ارتباط ساز و کامپیوتر با MIDI

نمونه ای از کارت صدا و کابل MIDI
نمونه ای از کارت صدا و کابل MIDI
همانطور که می دانید MIDI استانداردی صنعتی برای برقراری ارتباط میان دستگاه های مختلف موسیقی با یکدیگر و کامپیوتر است. مهمترین ویژگی MIDI که باعث موفقیت آن نیز شده است عدم ارسال محتویات صدا بصورت آنالوگ بین دستگاه های موسیقی است. در واقع در این استاندارد برای اجرای هر نت پارامترهای لازم کیفی و کمی، تهیه و بصورت دیجیتال به دستگاه های موسیقی ارسال می شود.

هرچند نیاز به بوجود آمدن چنین استانداردی به زمانی دهه های ۷۰ و ۸۰ برمیگردد که نوازندگان کیبرد مجبور بودند برای اجرای کنسرت تعداد زیادی کیبرد اطراف خود داشته باشند، اما امروزه کاربرد MIDI در تهیه موسیقی و افکت های صوتی به جایی رسیده است که در کمتر استودیویی می توان تجهیزاتی را پیدا کرد که با این استاندارد صنعتی سازگار نباشند. کارتهای صدای کامپیوتری، سینتی سایزها، انواع سمپلر، ماشین های درامز و … همگی به این استاندارد مجهز هستند.

چندی پس از معرفی این استاندارد ارتباطی، ایده تهیه Sequencer های نرم افزاری که بر روی کامپیوترها اجرا می شوند بوجود آمد و امروزه ما شاهد وجود نرم افزارهای بسیار حرفه ای برای تولید موسیقی و انواع افک های صوتی هستیم که بسادگی توانایی کنترل چندین ساز با رابط MIDI را بصورت یکجا دارند.

برای برقراری ارتباط میان ساز و کامپیوتر به چه چیزهایی احتیاج است؟
این موضوع کاملآ بستگی به کاری دارد که می خواهید انجام دهید. در این مطلب سعی می کنیم بطور خلاصه توضیح دهیم اگر بخواهید از کامپیوتر خود بعنوان یک Sequencer استفاده کنید به چه چیزهایی نیاز دارید.

کارت صدا و پورت MIDI
اول از همه کامپیوتر شما باید کارت صدایی داشته باشد که دارای پورت MIDI یا Game Port باشد. این پورت ممکن است روی کارت صدای شما باشد و یا پنل پورت آن پشت کامپیوتر شما نصب شده باشد و کنترلر آن بصورت On-Board روی کامپیوتر قرار گرفته باشد. این پورت دقیقآ همان پورتی ۱۵ پینی است که هنگام انجام بازیهای کامپیوتری Joystick را به آن متصل می کنید.

چنانچه کامپیوتر شما چنین پورتی ندارد و یا از نوت بوکهایی استفاده می کنید که Game Port ندارند می توانید از آداپتورهایی که بصورت USB در بازار موجود است استفاده کنید. تحت این شرایط پس از اتصال این آداپتور و نصب احتمالی درایور آن نوت بوک شما دارای پورت MIDI یا Game خواهد شد.


نمونه کابل USB-MIDI
نکته مهم
در حالت استاندارد اطلاعات MIDI بر روی کانکتورهای دایره ای شکل و پنج پین (din) منتقل می شوند، اما امروزه بسیاری از کیبردها و دستگاههای موسیقی جدید دارای رابط USB هستند که بدون نیاز به پورت MIDI می توانید دستگاه خود را به کامپیوتر متصل کنید.

بنابراین با توجه به این موارد و نوع پورتی که کامپیوتر یا ساز شما دارد، ارتباط کامپیوتر با دستگاه موسیقی می تواند MIDI به MIDI ، MIDI به USB ، USB به MIDI و نهایتآ یا USB به USB باشد.

کابل ارتباطی
کابل های ارتباطی کامپیوتر به وسیله موسیقی معمولآ در طرف کامپیوتر دارای یک پورت و در طرف دیگر دارای دو پورت MIDI هستند. شما برای کار خود ممکن است به یکی از انواع کابلهای زیر احتیاج داشته باشید.

MIDI-MIDI : در این حالت نیاز به کابلی دارید که از یک طرف باید به کانکتور ۱۵ پین کامپیوتر متصل شود و از یک طرف به پورت های MIDI دستگاه موسیقی شما که بصورت din-5 هستند. این کابل را می توانید از فروشندگان لوازم و تجهیزات کامپیوتری تهیه کنید و یا اگر کمی معلومات فنی دارید خود آنرا بسازید.

MIDI-USB : دراین حالت به کابلی احتیاج دارید که در یک طرف کانکتور ۱۵ پین کامپیوتر داشته باشد و در یک طرف پورت – یا پورتهای – USB. این مورد بندرت مورد نیاز خواهد بود و به دلیل کاربرد کم اگر مورد نیاز باشد در داخل بسته بندی اصلی وسیله موسیقی، چنین کابل ارتباطی وجود خواهد داشت.


عادی ترین نوع کابل MIDI
USB-MIDI : در این حالت کابلی می خواهید که از طرف کامپیوتر به پورت USB متصل شود و از طرف دیگر دارای پورتهای آشنای ۵ پین MIDI باشد. این آداپتور (یا همان کابل) را می توانید از فروشندگان لوازم و تجیهزات کامپیوتری خریداری کنید.

USB-SUB : که ساده ترین حالتی است که می تواند امروزه برای یک شخص درگیر با مسائل کامپیوتری رخ دهد، در این حالت به یک کابل USB معمولی نیاز دارید که از یک طرف به کامپیوتر و از طرف دیگر به ساز شما متصل شود. انواع کابلهای USB در بازار لوازم کامپیوتری موجود است.

