گفتگو با مدرس ویلنسل، ایرنه شارپ (V)

ایرنه شارپ
ایرنه شارپ
آیا دست چپ در تولید صدا نقش کلیدی ایفا می کند؟
نقش بسیار مهمی ایفا می کند. بستگی به تکنیک دست چپ یک شخص نیز دارد، نوازنده ای می تواند حتی ویبریشن سیم را از بین ببرد اما به همان شکل کیفیت صدا را حفظ کند و یا به ساز اجازه آن را بدهد که آزادانه بلرزد و ویبریشن داشته باشد و صدا را قوی برساند. همانطور با آرشه، بیشتر مردم یک کار را انجام می دهند و آن هل دادن سیم به سمت پائین است بر روی fingerboard. متاسفانه این کار صدایی کسالت بار تولید می کند و اتصال انگشتان را قفل می کند.

وقتی سیم را به سمت پائین هل می دهید شما نه انعطاف پذیری خواهید داشت و نه سرعت، چرا که اتصالات شما بی حس می شوند. دست چپ من قسمت راست را بر روی سیم دارد. من سیم را به سمت fingerboard می کشم و به مرکز بدن خودم بر می گردانم. اتصال انگشتانم انعطاف پذیر باقی می مانند اگرچه سیم به سمت پائین قرار دارد. اگر کسی این را به درستی انجام دهد سیم می تواند به آزادی ویبراتو کند و صدا را ارتقا دهد.

ویبراتو را چگونه آموزش می دهید؟ بسیاری از اساتید با موضوع ویبریشن دچار مشکل هستند.
ویبراتو ثابت می کند که دست چپ به درستی کار می کند. اگر انگشتان به سیم ضربه بزنند و دست سبک باشد و به راحتی حرکت کند، ویبراتو بسیار هنری از کار در خواهد آمد. تازه کاران من در ابتدا به طور خیالی انگشتانشان را بر روی ingerboard به حرکت در می آورند. این تمرین ویبراتو است.

اگر دست چپ انعطاف پذیر هنرجویان را بتوانم پرورش دهم دیگر نیازی به یاد دادن ویبراتو وجود نخواهد داشت زیرا ویبراتو حاصل تعادل بین دست و انگشتان است. دست چپ برای تغییر و ایجاد ویبراتو است (حرکت انگشتان زمانی که قادر به اجرا هستند). انگشتان یک دست هنرمند و حرفه ای حرکت اضافه و اشتباه نمی کنند و دست سیم را به سمت پائین هل نمی دهد.

ویکتور سزار (Victor Sazer) بوجود آورنده سبک جدید ویلنسل نوازی، شیوه ای را گسترش داد که با سبک معروف “بغل کردن ساز” (bear hug) بوجود آمده توسط مارگارت روول و خود شما، متفاوت است، آیا نوازنده باید قادر باشد ساز را بغل کند زمانی که نشسته است؟ “بغل کردن ساز” ویلنسل را بیشتر با مرکز بدن در یک راستا قرار می دهد در حالی که ویکتور سزار به قرار دادن ویلنسل در قسمت چپ بدن تاکید دارد. درباره روش ایشان چه نظری دارید؟
“بغل کردن ساز” بطور اتوماتیک ویلنسل را در جایی قرار می دهد که برای اغلب افراد با هر فرم و قدی راحت خواهد بود. همچنین به شما انرژی خواهد داد که از ناحیه پشت و کمر می رسد و برای نواختن از آن انرژی استفاده می شود.

هنرجویان با شخصیتهای متفاوتی هستند. بعضی از آنان برونگرا و اجتماعی تر و بعضی درون گرا و منزوی هستند، بعضی ها عقلانی و بعضی از طریق حس پیش می روند. شما چگونه با این نوع شخصیتهای متفاوت کنار می آیید؟
برای به طنین درآوردن آنچه آهنگساز در فکر داشته، سعی می کنم به هر هنرجوی کمک کنم بدون توجه به نوع شخصیت آنها و از طریق صحبت کردن درباره اهمیت کوردها و مودها و چگونگی خلق شدن آنها توسط ارزشهای مختلف نتها، هنرجویان را راهنمایی میکنم. من درباره تاریخچه آثار با هنرجویانم گفتگو می کنم همانند کنسرتوی الگار، توضیح دادن آنکه وی تلاش دارد چه چیز را بیان کند و در چه دوره ای از تاریخ، وی این قطعه را ساخته و آنان خود می توانند به آن در عمل پاسخ دهند.

