هنینگ کراگرود، موسیقیدان اسکاندیناوی (II)

هنینگ کراگرود
هنینگ کراگرود
از رویدادهای مهم این فصل می توان به دعوت مجدد از هنینگ برای همکاری با ارکستر سمفونیک بورنماوث و ارکستر هاله نام برد. هنینگ نوازنده مورد علاقه این ارکسترها است. او هم چنین با ارکستر فیلارمونیک SWD و ارکسترهای سمفونیک غرب استرالیا و تاسمانی نیز همکاری داشته است. در ادامه فعالیت هایش در آمریکای شمالی، هنینگ به ارکستر سفونیک تورنتو سری می زند و در رسیتالی در مرکز لینکلن در نیویورک به اجرا می پردازد.

هنینگ که همچنین رهبر میهمان ارکستر مجلسی زوریخ است و به تازگی نیز در جشنواره شهر لندن به عنوان رهبر سنفونیای بریتن دعوت به کار شده، بیش از پیش، دعوت های اکستر های گوناگون را به رهبری میهمان دریافت می کند.

هنینگ به عنوان یک موزیسین مجلسی متعهد، در جشنواره های مهم بین المللی هم ویولون مینوازد و هم ویولا؛ او فصل گذشته در برنامه “Syzmanowski Focus” که پیوتر آندرشِوسکی (Piotr Andreszewski) در سالن ویگمور لندن برگزار کرد به اجرا پرداخت. او همچنین در جشنواره وربیر در کنار نوازندگانی مانند جاشوا بل و لئونیداس کاواکوس (Leonidas Kavakos) قرار گرفت.

از دیگر شرک کنندگان در این جشنواره ها می توان به لایف اوه آندسنز (Leif Ove Andsnes)، کرستین آیل هدلند (Christian Ihle Hadland) و ترولس مورک (Truls Mork) نام برد. هنینگ هم چنین در این فصل به تور جشنواره موسیقی مجلسی ریسور می پیوندد که در سالن ویگمور لندن، سالن زنکل نیویورک در کارنگی هال و کاخ هنرهای زیبای بروکسل اجرا خواهد داشت.

هنینگ همچنین یک بداهه نواز و آهنگ ساز خلاق است که بسیاری از کادنزاها و تنظیم های خود را در کنسرت ها اجرا نموده است. تعدادی از ساخته های او نیز در جشنواره های گوناگون در سراسر جهان به اجرا در آمده اند.

هنینگ در فصل گذشته سوئیت تکنوازی ویولون مانچ را برای اولین بار اجرا کرد. این سوئیت پروژه جدید و بی مانندی برای کنسرت است که عبارت است از ۱۵ قطعه جدید از ۱۵ آهنگ ساز از سراسر دنیا. در واقع این قطعات با الهام از نقاشی های ادوارد مانچ ساخته شدند و در طی یک تجربه منحصرا هنری، در گفتگو با خود نقاشی ها به اجرا درآمدند. قطعات این سوئیت به عنوان بخشی از جشنواره بین المللی وستفولد در Haugaer Vestfold Kunstmuseum در شهر تونسبرگ نوروژ اجرا شد.

هنینگ سی دی های بسیاری ضبط کرده است که بسیار تحسین شده اند. یکی از این سی دی ها سوناتاهای ویولون تنها (unaccompanied)، از ایزایی (Ysaye) است با شرکت Simax است که جایزه Spellemann CD Awards را از آن خود نمود. او همچنین در پروژه ساخت مستند تلوزیونی و سینمایی درباره اوله بول (Ole Bull)، آهنگ ساز و استاد ویولون نروژی (۱۸۱۰-۱۸۸۰)، نیز مشارکت داشت. این مستند در سال ۲۰۰۶ به زبان نروژی و اخیرا به زبان انگلیسی منتشر شده است. هنینگ در سال ۲۰۰۷ موفق به دریافت جایزه اوله بول شد.

ویولون هنینگ، گوارنری دل جزوی ساخت ۱۷۴۴ است که شرکت Dextra Musica AS که مؤسس آن Sparebankstiftelsen DnB NOR است در اختیارش قرار داده است.

www.imgartists.com

3 دیدگاه

 • فروغ ناصری
  ارسال شده در اسفند ۲, ۱۳۸۹ در ۸:۵۲ ب.ظ

  با سلام و درود، هر وقت با یک موسیقیدان جدید با چهره زیبا آشنا میشوم مثل اینکه
  یک فرمول جدید فیزیک را نوشته ام.
  با تشکر و احترام،
  فروغ ناصری، نیشابور، ۲/۱۲/۸۹

 • st-600
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۰ در ۴:۴۷ ب.ظ

  موسیقیدان با چهره ی زیبا؟!!خانوم ناصری من فکر میکنم موسیقیدان در درجه اول با موسیقی زیبا شناخته میشه و نوازنده با اجرای زیبا!مگه موتسارت زیبا بود؟ایزاک پرلمن زیبا بود؟

