هایدن و مراسمی برای سالگردش (V)

جوزف هايدن (1732-1809)
جوزف هايدن (1732-1809)
هایدن بعضی از اپراهای خود را به سمفونی بدل کرده که به او کمک کرد حرفه خود را به عنوان آهنگساز سمفونی در دوران پر فشار ادامه دهد. در سال ۱۷۷۹ تغییر مهمی که در قرارداد کاری او شکل گرفت به او اجازه داد تا آهنگهای خود را بدون نیاز به هیچ گونه اجازه از کارفرمای خویش به چاپ رساند.

این اتفاق او را تشویق کرد تا بار دیگر حرفه اش را به عنوان آهنگساز موسیقی ناب از سر گیرد. در سال ۱۷۸۱ هایدن شش کوارتت زهی خود را به چاپ رسانید، خود او در نامه ای ذکر کرده بود؛ “این آثار کاملا تازه با روشی ویژه تنظیم شده اند”.

چالرز روزن مقاله ای نوشته مبنی بر آنکه: “این گفته هایدن تنها حرفی برای به فروش رسانیدن آثارش نبوده بلکه گفته ای به حق درست است و تکنیکهای مهم و پیشرفته در این مجموعه کوارتتهای او موج می زنند.” عبارات طوری در کنار هم جای گرفته اند که هر ملودی از فرم قبلی به وجود می آید بدون هیچ گونه از هم گسیختگی، چیدمان چندین ملودی در یک قطعه کلاسیک به طوری که هر ساز تنها قسمت خود را بدون هیچ عیبی می نوازد.

audio file بشنوید قسمتی از سمفونی “لندن” ساخته هایدن را با رهبری سر کالین دیویس

در سالهای ۱۷۹۰ تحت تاثیر سفرهایش به انگلستان، هایدن شیوه ای را که روزن “سبک محبوب” خوانده، پیشرفت بخشید؛ روشی از آهنگسازی با موفقیتی بی سابقه! او موسیقی را با شهرتی فراوان و در عین حال با از دست ندادن شوق یادگیری ساختار موسیقی، خلق کرده.

نکته مهم در این سبک استفاده از موسیقی فولکلور بود که در مقاله ای تحت عنوان “هایدن و موسیقی فولکلور” این نوع موسیقی او مورد تحلیل واقع شده. هایدن دقت فراوان به خرج داده که از این نوع موسیقی در جاهای درست بهره گیرد، برای مثال در پایان سونات یا در ابتدای آن. در چنین قسمتهایی موسیقی فولکلور نمادی از ثبات است و به استحکام ساختار بزرگتر قطعه موسیقی کمک کرده است. این شیوه محبوب او را می توان در سری دوازده سمفونی لندن، همچنین در کوارتتها و پیانو تریوی او شنید.

خانه هایدن در وین که سالهای پایانی عمرش را در آنجا می گذراند اکنون به موزه ای تبدیل شده. هایدن آثارش را به سرعت و به مقدار فراوان با فرصتهای کم خلق می کرد. در ۱۰ سال پایانی عمرش او به عنوان یک مرد ثروتمند احساس می کرد که حق آن را دارد که زمان و نوشته هایش را به موضوع آفرینش اختصاص دهد که “مخلوق” ۱۷۹۸ و “فصلها” ۱۸۰۱ را بر اساس این موضوع ساخت که درباره معنای زندگی، هدف بشریت و نشان دادن بلندمرتبگی در موسیقی است.

audio file بشنوید قسمتی از “مخلوق” ساخته هایدن را

او خود می گوید: “روی سمفونی خلقت زمان بسیاری صرف کرده ام زیرا دوست داشتم دوام زیادی داشته باشد و اثری جاودان بماند.” تغییر روشهای هایدن در تاریخ موسیقی بسیار هائز اهمیت است و آهنگسازان پس از او به ویژه بتهوون راهش را ادامه داده اند.

لیستی از تمامی آثار هایدن با شماره گذاری توسط آنتونی فان هوبوکن (Anthony van Hoboken) در کاتالوگ هوبوکن ارائه شده، مبنای شماره گذاری آثارش یا بر اساس Hob مخفف اسم هوبوکن بوده یا بر اساس شماره هر قطعه (opus numbers) برای مثال کوارتت زهی قطعه ۷۶ شماره ۳ که سومین از شش کوارتت هایدن است که در سال ۱۷۹۹ به چاپ رسید.

en.wikipedia.org

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «سالنامه»

سالنامه در میان آثار فیاض، بیش از همه در مسیرِ «در گذر» است. علاوه بر مشابهت در فرایند آهنگسازی و نوعِ کنار هم نشاندنِ و برخورد با مواد و مصالح موسیقی، حضور صریحِ برخی نقش‌­مایه­‌های «در گذر»، مدگردی­‌های متنوع، استفاده از نوازندگانِ گروه در مقامِ خواننده و ساختار کلی مجموعه، این همانندی را پررنگ­‌تر می­‌کند.

آرنولد شونبرگ و آهنگسازی ددکافونیک (III)

آنچه شونبرگ دنبالش می گشت، همان بود که باخ می جست: دست یافتن به وحدت کامل در یک ترکیب موسیقی. شونبرگ احساس می کرد که این روش نوین مبتنی بر ادراک کامل و جامع فضای موسیقی است. ولی به هر حال موسیقی نوشته می شد، با تمام شیوه ها، و شونبرگ اصرار داشت شنونده و آهنگساز هر دو باید شیوه ها را فراموش کنند، و موسیقی را به عنوان موسیقی بشنوند و قضاوت کنند. گفته است: «اغلب درست نمی توانم توضیح دهم: کار من ساختن موسیقی ۱۲ صدایی است نه ساختن موسیقی ۱۲ صدایی.»

