فانتزی – امپرمپتو

آرامگاه شوپن در گورستان پرلاشز پاریس
آرامگاه شوپن در گورستان پرلاشز پاریس
امپرمپتو (Impromptu) فرم آزادی از موسیقی است که عمومآ برای یک ساز با اجرای سولو (بعنوان مثال پیانو) نوشته می شود و بیشتر بر روی مهارت های بداهه نوازی در آن تاکید می شود.

اولین قطعه از این فرم آزاد را به Jan Vaclav Hugo Vorisek آهنگساز چک نسبت می دهند. او در سال ۱۸۱۳ برای تحصیل حقوق به وین رفت اما یکسال بعد بطور اتفاقی با بتهوون ملاقاتی داشت، شیفته آهنگسازی شد و توانست اولین نوع از این فرم موسیقی را در سال ۱۸۱۷ تهیه کند.

به دلیل آزادی در تهیه موسیقی و ویژگیهای روحی آهنگسازان رمانتیک، این فرم از موسیقی طرفداران بسیاری میان آهنگسازان این دوره پیدا کرد. بطوریکه امروزه نام امپرمپتو با نامهای مشاهیر موسیقی رمانتیک چون شوبرت و شوپن همراه می گردد.

شوبرت دو مجموعه اپمپرومپتو دارد که اولی در سال ۱۸۲۷ تهیه شد و شامل هشت قطعه در دو اپوس جداگانه چهارتایی بود. دسته دوم که چند ماهی پیش از مرگ آهنگساز تهیه شد شامل سه قطعه و به سال ۱۸۲۸ بود.

audio file Schubert – Impromptu In E flat

در مقابل شوپن تنها تعداد سه ایمپرمپتو بعلاوه یک فانتزی – امپرمپتو تهیه کرده است که فانتزی – امپرمپتو او شهرت بسیاری میان علاقمندان به موسیقی دارد.

امپرمپتو تا پایان قرن نوزدهم در میان علاقمندان به موسیقی و آهنگسازان مورد توجه بود اما بتدریج در قرن بیستم آهنگسازان توجه کمتری به این فرم از موسیقی نمودند.

جالب اینجاست که بدانید فردی مرکوری به همراه گروه Qeen در سال ۱۹۸۶ در استادیوم بزرگ و مملو از جمعیت ویمبلی لندن قطعه ای را با فرم و نام Impromptu اجرا کرد.

فانتزی – اپمپرومتو
اپوس ۶۶ از مجموعه کارهای فردریک شوپن (Frederic Chopin) آهنگساز بزرگ لهستانی قطعه بسیاری زیبایی بانام Fantaisie – Impromptu است، که نه تنها در میان کارهای این آهنگساز شاخص است بلکه در میان کلیه آثار کلاسیک نیز از موقعیت ممتاز و برجسته ای برخوردار است.

audio file Fantaisie – Impromptu

قطعه در دو دیز مینور با تمپوی اغلب بالا (allegro agitato) تهیه شده است و از جمله ویژگیهایی این قطعه که زیبایی خاصی به آن می دهد آن است که آهنگساز از نوع حالت پلی ریتمیک در آن استفاده کرده است. دست راست به اجرای نتهای دولاچنگ می پردازد و دست چپ به اجرای تریوله های چنگ را بصورت آرپژ رفت و برگشتی اجرا می کند.

در قسمتی از قطعه مدولاسیون انجام می شود آهنگساز کار را به ر بمل ماژور برده و نوازنده باید آنرا با تمپوی آرام (Largo) اجرا کند.

با وجود شهرت و زیبایی خاص این قطعه، نقل می شود که شوپن شخصآ به این قطعه علاقه ای نداشته و به همین دلیل در مدت زمانی که او در قید حیات بود، این قطعه منتشر نشد. در واقع ظاهرآ این اولین ایمپرمپتویی او بود که در جوانی (۲۴ سالگی) تهیه شده و از آنجایی که در آن دوران خود را تازه کار و نابالغ می انگاشت از انتشار آن صرفنظر کرد.

دو میزان شباهت به مهتاب بتهوون
برخی از کارشناسان به شباهت بسیار زیاد میزانهای ۷ و ۸ این قطعه با پاساژی که در موومان سوم سونات مهتاب در میزان ۱۸۷ آن قرار داد اشاره می کنند و احتمال می دهند که این دو میزان دقیقآ کپی آن دو میزان از مهتاب بتهوون باشد.

شواهد و ظواهر امر نشان می دهد که شوپن به دلیل علاقه و احترام خاصی که برای بتهوون قائل بود به منشی و شاگرادن خود سپرده بود که حتمآ این کار او را از بین ببرند.

wikipedia.org

9 دیدگاه

 • سامان
  ارسال شده در فروردین ۲, ۱۳۸۵ در ۱۰:۵۵ ب.ظ

  مرسی هم قطعه شوبرت و هم شوپن زیبا بود و جالب اینجاست که شباهت هم داشتند، آیا این شباهت جزئی از این فرم موسیقی است؟

 • سعيد
  ارسال شده در فروردین ۳, ۱۳۸۵ در ۹:۵۲ ق.ظ

  جالب بود بخصوص مسئله شباهت دو میزان به یکدیگر، که البته این میطونه به دلیل احترامی که برای بتهوون قائل بود هم باشه؛ بنده خدا دیده از این بهتر نمیشه چیزی برای اون قسمت تهیه کنه این دو میزان رو گذاشته. مرسی جالب بود.