2 دیدگاه

 • بابک ولی پور
  ارسال شده در مرداد ۱۱, ۱۳۸۹ در ۱۰:۴۰ ب.ظ

  نکات خوبی در ارتباط با ویبراتو ارائه شده است؛ فکر می کنم که این توصیه ها برای نوازندگان گیتار نیز _مخصوصا گیتار کلاسیک_ مفید است. عدم ایجاد تنش در دست و فشار ندادن بیش از حد فینگر برد می تواند به ویبر بهتر کمک کند.
  واژه “هل” را به شکل “هول” (ترس) ننویسیم چون تغییر معنا می دهد.
  ممنونم بابت این مطلب.

 • رضا
  ارسال شده در مرداد ۱۸, ۱۳۸۹ در ۵:۳۸ ب.ظ

  بسیار خوب بود

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIX)

تنها درویش خان تا حدودی با وزیری تفاهم داشت و برای شنیدن کنسرت ها و خطابه های او به مدرسه خصوصی اش می رفت. اما قبل از این که این رابطه و تفاهم ثمری به بار آورد – و قبل از ریاست اول وزیری در مدرسه موزیک (۱۳۰۷)، درویش خان فوت شد (۱۳۰۵). بعد از فوت او تجدد طلبی به کشمکش بین وزیری و مین باشیان ها یا «موسیقی نوین و علمی ایرانی» با «موسیقی بین المللی و علمی» محدود ماند.

«شیوه‌ی نوازندگی» در موسیقی ما چه معنایی دارد؟ (I)

اگر در موسیقی کلاسیک غربی کار می‌کنیم دادن جواب همه‌فهم به این سوال نسبتا ساده است. یعنی روشی که هر نوازنده آثار را می‌نوازد. بخشی به رابطه‌ی فیزیکی‌ای که یک نوازنده با سازش دارد مربوط است، یعنی مسائلی مثل روش دست گرفتن ساز یا پشت ساز نشستن، نحوه‌ی انگشت گذاشتن، انتقال نیرو به ساز (تقریبا اِکول) و … بخشی هم به مسایل صوتی، مثل صدایی که از ساز درمی‌آورد، دامنه‌ی شدت و ضعف‌هایی که می‌تواند به هر نت یا پاساژ بدهد، شیوش‌های مختلفی که می‌تواند هنگام نواختن هر نغمه یا تکنیک ایجاد کند و بخشی هم به مسایل تکنیکی مثل دامنه‌ی ویبراتوها و از این قبیل.

از روزهای گذشته…

درباره کتاب «گلهای جاویدان» (II)

درباره کتاب «گلهای جاویدان» (II)

هدف نهایی انتقال فکر متعالی اندیشمندان ایرانی از یک سو و تلطیف روان شنونده از سوی دیگر بود. برنامۀ گلها پدیده‌ای در تاریخ فرهنگ، هنر و ادبیات ایران به‌شمار می‌رود که به موسیقی‌دانان، شاعران و هنرمندان اعتبار و ارزشی والا بخشید. تا قبل از تأسیس برنامۀ وزین گلها، استادان برجستۀ موسیقی را هم‌شأن مطربان می‌دانستند و کسی‌ به ارزش و جایگاه هنری آنان واقف نبود.
لنی و من: خاطراتی با برنشتاین (II)

لنی و من: خاطراتی با برنشتاین (II)

تلوزیون برای او رسانه طبیعی بود، نه فقط برای اجرا بلکه او با دوربین طوری حرف می زد که انگار با دوستش صحبت می کند. برای کنسرت بچه ها او بعضی وقت ها از آهنگ های بیتل ها استفاده می کرد به عنوان تصاویری که ایده های موسیقایی از جمله مد را نشان می دهند. برای بزرگسالان او در مورد موسیقی، زبان و سبک، با رسیتاتیف های فی البداهه به سبک موزار، وردی و واگنر سخنرانی می نمود!
جیمی هندریکس، پدر گیتار الکتریک (I)

جیمی هندریکس، پدر گیتار الکتریک (I)

