گفتگو با زیگمونتوویچ

کتاب ویلون ساز نوشته جان مارکیز که اوایل آوریل سال ۲۰۰۷ منتشر شد زندگی زیگمونتوویچ را در حال ساخت ویولون یوجین دراکر ویولونست Emerson String Quartet به تصویر می کشد. این کتاب که حول دیدگاه مارکیز به عنوان یک نوازنده ترومپت، انتظارات دراکر از یک ویولون و فرایند ساخت پیچیده زیگمونتوویچ می چرخد کتاب بسیار جالبی است. نویسنده یک سال تمام زیگمونتوویچ را زیر نظر داشت و من کنجکاو بودم که نظر زیگمونتوویچ را درباره این کتاب بدانم. متن مصاحبه با او از این قرار است:

قبل از اینکه قبول کنید کسی شما را در حال ساخت ویولون زیر نظر بگیرد اصلا دچار تردید شدید؟

بله، کمی. مطمئنا هر پروژه ای مانند این وقت گیر است و می تواند حواس شما را پرت کند. همچنین وقتی اجازه می دهید که خبرنگاری که عقاید شما را تفسیر میکند به شما نزدیک شود کمی حساس تر نیز می شوید. تنها می توان امیدوار بود که یک خبرنگار منظور شما را خوب بفهمد و از داستان سازی و جنجال های رسانه ای فراتر رود.

چه چیزی باعث شد که با نوشتن این کتاب توسط جان موافقت کنید؟

افراد زیادی فریب دنیای ویولون سازی را می خورند بدون اینکه بدانند چه چالش ها و مشکلاتی بر سر راه کسانی که در این حرفه کار می کنند وجود دارد. اندیشیدن به ماهیت این حرفه و توصیف این دیدگاه، روشی برای بیان و عمق بخشی به حس من، نسبت به ویولون سازی است. در واقع ویولون سازی فقط کار بر روی چوب نیست.

نظرتان درباره کتاب چیست؟

حرفه ما از نظر کسانی که از بیرون به آن نگاه می کنند به طرز عجیبی اسرارآمیز است. به نظرم جان هم با همین دیدگاه شروع به کار کرد اما توانست بدون اینکه زیاد وارد مسائل تکنیکی شود با حال و هوای کار آشنا شود. شاید اگر کسی که کاملا با این حرفه آشناست این کتاب را نوشته بود کتاب دقیقتری از آب در می آمد اما به اندازه کتاب فعلی جالب نبود.

به گفته جان مارکیز ویولونی که او درباره ساختنش کتاب نوشت اکنون دست به دست شده است. پس یوجین دراکر الآن با چه ویولونی می نوازد؟

یوجین ویلون جدیدش را ترجیح می دهد و چند قطعه نیز با آن نواخته و ضبط کرده است، چون در سالن صدای خوبی دارد اما انگار این ویولون زیاد برای کار او مناسب نبود! اخیرا یک ویولون استراد مشابه ویولون من به دستم رسید که برای یوجین بسیار مناسبتر بود. بازخوردی که از ویولون من گرفت بسیار شبیه ویولون استراد بود و هردوی ما احساس کردیم که ویولون استراد روان تر و قوی تر است بهتر جواب میدهد.

چه کسی اکنون ویولونی که برای جین دراکر ساختید را می نوازد؟

جاشوا بل اخیرا ویولون جین را امتحان کرد و شدیدا از آن خوشش آمد. ما در کارنگی یک مسابقه کوچک با ویولون زیگ، استراد و یک ویولون گواد راه انداختیم. اکنون او دارد ویولون جین را با ویولون زیگ خودش مقایسه می کند. باید منتظر نتیجه ماند!