 • عبدالرضا
  ارسال شده در فروردین ۳, ۱۳۸۵ در ۵:۰۹ ب.ظ

  سلام مممنون عالی بود امید وارم به صورت منظم تری به بررسیفرمها در موسیقی ب

 • عبدالرضا
  ارسال شده در فروردین ۳, ۱۳۸۵ در ۵:۱۶ ب.ظ

  ببخشید اشتباه تایپی شد اما امید وارم به بررسی به فرمها در موسیقی (البته بامثال) بیشتر بپردازید متشکرم

 • مسعود نكويي
  ارسال شده در فروردین ۵, ۱۳۸۵ در ۳:۱۲ ب.ظ

  با سلام وتشکر از مطالب با ارزش شما
  من یکی از آهنگسازهای کرمانی هستم که در زمینه موسیقی تحقیق می کنم . در صورت امکان در مورد فرمهای ریتمها( فولکلوریک و کلاسیک) هم بنویسید.
  ممنون.

 • maryam
  ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۸۵ در ۳:۴۵ ب.ظ

  kheili khoob bood yani bayad begam ke ali bood rasti sitet ham harf nadare harmonytalk albatte jadidan ye khorde chon shekle site ro taghiir dadi sakht shode amma eib nadare adat mikonim

 • masoud
  ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۸۵ در ۴:۱۵ ب.ظ

  ببخشیداین مطلبهای جدیدتون توی طرح قدیمی سایت هم اضافه میشه

 • گفتگوي هارمونيک
  ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۸۵ در ۵:۴۰ ب.ظ

  خیر دوست عزیز؛ فقط در سایت جدید می توان نوشته های جدید را ملاحظه کرد.

 • ارسال شده در فروردین ۱۶, ۱۳۸۵ در ۷:۵۳ ب.ظ

  سلام.مطلب بسیار جالبی بود.سالی سرشار از موفقیت برایتان آرزو دارم.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

از روزهای گذشته…

بسیار آسان‌تر است فیلمهایی را نام ببرید که جان ویلیامز موسیقی متن آنها را ننوشته باشد!

بسیار آسان‌تر است فیلمهایی را نام ببرید که جان ویلیامز موسیقی متن آنها را ننوشته باشد!

ویلیامز، برای ۳۰۷ فیلم موسیقی متن تصنیف کرده و در موسیقی ۴۸ فیلم به نحوی، از رهبری ارکستر تا تنظیم، دخالت داشته، و بی‌تردید نیمی از این فیلمها از شاهکارهای جاویدان سینما به شمارند. رکورد دست نیافتنی او شامل ۴۱ بار نامزدی اسکار است، که پنج بار موفق به دریافت آن شده، دو جایزه امی، سه کره طلایی، ۱۸ گرمی، و دهها جایزه ریز و درشت دیگر.
والی: موسیقی چندصدایی غرب به پایان رسیده

والی: موسیقی چندصدایی غرب به پایان رسیده

مسئله ایرانی بودن و غیر ایرانی بودن نیست،‌ مسئله پایه موسیقی است؛ آیا این موسیقی از درون خود سیستم دستگاه آمده است یا پایه غربی دارد و رویش موسیقی ایران کار شده است.
حسین دهلوی، هنرمند کمال گرا (II)

حسین دهلوی، هنرمند کمال گرا (II)

ابوالحسن صبا، چهره برجسته موسیقی ایرانی که او را پس از کلنل وزیری تاثیر گذار ترین مروج موسیقی نوین ایرانی میدانستند، دهلوی را بسیار با استعداد دید و او را برای تنظیم قطعات برای ارکستر تازه تاسیس خود به همکاری دعوت کرد. این ارکستر که با نام ارکستر شماره یک هنرهای زیبا به فعالیت مشغول بود، توسط صبا هدایت میشد و در آن بسیاری از شاگردانش به نوازندگی می پرداختند.
کنسرت گروه موسیقی «ماه و مهر»

کنسرت گروه موسیقی «ماه و مهر»

گروه موسیقی «ماه و مهر» با شادمانه های موسیقی اصیل ایرانی و ترانه های علی رضا امینی در سیزدهم اسفندماه روی صحنه خواهد رفت. علی رضا امینی نوازنده، ترانه سرا، محقق و کارشناس موسیقی و فعال موسیقی رسانه در برنامه نیستان شبکه رادیویی فرهنگ، از سال ۱۳۷۹ به طرح کلام گذاری قطعات شاد و ضربی موسیقی اصیل ایرانی پرداخت و در یک طرح کلان حدود ۲۰۰ قطعه از رنگ ها و سایر فرم های قطعات ضربی را با سرودن شعر منطبق با ملودی قطعه، به ترانه و تصنیف تبدیل کرده است که آلبوم “عشق و شب و شیدایی” اولین آلبوم موسیقایی او در سال ۸۴ منتشر شد و هنوز هم از پرپخش ترین ترانه های موسیقی دستگاهی رادیوهای مختلف می باشد.
گزارش جلسه سیزدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (IV)

