«کنسرت ایران» با همراهی ارکستر مجلسی باربد در کرج اجرا می شود

«کنسرت ایران» با اجرای ارکستر مجلسی باربد، روزهای جمعه ۱دی و شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ در سالن استاد سیروس صابر (کرج) با رهبری محمد هادى مجیدى به روی صحنه می رود. «کنسرت ایران»، نخستین برنامه‌ی این ارکستر، به معرفی آثار آهنگسازان ایرانی برای ارکستر مجلسی، گروه کر و گروه سازهای ملی خواهد پرداخت. این برنامه با حمایت آموزشگاه موسیقی باربد و گالری پیانوی کلاویه به روی صحنه می رود. بلیط فروشی این برنامه از طریق سایت تیوال انجام می شود.

ارکستر و گروه کر مجلسی باربَد
رهبر و سرپرست: محمد هادى مجیدى
کنسرت مایستر: فرامرز عباسی
صاحب امتیاز: آموزشگاه موسیقی باربد
خوانندگان: على بیات و حسین محمدی
تکنوازان: وفا حمیدی: ویولن، مهران بدخشان: پیانو، آرین زمانی: ویلا، مجید عیدانی: گیتار، تهمینه سلیمی: ویلن سل

نوازندگان سازهای ارکستر مجلسی:

ویولن یک: فرامرز عباسی، خشایار یزدان پرست، علی بهارلو، آترین زینی، محمد رضا موسویان

ویولن دو: پرنیا اسکندری، فاطمه آقایی فر، حبیب تاج احمدی، باران بیات

آلتو: آرین زمانی، پریسا عباسزاده، کیوان دباغی ویلن سل: تهمینه سلیمی، علی خادم

کنترباس: محمد علیزاده

فلوت: ملیکا سرکرده، پرستو شیرانی

کلارینت: الهام یونسی، خشایار شیروانی

ابوا: حسین تاجیک

هورن: دینا کهن

ساکسیفون: خشایار شیروانی

پیانو: مهران بدخشان

هارپ: مهناز جعفری

سازهای کوبه ای ارکستر: صدرالدین اسماعیلی سرشت، بنان گلکار، پریسا زارع

گروه سازهای ملی:
تار: پانیز مجاهدنیا، سمر عراقی

سنتور: پارسا فردوسی، فاضل یزدانی، ماهان کاظمی، پوریا تقی پور

عود: رومینا نیک طالعان، منصور تاج الدینی

قانون: سحر یوسف

کمانچه: حبیب تاج احمدی

تمبک: صدرالدین اسماعیلی سرشت

دایره: بنان گلکار

‎برنامه ی کنسرت

‎بخش اول:

جانیمان (رقص محلی آشوری)
آهنگساز: ‎سورن آلکساندر‎
‎بازآفرینی و تنظیم برای ارکستر: هانیبال یوسف

ایران
‎آهنگساز: محمد سریر
شاعر: تورج نگهبان
‎خواننده: حسین محمدی

‎خوشه‌چین
‎آهنگساز: روح الله خالقی
‎تنظیم: شهرام توکلی
شاعر: کریم فکور
‎خواننده: علی بیات
‎از یاد رفته
آهنگساز: بهزاد عبدی
شاعر: سعدی
خواننده: حسین محمدی

‎بهاری دیگر
آهنگساز: مهران بدخشان
شاعر: فروغ فرخزاد
خواننده: حسین محمدی

گل گندم (برای کُر آکاپلا)
تنظیم: حمید عسگری ‎
ارغوان
آهنگساز: مهیار علیزاده
شاعر: هوشنگ ابتهاج (سایه)
خواننده: علی بیات

***

‎بخش دوم:

‎شوشتری برای ویلُن و ارکستر
آهنگساز: حسین دهلوی
ویولنیست: وفا حمیدی
سرگشته (تو ای پری کجایی)
آهنگساز: همایون خرم
شاعر: هوشنگ ابتهاج (سایه)
تنظیم: کامبیز روشن‌روان
خواننده: علی بیات

