گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

ارتباط ساز و کامپیوتر با MIDI

همانطور که می دانید MIDI استانداردی صنعتی برای برقراری ارتباط میان دستگاه های مختلف موسیقی با یکدیگر و کامپیوتر است. مهمترین ویژگی MIDI که باعث موفقیت آن نیز شده است عدم ارسال محتویات صدا بصورت آنالوگ بین دستگاه های موسیقی است. در واقع در این استاندارد برای اجرای هر نت پارامترهای لازم کیفی و کمی، تهیه و بصورت دیجیتال به دستگاه های موسیقی ارسال می شود.

همانطور که می دانید MIDI استانداردی صنعتی برای برقراری ارتباط میان دستگاه های مختلف موسیقی با یکدیگر و کامپیوتر است. مهمترین ویژگی MIDI که باعث موفقیت آن نیز شده است عدم ارسال محتویات صدا بصورت آنالوگ بین دستگاه های موسیقی است. در واقع در این استاندارد برای اجرای هر نت پارامترهای لازم کیفی و کمی، تهیه و بصورت دیجیتال به دستگاه های موسیقی ارسال می شود.

هرچند نیاز به بوجود آمدن چنین استانداردی به زمانی دهه های ۷۰ و ۸۰ برمیگردد که نوازندگان کیبرد مجبور بودند برای اجرای کنسرت تعداد زیادی کیبرد اطراف خود داشته باشند، اما امروزه کاربرد MIDI در تهیه موسیقی و افکت های صوتی به جایی رسیده است که در کمتر استودیویی می توان تجهیزاتی را پیدا کرد که با این استاندارد صنعتی سازگار نباشند. کارتهای صدای کامپیوتری، سینتی سایزها، انواع سمپلر، ماشین های درامز و … همگی به این استاندارد مجهز هستند.

چندی پس از معرفی این استاندارد ارتباطی، ایده تهیه Sequencer های نرم افزاری که بر روی کامپیوترها اجرا می شوند بوجود آمد و امروزه ما شاهد وجود نرم افزارهای بسیار حرفه ای برای تولید موسیقی و انواع افک های صوتی هستیم که بسادگی توانایی کنترل چندین ساز با رابط MIDI را بصورت یکجا دارند.

برای برقراری ارتباط میان ساز و کامپیوتر به چه چیزهایی احتیاج است؟
این موضوع کاملآ بستگی به کاری دارد که می خواهید انجام دهید. در این مطلب سعی می کنیم بطور خلاصه توضیح دهیم اگر بخواهید از کامپیوتر خود بعنوان یک Sequencer استفاده کنید به چه چیزهایی نیاز دارید.

کارت صدا و پورت MIDI
اول از همه کامپیوتر شما باید کارت صدایی داشته باشد که دارای پورت MIDI یا Game Port باشد. این پورت ممکن است روی کارت صدای شما باشد و یا پنل پورت آن پشت کامپیوتر شما نصب شده باشد و کنترلر آن بصورت On-Board روی کامپیوتر قرار گرفته باشد. این پورت دقیقآ همان پورتی ۱۵ پینی است که هنگام انجام بازیهای کامپیوتری Joystick را به آن متصل می کنید.

چنانچه کامپیوتر شما چنین پورتی ندارد و یا از نوت بوکهایی استفاده می کنید که Game Port ندارند می توانید از آداپتورهایی که بصورت USB در بازار موجود است استفاده کنید. تحت این شرایط پس از اتصال این آداپتور و نصب احتمالی درایور آن نوت بوک شما دارای پورت MIDI یا Game خواهد شد.


نمونه کابل USB-MIDI
نکته مهم
در حالت استاندارد اطلاعات MIDI بر روی کانکتورهای دایره ای شکل و پنج پین (din) منتقل می شوند، اما امروزه بسیاری از کیبردها و دستگاههای موسیقی جدید دارای رابط USB هستند که بدون نیاز به پورت MIDI می توانید دستگاه خود را به کامپیوتر متصل کنید.

