جین گالوی، همسر جیمز گالوی

جیمز و جین گالوی
جیمز و جین گالوی
نوازنده بسیار توانای فلوت خانم جین گالوی (JEANNE GALWAY) به اجراهای درخشان خود روی سن های بین المللی ادامه می دهد. او یکی از بانوان مشهور تک نواز فلوت می باشد، خانم گالوی هنرمندی است که همواره روش ناب و جذاب خود را بر روی صحنه به تماشاگران عرضه می دارد. مسافرتهایش او را برای تک نوازی به همراه ارکسترهایی همچون شیکاگو، فیلادلفیا، سن پیتزبورگ، ستل، دنور و به بسیاری از شهرهای مهم ایالات متحده آمریکا برده است.

مسافرتهای بین المللی او به شهرهای همچون لندن، نیویورک، میلان، رم، وین، سالزبورگ، زوریخ، دابلین، بلفاست، توکیو، پکن و سنگاپور بوده است.

فلوت نوازی او به همراه همسرش سر جیمز گالوی (Sir James Galway) انرژی و تازگی خاصی را به تماشاگران تقدیم می کند که در دنیای موسیقی بی نظیر است. در کنار موفقیت او در حرفه اش به عنوان تک نواز فلوت در ارکستر ها، او همچنین موسیقیدان حرفه ای در زمینه موسیقی مجلسی نیز می باشد که او گروهی سه نفره به نام Zephyr را به همراه پیانیست جاناتان فلدمن (Jonathan Feldman) و نوازنده ویولون سل دارت آدکینس (Darrett Adkins) تشکیل داده است.

در کنار کنسرتهایشان، آنان بسیار مشتاق هستند که تجربیات خود را با گروههای تازه کار تقسیم کنند. اولین کار ضبط گروه Zephyr بادهایی از عشق (Winds of Romance) به همراه آثاری از هایدن (Haydn)، مارتینو(Martinu) و وبر (Weber) می باشد. امسال Zephyr برنامه های گوناگونی را از آثار فرانسیسک (Francaix)، دبوسی (Debussy)، دامس (Damase)، گائوبرت (Gaubert) و لیبرمن (Liebermann) اجرا خواهند کرد. آخرین اجرای آنان برای گروه سر جیمز خواهد بود. خانم گالوی همچنین در دادن کنسرت با فیلیپ مل (Phillip Moll) و گروههای موسیقی دیگر همکاری می کند.

از کارهای اخیر وی میتوان از کنسرتی در Hollywood Bowl یاد کرد به همراه همسرش، ارکستر هالیوود بول و گروهی از فلوت نوازان جوان از فیلارمونیک لوس انجلس. این اجرا همراه بود با فیلم برداری مخصوص و ضبط کنسرتوی دوبل کنسرتوی ویوالدی.

Audio File قسمتی از همنوازی این زوج را ببینید

فصل ۲۰۰۹ آمریکای خانم گالوی در نیویورک، کالیفورنیا و سن آنتونیو آغاز شد (جایی که او به همراه گره سه نفر ه اش Zephyr اجرا کرد.) سپس به همسرش پیوست برای اجرا به همراه آستین، یورک و ارکستر سمفونی اسپوکان (Spokane Symphony Orchestras). او به طور گروهی به همراه همسرش و پیانیست برجسته کریستوفر اوریلی (Christopher O’Riley) در هوستن، آریزونا و نیویورک خواهند نواخت. تابستان امسال او با ارکستر سمفونیک شیکاگو در جشنواره Ravinia به همراه جیمز کولین (James Conlin) رهبر ارکستر، شرکت خواهد کرد. او همچنین اجرایی را برای نخستین بار در جشنواره Tanglewood خواهد داشت. کنسرتهای بین المللی دیگر او شامل مسافرتی به همراه Israel Camerata Jerusalem زیر نظر مائسترو آونر بریون (Maestro Avner Biron) به اورشلیم، تل آویو، مادرید و لوزرن، سوئیس و به همراه ارکستر کن (L’Orchestre de Cannes) زیر نظر مائسترو فیلیپ بندر (Maestro Philippe Bender) در کن، ماربور و براتیسلاوا و اسلوونی است.

