کارنگی هال

تالار اصلی با نام ایزاک ایشترن
تالار اصلی با نام ایزاک ایشترن
یکی از مهمترین عواملی که باعث پیشرفت موسیقی در یک جامعه میشود، اهمیت و بنا نهادن مکانهایی است که در آن هر هنرمندی بدون محدودیت بتواند هنر خویش را ابراز نماید، اینبار به سراغ بنای مشهور کارنگی هال میرویم. یکی از مشهورترین ساختمان های جهان که مخصوص به اجرای موسیقی میباشد و اجرا در آن مورد توجه تمامی موزیسین ها میباشد، تالار بزرگ موسیقی کارنگی (Carnegie Hall) میباشد.

این ساختمان در منهتن نیویورک قرار گرفته است و جدا از زیبایی های خاص این ساختمان باید بدانید که دارای آکوستیک بسیار عالی برای موسیقی بالاخص کلاسیک میباشد.

تالار کارنگی به نام کسی که هزینه ساخت آن را داد یعنی Andrew Carnegie نامیده شده است.

ساخت آن در سال ۱۸۹۰ توسط ایزاک اِی. هاپر و شرکتش آغاز و اجرا شد. با اینکه ساختمان از آوریل ۱۸۹۱مورد بهره‌برداری قرار گرفته بود ولی شب گشایش رسمی آن که پنجم ماه مه بود که کنسرتی به رهبری Walter Damrosch به اجرا درآمد که در این برنامه آثاری از چایکوفسکی اجرا شد.

کار بر روی ساختمان تا سال ۱۸۹۷ ادامه یافت. ساختمان از قسمت های مختلف و تالار های کوچ و بزرگی تشکیل شده است که در ادامه آنها را معرفی خواهیم نمود. بسیاری از کنسرتهای بزرگ کلاسیک و پاپ در این سالنها برگزار میشود. این ساختمان از قسمتها و طبقات متعددی تشکیل شده است که شامل قسمتهایی مربوط به فروشگاه، محل اجرای برنامه، سمینار و بخشهای تجاری دیگری نیز میشود و در ماه پذیرای بیش از ۱۰۰ اجرا میباشد.

اما از عنوان کارنگی هال در برخی از دیگر مکان های اجرای موسیقی نیز استفاده شده است مانند :کارنگی ها در Lewisburg, West Virginiaبا ظرفیت ۴۲۰ صندلی کارنگی هال درPittsburgh, Pennsylvania با ظرفیت ۱۹۲۸ صندلی کارنگی هال در Scotland با ظرفیت ۵۴۰ صندلی اما بنای اصلی کارنگی هال در نیویورک از سه قسمت اصلی تشکیل شده است ۱- تالار اصلی ۲- تالار رسیتال ۳- تالار موسیقی مجلسی

تالار اصلی Isaac Stern:
تالار اصلی دارای ظرفیت ۲۸۰۴ صندلی و در پنج طبقه میباشد و آنرا به نام ویلونیست بزرگ ایزاک ایشترن (Isaac Stern) در سال ۱۹۹۷ نام گذاری کردند. تالار اصلی بسیار عظیم و بزرگ میباشد و برای استفاده از طبقات آخر این تالار حضار باید ۱۰۵ پله را طی کنند (هر چند که برای استفاده از طبقه آخر از آسانسور استفاده میشود)

بسیاری از برجسته ترین کنسرتهای تاریخ موسیقی کلاسیک از زمان تاسیس این کارنگی هال در این ساختمان و در تالار اصلی برگزار شده است ولابی آن از تابلو ها و آثار خاطره انگیز این تالار مزین شده است. بسیاری از هنرمندان و گروههای مشهور پاپ نیز کنسرتهای فراموش نشدنی در این تالار اجرا نمودند و در میان میتوان به Judy Garland و Dame Shirley Bassey که هر دو آلبومهایشان را بصورت زنده در این تالار ضبط نمودند نام برد.