جیمز مارشال هندریکس معروف به جیمی هندریکس در ۲۷ نوامبر سال ۱۹۴۲ در شهر واشنگتن آمریکا به دنیا آمد. هندریکس را همگان به عنوان پدر گیتار الکتریک میشناسند کسی که با نبوغ خویش بدون هیچ استادی ساز گیتار را به شهرتی جهانی رساند. نوازنده، ترانه سرا و آهنگساز و کسی که بیشترین تاثیر را در نوازندگان گیتار راک داشت و وی را به عنوان یکی از برترین شخصیت های این سبک میشناند.
موسیقی قوالی (I)

موسیقی قوالی (I)

در طی چند مقاله سعی در معرفی موسیقی قوالی که شامل بررسی تاریخچه اشعار، اعضای گروه، ساز بندی می باشد داریم. قوالی موسیقی مذهبی صوفی های شبه قاره هند می باشد. قوالی یک سنت موسیقیایی پر شوریست که بیش از ۷۰۰ سال سابقه دارد و در اصل در معابد مقدس صوفی ها یا خانقاه ها در محدوده جغرافیایی که امروزه هند و پاکستان نامیده میشود رواج داشته است.
آکوردهای sus – قسمت دوم

آکوردهای sus – قسمت دوم

در ادامه مطلب مربوطه به آکوردهای Sus ، به Improvise انجام شده روی این توالی آکورد شکل اول که تکرار میشود توجه کنید تا در ادامه بحث راجع به آکورد های sus را دنبال کنیم.
مراسم بزرگداشت Ray Chrles

مراسم بزرگداشت Ray Chrles

B.B. King ، Glen Campbell ، Stevie Wonder و Wynton Marsalis که همگی از موسیقیدانان معاصر در سبکهای Jazz ، Blues و … هستند یک هفته پس از آنکه Ray Charles از دنیا رفت طی مراسمی در یکی از کلیساهای آفریقایی نسبت به این موسیقی دان از دست رفته ادای احترام کردند.

پیانوی شیمل (VOGEL V115 Modern-2013)

این پیانو به صورت کوک شده و آکبند توسط شرکت «آوا هنر حنانه» عرضه می شود و خرید این پیانو همراه با ۵ سال گارانتی و خدمات پس از فروش است. برای اطلاعات بیشتر با این شماره تماس بگیرید: ۰۹۱۲۷۳۰۵۲۰۹ مشخصات Proffesional upright VOGEL V115 Modern-2013 ۵years guaranty Hannaneh arts Co. Made By Schimmel Germany…
ادامهٔ مطلب »
ضیائی: سازسازی را به شیوه آکادمیک تدریس میکنم

ضیائی: سازسازی را به شیوه آکادمیک تدریس میکنم

گام ها را با تاریخ آغاز کردم و در مسیر شناخت مواد، ابزارسازی، فیزیک، شیمی، هندسه، هنر ساخت ویلن را به پیش گرفته و با آموزش و کسب علم در هر جایی از این کره خاکی که لزوم و امکان آن فراهم بود، مسیر را ادامه داده و ما حصل آن را به علاقمندان این رشته در ایران تحت پوشش کارگاه تخصصی ساخت ویلن در حد توان انتقال دادم.
نقش زنان در موسیقی ایرانی (I)

نقش زنان در موسیقی ایرانی (I)

قدیمی ترین اسطوره ای که از یک زن موسیقیدان نام می برد ضلال دختر کمیک بوده که مخترع سازهای زهی است. سیوطی در کتاب اوایل المحاضرات از نخستین زنی که دف زد کلثوم خواهر موسی (ع) را نام می برد. حکیم فردوسی در شاهنامه از بانویی رامشگر به نام سوسن نام می برد که در توران زمین بود و با رامشگری و مکر و حیله پهلوانان ایرانی را به بند می کشید و در جایی دیگر از سپنوی خنیاگر نام می برد که آوازش پلنگ را رام می کرد.
قول و غزل یا قول و غزل (III)

قول و غزل یا قول و غزل (III)

عنوان قول و غزل در آلبوم منتشر شده توسط سروش نیز وضعیتی مشابه این دارد. به عبارت دیگر علارغم اینکه قول و غزل از دنیای موسیقی به عاریت گرفته شده و با گذر از فیلتر شعر و ادبیات، به عنوان اسم یک آلبوم موسیقی انتخاب شده است، لیکن به واسطه منسوخ بودن این اصطلاح شناسی در موسیقی روزگار خود، فاقد هرگونه دلالت موسیقایی صریح بوده است.