ادیت در ویولن (VI)

هدف از این نوشته بررسی انگشت گذاری (ادیت دست چپ) یکی از جملات پایین رونده ی سریع در بخش دوم (Recitativo) کنسرتو ویولن شماره دو ماکس بروخ است. از آنجا که غالب ادیت های چاپی در دسترس موجود از این جمله که برای انگشت گذاری آن ارائه گردیده، دارای روشی مشابه در شکل انگشت گذاری بوده و درعمل اجرای سولیست را دارای پرش و قطع های بزرگ صدایی و نیز دشواری در امر اجرا می سازد، در این مطلب به بررسی نحوه انگشت گذاری این جمله پرداخته خواهد شد.

شناخته شده ترین نحوه انگشت گذاری منتشر گردیده برای اجرای این جمله (از فا دیز انگشت اول در پوزیسیون هشتم تا فا دیز انگشت اول در پوزیسیون اول سیم می) مبتنی بر رعایت الگویی همسان و تکرار شونده برای تعداد پنج جمله پایین رونده مرکب از سه نت، در اولین سیم می باشد (تصویر شماره ۱) در نگاه اول، این الگوی تکرار شونده که به راحتی در ذهن نوازنده باقی می ماند و نیز هم شکلی نحوه انگشت گذاری (انگشت گذاری به شکل الگوی اول- سوم- اول) در جملات همسان سه نتی، جالب می نماید.

اما تعداد زیاد تغییر پوزیسیون ها(پنج تغییر پوزیسیون به ازای اجرای پنج جمله سه نتی) و نیز جابجایی نسبی زیاد دست چپ برای ایجاد این تغییر پوزیسیون ها برروی گریف، گذشته از آنکه بر دشواری اجرایی جمله می افراید ازسرعت کلی اجرای جمله کاسته و پرش های صدایی زیادی در اجرای این پاساژ لگاتو ایجاد می کند.

از دیگر سو ادامه روند نواختن جمله نیز با اتخاذ این روش دچار اشکال می گردد، زیرا در این شکل انگشت گذاری بلافاصله برای اجرای می بمل بعد از فا دیز نواخته شده در اولین پوزیسیون دو راهکار اصلی باقی می ماند. الف- پرش بر روی نت می بمل با انگشت دوم پوزیسیون دوم بر روی سیم لا(روش پیشنهادی غالب نسخه های چاپی)

ب- باقی ماندن بر پوزیسیون اول و ادامه روند نواختن جمله تا انتها بر پوزیسیون اول. در راهکار ب، با توجه به ناچار شدن نوازنده برای دو بار تغییر سیم در اجرای یک جمله سه نتی علاوه برآنکه بر دشواری اجرا به علت تعدد تغییر سیم افزوده می گردد، فرم کلی و شکل اصلی روش اجرای جملات همسان سه نتی نیز دچار اشکال می گردد و به همین علت معمولا در نسخ ادیت شده این جمله،اجرای هیچیک از جملات سه نتی همراه با تغییر سیم نیست.

audio file بشنوید اجرای این پاساژ را با تکنوازی یاشا هایفتز

در راهکار الف نیز تغییر پوریسیون همراه با تغییر سیم، بوجود آورنده پرش صدایی اضافه دیگری در روند اجرای این جمله که دارای شکل کلی” پیوسته (لگاتو)” به لحاظ فرم صدایی است، می باشد. افزون بر امر فوق دو ایراد دیگر نیز در اجرای این راهکار به نظر می رسد:
الف-۱: پس از اجرای نت می بمل با انگشت دوم پوزیسیون سوم سیم لا اجرای فا دیز با انگشت سوم که دارای یک و نیم پرده فاصله از انگشت دوم می باشد، دارای شکلی نا مطلوب از دیدگاه میزان بازشدگی- کشیدگی انگشت سوم نسبت به انگشت دوم است، در اینجا تمپوی بالای اجرای جمله نیز بر دشواری این روش انگشت گذاری می افزاید.

الف-۲:در اینجا اجرای نت دو بکار در سیم لا بلافاصله پس ازنت می بمل نیز منوط به تغییر پوزیسیون مجددی می گردد(اجرای دو بکار در پوزیسیون اول یا دوم)، که نظر به نکات گفته شده در بالا از جهت تعدد تغییر پوزیسیون ها و ایجاد پرش مجدد مطلوب به نظر نمی رسد.

هر چند در راهکار الف-۱ می توان برای جلوگیری از میزان بازشدگی – کشیدگی زیاد انگشت سوم، از انگشت چهارم برای اجرای نت فا دیزاستفاده نمود، اما نظر به اجباری بودن انجام تغییر پوزسیون مجدد در راهکار الف-۲ برای اجرای نت دو بکار و نامطلوب بودن این راهکار، هیچیک از روش های الف و ب توصیه نمی گردد.