برقراری ارتباط
طرفی که پورت USB دارد کاملآ مشخص است و نگرانی خاصی در متصل کردن کابل به آن وجود ندارد. اما در طرفی که دارای کانکتور ۵ پین است باید رعایت جهت اطلاعات ورودی و خروجی صورت بگیرید. به این معنا که از طرف کامپیوتر کانکتوری که با عنوان OUT مشخص شده باید به قسمت IN در وسیله موسیقی متصل شود و کانکتوری که با عنوان IN مشخص شده باید به قسمت OUT ساز متصل شود.

بدیهی است که با برقراری این ارتباط دو طرفه هم می توانید اطلاعات ساز را به کامپیوتر منتقل کنید و هم ساز می تواند اطلاعاتی که برنامه Sequencer شما به خروجی می فرستد را دریافت کند.

نحوه برقرار ارتباط میان کامپیوتر (USB) با ساز (MIDI)

نرم افزار کنترل وسیله موسیقی
نرم افزارهای کوچک و بزرگ زیادی وجود دارند که می توانید از آنها برای کنترل ساز خود استفاده کنید که در این میان می توان به CakeWalk ، Sonar ، Finale ، Ableton LIVE و … اشاره کرد که هریک مزایای خود را دارند.

MPU-401 چیست ؟
پس از نصب نرم افزار لازم است که نرم افزار بداند توسط کدام پورت می تواند با ساز شما تبادل اطلاعات کند. MPU مخفف اصطلاح MIDI Processing Unit به معنای واحد پردازش اطلاعات MIDI است که در ابتدا توسط شرکت رولند (Roland) طراحی شد و امروزه بصورت استاندارد همه آنرا رعایت می کنند.

MPU-401 نوع خاصی از این استاندارد است که برای کامپیوترهای سازگار با IBM (همانهایی که امروزه اغلب ما از آن استفاده می کنیم) در نظر گرفته شده است. این درگاه اطلاعاتی که پورت آن بصورت همان ۱۵ پین در کامیپوتر استفاده می شود چیزی جز یک رابط برقرار ارتباط سریال نیست که دریافت و ارسال اطلاعات MIDI را مدیریت می کند.

بنابراین پس از نصب نرم افزار برای ارسال یا دریافت اطلاعات معمولآ باید پورت یا پورتهایی را که نرم افزار از طریق آن باید با ساز صحبت کند را مشخص کنید. که این پورت به جز مواردی که از کارتهای صدای حرفه ای استفاده می کنید همان MPU-401 است.

دقت کنید که اگر پورت را درست انتخاب نکنید، ممکن است صدای موسیقی ای که روی نرم افزار نوشته اید بجای اینکه از ساز شما درآید از بلندگوی های کامپیوتر شما درآید و یا اینکه ممکن است هنگام ضبط اطلاعات MIDI، کامپیوتر نتوان event های کیبرد شما را دریافت کند.

فراموش نکنید که برخی از نرم افزارها بجای MPU-401 از اصطلاح های دیگری مانند External MIDI و … ممکن است استفاده کنند.

83 دیدگاه

 • حميد
  ارسال شده در تیر ۱۲, ۱۳۸۵ در ۹:۳۲ ب.ظ

  آیا کسی از دوستان هست که بدونه در در شهرستان مشهد هم کابل usb میدی پیدا میشه؟ یا نه؟

 • سبز
  ارسال شده در تیر ۱۲, ۱۳۸۵ در ۱۱:۱۷ ب.ظ

  آقای رهنما از لحاظ سرعت چطور است؟ چون من یک MIDI Controller یو اس بی داشته ام ولی بسیار تاخیر داشت پس مجبور شدم MIDI به MIDI وصل کنم.

 • سبز
  ارسال شده در تیر ۱۳, ۱۳۸۵ در ۱:۳۵ ق.ظ

  منظورم کانکتر MIDI به USB است

 • saman
  ارسال شده در تیر ۱۳, ۱۳۸۵ در ۱:۴۷ ق.ظ

  salam aziz
  kheili mamnon az matalebe khobeton
  age mishe ye narmafzar moarefi konid ke baraye anjame in kar khob bashe ke saz be computer vasl mishe

 • شروین
  ارسال شده در تیر ۱۳, ۱۳۸۵ در ۶:۴۹ ق.ظ

  باحال بود همه ی ارگها اینطوری هستند

 • امیر
  ارسال شده در تیر ۱۳, ۱۳۸۵ در ۸:۴۳ ق.ظ

  یکی از بهترین نوع مقالات مقالاتی هستند که کاربردی هستند. بخصوص که تابستون شروع شده و ما وقت زیاد برای استفاده داریم. سئوالی که داشتم این است که موضوع فونت در سمپلر ها و سینتی سایزرها چی هست؟ اگر میشه توضیح بدید.

 • مهدي
  ارسال شده در تیر ۱۳, ۱۳۸۵ در ۹:۰۸ ق.ظ

  خیلی خوب بود
  لطفا راجع به نرم افزارهای موسیقی هم توضیح دهید.

 • کاوه
  ارسال شده در تیر ۱۳, ۱۳۸۵ در ۱۰:۳۹ ق.ظ

  دوست عزیز،
  – قاعدتآ نباید در سرعت مشکل خاصی باشه چون سرعت باس یو اس بی به اندازه کافی بالا هست. نکته تنها نصب درایور هست که می تونه اذیت کنه، اینجاست که سرپا بودن ویندوز شما هم عامل موثری در کیفیت کار می تونه باشه. البته تعداد کانالهایی که این آداپتورها حمایت می کنند هم مهم هست چرا که برخی از اونها تعداد channel محدودی رو پشتیبانی می کنند بنابراین ممکن است که اگر با ۳۲ کانال کار کنید با مشکل برخورد کنید.
  – راجع به نرم افزار بستگی به کاری که دارید انجام می دهید داره، شاید cakewalk عمومی ترین اونها باشه که بشه باهاش این کار را انجام داد.
  – فونت در واقع همون نمونه های سمپل از سازهای مختلف هست. شما اگر کارت صدای خوب داشته باشید می تونید مثلآ فونت بهترین پیانوی steinway رو روی کامپیوتر خود نصب کنید و با کیبرد خودتون صدای زیبای این ساز رو تجربه کنید.
  – سعی می کنیم در آینده نزدیک راجع به این موضوعات کاربردی بیشتر بنویسم.