وقتی می بینید ویلونی که برای شخص خاصی ساخته اید را فرد دیگری می نوازد چه حسی دارید؟

اگر آن فرد واقعا از ویولون من خوشش بیاید مشکلی ندارم. اما کلا سعی می کنم به ویلون ها زیاد وابسته نشوم و از بازخوردها نیز برداشت شخصی نداشته باشم. نه اینکه برایم اهمیتی نداشته باشد. بلکه مسئله مهمتر این است که نوازنده احساس راحتی کند. اگر یکی از ویولون های من به خوبی کار نکند یا نوازنده ناراضی باشد، آن را تعمیر، تنظیم یا اصلاح می کنم. اگر آنها باز هم احساس رضایت نکنند آن را با کمال میل پس گرفته و به فرد دیگری می دهم. البته این مورد بسیار نادر است اما طول عمر ویولون ها از طول عمر ما بیشتر است و کسی نمی داند که ماجرا به کجا ختم خواهد شد!

کدامیک از ویولون هایی را که تاکنون ساخته اید بیشتر دوست دارید؟

دو ویولونی که برای ایزاک استرن ساختم همیشه از دوست داشتنی کارهای من خواهند بود. استرن همیشه در خانواده ما از قهرمان های فرهنگی بود و کار با او برای من مایه افتخار بود. من همیشه به خاطر حمایتش از او متشکرم و آن دو ویولون توانستند در مزایده تاربیسیو در املاک استرن تاریخی برای خود بسازند.

نظرتان درباره آینده هنر ویولون سازی چیست؟

اکنون ویولون سازی شرایط جالبی دارد. از یک سو، این حرفه از سازنده های ماهر که بسیاری از آن ها چینی هستند پر شده و از طرف دیگر مهارت سازندگان روز به روز در حال افزایش است و ویولون های نوساز نیز توسط نوازنده های بسیار برجسته مورد استفاده قرارمی گیرند و این موضوع دقیقا چالشی است برای من و همکارانم.

نمی توان تنها با تقلید کورکورانه از ویولون های استراد با آن ها رقابت کرد یا از آن ها پیشی گرفت. بلکه باید دانش و اصولی که در آن ویولون ها نهفته است را شناخت و آن ها را به صورت پویا به کار برد. پرسش بعدی این است که مرحله بعدی چیست. برای برخی مرحله بعد به نوآوری های جدید می انجامد و برای برخی مانند من مرحله بعد ساخت ویولون های بسیار با کیفیت به شیوه ای سنتی است.

تاکنون چند ویولون ساخته اید؟

با احتساب ویولا و ویلنسل ۱۷۰ تا.

در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟

در حال حاضر آهسته و پیوسته بر روی لیست سفارش هایم کار می کنم که شامل ۴ ویولونسل برای یویوما و اعضای گروه جاده ابریشم می شود که فعلا در مرحله طراحی است.

من به تحقیقات و آزمایش های آکوستیک هم در کارگاه آکوستیک ویولون اُبرلین و هم در استودیوی خودم نیز شدیدا علاقه مندم. در پاییز امسال با کمک نورمن پیکرینگ و اُلیور راجرز دو تا از ویولون های استراد مورد علاقه ام و همچنین یک ویولون گوارنری را برای تحقیقات ویبرومتری لیزری در اختیار دکتر جورج بسینجر قرار دادم. این کار درک من را از حرفه ویولون سازی به طرز غیر قابل پیش بینی افزایش می دهد. هر روز نکته جدیدی درباره جزئیات ناشناخته این حرفه و عملکرد آن ها می آموزم. خواهیم دید که آموخته ها به کجا می انجامد.

violinist.com

یک دیدگاه

  • salar
    ارسال شده در شهریور ۱۷, ۱۳۸۹ در ۵:۰۷ ب.ظ

    ali bod merciiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

جمال الدین منبری پس از سالها سکوت به روی صحنه می رود

ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی جمال الدین منبری و پوریا اخواص، ۱۶ اسفند ماه ۹۷ ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه در تالار وحدت به روی صحنه می رود. این برنامه آخرین کنسرت سال ۹۷ ارکستر ملی با رهبری شهبازیان خواهد بود.

