ارکستر سمفونیک بوستون (BSO)

ارکستر سمفونیک بوستون به رهبری جیمز لوین در حال تمرین
ارکستر سمفونیک بوستون به رهبری جیمز لوین در حال تمرین
ارکستر سمفونیک بوستون یکی از اولین ارکسترهای جهان است که ساختمان اصلی آن Symphony Hall در Boston, Massachusetts معمولا به عنوان یکی از سه سالن برتر کنسرت در جهان عنوان می شود. ارکستر سمفونیک بوستون در سال ۱۸۸۱ توسط Henry Lee Higginson تشکیل شد و در ادامه چندین رهبر برجسته داشت مانند Arthur Nikisch از سال ۱۸۸۹ تا ۱۸۹۳و Pierre Monteux از ۱۹۱۹ تا ۱۹۲۴ باعث شهرت ارکستر شدند، هرچند زیر نظر Serge Koussevitzky بود که ارکستر شناخته شده تر شد.

ارکستر تحت تسلط کوزویتسکی (Koussevitzky)، ارکستر اجراهای منظمی در رادیو داشت و محل تابستانیش را در Tanglewood تاسیس کرد، جایی که کوزویتسکی، مرکز موسیقی Berkshir-Berkshire Music Center را بنا کرد که امروز مرکز موسیقی Tanglewood می باشد.

برنامه هایی که از شبکه های رادیویی پخش می شد، از سال ۱۹۲۶ تا ۱۹۵۱ و دوباره از ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۶ ادامه داشتند؛ ارکستر اجراهای زنده رادیویی خود را همچنان تا اکنون ادامه داده است. ارکستر بوستون در بوجود آمدن رادیو WGBH نیز تاثیر زیادی داشته است.

کوزویتسکی همچنین قطعات جدید بسیاری از آهنگسازان برجسته را با ارکستر اجرا کرد، که از جمله آنها سمفونی شماره ۴ پروکوفیف و سمفونی Psalms از استراوینسکی بود. همچنین کنسرتو برای ارکستر ساخته بلابارتوک موفقیت خوبی را برای ارکستر رقم زد. کوزویتسکی رسمی را شروع کرد که توسط ارکستر ادامه پیدا کرد، این رسم اجرای برنامه برای بزرگداشت موسیقیدانان بود.

در ۱۹۴۹ مونچ (Charles Münch) به جای کوزویتسکی به مقام رهبری این ارکستر رسید، کسی که برای اولین بار همراه با ارکستر به خارج سفر کرد و همچنین اولین ضبط های استریوشان را در فوریه ۱۹۵۴ برای RCA Victor ارائه داد.

لینسدروف (Erich Leinsdorf) در سال ۱۹۶۲ بعد از مونچ آمد. Leinsdorf به مدت ۷ سال تا ۱۹۹۶ به عنوان music director کار می کرد. بعد از او William Steinberg از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۳ music director بود. در سال ۱۹۷۳ اوزاوا (Seiji Ozawa) ارکستر را در اختیار گرفت و تا سال ۲۰۰۲ به عنوان music director باقی ماند، که بیشترین مدت رهبری در ارکستر بوستون متعلق به او بوده است.

در ۲۰۰۴ ،لوین (James Levine) اولین رهبر آمریکایی بود که در ارکستر سمفونی بوستون music director شد! جیمز لوین از زمانی که به رهبری این ارکستر پذیرفته شده تا کنون برنامه های موفقی را به اجرا گذاشته که مورد تحسین منتقدان بوده است.

ارکستر سمفونیک بوستون (BSO)از نزدیکی New England Conservatory سود زیادی برد! چراکه محل ساختمان آن فقط یک چهار راه با سالن ارکستر سمفونیک فاصله دارد. دراین هنرستان چندین فارغ التحصیل امروزه صندلی های نوازندگان BSO را اشغال کرده اند.