بنابراین با توجه به این موارد و نوع پورتی که کامپیوتر یا ساز شما دارد، ارتباط کامپیوتر با دستگاه موسیقی می تواند MIDI به MIDI ، MIDI به USB ، USB به MIDI و نهایتآ یا USB به USB باشد.

کابل ارتباطی
کابل های ارتباطی کامپیوتر به وسیله موسیقی معمولآ در طرف کامپیوتر دارای یک پورت و در طرف دیگر دارای دو پورت MIDI هستند. شما برای کار خود ممکن است به یکی از انواع کابلهای زیر احتیاج داشته باشید.

MIDI-MIDI : در این حالت نیاز به کابلی دارید که از یک طرف باید به کانکتور ۱۵ پین کامپیوتر متصل شود و از یک طرف به پورت های MIDI دستگاه موسیقی شما که بصورت din-5 هستند. این کابل را می توانید از فروشندگان لوازم و تجهیزات کامپیوتری تهیه کنید و یا اگر کمی معلومات فنی دارید خود آنرا بسازید.

MIDI-USB : دراین حالت به کابلی احتیاج دارید که در یک طرف کانکتور ۱۵ پین کامپیوتر داشته باشد و در یک طرف پورت – یا پورتهای – USB. این مورد بندرت مورد نیاز خواهد بود و به دلیل کاربرد کم اگر مورد نیاز باشد در داخل بسته بندی اصلی وسیله موسیقی، چنین کابل ارتباطی وجود خواهد داشت.


عادی ترین نوع کابل MIDI
USB-MIDI : در این حالت کابلی می خواهید که از طرف کامپیوتر به پورت USB متصل شود و از طرف دیگر دارای پورتهای آشنای ۵ پین MIDI باشد. این آداپتور (یا همان کابل) را می توانید از فروشندگان لوازم و تجیهزات کامپیوتری خریداری کنید.

USB-SUB : که ساده ترین حالتی است که می تواند امروزه برای یک شخص درگیر با مسائل کامپیوتری رخ دهد، در این حالت به یک کابل USB معمولی نیاز دارید که از یک طرف به کامپیوتر و از طرف دیگر به ساز شما متصل شود. انواع کابلهای USB در بازار لوازم کامپیوتری موجود است.

برقراری ارتباط
طرفی که پورت USB دارد کاملآ مشخص است و نگرانی خاصی در متصل کردن کابل به آن وجود ندارد. اما در طرفی که دارای کانکتور ۵ پین است باید رعایت جهت اطلاعات ورودی و خروجی صورت بگیرید. به این معنا که از طرف کامپیوتر کانکتوری که با عنوان OUT مشخص شده باید به قسمت IN در وسیله موسیقی متصل شود و کانکتوری که با عنوان IN مشخص شده باید به قسمت OUT ساز متصل شود.

بدیهی است که با برقراری این ارتباط دو طرفه هم می توانید اطلاعات ساز را به کامپیوتر منتقل کنید و هم ساز می تواند اطلاعاتی که برنامه Sequencer شما به خروجی می فرستد را دریافت کند.

نحوه برقرار ارتباط میان کامپیوتر (USB) با ساز (MIDI)

نرم افزار کنترل وسیله موسیقی
نرم افزارهای کوچک و بزرگ زیادی وجود دارند که می توانید از آنها برای کنترل ساز خود استفاده کنید که در این میان می توان به CakeWalk ، Sonar ، Finale ، Ableton LIVE و … اشاره کرد که هریک مزایای خود را دارند.

MPU-401 چیست ؟
پس از نصب نرم افزار لازم است که نرم افزار بداند توسط کدام پورت می تواند با ساز شما تبادل اطلاعات کند. MPU مخفف اصطلاح MIDI Processing Unit به معنای واحد پردازش اطلاعات MIDI است که در ابتدا توسط شرکت رولند (Roland) طراحی شد و امروزه بصورت استاندارد همه آنرا رعایت می کنند.

MPU-401 نوع خاصی از این استاندارد است که برای کامپیوترهای سازگار با IBM (همانهایی که امروزه اغلب ما از آن استفاده می کنیم) در نظر گرفته شده است. این درگاه اطلاعاتی که پورت آن بصورت همان ۱۵ پین در کامیپوتر استفاده می شود چیزی جز یک رابط برقرار ارتباط سریال نیست که دریافت و ارسال اطلاعات MIDI را مدیریت می کند.

