کیم کاشکاشیان، ویولا نوازی از ارمنستان

کیم کاشکاشیان
کیم کاشکاشیان
کیم کاشکاشیان (Kim Kashkashian) بدون شک یکی از برترین های زمانه ما میباشد. منتقدان نوازندگی وی را همواره از جهت سونوریته بسیار زیبا و رنگ آمیزی های استادانه اش مورد تمجید قرار میدهند. کیم در ۳۱ آگوست سال ۱۹۵۲ در شهر دیترویت-ایالت میشگان آمریکا بدنیا آمد. او نوازنده ای آمریکایی میباشد اما با اصالت ارمنی.

وی در کنسرواتوار موسیقی Peabody و زیر نظرWalter Trampler و Karen Tuttle شروع به تحصیل موسیقی نمود و فارغ التحصیل شد.

موفقیت های و شهرت بین المللی وی از زمانی شروع شد که در سال ۱۹۸۰ توانست درمسابقات Lionel Tertis و ARD در مونیخ آلمان مقام دوم را از آن خود نماید. وی در بیش از ۳۰ آلبوم بعنوان نوازنده ویولا همکاری داشته و تنها این فعالیت در عرصه موسیقی کلاسیک نبوده بلکه فعالیتهای وی در زمینه موسیقی مدرن نیز چشمگیر بوده است. او همچنین در موسیقی فیلم Ulysses’ Gaze همراه Eleni Karaindrou نوازندگی نموده است.

در سالهای اخیر حضور او را میتوان در ارکسترهای معتبر همچون شهرهای New York، Berlin، London و Munich دید. همچنین اجرای های بسیار زیادی را در شهرهای Boston، Washington DC، Philadelphia، San Francisco ،Cleveland and Los Angeles داشته است.

یکی از جنبه های هنری وی همکاری با آهنگسازان معاصر و اجرای قطعاتی با فرم ها متفاوت میباشد. این خصوصیت و علاقمندی وی که نسبت به موسیقی دارد باعث شده است تا یکی از نوازندگان محبوب این قبیل آهنگسازان شود و آنها قطعات بسیاری را برای وی نوشته اند که میتوان به این آهنگسازان اشاره ای کرد:
Gubaidulina, Penderecki, Kancheli, Kurtág, Mansurian, Pärt and Eötvös, Eitan Steinberg, Betty Olivero, Ken Ueno و Thomas Larcher

این اتفاق منجر به این شده است که کیم، نوازنده ای با رپرتوار بسیار گسترده و فراوانی باشد که یکی از نقاط قوت وی در موسیقی میباشد.

audio file قسمتی از اجرای کاشکاشیان را به همراه ساکسیفون گاربارک را بشنوید از ساخته های تیگران منصوریان

وی تا مدتها همراه با یک ارکستر مجلسی به عنوان عضو ثابت فعالیت مینمود که در آن در فستیوالهای مختلف موسیقی مانند Marlboro Music Festival و Salzburg و Lockenhaus شرکت میکرد.

فعالیتهای وی تنها در این گروه خلاصه نمیشد، همیشه بعنوان نوازنده مهمان در گروههای مختلف و تورها در سراسر دنیا شرکت میکرد و با برخی از برجسته ترین نوازندگان معاصر نیزهمکاری نموده مانند:
Gidon Kremer و Daniel Phillips و Yo-Yo Ma.

جدا از فعالیتهای وی در کنسرتها و فستیوالها در زمینه ضبط آثار از آهنگسازان مختلف نیز فعالیت چشمگیری را دارا میباشد. آلبومهای وی در زمینه موسیقی مجلسی جوایزی را از آن خود کرده است مانند جایزه Edison در سال ۱۹۹۹ که شامل سوناتهایی از برامس می شد و جایزه Cannes Classical Award در سال ۲۰۰۱٫

ضبط Viola Sonatas از Hindemith
the Shostakovich Sonata op. 147 بهمراه نوازنده پیانو Robert Levin و Bach Sonatas برای ویولا
انتشار آلبوم string of excellent recordings توسط کمپانی ECM
۲۰۰۲ انتشار Voci از توسط شرکت ECM
۲۰۰۳ Hayren and Monodia
و آثار بسیاری دیگر که انتشار این آثار را کمپانی ECM بر عهده گرفته است.

