«کنسرت ایران» با همراهی ارکستر مجلسی باربد در کرج اجرا می شود

«کنسرت ایران» با اجرای ارکستر مجلسی باربد، روزهای جمعه ۱دی و شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ در سالن استاد سیروس صابر (کرج) با رهبری محمد هادى مجیدى به روی صحنه می رود. «کنسرت ایران»، نخستین برنامه‌ی این ارکستر، به معرفی آثار آهنگسازان ایرانی برای ارکستر مجلسی، گروه کر و گروه سازهای ملی خواهد پرداخت. این برنامه با حمایت آموزشگاه موسیقی باربد و گالری پیانوی کلاویه به روی صحنه می رود. بلیط فروشی این برنامه از طریق سایت تیوال انجام می شود.

ارکستر و گروه کر مجلسی باربَد
رهبر و سرپرست: محمد هادى مجیدى
کنسرت مایستر: فرامرز عباسی
صاحب امتیاز: آموزشگاه موسیقی باربد
خوانندگان: على بیات و حسین محمدی
تکنوازان: وفا حمیدی: ویولن، مهران بدخشان: پیانو، آرین زمانی: ویلا، مجید عیدانی: گیتار، تهمینه سلیمی: ویلن سل

نوازندگان سازهای ارکستر مجلسی:

ویولن یک: فرامرز عباسی، خشایار یزدان پرست، علی بهارلو، آترین زینی، محمد رضا موسویان

ویولن دو: پرنیا اسکندری، فاطمه آقایی فر، حبیب تاج احمدی، باران بیات

آلتو: آرین زمانی، پریسا عباسزاده، کیوان دباغی ویلن سل: تهمینه سلیمی، علی خادم

کنترباس: محمد علیزاده

فلوت: ملیکا سرکرده، پرستو شیرانی

کلارینت: الهام یونسی، خشایار شیروانی

ابوا: حسین تاجیک

هورن: دینا کهن

ساکسیفون: خشایار شیروانی

پیانو: مهران بدخشان

هارپ: مهناز جعفری

سازهای کوبه ای ارکستر: صدرالدین اسماعیلی سرشت، بنان گلکار، پریسا زارع

گروه سازهای ملی:
تار: پانیز مجاهدنیا، سمر عراقی

سنتور: پارسا فردوسی، فاضل یزدانی، ماهان کاظمی، پوریا تقی پور

عود: رومینا نیک طالعان، منصور تاج الدینی

قانون: سحر یوسف

کمانچه: حبیب تاج احمدی

تمبک: صدرالدین اسماعیلی سرشت

دایره: بنان گلکار

‎برنامه ی کنسرت

‎بخش اول:

جانیمان (رقص محلی آشوری)
آهنگساز: ‎سورن آلکساندر‎
‎بازآفرینی و تنظیم برای ارکستر: هانیبال یوسف

ایران
‎آهنگساز: محمد سریر
شاعر: تورج نگهبان
‎خواننده: حسین محمدی

‎خوشه‌چین
‎آهنگساز: روح الله خالقی
‎تنظیم: شهرام توکلی
شاعر: کریم فکور
‎خواننده: علی بیات
‎از یاد رفته
آهنگساز: بهزاد عبدی
شاعر: سعدی
خواننده: حسین محمدی

‎بهاری دیگر
آهنگساز: مهران بدخشان
شاعر: فروغ فرخزاد
خواننده: حسین محمدی

گل گندم (برای کُر آکاپلا)
تنظیم: حمید عسگری ‎
ارغوان
آهنگساز: مهیار علیزاده
شاعر: هوشنگ ابتهاج (سایه)
خواننده: علی بیات

***

‎بخش دوم:

‎شوشتری برای ویلُن و ارکستر
آهنگساز: حسین دهلوی
ویولنیست: وفا حمیدی
سرگشته (تو ای پری کجایی)
آهنگساز: همایون خرم
شاعر: هوشنگ ابتهاج (سایه)
تنظیم: کامبیز روشن‌روان
خواننده: علی بیات

کُش دنزیم (برای آنسامبل بادی و تکنواز ویولا)
آهنگساز: توفیق قلی‌اف
تنظیم: محمد تنکابنی
ویولا: آریان زمانی

‎کاپریس برای پیانو
آهنگساز: آرنو باباجانیان پیانیست: مهران بدخشان مریم آهنگساز: هانیبال یوسف
شاعر: هانیبال یوسف
خواننده: حسین محمدی

دلشدگان (برای آنسامبل سازهای ایرانی)
آهنگساز: حسین علیزاده
شاعر: فریدون مشیری
خواننده: علی بیات

‎ای ایران
آهنگساز: روح‌الله خالقی
تنظیم: گلنوش خالقی
شاعر: حسین گلگلاب
خواننده: علی بیات
***

مشاور هنری: سجاد پور قناد
دستیار رهبر: مهران بدخشان
سرپرست گروه کر: احمد نونهال
مدیریت داخلی: محمد هادی مجیدی، فرامرز عباسی، صدرالدین اسماعیلی سرشت
آرشیو نت: سجاد پورقناد، هادی مجیدی، الهه عسکری
مدیر اجرایی: مژگان معین عباس (طباطبایی)
دستیار اجرایی: پوریا شفیعی
طراح گرافیک: مجتبی ادیبی


