گفتگو با ویولونیست هلندی، جانین جانسون (I)

جانین جانسون
جانین جانسون
جانین جانسون (Janine Jansen) ویولن نوازی هلندی، متولد ۷ ژانویه ۱۹۷۸ در شهر اوترخت است. او در سن ۶ سالگی به یادگیری ویولن پرداخت. جانین همیشه دوست دارد کارها را به شیوه و جهت شخصی خود انجام دهد، بنابراین ما هم مجبور به قبول تاخیر یک ماهه مصاحبه با وی شدیم تا بتوانیم مصاحبه ای از طریق تلفن و نه با ایمیل انجام دهیم. شاید به همین علت است که او آنچنان عاشق ذات صمیمی و صریح موسیقی گروهی است، موسیقی ای که با آن بزرگ شده است. اگرچه همواره تاکید دارد که اجرا در ارکسترهای بزرگ به قلب وی نزدیک است، اما ارتباط سریع و صمیمانه ای که بین موسیقیدانان در گروههای کوچکتر به وجود می آید به طبیعتش بسیار نزدیک به نظر می رسد.

بعد از آنکه حدود هشت سال پیش به برلین دعوت شد، به طور مرتب در فیلارمونیک برلین کنسرت می دهد، جانین هم اجراهای فوق العاده ای را به همراه فیلارمونیک به عنوان یک کار گروهی عرضه می کند و هم به عنوان ویولنیست در جایگاه خود می درخشد.

علاوه به بر حضورش در کنسرتهای فراوان در اواخر امسال، انتظار عرضه سومین CD خود را نیز دارد. در اینجا درباره موسیقی گروهی، روح موجود در آن و عشق و تلاش برای بردن “کنسرتهای اسپکتروم” (Spectrum Concert) به شهر اوترخت هلند صحبت می کنیم.

سفر شما در ماه گذشته چطور بود؟
آیا منظور شما به همراه “فیلارمونیک جوانان آلمان” است؟ خوب بود، تا حدی پر حرارت (با خنده)، کنسرتهای خوبی را طی نه روز به روی سن بردیم. به هر حال سفری طولانی در آلمان و ایتالیا بود، اما بسیار لذت بردم، با آنکه کار سخت و فشرده بود، گروه جوان ما همچنان علاقمند و پرانگیزه به اجرا می پرداخت.

شما با صداهای موجود در سالن های کنسرت چگونه کنار می آیید؟ آیا بیشتر هیجان انگیزند یا آرامش بخش؟
تالار موسیقی فیلارمونیک برلین، سن بسیار خوبی دارد و برای اجرای چنین موسیقی ای کاملا بزرگ است. وقتی برای اولین بار در آنجا می نوازید باید به آن فضا عادت کنید، شما درست در مرکز نشسته اید، زیر نور چراغها و بعد این تماشاگر است که تمام هدف اصلی و مقدس شما می شود. این حس به درستی بر فضا حاکم می شود و شما می بینید که افراد بارها برای دیدن و شنیدن کنسرت شما حضور می یابند.

هنگامی که شما این گروه را یک خانواده می نامید آیا تماشاگران نیز شامل آن می شوند؟
بله. تماشاگران عضو خاصی از این خانواده هستند و وجود جوانترها امیدوار کننده است و پدیده ای نیست که همیشه شاهد آن باشیم.

آیا بعد از اتمام کنسرتتان پیش آمده که با تماشاگران گفتگویی داشته باشید؟
بعد از کنسرت معمولا افراد کمی به روی سن می آیند و اغلب افراد مختلفی هستند که برای سپاسگزاری یا تنها عرض ادب به جلو آمده اند، بسیار نیک است که چنین رابطه ای با تماشاگران داشته باشیم.

اگر به موفقیت اسپکتروم خود بنگرید، آیا می توانید بگویید چه چیزی در این کنسرتها وجود دارد که عاشقان موسیقی را جذب خود نموده؟
اسپکترام برای حدود بیست سال است که وجود دارد، جشن آن در سال ۲۰۰۸ خواهد بود. فرانک داج (Frank Dohg) شخصیتی بسیار خاص است و ایده های فوق العاده ای دارد، زمانی که صحبت از اجرای یک برنامه هیجان انگیز به میان می آید، ما اغلب سعی می کنیم به ایده هایی برسیم که شگفت آور باشند و تا حد کمی از حالت عادی و معمول خارج باشد. برای مثال موسیقی معاصر بسیاری وجود دارد و مسلما موسیقیدانان بسیاری. در واقع من از شروع نواختن اسپکتروم حضور نداشتم اما می دانم چه کسانی آن را می نواختند، در واقع همان اشخاص بوده اند که کنسرتهای اسپکتروم را اینطور خاص کرده اند.