 • مسعود
  ارسال شده در تیر ۱۴, ۱۳۸۵ در ۱:۰۳ ق.ظ

  سلام من یک افکت گیتار برقی مدال GFX 8 دارم میخوام ببینم میشه از طریق پورت Midi ریتم یا صدا وارد دستگاه کنم سی دی دستگاه رو هم دارم ممنون میشم یکی کمکم کنه

 • حمید رضا
  ارسال شده در شهریور ۵, ۱۳۸۵ در ۴:۰۱ ب.ظ

  سلام
  امیدوارم که حال شما خوب باشد
  عزیز روش ساختن کابل را توضیح دهید مرسی

 • ebruyasar
  ارسال شده در شهریور ۸, ۱۳۸۵ در ۲:۵۴ ق.ظ

  سلام دوست عزیزم خسته نباشی اگه زحمتی نیست نقشه اتصال usb به کابل outوin رارسم کنید چون به صورت ست کامل در بازار وجود ندارد و بایستی فیشها و کابل یو اس بی را خودم وصل کنم که بلد نیستم لطفا در صورت امکان به ایمیلم بفرست با تشکر فراوان ساناز

 • ebruyasar
  ارسال شده در شهریور ۱۰, ۱۳۸۵ در ۲:۳۶ ق.ظ

  چرا جواب نمیدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • محمد
  ارسال شده در شهریور ۱۰, ۱۳۸۵ در ۲:۵۳ ب.ظ

  سلام
  آیا از این کابل میشه برای ویولن استفاده کرد؟

 • ناشناس
  ارسال شده در شهریور ۱۲, ۱۳۸۵ در ۵:۱۸ ب.ظ

  من فکر نکنم به این راحتی بشه کابل آداپتور تبدیل میدی به یو اس بی رو درست کرد!!!

 • کاوه
  ارسال شده در شهریور ۱۴, ۱۳۸۵ در ۵:۱۹ ب.ظ

  دوست گرامی کابل مورد نظر خود را می توانید از تهران – کامپیوتر پایتخت یا بازار رضا تهیه کنید.

  ویلن های الکتریکی معمولی را نمی به کامپیوتر بعنوان یک ساز میدی متصل کرد. چرا که خروجی آنها صوت آنالوگ است و نه اطلاعات میدی.

 • آرش
  ارسال شده در شهریور ۳۰, ۱۳۸۵ در ۳:۱۶ ب.ظ

  سلام

  کیبورد های قدیمی که میدی دارند مثل HT 3000 رو هم میشه به کامپیوتر وصل کرد ؟

  ممنون.

 • ارسال شده در مهر ۱۸, ۱۳۸۵ در ۱۲:۱۳ ب.ظ

  HI. WHAT A NICE INFORMATION WEBLOG
  THANK S TO PRODUCERS PEOPLE .

 • mehdi ziatabar
  ارسال شده در آبان ۱۵, ۱۳۸۵ در ۱۱:۰۷ ب.ظ

  salam.man ye moshkel dar morede ertebat kibord ba computer daram.moshkel ine ke sedaye kibord ba takhir pakhsh mishe va be soorat hamzaman nist.age momkene dalilesho begin.mamnoon..
  bye

 • ارسال شده در آبان ۱۶, ۱۳۸۵ در ۱۱:۲۸ ب.ظ

  سلام دوست عزیز
  آقا من کارت صدا کریتو حرفه ای واسه صدا برداری و میکس دارم (audiGY 2 ZS ) و یه اکسترنال داره و یک انترنال که من رفتم و دو تا کابل واسه می دی کردن بهم دادن و کیبورد من هم ( Equinox GEM ) هست و حالا اگه میشه خواهشاً بگید چطوری می دی کنم اینم یاهو آی دی منه
  Terror_Hellish

 • ارسال شده در آذر ۱, ۱۳۸۵ در ۳:۱۸ ب.ظ

  سلام درایورهای صدای رایانه ام را گم کرده ام چکار باید کرد

 • ناشناس
  ارسال شده در آذر ۱۲, ۱۳۸۵ در ۳:۲۷ ق.ظ

  baraye avalin bar ast ke hamchi chizi mibinam valezat mibaram .ajze bedahid ta kamel motalea namayam….mehr165 modarese mosighi….

 • آرمین
  ارسال شده در آذر ۱۴, ۱۳۸۵ در ۴:۳۱ ب.ظ

  نقشه تصویری کردن فلزیاب بوقی رو دارید شما و یا میدونید چطور به دست میتونم بیارم

 • nima
  ارسال شده در آذر ۲۳, ۱۳۸۵ در ۱۲:۴۴ ق.ظ

  مرسی/من مهندس کامپیوترم و از این مقاله لذت بردم.اگر بتونم بدم نمیاد در این زمینه کمکتون کنم.
  اگر سایتی در مورد ساز دهنی سراق دارید به من مورفی کنید

 • مطلبی
  ارسال شده در آذر ۲۳, ۱۳۸۵ در ۱۲:۵۱ ب.ظ

  جناب مهندس نیما سراغ رو سراق ننویسید بهتره!معرفی رو هم به هکذا….