بنابراین به نظر می رسد که باید راهکاری اندیشیده شود که از تغییر پوزیسیون های متعدد دارای فاصله طولی زیاد، که منجر به دشواری و کاهش سرعت اجرایی می گردد، جلوگیری شده و روال کلی اجرای جمله از لحاظ شکل صدایی پیوسته ی آن نیز، دچار اختلال نگردد و شاهد فرمی یکدست و سریع در نحوه کلی اجرای این جمله باشیم که در قسمت بعدی نوشته، این موضوع مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

4 دیدگاه

 • saeed
  ارسال شده در فروردین ۱۲, ۱۳۹۰ در ۹:۱۳ ب.ظ

  ممنونم

 • zeynab
  ارسال شده در اردیبهشت ۸, ۱۳۹۰ در ۱:۴۸ ب.ظ

  مرسی خیلی خوب بود

 • ارسال شده در شهریور ۲۶, ۱۳۹۱ در ۲:۰۱ ب.ظ

  سلام من خارج ایران هستم و گیتار کلاسیک کار کردم اما حالا علاقه مند شدم ویلون هم کار کنم
  من کاملا اتفاقی سایت شما رو پیدا کردم
  متشکرم خیلی خوب نحوه انگشت گذاری دست چپ رو توضیح دادین اما من نتوانستم نحوه درست گرفتن ارشه و حرکت دست راست رو پیدا کنم لطفا مرا راهنمایی کنید
  متشکرم برای این سایت اموزنده شما

 • نوربخش
  ارسال شده در شهریور ۲۶, ۱۳۹۱ در ۵:۴۶ ب.ظ

  به سلسله مقالات اصول نوازندگی ویولن مراجعه کنید

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

بیانیه هیات داوران هفتمین جشنواره نوشتارها و وب‌سایت‌ها موسیقی

شکی نیست سلیقه عمومی و شناخت صحیح نسبت به موسیقی در جامعه نیازمند راهبری و هدایت فکری است و این مهم در سایه نگارش و انتشار مقالات، نقدها، یادداشت و گزارش‌های پر مغز در رسانه‌ها تقویت می‌شود. و همین اهمیت بوده است که هر گاه سخن جدی گفتن از موسیقی در رسانه‌ها جدی گرفته شد سطح سلیقه عمومی و دانش شنیداری جامعه نسبت به آنچه به نام موسیقی تولید می‌شود بالاتر رفت و امروز که جدیت این مهم رنگ‌باخته شاهد زوال سلیقه موسیقایی در جامعه هستیم.

بیانیه دبیر هفتمین دوره جشنواره نوشتار ها و وبسایت های موسیقی

هفتمین جشنواره‌ی رقابتیِ سایت‌ها و نوشتارهای موسیقی با تأخیری یک‌ساله، و با تجدیدِ نظر در ساختار و اساسِ جشنواره، سرانجام، جمعه ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۷ اختتامیه‌ی خود را پشتِ‌سر گذراند. ازاین‌دوره برمبنای اساس‌نامه‌ی نو-دیوانِ جشنواره هیأتِ محترم اُمنا، به‌نمایندگیِ پژوهش‌گرِ ارجمند، آروین صداقت‌کیش مستقیماً هیأتِ داوران و دبیر هر دوره را انتخاب می‌کنند. امید است برمبنای این اساس‌نامه، جشنواره شاکله‌ی مشخص‌تر و منسجم‌تری به‌خود بگیرد.

از روزهای گذشته…

موسیقی امیری مازندران (I)

موسیقی امیری مازندران (I)

نواحی مختلف ایران همانطور که از طبیعت متفاوت و مختص به خود برخوردارند، دارای زبان، فرهنگ، ساز و آواز و شعر و موسیقی مربوط به خود نیز می باشند. موسیقی نواحی مختلف معمولا تحت عنوان موسیقی مقامی شناخته می شوند که از موسیقی دستگاهی ما متمایز هستند و با زندگی و تاریخ مردم همان مناطق عجین شده اند. از جمله این نواحی تاریخی و بزرگ می توان به مازندران و از رپرتوار مقامی این خطه به ساز و آواز امیری اشاره کرد. در این پژوهش که به شیوه گذشته نگر بر اساس منابع و متون موجود صورت گرفته است، سعی بر آن شده تا خواننده آشنایی مختصر ولی مفیدی با موسیقی امیری مازندران هم از جنبه تاریخی و هم از جنبه موسیقایی پیدا کند.
اقیانوسی بنام باخ (I)

اقیانوسی بنام باخ (I)

از آنجائیکه باخ در مقایسه با آهنگسازان هم عصر خود میل شدیدتری به موسیقی داشت و پیروی از سبک او نگرش عمیق تری از حد معمول را طلب می کرد، همگان قادر به بهره جویی از اقیانوس بیکران هنرش نبودند. شاید یکی از دلایلی که او را از دیگر آهنگسازان متمایز نموده این نکته است که هیچ یک از آثارش سطحی نیستند.
برخی از مشکلات پزشکیِ نوازندگانِ سازهای بادی‌برنجی (IV)