یک شعبه ارکستر سمفونیک بوستون، ارکستر پاپ بوستون (Boston Pops Orchestra) است، که در سال ۱۸۸۵ تشکیل شد. برنامه های این ارکستر نوعی موسیقی کلاسیک عوام پسندانه و نمایشی تر است. درسالهای ۱۹۳۰ تا ۱۹۷۹فیدلر (Arthur Fiedler) آهنگسازی بود که بیشترین سعی را در ترقی Boston Pops داشت.

از ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۳ویلیامز (John Williams) آهنگساز فیلم جانشین Fiedler شد به عنوان رهبر Pops فعالیت کرد و از ۱۹۹۵، رهبر این ارکستر، لوکارت(Keith Lockhart) است.

فهرست رهبرانی که با ارکستر سمفونیک بوستون به عنوان رهبر اصل همکاری کرده اند به این شرح است:

ارکستر پاپ بوستون بعد از اجرای
برنامه ای مربوط به کریسمس
۱۸۸۱-۱۸۸۴ George Henschel
۱۸۸۴-۱۸۸۹ Wilhelm Gericke
۱۸۸۹-۱۸۹۳ Arthur Nikisch
۱۸۹۳-۱۸۹۸ Emil Paur
۱۸۹۸-۱۹۰۶ Wilhelm Gericke
۱۹۰۶-۱۹۰۸ Karl Muck
۱۹۰۸-۱۹۱۲ Max Fiedler
۱۹۱۲-۱۹۱۸ Karl Muck
۱۹۱۸-۱۹۱۹ Henri Rabaud
۱۹۱۹-۱۹۲۴ Pierre Monteux
۱۹۲۴-۱۹۴۹ Serge Koussevitzky
۱۹۴۹-۱۹۶۲ Charles Münch
۱۹۶۲-۱۹۶۹ Erich Leinsdorf
۱۹۶۹-۱۹۷۲ William Steinberg
۱۹۷۳-۲۰۰۲ Seiji Ozawa
۲۰۰۴-present James Levine

گروه کری که این دو ارکستر (ارکستر سمفونیک بوستون و ارکستر پاپ بوستون) را همراهی میکند، گروه بزرک همسرایان تنگل وود می باشد. این کر در سال ۱۹۷۰ توسط جان اولیور تشکیل شده است و شامل ۲۵۰ خواننده داوطلب است. قبل از تشکیل همسرایان تنگل وود و کمی بعد از آن ارکستر سمفونیک بوستون مکررا همسرایان هنرستان نیوانگلند را استخدام می کرد که با رهبران مختلفی فعالیت میکردند.
en.wikipedia.org

یک دیدگاه

  • علی
    ارسال شده در مهر ۵, ۱۳۸۶ در ۳:۵۷ ب.ظ

    درباره ملاقات گوستاو مالر و زیگموند فروید در سال ۱۹۱۰ بنویسید.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (V)

موسیقی ایران موسیقی بی‌نهایت وسیعی است. به خاطر اینکه موسیقی ایران یک سیستم دوگانه «دوآل‌سیستم» (Dual System) دارد که از قرن‌های متوالی به ما رسیده است. بخشی از این سیستم که قدیمی‌تر است سیستم «مقام» است که از قرن هشتم میلادی تا قرن نوزدهم میلادی در ایران رواج داشته است. و به خاطر شرایطی تاریخی که من از آن آگاه نیستم، به علت اینکه موزیکولوگ نیستم، سیستم جدیدتری به اسم «دستگاه» در ایران رشد می‌کند ولیکن مقام از بین نمی‌رود و در موسیقی نواحی ایران هنوز با سیستم مقام سروکار داریم و هنوز مقام به زندگی خودش ادامه می‌دهد. درنتیجه با دو سیستم در موسیقی ایران مواجه هستیم. به همین خاطر وسعت این سیستم دوگانه بی‌نهایت زیاد است. نمی‌خواهم به مسائل تکنیکی بروم اما مثل اقیانوسی است که می‌شود از هر کجایش آب برداشت. هر نوع موسیقی‌ای که بخواهیم می‌شود از این سیستم درست کرد.