از روزهای گذشته…

هایدن و مراسمی برای سالگردش (V)

هایدن و مراسمی برای سالگردش (V)

هایدن بعضی از اپراهای خود را به سمفونی بدل کرده که به او کمک کرد حرفه خود را به عنوان آهنگساز سمفونی در دوران پر فشار ادامه دهد. در سال ۱۷۷۹ تغییر مهمی که در قرارداد کاری او شکل گرفت به او اجازه داد تا آهنگهای خود را بدون نیاز به هیچ گونه اجازه از کارفرمای خویش به چاپ رساند.
موسیقی آفریقای جنوبی (II)

موسیقی آفریقای جنوبی (II)

سازهای غربی برای نواختن آهنگ های روستایی مورد استفاده قرار گرفتند که به نوبه خود باعث شد که سبک های جدید و دو رگه (ترکیبی) ساخت موسیقی (و همچنین رقص) در مراکز شهریِ در حال توسعه، افزایش پیدا کند.
جواهری: بعد از چاووش کاربرد بمتار عوض شد

جواهری: بعد از چاووش کاربرد بمتار عوض شد

بعد از کارهای استاد پایور با ارکسترفرهنگ و هنر، کارهای دیگر بصورت متفرقه انجام می شد و کارها مدون و منسجمی نبود، مثلا” یک تک کار بود که مثلا” آقای محمد حیدری اجرا می کرد یک تک کار دیگر بود که ساخته می شد خانم اطرایی اجرا می کرد یک کنسرتینو بود که مثلا آقای مجید وفادار ساختند و خانم ارفع اطرائی اجرا کردند.
نگاهی به آلبوم “طغیان” (I)

نگاهی به آلبوم “طغیان” (I)

بالاخره پس از گذشت حدود دو سال از تولید آلبوم “طغیان”، این اثر وارد بازار شد. طغیان سومین آلبوم میدیا فرج نژاد آهنگساز و نوازنده تار و سه تار است (۱) که بخش اعظم این آلبوم را دونوازی های او با تنبک کامران منتظری تشکیل می دهد و تنها دو ترک آخر این آلبوم همراه با صدای خواننده و شاعر است.
افسانه ۱۹۰۰

افسانه ۱۹۰۰

فیلم داستان زندگی مردی است که هیچگاه پا روی خشکی نگذاشته و همواره در یک کشتی تا هنگام مرگ زندگی می کند و پیانو می نوازد.
چه کسانی این قوانین را وضع می‌کنند؟

چه کسانی این قوانین را وضع می‌کنند؟

در کشور ما قوانین گاهی با خلاء‌هایی همراه هستند و مسلما عدم پردازش و اعتراض به این اشتباهاتِ قانونی نه تنها کمکی به بهبود اوضاع نمی‌کند که به تداوم همان روندِ غلط می‌انجامد. هفته گذشته قطعه بی کلام «پرسه» را به صورت تصویری منتشر کردم و بسیاری از رسانه‌ها و خبرگزاری‌های رسمی کشور به این انتشار این قطعه کمک کردند تا اثری که به شکل مستقل تهیه و تولید شده را بی‌واسطه به مخاطب برسانند.
ناسیونالیسم، دسته‌بندی، حذف و ردیف موسیقی دستگاهی

ناسیونالیسم، دسته‌بندی، حذف و ردیف موسیقی دستگاهی

هر نوع دسته‌بندی، لاجرم با حذف همراه است، و همواره پشته‌ای از «دور ریختنی»ها به جای می‌گذارد، پشته‌ای از «فرع»ها، در حاشیه مانده‌ها، اقلیت‌ها، جانگرفته در مرزهای قاطع دسته‌ها، و پنهان شده‌ها.
یادداشتی بر نوشته ی «وهم یا نبوغ؟!» (I)

یادداشتی بر نوشته ی «وهم یا نبوغ؟!» (I)

چندی پیش مطلبی در سایت به قلم یکی از نویسندگان «گفتگوی هارمونیک»، سعید یعقوبیان به نام «وهم یا نبوغ؟!» به انتشار رسید که از طرف مخاطبان مورد توجه و بحث های زیادی قرار گرفت. چند روز پیش یکی از خوانندگان سایت، یادداشتی را بر این نوشته ارسال کرد که امروز این مطلب را می خوانید:
قرار دوباره برگزاری کنسرت ارکستر کامه راتا

قرار دوباره برگزاری کنسرت ارکستر کامه راتا

در خبرها آمده بود که کنسرت ۳۱ خرداد و اول تیر ارکستر “کامه راتا” به رهبری کیوان میرهادی، به دلیل بالا رفتن تعرفه اجاره سالن ها، مخصوصا سالن رودکی که بارها صحنه اجرای کنسرتهای ارکستر کامه راتا بوده است، لغو میشود چراکه ارکستر قادر به تامین هزینه سالن نیست!
وضعیت آهنگسازان معاصر زن

وضعیت آهنگسازان معاصر زن

در شماره ی پیشین سایت زنان موسیقی، مقاله ای درباره ی وضعیت آهنگسازان معاصر زن در بریتانیا منتشر گردید، نوشته ی زیر نیز گزارشی است در همان زمینه به قلم کری اندرو، بانوی آهنگساز انگلیسی که خود با این نابرابری مواجه بوده و آن را شخصا تجربه کرده است.