او در Théâtre du Châtelet در پاریس، تالار CRP در استانبول به اجراهای گروهی خود ادامه داد. او به همراه ارکستر اتحادیه اروپا در ایتالیا، به همراه ارکستر زوریخ در برن-سوئیس و به همراه RTÉ ارکستر ملی در لیمریک اجرا خواهد داشت. خانم گالوی این فصل را به اجرا در ایتالیا و انگلستان خلاصه کرده است. او عاشق تدریس نیز می باشد، او وقت بسیاری را وقف آموزش به نسل جدید کرده است (با نوشتن مقالات، برگزاری کلاسها و ضبط آثار آموزشی.) او در شبکه اطلاع رسانی جوانان گالوی (Galway Junior Network) مشارکت دارد، وب سایتی با هدف آموزش به جوانان، راهنمایی، درسهایی برای فلوت نوازی، اجرا و چگونگی شکل دادن به حرفه موسیقی راه اندازی کرده اند. خانم گالوی و سر جیمز هر دو مدرسه فلوت بین المللی خود را در وگیز-سوئیس در هر تابستان اداره می کنند که این فرصت را در اختیارشان می گذارد که خود به هنرجویان در تمامی سطوح آموزش دهند.

خانم گالوی به عنوان پشتیبان هنرمندان در خیریه استعدادهای آینده (the charity Future Talent) که توسط دوشس کنت اداره می شود نیز فعالیت دارد. کنسرتهای او اغلب به نفع یونیسف، SOS، FARA و مرکز سرطان درمانی ماری (Marie Curie Cancer Care) برگزار می شوند.

مجله Irish America سر جیمز و خانم گالوی را به خاطر نقششان به عنوان سفیران برجسته موسیقی، به عنوان روح ۲۰۰۸ ایرلند برگزیده است. اصلیت آنان نیویورکی است و از دانشگاه موسیقی مانس در نیویورک فارغ التحصیل شده اند. خانم گالوی به همراه همسرش سر جیمز در سوئیس زندگی می کند.

3 دیدگاه

 • ارسال شده در اسفند ۱۹, ۱۳۸۷ در ۱۱:۳۰ ق.ظ

  Giving thanks

 • محمد شجاعی
  ارسال شده در فروردین ۲۷, ۱۳۹۰ در ۲:۵۴ ب.ظ

  سلام دستتون درد نکنه واقا خوب بود
  من عاشق فلوت و آقای گالوی هستم اگه میتونین بازم برام بزارین
  تشکر

 • ava
  ارسال شده در اسفند ۱۰, ۱۳۹۰ در ۸:۱۲ ب.ظ

  سلام من خودم فلوت میزنم اما نه به اندازه آقا گالوی خوب بزنم مرسی

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

حنانه: پدرم هارمونی زوج را به هیچ کس تدریس نکرده است

به تازگی شایعه ای منتشر شده است که رساله «هارمونی زوج» مرتضی حنانه در انتظار انتشار است. از طرفی افرادی نیز خود را صاحب صلاحیت در آنالیز و حتی تدریس هارمونی زوج معرفی می کنند. این مسائل باعث شد تا از زبان فرزند مرتضی حنانه، امیرعلی حنانه، موضوع را بررسی کنیم:

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (III)

عصر جدیدی است که خود محصول رنسانس و روشنگری در اروپا است؛ همراه با شکست نیروهای ارتجاعی در جنگ اول جهانی، فرهیختگان و هنرمندان اروپایی به خصوص دربرلین، پاریس و وین، با امیدواری و خوشبینی به آینده ای چشم دوخته بودند که ملت های رها شده از سلطه حکومت های خود کامه با استفاده از دانش و صنعت پیشرفته یک «نظام جدید جهانی»، شکل یافته از ایده های دموکراسی و سوسیالیزم، به وجود آورند. انگیزه و موضوع فعالیت های هنری یکسره دگرگون شده بود. برنامه «جهان نو» و «انسان نو» در دستور کار هنرمندان قرار داشت. درگیری و رویاروئی هنرمندان با ضابطه ها و معیارهای جدید آنها را در پی شیوه های جدید بیان به جستجو وا داشته بود. در تمام رشته های هنری به یک باره مکتب های مختلف و متنوع هنری، با برداشت های جدید و«مدرن» به وجود آمدند. برنامه «هنر مدرن»، پا به پای ایدئولوژی های جدید، آزاد کردن هنر از قیدهای تاریخی، سنتی، بومی، دینی و طبقاتی و قابل استفاده کردن آن برای عموم مردم دنیا یا همگانی کردن آن بدون تفکیک های نژادی، قومی و دینی و طبقاتی بود. به عبارت دیگر دو ویژگی مهم هنر مدرن، یکی «جهانی بودن» هنر در سطح جهان و دیگری «همگانی بودن» آن در عمق جامعه بود. سومین ویژگی هنر را می توان «پیراسته بودن» نامید. در ادبیات آلمانی، شروع ادبیات مدرن به مکتب ناتورالیسم موسوم شد. یعنی تعریف و توصیف هرچیز به خصوص انسان آن طور که «هست».