کُش دنزیم (برای آنسامبل بادی و تکنواز ویولا)
آهنگساز: توفیق قلی‌اف
تنظیم: محمد تنکابنی
ویولا: آریان زمانی

‎کاپریس برای پیانو
آهنگساز: آرنو باباجانیان پیانیست: مهران بدخشان مریم آهنگساز: هانیبال یوسف
شاعر: هانیبال یوسف
خواننده: حسین محمدی

دلشدگان (برای آنسامبل سازهای ایرانی)
آهنگساز: حسین علیزاده
شاعر: فریدون مشیری
خواننده: علی بیات

‎ای ایران
آهنگساز: روح‌الله خالقی
تنظیم: گلنوش خالقی
شاعر: حسین گلگلاب
خواننده: علی بیات
***

مشاور هنری: سجاد پور قناد
دستیار رهبر: مهران بدخشان
سرپرست گروه کر: احمد نونهال
مدیریت داخلی: محمد هادی مجیدی، فرامرز عباسی، صدرالدین اسماعیلی سرشت
آرشیو نت: سجاد پورقناد، هادی مجیدی، الهه عسکری
مدیر اجرایی: مژگان معین عباس (طباطبایی)
دستیار اجرایی: پوریا شفیعی
طراح گرافیک: مجتبی ادیبی


ارکستر مجلسیِ باربد در پاییز سال ۱۳۹۶ با هدف انجامِ فعالیت‌های مستمرِ موسیقیایی از طریق ایجاد فضایی برای همکاری و تعامل میان مراکز آموزش آزاد موسیقی و نهادهای فعالِ حوزه‌ی دانشگاهی شکل گرفت. امید است که در ادامه‌ی این فعالیت، بستری برای جذب و پویاییِ نوازندگان توانمند فراهم شود؛ افرادی که نواختن در ارکستر و کار گروهیِ هدفمند دغدغه‌ی آنهاست. این ارکستر می‌کوشد در طول فعالیت خود، برنامه‌های متنوعی به‌صورتِ مدوّن برای مخاطب فرهنگ-دوست خود ارائه دهد.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

میکس و مستر به زبان ساده تحت برنامه کیوبیس (V)

دینامیک در موسیقی های قدیمی بیشتر است و در موسیقی امروز محدودتر. دینامیک کار نهایی عملی است که مهندس مستر انجام می دهد.

ریتم و ترادیسی (XIV)

رایج ترین روش واقع نمای بازنمایی موسیقایی ذخیره سازی مستقیم موج صداست. ساز و کارِ متداول ذخیره-سازی آنالوگْ نوارهای کاست و ضبط های اِل پیْ هستند. فنون متداول ذخیره سازی دیجیتالْ شکل موج را نمونه برداری کرده و سپس بازنمودی از نمونه ها را بر نوار مغناطیسی، در قالب نوریِ آنْ بر سی دی، یا در حافظه ی یک رایانه ذخیره می کند. تمامی این فن آوری ها تغییرات صدا را در یک موجِ فشار صوتی هنگام رسیدن آن به میکروفُن ضبط می کند.

از روزهای گذشته…

اِدیت پیاف، گنجشککِ آواز فرانسه (V)

اِدیت پیاف، گنجشککِ آواز فرانسه (V)

سال ۱۹۸۳ کلود لُلوش (Claude Lelouch) ، کارگردانِ فرانسوی، فیلمی به نام «ادیت و مارسل» (Édith et Marcel) ساخت که این بخش از زندگی پیاف و رابطه ی بسیار عاشقانه اش را با این ورزشکار که کمتر از دو سال به طول انجامید، ترسیم می کرد. هنرپیشه فرانسوی اِولین بوایکس (Évelyne Bouix) در این فیلم نقش پیاف را بازی کرد. کلود لُلوش در مورد این دو شخصیت چنین گفته است: «سِردان به من زندگی را آموخت، پیاف به من عشق ورزیدن را آموخت و هر دو آن ها به من مرگ را آموختند.»
چاهیان: به گویش کُرمانجی پایند بودم