بنابراین پس از نصب نرم افزار برای ارسال یا دریافت اطلاعات معمولآ باید پورت یا پورتهایی را که نرم افزار از طریق آن باید با ساز صحبت کند را مشخص کنید. که این پورت به جز مواردی که از کارتهای صدای حرفه ای استفاده می کنید همان MPU-401 است.

دقت کنید که اگر پورت را درست انتخاب نکنید، ممکن است صدای موسیقی ای که روی نرم افزار نوشته اید بجای اینکه از ساز شما درآید از بلندگوی های کامپیوتر شما درآید و یا اینکه ممکن است هنگام ضبط اطلاعات MIDI، کامپیوتر نتوان event های کیبرد شما را دریافت کند.

فراموش نکنید که برخی از نرم افزارها بجای MPU-401 از اصطلاح های دیگری مانند External MIDI و … ممکن است استفاده کنند.

کاوه رهنما

متولد ۱۳۴۶ تهران
لیسانس الکترونیک
نوازنده پیانو، پژوهشگر موسیقی

دیدگاه ها ۸۴

 • آقای رهنما از لحاظ سرعت چطور است؟ چون من یک MIDI Controller یو اس بی داشته ام ولی بسیار تاخیر داشت پس مجبور شدم MIDI به MIDI وصل کنم.

 • یکی از بهترین نوع مقالات مقالاتی هستند که کاربردی هستند. بخصوص که تابستون شروع شده و ما وقت زیاد برای استفاده داریم. سئوالی که داشتم این است که موضوع فونت در سمپلر ها و سینتی سایزرها چی هست؟ اگر میشه توضیح بدید.

 • دوست عزیز،
  – قاعدتآ نباید در سرعت مشکل خاصی باشه چون سرعت باس یو اس بی به اندازه کافی بالا هست. نکته تنها نصب درایور هست که می تونه اذیت کنه، اینجاست که سرپا بودن ویندوز شما هم عامل موثری در کیفیت کار می تونه باشه. البته تعداد کانالهایی که این آداپتورها حمایت می کنند هم مهم هست چرا که برخی از اونها تعداد channel محدودی رو پشتیبانی می کنند بنابراین ممکن است که اگر با ۳۲ کانال کار کنید با مشکل برخورد کنید.
  – راجع به نرم افزار بستگی به کاری که دارید انجام می دهید داره، شاید cakewalk عمومی ترین اونها باشه که بشه باهاش این کار را انجام داد.
  – فونت در واقع همون نمونه های سمپل از سازهای مختلف هست. شما اگر کارت صدای خوب داشته باشید می تونید مثلآ فونت بهترین پیانوی steinway رو روی کامپیوتر خود نصب کنید و با کیبرد خودتون صدای زیبای این ساز رو تجربه کنید.
  – سعی می کنیم در آینده نزدیک راجع به این موضوعات کاربردی بیشتر بنویسم.

 • سلام من یک افکت گیتار برقی مدال GFX 8 دارم میخوام ببینم میشه از طریق پورت Midi ریتم یا صدا وارد دستگاه کنم سی دی دستگاه رو هم دارم ممنون میشم یکی کمکم کنه

 • سلام دوست عزیزم خسته نباشی اگه زحمتی نیست نقشه اتصال usb به کابل outوin رارسم کنید چون به صورت ست کامل در بازار وجود ندارد و بایستی فیشها و کابل یو اس بی را خودم وصل کنم که بلد نیستم لطفا در صورت امکان به ایمیلم بفرست با تشکر فراوان ساناز

 • دوست گرامی کابل مورد نظر خود را می توانید از تهران – کامپیوتر پایتخت یا بازار رضا تهیه کنید.

  ویلن های الکتریکی معمولی را نمی به کامپیوتر بعنوان یک ساز میدی متصل کرد. چرا که خروجی آنها صوت آنالوگ است و نه اطلاعات میدی.