از روزهای گذشته…

درباره حسینعلی ملاح (II)

درباره حسینعلی ملاح (II)

تخصص او در موسیقی علمی و عملی و در شعر ادیب پارسی و آشنایی به زبان های دیگر همگام با عشق به پژوهش از وی پژوهشگری کم نظیر و مطمئن ساخت به نحوی که بنا به قول استاد بزرگوار زنده یاد دکتر محمد تقی دانش پژوه دانشمندی چون مجتبی مینوی با آن وسواس علمی فیش های موسیقی خود را به وی می سپرد که یادآور سفارش علامه دهخدا در تحویل فیش های لغت نامه به دکتر معین است تا سیر تحقیق در باب تشویق تداوم یابد حسینعلی ملاح از نخستین کسانی بود که آقای مهدی ستایشگر صاحب اثر واژه نامه موسیقی را در این کار تشویق و ترغیب نمود و راهنمایی های موثری جهت این کار برای ایشان انجام داد.
پیترو ماسکانی (IV)

پیترو ماسکانی (IV)

ماسکاگنی درباره حقوق دو کفش کوچک چوبی (Il due zocco letti) لوئیس دو لارمه مشاجره ای داشت که الهام بخش او و پوچینی بود. ماسکاگنی این موضوع را برای Lodoletta نگه داشت که این اپرا در ۳۰ آوریل ۱۹۱۷ برای نخستین بار در رم اجرا شد. اجرای این اپرا در لیورنو در ۲۸ جولای بود که بینیامینو گیگلی نقش فلامن را به عهده داشت.
جو پس

جو پس

جو پس (Joe Pass) در ۲۳ ژانویه سال ۱۹۲۹ در نیوجرسی آمریکا بدنیا آمد . وی یکی از برترین نوازندگان معاصردر نوازندگی گیتار جز در جهان بود . وی ابداع کننده شیوه های جدیدی چه در هارمونی و چه در سبک نوازندگی جز بود . اجرای موسیقی کنترپوانی در حین بداهه نوازی و آکوردهایی ملودیک افق های جدیدی را در نوازندگی برای سایر نوازندگان بوجود آورد.
فیه ما فیه

فیه ما فیه

ارکستر سمفونیک تهران قرار است به مدت ۹شب در تالار وحدت به اجرای برنامه بپردازد. نگارنده ۶ آذر موفق به دیدن اجرای این کنسرت شدم. کنسرت ۶ آذر ارکستر سمفونیک همزمان از رادیو پخش شد و از طرف رادیو در بین برنامه هم با عوامل برنامه گفتگویی صورت گرفت.
طراحی سازها (V)

طراحی سازها (V)

Herodotus، پدر تاریخ باستان، داستانی را درباره زایش هندسه و ارتباط آن با طغیان فصلی رود نیل، نقل می‌کند. به دنبال تقسیم اراضی میان مردم توسط شاه Sesostris در قرن ۱۴، باید شیوه‌ای برای محاسبه میزان زمین‌هایی که به علت طغیان نیل دچار خسارت می‌شدند در نظر گرفته می‌شد تا برحسب آن مالیات صاحبان این اراضی به تناسب مشخص گردد. این روند به یک سیستم مدون برای اندازه‌ گیری زمین‌ها منجر شد و در آن geo به معنی زمین و metron به مفهوم اندازه بود، در نتیجه geometry یا هندسه را می‌توان «هدیه نیل» دانست.
روش سوزوکی (قسمت پنجاه و هفتم)