در عرصه آموزش موسیقی نیز باید از وی نام برد. او با عنوان پرفسوری در دانشگاه Indiana در Bloomington آمریکا، کنسرواتوار فرایبورگ و برلین آلمان مشغول به تدریس می باشد و در سپتامبر سال ۲۰۰۰ شروع به تدریس نوازندگی ویولا و موسیقی مجلسی در کنسرواتوارNew England در بوستون نموده است.

همچنان فعالیتهای این بانوی برجسته و خسته ناپذیر در عرصه موسیقی ادامه دارد که میتوان از فعالیتهای آینده به اجرای Betty Olivero viola concerto, the Bartók concerto همراه با ارکسترهای:
Stockholm, Seoul, Tai Pei, Hamburg و Cleveland orchestras اشاره کرد.

3 دیدگاه

 • شیرین
  ارسال شده در دی ۴, ۱۳۸۶ در ۲:۴۰ ب.ظ

  nazar man in ast ke sayte shoma kheyli alie!!!vali agar mishod ahang ha ro goosh kard ya kharid behtar mishod

 • a
  ارسال شده در فروردین ۱۲, ۱۳۸۷ در ۱۲:۰۱ ق.ظ

  سلام بهتر بود موسیقی معاصر را هم تقسیم بندی می کردید

  با تشکر

 • violine
  ارسال شده در شهریور ۱۳, ۱۳۸۹ در ۱۲:۵۱ ق.ظ

  movafegham ba mosighie moaser

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

از روزهای گذشته…

ویولون مسیح استرادیواریوس (VIX)

ویولون مسیح استرادیواریوس (VIX)

بیشترین اختلاف میان برداشت شماره ۱ (عدد عنوان شده در جدول) و برداشت شماره ۳ (اندازه مقطع طولی ساز در الگوی خط محیطی) بوده، که حدود ۱ میلی مترمی باشد. (این نوسان قابل توجه در ساختار طراحی می تواند مسیر را به سمت طرحی دیگر سوق دهد.)
سایه روشن تاریخ موسیقی ما (IX)

سایه روشن تاریخ موسیقی ما (IX)

در مورد دوره‌ی پس از اسلام تا حدودی وضعیت بهتر است، گرایش‌های دایره‌المعارفی در سده‌های نخست پس از استقرار اسلام موسیقی را نیز بخشی از دانش‌هایی می‌دانست که باید گردآوری شود. از سوی دیگر اقبال دربارها (مخصوصا عباسی) به موسیقی بسیار زیاد بود، بنابراین کسانی مایل بودند که وقایع موسیقایی را ثبت کنند. همچنین برخی از وقایع موسیقایی نیز در خلال ثبت و تاریخ‌نگاری وقایع دربارهای بزرگ باقی مانده است.
نمود علم و خلاقیت در پایگاه های مجازی

نمود علم و خلاقیت در پایگاه های مجازی

نوشته ای که می خوانید متن سخنرانی سجاد پورقناد، نوازنده و سردبیر ژورنال گفتگوی هارمونیک است که در نشست پایگاه های مجازی موسیقی کلاسیک ایران، در خبرگزار مهر خوانده شد: هر اثر موسیقی دو وجه دارد، یکی بخش علمی که همان کلیشه هاست و دیگری بخش خلاقه که در بخش علمی موسیقی جایی ندارد و این در واقع همان قسمتی است که باعث میشود هر تحصیل کرده موسیقی نتواند به جایگاه هنرمندی برسد و در حد یک تکنیسین بماند.
فریبا جواهری: جواد معروفی گفت به من استاد نگو

فریبا جواهری: جواد معروفی گفت به من استاد نگو

با وقت قبلی خدمت فریبا جواهری مدرس و نوازنده پیانو (متولد ۱۳۳۹) رسیدم، در کمال مهربانی و سادگی و مهماندوستی سخن گفت و بسیار راحت صحبت می کرد.
صبا از زبان سپنتا (I)

صبا از زبان سپنتا (I)

