گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

آتوم اگویان فیلم واگنر را میسازد

آتوم اگویان Atom Egoyan، فیلمسازی که برای ساختن فیلمهایی جشنواره ای، درباره لایه های تاریک رفتارهای انسانی شهرت دارد، این بار به ساختن یک اپرای بزرگ پرداخته است.

اگویان ۴۶ ساله، فرزند والدینی ارمنی ساکن کانادا و متولد مصر است. او در فیلمهایی چون Exotica، The Sweet Hereafter و Ararat به بررسی قدرتمند زمینه های روانشناسانه در موضوعاتی از قبیل زنای با محارم، وحشت جنگ و اسرار سرنوشت پرداخته است. او در اثر جدید خود که کارگردانی اپرای Die Walkure اثر ریچارد واگنر Richard Wagner در قرن نوزدهم است، باز به موضوعات مورد علاقه خود پرداخته است.

این اثر کلاسیک واگنر که بخش دوم از مجموعه چهار قسمتی حماسه “حلقه نیبلونگن” یا Der Ring des Nibelungen است، داستانی پیچیده از عشق به محارم، اراده خدایان و سرنوشت است که برای پیشبردن کل حماسه حلقه نیبلونگن پرورانده شده است.

قرار است کل این داستان حماسی، از تاریخ ۱۲ سپتامبر به مدت سه هفته در مرکز هنرهای نمایشی Four Seasons واقع در تورنتو اجرا شود. در این مرکز با اگویان گفتگویی انجام شده که او در طی آن به شرح شباهت روش خود در برخورد با سینما و اپرا پرداخته است.

” در فیلمهایم، معنای درونی ماجرا و چیزی که موجب میشود مردم به اشکال خاصی عمل کنند، برایم بسیار جالب بوده است، من کوشش کرده ام که چنین جزئیاتی را به کارگردانی اپرا وارد کنم و همچنین شیوه به صحنه بردن آن هم برایم بسیار مهم است، شیوه ای که برای به تصویر درآوردن ایده ها به کار میبرم میتواند جنبه های روانشناسانه این اثر را تقویت کند.”

این اثر، اولین تجربه اگویان در زمینه اپرا نیست. او “سالومه” را در سال ۱۹۹۶ برای کمپانی اپرای کانادا کارگردانی کرد، در سال ۲۰۰۴ یک نسخه دیگر از Die Walkure را ساخت و اخیرا نمایشنامه Eh Joe را در وست اند West End لندن کارگردانی کرده است.

هنگامی که فرصت کارگردانی Die Walkure برای اولین بار به این کارگردان مقیم تورنتو پیشنهاد شد، اگویان با شک و تردید با آن روبرو شد، زیرا به گفته خودش او نت خوانی بلد بود اما در آن زمان هیچ پس زمینه اپرایی نداشت.
او گفته است: ” همین تردید و ترس است که هیجان را میسازد و من فکر میکنم که اگر کسی آنرا حس نکند، آنوقت یک جای کار اشکال دارد. آدم باید بتواند در مقابل موضوع قد علم کند “

او کشمکش اصلی این مجموعه را چنین توصیف میکند:” قدرت عشق در مقابل عشق به قدرت- این تمی است که بارها و بارها عنوان میشود زیرا برای رسیدن به قدرت، باید از عشق چشم پوشید.”

متن این اپرا که در بین سالهای ۱۸۴۷ و ۱۸۷۴ توسط واگنر نوشته شده است، الهام گرفته از یک افسانه آلمانی و یک اسطوره اسکاندیناویایی است و اگویان در نسخه خود، بیش از هر چیز بر وحشت جنگ متمرکز خواهد شد.

news.yahoo.com

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

  • ba salam,matlabe jalebi bud ,lotfan agar emkanesh hast dar morede filme AMADEUS ke sharhe zendegie motzart hast ham ye matlabi benevisid.inke chejuri film sakhte shode va marahele mokhtale filmbardari va match kardane music ba sahne haye film be che surati anjam gerefte.fekr konam in film baraye musicianha kheyli filme jazabi bude bashe va hame bakhan darbarash bishtar bedunan.

بیشتر بحث شده است