چاهیان: به گویش کُرمانجی پایند بودم

اگر بخواهم توضیحاتی را در ارتباط با بخش آهنگسازی خدمت شما عرض کنم باید بگویم که به هر حال قرار بود من اثری را آهنگسازی کنم که براساس موسیقی شمال خراسان باشد، بنابراین باید بعد از آوانویسی و تجزیه و تحلیل موسیقی آن منطقه، عناصر ساختاری مورد نیاز برای ساخت یک اثر را هم بررسی می کردم که این عناصر ساختاری شامل موارد بی شماری هستند که تعدادی از آن ها را عرض می کنم؛ یکی این که من باید ویژگی های موسیقیایی نغمات را از منظر جملات، موتیف های آوازی، الگوهای کشش، ریتم و متر بین عناصر سازنده جملات، تکنیک های آوازی، سیر حرکت ملودیک و دیگر عناصر را بررسی می کردم؛ مورد دیگر آن بود که چگونه تم های موسیقی شمال خراسان را استفاده کنم و آن ها را گسترش دهم و نکته بعدی این است که فرم قطعه باید در ارتباط با ساختار روایی نغمات شکل می گرفت و باید این موارد در درون مایه نغمات بررسی می شد.
بیژن کامکار: ما بازنشستگی نداریم

بیژن کامکار: ما بازنشستگی نداریم

… در فرهنگ و هنر واحدی بود برای سازسازی که مسئول‌اش آقای قنبری‌مهر بودند. اتفاقاً‌ آقای شجریان هم آنجا فعالیت‌هایی داشتند. در آن مرکز کار خوبی شروع شده بود در احیای سازهای قدیمی از جمله رباب که برای اولین بار آقای دلنوازی همانطور که گفتید در گروه پایور رباب زدند. ولی رباب زدن من خیلی تصادفی بود و بگذارید صادقانه اقرار کنم که از روی عشق و علاقه نبود. در گروه شیدا آقای لطفی به دوستی گفتند تارباس بزند ایشان ناراحت شدند و کلاً قهرکردند و رفتند. من گفتم من تارباس می‌زنم. بعضی‌ها امروز می‌پرسند تو که ساز اصلی‌ات تار است چرا دف‌زن شدی؟ همسر من هم یادش رفته است که من زمانی تارنواز بوده‌ام. از بدشانسی یا از خوش‌شانسی من در آن دوره پهلوان‌هایی مثل حسین علیزاده و محمدرضا لطفی بودند و این باعث شد که من خودم کوتاه آمدم و تارباس زدم. بعدها آقایان مظهری و درخشانی هم تارباس زدند. عود هم که کم و بیش در گروه بود. کم‌کم متوجه شدیم که بین تارباس و عود، جای یک آلتویی آن وسط خالی‌ست که رباب دقیقن همان نقش را داشت. کارهایی که این سازهای بم هر سه حضور داشتند می‌دیدیم که گروه بسیار خوب و کامل صدا می‌دهد. بنابراین مجید که آمد، من دیگر رباب زدم. گفتم که؛ من همیشه آماده به خدمت بودم.
مروری بر کتاب «سلامت نواختن»

مروری بر کتاب «سلامت نواختن»

مسائل حوزه‌ی سلامت، در هنر و معیشتِ همه‌ی نوازندگانِ حرفه‌ای اهمیت فراوانی دارند و نوازندگان همواره با این موضوعِ حیاتی درگیر اند. به فاصله‌ی هفت سال، کتاب دیگری در ارتباط با این موضوع در ایران منتشر شده ‌است (کتاب پیشین: «بهداشت نوازنده»، انسیه تبریزی و محمد عبدلی، ماهور، ۱۳۹۰). این دو کتابِ مفید و ارزشمند تنها مجموعه‌های مدونی هستند که تا حال در این باره به زبان فارسی تألیف و منتشر شده‌اند و دست کم به همین دلیل، ناگزیر از کنار هم دیدن آنها هستیم. جای تعجب است که در «سلامت نواختن» نه تنها هیچ اشاره‌ای به تجربه‌ی قبلی نشده‌ بلکه مؤلف-مترجم، این کتاب را قدمِ اول برشمرده ‌است.
مشکل آهنگسازان فیلم در دهه ۷۰