تالار دوم ( کوچکتر) – Zankel Hall
این تالار داریا ظرفیت ۵۹۹ صندلی میباشد که به اسم Judy و Arthur نام گذاری شده است که در اصل به آن تالار رسیتال می گویند که در ابتدا در سال ۱۸۹۱ به عنوان تالار کنفرانس برای عموم استفاده میشد و در سال ۱۸۹۸ به موسسه اجاره داده شد. در سال ۱۹۵۹ به سالن سینما تغییر کاربری داده شد و در نهایت در سال ۲۰۰۳ دوباره بازسازی شد چرا که این سالن در کنار خیابان و عبور مترو واقع شده است که باعث میشد صدا از دیوارها به گوش برسد.

سومین تالار Weill Recital Hall
سومین تالار اصلی کارنگی هال با ظرفیت ۲۶۸ نفر که به نام رئیس کمپانی Sanford I. Weill khl نام گذاری شده است که از سال ۱۸۹۱ برای استفاده بازگشایی شد و این تالار را بیشتر با نام تالار موسیقی مجلسی میشناسند که در سال ۱۹۸۶ به عنوان ویل رسیتال هال تغییر نام داد.

دیگر امکانات کارنگی هال
این ساختمان دارای قسمت آرشیو و بایگانی نیز میباشد که در سال ۱۹۸۶ بنا نهاده شد و همچنین موزه Rose که در سال ۱۹۹۱ افتتاح شد. استودیو بالای تالار نیز محلی است برای تمرین گروه ها و نوازندگان مختلف و حتی نقاشان – رقصندگان اپرا و دیگر هنر ها که فضای مناسبی را برای فعالیت این عده پدید آورده است.

در سال ۲۰۰۷ متصدیان این ساختمان عظیم تصمیم گرفتند تا ۳۳ مکان تمرین این تالار را به خارج از تالار منتقل کنند و فضای آزاد شده را برای ارائه امکانات آموزشی استفاده نمایند.

4 دیدگاه

 • milad
  ارسال شده در خرداد ۳, ۱۳۸۷ در ۱:۲۴ ب.ظ

  gorouhe zarbang ham hamin chand vaght pish dar in talar ejra dasht.ba tashakor az matlabe khoobetoon

 • abtin
  ارسال شده در خرداد ۱۳, ۱۳۸۷ در ۹:۵۱ ب.ظ

  ba salam lotfan matlabi dar morede madreseye violone yehudi menuhin dar site gharar bedid.ba tashakor

 • maria
  ارسال شده در خرداد ۲۱, ۱۳۸۷ در ۷:۴۶ ق.ظ

  va ama beshnavid az talare vahdat ma ke rooz be rooz farsodeh tar mishavad va……………..

 • ناشناس
  ارسال شده در مهر ۲۸, ۱۳۸۸ در ۶:۴۰ ب.ظ

  kheili khob bod matalebeton fek mikonam age ba axaye bishtar va etelaate takhasosi tar hamrah bashe kheili behtar ham mishe.mer30 az talash va eshghi ke sarf kardin

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «تصنیف‌های عارف قزوینی»

اجرایِ مقبولِ همه‌ی تصنیف‌های عارف در یک مجموعه، درباره‌ی شخصیت او و تصنیف‌سازی‌اش و در مورد تصنیفِ قاجاری به طور عام، فرصتِ تأملی دیگر می‌دهد. ازاین رو هر چند تصریح شده که هدف، گردآوریِ نمونه‌ای آرشیوی یا آموزشی نبوده اما می‌توان چنین کارکردی نیز برای این مجموعه قائل شد وگرنه با تمام تلاشی که در شنیدنی‌شدنِ اجرای همه‌ی بندهای تصانیف شده، هنوز شنیدن سیزده دقیقه تکرارِ تضرعِ عارف برای ماندنِ مورگان شوستر در ایران، در مقامِ یک اثر موسیقی چندان توجیهی ندارد*.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XXIII)

