کارنگی هال

تالار اصلی با نام ایزاک ایشترن
تالار اصلی با نام ایزاک ایشترن
یکی از مهمترین عواملی که باعث پیشرفت موسیقی در یک جامعه میشود، اهمیت و بنا نهادن مکانهایی است که در آن هر هنرمندی بدون محدودیت بتواند هنر خویش را ابراز نماید، اینبار به سراغ بنای مشهور کارنگی هال میرویم. یکی از مشهورترین ساختمان های جهان که مخصوص به اجرای موسیقی میباشد و اجرا در آن مورد توجه تمامی موزیسین ها میباشد، تالار بزرگ موسیقی کارنگی (Carnegie Hall) میباشد.

این ساختمان در منهتن نیویورک قرار گرفته است و جدا از زیبایی های خاص این ساختمان باید بدانید که دارای آکوستیک بسیار عالی برای موسیقی بالاخص کلاسیک میباشد.

تالار کارنگی به نام کسی که هزینه ساخت آن را داد یعنی Andrew Carnegie نامیده شده است.

ساخت آن در سال ۱۸۹۰ توسط ایزاک اِی. هاپر و شرکتش آغاز و اجرا شد. با اینکه ساختمان از آوریل ۱۸۹۱مورد بهره‌برداری قرار گرفته بود ولی شب گشایش رسمی آن که پنجم ماه مه بود که کنسرتی به رهبری Walter Damrosch به اجرا درآمد که در این برنامه آثاری از چایکوفسکی اجرا شد.

کار بر روی ساختمان تا سال ۱۸۹۷ ادامه یافت. ساختمان از قسمت های مختلف و تالار های کوچ و بزرگی تشکیل شده است که در ادامه آنها را معرفی خواهیم نمود. بسیاری از کنسرتهای بزرگ کلاسیک و پاپ در این سالنها برگزار میشود. این ساختمان از قسمتها و طبقات متعددی تشکیل شده است که شامل قسمتهایی مربوط به فروشگاه، محل اجرای برنامه، سمینار و بخشهای تجاری دیگری نیز میشود و در ماه پذیرای بیش از ۱۰۰ اجرا میباشد.

اما از عنوان کارنگی هال در برخی از دیگر مکان های اجرای موسیقی نیز استفاده شده است مانند :کارنگی ها در Lewisburg, West Virginiaبا ظرفیت ۴۲۰ صندلی کارنگی هال درPittsburgh, Pennsylvania با ظرفیت ۱۹۲۸ صندلی کارنگی هال در Scotland با ظرفیت ۵۴۰ صندلی اما بنای اصلی کارنگی هال در نیویورک از سه قسمت اصلی تشکیل شده است ۱- تالار اصلی ۲- تالار رسیتال ۳- تالار موسیقی مجلسی

تالار اصلی Isaac Stern:
تالار اصلی دارای ظرفیت ۲۸۰۴ صندلی و در پنج طبقه میباشد و آنرا به نام ویلونیست بزرگ ایزاک ایشترن (Isaac Stern) در سال ۱۹۹۷ نام گذاری کردند. تالار اصلی بسیار عظیم و بزرگ میباشد و برای استفاده از طبقات آخر این تالار حضار باید ۱۰۵ پله را طی کنند (هر چند که برای استفاده از طبقه آخر از آسانسور استفاده میشود)

بسیاری از برجسته ترین کنسرتهای تاریخ موسیقی کلاسیک از زمان تاسیس این کارنگی هال در این ساختمان و در تالار اصلی برگزار شده است ولابی آن از تابلو ها و آثار خاطره انگیز این تالار مزین شده است. بسیاری از هنرمندان و گروههای مشهور پاپ نیز کنسرتهای فراموش نشدنی در این تالار اجرا نمودند و در میان میتوان به Judy Garland و Dame Shirley Bassey که هر دو آلبومهایشان را بصورت زنده در این تالار ضبط نمودند نام برد.