مشکل آهنگسازان فیلم در دهه ۷۰

بین سالهای ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۲ تقریبا” می توان گفت که هیچ موسیقی ای برای فیلم یا تصاویر متحرک ساخته نشد. دلیل آن اعتصاب اتحادیه آهنگسازان و آواز نویسان آمریکا بود.
در گذشت رابرت مک فرین، خواننده اپرا

در گذشت رابرت مک فرین، خواننده اپرا

روز جمعه گذشته رابرت مک فرین پدر Robert McFerrin Sr.، اولین مرد سیاهپوستی که در اپرای متروپولیتن نیویورک به اجرای سولو پرداخت،بر اثر حمله قلبی درگذشت. او همچنین پدر رهبر ارکستر و خواننده موفق و برنده جایزه گرمی Grammy بابی مک فرین Bobby McFerrin است.
دانیل بارنبویم – نوازنده پیانو و رهبر ارکستر

دانیل بارنبویم – نوازنده پیانو و رهبر ارکستر

رهبر ارکستر و نوازنده پیانو آرژانتینی – اسرائیلی دانیل بارنبویم Daniel Barenboim در ۱۵ نوامبر سال ۱۹۴۲ در شهر بوینس آیرس کشور آرژانتین متولد شد. والدینش از یهودیان روس بودند. بارنبویم در ابتدا به عنوان نوازنده چیره دست پیانو به شهرت رسید و هم اکنون نیز در مقام رهبر ارکستر، به همان اندازه محبوبیت جهانی دارد. ناگفته نماند که همکاری این هنرمند با ارکسترهای عربی – یهودی و متفکر صاحب نام معاصر فلسطینی- آمریکایی، ادوارد سعید Edward Said، در محبوبیت او بی تاثیر نبوده است. او تبعیت کشورهای آرژانتین، اسرائیل و اسپانیا را داراست.
آثار ایرج صهبایی امروز در کیف اجرا می شود

آثار ایرج صهبایی امروز در کیف اجرا می شود

امروز در فستیوال «Music Premieres of the Season» کیف، آثار ایرج صهبایی در کنار آثاری از آهنگسازان روس به اجرا در می آید. این کنسرت در ساعت ۱۹ در تالار لیسنکو (Lysenko) با همکاری ارکستر مجلسی سولیستهای کیف به رهبری ولادمیر سیرنکو اجرا می شود.
اپرای سان فرانسیسکو (IV)

اپرای سان فرانسیسکو (IV)

پاملا روزنبرگ (Pamela Rosenberg) بین سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ کارگردان اصلی اپرای سان فرانسیسکو بوده است. خانم پاملا روزنبرگ سابقه فعالیت در تولیدات اپرا در آلمان به خصوص در اپرای اشتوتگارت را دارد. در ژانویه ۲۰۰۱ او اولین نوع آوری هنری خود را برای اپرای سن فرنسیسکو، اعلام کرد: اپرای پرتحرک (Animating Opera)
کریمی: نوازندگان باید سیستم تنفسی ماهی و خورشیدی را بدانند

کریمی: نوازندگان باید سیستم تنفسی ماهی و خورشیدی را بدانند

من باید ببینم این نوازنده چگونه ساز میزند و اگر این انقباض از شانه و گردن صفت شده باشد، روی انگشت تاثیر دارد، ولی اگر انگشت سفت باشد و آنها ریلکس، چیز دیگری است که برای همه آنها میتوانم ژیمناستیکی بدهم، کمااینکه از دو گیتاریست سال گذشته ایمل داشتم که میگفتند، ما این اعمال را هنوز انجام میدهیم و گردن درد و دست درد دیگر نداریم. خانمی هم بود که کنسرت داشت و میخواست التهابش را در کنسرت آرام کند و من خواستم که تلفن کند چون با ایمیل ممکن نبود.