 • محسن کوهسار
  ارسال شده در دی ۹, ۱۳۹۰ در ۱۲:۵۶ ب.ظ

  مرسی.زحمت کشیده بودین.در ضمن،مطمئنا” هنرمند واقعی زیباست… :)

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «تصنیف‌های عارف قزوینی»

اجرایِ مقبولِ همه‌ی تصنیف‌های عارف در یک مجموعه، درباره‌ی شخصیت او و تصنیف‌سازی‌اش و در مورد تصنیفِ قاجاری به طور عام، فرصتِ تأملی دیگر می‌دهد. ازاین رو هر چند تصریح شده که هدف، گردآوریِ نمونه‌ای آرشیوی یا آموزشی نبوده اما می‌توان چنین کارکردی نیز برای این مجموعه قائل شد وگرنه با تمام تلاشی که در شنیدنی‌شدنِ اجرای همه‌ی بندهای تصانیف شده، هنوز شنیدن سیزده دقیقه تکرارِ تضرعِ عارف برای ماندنِ مورگان شوستر در ایران، در مقامِ یک اثر موسیقی چندان توجیهی ندارد*.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XXIII)

مقارن با این تحولات نوار کاست به عنوان یک وسیله ارتباط جمعی جدید و مستقل از تشکیلات دولتی در ایران رایج شد. دو گروه شیدا و عارف نیز خود نوارهای موسیقی خودشان را با کیفیت بسیار خوب به بازار عرضه کردند. گروه های شیدا و عارف همگام با انقلاب کنسرت هایی با مایه های سیاسی و اجتماعی ترتیب دادند که با استقبال مردم به خصوص گروه های دانشجویی روبرو شد. در این میان کنسرت های گروه شیدا با آهنگ های محمد رضا لطفی (بشارت و سپیده) و پرویز مشکاتیان (ایرانی) همراه با اشعار هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه) و آواز محمد رضا شجریان، خاطره درویش خان، ملک الشعرا بهار و حسین طاهرزاده را زنده می کرد.

از روزهای گذشته…

اپرای مولوی برجسته ترین اثر سمفونیک ایران است

اپرای مولوی برجسته ترین اثر سمفونیک ایران است

بیشتر از ۵۰ سال است که بحث تلفیق موسیقی ایرانی و غربی در ایران وجود داشته است؛ از تلاشهایی که پرویز محمود، روبیک گریگوریان، ثمین باغچه بان، حشمت سنجری، مرتضی حنانه و … کردند تا امروز که نسل ما هنوز به دنبال نوعی تلفیق آرمانی میگردیم. من به جرات میتوانم بگویم این آرمانی که شخص مرتضی حنانه داشت و دیگرانی که امروز در قید حیات هستند و شاید درست نباشد نامشان را بگویم و آنها هم به دنبال این آرمان بودند، امروز بهزاد عبدی جوان توانسته به آن برسد!
اِدیت پیاف، گنجشککِ آواز فرانسه (IX)

اِدیت پیاف، گنجشککِ آواز فرانسه (IX)

یازده اکتبر سال ۲۰۰۳، به مناسبت چهلمین سالگرد درگذشت ادیت پیاف، شهردار پاریس، برتران دُلَنوئه (Bertrand Delanoë)، از مجسمه ی پیاف که به صورت ویژه طراحی و در میدان ادیت پیاف، واقع در چند متری بیمارستان تنون (Tenon) محل تولد ادیت، نصب شده بود، رونمایی کرد. این مجسمه توسط لیسبِت دِلیل (Lisbeth Delisle) مجسمه سازِ فرانسوی ساخته شده است.
گفتگو با جیمز دپریست (III)

گفتگو با جیمز دپریست (III)

فکر می کنم جواب دادن به این سئوال برای بسیاری سخت باشد. برای من به عنوان رهبر ارکستر، قطعه موسیقی عالی، قطعه ای است که هیچگاه نمیرد و آنقدر توانا باشد که همیشه شما را قانع کند تا باز آن را بارها و بارها اجرا کنید. این همان قطعه ای است که می تواند توسط اجرا کنندگان گوناگونی کار شود. به یاد می آورم زمانی که به همراه فیلارمونیک اسرائیل بودم، روش آنان این است که یک برنامه را حداقل ۹ بار تکرار کنند، ۶ بار در تلاویو و ۳ بار در هایفا و احتمالا ۱ بار در اُرشلیم! خب شما بهتر است که آن کار را دوست داشته باشید، چرا که مجبور هستید چندین روز متوالی آن قطعات را تکرار کنید! به یاد می آورم که سمفونی شش بتهوون را در یک کنسرت اجرا کردم و همچنین کنسرتوی بلا بارتوک (Bela Bartok) و راخمانینوف (Rachmaninoff)! هر چقدر قطعه موسیقی بهتر باشد به دفعات بیشتری می تواند اجرا شود.
نقد تاریخ نگاری موسیقی ایرانی (IX)

