«کنسرت ایران» با همراهی ارکستر مجلسی باربد در کرج اجرا می شود

«کنسرت ایران» با اجرای ارکستر مجلسی باربد، روزهای جمعه ۱دی و شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ در سالن استاد سیروس صابر (کرج) با رهبری محمد هادى مجیدى به روی صحنه می رود. «کنسرت ایران»، نخستین برنامه‌ی این ارکستر، به معرفی آثار آهنگسازان ایرانی برای ارکستر مجلسی، گروه کر و گروه سازهای ملی خواهد پرداخت. این برنامه با حمایت آموزشگاه موسیقی باربد و گالری پیانوی کلاویه به روی صحنه می رود. بلیط فروشی این برنامه از طریق سایت تیوال انجام می شود.

ارکستر و گروه کر مجلسی باربَد
رهبر و سرپرست: محمد هادى مجیدى
کنسرت مایستر: فرامرز عباسی
صاحب امتیاز: آموزشگاه موسیقی باربد
خوانندگان: على بیات و حسین محمدی
تکنوازان: وفا حمیدی: ویولن، مهران بدخشان: پیانو، آرین زمانی: ویلا، مجید عیدانی: گیتار، تهمینه سلیمی: ویلن سل

نوازندگان سازهای ارکستر مجلسی:

ویولن یک: فرامرز عباسی، خشایار یزدان پرست، علی بهارلو، آترین زینی، محمد رضا موسویان

ویولن دو: پرنیا اسکندری، فاطمه آقایی فر، حبیب تاج احمدی، باران بیات

آلتو: آرین زمانی، پریسا عباسزاده، کیوان دباغی ویلن سل: تهمینه سلیمی، علی خادم

کنترباس: محمد علیزاده

فلوت: ملیکا سرکرده، پرستو شیرانی

کلارینت: الهام یونسی، خشایار شیروانی

ابوا: حسین تاجیک

هورن: دینا کهن

ساکسیفون: خشایار شیروانی

پیانو: مهران بدخشان

هارپ: مهناز جعفری

سازهای کوبه ای ارکستر: صدرالدین اسماعیلی سرشت، بنان گلکار، پریسا زارع

گروه سازهای ملی:
تار: پانیز مجاهدنیا، سمر عراقی

سنتور: پارسا فردوسی، فاضل یزدانی، ماهان کاظمی، پوریا تقی پور

عود: رومینا نیک طالعان، منصور تاج الدینی

قانون: سحر یوسف

کمانچه: حبیب تاج احمدی

تمبک: صدرالدین اسماعیلی سرشت

دایره: بنان گلکار

‎برنامه ی کنسرت

‎بخش اول:

جانیمان (رقص محلی آشوری)
آهنگساز: ‎سورن آلکساندر‎
‎بازآفرینی و تنظیم برای ارکستر: هانیبال یوسف

ایران
‎آهنگساز: محمد سریر
شاعر: تورج نگهبان
‎خواننده: حسین محمدی

‎خوشه‌چین
‎آهنگساز: روح الله خالقی
‎تنظیم: شهرام توکلی
شاعر: کریم فکور
‎خواننده: علی بیات
‎از یاد رفته
آهنگساز: بهزاد عبدی
شاعر: سعدی
خواننده: حسین محمدی

‎بهاری دیگر
آهنگساز: مهران بدخشان
شاعر: فروغ فرخزاد
خواننده: حسین محمدی

گل گندم (برای کُر آکاپلا)
تنظیم: حمید عسگری ‎
ارغوان
آهنگساز: مهیار علیزاده
شاعر: هوشنگ ابتهاج (سایه)
خواننده: علی بیات

***

‎بخش دوم:

‎شوشتری برای ویلُن و ارکستر
آهنگساز: حسین دهلوی
ویولنیست: وفا حمیدی
سرگشته (تو ای پری کجایی)
آهنگساز: همایون خرم
شاعر: هوشنگ ابتهاج (سایه)
تنظیم: کامبیز روشن‌روان
خواننده: علی بیات

کُش دنزیم (برای آنسامبل بادی و تکنواز ویولا)
آهنگساز: توفیق قلی‌اف
تنظیم: محمد تنکابنی
ویولا: آریان زمانی

‎کاپریس برای پیانو
آهنگساز: آرنو باباجانیان پیانیست: مهران بدخشان مریم آهنگساز: هانیبال یوسف
شاعر: هانیبال یوسف
خواننده: حسین محمدی

دلشدگان (برای آنسامبل سازهای ایرانی)
آهنگساز: حسین علیزاده
شاعر: فریدون مشیری
خواننده: علی بیات

‎ای ایران
آهنگساز: روح‌الله خالقی
تنظیم: گلنوش خالقی
شاعر: حسین گلگلاب
خواننده: علی بیات
***

مشاور هنری: سجاد پور قناد
دستیار رهبر: مهران بدخشان
سرپرست گروه کر: احمد نونهال
مدیریت داخلی: محمد هادی مجیدی، فرامرز عباسی، صدرالدین اسماعیلی سرشت
آرشیو نت: سجاد پورقناد، هادی مجیدی، الهه عسکری
مدیر اجرایی: مژگان معین عباس (طباطبایی)
دستیار اجرایی: پوریا شفیعی
طراح گرافیک: مجتبی ادیبی