مقارن با این تحولات نوار کاست به عنوان یک وسیله ارتباط جمعی جدید و مستقل از تشکیلات دولتی در ایران رایج شد. دو گروه شیدا و عارف نیز خود نوارهای موسیقی خودشان را با کیفیت بسیار خوب به بازار عرضه کردند. گروه های شیدا و عارف همگام با انقلاب کنسرت هایی با مایه های سیاسی و اجتماعی ترتیب دادند که با استقبال مردم به خصوص گروه های دانشجویی روبرو شد. در این میان کنسرت های گروه شیدا با آهنگ های محمد رضا لطفی (بشارت و سپیده) و پرویز مشکاتیان (ایرانی) همراه با اشعار هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه) و آواز محمد رضا شجریان، خاطره درویش خان، ملک الشعرا بهار و حسین طاهرزاده را زنده می کرد.

از روزهای گذشته…

نخستین موسیقیدان حرفه ای جامعه بانوان ایران

نخستین موسیقیدان حرفه ای جامعه بانوان ایران

متن زیر حاصل گفتگوی وبلاگ مضراب با خانم ارفع اطرایی نوازنده و مدرس با سابقه سنتور و نخستین موسیقیدان حرفه ای جامعه بانوان هنرمند ایران است که توسط آقای سعید کمالی دهقان به دست ما رسیده . در این مطلب با سوابق و فعالیتهای این هنرمند آشنا می شوید و در مطلب بعدی مصاحبه ای با ایشان را می خوانید.
هنگامی که باد می وزد

هنگامی که باد می وزد

رمان مصور “هنگامی که باد می وزد”When the Wind Blows”، نوشته هنرمند بریتانیایی ریموند بریگز Raymond Briggs در سال ۱۹۸۲، داستانی است که حمله اتمی شوروی به بریتانیا را از دیدگاه زوجی بازنشسته به نامهای جیم Jim و هیلدا بلاگز Hilda Bloggs بیان میکند.
پدرام فریوسفی: با بارنبویم ۵۰ کنسرت داده ام

پدرام فریوسفی: با بارنبویم ۵۰ کنسرت داده ام

با دانیل بارنبویم نزدیک پنجاه کنسرت داده ام، در ورک شاپی هم با پیر بولز کار کردم، در واقع او ارکستری که من در آن می نواختم را با قطعاتی از بارتوک، هدایت کرد. با آش فیش که رهبر بزرگی است و دستیار بارنبویم هست هم در اسپانیا کار کرده ام. اسم این ارکستر دیوان شرقی و غربی است که نوازندگانی از سراسر دنیا دارد.
چارلی چالین ، قسمت اول

چارلی چالین ، قسمت اول

بسیاری چارلی چاپلین را تنها یک کمدین موفق می دانند حال آنکه او در طول زندگانی خود در زمینه موسیقی نیز استعداد فراوانی از خود نشان داد. ساخت موسیقی فیلم کار عادی وی بود و توانست در مجموع موسیقی ۲۳ فیلم را به پایان برساند.
سر توماس بیچام، رهبر بزرگ انگلیس (XI)

سر توماس بیچام، رهبر بزرگ انگلیس (XI)

در ضبط کنسرت زنده از سمفونی دوم سیبلیوس با اکستر سمفونیک بی بی سی به رهبری بیچام در تاریخ ۸ دسامبر ۱۹۵۴ در تالار جشنوار سلطنتی، بیچام را در حالی می یابیم که در لحظه های هیجانی با فریاد های خود نوازندگان را در نواختن تشویق می کند. بیچام نسبت به برخی از آثار کلاسیک شناخته شده بی توجه بود؛ به عنوان مثال، او حاضر بود که تمام کنسرتوهای براندنبورگ (Brandenburg) باخ را به نفع مانون از ماسنت (Massenet) کنار بگذارد!
مایکل جکسون «سفیری برای هنر موسیقی»