تالار دوم ( کوچکتر) – Zankel Hall
این تالار داریا ظرفیت ۵۹۹ صندلی میباشد که به اسم Judy و Arthur نام گذاری شده است که در اصل به آن تالار رسیتال می گویند که در ابتدا در سال ۱۸۹۱ به عنوان تالار کنفرانس برای عموم استفاده میشد و در سال ۱۸۹۸ به موسسه اجاره داده شد. در سال ۱۹۵۹ به سالن سینما تغییر کاربری داده شد و در نهایت در سال ۲۰۰۳ دوباره بازسازی شد چرا که این سالن در کنار خیابان و عبور مترو واقع شده است که باعث میشد صدا از دیوارها به گوش برسد.

سومین تالار Weill Recital Hall
سومین تالار اصلی کارنگی هال با ظرفیت ۲۶۸ نفر که به نام رئیس کمپانی Sanford I. Weill khl نام گذاری شده است که از سال ۱۸۹۱ برای استفاده بازگشایی شد و این تالار را بیشتر با نام تالار موسیقی مجلسی میشناسند که در سال ۱۹۸۶ به عنوان ویل رسیتال هال تغییر نام داد.

دیگر امکانات کارنگی هال
این ساختمان دارای قسمت آرشیو و بایگانی نیز میباشد که در سال ۱۹۸۶ بنا نهاده شد و همچنین موزه Rose که در سال ۱۹۹۱ افتتاح شد. استودیو بالای تالار نیز محلی است برای تمرین گروه ها و نوازندگان مختلف و حتی نقاشان – رقصندگان اپرا و دیگر هنر ها که فضای مناسبی را برای فعالیت این عده پدید آورده است.

در سال ۲۰۰۷ متصدیان این ساختمان عظیم تصمیم گرفتند تا ۳۳ مکان تمرین این تالار را به خارج از تالار منتقل کنند و فضای آزاد شده را برای ارائه امکانات آموزشی استفاده نمایند.

4 دیدگاه

 • milad
  ارسال شده در خرداد ۳, ۱۳۸۷ در ۱:۲۴ ب.ظ

  gorouhe zarbang ham hamin chand vaght pish dar in talar ejra dasht.ba tashakor az matlabe khoobetoon

 • abtin
  ارسال شده در خرداد ۱۳, ۱۳۸۷ در ۹:۵۱ ب.ظ

  ba salam lotfan matlabi dar morede madreseye violone yehudi menuhin dar site gharar bedid.ba tashakor

 • maria
  ارسال شده در خرداد ۲۱, ۱۳۸۷ در ۷:۴۶ ق.ظ

  va ama beshnavid az talare vahdat ma ke rooz be rooz farsodeh tar mishavad va……………..

 • ناشناس
  ارسال شده در مهر ۲۸, ۱۳۸۸ در ۶:۴۰ ب.ظ

  kheili khob bod matalebeton fek mikonam age ba axaye bishtar va etelaate takhasosi tar hamrah bashe kheili behtar ham mishe.mer30 az talash va eshghi ke sarf kardin

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

شهرام صارمی از مدیریت اجرایی جشنواره موسیقی فجر استعفا کرد

در پی استعفای اعتراض آمیز علی ترابی، شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، یک روز پس انتصاب مدیر جدید دفتر موسیقی وزارت ارشاد با انتشار نامه‌ای سرگشاده از سمت خود استعفا کرد.

از روزهای گذشته…

کنسرت برای دو پیانو

کنسرت برای دو پیانو

۸ مهر ماه کنسرت دیگری از گروه دوئت دو پیانو در تالار وحدت به روی صحنه خواهد رفت. بهاره کمائی و صفا شهیدی که تاکنون آثار برجسته دو پیانویی همچون سونات برای دو پیانو (موتزارت)، واریاسیون های پاگانینی (لوتوسلاوسکی)، سوئیت فندق شکن (چایکوفسکی)، سوئیت کارمن (بیزه)، سوئیت شماره ۱ دو پیانو (آرنسکی)، راپسودی ارمنی (باباجانیان) و … را نواخته اند، در این برنامه، بار دیگر آثار متنوعی از آهنگسازان غربی و ایرانی همچون ولفگانگ آمادئوس موتزارت (اتریش)، امانوئل شابریه (فرانسه)، فردریک شوپن (لهستان)، مانوئل دفایا و مانوئل این فانته (اسپانیا)، سرگئی راخمانینف (روسیه)، حشمت سنجری و صفا شهیدی (ایران) را به اجرا خواهند گذاشت.
بچه‌ها بیایید به موسیقی فکر کنیم… (II)

