جاسپر وود، پیشگام نوازندگان جوان (I)

جاسبر وود
جاسبر وود
زمانی که جاسپر وود تمرین قطعه جدیدی را قطع کرد تا برای این مصاحبه وقت بگذارد در حال سفر از شهری به شهر دیگر در آمریکای شمالی بود. قطعا جاسپر وود مظهر آینده موسیقی کلاسیک است. این مقاله قبل از کنسرت والنتاین وود در سالن کی سیتی در کانادا (سال ۲۰۰۳) بر اساس اثر خودش برای ادای احترام به یاشا هایفتز تهیه شده است.

او اکنون به یکی از ویولونیست های برجسته کانادا تبدیل شده است.

وود همراه با دیوید رایلی (David Riley) پیانیست، یاد ویولونیست بزرگ یاشا هایفتز را گرامی می دارند. وود در مصاحبه ای می گوید «وقتی که بچه بودم هایفتز تأثیر فراوانی بر من گذاشت. او به این شاهکار ها دست یافت و آن ها را با شخصیت شگفت انگیز خودش به گونه ای گسترش داد و نوشت که بسیار الهام بخشند».

وود به عنوان یکی از نوازندگان پیشگام جوان دارد جایگاه خود را در موسیقی پیدا می کند. او می گوید «سبک شخصی من اجباری و زوری به وجود نیامده بلکه خودش اینگونه شکل گرفته است. من به این نتیجه رسیده ام که وقتی در حال نواختن هستم آنچه که در زندگیم انجام می دهم بر تفسیر من از قطعات تأثیر می گذارند.»

«پس تلاش می کنم که شاد باشم. حتی بیشتر از وقتی عکس می گیرم لبخند می زنم». وود می خندد. «خیلی مهم است که وارد اجتماع شوید و تا جایی که می توانید تجربه کسب کنید تا بتوانید دلیلی برای چیزی که بیانش می کنید داشته باشید».

ویولون عشق و زبان وود است. او می گوید «نمی دانم چگونه آن را توصیف کنم. انگار که عاشق کسی شده باشید. حتی نمی توانم تصور کنم که ویولون نزنم و از آن دور باشم. مثل اینکه یک نیاز است، کاریست که باید انجام دهم. زمانی که نمی نوازم احساس پوچی می کنم». درست مثل آنچه بین عاشق ها می گذارد گاهی ناسازگاری هایی به وجود می آید که سازگاری ها را زیباتر می سازد.

وود برای اولین بار در زندگیش مدت کوتاهی از عشقش جدا شد. «من پاییز دشواری را با کنسرت های فراوان پشت سر گذاشته بودم در نتیجه هیچ چیز در زندگیم سر جایش نبود. سپس یک سی دی ضبط کردم و وقتی کار آن به پایان رسید دیگر نمی خواستم به ویولونم نگاه کنم.»

«واقعا کم آورده بودم و این اولین بار بود که چنین احساسی داشتم. پس حدود یک هفته ویولونم (یک ویولون جیووانی فرانچسکا پرسندا (Giovanni Francesco Presenda) متعلق به سال ۱۸۲۰ که از شورای هنر کانادا امانت گرفته بودم) را به کناری گذاشتم. سپس بر روی قطعه ای که قرار بود در آوریل اجرا کنم کار کردم. پس از نخستین ساعت از نواختن وقتی که انگشتانم دوباره به نواختن عادت کردند احساس کردم که عشق و علاقه من نیز دوباره به حالت اول بازگشت».

آیا وود دارد به مرحله بلوغ حرفه ای خود می رسد و به تجربه شخصی خودش از آنچه که این عشق می تواند به او پیشکش کند دست می یابد؟ «وقتی درباره مسئله جدایی از سازم با نوازنده های دیگر صحبت می کردم آن ها از من پرسیدند که چه مدت از آن فاصله گرفتی. من هم گفتم ۷ روز. آن ها گفتند که این مدت [به اندازه کافی] طولانی نبوده. فکر می کنم که به یک تعطیلات درست و حسابی احتیاج دارم که البته به اینگونه تعطیلات و دوری از سازم عادت ندارم».

