«نخستین سرود ملی ایران» (ایران جوان) در اختیار همگان قرار می گیرد

نوشته ای که پیش رو دارید، نامه ای سرگشاده از سیاوش بیضایی است که چندی پیش نامه دیگری از او در این سایت به انتشار گذاشته شد:

اینجانب سیاوش بیضایی، آهنگساز و تنظیم‌کنندۀ «نخستین سرود ملی ایران» با ارائۀ پارتیتور این اثر به سایت «گفتگوی هارمونیک» اجرای این سرود را در سراسر ایران و خارج از ایران آزاد اعلام کرده و همچنین تأکید می‌نمایم که تمامی حقوق مادی و معنوی شعر این اثر به خانوادۀ بیژن ترقی تعلق داشته و از این پس هیچ شخص ثالثی با ارائۀ اسناد مشکوک الهویه و دستکاری‌شده اجازۀ دریافت ملبغی از اجراکنندگان آن بابت تنظیم یا شعر این اثر را نخواهد داشت.

این سرود متعلق به ملت ایران است و من هر گونه ثبت و تقدیم این سرود را به هر شخص یا گروهی در ایران و خارج از ایران باطل و غیرقانونی اعلام می‌دارم.

با این که آقای پیمان سلطانی به طور مظلوم‌نمایانه‌ای نزد خانواده ترقی ادعا کرده است که تا کنون حتا یک ریال از کسی بابت اجرای این سرود دریافت نکرده است، شواهد نشان می‌دهند که دست کم آقای سالار عقیلی، نخستین خوانندۀ این اثر، می‌بایستی برای هر اجرای این سرود مبلغ ۵۰۰٫۰۰۰ تومان به او پرداخت کند.

بدینوسیله از کلیه کسان دیگری که تا کنون مبلغی بابت اجرای این اثر پرداخت نموده‌اند، تقاضا دارم برای پیگیری و روشن‌تر شدن این موضوع به اطلاع اینجانب برسانند.

ثبت این اثر به نام پیمان سلطانی با تاریخ ساختگی ۱۳۸۲ در محل کار خود (ایکوم) غیرقانونی بوده و به زودی تقاضای ابطال آن انجام خواهد شد.

ثبت این اثر در کانادا نیز که سلطانی به نام «ثبت جهانی» از آن نام می‌برد به وسیلۀ شخص دیگری که ظاهراً فریب سلطانی را خورده است انجام شده و غیرقانونی و قابل ابطال است. یک ایرانی اصولاً به دلیل قوانین کپی رایت بین‌المللی نمی‌تواند آثار خود را شخصاً در کانادا به ثبت برساند.

اگر آقای پیمان سلطانی هرچه زودتر سندهای ساختگی و غیرقانونی خود را ابطال ننموده، نام خود را برای همیشه از روی این سرود بر ندارد، آثار صوتی این اثر را که به نام خود در بازار منتشر ساخته است جمع آوری نکند، اکاذیب خود را از رسانه‌های عمومی و مجازی پاک نکند و رسماً از من عذرخواهی نکند، این بار از سوی من به طور جدی با چند شکایت همزمان (در زمینه‌های کپی رایت، جعل اسناد، توهین، افترا، اعاده حیثیت، دستبرد به آثار دیگران و…) روبرو خواهد شد.
سیاوش بیضایی
هجدهم تیرماه ۱۳۹۸


*تا پایان این هفته پارتیتور این سرود برای ارکستر سمفونیک، سازهای ایرانی، آواز و گروه کر در این صفحه به انتشار می رسد.
دانلود نخستین سرود ملی ایران با نام «ایران جوان» با آهنگسازی لومر-بیضایی

ریتم و ترادیسی (VIII)

دو نمونه در شکل ۱۰ نشان داده شده است. در قسمت (الف)، یک موج مربعی دارای دو تغییر در واحد زمان با یک موج مربعی دارای سه تغییر در واحد زمان ترکیب شده است. در حالت برآیند، تعییرات (نت های جدید) در چهار زمان از شش زمان ممکن اتفاق می افتد. ریتم حاصل شده همچنین در نت نویسی موسیقایی استاندارد، و در نت نویسی چرخه ای نیز نشان داده شده است. به طور مشابه، قسمت (ب) یک الگوی چهار-بر-سه را نشان می دهد، که منجر به یک چندریتمی پیچیده تر شده است. نظام شِلینجِر روش مولد چندریتمی ها است که روش ترکیب سلسله ضربان های چندگانه ی پی در پی، هر یک با دوره ی تناوب خاص خود می باشد. وقتی هم زمان نواخته شوند، چندریتمی به صدا درمی آید.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (XIII)

قطعا راه های مختلفی برای آموزش دادن به کودکان وجود دارد. آموزش نکات اخلاقی و مهارتهای زندگی یکی از آموزشهای مهمی است که از طرق مختلف می‌توان به کودکان ارائه داد و یکی از راههایی که می‌توانید به کودکان این آموزشها را بدهید، اشعار و ترانه های کودکانه است.