 • سلام دوست عزیز
  آقا من کارت صدا کریتو حرفه ای واسه صدا برداری و میکس دارم (audiGY 2 ZS ) و یه اکسترنال داره و یک انترنال که من رفتم و دو تا کابل واسه می دی کردن بهم دادن و کیبورد من هم ( Equinox GEM ) هست و حالا اگه میشه خواهشاً بگید چطوری می دی کنم اینم یاهو آی دی منه
  Terror_Hellish

 • مرسی/من مهندس کامپیوترم و از این مقاله لذت بردم.اگر بتونم بدم نمیاد در این زمینه کمکتون کنم.
  اگر سایتی در مورد ساز دهنی سراق دارید به من مورفی کنید

 • سلام به تمامی دوستان :
  لطفا مدل های بهترین و رایجترین کارتهای صدا که در حال حاظر استفاده میشود بگویید.
  من میخواستم از طریق کامپیوتر و این کارت صدا به وسیله گیتار الکتریک آهنگ ها روظبط و ویرایش کنم.
  لطفا مرا راهنمایی بفرمایید.
  ممنون

 • thank you a lot
  سلام
  خیلی ممنون
  می خواستم بدونم جایی رو سراغ دارید که کیبوردهای خوب با قیمت مناسب داشته باشه
  لطفا بهم اطلاع بدین
  با تشکر parnian

 • سلام من یه برنامه ی کامپیوتری دارم که میشه با اون آهنگ بسازی البته بصورت پیشرفته من تا حالا چند تا اهنگ با این برنامه ساختم می خواستم بدون میشه کاری کرد که ریتم کیبورد رو تو کامپیتر اجرا کرد ؟؟؟

 • سلام. اولا از سایت خیلی خوبتون که اطلاعات مفیدی رو در اختیار میزاره ممنونم. و عرض کنم که یه سوال هم داشتم من.
  من کیبردم که یاماها ۲۹۵ هست رو با سیم استریو به کتامپیوتر وصل کردم و اینکارو به این دلیل انجام دادم که دوست داشتم صدایی که از ارگ بیرون میاد رو مستقیم در کامپیوتر ضبظ کنم. چون با میکروفن بیکیفیت میشه. اما الان یه مشکلی دارم، و اون اینه که وقتی کلید صدایی رو تو ارگ میزنم، صداش از اسپیکر کامپیوتر با تاخیر چن لحظه ای پخش میشه و این باعث میشه هیچی نفهمم و نتونم هماهنگ کنم چیزی رو که میزنم و میشنوم. متوجه هستین چی میگم؟ میخوام راهنماییم کنین که چطور اکاری کنم که با نواختن ارگ صدا بدون تاخیر تو پی سی بخش بشه. من از برنامه سونی ساند فرج sony sound forge 8 استفاده میکنم. و البته یه چیزی، نمیشه کاری کرد که زدن ارگ ر پیسی ضبط بشه اما صدا از اسپیکر ارگ در بیاد؟

  ممنون میشم کمکم کنید.

 • سلام. از سایت خیلی خوبتون که اطلاعات مفیدی رو در اختیار میزاره ممنونم.
  من می خواستم بدونم که برای یک استدیو ضبط صدا
  – چه نوع کارت صدائی رو پیشنهاد میکنی؟

 • سلام حال شما خوبه ؟ سلام آقا من کابل اینترفیس میدی گرفتم و واولا اینپوت و اوت پودش مشخص نیست فقط رنگ زردو قرمز روشونه لطفا اول اینو بگین بهم .بعدش من اینارو به هر طریقی وصل میکنم تو برنامه ی کیکوالک اطلا اسم میدی رو نمیشناسه چی کار کنم که اسم فیش تو قسمت میدی دیوایس ظاهر شه ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

 • خیلی خوبه خیلی واقعا اولین سایتی است که من میبینم به این وضوح توضیح داده می شه فقط اگه لطف کنید از برناه ها و ریتم های ارگ که بصورت جذاب هستند در سایت قرار بدید خیلی خوب مشه
  با تشکر فراوان