tokafi.com

4 دیدگاه

 • ماریا
  ارسال شده در مرداد ۱۷, ۱۳۸۸ در ۵:۰۰ ب.ظ

  ممنون میشیم اگه یه چند تا قطعه تصویری از ایشون برامون بزارید مرسی منتظریم

 • ماریا
  ارسال شده در مرداد ۱۷, ۱۳۸۸ در ۵:۰۳ ب.ظ

  می شه در مورد این اسپکترم بیشتر توضیح بدید ؟ من متوجه منظور نشدم مرسی ممونم

 • shahram
  ارسال شده در مرداد ۲۰, ۱۳۸۸ در ۷:۱۵ ق.ظ

  سلام باتشکر ازمطالب بالا اگر امکانش هست جواب سوالات خانم ماریا برای من ارسال گردد یادر وبلاگتون درج شود ممنونم

 • گفتگوی هارمونیک
  ارسال شده در مرداد ۲۱, ۱۳۸۸ در ۱۲:۳۵ ق.ظ

  سلام بچه ها می تونید از اینجا جوابتون را در مورد اسپکتروم پیدا کنید:
  http://www.spectrumconcerts.com

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

شهرام صارمی از مدیریت اجرایی جشنواره موسیقی فجر استعفا کرد

در پی استعفای اعتراض آمیز علی ترابی، شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، یک روز پس انتصاب مدیر جدید دفتر موسیقی وزارت ارشاد با انتشار نامه‌ای سرگشاده از سمت خود استعفا کرد.

از روزهای گذشته…

دیمیتری شوستاگویچ (IV)

دیمیتری شوستاگویچ (IV)

تاثیر شوستاکویچ بر آهنگسازان غیر روس پس از خود کم بود، اگرچه آلفرد شنیتکه (Alfred Schnittke) از مکتب التقاطی و تضاد بین حرکت و سکون شوستاکویچ اقتباس کرده و همچنین موسیقی آندره پروین (André Previn) ارتباط واضح آثار او را با سبک ارکستری شوستاکویچ نمایان می کند. تاثیر او همچنین بر روی آهنگسازان اسکاندیناوی دیده می شود همانند؛ کالفی آهو (Kalevi Aho)، لارس-اریک لارسون (Lars-Erik Larsson). بسیاری از معاصران روس او و هنرجویانش در کنسرواتور لنینگراد، بسیار زیاد تحت تاثیرسبکش بودند همچون؛ جرمن اکنف (German Okunev)، بوریش تیچنکو (Boris Tishchenko) که سمفونی پنجم سال ۱۹۷۸ خود را به شوستاکویچ تقدیم کرده؛ همچنین سرجی اسلونیمسکی (Sergei Slonimsky) و دیگر آهنگسازان.
اپرای لا بوهم (II)

اپرای لا بوهم (II)

خود مارگور چنین گفته است: “بوهمیا صحنه ای است در زندگی هنری، مقدمه ای است برای یک فرهنگستان هنر.” اگرچه اپرای پوچینی به زبان ایتالیایی است اما عنوان فرانسوی خود را حفظ نموده است. در واقع استفاده از این کلمه به هیچ عنوان به منظور بیان معنی لغوی و جغرافیایی آن یعنی کولی نبوده و تنها مفهومی شاعرانه و هنری دارد.
موسیقی انقلاب

موسیقی انقلاب

پس از ورود خط نت به ایران و تحصیل هنرجویان موسیقی ارکسترهای کوچک با سازهای غربی فعالیت خود را آغاز کردند و مردم ایران برای اولین بار موسیقی چند صدایی را به صورت زنده می دیدند.
ویکتور ووتون

ویکتور ووتون

ویکتور ووتن (Victor Lemonte Wooten) نوازنده گیتار بیس در ۱۱ سپتامبر سال ۱۹۶۴ در ویرجینیا آمریکا متولد شد. او را به عنوان یکی از تکنیکالترین نوازندگان گیتار بس میشناسند و همچنین جدا از مهارت در نوازندگی در زمینه آهنگسازی، ترانه سرایی، تهیه کنندگی نیز فعالیت چشمگیری دارد.
بلا بارتوک و اتنوموزیکولوژی (III)