ارکستر مجلسیِ باربد در پاییز سال ۱۳۹۶ با هدف انجامِ فعالیت‌های مستمرِ موسیقیایی از طریق ایجاد فضایی برای همکاری و تعامل میان مراکز آموزش آزاد موسیقی و نهادهای فعالِ حوزه‌ی دانشگاهی شکل گرفت. امید است که در ادامه‌ی این فعالیت، بستری برای جذب و پویاییِ نوازندگان توانمند فراهم شود؛ افرادی که نواختن در ارکستر و کار گروهیِ هدفمند دغدغه‌ی آنهاست. این ارکستر می‌کوشد در طول فعالیت خود، برنامه‌های متنوعی به‌صورتِ مدوّن برای مخاطب فرهنگ-دوست خود ارائه دهد.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگاهی اجمالی به شیوه‌ی کار واروژان (II)

گویی نام او دچار همان «نسیانی» شده است که «خورخه لوئیس بورخس»، نویسنده‌ی بزرگ آرژانتینی در آرزویش بود؛ یعنی واروژان و آثارش به‌گونه‌ای واقعی وارد فرهنگ و زندگی روزمره‌ی ما شده که این ورود مثل هوایی که هر لحظه تنفس می‌کنیم، آن‌قدر طبیعی و واقعی بوده که برای بیشتر ما ملموس نیست. از طرف دیگر عوامل متعدد که از‌جمله‌ی آن بی‌تمایلی خود واروژان به عکس‌انداختن و مصاحبه‌کردن، باعث شده تا «نسیانِ افسانه‌ای» درباره‌اش اتفاق بیفتد.

جایگاه علم و هنر در روند جهانی شدن (VII)

پس هرچه علم میدان مشترک جهان آینده را می آفریند، هنر با ایجاد حیطه های فردی و منطقه یی معرفت شناسی خود، زمینه را برای گریز از هیچ انگاری این نوع از استحاله فردی فراهم می آورد. علم به همان اندازه که عقل جمعی می آ فریند، ناچار است هنر را برای توان زایش ارزش های فردی اش پاس بدارد. بنابراین جهانی شدن به معنی استحاله فردیت ها در فرهنگ جهانی نیست، بلکه برعکس به معنی امکان بیشتر حضور خلاق و زاینده فردیت ها در میدان گسترده و جذاب تر است. هرچه علم پیشرفت کند به همان اندازه نیاز ما به هنر نیز بیشتر می شود.

از روزهای گذشته…

مروری بر آلبوم «من همان نای‌ام»

مروری بر آلبوم «من همان نای‌ام»

موسیقی در «من همان نای‌ام»، مبتنی بر پتانسیلی‌ست که نخستین بار محمدعلی کیانی‌نژاد در آلبومِ «دف و نی» (۱۳۷۳) نشان داده بود؛ تجربه‌ی موسیقیِ چندصدایی با نوشتنِ چند خط برای نی در کنار ساز کوبه‌ای و آواز. آنچه این اثر با آهنگسازیِ کنش‌گرِ جهانگیری بر آن پتانسیل افزوده، بهره‌گیریِ او از نگاهِ دوری به عنصرِ ریتم، گاه پیوندِ تحریریِ (ملیسماتیکِ) شعر و موسیقی، و چند خط‌شدنِ آواز در آغاز و پایانِ اثر است.
نقد آرای محمدرضا درویشی (VIII)

نقد آرای محمدرضا درویشی (VIII)

فوزیه مجد و داریوش شایگان به عنوان بخش بزرگی از مصادر فکریِ آرای محمدرضا درویشی که دلایل آن پیشتر گفته شد، امروزه دچار بازنگری و تغییر و تحولاتی نسبت به مواضع فکری‌شان در دهه‌ی پنجاه شده‌اند و شجاعتِ بیان و ابراز آن را هم داشته‌اند.
میشل پتروسیانی (II)

میشل پتروسیانی (II)

پتروسیانی با گذشت زمان به این نتیجه رسید که قادر است در زمینه های دیگر نیز زندگی عادی داشته باشد. او به شرکت در جشنها و میهمانی های مختلف علاقه بسیار داشت، ازدواج کرد و دارای دو فرزند شد و نیز حزانت یک کودک دیگر را به عهده گرفت. هرچند یکی از فرزندان او نیز همانند پدر به پوکی استخوان مبتلا است که سرپرستی دو فرزند دیگررا به عهده گرفته است.
نگاهی کوتاه به مقایسه آکوستیکی تمبک و کلام (II)

نگاهی کوتاه به مقایسه آکوستیکی تمبک و کلام (II)

