کیم کاشکاشیان، ویولا نوازی از ارمنستان

کیم کاشکاشیان
کیم کاشکاشیان
کیم کاشکاشیان (Kim Kashkashian) بدون شک یکی از برترین های زمانه ما میباشد. منتقدان نوازندگی وی را همواره از جهت سونوریته بسیار زیبا و رنگ آمیزی های استادانه اش مورد تمجید قرار میدهند. کیم در ۳۱ آگوست سال ۱۹۵۲ در شهر دیترویت-ایالت میشگان آمریکا بدنیا آمد. او نوازنده ای آمریکایی میباشد اما با اصالت ارمنی.

وی در کنسرواتوار موسیقی Peabody و زیر نظرWalter Trampler و Karen Tuttle شروع به تحصیل موسیقی نمود و فارغ التحصیل شد.

موفقیت های و شهرت بین المللی وی از زمانی شروع شد که در سال ۱۹۸۰ توانست درمسابقات Lionel Tertis و ARD در مونیخ آلمان مقام دوم را از آن خود نماید. وی در بیش از ۳۰ آلبوم بعنوان نوازنده ویولا همکاری داشته و تنها این فعالیت در عرصه موسیقی کلاسیک نبوده بلکه فعالیتهای وی در زمینه موسیقی مدرن نیز چشمگیر بوده است. او همچنین در موسیقی فیلم Ulysses’ Gaze همراه Eleni Karaindrou نوازندگی نموده است.

در سالهای اخیر حضور او را میتوان در ارکسترهای معتبر همچون شهرهای New York، Berlin، London و Munich دید. همچنین اجرای های بسیار زیادی را در شهرهای Boston، Washington DC، Philadelphia، San Francisco ،Cleveland and Los Angeles داشته است.

یکی از جنبه های هنری وی همکاری با آهنگسازان معاصر و اجرای قطعاتی با فرم ها متفاوت میباشد. این خصوصیت و علاقمندی وی که نسبت به موسیقی دارد باعث شده است تا یکی از نوازندگان محبوب این قبیل آهنگسازان شود و آنها قطعات بسیاری را برای وی نوشته اند که میتوان به این آهنگسازان اشاره ای کرد:
Gubaidulina, Penderecki, Kancheli, Kurtág, Mansurian, Pärt and Eötvös, Eitan Steinberg, Betty Olivero, Ken Ueno و Thomas Larcher

این اتفاق منجر به این شده است که کیم، نوازنده ای با رپرتوار بسیار گسترده و فراوانی باشد که یکی از نقاط قوت وی در موسیقی میباشد.

audio file قسمتی از اجرای کاشکاشیان را به همراه ساکسیفون گاربارک را بشنوید از ساخته های تیگران منصوریان

وی تا مدتها همراه با یک ارکستر مجلسی به عنوان عضو ثابت فعالیت مینمود که در آن در فستیوالهای مختلف موسیقی مانند Marlboro Music Festival و Salzburg و Lockenhaus شرکت میکرد.

فعالیتهای وی تنها در این گروه خلاصه نمیشد، همیشه بعنوان نوازنده مهمان در گروههای مختلف و تورها در سراسر دنیا شرکت میکرد و با برخی از برجسته ترین نوازندگان معاصر نیزهمکاری نموده مانند:
Gidon Kremer و Daniel Phillips و Yo-Yo Ma.

جدا از فعالیتهای وی در کنسرتها و فستیوالها در زمینه ضبط آثار از آهنگسازان مختلف نیز فعالیت چشمگیری را دارا میباشد. آلبومهای وی در زمینه موسیقی مجلسی جوایزی را از آن خود کرده است مانند جایزه Edison در سال ۱۹۹۹ که شامل سوناتهایی از برامس می شد و جایزه Cannes Classical Award در سال ۲۰۰۱٫

ضبط Viola Sonatas از Hindemith
the Shostakovich Sonata op. 147 بهمراه نوازنده پیانو Robert Levin و Bach Sonatas برای ویولا
انتشار آلبوم string of excellent recordings توسط کمپانی ECM
۲۰۰۲ انتشار Voci از توسط شرکت ECM
۲۰۰۳ Hayren and Monodia
و آثار بسیاری دیگر که انتشار این آثار را کمپانی ECM بر عهده گرفته است.