بلا بارتوک و اتنوموزیکولوژی (III)

آثار سالهای ۱۹۳۰ بارتوک بیش از دیگر آثارش به یاد مانده اند که اغلب به سفارش حامیان و طرفداران غیر مجاری او ساخته شده. در سال ۱۹۳۴ پنجمین کوارتت زهی خود را برای الیزابت اسپراگو کولیج آمریکایی (Elisabeth Sprague Coolidge) نوشت. در سال ۱۹۳۶ برای رهبر سوئیسی پائول ساشر (Paul Sacher) موسیقی برای سازهای زهی، کوبه ای و چلستا (Celesta) را ساخت، از جمله سونات برای دو پیانو و ساز کوبه ای در سال ۱۹۳۷ و آثاری متنوع در سال ۱۹۳۹… بنی گودمن (Benny Goodman) نوازنده کلارینت، به او سفارش قطعه ای برای کلارینت، ویولن و پیانو را در سال ۱۹۳۸ داد.
لئو فندر شخصی که نمی توانست حتی یک نت بنوازد

لئو فندر شخصی که نمی توانست حتی یک نت بنوازد

کلارنس لئونیداس فندر (Clarence Leonidas Fender) در سال ۱۹۰۹ در کالیفرنیای آمریکا بدنیا آمد. او از کودکی به مسائل برقی و مهندسی علاقه بسیاری داشت و دائم در حال ساخت و تعمیر رادیو و دیگر وسایل الکتریکی بود.

موسیقی در دوران زندگی انسانهای اولیه و جوامع برده داری (II)

موسیقی در دوران زندگی انسانهای اولیه و جوامع برده داری (II)

جوامع برده داری شامل جوامع مصر باستان از سه هزار سال پیش از میلاد، جوامع بین النهرین و هند، دولتشهرهای یونان باستان، امپراطوری اسکندر و سرانجام امپراطوری روم میشوند. در این جوامع، صنعتگرانی بسیار متخصص پیدا شدند که بیشترشان برده “از جمله موسیقیدان آموزش یافته” بودند. سازهای دقیق، در اثر رشد مهارتهای صنعتگران در شکل دادن به فلزات، چوب و سنگ و پیشرفت دانش آدمیان در رشته ریاضیات، ساخته شد. رشد دانش ریاضی، محاسبه دقیق زیر و بمی سازها با استفاده از اندازه نی ها و زه ها و انتخاب جای سوراخها را ممکن گردانید. این پیشرفت در ساختن سازها به تربیت صدا و گوش برای شنیدن و بازآفرینی زیر و بمی های دقیق تر کمک کرد.
فراخوان «هفتمین جشنواره نوشتارها و وب سایت های موسیقی در اینترنت»

فراخوان «هفتمین جشنواره نوشتارها و وب سایت های موسیقی در اینترنت»

«هفتمین جشنواره‌ی نوشتارها و وب‌سایت‌های موسیقی در اینترنت» روز ۲۴ اسفندماه سال جاری در فرهنگ‌سرای ارسباران برگزار می‌شود. علاقه‌مندان به شرکت در این جشنواره – که با حمایت گروه ژی و موسسه‌ی فرهنگی‌وهنری رادِ نواندیش و فرهنگ‌سرای ارسباران برگزار می‌شود – می‌توانند آثار خود را تا ۱۷ اسفند ماه به دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال کنند.
مصطفی کسروی درگذشت

مصطفی کسروی درگذشت

«حیف شد…» عبارتی که در چند ماه گذشته بارها برای از دست دادن هنرمندان موسیقی ایران به زبان ما آمد؛ و اما اینبار، «حیف شد» برای مصطفی کسروی، فاگوت نواز و آهنگساز خوش ذوق ایرانی است. سازنده «اورتور شوشتری»، «سرود درختکاری»، «گفتگو کن، جستجو کن» و …
باربارا هندریکس

باربارا هندریکس

باربارا هندریکس در ۲۰ نوامبر سال ۱۹۴۸ در آمریکا بدنیا آمد. او یکی از خوانندگان مطرح اپرا – اپراتیک سوپرانو – میباشد که جدا از فعالیت در زمینه موسیقی کلاسیک، در موسیقی روز هم به فعالیتهایی به عنوان خواننده پرداخته است. وی تحصیلات موسیقی را در مدرسه موسیقی جولیارد در نیویورک به اتمام رساند و در آنجا اصول و مبانی آواز کلاسیک را زیر نظر Jennie Tourel فرا گرفت.