تولید دسته ای از آواهای گفتاری همراه با ارتعاش تارهای صوتی و تولید صدا است مانند “آ”، “e” و… به این دسته از آواها “صدادار، مصوت یا واکه (Voiced)” می گویند. برعکس در تولید دسته ای دیگر از آوا ها اندامهایی به غیر از تار صوتی نقش دارند مانند دندانها، لثه و… این آواهای بدون بهره از ارتعاش تارهای صوتی را “بی صدا، صامت یا بیواک (Voicless)” گویند مانند “ش”، “s” و… بعضی از آوا ها هم ترکیبی اند مانند “ز” که اندام گفتاری مجزا جهت تولید صدای آن نقش داشته و در واقع ترکیب صامت و مصوت است.
فلیپ جاروسکی، مردی با صدای زنانه (III)

فلیپ جاروسکی، مردی با صدای زنانه (III)

سبک جدید اپرای رمانتیک که در اوایل قرن نوزدهم توسط آهنگسازانی مانند روسینی تکمیل شد کار کاستراتو ها را کساد کرد (در واقع در این زمان بود که گرایش به نمایش اندام های مردانه نیز بروز پیدا کرد.) اما با این حال در سال ۱۹۰۳ بود که واتیکان استفاده از کاستراتو ها را ممنوع اعلام کرد. با این وجود، این بت های صدمه دیده و مردان معیوبِ قلمرو هنر همچنان ذهن جمعی بشر را به تسخیر خود در آورده اند.
جلیل شهناز و چهارمضراب (VI)

جلیل شهناز و چهارمضراب (VI)

در میان چهارمضراب‌هایی که در این بررسی به شکل دقیق‌تر به آن‌ها پرداخته شده چهارمضراب چهارگاه دو بیش از بقیه خصوصیات قدیمی‌تر این نوع قطعه را با خود دارد. الگوی قدیمی و ساده‌ی پایه (شکل ۵) که به وضوح از همان ابتدای قطعه خود را نشان می‌دهد، تقسیم ملودی میان فاصله‌ی تکرار پایه‌ها، قرار گرفتن تمام ملودی بر الگوی وزنی-مضرابی پایه، تقید بیشتر به حرکت فواصل دستگاه، ویژگی‌های این چهار مضراب‌ است.
لورنا مک کینت، اسوه نیو ایج

لورنا مک کینت، اسوه نیو ایج

لورنا یکی از محبوبترین خوانندگان سبک Celtic میباشد. لورنا در ۱۷ فوریه سال ۱۹۵۷ در Morden ،Manitoba کانادا و از پدر و مادی با اصالت اسکاتلندی و ایرلندی بدنیا آمد. وی در شاخه موسیقی World / New Age / Celtic طبقه بندی میشود، هرچند در اقصی نقاط دنیا کار وی را با عناوین دیگری نیز میشناسند و حتی موسیقی محلی کشوری چون ایرلند و یا اسکاتلند نیز شناخته میشود.
خود آموختگی و خلاقیت (II)

خود آموختگی و خلاقیت (II)

در مورد آثار هنری جاودان، آن جرقه ای که در انتهای خیال ظاهر میشود، منجر به ظهور این آثار می گردد. داستان این غمزه را نیز میتوان بدین صورت تلقی کرد که اثر هر چه بیشتر در اعماق خیال شکل گیرد، تمامی مدعیان تاج و تخت آن رشته را به اعجاب وا میدارد و آنها را به شاگردانی کوچک در برابر فرد خلاق تقلیل می دهد. بطوریکه میتوان این اثر را از صدها زاویه نگریست و افق های نوینی را در آن کشف کرد.
جایزه گولدن گلاب موسیقی متن

جایزه گولدن گلاب موسیقی متن

شب گذشته در مراسم اعطای جوایز گولدن گلاب، جایزه بهترین موسیقی متن برای فیلم The Painted Veil به الکساندر دسپلات Alexandre Desplat تعلق گرفت.پیانو سولوی این موسیقی توسط لنگ لنگ Lang Lang پیانیست نابغه و جوان چینی (متولد ۱۹۸۶) و ویولون سل آن نیز توسط وینسنت سیگال Vincent Ségal اجرا شده است.
موسیقی و معنا (IV)

موسیقی و معنا (IV)

در تبیین روش‌هایی که معنای موسیقی را مرتبط با موسیقی (و روان‌شناسی آن) پژوهش می‌کنند، ضروری‌ست بدانیم در مورد موسیقی چه چیزهایی ممکن است ابژه‌های معنا باشند. آیا آنها وضعیت‌هایی از جهان مادی‌اند یا حالت‌هایی از جهان‌های ذهنی ممکن؟ (نک. Johnson-Laird 1983: 172) یا آنکه همچون اعتبار (یا ارزش صدقِ) قضایای منطق صوری در نظام منطقی‌شان، اموری انتزاعی هستند که تنها در درون آن نظام معتبرند؟ (Tarski 1956) و یا مانند آنچه در زیبایی‌شناسی مطرح می‌شود، وضعیتی از حوزه‌ای انتزاعی هستند که با قضایای منطق صوری توصیف نمی‌شوند و باز تنها در رویکرد زیبایی‌شناختی اعتبار دارند؟ (Sibley 1959). آیا پدیده‌هایی ذهنی مانند افکار و عقاید و امیال افراد هستند (Dennet 1987) یا همچون شکل واره های مفاهیمی پیشینی در نظریات لیکاف و جانسون؟