گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

جوابیه نوازندگان اخراجی به گفت و گوی مدیر عامل بنیاد رودکی

اجرای کنسرتینو ویولنِ پرویز محمود با سولیستی پدرام فریوسفی و رهبری نصیر حیدریان همراه با ارکستر سمفونیک تهران

در پی مصاحبه ای که از سوی مهدی سالم مدیریت بنیاد رودکی با سایت «موسیقی ما» انجام شد، جوابیه نوازندگان اخراجی به این گفتگو منتشر شده که می‌خوانید:

ارکستر سمفونیک کشورها جای کشف استعداد نیست
جناب آقای مهدی سالم با سلام و احترام
از آن جا که چند روز پیش مصاحبه ای از سوی شما با سایت «موسیقی ما» منتشر شد مواردی مورد بحث قرار گرفت که موجب تعجب اهل فن و دیگر خوانندگان شد و ذهن خواننده به این سو میرود که مشاورین جنابعالی عمداً یا سهواً دانسته یا ندانسته مقصود نادرست و گمراهی دارند. از این رو بر آن شدیم تا به عنوان متخصصین این حرفه و هنر و کسانی که نزدیک به ۲۰ سال در زمینه موسیقی در هنرستان و دانشگاه تحصیل کرده و تا بالاترین درجه هنری کشور یعنی ارکستر سمفونیک حضور داشته ایم جناب عالی را همراهی کرده و مواردی را به نظر شما بزرگوار برسانیم:
۱- در هیچ یک از ارکسترهای دنیا بر اساس جایگاه و صندلی حقوق پرداخت نمی‌شود بلکه بر اساس سالهای حضور آن نوازنده و سابقه و تجربه در ارکستر حقوق دریافت می.کنند این تفکر اشتباه است که صندلی نوازندگان مانند پرداخت هزینه بلیت صندلی و جایگاه مخاطب باشد. اعتراض نوازندگان بر اساس اصل نادرست این موضوع بوده است. ۲- درباره انتخاب نوازندگان توسط رهبر ارکستر باید خاطرنشان کرد هر رهبری به خصوص رهبر مدعو نمیتواند نوازندهی ارکستر را انتخاب کند زیرا نوازندگان ثابت ارکستر میزبان و رهبران مهمان هستند و اتفاقاً این مورد بالعکس است و این رهبر ارکستر است که ابتدا به عنوان رهبر مهمان در یک کنسرت حضور خواهد داشت و از سوی نوازندگان و بعد نسبت به رضایت مخاطبین انتخاب می‌شود برای مثال انتخاب رهبر از سوی نوازندگان ارکستر فیلارمونیک برلین نمونه ای در این مورد است.

مورد دیگری که قابل ذکر است بررسی درباره امتحان ارکستر در تمام دنیاست، در هیچ ارکستری در دنیا بدنه اصلی ارکستر تغییر نمیکند از آنجا که هر شهر در هر کشوری دارای چندین ارکستر مجلسی، سمفونیک فیلارمونیک، باله و اپراست یک نوازنده ای از ارکستری به ارکستر دیگر بر اساس سلیقه یا درآمد بهتر تغییر مکان داده و شغل خود را از دست نمی دهد. همچنین نوازندهای بعد از گذشت ۳۰ سال حضور در ارکستر بازنشسته می شود از این رو مدیران ارکستر برای تنها یک یا چند جایگاه مشخص و پست خالی در ارکستر فراخوان امتحان منتشر می کنند.

بیان این موضوع که بنیاد رودکی به دنبال کشف
استعداد است؛ در ذهن مخاطب تداعی کننده ی برنامه های استعداد یابی تلنت شو می‌شود اما ارکستر سمفونیک کشورها جای کشف استعداد نیست بلکه هر موزیسین باید راه دشوار تحصیل در این هنر را سپری کند و از هنرستان و کنسرواتوار موسیقی زیر نظر معلمین دلسوز و حرفه ای رشد کند و در دانشگاه ادامه تحصیل دهد و سپس با یکبار امتحان در برابر ژوری تشکیل شده از نوازندگان همان «ارکستر به ارکستر راه پیدا کند و در کنار دیگر نوازندگان با تجربه پا در عرصه دنیای حرفه ای گذارد ۵- لطفا به سال حضور نوازندگان ارکستر شیکاگو و
ارکستر فیلارمونیک برلین که از حرفه ای ترین ارکسترهای جهان هستند توجه کنید آیا در کشوری مثل آلمان با جمعیت ۸۴ میلیون یا آمریکا با جمعیت ۳۴۰ میلیون نفر، استعدادهای دیگری وجود ندارد که راه به ارکسترهای مذکور یابند؟

قطعاً دارند اما مدیران می دانند اصل ارکستر بر هم نوازی چند ساله نوازندگان کنار یکدیگر و تجربه ارکستر نوازی و آنسامبل و هارمونی بین نوازندگان است و بدنه اصلی ارکستر دارای ارزش خاصی است.

۶- از آنجا که اشاره به دریافت حقوق نوازندگان در دوران کرونا را نیز داشتید باید به آگاهی شما بزرگوار برسانیم که همانطور که خود مطلع هستید پایه حقوق نوازندگان بر اساس حقوق یک فرد متخصص در یک شغل و رشته نیست؛ بلکه پایینترین پایه حقوق و بر اساس حقوق کارگری است و باید اشاره کرد در سال ۱۳۹۴ بنیاد رودکی حقوق و بیمه نوازندگان را به صورت کامل پرداخت نکرده است و این سال جزء سوابق کاری ایشان حساب نشده است و در کلام آخر خواهشمند است مطلبی با عنوان آزمون ارکستر در آلمان چگونه است که مصاحبه نوازنده اصلی ارکستر و ساز تیمپانی یکی از حرفه ای ترین ارکسترهای آلمان) ارکستر گواندهاوس لایپزیگ درباره شیوه صحیح و قاعده آزمون ارکستر که در دنیا مرسوم است را بیان می کند ملاحظه فرمائید امید است هدف قلبی ما نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران را درک کرده و بدانید این جانبان بعد از گذشت به ۶ ماه تلاش برای بهبود وضعیت موجود متاسفانه با تنگ نظری های مدیریت ارکستر روبه رو شدیم و بر خلاف نظر محترم بنیاد رودکی هیچ یک به دنبال شانتاژ خبری نبوده بلکه فقط دلسوز و نگران وضع اسفبار حاضر ارکستر سمفونیک تهران هستیم.

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

بیشتر بحث شده است