فرهنگ اسلامی و پیدایش موسیقی چند صدائی در اروپا (I)

در ضمن بررسی منابعی برای تهیه مقاله ای درباره نقد تاریخنگاری موسیقی ایرانی به این مقاله جالب بر خوردم که برای روشنگری تاریخی درباره مبادلات فرهنگی و موسیقایی شرق و غرب لازم و مفید است؛ و با مقاله های «نقد تاریخنگاری موسیقی ایرانی» و جستارِ پیوست «درباره عقب ماندگی و پیشرفت» ارتباط دارد.

از روزهای گذشته…

پاتتیک شماره یک (II)

پاتتیک شماره یک (II)

سمفونی چهارم چایکوفسکی در فا مینور، اپوس ۳۶، در سال ۱۸۷۷ برای مادام فون مک (Nadezhda von Meck) تصنیف شده و در بالای سمفونی نوشته می شود: “تقدیم به بهترین دوست من”. لازم به ذکر است بدانید که موضوع تقدیم این اثر به بانو فون مک، ارتباطی به اندیشه اثر ندارد. در آن زمان چایکوفسکی که مدتی ارتباط نامه ای اش را با بانو فون مک قطع کرده بوده، قصد آنرا داشته که از این بانو به عنوان ساپورت کننده مالی و تنها محرم اسرارش تشکر کند.
فاصله های معکوس

فاصله های معکوس

یکی از توانایی هایی که هر موسیقیدان باید داشته باشد آن است که بتواند خیلی راحت و بدون فکر یک فاصله را معکوس کند. معکوس کردن یک فاصله به این معنی است که نت پایینی را به اندازه یک اکتاو بالا ببریم یا برعکس نت بالایی را یک اکتاو پایین بیاریم.
کارگاه نوازندگی پیانو توسط نیسان روحانی برگزار می شود

کارگاه نوازندگی پیانو توسط نیسان روحانی برگزار می شود

موسسه نوای چنگ فرزانه برگزار می‌کند؛ کارگاه نوازندگی پیانو توسط نیسان روحانی از ۲۲ مرداد ماه در آکادمی کوشا برگزار خواهد شد. نیسان روحانی نوازنده پیانو و فارغ التحصیل کالج ترینتی، در کنسرتها و تک نوازی های متعددی در اروپا و ایالات متحده شرکت کرده است. او همچنین به عنوان سولیست با ارکسترهای مختلفی از جمله ارکستر سمفونیک انجل، ارکستر مجلسی گراتس، ارکستر سمفونیک پازاردجیک و ارکستر فیلارمونیک روسه به روی صحنه رفته است.
نگاهی به موسیقی رپ با رویکرد جامعه شناسی (I)

نگاهی به موسیقی رپ با رویکرد جامعه شناسی (I)

جامعه شناسان همواره به موسیقی به عنوان یکی از انتزاعی ترین هنرها در دوره های مختلف از تحول پژوهش جامعه شناختی نگاه های متفاوتی داشته اند. برای جامعه شناسان مطالعه کارکردهای موسیقی در جهت ایجاد هویت و تلاش برای داخل شدن در زندگی فرهنگی جامعه، موسیقی و سیاست مقاومت در برابر قدرت، مصرف موسیقی و بازتولید جایگاههای طبقاتی، الگوی توزیع اجتماعی مصرف موسیقی و مدیریت احساسات عمومی و… بسیار اهمیت داشته است.
در باب متافیزیک موسیقی (IV)

در باب متافیزیک موسیقی (IV)