برخی از مشکلات پزشکیِ نوازندگانِ سازهای بادی‌برنجی (IV)

باید توجه داشت که بزاق دهان پر از باکتری است و وقتی فرد با دهان خود هوا را به داخل ساز می‌دمد باکتریها نیز به داخل ساز دمیده می‌شوند. ازآنجاکه تمیز کردن سازهای بادی‌برنجی چندان ساده نیست و معمولاً نوازندگان در بهترین حالت چند هفته یک بار این کار را انجام می‌دهند، امکان تجمع رطوبت، باکتری‌ها و قارچ‌ در آن‌ها بیشتر است. برای پیشگیری از این بیماری اقدامات زیر پیشنهاد می‌شود:
روش سوزوکی (قسمت سی ام)

روش سوزوکی (قسمت سی ام)

از همان ابتدای زندگی ام از روش، رفتار، اخلاق و نوع زندگی پدرم بسیار تاثیر گرفته بودم. در کنار زندگیش که سراسر جست و جو و تحقیق بود به من مهارت‌ های بسیاری یاد داد که شیوه و راه و روش زندگی کردن صادقانه، یکرنگی و راستی و درستی را به همراه داشت. با تمام این اوصاف مقارن با بحران اقتصادی جهان در دهه بیست شرایط او نیز رو به وخامت گذاشت. امروزه سه خیابان در کنار یکدیگر به نامهای او مه ما چی (Ume – Machi) اوگو یسوماچی (Ugeusu – Machi) و‌هایاشی ما چی (Hayashi – machi) نامیده شده اند.
…که غریب است دلم در وطنم

…که غریب است دلم در وطنم

با تورقی سطحی بر تاریخ موسیقی ایران، هر خواننده ای متوجه نقاط تاریکی میشود که در جای جای آن دیده میشود. موسیقیدانانی که زمانی به شهرت رسیدند و پس از آن سالها به فراموشی سپرده شدند و حتی در فراموشی هم دنیا را ترک کردند.
گزارش جلسه دوازدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (II)

گزارش جلسه دوازدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (II)

مطالعه‌ی نقش شخصیت افراد در رفتار موسیقایی، دریافت و شناخت، و انتخاب و برعکس، نقش اینها در شکل دادن به عوامل شخصیتی و از سوی دیگر نقش این هر دو، در ساختار هویت افراد و برعکس.
لیدی بلانت و مسیح (II)

لیدی بلانت و مسیح (II)

آنچه را که می توان درباره جزئیات قطعات تعویض شده مطرح نمود ابتدا درباره فینگر برد کوتاه و پهن آن است که تماما از چوب افرا ساخته شده و یک روکش نازک از جنس چوب آبنوس بر روی سطح آن قرار داشت و باس بار این ساز که کمی نسبت به نمونه مشابه خود در ویلن مسیح کوتاه تر بوده اما از نظر کیفیت از جنس همان چوب کاج با رگه های پهن ساخته شده است.
کتابی برای آموزش تحلیل دانشورانه‌ اثر موسیقایی (II)

کتابی برای آموزش تحلیل دانشورانه‌ اثر موسیقایی (II)

«مفاهیم شنکر در آنالیز موسیقی تونال» تا آنجا که می‌دانیم اولین کتابی است که به زبان فارسی در مورد فنون تجزیه و تحلیل موسیقی منتشر می‌شود (۵). بنابراین دور از انتظار نیست که مانند بسیاری از رهآوردهای محیط دانشگاهی غرب به زمانی طولانی نیاز باشد تا جامعه‌ی دانشجویان با آن آشنا شوند و به مهارتی برسند که بتوانند به دید انتقادی به آن نگاه کنند(۶).
هفتادمین شماره فصلنامه ماهور منتشر شد

هفتادمین شماره فصلنامه ماهور منتشر شد

هفتادمین شماره فصلنامه ماهور منتشر شد. این شماره با همکاری هیئت تحریریه: ساسان فاطمی، محمد موسوی، بابک خضرایی، آرش محافظ، سعید کردمافی و مدیر مسئول: محمد موسوی با مطالبی در حوزه موسیقی شناسی به انتشار رسیده است.
روش سوزوکی (قسمت پنجاهم)

روش سوزوکی (قسمت پنجاهم)

از زمانی که نژاد بشریت لطف و مهربانی‌های زبان، خط و گفتار را بوجود آورد، توانست فرهنگ مجلّل و برجسته دیگری یعنی: «پیدایش موسیقی» را رقم بزند؛ زبانی که از جهانی دیگر از صحبت و حروف تشکیل شده، هنری سرشار از زندگی که نزدیک به عرفان است که خود را در احساس آشکار می‌کند؛ باخ، موتسارت، بتهوون بدون استثنأ به وضوح در موسیقی شان زندگی می‌کنند و تأثیرشان بر ما بسیار پرنفوذ است. حال ما را بهبودی می‌بخشند و به خلوص می‌رسانند و در ما انگیزه بخشی می کنند برای سرور و شادمانی و خوشبختی‌.