ارکستر مجلسیِ باربد در پاییز سال ۱۳۹۶ با هدف انجامِ فعالیت‌های مستمرِ موسیقیایی از طریق ایجاد فضایی برای همکاری و تعامل میان مراکز آموزش آزاد موسیقی و نهادهای فعالِ حوزه‌ی دانشگاهی شکل گرفت. امید است که در ادامه‌ی این فعالیت، بستری برای جذب و پویاییِ نوازندگان توانمند فراهم شود؛ افرادی که نواختن در ارکستر و کار گروهیِ هدفمند دغدغه‌ی آنهاست. این ارکستر می‌کوشد در طول فعالیت خود، برنامه‌های متنوعی به‌صورتِ مدوّن برای مخاطب فرهنگ-دوست خود ارائه دهد.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

درباره اتصالات چسبی ویولن (I)

زمانی که در یک وسیله چوبی تغییراتی رخ می دهد، دامنه این تغییرات می تواند منجر به واکنش هایی متفاوت از سمت چوب گردد. همان طور که می دانیم چوب ماده ای پویا و تغییرکننده می باشد و تغییرات آن بر اثر دگرگونی های دما، رطوبت، فشارهای فیزیکی و مکانیکی درونی و بیرونی به وجود می آید.

مروری بر آلبوم «زمین»

«زمین» یک دونوازی است؛ دوئت برای پیانو و خوانش شعر، هوشیار خیام و احمد پوری. و نتیجه‌اش شش قطعه‌ی موسیقی است و راهی دیگر برای همنشینی خوانش و موسیقی. نام موسیقایی قطعه‌ها، پرلودیوم، سرناد، آریوزو و … هم به تمثیل همین را می‌گوید. حتا اگر ندانیم که روش ساخته شدن این آثار، اجرای همزمان بوده است، سرشت دونوازانه‌ی این خوانش خود را نخست در نسبت حضور صدای گوینده و صدای پیانو می‌یابد؛ در سکوت‌ها و مکث‌ها. آنجا که شاعر خاموشی اختیار می‌کند تا جایی به حضور همنوازش بدهد. و چه هوشمندانه و با ظرافت چنین می‌کند. می‌شنود. می‌اندیشد و در لحظه تصمیم می‌گیرد و ناگهان بافت ساخته شده از صدای پیانو/انسان دگرگون می‌شود.

از روزهای گذشته…

سایه سار بلوط بر دامن زاگرس

سایه سار بلوط بر دامن زاگرس

هفدهم اسفندی که گذشت برای دیدن این جشنواره وارد نورآباد ممسنی فارس شدم. جشنواره ای که از روز قبل به مدت دو روز در حال برگزاری بود. وقتی با محمدرضا امیری دبیر این جشنواره صحبت می کردم می گفت در دوسال و دو دوره ی نخست با هدف کمک به منابع طبیعی و محیط زیست این جشنواره را برگزارکردیم اما پس ازپی بردن به این مهم که فرهنگ زیر بنای هر شالوده ای در بستر جامعه است ضروری دیدیم از المان های فرهنگ و هنر از جمله صنایع دستی، سوارکاری، کوچ، بازی های محلی، موسیقی محلی(فولکلور) و شعر در نهادینه کردن حفظ محیط زیست و منابع طبیعی کمک بگیریم. لابه لای صحبت ایشان یادم به نگاه نسبیت گرایانه فرهنگی افتاد که می گوید: «باورها از فرهنگ ها متاثر می شوند و بهترین راه فهمیدن آن ها در بستر فرهنگ است» و این موضوعی است که به دغدغه ای مهم در جشنواره بلوط تبدیل شده است.
انتشار اولین کتابشناسی توصیفی موسیقی ایران (II)

انتشار اولین کتابشناسی توصیفی موسیقی ایران (II)

خلاصه نویسی مقالات موسیقی غیر از مشقت زیادی که به نویسنده وارد میکند، عملی بسیار فنی و دشوار است که لغزش در آن میتواند اعتبار نویسنده را به کلی زیر سئوال برد ولی در این زمینه میرعلینقی با همراه داشتن تجربه سالها نشست و برخواست با اهالی موسیقی و شنیدن نکاتی از آنها که در هیچ کنسرواتوار و دانشگاهی هم ممکن است تدریس نشود، این توانایی را کسب کرده تا نقاط کلیدی مقالات را شناسایی و جان مطلب را خلاصه نویسی کند.
ردیف منتظم الحکما به انتشار رسید

ردیف منتظم الحکما به انتشار رسید

ردیف موسیقی ایرانی به روایت منتظم الحکما، نت نویسی مهدیقلی هدایت و تصحیح و بازنگری امیر اسلامی منتشر شد. قدیمی ترین ردیف مکتوب منتشر نشده موسیقی ایرانی به روایت منتظم الحکما و نت نویسی مهدیقلی هدایت توسط نشر دانشگاه هنر منتشر شد.
سیجی اُزاوا، رهبر افسانه ای ژاپن