 • سلام من وقتی صدا ریکورد میکنم صدا با تاخیر بخش می شه علت چیه؟ با هر برنامه ای که کار کردم همین جور کارت صدا هم روی کامبیوترم نصب علت تاخیر چیه؟ متشکرم

 • با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من یک کابل اینترفیس میدی خریدم تا ارگ خودم رو که a1000است رو به کامپیتر وصل کنم
  اول اینکه ورودی وخروجی کابل مشخص نیست(زرد یا قرمز)
  کارت صدای من کریتیو هستش داخل منو midi device هم اسمش هست ولی ارتباط بر قرار نمیشه .ضمنا فلاپی حامل درایور ارگ من خراب شده و نمیتونم درایور میدی رو نصب کنم لطفا کمکم کنید
  با تشکر از سایت خوبت

 • سلام ازاطلاعات مفیدی که در اختیارمون میزارین ممنون
  من یه psr E413 خریدم با وجد اینکه هم musicsoft downloader و usb driver را کاملا نصب کردم اما وقتی برنامه musicsoft downloader را باز می کنم flash memory وsysytem drive ارگم را نمیشناسه که بخوام midi ها رو از روی کامپیوتر به ارگ یا بالعکس منتقل کنم
  لطفا راهنماییم کنین دارم دیونه میشم هر کاری میکنم درست نمیشه

 • با سلام

  دمست عزیز کارت صدایی که توی سایتتون زدین قیمت ان چند است؟ ومن میخواهم ارگ پی۵۰رو به کامپیوتر میدی کنم واز ان سمپل بگیرم یا بزارم وازان آهنگ زبط کنم آیا ان کارت صدا به درد این کارها میخوره مرا بیشتر راهنمایی کنید متشکرم

 • جواب سوال ۵۶: سلام فرهام جان، اون کارت صدا مدل M-Audio 24/96 قیمتش حدود ۸۰.۰۰۰ الی ۱۰۰.۰۰۰ تومان و جواب کار شما رو کاملا میده…

 • جواب سوال ۵۶ ، سلام فرهام جان اسم اون کارت صدا M-Audio مدل ۲۴/۹۶ و قیمتش حدود ۹۰.۰۰۰ تومان دقیقا جواب کار شما رو میده… ولی اگر مدل ۲۴/۱۹۲ رو بگیرید امکانات بهتری بهتون میده…

 • جواب سوال ۵۴ ، شلام مسعود جان اولا کابل میدی شما ۲تایی یا تکی؟ در هر صورت شما باید کابل رو از OUT ارگ به IN کارت صدا متصل کنید.و در ضمن شما حتما باید از یک نرم افزار مثل SONAR یا CUBASE برای اینکار استفاده کنید. در غیر اینصورت هیچ ارتباطی بین ارگ شما و کامپیوتر شخصیتون بر قرار نمیشه…

 • جواب سوال ۵۲ . سلام حمید جان ، شما در قسمت Device نرم افزاری که یاهاش ریکورد می کنید، کارت صدا رو معرفی کنید. و حتما از کارت صدایی استفاده کنید که درایور ASIO داشته باشه.

 • سلام خوبید من یه ارگ a1000 دارم و فیش میدی شو هم خریدم با یه کارت صوت امتحان کردم اما وصل نشد میشه راهنمایم کنید که چه کارت صوتی بخرم و از چه برنامه استفاده کنم من از برنامه fl studio استفاده کردم ولی نتونستم با ارگ ارتباط برقرار کنم ممنون میشم اگه راهنمایم کنید موفق و پیروز باشید

 • باسلام . دوست عزیزم ابتدا تشکر میکنم از مطالب بسیار یسیار خوبتان در مورد midi . من اطلاعاتی در مورد نحوه صدابرداری حرفه ای می خاستم و اینکه چندسالی است بانرم افزار fl studio کار میکنم و تا حدی پیشرفت کرده ام ولی بااصطلاح midi در این برنامه چندان آشنا نیستم و می خواستم بدونم که آیا کیبوردی چیزی وجود دارد که مستقیما بدون به کار گیری کارت صوتی با کابل usbبه کامپیوتر متصل شود تا بتوانم بدون نویز گیری و تنظیم صدا ملودی مورد نظرم را بزنم .با تشکر از زحماتتون