موسیقی‌ فیلم در خدمت سینما یا نظام ستاره‌سازی؟ (II)

از موسیقی فیلم‌های ماندگار علیقلی در این دسته باید به نمونه عالی مدرسه موشها به کارگردانی محمدعلی طالبی و مرضیه برومند در سال ۱۳۶۴ اشاره کرد. با اینکه این فیلم بطور کامل موزیکال نبود. اما، ترانه‌ها جلوه و جذابیت خاصی به آن می‌داد. البته این خود به عنوان آغاز یک راه برای جذب مخاطب بود. مردم علاقه‌مند به شنیدن ترانه‌های شاد و موسیقی ریتمیک و ساده بودند و علیقلی به خوبی از پس این کار برآمده بود. شایان توجه است که ترانه‌های فیلم هیچ کدام نتوانستند شهرت و محبوبیت ترانه تیتراژ سریال تلویزیونی را تکرار کنند، اما در یک ساختار کلی مناسب کلیت فیلم بود.

از روزهای گذشته…

دسته بندی و زمان بندی: ادراک متر (V)

دسته بندی و زمان بندی: ادراک متر (V)

ایده ی مشابهی در مفهوم “مرجع تراکم” مانتل هود وجود دارد: “سریع ترین پالس موجود در قطعه چه بوده است ؟ (البته باید دوبرابر کردن یا سه برابر کردن مشخصه ی تزیین متریک را در نظر نگرفت.) با این که هیچ کس نمی تواند بگوید که کند ترین پالس قطعه چه بوده است اما همه موافق اند که هر قطعه یک پالس سریع دارد. این ابزار اندازه گیری مرجع تراکم نامیده شد.”
انتشار دو نوازی ها با گیتار

انتشار دو نوازی ها با گیتار

بالاخره پس از گذشت، چهار سال از برگزاری کنسرت مشترک حامد پورساعی و فروغ کریمی، بخشی از برنامه اجرا شده در آن کنسرت به صورت سی دی به بازار عرضه شد. ضبط این آثار مربوط به آخرین سفر فروغ کریمی به ایران بوده و پیش از اجرای کنسرت، کار ضبط صورت گرفته است. البته در سی دی حاضر که با نام “دشت گریان” (دو نوازیهای موسیقی کلاسیک) توسط انتشارات ماهور (کارگاه موسیقی) به بازار عرضه شده است، سه همنوازی دیگر هم جای گرفته که با ویولونسل، آکاردئون و پن فلوت است.
گزارش جلسه شانزدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (I)

گزارش جلسه شانزدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (I)

بعد از ظهر چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۲، شانزدهمین و آخرین جلسه‌ی «کارگاه نقد موسیقی» در خانه‌ی موسیقی، با عنوان «برخی مسایل در نقد موسیقی مردم‌پسند» برگزار شد.
اشتوکهاوزن، عقل گرا و عارف (II)

اشتوکهاوزن، عقل گرا و عارف (II)

به گفته اشتوکهاوزن «در اواسط قرن … تمایلی برای کناره گیری از بشریت شکل گرفت. انسان بار دیگر به ستاره ها چشم دوخت و به حساب کتاب های جدیدی پرداخت.» در عکس های مدرسه تابستانی موسیقی در دارمشتات (Darmstadt)، اشتوکهاوزن را در کسوت یکی از آهنگسازان جوان، لاغر، بینوا و ایده آلیست در می یابیم که عمیقا تحت تأثیر جنگ قرار گرفته است و مصمم است تا دوباره و از ابتدا، بر زبان موسیقی کار کند.
هنوز هم برای یادگیری ساز جدید دیر نیست (I)

هنوز هم برای یادگیری ساز جدید دیر نیست (I)