مایکل جکسون «سفیری برای هنر موسیقی»

پس از مدت‌ها که اخبار ایران تیتر اول رسانه‌های جهان بود، یک خبر جای اخبار ایران را گرفت: مایکل جکسون، ستاره موسیقی پاپ آمریکا، در سن پنجاه سالگی درگذشت. مایکل جکسون، پنج‌شنبه ظهر (۲۵ ژوئن) در محل سکونت‌اش در لوس‌آنجلس دچار غش شد و در نهایت به دلیل ناراحتی قلبی حدود ساعت سه بعد از ظهر (به وقت لس‌آنجلس) در مرکز پزشکی دانشگاه کالیفرنیا درگذشت.
جشن موسیقی‌نویسی در فضای مجازی

جشن موسیقی‌نویسی در فضای مجازی

اینترنت و فضای مجازی چنان در زندگی انسان امروزی رسوخ کرده که شاید به سختی بتوان حتا در تخیل به جهانی بدون این بستر ارتباطی اندیشید. موسیقی و نوشتن درباره‌ی آن هم از چنین بستر ارتباطی نوینی بی‌بهره نمانده است. اکنون حضور موسیقی‌دوستان و موسیقی‌نویسان چنان در فضای اینترنتی گسترده و پر شمار است که به خوبی می‌توان حجم بزرگی از مطالب تولید یا نقل شده در باره‌ی موسیقی را در این حوزه جستجو کرد.
ابوحمزه: سعی کردم ادا در نیاورم!

ابوحمزه: سعی کردم ادا در نیاورم!

به تازگی در فضای اینترنت خبر انتشار آلبومی با نام «پایان پریشانی» به آهنگسازی عباس ابوحمزه و امیرآهنگ هاشمی به انتشار رسیده است. این آلبوم اولین اثر منتشر شده از عباس ابوحمزه نوازنده پیانو و آهنگساز است. به این بهانه گفتگویی با عباس ابوحمزه داشته ایم که در ادامه می خوانید:
جای پرسش بنیادی صدا (IV)

جای پرسش بنیادی صدا (IV)

برای این که به راستی با یک رویداد، یا یک عطف مواجه شویم لازم است این پرسشها طرح شده باشد، نه فقط در نوشته ی منتقدان یا پچ پچ بدخواهان بلکه علاوه بر آن در کُنه فعالیت هنری نیز. اینجا هنرمند باید لحظه به لحظه از خودش و اثرش بپرسد که آیا صدای خودش را یافته است؟ صدا به هر دو معنایی که در چنین جایگاه ی ممکن است داشته باشد که اتفاقا در این زمینه سخت به هم مربوط هم هستند، یعنی صدا به مفهوم یک امر آکوستیکی (به عامترین شکلش) و استعاره ی بیان شاخص فردی/جریانی. این پرسش مداوم هر بازیگر این صحنه باید باشد؛ آیا این صدای ماست که شنیده می شود؟ بعضیها در مورد رویداد مشابه چنین فکر می کنند:
گفتگوی هارمونیک چهارده ساله شد

گفتگوی هارمونیک چهارده ساله شد

گفتگوی هارمونیک جشن چهاردهمین سال فعالیت خود را برگزار کرد. سال گذشته تلخ ترین سال فعالیت این مجله بود؛ چراکه یکی از مهمترین نویسندگان و نظریه پردازان حوزه فلسفه و هنر ایران، محسن قانع بصیری که این مجله افتخار همکاری با او را داشت، روی در نقاب خاک کشید. سال گذشته همچون دوازدهمین سالگرد تولد ژورنال گفتگوی هارمونیک، نشست سالیانه در منزل این اندیشمند فقید برگزار شده بود و در این برنامه نیز یاد ایشان گرامی داشته شد.