گزارشی از کنسرت مسعود زین الدین و آرش لطفی در اصفهان

در تاریخ ۶ و ۷ مرداد در تالار محمود فرشچیانِ شهر اصفهان، کنسرت موسیقی دستگاهی با نوازندگی تار مسعود زین الدین و همراهی تمبک آرش لطفی برگذار شد. برنامه در دو قسمت سه گاه و بیات ترک ترتیب داده شده بود، در قسمت اول در دستگاه سه گاه، قطعات آوازی و نیزضربی در ریتمهای سنگین و لنگ اجرا شد.

در طول روند اجرای سه گاه، پس از تأکیدات روی گوشه زابل، تغییر مُد نسبتاَ نامحسوسی به آواز ابوعطا انجام شد که با یک ضربیَ سنگین ادامه یافت و در نهایت در سه گاه فرود آمد.

قسمت دوم برنامه با توضیحات آرش لطفی درباره تمبک کوکی آغاز شد. او مختصری در باره کوک بودن تمبک با نت شاهد و یا فاصله خوش صدایی از دستگاه و یا آواز در حال اجرا توضیح داد و نیز نحوه کوک کردن ساز را نمایش داد. تمبک کوکی و نیز نی کلید دار از ابداعاتِ هنرمند برجسته اصفهانی، دکتر حسین عمومی است.

طبق گفته وی اصلاحاتی که در این دو ساز و به خصوص نی کلید دار ایجاد شده امکانات زیادی را در نوازندگی این دو ساز ایجاد کرده که قبلاً وجود نداشت. در نهایت، این گفتار کوتاه با تشویق حضار به افتخار زحمات آقای دکتر عمومی پایان یافت.

در ادامه چند دقیقه تکنوازی دف با گردش در ریتمهای مختلف اجرا شد که البته در بروشور اعلامِ این قسمت از قلم اُفتاده بود. قسمت دوم همنوازی در آواز بیات ترک و با اشاره ی مفصل به آواز افشاری ادامه یافت. مانند قسمت اول بیشتر نواخته ها، آوازی بودند و این دفعه البته در تغییر مد به افشاری چهار مضراب نسبتاً کوتاهی هم نواخته شد.

لازم به ذکر است که کوک تمبک هم در قسمت دوم، تغییر پیدا کرده بود و در هنگام آغاز برنامه لحظاتی نیز صرف کوک کردن تمبک شده بود. مسعود زین الدین، نوازنده تار و فارغ التحصیل رشته موسیقی از دانشگاه هنر های زیباست و کتابی نیز در باب رسالات موسیقی به نام “رساله در موسیقی” توسط انتشارات موسیقی عارف منتشر کرده است. با اینکه گرایشات نوازندگان دونسل قبل و بخصوص اصفهان در ساز وی دیده می شد ولی رد پای برداشتهایی از نسل اخیر تر موسیقی در ساز او قابل تشخیص است.

نوازندگی تمبک آرش لطفی نیز بیشتر همراهی کننده است و کمتر از صداهای نافذ تمبک استفاده می کند و به قول قدما روی ساز نمی آید. این دومین بار است که آرش لطفی به معرفی تنبک کوکی می پردازد، پیش از این در کنسرتی پژوهشی با حضور حسین عمومی و با همنوازی سامان ضرابی به معرفی این ساز پرداخته بود.

شایان ذکر است که او در همه کنسرتهایش از این ساز استفاده میکند و جزو معدود تنبک نوازانی است که همیشه در کنسرتها تنبکش با نت شاهد ارکستر کوک است.

یک دیدگاه

  • ارسال شده در مرداد ۱۸, ۱۳۹۰ در ۱۰:۱۲ ق.ظ

    با درود و با آرزوی موفقیت برای شما دوستان گرامی و تشکر فراوان از گزارش زیبایتان.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VI)

نمونه اولین چکامه در منظومه درخت آسوریک آمده که تا زمان ما حفظ شده است. باربد را بزرگترین شخصیت ناقل فهلویات به شمار آورده اند. یکی از شکلهای معمول شعری و موسیقی زمان باربد پتواژه بوده است. پتواژه از دو واژه پت و واژه یعنی سخن بزرگ تشکیل شده متن آن از اشعار ستایشی و وصفی ترکیب یافته، بیشتر به قصیده های منبعده ی اسلامی شباهت داشت.

مروری بر آلبوم «لیله راست»

برخورد مستقیم گوش ایرانی با نغمات موسیقیِ عربی، در دوره‌ای (دهه‌های۴۰و۵۰) در کنارِ اشتهار ام‌کلثوم در ایران، در شاخه‌ی منحصربه‌فردی از موسیقی مردم‌پسند در خوانده‌های خوانندگانی چون قاسم جبلی یا داود مقامی و بعد از انقلاب بیش از همه عموماً در تلاوت قرآن بوده‌است. «لیله راست» (شبِ مقامِ راست) فرصتِ شنود و مواجهه‌ی مستقیم با اثری از موسیقی عرب را برایمان فراهم کرده‌است.

