سریر: بزرگداشت اول نوری، برنامه ریزی من نبود

محمد سریر
محمد سریر
پیش از قرار کنسرت ارکستر کلاسیک ایران به رهبری دکتر محمد سریر برای بزگداشت زنده یاد محمد نوری، ارکستر دیگری به رهبری لوریس هویان، با خوانندگانی که به جز یکنفر هم سبک و یا شاگرد محمد نوری نبودند، بزرگداشتی را برای این هنرمند فقید به اجرا گذاشتند. قطعات این برنامه بعضی از ساخته های محمد سریر بود و در آن مقطع تصوری برای علاقمندان بوجود آمد که این برنامه همان برنامه ای بود که محمد سریر از مدتها پیش قول اجرای آن را داده بود.

گفتگویی که امروز می خوانید مربوط به پیش از اجرای ارکستر کلاسیک ایران به رهبری محمد سریر در تالار وحدت به مناسبت جشن خانه موسیقی و بزرگداشت محمد نوری است.

با این سئوال شروع میکنیم که چه شد سرنوشت بزرگداشت زنده یاد نوری کاملا تغییر کرد؟
من برنامه بزرگداشت آقای نوری را من به طور جدی دنبال میکردم به این خاطر که سابقه همکاری و دوستی ما به سالیان گذشته برمیگشت و من هم متاسفانه در زمان فوت ایشان در سفر بودم و نتوانستم در کنار ایشان باشم و طبیعتا این غمی که داشتم و وظیفه ای که بر گردن من بود، مرا موظف میکرد که انعکاس جایگاه هنری ایشان را در برنامه کارم داشته باشم.

اول ماه محرم و سفر پیش آمد و بعد از آن جشنواره بود و به ما اجازه برنامه ای غیر از جشنواره فجر را نمیدادند، این اتفاق باعث شد در اجرای برنامه تاخیر بوجود بیاید، در اسفند ماه ما تمرین های را شروع کردیم و قرار بود که این برنامه با صدای شاگردان ایشان محمدرضا صادقی، امین جهانشاهی، هومن جاوید، محمد وافری و سرتیپی انجام شود.

ارکستر هم تشکیل شده بود از هنرمندان پیشکسوت و نامداری که در ضبط آثار گذشته ایشان نقش بیشتری داشتند مثل آقایان همایون رحیمیان، سیاوش ظهیرالدینی، کریم قربانی، علیرضا خورشید فر و جوانترها مثل علی جعفری پویان و … ولی این تمرین ها مقارن بود با تمرین و کنسرتهای فشرده ای که این افراد داشتند و از طرفی نزدیک عید بود و مردم مشغول خرید و گرفتاریهای مربوط به آن بودند. همچنین مسئله مالی هم گروه را تحت فشار قرار میداد و علاقه داشتیم اسپانسری برای برنامه پیدا کنیم که باز در این زمینه موفق نشدیم.

قرار بود که در این برنامه از افراد دیگری هم که در این ده سال قبل با آقای نوری همکاری کرده بودند استفاده کنیم مثل آقای بهنا و گروهشان ولی بعد از عید با وجود تمرینهایی که کرده بودیم به این نتیجه رسیدم که فعلا باید برنامه متوقف شود تا حامی مالی پیدا کنیم.

همسر آقای نوری با من تماسی گرفتند و پیشنهاد دادند که برنامه را بسپاریم در دست جوانها و ما در برنامه ای جداگانه کنسرتی اجرا کنیم، من خواستم که با این وضع کارهایم اجرا نشود و با گروه خودمان فقط آثارم را به روی صحنه ببریم و نت هایم را به این گروه ندادم ولی بعدا خانم نوری خواستند که آثارم را در اختیار این جوانان قرار بدهم که این کار را کردم و پارتیتورها را در اختیارشان گذاشتم.

در این فاصله که من کنار کشیدم، این دوستان برای جذب اسپانسر فعالیتهایی کردند و موفق شدند نظر افرادی را جلب کنند. این ارکستر جوان قطعاتی از من را تمرین کردند و در کنارش چند قطعه از آهنگسازان دیگری که با آقای نوری کار کرده بودند را تنظیم و تمرین کردند.