2 دیدگاه

 • مجید
  ارسال شده در بهمن ۳, ۱۳۸۹ در ۸:۲۷ ب.ظ

  دمش گرم ما که یک ماه هم از ساز دور باشیم ککمان نمی گزد…!
  شاید هنوز عاشق نشدهیم به قول وود!

  ممنون از مقالتون لطفن منابع و نام نویسنده رو هم ذکر کنید.
  مسلما کار حرفه ای تری ست!

 • ارسال شده در بهمن ۴, ۱۳۸۹ در ۲:۴۰ ق.ظ

  دوست عزیز در بیشتر مطالب این سایت فقط در شماره آخر مطلب منابع ذکر میشود. با سپاس از دقت نظر شما

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

پیرگلو: نسبت به گذشته افت داشتیم

در آن زمان من هم ماندم و به هر حال یک سری مسائل خانوادگی هم بود، برادرم فوت شده بود و دختراشان را باید نگه می داشتم، مادرم هم که سرطان گرفته بودند و فوت کردند، این شد که فعلا دیگر ماندگار شدم.

ویژگی‌های رابطه‌ی موسیقی و برآمدن دولت-ملت مدرن در ایران (VI)

این گواه کوتاه نشان می‌دهد پیش از تولد دولت-ملت مدرن هم تصوری از یک فرهنگ موسیقایی که بتوان آن را «موسیقی ایرانی» خواند در مراکز اصلی شهری، یعنی تجمع‌گاه‌های قدرت و ثروت، وجود داشت. با یک جستجوی سردستی نیز دست‌کم تا میانه‌ی دوره‌ی قاجار می‌توان پیشینه‌ی چنین مفهومی را عقب برد. برخلاف نمونه‌های اروپایی در ایران این زبان موسیقایی نه تنها ممنوع (۲۵) یا گمشده نبود بلکه حمایت‌شده و رسمی هم بود. موسیقی دستگاهی افزون بر تمایز بسیار روشن از موسیقی اروپایی، به قدر کافی از همتایانش، یعنی حوزه‌های موسیقایی عربی و ترکی نیز فاصله گرفته بود.

از روزهای گذشته…

ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (XII)

ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (XII)

یک اوراتوریو برای متزوسوپرانو، تنور، باس، گروه کر و ارکستر بر پایه ی شعری از کاردینال نیومن. اوراتوریو از دو قسمت تشکیل شده اما غالباً بدون وقفه در وسط دو بخش نواخته می شود.
برگزاری دوره تخصصی آنالیز، تحلیل و بررسی موسیقی قرن ۲۰، ۲۱

برگزاری دوره تخصصی آنالیز، تحلیل و بررسی موسیقی قرن ۲۰، ۲۱

گروه فرهنگی هنری هونیاک با در اختیار داشتن امکانات و روابط گسترده داخلی، خارجی و همچنین با در اختیار داشتن پژوهشگران و اساتید مجرب خود برای اولین بار تصمیم به برگزاری دوره تخصصی آنالیز، تحلیل و بررسی موسیقی معاصر نموده است و در این راستا سعی در پر کردن خلاء وجود یک نظام آموزشی آکادمیک مدون و جبران نمودن ضعف های موجود در نظام آموزشی دانشکده های موسیقی ایران نموده است.
ضرابی: هر قطعه باید به زبان همان ساز دربیاید

ضرابی: هر قطعه باید به زبان همان ساز دربیاید

یکی از دلایل دیگر ساده تر کردن این قطعات بود برای هنرجویان سنتور که بتوانند به راحتی آن را اجرا کنند و در اجرای آن مشکلی نداشته باشند. این قطعات به خاطر زیبایی شان مورد علاقه هنرجویان است ولی اگر نت آنها نباشد شاگرد با گوش به شکل نادرستی آنها را مینوازد.
اصطلاح موسیقی کلاسیک