این متن مصاحبه ای با گیل شاهام (Gil Shaham) ویلنیست آمریکایی اسرائیلی متولد ۱۹ فوریه ۱۹۷۱ و دارنده جوایز بین المللی است. این مصاحبه در اتاق رختکن گیل در تالار ملکه الیزابت توسط ریچارد اسلانی (Richard Slaney) از طرف وب سایت سئوند اکسچنج تعویض صوت ( Sound Exchange) پس از پایان تمرین گیل با ارکستر فیلارمونیا، انجام شده است.
روش سوزوکی (قسمت بیست و نهم)

روش سوزوکی (قسمت بیست و نهم)

من در سال ۱۸۹۸ در ناگویا (Nagoya) متولد شدم. در خانه ماساکیچی سوزوکی مؤسس بزرگترین کارخانه (کارگاه) ویولون سازی جهان. این را هیچکس نمی‌تواند تعیین کند که به کجا و کدام خانواده تعلق دارم این در دست ما نیست ما نمی‌توانیم تعیین کنیم که به اینجا یا آنجا می‌خواهیم تعلق داشته باشیم و همین است که هست. از دوران پدر جد من سوزوکی، در خانواده یک ساز زامیزن (Samisen) می ساختند، نوعی ساز زهی سه سیمه‌ی ژاپنی که شبیه یانجو بود.
نگاهی گذرا به کتاب‌های آموزش هارمونی <br>متنشر شده در سال‌های اخیر (۸۹-۸۳) قسمت هشتم

نگاهی گذرا به کتاب‌های آموزش هارمونی
متنشر شده در سال‌های اخیر (۸۹-۸۳) قسمت هشتم

رسم‌الخط مخصوصی را برای مکتوب ساختن برخی از اصطلاحات جا افتاده‌ی موسیقی به کار برده که در ابتدا باعث می‌شود خواننده کمی سردرگم شود. برای مثال: «سُپرآنُ» به جای سوپرانو و «آلتُ» به جای آلتو یا «مینُر» به جای مینور و ماژُر به جای ماژور (۱۲). در [۴] با وجود این‌که اشکالات زبانی کمتر است، اما گاه اظهار نظرهایی وجود دارد که خواننده را در مورد صحت متن ترجمه شده به شک می‌اندازد.
موسیقیدانان، قوانین بار در سفرهای هوایی را محکوم کردند

موسیقیدانان، قوانین بار در سفرهای هوایی را محکوم کردند

پس از دستگیری تعدادی تروریست در هواپیمایی بریتانیا، موسیقیدانان برجسته از قوانین سختگیرانه بار در این هواپیمایی انتقاد کردند. به گفته آنان محدودیت جدید در اندازه که تنها آوردن بارهایی در حد یک کامپیوتر دستی را به کابین مجاز میداند، عملا به همراه داشتن آلات موسیقی بزرگ را غیر ممکن ساخته است.
ترجیح میداد که یک آهنگساز موسیقی مردمی باشد

ترجیح میداد که یک آهنگساز موسیقی مردمی باشد

پگی لی را به خاطر درک ریتم قوی و شیوه بیان خاصش که با برملا نکردن قدرت کامل صدایش به آن قدرتی باورنکردنی می بخشید، معمولا با بیلی هالیدی (Billie Holiday) مقایسه میکنند. لی با احترام فراوان از هالیدی یاد میکند اما او همواره ماکسین سالیوان (Maxine Sullivan 1987-1911) خواننده جاز بی نظیری که متاسفانه ترانه ضبط شده کمی از او در دست است را به عنوان الگوی اصلی خود میشناسد و گفته است : “من سادگی و مختصر و مفید بودن کار او را دوست دارم. او آنقدر خوب با شنونده ارتباط برقرار میکند که بلافاصله میتوان مقصود ترانه او را درک کرد.”
گزارش جلسه دوازدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (V)

گزارش جلسه دوازدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (V)

مدرس بحث را با بررسی نمونه‌هایی از این نقد پی‌گرفت. و ابتدا اشاره کرد که هیچ نمونه‌ای که به مفهوم کامل نقد روان‌شناسانه‌ی اثر موسیقایی باشد در فارسی نمی‌شناسد.