گزارش جلسه سیزدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (IV)

بنابر گفتاری که گذشت، بزرگ‌ترین چالش یا دشواری جامعه‌شناسی برای وارد شدن به دنیای نقد این پرسش است که: آیا دو نوع ارزش [هنری]- ارزش درون‌ذاتی یا زیباشناختی، و ارزش برون‌ذاتی یا سیاسی [اجتماعی]- وجود دارد؟ اگر وجود دارد رابطه‌ی اینها چیست؟ و نقدی که بر شالوده‌ی جامعه‌شناسی ساخته می‌شود چگونه بر چالش میان این دو پیروز خواهد شد. نحوه‌ی پاسخ به این پرسش(‌ها) چگونگی ورود جامعه‌شناسی را مشخص خواهد کرد.
موسیقی روی اینترنت در سال گذشته

موسیقی روی اینترنت در سال گذشته

سالی که گذشت را میتوان سال شکوفایی موسیقی روی وب دانست؛ در سال گذشته تعداد زیادی وبلاگ تخصصی موسیقی ساخته شد که فعالیت بسیار زیادی داشتند. بعضی از این وبلاگها که در زمینه موسیقی کلاسیک (ایرانی و غربی) فعالیت میکردند، تا حدود ۱۰۰۰ بیننده را در روز داشتند. البته نباید فراموش کرد که انگیزه تشکیل وبلاگهای موسیقی در ایران، نوشتن روزنوشت نیست و اکثرا” فعالیت آنها مانند یک سایت موسیقی است با این تفاوت که قالب وبلاگی دارند و از هاست های رایگان بهره میبرند؛ ضمنا میتوانند به راحتی کپی رایت را زیر پا بگذارند.
یادداشتی بر نوشته ی «وهم یا نبوغ؟!» (II)

یادداشتی بر نوشته ی «وهم یا نبوغ؟!» (II)

۲- یکی از معتبرترین مراجع بین المللی مورد استفاده در ارزیابی آموزش و یادگیری ریاضی و علوم در سطح جهان (که در مقالات مرتبط با هوش مورد استفاده قرار می گیرد) مطالعه ای به نام “TIMSS” یا (Trends in International Mathematics and Science Study) است که توسط موسسه بین المللی “The International Association for the Evaluation of Educational Achievement” یا “IEA” انجام می شود(۵).
بیانیه دبیر هفتمین دوره جشنواره نوشتار ها و وبسایت های موسیقی

بیانیه دبیر هفتمین دوره جشنواره نوشتار ها و وبسایت های موسیقی

هفتمین جشنواره‌ی رقابتیِ سایت‌ها و نوشتارهای موسیقی با تأخیری یک‌ساله، و با تجدیدِ نظر در ساختار و اساسِ جشنواره، سرانجام، جمعه ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۷ اختتامیه‌ی خود را پشتِ‌سر گذراند. ازاین‌دوره برمبنای اساس‌نامه‌ی نو-دیوانِ جشنواره هیأتِ محترم اُمنا، به‌نمایندگیِ پژوهش‌گرِ ارجمند، آروین صداقت‌کیش مستقیماً هیأتِ داوران و دبیر هر دوره را انتخاب می‌کنند. امید است برمبنای این اساس‌نامه، جشنواره شاکله‌ی مشخص‌تر و منسجم‌تری به‌خود بگیرد.
موسیقی و معنا (XI)

موسیقی و معنا (XI)

آنها با استفاده از این یافته نشان دادند که واکنش عصبی و شناختیِ حاصل از الگوهای تنش و آرامش در هارمونی، با فرایند پردازش متون یکپارچه و هماهنگِ زبانی قیاس‌پذیر است، اما بدون توجه به محتوای معنایی آن. بنابراین، آنها بر این نظرند که معنا در موسیقی با الگوهای تنش و آرامش تشکیل‌دهنده‌ی موسیقی تولید می‌شود و اساساً با آنچه در مورد معنا در زبان روی می‌دهد، متفاوت است.
تور کنسرت های موسیقی هادی سپهری به مناسبت نوروز

تور کنسرت های موسیقی هادی سپهری به مناسبت نوروز

تور کنسرت های موسیقی «هادی سپهری» به مناسبت نوروز در چند شهر از کشور ترکیه برگزار خواهد شد. هادی سپهری سرپرست گروه موسیقی تلفیقی آواز (گروه مشترک بین ایران و ترکیه) این بار همزمان با عید نوروز در شهرهای کارص (سه شب)، ازمیر (سه شب) و آنکارا (یک شب) همراه با «سپیده شایان راد» نوازنده ی ضربی به اجرای موسیقی کلاسیک ایرانی و موسیقی مردمی ترکیه خواهند پرداخت.