استاد ابو الحسن صبا در سال ۱۲۸۱ هجری‌ شمسی در تهران تولد یافت. پدر او کمال السلطنه‌ که مردی ادیب و هنرمند بود، ابو الحسن خان‌ شش ساله را برای فراگرفتن سه تار نزد میرزا عبد الله‌ هدایت کرد. صبا سه تار را از استاد زمانه میرزا عبد الله و درویش‌خان، سنتور را از میرزا علی اکبر شاهی، تنبک را از حاجی خان، کمانچه را از حسین خان اسماعیل‌زاده، فلوت را از اکبرخان و ویلن را از حسین هنگ آفرین فرا گرفت.
شکوری: استاد باید شاگردش را به اطرافش حساس و هوشیار کند

شکوری: استاد باید شاگردش را به اطرافش حساس و هوشیار کند

اول از اینکه بنده به تدریس علاقه دارم و فکر می کنم وقتی که شما کاری را دوست دارید، خود به خود در آن ایده های نو هم دوست دارید بیاورید و با آن بیشتر می توانید کارهای که می خواهید را انجام دهید. بنده فکر می کنم درسی که من داده ام برای شاگردانی که ۵ ساله هستند یا کسانی که مثلا ۸۵ ساله هستند باید تفاوت داشته باشد ولی مسئله ای که در آن مشترک است آن وصلی است که به سازشان دارند، بنده به این موضوع تاکید می کنم برای آن که اگر آن را نداشته باشند و اگر واقعا ندانند که چکار دارند می کنند و برای چه دارند ساز می زنند به بی راهه می روند.
موسیقی کانتری، پنهان کننده نبوغ سیاهان

موسیقی کانتری، پنهان کننده نبوغ سیاهان

موفقیت چارلی پراید به عنوان یک خواننده سیاهپوست موسیقی کانتری، خیلی عجیب به نظر می رسد، زیرا به طور سنتی این نوع موسیقی تنها به سفیدپوستان اختصاص دارد. هنوز هم بسیاری از خواننده های آفریقایی -آمریکایی موسیقی کانتری در فروش آثارشان مشکلات زیادی دارند. شرکت های ضبط موسیقی به خاطر ترس از شکست اقتصادی عکس آنها را روی جلد آثار نمی زنند.
نگاهی به آثار و توانی های حسین خواجه امیری (V)

نگاهی به آثار و توانی های حسین خواجه امیری (V)

یکی از زیباترین آثار ایرج در سه گاه که متفاوت از آوازهای سه گاه دیگر اوست به همراه نوای تار مرحوم استاد جلیل شهناز در برنامه گلهای تازه ۱۶۳ است که از آخرین شماره های برنامه گلها و همچنین آخرین اثر ایرج در برنامه گلها می باشد. البته آوازهای ایرج در همه دستگاهها و آوازها، اکثرا متفاوت از یکدیگر است و علیرغم اینکه گوشه ها اغلب یکسان هستند ولی بیان آنها در اجراهای مختلف اکثرا با تفاوتهایی شنیده می شود و این نکته را نیز باید خاطر نشان کرد که او تغییراتی را نیز در برخی گوشه ها ایجاد و یا از خود ابداع می کند که مختص خود او و سبک اوست.
کارلا بلی

کارلا بلی

کارلا بلی نی بورگ (Carla Bley, née Borg)، متولد یازدهم ماه می سال ۱۹۳۸ آمریکا، آهنگساز جز، پیانیست، نوازنده ارگ و یکی از رهبران بزرگ ارکسترهای جز است.
گاه های گمشده (IX)

گاه های گمشده (IX)

هم چنین در مقام راست اعراب یک مدولاسیون مرسوم، رجعت به «سیکاه» (از نت می ربع پرده کم، یا می کرن) است. یعنی سیکاه بر درجه سوم مقام راست و یا مقام یکاه قرار می گیرد. در اجناس موسیقی اعراب، سیکاه به صورت یک تریکورد با فواصل جـ + ط است که بر روی نت ربعی بسته می شود. با توجه به خصوصیات سه گاه و سیکاه، شباهت این دو غیرقابل انکار است.