گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

چارلز نیدیش، نوازنده، رهبر و آهنگساز

چارلز نیدیش (Charles Neidich) اهل نیویورک استاد ساز خود و حتی فراتر از یک کلارینتیست است. چارلز نیدیش امروزه به عنوان یکی از بهترین هیپنوتیزم کنندگان موزیسین ها در حضور مردم توصیف می شود. او مرتباُ به عنوان سولیست و همنواز در برنامه های موسیقی مجلسی دیده می شود. او با گروه‌های برجسته ای همچون ارکستر سمفونیک سنت لوئیس، ارکستر سمفونیک مینیاپولیس (Minneapolis symphony)، ارکستر مجلسی ارفیوس (Orpheus،I Musici di Montreal)، تافل موزیک (Tafelmusik)، گروه هندل/هایدن (Handel/Haydn)، فیلارمونیک رویال، فیلارمونیک دویچس (Deutsches Philarmonic)، ارکستر سمفونیک MDR، ارکستر سمفونیک یومیوری (Yomiuri Symponic Orchestra)، ارکستر سمفونیک ملی تایوان، جولیارد، گوارنری (Guarneri)، برنتانو، آمریکا، مندلسون، کارمینا، کلورادو و کوارتت زهی کاوانی همکاری زیادی داشته است.

نیدیش در سراسر اروپا، آسیا و آمریکا برنامه اجرا کرده است و در خیلی از فستیوال های تابستانی شرکت داشته است از جمله مارلبرو و ساراسوتا در آمریکا (Marlboro and Sarasota)، فستیوال اورفورد (Orford) و دومینس فرگت (Domaines Forget) در کانادا و بی بی سی پرامز (BBC Proms) در انگلیس، فستیوال کنسونانس (Consonances) و پونتیوی (Pontivy) در فرانسه، «دوره های پیشرفته بین المللی» (Corsi Internazionali di Perfezionamento) در ایتالیا و…

چارلز قبل از نواختن کلارینت نزد پدر خود، ایروینگ نیدیش (Irving Neidich)، در سن هفت سالگی، درس هایی از پیانو را از مادر خود لیتسا گانیا نیدیش (Litsa Gania Neidich) یاد می گرفت. وی همزمان به آموختن هر دو ساز می پرداخت اما رفته رفته کلارینت بر پیانو غلبه یافت و او در سن ۱۷ سالگی این ساز را در محضر معلم کلارینت لئون روسیوف (Leon Russianoff) و آموزش با نت ادامه داد.

به عنوان اولین کسی که هزینه کامل تحصیل را از اتحادیه شوروی (Soviet) دریافت کرد، چارلز وارد هنرستان ملی مسکو شد. او به مدت سه سال در هنرستان مسکو نزد استاد کلارینت بوریس دیکوف (Boris Dikov) و استاد پیانو کریل وینوگرادوف (Kirill Vinogradov) تحصیل کرد.

او به عنوان یک نماینده برجسته اجراکنندگان موسیقی سازی شناخته شده است؛ او بنیانگذار موزافیاتو (Mozzafiato) است. چارلز ندیش یکی از اولین سولیست هایی بود که آوازهای بداهه اجرا می کرد و موسیقی کلاسیک را به این طریق تزئین می کرد. او کنسرتوی موتسارت را در سراسر جهان دوباره نوازی به صورت مدرن کرد و هم به صورت دوره سازی (period instruments). نیدیش، قدرت زیادی در بازسازی ورژن اصلی کارها و به اجرا در آوردن آنها در حضور مردم دارد.

نیدیش همچنین یک نماینده تند و تیز موسیقی نو است و همچنین برای اولین بار کارهای میلتون بابیت (Milton Babbitt)، الیوت کارتر (Elliott Carter)، ادیسون دنیسوف (Edison Denisov)، هلموت لاخنمان (Helmut Lachenmann)، ویلیام شومان (William Schuman)، واسیلی لوبانوف (Vasilii Lobanov)، کاتیا چمبرجی (Katia Tchemberdji)، جوآن تاور (Joan Tower)، رالف شاپی (Ralph Shapey)و بسیاری دیگر را اجرا کرده است.

او اجرا کننده تاریخی کنسرتو جان کوریلیانو (John Corigliano) است؛ با اجرای جالب توجه او در سراسر آمریکا با ارکستر سمفونیک های سیراکوز (Syracuse) و جکسونویل (Jacksonville) و بسیاری از منتقدان این اجراها را بی نظیر نامیدند. ضبط های او در انتشارات های سونی کلاسیکال، سونی ویوارته، دویچه گرامافون، موزیک مسترز (Musicmasters)، هیپریون (Hyperion)، بریج (Bridge) در دسترس می باشد.

برای یادبود صد سالگی آرون کوپلند (Aaron Copland)، او برای اولین بار در دنیا، بازنوازی ورژن اصلی کنسرتو کلارینت کوپلند را با ارکستر “I Musici di Montreal” با لیبل کوپلاند منتشر کرد.

audio fileقسمتی از نوازندگی کلارینت نیدیش را از کنسرتو کلارینت وبر بشنوید.

امروز نیدیش توجه خود را بطور خیلی جدی به سمت رهبری معطوف کرده و با این اجراها به عنوان رهبر ظاهر شده است: ارکستر مجلسی هلسینکی (Helsinki)، تاپیولا سینفونیتا (Tapiola Sinfonietta)، آوانتی (Avanti) در فستیوالی در سوئد، فستیوال کیریشیما (Kirishima) در ژاپن، با ارکستر سمفونیک های دنیای جدید و سان دیگو (در سه نقش رهبر، سولیست و آهنگساز) و در بلغارستان با فیلارمونیک ملی پلودیو (Plovdiv).

وی در تحصیل همیشه فعال است، یکی از استادان مدرسه جولیارد، کالج کوئینز دانشگاه شهر نیویورک (Queens College)، مدرسه منهتن و کالج موسیقی مانس (Mannes College of Music) و عهده دار منصب های پاره وقت در آکادمی سیبلیوس در فینلند، مدرسه موسیقی یل (Yale) و دانشگاه ملی میشیگان بوده است. از سراسر دنیا از او برای برگزاری مستر کلاس درخواست می شود.

وی به اتفاق همسرش، آیاکو اوشیما (Ayako Oshima) که او نیز کلارینتیست است، یک کتاب منتشر کرده است در مورد تکنیک های کلارینت (که یک ناشر ژاپنی منتشر کننده آن بوده است.)

بهار گذشته، او جایزه ویلیام شومان (William Schuman Award) را توسط مدرسه جولیارد برای تحقیقات و اجراهای برجسته دریافت کرد.

charlesneidich.com

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

بیشتر بحث شده است