اصطلاح موسیقی کلاسیک

حتی اگر در موسیقی خیلی حرفه ای نباشیم و دو قطعه کاملا” ناشناس برای ما پخش کنند خیلی سریع میتونیم با یک قضاوت اولیه بگیم که کدامیک از این دوقطعه کلاسیک است و کدام نیست. چرا اینگونه است؟ اصلا” به واقع موسیقی کلاسیک یعنی چه؟ آیا هر قطعه ای که در آن دسته سازهای زهی و برنجی و … به اجرا میپردازند یا یک پیانیست خیلی دقیق و درست به اجرای نت یپردازد کلاسیک هست و بقیه قطعات که نوازنده ها اغلب بدون داشتن نت به اجرای موسیقی میپردازند کلاسیک نیست؟
کیت ریچاردز تحت عمل جراحی قرار گرفت

کیت ریچاردز تحت عمل جراحی قرار گرفت

کیت ریچاردز (Keith Richards) نوازنده گیتار گروه رولینگ استونز (Rolling Stones)، تحت عمل جراحی قرار گرفت تا لخته خونی که در طی گذراندن تعطبلات در فیجی، در اثر یک حادثه در مغزش ایجاد شده بود، خارج شود.
راه سوم!

راه سوم!

با گران تر شدن قیمت محصولات فرهنگی، مثل کتاب و سی دی، مسئله کپی رایت از همیشه سخت تر شده است. وقتی قیمت یک سی دی نصف یک پیتزا بود (!) کمتر کسی به خود زحمت خرید اثر ارجینال را می داد، حتی اگر قلبا” راضی به متضرر شدن هنرمند مورد علاقه اش نباشد. اینکه مسئله نقض کپی رایت در آثار فرهنگی از کجا شروع شده و چرا بیشتر ایرانیان، کوچکترین توجهی به زیر پا گذاشتن حقوق صاحب اثر ندارند، موضوع این نوشتار نیست؛ با این نوشته می خواهیم مروری کنیم، وضعیت کنونی هنرمندان جوانی که از طریق هیچ نهاد و سازمان دولتی، حمایت نشده و فقط فعالیت آنها وابسته به سازمان های خصوصی است.
نی و قابلیت های آن (XVI)

نی و قابلیت های آن (XVI)

در این قسمت به بررسی مثال هایی صوتی از قابلیت های نی در آثار گروهی و ارکستری موسیقی ایران می پردازیم. در قسمت قبل به بررسی کوتاه و اجمالی قطعه نی نوا اثر ماندگار استاد حسین علیزاده در دستگاه نوا پرداختیم. از آثار ارزشمند و مشهور دیگری که برای نی و ارکستر ساخته، تنظیم و طراحی شده، می توان به قطعۀ حکایت نی اثر هنرمند ارجمند مهرداد دلنوازی اشاره کرد که در مایۀ شوشتری سل برای نی، ارکستر زهی و چند ساز مضرابی ایرانی تنظیم شده است.
هایفتز، ویلونیست قرن

هایفتز، ویلونیست قرن

یاشا هایفتز (Jascha Heifetz) در دوم فوریه ۱۹۰۱ در “ویلنا”ی روسیه به دنیا آمد و در۸۳ سال از ۸۶ سال عمر خود به نوازندگی ویولن پرداخت. او درآغازدر سه سالگی نخستین آموزشهای خود را از پدرش و درپنج سالگی ازایلیا مالکین فرا گرفت.
دو مضراب چپ (قسمت دوم)

دو مضراب چپ (قسمت دوم)

تکنیک دومضراب تقریبا در آثار تمامی سنتور نوازان قدیم و معاصر مشاهده می شود و تقریبا جزء اولین و اصلی ترین تکنیک های رایج مضرابی در آثار سنتور نوازان است. دومضراب به صورت چهار نت متوالی و با مضراب (راست – راست – چپ – چپ ) است و بهaudio file این صورت اجرا می شود.
۷th Chords

۷th Chords

یک نوازنده Jazz بندرت یک آکورد سه تایی ساده را در کارهای خود استفاده می کند. حد اقل کاری که او می تواند انجام دهد هفت کردن آکورد است. حال باتوجه به حال و هوای موسیقی می تواند از فاصله هفتم بزرگ یا کوچک استفاده کند.