در عرصه آموزش موسیقی نیز باید از وی نام برد. او با عنوان پرفسوری در دانشگاه Indiana در Bloomington آمریکا، کنسرواتوار فرایبورگ و برلین آلمان مشغول به تدریس می باشد و در سپتامبر سال ۲۰۰۰ شروع به تدریس نوازندگی ویولا و موسیقی مجلسی در کنسرواتوارNew England در بوستون نموده است.

همچنان فعالیتهای این بانوی برجسته و خسته ناپذیر در عرصه موسیقی ادامه دارد که میتوان از فعالیتهای آینده به اجرای Betty Olivero viola concerto, the Bartók concerto همراه با ارکسترهای:
Stockholm, Seoul, Tai Pei, Hamburg و Cleveland orchestras اشاره کرد.

3 دیدگاه

 • شیرین
  ارسال شده در دی ۴, ۱۳۸۶ در ۲:۴۰ ب.ظ

  nazar man in ast ke sayte shoma kheyli alie!!!vali agar mishod ahang ha ro goosh kard ya kharid behtar mishod

 • a
  ارسال شده در فروردین ۱۲, ۱۳۸۷ در ۱۲:۰۱ ق.ظ

  سلام بهتر بود موسیقی معاصر را هم تقسیم بندی می کردید

  با تشکر

 • violine
  ارسال شده در شهریور ۱۳, ۱۳۸۹ در ۱۲:۵۱ ق.ظ

  movafegham ba mosighie moaser

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

فراخوان سیزدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان منتشر شد

در بخش «موسیقی دستگاهی ایرانی تار، تنبک، دف، سنتور، سه‌تار، عود، قانون، کمانچه، نی؛ در بخش «موسیقی کلاسیک» نوازندگان سازهای ابوا، پیانو، ترومبون، ترومپت، فلوت، کلارینت، کنترباس، گیتار، ویلن، ویلنسل، ویولا، هورن؛ و در بخش «موسیقی نواحی ایران» خوانندگان و نوازندگان سازهای زهی، بادی و کوبه‌ای از مناطق مختلف کشور به رقابت خواهند پرداخت.

آمد بهار ِ جان‌ها ای شاخ ِ تر به رقص آ

دهه شصت را می توان سال های اوج تمرکز آهنگسازان ایرانی بر روی اشعار مولوی دانست؛ گویا فضای خاص کشور تحت تاثیر جنگ، موجبات گرایش جامعه به سمت مفاهیم عرفانی اشعار مولوی را دوچندان کرده بود و تصانیفی که برای ارکستر سازهای ایرانی و حتی ارکستر سمفونیک در آن برهه ساخته می شد، از اشعار مولانا بهره زیادی می بردند.

از روزهای گذشته…

پایانی بر آغاز (III)

پایانی بر آغاز (III)

اولا من به یاد ندارم که به رهبران دیگر گفته باشم آثار آهنگسازان ایرانی را اجرا کنند شاید در مصاحبات گوناگون پیش از این گفته باشم که خودم در حال حاضر (یعنی در آن زمان و در اروپا) مشغول اجرا و ضیط آثار آهنگسازان بزرگ ایرانی هستم. اما این موضوع ربطی به آن نداشته که من برای رهبران قبلی تعیین تکلیف کنم!
بنای کروی استکهلم

بنای کروی استکهلم

یکی از بزرگترین سالنهای جهان سالن کروی استکهولم است که استفاده های بسیار متنوعی دارد که از جمله آنها برگزاری کنسرت های بسیار بزرگ موسیقی است. بنای کروی استکهلم بزرگترین ساختمان کروی جهان است که ساخت آن دو سال و نیم به طول انجامیده است. در زبان سوئدی به گلوبن (globen) یا کروی شهرت دارد. بنایی به شکل یک توپ گلف خیلی بزرگ که ۱۱۰ متر قطر و ۸۵ متر ارتفاع داخلی آن است.
بررسی ساختار و نقش دانگ‌های مورد استفاده در گوشه‌های راک ردیف میرزاعبدالله (II)