 • فرشاد
  ارسال شده در آذر ۲۹, ۱۳۸۵ در ۱۲:۲۴ ق.ظ

  سلام به تمامی دوستان :
  لطفا مدل های بهترین و رایجترین کارتهای صدا که در حال حاظر استفاده میشود بگویید.
  من میخواستم از طریق کامپیوتر و این کارت صدا به وسیله گیتار الکتریک آهنگ ها روظبط و ویرایش کنم.
  لطفا مرا راهنمایی بفرمایید.
  ممنون

 • و.اعتضادی
  ارسال شده در دی ۳۰, ۱۳۸۵ در ۶:۰۴ ب.ظ

  ممنون

 • mtmusic
  ارسال شده در بهمن ۱۵, ۱۳۸۵ در ۳:۳۱ ب.ظ

  نقشه کابل midi-midiرا میخواستم

 • عباس
  ارسال شده در بهمن ۲۲, ۱۳۸۵ در ۸:۱۹ ب.ظ

  بعضی وقتها در موقع ارتباط دوربین به کامپیوتر ارتباط USB با کامپیوتر قطع می شود علت چیست

 • کیوان
  ارسال شده در بهمن ۲۳, ۱۳۸۵ در ۱:۳۳ ق.ظ

  سلام دوست خوبم من می خوام از یه گروه ارکست صدا براری کنم چه کارته ها خوبند واین usb ها رو از

  کجا می تونم بخرم

 • ارسال شده در بهمن ۲۴, ۱۳۸۵ در ۱۱:۱۸ ب.ظ

  میخواستم قیمت حدودی کارت صدا @joli رو بدونم
  ممنون میشم.

 • علی
  ارسال شده در بهمن ۲۶, ۱۳۸۵ در ۲:۴۶ ق.ظ

  من نقشه کابل میدی رو دارم.با استفاده از کارت صدا
  اطلاعات رو منتقل میکنه

 • سهیل
  ارسال شده در اسفند ۳, ۱۳۸۵ در ۲:۳۱ ب.ظ

  میشه به من بگین که کابل میدی یو اس بی را از کجا تهیه کنم. ممنون میشم.

 • سعيد
  ارسال شده در اسفند ۳, ۱۳۸۵ در ۳:۰۲ ب.ظ

  khob ast

 • علی اکبر
  ارسال شده در اسفند ۲۶, ۱۳۸۵ در ۹:۵۹ ق.ظ

  thank you a lot
  سلام
  خیلی ممنون
  می خواستم بدونم جایی رو سراغ دارید که کیبوردهای خوب با قیمت مناسب داشته باشه
  لطفا بهم اطلاع بدین
  با تشکر parnian

 • سعید
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۱, ۱۳۸۶ در ۱:۴۳ ق.ظ

  سلام
  لطفا درباره کارت صدای maya 44 وقیمت آن توضیح
  دهید . ممنون

 • ارسال شده در اردیبهشت ۱۹, ۱۳۸۶ در ۸:۱۹ ب.ظ

  سلام من یه برنامه ی کامپیوتری دارم که میشه با اون آهنگ بسازی البته بصورت پیشرفته من تا حالا چند تا اهنگ با این برنامه ساختم می خواستم بدون میشه کاری کرد که ریتم کیبورد رو تو کامپیتر اجرا کرد ؟؟؟

 • ارسال شده در اردیبهشت ۲۲, ۱۳۸۶ در ۷:۲۴ ب.ظ

  معدفی صدای کامپوتر

 • ابراهیم مهدی خواه
  ارسال شده در خرداد ۹, ۱۳۸۶ در ۵:۴۷ ق.ظ

  لطفادر مورداینکه چطور در هنگام بالا امدن ویندوز عکس بگذاریم. با تشکر کثیر ” ابراهیم”

 • ارسال شده در خرداد ۹, ۱۳۸۶ در ۱:۴۵ ب.ظ

  man nazare khasi nadaram

 • ارسال شده در خرداد ۱۷, ۱۳۸۶ در ۱۱:۵۳ ب.ظ

  سلام. اولا از سایت خیلی خوبتون که اطلاعات مفیدی رو در اختیار میزاره ممنونم. و عرض کنم که یه سوال هم داشتم من.
  من کیبردم که یاماها ۲۹۵ هست رو با سیم استریو به کتامپیوتر وصل کردم و اینکارو به این دلیل انجام دادم که دوست داشتم صدایی که از ارگ بیرون میاد رو مستقیم در کامپیوتر ضبظ کنم. چون با میکروفن بیکیفیت میشه. اما الان یه مشکلی دارم، و اون اینه که وقتی کلید صدایی رو تو ارگ میزنم، صداش از اسپیکر کامپیوتر با تاخیر چن لحظه ای پخش میشه و این باعث میشه هیچی نفهمم و نتونم هماهنگ کنم چیزی رو که میزنم و میشنوم. متوجه هستین چی میگم؟ میخوام راهنماییم کنین که چطور اکاری کنم که با نواختن ارگ صدا بدون تاخیر تو پی سی بخش بشه. من از برنامه سونی ساند فرج sony sound forge 8 استفاده میکنم. و البته یه چیزی، نمیشه کاری کرد که زدن ارگ ر پیسی ضبط بشه اما صدا از اسپیکر ارگ در بیاد؟

  ممنون میشم کمکم کنید.

 • ارسال شده در مرداد ۱۳, ۱۳۸۶ در ۱:۴۲ ق.ظ

  mishe mano rahnamaee konid ke in fishe midi dar halate ettesal be porte usb ro az kojaye tehran mitoonam bekharam?!!!mamnoonam

 • ناشناس
  ارسال شده در مرداد ۱۳, ۱۳۸۶ در ۷:۰۲ ب.ظ

  سلام. از سایت خیلی خوبتون که اطلاعات مفیدی رو در اختیار میزاره ممنونم.
  من می خواستم بدونم که برای یک استدیو ضبط صدا
  – چه نوع کارت صدائی رو پیشنهاد میکنی؟

 • میلاد
  ارسال شده در مرداد ۲۴, ۱۳۸۶ در ۱۱:۱۲ ق.ظ

  سلام حال شما خوبه ؟ سلام آقا من کابل اینترفیس میدی گرفتم و واولا اینپوت و اوت پودش مشخص نیست فقط رنگ زردو قرمز روشونه لطفا اول اینو بگین بهم .بعدش من اینارو به هر طریقی وصل میکنم تو برنامه ی کیکوالک اطلا اسم میدی رو نمیشناسه چی کار کنم که اسم فیش تو قسمت میدی دیوایس ظاهر شه ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

