گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

رندی نیومن و هنر طعنه آمیز (II)

گروه “تیکیز” شش آهنگ نیومن را در سالهای ۱۹۶۷ و ۶۹ اجرا نمودند. دراین دوره بود که نیومن رابطه بلند مدت و حرفه ای خود را با لنی وارونکر (Lenny Waronker) آغاز نمود. وارونکر مسئول بستن قراداد برای گروههای مختلف با شرکت ضبط آتمن بود و در عوض او نیومن، لئون راسل و وان دیک پارکز (Van Dyke Parks) را برای اجرا و ضبط در این گروهها معرفی کرد. در اواخر ۱۹۶۶ وارونکر به عنوان برنامه ریز شرکت ضبط A&R توسط وارنر بروس (Warner Bros) انتخاب شد.

ضبطها و رابطه دوستانه ای را که با نیومن، راسل و پارکز به وجود آورد، آغاز فعالیتی خلاقانه و حرفه ای بود و این همکاری یکی از کلیدهای موفقیت بروس به عنوان دارنده کمپانی ضبط موسیقی راک شد. در سال ۱۹۶۸ رندی نیومن موفقیتهای چشمگیری کسب کرد. بسیاری از هنرمندان بزرگ آثار وی را اجرا کردند و شعر “فکر می کنم امروز باران خواهد بارید” از استانداردهای اصلی سرایندگی شعر بود.

در سال ۱۹۷۰ هری نیلسون آلبومی را عرضه کرد که تنها آهنگهای ساخته نیومان بود، این آلبوم به نام “۱۲ شعر” در سالهای ۱۹۷۰ عرضه شد و در لیست بهترین آلبومهای مجله رولینگ استون در رده ششمین آلبوم برتر دهه ۷۰ قرار گرفت. رندی نیمون در اجرایی زنده (Randy Newman Live) اولین آلبوم وی بود که بر روی LP ضبط شد و بر روی بیلبورد در رده ۱۹۱ جای گرفت.

آهنگ “می توانی کلاهت را اینجا بگذاری” توسط هنرمندان بسیاری اجرا شد و اجرای تام جونز از این اثر در فیلم “مونتی کامل” (The Full Monty) در سال۱۹۹۷ استفاده شد. نیومن آلبوم “پسرهای پیر خوب” (Good Old Boys) را با اشعاری به نشانه مخالفت به برنامه تلویزیونی “smart-ass New York Jew” ساخت که در آهنگهای این آلبوم از نژاد پرست های جنوب و تعصب شمال شرقیهای آمریکا سخن گفته است.


audio file بشنوید
“Short people” از نیومن را

“قاتلین کوچک” ۱۹۷۷ اثری است که در آن زبان طعنه آمیز نیومن توسط بعضی از ادیبان مورد بحث و مجادله قرار گرفت، این آلبوم از بهترین فروش برخوردار بود. آلبوم سال ۱۹۸۳: “مشکل در بهشت” شامل آهنگ: “من عاشق لس انجلس” که مضمون آن انتقاد و هم تمجدید از شهر لس انجلس بود، به بازار آماد. آنطور که نیومن در مصاحبه سال ۲۰۰۱ بیان نمود: “نوعی بی توجهی و سردی در لس انجلس وجود دارد که من عاشق آن هستم، ماشین بدون قفل و مرد مو قرمز و پسر بچه های ساحل”…

همچنین آهنگ “دختر احساساتی” در این آلبوم می باشد. در سالهای بعدی، نیومن بیشتر بر روی ساخت موسیقی فیلم متمرکز شد، اما دوره ای سخت در زندگی شخصی اش محسوب می شد. وی پس از ۲۰ سال زندگی مشترک از همسرش جدا شد و همچنین در این دوره به دلیل بیماری از لحاظ فیزیکی بسیار ناتوان شد. نیومن سه آلبوم را به عنوان خواننده و هم سراینده عرضه نمود: “سرزمین رویاها” ۱۹۸۸، “عشق بد” ۱۹۹۹، “چنگ ها و فرشته ها” که این آلبوم در ۵ آگوست ۲۰۰۸ عرضه شد. “سرزمین رویاها” شامل بهترین آهنگهای نیومن می باشد: “پول است که اهمیت دارد” (It’s Money That Matters) و “چهار چشم”.

“دلم برایت تنگ شده” در آلبوم “عشق بد” از جمله آهنگهایی است که به نوعی زندگی خود نیومن را بیان می کنند و اشاره به همسر اولش دارد. وی همچنین بسیاری از اشعار اولیه ای خود را همراه با گروه و پیانو نوازی خود، ضبط نمود. در سال ۲۰۰۵ “لویزینا” ساخته سال ۱۹۲۷ نیومن به عنوان سرود ملی آمریکا از رادیو و تلویزیون پخش شد که اشاره به دغل بازی شهرداری نیواورلینز در این شهر در سال ۱۹۲۷ دارد، نیومن در همان سال اعلام کرد: “رئسای شهر تصمیم گرفتند سیلی در شهر راه بیفتد، سوراخی در دیواره رودخانه به وجود آوردند و سیل به مزارع پنبه حمله ور شد!”

در تابستان ۲۰۰۶ در سفر اروپا، سه اثر خود را برای اولین بار اجرا نمود: “غارپیمایی در خاطره لین”، “از دست دادن تو” و قطعه ای که از لحاظ سیاسی مجادله برانگیز شد به نام: “چند کلام به دفاع از کشورمان” که در این آهنگ، نیومن آمریکا را چون امپراطوری می داند و جنگ و وحشت و دادگاه عالی را زیر سوال می برد و می گوید: “این امپراطوری همانند باقی، از بین می رود.” هر سه این قطعه ها بعدها در آلبوم ۲۰۰۸ “چنگ ها و فرشته ها” (Harps and Angels) ظاهر شدند.

در سال ۲۰۰۰ برنامه “قطعه سواحل جنوب” به نام “تحصیل از رندی نیومن” که به نوعی شبیه سازی زندگی هنرمند را به نمایش می گذارد، پخش شد.

en.wikipedia.org

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

بیشتر بحث شده است