از روزهای گذشته…

اکسیژن

اکسیژن

ژان میشل ژار در سال ۱۹۷۲ در حال تجربه در زمینه های مختلف ساخت موسیقی بود و در این بین با فرانسیس دریفوس (Francis Dreyfus) موسس کمپانی ضبط صفحه دریفوس جاز آشنا شد و به ضبط تعدادی از آثار خود پرداخت که مجموعه آنها در یک آلبوم به نام “Deserted Palace” منتشر شد و اولین آلبوم موسیقی تجربی او محسوب میشد.
تاثیر استودیو‌های خانگی، قالب‌های ذخیره‌سازی و فضای مجازی بر مالکیت ابزار تولید موسیقی (III)

تاثیر استودیو‌های خانگی، قالب‌های ذخیره‌سازی و فضای مجازی بر مالکیت ابزار تولید موسیقی (III)

توزیع نیز از طریق هر نوع کپی‌برداری ممکن بود؛ هر اثر می‌توانست تنها به کمک یک یا چند رایانه‌ی شخصی توسط افرادی که ممکن بود با یکدیگر بی‌ارتباط نیز باشند تکثیر شود و در اختیار مصرف‌کننده قرار گیرد.
گفتگو با مائوریزو پُلینی (III)

گفتگو با مائوریزو پُلینی (III)

ارتباط برقرار کردن با موسیقی در هر دو یکی است. در کار ضبط در استودیو، تماشاگر غایب است و این باعث مصنوعی شدن کار می شود. اما شما باید در نظر بگیرید که تماشاگران به آن گوش خواهند داد، تنها در زمانی متفاوت از آن لحظه…
چرا تنظیم مجدد؟

چرا تنظیم مجدد؟

۲۵ بهمن ماه گروه موسیقی ژوله به سرپرستی نیما گوران در تالار پژوهشکده فرهنگ و هنر به روی صحنه رفت. آثاری که در این کنسرت به اجرا رسید از ساخته های دو تن از آهنگسازان برجسته موسیقی کلاسیک ایرانی، زنده یاد فرامرز پایور و مهرداد دلنوازی بود.
ویولون مسیح استرادیواریوس (VI)

ویولون مسیح استرادیواریوس (VI)

به طور معمول جریان الگو برداری همیشه از مشخصات درج شده خط محیطی ترسیمی و یا از محدوده تصاویر رنگی از صفحات به انجام می رسد که معمولا سازندگان ساز در ساده ترین شکل ممکن با دور بری تصاویر و انتقال آن به روی برگه های فلزی و یا چوب و یا در مواردی دقیق تر از روشهای نرم افزاری فرایند الگو برداری را دنبال می نمایند.
فرهنگ اسلامی و پیدایش موسیقی چند صدائی در اروپا (I)

فرهنگ اسلامی و پیدایش موسیقی چند صدائی در اروپا (I)

در ضمن بررسی منابعی برای تهیه مقاله ای درباره نقد تاریخنگاری موسیقی ایرانی به این مقاله جالب بر خوردم که برای روشنگری تاریخی درباره مبادلات فرهنگی و موسیقایی شرق و غرب لازم و مفید است؛ و با مقاله های «نقد تاریخنگاری موسیقی ایرانی» و جستارِ پیوست «درباره عقب ماندگی و پیشرفت» ارتباط دارد.
تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (II)

تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (II)

حجاز آواز حزین و بزمی بود که آن را نصب العرب می‌نامیدند و موسیقی‌دانان حیره شیوه‌های {اجرایی} هنرمندانه‌تر این آواز را می‌دانستند و عود کاسه چوبی را نیز عربها از مردم حیره اقتباس کردند و به جای عود با کاسه پوست دار {که} مزمر نامیده می‌شد و در حجاز معمول بوده بکار می‌بردند و همچنین در حیره چنگ و تنبور رواج داشت.
ویژگیهای ارتعاشی چوب و کوک کردن صفحات ویولن (X)

ویژگیهای ارتعاشی چوب و کوک کردن صفحات ویولن (X)

سازندگان ویلن در مورد طراحی دریچه های صوتی ff و باس بار و سازندگان گیتار در رابطه با طراحی خرک و مقاوم سازی کلافها کمی آزادی عمل دارند. کوک کردن صفحات ویلن بسیار متداول است که در ادامه مطالبی در مورد آن خواهیم داشت. خطوط نودال موجود در ۵ صفحه رو با تمام جزئیات مورد بررسی قرار گرفت که شما می توانید نتایج آن را در جدول ۴-۱ و تصویر ۱۸-۱ ملاحظه کنید. از این تصاویر در می یابیم که در تمام صفحات خطوط نودال مربوط به رزونانس دوم و پنجم همدیگر را در جاهای مشخص قطع می کنند که وجود دریچه های صوتی ff و باس بار جای این نقاط مشابه را تغییر نمی دهد. در مورد ۵ صفحه زیر هم بدین صورت می باشد.
نشست خبری گروه کر فلوت تهران برگزار شد

نشست خبری گروه کر فلوت تهران برگزار شد

نشست خبری گروه کر فلوت تهران که قرار است در پایان این هفته به روی صحنه برود، صبح امروز پنجم مردادماه در تالار وحدت با حضور سعید تقدسی رهبر ارکستر، فیروزه نوایی سرپرست گروه، سهیل کوشان پور مدیر هنری و احسان تارخ مدیر اجرایی این گروه در تالار وحدت برگزار شد.
آرامش در بازگشت به خانه است!

آرامش در بازگشت به خانه است!

اثری که تحت عنوان ضرب تار منتشر شده است، در نام، بر همکاری برابر و همنوازی به معنای واقعی تاکید دارد، چیزی که در اندیشه جمعی گروه دستان پیش از این نیز مشاهده شده است، یعنی گروه و فعالیت گروهی، نه جمع آمدن عده‌ای به دور یک مرکز با عنوان سرپرست گروه.