 • ارسال شده در شهریور ۲, ۱۳۸۶ در ۲:۱۶ ق.ظ

  خیلی خوبه خیلی واقعا اولین سایتی است که من میبینم به این وضوح توضیح داده می شه فقط اگه لطف کنید از برناه ها و ریتم های ارگ که بصورت جذاب هستند در سایت قرار بدید خیلی خوب مشه
  با تشکر فراوان

 • ارسال شده در شهریور ۲, ۱۳۸۶ در ۲:۲۳ ق.ظ

  اگه لطف کنید یک برنامه ارگ کامپیوتری حرفه ای میخوام و خیلی نیاز دارم

 • ارسال شده در شهریور ۲, ۱۳۸۶ در ۲:۲۸ ق.ظ

  آیا می شه با یک کیبرد ساده که باوصل کردن به کامپیوتر و با نصب یک برنامه ارگ یک ارگ نسبتا خوب را در خانه داشت

  فقط لطف کنید زود جئاب بدید

  از لطف شما متشکریم

 • جمشید
  ارسال شده در مهر ۲۶, ۱۳۸۶ در ۱۰:۵۷ ق.ظ

  با سلام لطفا طرز ساختن کابل میدی به کامپیوتر(پورت کام )رو بگید متشکرم .

 • shahryar
  ارسال شده در آبان ۱, ۱۳۸۶ در ۱۲:۲۰ ق.ظ

  مرکز فروش میدی به یو اس بی کجاست؟

 • amin
  ارسال شده در مرداد ۱۱, ۱۳۸۷ در ۱۱:۱۰ ب.ظ

  salam man mikham keyboarde YAMAHA a1000 ro be laptapam vasl konam laptob kart sooti onboard dare bayad che konam?????

 • پوریا
  ارسال شده در شهریور ۲۹, ۱۳۸۷ در ۵:۴۶ ب.ظ

  mishe az tarighe midi roye yamaha 260 ritm irani rikht ?

 • مهدي
  ارسال شده در آذر ۳۰, ۱۳۸۷ در ۱۱:۲۶ ق.ظ

  من یه کیبورد حرفه ای رولند دارم که بوسیله usbبهusb متصل میشه. آیا Cake walk اونو ساپورت میکنه؟

 • hamid
  ارسال شده در بهمن ۲۶, ۱۳۸۷ در ۶:۳۸ ب.ظ

  سلام من وقتی صدا ریکورد میکنم صدا با تاخیر بخش می شه علت چیه؟ با هر برنامه ای که کار کردم همین جور کارت صدا هم روی کامبیوترم نصب علت تاخیر چیه؟ متشکرم

 • mehdi
  ارسال شده در بهمن ۲۷, ۱۳۸۷ در ۱۰:۴۳ ق.ظ

  kheili mamnon az etelaat mofideton

 • مسعود
  ارسال شده در مرداد ۲۵, ۱۳۸۸ در ۹:۵۸ ب.ظ

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من یک کابل اینترفیس میدی خریدم تا ارگ خودم رو که a1000است رو به کامپیتر وصل کنم
  اول اینکه ورودی وخروجی کابل مشخص نیست(زرد یا قرمز)
  کارت صدای من کریتیو هستش داخل منو midi device هم اسمش هست ولی ارتباط بر قرار نمیشه .ضمنا فلاپی حامل درایور ارگ من خراب شده و نمیتونم درایور میدی رو نصب کنم لطفا کمکم کنید
  با تشکر از سایت خوبت

 • امین
  ارسال شده در شهریور ۳, ۱۳۸۸ در ۴:۲۶ ق.ظ

  سلام ازاطلاعات مفیدی که در اختیارمون میزارین ممنون
  من یه psr E413 خریدم با وجد اینکه هم musicsoft downloader و usb driver را کاملا نصب کردم اما وقتی برنامه musicsoft downloader را باز می کنم flash memory وsysytem drive ارگم را نمیشناسه که بخوام midi ها رو از روی کامپیوتر به ارگ یا بالعکس منتقل کنم
  لطفا راهنماییم کنین دارم دیونه میشم هر کاری میکنم درست نمیشه

 • ارسال شده در مهر ۲۲, ۱۳۸۸ در ۱۲:۱۵ ب.ظ

  با سلام

  دمست عزیز کارت صدایی که توی سایتتون زدین قیمت ان چند است؟ ومن میخواهم ارگ پی۵۰رو به کامپیوتر میدی کنم واز ان سمپل بگیرم یا بزارم وازان آهنگ زبط کنم آیا ان کارت صدا به درد این کارها میخوره مرا بیشتر راهنمایی کنید متشکرم

 • ناشناس
  ارسال شده در مهر ۲۳, ۱۳۸۸ در ۱۲:۰۹ ق.ظ

  جواب سوال ۵۶: سلام فرهام جان، اون کارت صدا مدل M-Audio 24/96 قیمتش حدود ۸۰٫۰۰۰ الی ۱۰۰٫۰۰۰ تومان و جواب کار شما رو کاملا میده…

 • مهدی
  ارسال شده در مهر ۲۳, ۱۳۸۸ در ۱۲:۱۲ ق.ظ

  جواب سوال ۵۶ ، سلام فرهام جان اسم اون کارت صدا M-Audio مدل ۲۴/۹۶ و قیمتش حدود ۹۰٫۰۰۰ تومان دقیقا جواب کار شما رو میده… ولی اگر مدل ۲۴/۱۹۲ رو بگیرید امکانات بهتری بهتون میده…

 • مهدی
  ارسال شده در مهر ۲۳, ۱۳۸۸ در ۱۲:۱۷ ق.ظ

  جواب سوال ۵۴ ، شلام مسعود جان اولا کابل میدی شما ۲تایی یا تکی؟ در هر صورت شما باید کابل رو از OUT ارگ به IN کارت صدا متصل کنید.و در ضمن شما حتما باید از یک نرم افزار مثل SONAR یا CUBASE برای اینکار استفاده کنید. در غیر اینصورت هیچ ارتباطی بین ارگ شما و کامپیوتر شخصیتون بر قرار نمیشه…

 • مهدی
  ارسال شده در مهر ۲۳, ۱۳۸۸ در ۱۲:۱۹ ق.ظ

  جواب سوال ۵۲ . سلام حمید جان ، شما در قسمت Device نرم افزاری که یاهاش ریکورد می کنید، کارت صدا رو معرفی کنید. و حتما از کارت صدایی استفاده کنید که درایور ASIO داشته باشه.