در این میان افرادی با موسسه توسعه هنرهای معاصر وابسته با وزارت ارشاد ارتباط پیدا کردند و پای ارشاد هم به حامیان این پروژه در کنار دیگر اسپانسرهای خصوصی باز شد. از دفتر موسیقی ارشاد با من تماس گرفتند و گفتند ارکستر میخواهد در این برنامه از کارهای شما استفاده کند به این خاطر که در این اواخر این آثار آقای نوری بیشتر شنیده شده و شناخته شده تر است و شما میتوانید در انتخاب عوامل ارکستر و خوانندگان هم دخالت کنید و افراد را تغییر دهید که پاسخم منفی بود و گفتم بهتر است همان افرادی که زحمت کشیده اند و تمرین کردند در کار باشند.

یک دیدگاه

  • دکتر ج
    ارسال شده در آبان ۵, ۱۳۹۶ در ۱۱:۰۱ ق.ظ

    اصلا استاد عزیز خودتان فهمیدید چه میگویید.چه گزارش پر نقص و زشتی

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نماد‌شناسی عود (VII)

ابن سینا در کتاب خود «شفا» (کتاب ریاضیات) (۲۲) بخش زیادی از فصل مربوط به آلات موسیقی را به بحث کوک و فواصل و فیزیک صدا اختصاص داده و در آن بیان کرده‌است که عود بهترینِ سازها و محبوب‌ترینِ آنها نزد مردم است. (۲۳) مضاف بر این در ادامه‌ راجع به تعداد سیم‌های عود می‌گوید که ما پیش‌تر آن را در یکی از افسانه‌هایی با نگاهی تن-نمایانه برای عود یافتیم: او می‌گوید که عود گاهی دارای ۵ جفت سیم است اما بیشتر ۴ جفت سیم دارد(۲۴) و در هر دو صورت سیم‌های این ساز معمولاً با یک فاصله‌ی چهارم نسبت به هم کوک می‌شوند.(۲۵)

مغالطات ایرانی – اجرای جهانی

یکی از مهمترین معیارهای سنجش کیفیت یک اثر موسیقایی در فضای موسیقی کلاسیک، اجرای چندین باره یک اثر توسط گروه ها و ارکستر های مختلف در اعصار مختلف است. این اعتقاد در بعضی از جوامع مثل کشور ما چنان همه گیر و جا افتاده شده است که به عنوان تنها معیار سنجش کیفیت یک اثر موسیقی کلاسیک به حساب می آید.

از روزهای گذشته…

One of my turns

One of my turns

در بسیاری از بیوگرافی های نوشته شده راجع به راجر واترز (Roger Waters) آمده است، او مردی بوده که به اندازه صدها مرد دیگر در زندگی سختی و زجر کشیده است. از مرگ زود هنگام پدر و بی مهری های مادرش گرفته تا نمک نشناسی های همسر او.
مشکلات ناشی از کار زیاد (II)

مشکلات ناشی از کار زیاد (II)

تعویض ویلون به ویولا، ویلون به ویلونی بزرگتر یا با سازی که اتفاع خرک متفاوتی دارد به نوازنده فشار زیادی تحمیل می کند. اگر سازتان را عوض می کنید باید ۱ تا ۲ هفته تمرینات ساده تر را انجام دهید و کم کم به سراغ برنامه اصلی خود بروید. همین مساله در مورد تعویض معلم یا رپرتوآر صادق است.
رژین کرسپین درگذشت

رژین کرسپین درگذشت

پنجم جولای، رژین کرسپین Régine Crespin یکی از تحسین برانگیزترین خوانندگان سوپرانوی جهان در قرن بیستم در سن ۸۰ سالگی درگذشت. و اکنون چهل روز از خاموشی این بانوی هنرمند و شاید بزرگترین خواننده اپرایی که در قرن بیستم از فرانسه به ثمر رسید، میگذرد.
باغلاما در قرن بیستم، حالتی بین تکامل و استانداردسازی (IV)

باغلاما در قرن بیستم، حالتی بین تکامل و استانداردسازی (IV)

تغییرات بر باغلاما محدود به موارد بالا نیست و تکنیک های پیشرفته ی نوازندگی باعث پدید آمدن نسل دیگری از باغلاما شد. نواختن سنتی، که بر اساس تک صدائی بنا شده است، به نواختن ملدی همراه با صداهایی که از سیم های دیگر تولید می شد تبدیل شد که نوعی چند صدائی را پدید آورد. در دهه ی هشتاد چنین نواختنی با تلاش های کمال اَراُغلو به خاطر ساخت باغلامای دسته کوتاه برای عارف ساق باعث به روز شدن باغلاما شد. برای نواختن ملدی با همراهی در سال ۱۹۹۱ م. باعث پدید آمدن نسل اول « اُغور ساز» شد که دارای تعداد سیم بیشتری است.
چکیدۀ درس‌گفتارهای مبانی اتنوموزیکولوژی، جلسه نهم (II)

