهی دوستانم مثل آلبوم برافشان و آلبوم چهار سو که با آهنگسازی دوست خوبم حمید شریفی بوده و همچنین آلبوم بزم دور با آهنگسازی دوستانم سعید کورد مافی و علی کاظمی که همه این آلبوم ها توسط انتشارات ماهور منتشر شده است و تمامی این آثار رویکردی که ما داشته ایم استفاده از امکانات بالقوه موسیقی قدیم ایران بوده است و اینکه این امکانات بالفعل کرده و امکاناتی نظیر فرم و دورها و متدهای متفاوتی که در آن موسیقی وجود داشته است و الان کمرنگ شده است و یا کمتر استفاده می شوده است. این امکانات در هر صورت به ما راهی را نشان می دهند که شاید از این طریق بتوان رنگ و بوی تازه از موسیقی ایران رو شنید، البته شاید! در هر صورت راهی است که می شود در بستر تاریخی اصالت ها را حفظ کرد و موسیقی گذشته را به این شکل منتقل کرد.
دسته بندی و زمان بندی: ادراک متر (III)

دسته بندی و زمان بندی: ادراک متر (III)

من همچنین به توضیح او در مورد ریتم پایبندم که می گفت: “ریتم یعنی یک الگوی زمانی آراسته و مرتبط” و اضافه می کنم که چنین الگوهایی معمولا در ارتباط با متر درک می شوند همچنان که لاندن در مشاهده ی خود می گوید که ” متر از نظر بیشتر تئورسین های موسیقی و روان شناسان در حوزه ی الگوی طول مدت (به طور دقیق تر، فواصل بین وقایع موسیقیایی یا IOI) و تاکید دینامیک با ریتم تفاوت دارد.
کنسرتو ویولن سیبلیوس (I)

کنسرتو ویولن سیبلیوس (I)

دریجه آغازین اثر با نواختن تکنواز در میان زمزمه ی خلصه آور ارکستر، گشوده می گردد و این همنوازی برای لحظاتی کوچک، با تنهایی موهوم فاگوت همراه می گردد. مقدمه ی کوتاه آغازین، چنان زیباست که کمتر اثری تصنیف گشته در این فرم، می تواند به تاثیر گذاری آن باشد. بزودی با نقوش منقطعی که تکنواز بر روی بم ترین سیم ویولن، به تصویر می کشد، گذر موسیقی از آرامش آغازین به عبور آشوبگرانه اش از میان ارکستر بدل می گردد و تکنواز با قدم گذاردن بر مسیری پر پیچ و خم، به بهترین شکل حال و هوای موسیقی را پریشان گونه می سازد.
نقدی بر هارمونی زوج (III)

نقدی بر هارمونی زوج (III)

تاکید نویسنده در این مقاله بر روی درجه های زوج بوده و در ادامه خواسته است آن را اثبات کند اما درجه ی پنجم در موسیقی کلاسیک ایرانی چندان هم بی ارزش نیست چون شاهد بسیاری از شاه-گوشه ها (واژه ای که استاد عمومی برای گوشه های اصلی یک دستگاه نام برده است) درجه ی پنجم شاهد درآمد دستگاه ها هستند و هیچ دستگاهی نیست که در درجه پنجم یک تا چند گوشه ی مهم نداشته باشد. مثلا:
باس نوازی با بزرگان!

باس نوازی با بزرگان!

تال ویلکنفیلد (Tal Wilkenfeld) سال ۱۹۸۶ در شهر سیدنی استرالیا بدنیا آمده و نوازنده گیتار باسی است که در سبکهای چون راک، جز و جز فانک فعالیت های بسیاری را انجام داده است. وی دبیرستان خود را نیمه تمام رها ساخت و در سال ۲۰۰۲ به امریکا مهاجرت نمود. در ابتدا در شهر لس آنجلس مدتی را سپری نمود اما پس از مدتی کوتاه به نیویورک رفت و در آنجا ساکن شد.
پیپا

پیپا

پیپا که معروف به گیتار چینی میباشد دارای سابقه ای به بیش از دو هزار سال می باشد. برخی اوقات آنرا لوت چینی نیز نام میبرند که بسیاری از سازهای آسیا بالاخص سازهای جنوب آسیا از این ساز بوجود آمده است و شاید بتوان آنرا مادر سازهای زهی جنوب آسیا دانست. از جمله biwa یک ساز چینی و ساز محلی کشور ویتنام đàn tỳ bà و همچنین پیپای کره ای، اما برخلاف پیپای چینی همتای کره ای این ساز مدتهاست که دیگر نواخته نمیشود و باید آنرا درون موزه ها دید؛ سعی و تلاش در جهت احیای دوباره آن بی ثمره مانده است.