از روزهای گذشته…

نمودی از جهان متن اثر (VII)

نمودی از جهان متن اثر (VII)

بدین ترتیب وضعیت تجزیه و تحلیل موسیقی به گونه‌ای تعریف می‌شود که در آن یک حقیقت خارجی وجود دارد یعنی قطعه‌ی موسیقی، اما از آن تحلیل‌های متفاوتی می‌شود- و تمامی تلاش مصروف برای نسبت دادن این تفاوت به کیفیت آنالیز هم بی‌نتیجه مانده است- بنابراین ناگزیریم بپذیریم که آنالیز موسیقی عملی است شبیه به ترجمه یا به بیان دقیق‌تر بیش از آنکه گزارش باشد تفسیر (Interpretation) است.
فرجامی ققنوس‌وار؟ (III)

فرجامی ققنوس‌وار؟ (III)

قسمت دوم برنامه بدون زمان تنفس اعلام شده (۶) در بروشور، با تک‌نوازی نسبتا طولانی «نوید افقه»، نوازنده‌ی تمبک آغاز شد. او که یکی از نوازندگان فنی ساز تمبک است، مانند دو تک‌نواز قبلی، قطعه‌ای مملو از فنون اجرایی پیچیده و نوی ساز خود را اجرا کرد. تمبک‌نوازی او بیانی بسیار شخصی دارد، چرا که برخی از عناصر فنی مورد استفاده‌اش را هم خود آفریده است.
نارضایتی و نگرانی تهیه کنندگان از فرمت MP3

نارضایتی و نگرانی تهیه کنندگان از فرمت MP3

میخواهید باور کنید یا نه، آن CD جدیدی که به تازگی در دستگاه MP3 player خود کپی کرده اید، تنها قسمت کمی از کل چیزی است که واقعا وجود دارد. اکنون دیگر دوره دیسکهای فشرده یا CD هم رو به پایان است و فایلهای صوتی کامپیوتری به ابزار اصلی شنیدن موسیقی ضبط شده تبدیل میشوند.
نشست تخصصی پایگاه های مجازی موسیقی کلاسیک ایران

نشست تخصصی پایگاه های مجازی موسیقی کلاسیک ایران

امرزه دغدغه تمام کسانی که در عصر حاضر زندگی میکنند یعنی دوره ای که ما آن را با نام دنیای ارتباطات و فناوری اطلاعات میشناسیم کسب خبر از اتفاقات رخ داده در سراسر جهان و آشنا شدن با خواستگاها و اندیشه مردمان دیگر سرزمین میباشد.
چارلز مونش، رهبر و ویولونیست فرانسوی

چارلز مونش، رهبر و ویولونیست فرانسوی

مونچ فرزند پنجم یک خانواده ی شش نفره از استراسبورگ فرانسه بود. اگرچه اولین آرزوی او این بود که مهندس لوکوموتیو شود، اما او ویولن را در هنرستان استراسبورگ آغاز کرد. پدر او، ارنست، استاد ارگ درهنرستان بود و در کلیسای جامع می نواخت. ارنست همچنین به چارلز تدریس می کرد و ارکستری را رهبری می کرد با پسرش که ویلن دوم آن بود.
او آهنگساز بزرگ فیلم بود

او آهنگساز بزرگ فیلم بود

در ادامه مطلب نصرت فاتح علی خان توجه شما را به قسمت دیگری از آن جلب می کنیم.
اجرای افرو تنورز و صهبای کهن در خانه هنرمندان

اجرای افرو تنورز و صهبای کهن در خانه هنرمندان

سفارت آفریقای جنوبی در تهران به مناسبت روز میراث (۲۳ سپتامبر) و جشن بیست سالگی آزادی و دموکراسی این کشور برنامه فرهنگی دو روزه ای را ترتیب داده است. این برنامه در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه، دوم و سوم مهرماه در خانه هنرمندان برگزار می گردد و ورود برای عموم آزاد و رایگان است.
سه تنور کوچک

سه تنور کوچک

یک گروه آواز سه نفره (Trio) که در گروه کر مدرسه کشف شده بودند، با کمپانی موسیقی کلاسیک یونیورسال (Classic Universal) قراردادی ۵۰۰ هزار پوندی منعقد کردند.
درجه و رنگ

درجه و رنگ

حتما” تابحال از خود این سئوال را پرسیده اید که چگونه با وجود آنکه یک ترمپت تنها سه کلید دارد می تواند ملودی های بسیار زیبا با تعداد زیادی نت را اجرا کند؟
هنر از هنر تا جامعه (II)

هنر از هنر تا جامعه (II)

در دهه شصت، بویژه در فرانسه ژان پل سارتر و همپالگی هایش، حتی این نظر را تئوریزه کردند. آنها یکی از نقشهای فرعی و معمول هنر را تبدیل به نقش اصلی و علت وجودی هنری کردند که سرانجام در جهان امروز بصورت عامل سرسام آور جلوه کرده است. بدین ترتیب از مقوله مهم هنر برای هنر تفسیرهای بسیار غلط ارائه شد که در پس آن میتوانستی بسهولت مفهومی بسیار غلط انداز به نام هنر بمثابه وسیله را ردیابی کنی.