چکیدۀ درس‌گفتارهای مبانی اتنوموزیکولوژی، جلسه نهم (II)

در ترکیب فرهنگ‌ها دو نوع فرایند از نظر تئوریک قابل دسته بندی است که به آن‌ها اصطلاحاً ظرف سالاد و دیگ حلیم گفته می‌شود. در شرایط اول خصوصیات دو فرهنگ با هم به گونه‌ای مخلوط می‌شوند که هنوز اجزای اولیه هریک از جنبه‌های فرهنگی به وضوح در ترکیب حاصله قابل روئیت است. در شرایط دوم که به آن در این‌جا اصطلاحاً دیگ حلیم گفته شد، جنبه‌های فرهنگی آن‌چنان در هم ادغام می‌شوند که عناصر اولیه در ترکیب حاصله دیگر قابل بازشناسی نیست. شکل زیر این دو فرایند را به وضوح نمایش می‌دهد:
جلیل شهناز و چهارمضراب (VI)

جلیل شهناز و چهارمضراب (VI)

در میان چهارمضراب‌هایی که در این بررسی به شکل دقیق‌تر به آن‌ها پرداخته شده چهارمضراب چهارگاه دو بیش از بقیه خصوصیات قدیمی‌تر این نوع قطعه را با خود دارد. الگوی قدیمی و ساده‌ی پایه (شکل ۵) که به وضوح از همان ابتدای قطعه خود را نشان می‌دهد، تقسیم ملودی میان فاصله‌ی تکرار پایه‌ها، قرار گرفتن تمام ملودی بر الگوی وزنی-مضرابی پایه، تقید بیشتر به حرکت فواصل دستگاه، ویژگی‌های این چهار مضراب‌ است.
گفتگو با جیمز دپریست (IV)

گفتگو با جیمز دپریست (IV)

از تجارت دوری کنند! مقدار کار زیاد نیست حتی برای ما که سالهاست در آن قرار داریم. واقعا نمی توان به جوانها توصیه ای کرد. اگر بتوانید، آنها دیگر نباید رهبر شوند! من موسیقی دانان فوق العاده با استعدادی را دیده ام که رهبری می کنند اما کار دشوار، پیدا کردن ارکستری است که بتوانند به همراه آن کارهای خوبی ارائه دهند و پایه های حرفه ای خود را بسازند.
بررسی کتاب های آموزش سازدهنی در ایران (IV)

بررسی کتاب های آموزش سازدهنی در ایران (IV)

کتاب فوق اولین کتاب از مجموعه سه جلدی با عنوان “دوره جامع آموزش سازدهنی” می باشد که به وسیله انتشارات سرود در سال ۱۳۸۰ منتشر شده است. مولف کتاب آقای منصور پاک نژاد (متولد ۱۳۴۱ ) است که از نوازندگان و مدرسان باسابقه سازدهنی هستند .
آموزش گیتار به کودکان (I)

آموزش گیتار به کودکان (I)

شیوه‌ها و متد‌های آموزشی در هر زمینه‌ و سطحی، با توجه به سن و سال هنرجو نیاز به بازنگری دارد. مسلما شیوه‌ی آموزش و برخورد با هنرجوی کودک تفاوت عمده‌ای با شیوه‌ی آموزش با بزرگسال دارد. مساله‌ای که متاسفانه بسیاری از اساتید به آن نگرشی کلی دارند و این ظرافت در تفاوت‌های آموزشی را امری جدی قلمداد نمی‌کنند. اگر علاقه‌مند به فراگیری گیتار برای فرزندان خود هستید، مواردی که ارائه می‌شوند شامل نکاتی‌ست در جهت ارتقای فراگیری و شکوفایی فرزندان که به عنوان شیوه‌های آزموده شده‌ی موثر آموزشی می‌توانند به کار گرفته شوند. چه در منصب استاد باشید یا در مقام والدین، برای کمک به رشد و آموزش فرزند یا هنرجوی خود می‌توانید از آنها بهره ببرید.
موسیقی سمفونیک ایرانی (قسمت پنجم)

موسیقی سمفونیک ایرانی (قسمت پنجم)

مرحوم وزیری و شاگرد خلف او مرحوم روح الله خالقی، از قضا راه دوم را برگزیدند و این چنین خواستند که موسیقی آن زمان ایران را بر پایه های «قوانین زیبایی شناختی» و «مبانی نظری موسیقی» غربی بنا کنند و احیاناً مشابهت هایی را در این راه بیابند.