از سوی دیگر، اگر این رابطه رابطه ای غیر منطقی یا رابطه ای باشد که تنها با اعداد بزرگ قابل بیان است، هیچگونه تطابق عقلانی در ارتعاشات رخ نمی دهد، بلکه “این ها دائما بر سر هم فریاد می زنند” و به این ترتیب در برابر اینکه همراه با هم وارد درک ما شوند مقاومت می کنند و از این رو دیسونانس به حساب می آیند. در نتیجه این نظریه، موسیقی وسیله عقلانی ساختن نسبت های گویا (یا منطقی) و اصم (یا غیر منطقی) عددی است، البته نه به شیوه ریاضی و با کمک مفهوم، بلکه با در آوردن آنها به هیئت شناختی که کاملا مستقیم است و همزمان حواس را تحت تاثیر قرار می دهد.
بلندگو ، عامل مهم کیفیت پخش موسیقی

بلندگو ، عامل مهم کیفیت پخش موسیقی

در یک سیستم پخش صوتی جعبه بلندگوها۱ عامل تبدیل انرژی الکتریکی به صوتی هستند لذا بنظر می رسد انتخاب نا مناسب آنها با وجود کیفیت بالای دستگاه پخش و آمپلی فایر، می تواند بر نتیجه نهایی تاثیر نامطلوب بگذارد.
لالو شیفرین (II)

لالو شیفرین (II)

لالو شیفرین یکی از آهنگسازان و رهبران موفق موسیقی فیلم هالیوود بیش از پنجاه سال است درین حرفه فعالیت می کند. ساخت موسیقی برای بیش از ۱۰۰ فیلم سینمایی، مجموعه تلویزیونی و بازیهای کامپیوتری از جمله سری ساعت شلوغی، گناه اصلی، ماموریت غیر ممکن، بروبیکر، سیاره میمون ها، اژدها وارد می شود و … حاصل تلاش های خستگی ناپذیر این هنرمند در عرصه موسیقی فیلم است.
جواهری: در ایران مشکل پارت دزدی داریم

جواهری: در ایران مشکل پارت دزدی داریم

به نظر شما انتشار این پارتیتورها چه تاثیری داره در جامعه موسیقی کشور و گروه هایی که کار می کنند؟ و فکر نمی کنید با یک شاخه موسیقی که بداهه نوازی باشه مخالف هست؟
آنتونیو استرادیواری – کاستندایک ۱۶۹۹

آنتونیو استرادیواری – کاستندایک ۱۶۹۹

در این مرحله، اتصال صفحه زیر به کلافها، آماده سازی صفحه رو، اجرای دریچه های اف و نصب و تراش باس بار، خروج قالب از داخل کلافها و آماده سازی فضای داخل به جهت اتصال صفحه رو، آماده سازی دسته به همراه فینگر برد و محاسبات نصب آن به بدنه تا مرحله اتصال و همچنین رنگ ساز مورد نظر می باشد. در مرحله اتصال صفحه زیر به کلافها از ابزار مخصوصی به جهت نصب یکنواخت سطح چسبنده در صفحه زیر با مقطع کلافها استفاده کردیم، با توجه به نوع چسب مصرف شده در این قسمت، امکان حرکت کردن و جابجایی صفحه رو از لبه ها وجود داشت که این مسئله می توانست فاصله لبه صفحات را با دیواره های محیطی از دقت خارج کند، ابزار مربوطه تمامی اشکالات احتمالی را مهار کرده و اتصال به خوبی انجام شد.
جوایز هیلاری هان (I)

جوایز هیلاری هان (I)

هیلاری هان، برنده جایزه گرمی در سن ۲۸ سالگی، یکی از اصلی ترین هنرمندان در کنسرتهای بین المللی است. به دلیل کمال هوش و احساسات او، در مجله تایمز در سال به عنوان “بهترین موزیسن کلاسیک جوان آمریکایی” نامیده شد و همراه با ارکسترهای بزرگ دنیا بطور مرتب در اروپا، آسیا و شمال آمریکا حاضر می شود.