بررسی ساختار و نقش دانگ‌های مورد استفاده در گوشه‌های راک ردیف میرزاعبدالله (II)

از سوی دیگر، داریوش طلایی نیز، با رسم نمودارهایی، دانگ‌های تشکیل‌دهنده‌ی گوشه‌های مختلف راک را ترسیم کرده است (طلایی ۱۳۷۲: ۳۵). این تحلیل به‌روشنی دانگ‌های اصلی تشکیل‌دهنده‌ی هر یک از گوشه‌های راک را معرفی می‌کند؛ با این‌حال، چنین نموداری نمی‌تواند توضیح‌دهنده‌ی پویایی مدال گوشه‌های راک باشد و ضمناً در آن به دانگ‌های فرودی نیز اشاره‌ای نشده است. همچنین، با اتکا به این نمودار نمی‌توان به مطالعه‌ی رفتار ملُدیک گوشه‌ها و فنکسیون دانگ‌ها در روند پیشرویِ گوشه پرداخت. گذشته از موارد ذکر‌شده، طلایی در نمودار خود راک را ـ که مشخص نیست مقصود وی کدام‌یک از گوشه‌های راک است ـ متشکل از دو دانگِ چهارگاه (C) و ماهور (M) می‌‌داند.
به بهانه انتشار کتاب «فرم موسیقی»

به بهانه انتشار کتاب «فرم موسیقی»

نوشته ای که پیش رو دارید توسط رضا شایگان درباره کتاب «فرم موسیقی» تهیه شده است. این کتاب ترجمه مسعود ابراهیمی است که پیشتر از وی آثاری چون: تئوری کمپوزسیون معاصر، بیایید آهنگ بسازیم-پودوالا، تمرین های هارمونی با پیانو، هارمونی – دوبووسکی و…، فرم – ای. و. اسپاسبین، پلی فونی-گریگوریف و مبانی آهنگسازی-مسنر از زبان روسی ترجمه شده است. از مسعود ابراهیمی دو کتاب نیز به نامهای: «نگاه» و «قطعاتی برای پیانو» منتشر شده است.
مصاحبه ای با رنه فلمینگ (IV)

مصاحبه ای با رنه فلمینگ (IV)

علاوه بر اجرای قطعات فرانسوی، من به آرا بلا (Arabella) می روم، آثار استرائوس (Strauss) را اجرا خواهم کرد، زیرا موسیقی فوق العاده زیبایی است. هسته اجراهای من آثار وی و موزار خواهد بود به همراه موسیقی فرانسوی و بخشهایی از اشعار بل (bel)، زیرا می خواهم صدایم را جوان نگاه دارم، خود را درگیر اجراهای سنگین نمی کنم. در کنار آنها چند قطعه غیر معمول… نقشهای وردی (Verdi)، سچ (Czech) و جانک (Janacek) و احتمالا راسالکا (Russalka) که نقش محبوب من است، آثار بسیار وسیعی هستند اما از لحاظ نوع صدا آنچنان متفاوت نیستند.
موسیقیدانها آستین هایشان را بالا می زنند!

موسیقیدانها آستین هایشان را بالا می زنند!