 • ارسال شده در مهر ۲۷, ۱۳۸۸ در ۵:۱۴ ب.ظ

  با سلام

  کارت صدای مدل ۲۴/۱۹۲ قیمت آن با تخفیف چند است ومشخصات ان جی هست

 • ارسال شده در آبان ۱۹, ۱۳۸۸ در ۷:۰۲ ب.ظ

  درود بر شما
  از زحماتتان بسیار سپاسگزاریم از اینکه عزیزانی چون شما اطلاع رسانی میکنید وهنرمندان را آگاه میسازید بسیار خوشحال وآرزویموفقیت بیشتر را برایتان داریم/کامیاب باشید

 • ناشناس
  ارسال شده در دی ۹, ۱۳۸۸ در ۹:۵۵ ب.ظ

  متشکرم

 • سامان
  ارسال شده در بهمن ۴, ۱۳۸۸ در ۳:۱۶ ب.ظ

  سلام خوبید من یه ارگ a1000 دارم و فیش میدی شو هم خریدم با یه کارت صوت امتحان کردم اما وصل نشد میشه راهنمایم کنید که چه کارت صوتی بخرم و از چه برنامه استفاده کنم من از برنامه fl studio استفاده کردم ولی نتونستم با ارگ ارتباط برقرار کنم ممنون میشم اگه راهنمایم کنید موفق و پیروز باشید

 • ram ram
  ارسال شده در مرداد ۱۷, ۱۳۸۹ در ۲:۳۰ ب.ظ

  naghsheye tabdile MIDI be USB ro mikham az koja biyaram 65000 toman bedam ye tike sim ????????

 • شاهین دی جی
  ارسال شده در مهر ۷, ۱۳۸۹ در ۳:۵۲ ب.ظ

  باسلام . دوست عزیزم ابتدا تشکر میکنم از مطالب بسیار یسیار خوبتان در مورد midi . من اطلاعاتی در مورد نحوه صدابرداری حرفه ای می خاستم و اینکه چندسالی است بانرم افزار fl studio کار میکنم و تا حدی پیشرفت کرده ام ولی بااصطلاح midi در این برنامه چندان آشنا نیستم و می خواستم بدونم که آیا کیبوردی چیزی وجود دارد که مستقیما بدون به کار گیری کارت صوتی با کابل usbبه کامپیوتر متصل شود تا بتوانم بدون نویز گیری و تنظیم صدا ملودی مورد نظرم را بزنم .با تشکر از زحماتتون

 • جاوید
  ارسال شده در تیر ۱۶, ۱۳۹۰ در ۳:۰۲ ب.ظ

  salam mehdi jan man ye korge pa800 daram mikhastam be laptopam vasl konam,kollan che chizayi niyaz daram ham sakht afzar ham narm afzar ,zemnan mikham ke keyfiyatesham motevasset be bala bashe mamnun

 • ارسال شده در تیر ۲۷, ۱۳۹۰ در ۱۲:۳۴ ب.ظ

  سلام میخواستم بدونم اگر کارت صدا نداشته باشم میتونم از میدی کنترلر برای آهنگسازی با نرم افزار استفاده کنم لگه میشه جواب بدید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟///

 • ارسال شده در تیر ۲۷, ۱۳۹۰ در ۱۲:۳۶ ب.ظ

  سلام من مریم هستم میخواسم بدونم چرا مطلب جدیدی در وبسایت نمیگزارید

 • فرزاد
  ارسال شده در شهریور ۱۲, ۱۳۹۰ در ۷:۵۸ ب.ظ

  سلام خسته نباشید من یه نرم افزار ارگ {کورگ}از اینترنت دانلود کردم اما با کیبورد اجرا نمیشه ایا با میدی میشه این کارو کرد

 • محسن
  ارسال شده در اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۱ در ۹:۲۲ ب.ظ

  با سلام و عرض ادب آیا فکر میکنید بتونیم خودمون یک کابل MIDI با USB درست کنیم یا نه؟ اگه میشه چه جوری ؟ لطفا اگه کسی یاد داره دریغ نکنه متشکرم

 • ارسال شده در تیر ۷, ۱۳۹۱ در ۷:۳۹ ب.ظ

  اگه میشه روش ساخت کابل midi به usb یا دیگر کابل ها رو بگین. آخه نمیتونم تهیه کنم. اگه میشه لطف کنید نقشه آن را هم نمایش دهید. ممنون.

 • mohsen
  ارسال شده در شهریور ۳۰, ۱۳۹۱ در ۷:۵۸ ب.ظ

  salam.mamnoonam

 • ارسال شده در اسفند ۱۷, ۱۳۹۲ در ۱۱:۲۲ ب.ظ

  در رابطه با world clock اگر مطلبی دارید بزارید، دقت انواع syncronazetion ها رو هم بگید ممنون میشم،و اینکه در کارهای حرفه ای مبنا و اساس یک کار خوب رو روی کدامیک تنظیم و رکورد میکنند؟!!!!