 • salam mehdi jan man ye korge pa800 daram mikhastam be laptopam vasl konam,kollan che chizayi niyaz daram ham sakht afzar ham narm afzar ,zemnan mikham ke keyfiyatesham motevasset be bala bashe mamnun

 • سلام میخواستم بدونم اگر کارت صدا نداشته باشم میتونم از میدی کنترلر برای آهنگسازی با نرم افزار استفاده کنم لگه میشه جواب بدید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟///

 • سلام خسته نباشید من یه نرم افزار ارگ {کورگ}از اینترنت دانلود کردم اما با کیبورد اجرا نمیشه ایا با میدی میشه این کارو کرد

 • با سلام و عرض ادب آیا فکر میکنید بتونیم خودمون یک کابل MIDI با USB درست کنیم یا نه؟ اگه میشه چه جوری ؟ لطفا اگه کسی یاد داره دریغ نکنه متشکرم

 • اگه میشه روش ساخت کابل midi به usb یا دیگر کابل ها رو بگین. آخه نمیتونم تهیه کنم. اگه میشه لطف کنید نقشه آن را هم نمایش دهید. ممنون.

 • در رابطه با world clock اگر مطلبی دارید بزارید، دقت انواع syncronazetion ها رو هم بگید ممنون میشم،و اینکه در کارهای حرفه ای مبنا و اساس یک کار خوب رو روی کدامیک تنظیم و رکورد میکنند؟!!!!

 • سلام .من میخوام یه دونه میدی مدلm-audio keystation49 بگیرم .میخواستم بدونم برای اینکه به لپ تاپم وصلش کنم حتما باید کارت صدا داشته باشم؟
  دوم:ساده ترین راه برای اتصال این میدی به لپ تاپ چیه؟ جون میخوام باهاش آهنگسازی کنم

 • سلام خدمت همه دوستان و هنرمندای عزیز.من یه پیانو قدیمی یاماها دارم میخوام بدونم امکانش هست اینو بدون کارت صدای حرفه ای به خود رایانه بوسیله کابل میدی به یو اس بی وصلش کرد..ممنون میشم الان بهم پاسخ بدین

 • سلام و خسه نباشید . ۲ سوال از خدمت حضورتون داشتم امیدوارم یکی پیدا بشه جوابمو بده ازش یک دنیا ممنون میشم. من ارگ mk-939 رو دارم.میخوام ازتون بپرسم که من میتونم از طریق کابل midi-out ریتم و نت هایی از لپ تاب به ارگم بریزم؟ کابل midi-in هم داره اگه بزنید تو گوگل نشونتون میده ازتون خواهش میکنم بهم بگید اگه نمیشه پس من باید چه جوری ریتم به ارگم بدهم .
  ایمیلم رو برای جوابتان در اختیارتان میزارم ازتون خواهش میکنم جواب بنده رو بدهید ممنون.
  esmaeelmoosavi89@gmail.com

 • سلام.یه سوال داشتم…من از برنامه اف ال استودیو استفاده میکنم…و تازه دارم شروع میکنم…چطور میتونم اورگ pa800 رو به کامپیوتر وصل کنم و ضبط کنم….چه برنامه ها و چه کابلی باید استفاده کنم….لپتاپم پورت گیم نداره و فقط یو اس بی هستش

 • سلام و عرض ادب.من یه کابل MIDI دارم که مبتونم از یه طرف به کامپیوتر و از یه طرف به پبانو وصل کنم.متاسفانه هر وقت که پدال میگیرم ،صدای نت می شنیده میشه(البته پدال رو هم میگیره) این خیلی رو مخ میره موقع ضبط…. .با نرم افزار های مختلف، میدی های مختلف، پیانو های مختلفم تست کردم این مشکل وجود داشت…برای درست کردنش باید چیکار کرد؟یسری میگن باید ریمپ کرد که نمیدونم چه طور میشه انجام داد… یسری هم میگن کارت صدا میخواد… اگه زحمتی نبود راهنماییم کنین.

بیشتر بحث شده است