اهالی موسیقی ایران تا کنون در بسیاری از برنامه های مربوط به امور خیریه، فعالیتی جدی داشته اند؛ مخصوصا در سالهای اخیر بارها و بارها، شاهد اجرای هنرمندان ایرانی در حمایت از سیل دیدگان، زلزله زدگان و… بوده ایم. در تمام این برنامه های خیریه اهالی موسیقی با استفاده از هنرشان سعی در جذب سرمایه های مادی مردمی برای کمک به آسیب دیدگان داشته اند اما هیچ گاه حرکت منسجم و بزرگ حمایتی به صورت مستقیم از اهالی موسیقی ایران دیده نشده است.
چند تصویر از حضور نوازندگان در شهر تهران: ایستگاه‌های مترو (I)

چند تصویر از حضور نوازندگان در شهر تهران: ایستگاه‌های مترو (I)

رابطهٔ شهر و موسیقی رابطه‌ای کم‌سابقه نیست. موسیقی‌دانان پاتوق‌های خاص خود را داشته‌اند، بعضی خیابان‌ها بیش از همه میزبان نوای سازشان بوده یا حتّی بعضی مراکز به‌طور تاریخی محلّ هم‌نشینی آن‌ها یا قرارهای کاری گذاشتن بین آن‌ها بوده است. می‌دانیم که قهوه‌خانه‌های صفوی اصفهان گاه محلّ تجمع گروه‌های مطربی و گاه رقاصان روسپی یا پسربچه‌های زن‌پوش بوده است؛ سنّتی که تا امروز به‌صورت پراکنده در کشورهایی مانند افغانستان به حیات خود ادامه می‌دهد. می‌دانیم که قهوه‌خانه‌های بعضی از شهرهای ترک‌نشین پاتوق کاری و شخصی «عاشیق»ها هستند و ذات وجودی و کارکردی آن‌ها رابطه‌ای تنگاتنگ با حضور این عاشیق‌ها دارد (۱). مثال‌هایی از این دست چندان کم‌شمار نیستند، امّا اگر پدیده‌های معاصر را بررسی کنیم، به چه شکل‌هایی از این رابطه برمی‌خوریم؟
شانون کرفمن، ستاره نوظهور گیتار الکتریک

شانون کرفمن، ستاره نوظهور گیتار الکتریک

شانون کرفمن(Shannon Curfman )، گیتاریست و خواننده آمریکای سبک بلوز و راک متولد ۳۱ جولای ۱۹۸۵ در Fargo واقع در North Dakota است. وی در سال ۱۹۹۹ اولین آلبوم خود را با نام Loud Guitars, Big Suspicions منتشر کرد. آلبوم او با استقبال روبه رو شد نه به دلیل آنکه او یک گیتاریست و خواننده راک زن بود بلکه او فقط ۱۳ سال داشت! صدای گیرا و توانای بالای او در نواختن گیتار الکتریک بسیاری از شنوندگان آثار او را متحیر کرد، زیرا قبول کردن این اجرا در سن او خیلی مشکل بود. در سن ۱۴ سالگی برای اشعار، صدای گیرا و با احساس و اجرای آتشین با گیتار جایزه گرفت.
رونمایی از آلبوم سالهای رنگی برگزار می شود

رونمایی از آلبوم سالهای رنگی برگزار می شود

آلبوم موسیقی «سالهای رنگی» دومین اثر از حمیدرضا آفریده آهنگساز و نوازنده کمانچه، با حضور اهالی موسیقی، روز جمعه ۴ دی ۱۳۹۴ به همت مرکز نشر و پخش جوان در فروشگاه “فرهنگ” رونمایی می‌شود.
بیژن کامکار: از تدریس متنفرم!

بیژن کامکار: از تدریس متنفرم!

توضیح این مسأله خیلی سخت است. همه‌ی بچه ها تک تک سلول‌هاشان پر از فانتزی و ایده است. منتها این ویژگی در مورد هر کدام از ما کاربرد متفاوتی پیدا کرده است. مثلن ارسلان بیست سال است که مایستر ارکستر سمفونیک است و با وجود اینکه به لحاظ تئوری به علم موسیقی اشراف دارد ولی چیزی که به او جرأت خلق می‌دهد حضورش در ارکستر است. ارسلان بیست سال است که هارمونی می شنود. آهنگی که مثلن من چند هفته باید کار کنم تا برایش هارمونی بنویسم و ارکستراسیون اش را تنظیم کنم، ارسلان یک شبه می نویسد.