 • نبما
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۴ در ۶:۴۹ ب.ظ

  سلام منون از مطالب خوبتون یه سوال داشتم از نرم افزار سیبیلیوس هم می توان برای اتصال با پیانو یجیتال یماها استفاده کرد؟

 • ه
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۴ در ۷:۵۶ ب.ظ

  بله آقا نیما میتونید اگر پیانو یا کیبورتون قابلیتش رو داره به برنامه سیبلیوس وصل بشید

 • امیر
  ارسال شده در آذر ۳۰, ۱۳۹۴ در ۱۰:۵۷ ب.ظ

  سلام .من میخوام یه دونه میدی مدلm-audio keystation49 بگیرم .میخواستم بدونم برای اینکه به لپ تاپم وصلش کنم حتما باید کارت صدا داشته باشم؟
  دوم:ساده ترین راه برای اتصال این میدی به لپ تاپ چیه؟ جون میخوام باهاش آهنگسازی کنم

 • kamran
  ارسال شده در بهمن ۳۰, ۱۳۹۴ در ۱۱:۱۴ ب.ظ

  salam man roland g 70 daram memory card ash ra namedanam

 • hosein
  ارسال شده در فروردین ۱۴, ۱۳۹۵ در ۱۲:۵۱ ب.ظ

  سلام خدمت همه دوستان و هنرمندای عزیز.من یه پیانو قدیمی یاماها دارم میخوام بدونم امکانش هست اینو بدون کارت صدای حرفه ای به خود رایانه بوسیله کابل میدی به یو اس بی وصلش کرد..ممنون میشم الان بهم پاسخ بدین

 • اسماعیل
  ارسال شده در خرداد ۴, ۱۳۹۵ در ۲:۲۷ ب.ظ

  سلام و خسه نباشید . ۲ سوال از خدمت حضورتون داشتم امیدوارم یکی پیدا بشه جوابمو بده ازش یک دنیا ممنون میشم. من ارگ mk-939 رو دارم.میخوام ازتون بپرسم که من میتونم از طریق کابل midi-out ریتم و نت هایی از لپ تاب به ارگم بریزم؟ کابل midi-in هم داره اگه بزنید تو گوگل نشونتون میده ازتون خواهش میکنم بهم بگید اگه نمیشه پس من باید چه جوری ریتم به ارگم بدهم .
  ایمیلم رو برای جوابتان در اختیارتان میزارم ازتون خواهش میکنم جواب بنده رو بدهید ممنون.
  [email protected]

 • کامیار
  ارسال شده در اسفند ۱۹, ۱۳۹۵ در ۱۰:۲۶ ق.ظ

  سلام.یه سوال داشتم…من از برنامه اف ال استودیو استفاده میکنم…و تازه دارم شروع میکنم…چطور میتونم اورگ pa800 رو به کامپیوتر وصل کنم و ضبط کنم….چه برنامه ها و چه کابلی باید استفاده کنم….لپتاپم پورت گیم نداره و فقط یو اس بی هستش

 • ارسال شده در آبان ۱۹, ۱۳۹۷ در ۱۲:۴۸ ق.ظ

  آیا بعد از وصل پیانو به کامپیوتر، امکان استفاده ازصداهای متنوع در پیانوی دیجیتال یاماها هستیم،؟
  آیا میتونیم سوری کرن ش کنیم؟

 • Aziz
  ارسال شده در دی ۲۳, ۱۳۹۷ در ۱:۰۹ ق.ظ

  سلام کابل midiرو از سایت دیجی کالا خرید کنید .

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIX)

تنها درویش خان تا حدودی با وزیری تفاهم داشت و برای شنیدن کنسرت ها و خطابه های او به مدرسه خصوصی اش می رفت. اما قبل از این که این رابطه و تفاهم ثمری به بار آورد – و قبل از ریاست اول وزیری در مدرسه موزیک (۱۳۰۷)، درویش خان فوت شد (۱۳۰۵). بعد از فوت او تجدد طلبی به کشمکش بین وزیری و مین باشیان ها یا «موسیقی نوین و علمی ایرانی» با «موسیقی بین المللی و علمی» محدود ماند.

«شیوه‌ی نوازندگی» در موسیقی ما چه معنایی دارد؟ (I)

اگر در موسیقی کلاسیک غربی کار می‌کنیم دادن جواب همه‌فهم به این سوال نسبتا ساده است. یعنی روشی که هر نوازنده آثار را می‌نوازد. بخشی به رابطه‌ی فیزیکی‌ای که یک نوازنده با سازش دارد مربوط است، یعنی مسائلی مثل روش دست گرفتن ساز یا پشت ساز نشستن، نحوه‌ی انگشت گذاشتن، انتقال نیرو به ساز (تقریبا اِکول) و … بخشی هم به مسایل صوتی، مثل صدایی که از ساز درمی‌آورد، دامنه‌ی شدت و ضعف‌هایی که می‌تواند به هر نت یا پاساژ بدهد، شیوش‌های مختلفی که می‌تواند هنگام نواختن هر نغمه یا تکنیک ایجاد کند و بخشی هم به مسایل تکنیکی مثل دامنه‌ی ویبراتوها و از این قبیل.

از روزهای گذشته…

موسیقی pop دهه ۶۰ ، ریشه Rock

موسیقی pop دهه ۶۰ ، ریشه Rock

با پایان گرفتن جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵، سربازان آمریکایی پس از چهار سال به جمع خانواده باز گشتند. در طی پنج تا ده سال بعد از آن تعداد نوزادان و کودکان در آمریکا چنان به طرز بی سابقه ای افزایش یافت که این دوران در تاریخ آمریکا “Baby Boom” نام گرفته است.
گروه الکتریک مایلز دیویس

گروه الکتریک مایلز دیویس

مایلز دیویس در سال ۱۹۶۰ گروه پنج نفر خود را برپا کرد. همکاران او در این گروه شامل تونی ویلیامز، واینا شورتر، هربی هنکوک و ران کارتر ۱ بودند. موسیقی این گروه از پیچیده ترین انواع موسیقی بی باپ بود که مایلز در طول زندگی هنری خود کار کرده است.
لیر یا چنگ ارجان؟ (I)

لیر یا چنگ ارجان؟ (I)