سیجی اُزاوا، رهبر افسانه ای ژاپن

سیجی اُزاوا (Seiji Ozawa) متولد ۱ سبتامبر ۱۹۳۵ در فنیتین سابق – شنیانگ (Shenyang) کنونی است. ازاوا رهبر ژاپنی ارکستر است که تحصیل موسیقی را از سن بسیار پائین آغاز کرد و از هنرستان موسیقی توهو در توکیو با بالاترین نمره در آهنگسازی و رهبری فارغ التحصیل شد. در سال ۱۹۵۹ جایزه اول مسابقات رهبران ارکستر را در بسانکون-فرانسه، دریافت کرد. چالرز مونش (Charles Munch) رهبر ارکستر سمفونیک بوستن، او را به پیوستن به کانون موسیقی تانگلوود (Tanglewood) دعوت کرد، در آنجا جایزه کوتسویتزکی (Koussevitzky) را به عنوان درخشانترین رهبر محصل در سال ۱۹۶۰ دریافت کرد.
افق‌های مبهم گفت‌وگو (V)

افق‌های مبهم گفت‌وگو (V)

متن نیز «دیگری» دریافت‌کننده است. نه چون از آنِ دیگری است یا از فرهنگ دیگری است بلکه چون خود «دیگری» است. فارغ از این که از ورای آن مؤلف را ببینیم که در بخش نخست دیدیم، خواه‌ناخواه دیگری است. خود متن امری است جدا از «خود»، ممکن است لحظه‌ای به درون بیاید اما ماندگار نمی‌شود. متن جزئی از هیچ دریافت‌کننده‌ی مثالی‌ای نیست همچنان که حتا جزئی از مؤلفش هم نیست. از این رو متن بیش از هر مؤلفه‌ی دیگری نیازمند مفاهمه و دریافت است. حلقه‌ی آنچه تاکنون گفته شد به یاری درک دیگری متن است که کامل می‌شود.
فریادی میهن پرستانه! (II)

فریادی میهن پرستانه! (II)

پس از آن تم رود را که حالتی آوازگونه و پیوسته دارد، در تونالیته می مینور میشنویم که به وسیله ویولون ها اجرا شده و سازهای بم زهی آنها را همراهی میکنند. این تم که حرکتی کمانی دارد، همچون انسانی که باری سنگین به دوش میکشد آغاز شده و جریان میابد. گویی هنگام گذر از شهر تمامی خاطرات خوب و بد گذشته برایش زنده شده و آنها را به یاد می آورد. نوایی حزن انگیز که حسی از امید در آن قابل شنیدن است.
کیوبیس هفت (II)

کیوبیس هفت (II)

در بالای صفحه، یک کانال بازبینی و پل متر قرار دارد و در پایین آن برای هرکدام از کانال ها یک نمایشگر اکولایزر تعبیه شده است که با کلیک بر روی هرکدام از اکولایزر ها میتوانید آنها را مستقیما ادیت کرده و یا تغییر دهید.
درباره تازه ترین اثر گروه نور

درباره تازه ترین اثر گروه نور

گروه نور با آلبوم «آلبا» به جست وجوى ریشه هاى کهن موسیقى برخاسته اند. جست وجویى که واکنش انسان معاصر به گم شدن ریشه ها در دوره مدرن و فرامدرن است.
درباره یادگار حبیب سماعی، طلیعه کامران (II)

درباره یادگار حبیب سماعی، طلیعه کامران (II)

خالقی بعد‌ها محتوای برنامۀ همایون اجرای طلیعه کامران را ضبط کرد و به‌عنوان نمونۀ هنر بانوان موسیقیدان ایران، طی بازدید خود از روسیه، به آن کشور برد؛ نمونه‌ای که قریب پنجاه سال بعد از آرشیو آن استاد فقید استخراج شد و در کتاب بخش‌هایی از ردیف حبیب سماعی به روایت طلیعه کامران (موسیقی عارف، ۱۳۸۸) آوانگاری گردید. همچنین خالقی، طی یکی از برنامه‌های ساز و سخن در رادیو، به معرفی وی پرداخت و او در رادیو به‌همراهی ضرب حسین تهرانی به اجرای آموزه‌های حبیب سماعی در دستگاه چهارگاه پرداخت. متأسفانه، بعدها بر اثر بی‌مبالاتی ادارۀ رادیو و به بهانۀ کمبود نوار، این نمونۀ نفیس پاک شد اما خوشبختانه نت آن در کتاب حاضر به‌یادگار باقی است.
زود یاد بگیرید (II)

زود یاد بگیرید (II)

وقت زیادی را صرف نواختن هر صفحه نکنید. زمان تمرین روی تریوی سیویلش، درست در همان ابتدا گرفتار شدیم. بنابراین تصمیم گرفتیم از بخش پایانی شروع کنیم، به این شکل کارمان بسیار ساده تر شد و اعتماد به نفس پیدا کردیم. بعد که قسمت اول را نواختیم؛ خیلی بهتر از قبل بود چون توانستیم آن را با کل موومان متناسب کنیم.