بچه‌ها بیایید به موسیقی فکر کنیم… (II)

عمو جان به دنبال عنصری می‌گردد که ثابت کند «هنر نزد ایرانیان است و بس» و به بیان خودش موسیقی ما از همه «سَرتر و روکم کُنی‌تر» است. اما گویا این برادرزاده‌ی عمو جان خیال باج دادن ندارد، می‌گوید: «اصلا موسیقی خوبیش اینه که توش روکم کنی و اینجور چیزا نداره». برخی ویژگی‌های موسیقی هم که دست‌آویز این نوع برتری‌جویی‌ها قرار می‌گیرد معرفی شده مانند: «پیچیده/ساده، قدیمی/جدیدتر» و تکلیف آن‌ها با این جمله که «موسیقی هیچ جا از جای دیگه بهتر نیست» روشن شده است(۲). خلاصه در همین شیار اول لوح فشرده، تصویری انسانی، انسان‌مدار و فرهنگی و تا حدودی هم آرمان‌گرایانه از هنر و موسیقی به شنونده ارائه می‌شود. باید امیدوار بود بچه‌هایی که این لوح را برای شنیدن انتخاب می‌کنند (یا برای‌شان انتخاب می‌شود) بتوانند با این مفاهیم ارتباط برقرار و آن‌ها را درونی کنند.
توضیحی درباره آوانگاری ابجد در موسیقی قدیم ایران

توضیحی درباره آوانگاری ابجد در موسیقی قدیم ایران

نگارنده بنا به ضرورت و اهمیت رسالت احترام به شعور مخاطب فهیم واجب می داند به تصحیح اشتباهی در یکی از مقالات خود با نام «آوانگاری ابجد در موسیقی قدیم ایران» بپردازد که در فروردین ماه سال جاری در ژورنال محترم گفتگوی هارمونیک منتشر گردید.
گردهمایی ستارگان برای کمک به قربانیان طوفان

گردهمایی ستارگان برای کمک به قربانیان طوفان

روز جمعه، برنامه ای برای جلب کمکهای مردمی به نفع قربانیان طوفان کاترینا از شبکه های متعددی پخش شد. این برنامه توسط رندی نیومن (Randy Newman)، خواننده و ترانه سرای کهنه کار دهه ۷۰، با ترانه ای در باره طوفانی دیگر به نام Louisiana 1927، آغاز شد و با ترانه Walkin’ to New Orleans با صدای Dr. John به پایان رسید.

این برنامه یک ساعته، به خصوص با توجه به اینکه به نفع ایالت موطن موسیقی جز و بلوز برپا شده بود، تاثیر بسیاری بر بینندگان گذاشت. الن دجنرس (Ellen DeGeneres) ستاره کمدی آمریکا، با اندوه از نیو اورلئان، شهری که در آن رشد کرده بود سخن گفت :” امشب باید به مردم خلیج (مکزیکو) نشان دهیم که دوستانی در تمام جهان دارند، دوستانی که به آنها اهمیت میدهند، درکشان می کنند و برایشان سرپناهی میسازند.” بزرگترین شبکه ها، ABC, CBS, NBC, Fox, UPN و WB به علاوه چندین کانال ماهواره ای این برنامه را پخش کردند و مردم ۱۰۰ کشور، شاهد آن بودند. کمکهای مردمی که همچنان ادامه دارد، توسط صلیب سرخ آمریکا و ارتش رستگاری (Salvation Army) جمع آوری میشود. شماره تلفنهایی که برای این منظور در اختیار مردم قرار گرفت، همه، توسط ستارگانی چون جک نیکلسون (Jack Nicholson)، کریس راک (Chris Rock)، کامرون دیاز (Cameron Diaz) و جنیفر آنیستون (Jennifer Aniston) پاسخ داده می شد.
موسیقی متن در یک نگاه (I)

موسیقی متن در یک نگاه (I)