روش سوزوکی (قسمت پنجاه و هفتم)

این کودکان استعداد شاعرانه شان را هرگز از دست نخواهند داد و معلمان دبستانشان برای من تعریف می‌کنند که آنها برای نقاشی‌های کوچولوشان‌ هایکو های کوچکی می‌نویسند: به این گونه من یک استنباطی به شما می‌دهم که در کنار تدریس ویولن ما چه کارهایی با این کودکان انجام می‌دهیم، برای اینکه این کودکان را شکوفا کنیم در ادامه مایل هستم که کمی ‌درباره چگونگی تمرین‌های ویولون را به اطلاعتان برسانم.
آنا نتربکو، سلطان اپراخوانی زنان در قرن جدید

آنا نتربکو، سلطان اپراخوانی زنان در قرن جدید

آنا نتربکو (Anna Yur’yevna Netrebko) یکی از مشهورترین خوانندگان کلاسیک در جهان میباشد. صدای زیبای سوپرانوی وی در بسیاری از سالنهای اپرای جهان طنین افکنده است. او در ۱۸ سپتامبر سال ۱۹۷۱ در کراسنودار روسیه متولد شده است. نترپکو، خانواده ای متمول نداشت تا او را در زمینه تحصیل موسیقی کمک مالی نمایند؛ در زمانی که در کنسرواتوار سن پترزبورگ مشغول تحصیل بود، آنا در تئاتر St. Petersburg’s Mariinsky Theatre به عنوان پله شور و خدمتکار فعالیت میکرد!
گزارش نشست پژوهشی تنبک کوکی و نی کلیددار (II)

گزارش نشست پژوهشی تنبک کوکی و نی کلیددار (II)

نشست پژوهشی نی کلید دار و تنبک کوکی در تاریخ سوم دی ماه، در کنسرواتوار تهران برگزار شد. در این برنامه دکتر حسین عمومی نوازنده نی و استاد دانشگاه ارواین آمریکا، درباره ساخت و نحوه نوازندگی این سازها به سخنرانی پرداخت. در ادامه این برنامه شاهین مهاجری محقق و نوازنده تنبک به سخنرانی درباره تاریخچه و فیزیک ساز تنبک و بعضی از سازهای کوبه ای جهان پرداخت که در این نوشته متن این سخنرانی را می خوانید.
چهره ی آدرنو از قابِ اتنوموزیکولوژی (VIII)

چهره ی آدرنو از قابِ اتنوموزیکولوژی (VIII)

در ابتدا آدرنو این مسئله را عنوان می کند که موسیقی عامه پسند و موسیقی “جدی” را نمی توان با استفاده از کلماتی مانند «فرو دست» و «فرا دست»، «ساده» و «پیچیده»، «بی مایه» و «مایه ور» به طور دقیق معرفی کرد و تفاوت های آنها را درک کرد. برای مثال همه ی ساخته های کلاسیسیسم وینی ـ بدون استثنا ـ از نظر ریتمیک ساده تر از همه ی تنظیم های بازاریِ موسیقی جِز هستند و یا دنبال کردنِ فواصل گسترده ی بسیاری از آوازهای پر فروش امروز، دشوارتر از دنبال کردن موسیقیِ هایدن است که عمدتا حول و حوشِ تریادهای تونیک و با استفاده از فواصل دوم شکل گرفته است.
نگاهی به کنسرت ˝نغمه‌های مرکب˝ (II)

نگاهی به کنسرت ˝نغمه‌های مرکب˝ (II)

“نقش” از لحاظ پیچیدگی های فرمال و ریتمیک جزو فرم های ساده تر موسیقی قدیم است و از جهاتی به تصنیف های امروزین شبیه تر. دیگر قطعه‌ی اجرا شده نیز به فرم “بسیط” بود که از لحاظ تغییرات مدال به اندازه‌ی قطعه‌ی اوّل بدیع نبود و از این لحاظ، به قطعات دستگاهی شباهت بیشتری داشت.