نقد تاریخ نگاری موسیقی ایرانی (IX)

باید توجه داشت که فرهنگ در ابعاد کلی و عامش، مجموعه ای مفصل و چند لایه است که در یک دایره خاص و مشخص نمی گنجد. از یک طرف بزرگ ترین دایره فرهنگی، بعد از گذشتن از محدوده های نژاد، زبان و دین، همان محدوده جهانی یا فرهنگ بشری است و از طرف دیگر به دایره های فرهنگی کوچک تری بر می خوریم، مانند دایره فرهنگی لهجه ای خاص، به عنوان مثال لهجه یزدی فقط در محدوده شهرستان یزد یک وسیله ارتباطی و در نتیجه مشخص کننده محدوده ای فرهنگی با تاریخچه و ویژگی های خاص خود است و در پی دایره فرهنگی تنگ تری، در همین یزد، به محله «گَورها» یا گبرها یا زرتشتی ها بر می خوریم با ویژگی ها، زبان، لهجه و تاریخ فرهنگی خاص خودشان و بالاخره در همین سمت، کوچک ترین دایره های فرهنگی، قبیله، خانواده تا ویژگی های فرهنگی یک فرد خاص قابل شناسایی هستند. نتیجه این بررسی را می توان در تز زیر خلاصه کرد:
کاربرد نظریه آشوب در آهنگسازی (IV)

کاربرد نظریه آشوب در آهنگسازی (IV)

همچنین وبرن ایده‌هایش را بر سریالی کردن همه جنبه‌‌‌های موسیقی استوار کرد. او این کار را در قطعه ۲۴op. به انجام رسانده است (‌Peyser 64). این تکنیک که با عنوان سریالیزم کلی شناخته می‌شود توسط پیر بولز کامل شد. در قطعه‌ی ساختارها شماره ۱، بولز نه تنها سریالی کردن ریتم را به کار برد بلکه در یک فرآیند آهنگسازی شبه سریالی از سری ۱۲ تایی علامات دینامیک (شدت) و همچنین سری ۱۲ تایی از نشانه‌های attack (مانند آنچه در مثال‌های قبلی دیدیم) استفاده کرد (Griffiths 168).
گفتگو با عمر زیاد قانون‌نواز عراقی (III)

گفتگو با عمر زیاد قانون‌نواز عراقی (III)

گوگسل باکتاگیر (Baktagir Göksel) هم نوازنده ی بسیار عالی و نیز آهنگساز فوق العاده خوبی است. همچنین افرادی مثل آیتاچ دوگان (Doğan Aytaç) (که شیوه و سبک متفاوت خود را در نوازندگی آرپژ ها و نحوه ی بازی کردن با مضراب دارد( از دیگر قانون نوازان برجسته‌ی ترک می توان از هلیل کارادومان (Halil Karaduman)، طاهیر آیدوغدو (TahirAydoğdu) و هاکان گنگور (hakangüngör) نام برد.
نگاهی به «شوشتری برای ویولون و ارکستر» (V)

نگاهی به «شوشتری برای ویولون و ارکستر» (V)

«شوشتری برای ویولون و ارکستر» اثر حسین دهلوی، غیر از نوع ارکستراسیون دهلوی، به انواع دیگری تنظیم شده است که البته تنظیم حسین دهلوی نیست:

دو خبر از دنیای موسیقی

پس از موفقیت شوریده، کار گروه دستان و پریسا و انتخاب این اثر بعنوان بهترین موسیقی سال ۲۰۰۳ از طرف وزارت فرهنگ فرانسه، شرکت نت ورک آلمان اثر تازه ای از گروه دستان و پریسا را با نام گل بهشت منتشر کرد.
موسیقی با تمام وجود احساس می شود

موسیقی با تمام وجود احساس می شود

تحقیقات دانشمندان نشان داده است هنگامی که به موسیقی گوش می دهید اگر بطور ناخودآگاه پاها و دستهای شما شروع به انجام حرکات منظم کنند و بقولی با ریتم موسیقی همنوازی کنند، پیام های عصبی خاصی به مغز انسان ارسال می شود که باعث تحریک مغز می شود.
کنسرت «آواز خاکستر»

کنسرت «آواز خاکستر»

کنسرت «آواز خاکستر» با اجرای مهران مهرنیا نوازنده تار و سه تار و آهنگساز، هاشم احمدوند خواننده و پیمان ناصح پور نوازنده تنبک در تاریخ ۵ دی ماه سال جاری در فرهنگسرای نیاوران اجرا شد.