موسیقی هنگامی همنشین سینما شد که فیلم‌ها (و در کل سینماتوگرافی)-به رغم آنکه، دست کم پس از تلاش آزمایشگاه‌های ادیسون در ۱۸۹۴ برای اختراع دستگاه صوتی-تصویری همزمان و ساخته شدن یکی از اولین تصاویر متحرک صدادار توسط دیکسون با آن، از لحاظ فنی می‌توانستند صدادار باشند- سکوت کرده بودند. در نتیجه در سینمای صامت بخش بزرگی از بار انتقال معنا بر دوش موسیقی قرار گرفت. شاید همین رابطه است که باعث شده آینده‌ی موسیقی فیلم نیز زیر نفوذ یافتن معنا یا معنادار کردن قرار گیرد.
پاواروتی از نگاه یک اپراخوان ایرانی

پاواروتی از نگاه یک اپراخوان ایرانی

در روزهای گذشته از محبوبیت پاواروتی و احترام همگان به او،‌ بسیار گفته‌اند و نوشته‌اند. اما این هنرمند بزرگ ایتالیایی، از لحاظ هنری و آموزشی در میان موسیقی‌دانان و هنرجویان اپرا چه جایگاهی داشت؟ چه چیز، صدا و هنر او را ممتاز و برجسته می‌کرد؟
منبری: علاقه زیادی به خلق موسیقی داشتم

منبری: علاقه زیادی به خلق موسیقی داشتم

با یکی از دوستانم آقای افشار که شاگرد ارشد آقای جعفری استاد هنرستان موسیقی بودند در آن سالها که نوازنده حرفه ای کلارینت هم بودند. ابتدا با متد رودولف و بعدها پوزولی را کار کردم. سلفژ ریتم هم شروع کردم و به موازاتش کلاس تنبک رفتم. سال بعدش توسط خود آقای شجریان به استاد پایور معرفی شدم که ایشان علاقه من را دیدند و با روی باز و مشفقانه بنده را پذیرفتند؛ بطوریکه من سازی هم نداشتم، یکی از سازهای خودشان را به من دادند و گفتند تا زمانیکه سازی تهیه کنی با این ساز تمرین کن. بعدها من با پس اندازم و با کمک و حمایت مادر بالاخره به قیمت ۲۵۰۰ تومان، یک ساز دم دستی و بازاری خریدم.
بررسی برخی ویژگی های ساختاری آثار پرویز مشکاتیان (IX)

بررسی برخی ویژگی های ساختاری آثار پرویز مشکاتیان (IX)

بخشی از قطعۀ طلوع بر اساس ساختار همین پایه به حرکت خود ادامه می دهد و همین پایه در فواصل مختلف دستگاه نوا (سل) حرکت می کند البته لازم به توضیح است که پایۀ اصلی و آغازین قطعه روی درجۀ اصلی دستگاه شور (با شاهدِ ر) بوده و جملات در گوشه های مختلف دستگاه نوا اجرا می شوند. به قسمتی از جملات ساخته شده بر اساس پایۀ اصلی اثر توجه کنید.
کاربرد نظریه آشوب در آهنگسازی (VII)

کاربرد نظریه آشوب در آهنگسازی (VII)

زمانی که سیستم در حالت رفتار آشوبی است به طور شگفت‌آوری در حالتی محدود اما بسیار پیچیده باقی می‌ماند (ممکن است به سادگی محدود بودن حالت‌های ممکن برای سیستم برای مشاهده‌گر عادی قابل تشخیص نباشد). یک نمونه از طرح‌های تهیه شده از چنین حالتی مربوط به مسئله‌ی تغییر فاز فضای سه بعدی است که به نام پروانه شهرت دارد (Lorenz 188).
برگزاری دومین جلسه اهدای خون هنرمندان موسیقی

برگزاری دومین جلسه اهدای خون هنرمندان موسیقی

دومین جلسه گردهمایی اهالی موسیقی برای اهدای نمونه خون برای کمک به بانک سلولهای بنیادی، امروز صبح در بیمارستان شریعتی برگزار شد. با توجه به این واقعیت که اکثر موسیقیدانان شناخته شده ایران بیشتر از ۵۵ سال سن دارند و اهدای نمونه خون هم تنها برای سنین ۱۸ تا ۵۵ سال امکان پذیر بود، در برنامه پنجشنبه ۲۹ آبان، از هنرمندان جوانی که در ارکسترها و کرهای مختلف به فعالیت می پردازند نیز دعوت به شرکت در این حرکت خیریه شد و این اتفاق موجب حضور قابل توجه این جوانان خیر شد.