این نوشتار نه یک مقاله تحقیقی بلکه مطلبی است درباره یک معظل فراگیر در سطح جامعه موسیقی به نام «بی اطلاعی». مدتی پیش در فضای مجازی ویدیویی از خبرگزاری ایسنا با کد خبر ۹۶۰۱۰۱۰۰۱۸۷ درباره اجرا با چنگ ارجان انتشار یافت. در این ویدیو خانم رابعه زند از نوازندگان ساز قانون عنوان کرد که یکی از آشنایان ایشان به نام آقای سیف الله شکری (از متخصصین بازسازی سازهای باستانی) پس از پژوهش هایی چند، اقدام به نمونه سازی «بربط جام ارجان» یا همان «چنگ ارجان» با قدمتی حدود ۱۴۰۰ سال قبل از میلاد مسیح نموده است. خوشبختانه با وجود دانش موجود که در فضای مجازی و غیرمجازی درباره دانش سازشناسی در ایران چاپ شده است، منابع اطلاعاتی مناسب جهت تحقیق و پژوهش در دسترس می باشد. با یک جستجوی ساده در اینترنت یا و نگاه به کتب موجود در ایران، می توان متوجه شد که سازهای نقش شده در جام ارجان از دیدگاه سازشناسی “Organology” در چه رده ای قرار می گیرد. اینکه چنین سازی برچه اساس و مستنداتی بازسازی شده است، خود جای بحث فراوان دارد اما این که چرا ساز را به جای «لیر»، «چنگ» نامیده اند خود بسیار جای دارد. با توجه به مطالبی که در این ویدیو عنوان شده لازم است که مطالبی چند در این مورد با استناد به منابعی که در انتها ذکر شده است به صورت مستند ذکر گردد.
شریفیان: ساخته های قدیمی ام را پدیده علمی می دانم تا هنری

شریفیان: ساخته های قدیمی ام را پدیده علمی می دانم تا هنری

آهنگسازی کاریست عملی و تقریبا در تمام دانشگاه های دنیا (به جز چند دانشگاه) شما تا مقطع فوق لیسانس بیشتر نمی توانید در این رشته تحصیل کنید. اما دکترا صرفا یک بحث تحقیقاتی است و شامل آهنگسازی نمی شود. تز من در مورد موسیقی و الکتروآکوستیک بود و دستگاهی که ساخته بودم برای ثبت هارمونیکهای طبیعی اجسام در طبیعت. در تز من، بحث فیزیک همانقدر پر رنگ بود که موسیقی و آهنگسازی.
موریس راول، اسطوره امپرسیونیست (IV)

موریس راول، اسطوره امپرسیونیست (IV)

در آن زمان این باله مورد تائید حضار واقع نشد و تنها دو اجرا داشت و این باعث شده بود که دیاگلو از ادامه کار کناره گیرد. تنها یک سال بعد این اثر جانی تازه یافت و با تقدیر و استقبال روبرو شد. استراوینسکی گفت: “دافنز و شوله، یکی از بهترین تولیدات موسیقی فرانسوی است” و نویسنده بارنت جیمز (Burnett James) گفته: “اثری اثرگذار از راول، یکی از تواناترین قطعه های وی برای ارکستر.” این اثر با ریتم غنی، اشعار و روحی طبیعی برجسته شده است و شامل دو ارکستر بزرگ یکی بر روی سن یکی پشت سن است.
حسین دهلوی، هنرمند کمال گرا (I)

حسین دهلوی، هنرمند کمال گرا (I)

در سال ۱۳۰۶ مصادف با تحولات شدید فرهنگی و سیاسی در ایران متولد شد. پدرش معلم تار و ویولون (به سبک ایرانی) و از شاگردان خوب علی اکبرخان شهنازی بود. ابتدا با تار شروع کرد ولی به دلیل کوچک بودن جثه اش به ناچار ویولون در دست گرفت و دیری نپایید که به شاگردان ابوالحسن صبا پیوست. شکل گیری شخصیت حسین دهلوی در واقع در این دو محیط او را شخصیت اسطوره ای موسیقی ما کرده است.
گفتگوی هارمونیک سه ساله شد

گفتگوی هارمونیک سه ساله شد

با همیاری شما دوستان، “گفتگوی هارمونیک” به سومین سال از فعالیت خود رسید. در این سال قصد داریم به فعالیت های بیشتر و جدی تری در محیط غیر مجازی بپردازیم و با همیاری دیگر دوستان محیط وب، برنامه هایی را برای معرفی بهتر هنر موسیقی و بحث های پیرامون آن به مردم، اجرا کنیم.
دنیای نوازنده و حقیقت درک صدا (III)

دنیای نوازنده و حقیقت درک صدا (III)

دوم، جنبه فیزیکی و جسمی شخص است که طبیعتا به اعضای درگیر با این موضوع منتهی می شود، به طور مشخص عضو تعیین کننده ای که بیشترین حساسیت در مورد آن اعمال می گردد، گوش و سیستم شنوایی است که به عنوان ورودی اطلاعات صوتی، انتقال وتبدیل ایفای نقش می کند و قسمت نهایی، سلسله اعصاب و مغزمی باشد و کیفیت، تحلیل و پاسخ را به عهده دارد.
بحیرایی: خواننده و نوازنده از جایگاهی یکسان برخوردارند

بحیرایی: خواننده و نوازنده از جایگاهی یکسان برخوردارند

به جرات میتوانم بگویم که خواننده یا نوازنده ای که به تئوری موسیقی و سلفژ تسلط دارد، درکش از موسیقی به مراتب بالاتر از کسانی است که با این مفاهیم آشنایی ندارند. مسئله عدم آشنایی با تئوری موسیقی و نت خوانی در مورد نوازندگان به دلیل اصلاح متدهای آموزشی که در گذشته ای نه چندان دور اتفاق افتاد، کمتر به چشم میخورد و الان اکثر نوازندگان سازهای ایرانی با تئوری موسیقی و نت خوانی آشنایی دارند.
کنسرت لیلی افشار در نیاوران

کنسرت لیلی افشار در نیاوران

رسیتال گیتار کلاسیک لیلی افشار در تاریخ ۱۸ و ۱۹ مرداد ماه طی دو شب در فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد. افشار در این کنسرت به اجرای قطعاتی از آهنگسازانی چون تدسکو، باخ، لئو براور، آلبنیز و همچنین قطعات محلی تنظیم شده برای گیتار کلاسیک خواهد پرداخت. بلیط فروشی این کنسرت از طریق گیشه فرهنگسرای نیاوران آغاز شده است.