گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

جشن ۲۰ سالگی مجله موسیقی «گفتگوی هارمونیک» در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود

پنج‌شنبه ۱۰ خرداد ساعت ۱۸ در فرهنگسرای ارسباران برنامه‌ای به مناسبت بیستمین سالگرد تاسیس ژورنال اینترنتی گفتگوی هارمونیک (Harmonytalk) برگزار می‌شود.
گفتگوی هارمونیک (هارمونی تاک) از فروردین سال ۱۳۸۳ به شکل یک وبلاگ مستقل تخصصی موسیقی توسط کامران وطن‌آبادی راه‌اندازی شد. به فاصله‌ی کوتاهی پس از این، وبلاگ تبدیل به یک مجله آنلاین با طراحی وب‌سایت شد و از سال ۱۳۸۵ با سردبیری سجاد پورقناد روند جدی‌تری در پیش گرفت که تا امروز ادامه پیدا کرده است.
در روند بیست ساله‌ی این مجله اینترنتی، چند صد نفر از نویسندگان، پژوهشگران، موسیقی‌دانان و صاحب‌نظران هنر مطالبشان را برای انتشار در اختیار آن قرار دادند یا با آن گفتگو کردند. به کمک همین حجم بزرگ از مقالات، مصاحبه‌ها، اخبار و یادداشت‌ها ژورنال توانسته است در مدت کمی بیش از دو دهه و تقریبا بدون استثناء هر روز یک نوشته‌ی تازه به خوانندگان خود عرضه کند. در نتیجه، اکنون گنجینه‌ای بزرگی از نوشته‌های مرتبط با موسیقی از طریق این وبگاه در اختیار جامعه‌ی موسیقی ایران قرار دارد. همچنین گفتگوی هارمونیک در یک فرآیند چند ساله بخشی از نوشته‌های نویسندگان قدیمی‌تر را که مدت‌ها پیش در نشریات چاپ شده و دیگر از دسترس علاقه‌مندان خارج شده بود پس از کسب اجازه‌های لازم، تایپ و به شکل جستجوپذیر دوباره منتشر کرد.
به علاوه این وبگاه از سال ۱۳۹۷ بخش انگلیسی زبان خود را راه‌اندازی کرده است که به طور منظم هر ماه یک مقاله (ترجمه از فارسی یا جز آن) به زبان انگلیسی در آن منتشر می‌شود.
گفتگوی هارمونیک در چند ماه اخیر که آخرین بازمانده‌های مجلات تخصصی موسیقی کاغذی تعطیل شده‌‌اند به تنها مجله‌ی تخصصی موسیقی فارسی‌زبان بدل شده است که هنوز فعالیت می‌کند.
در این نشست که با حضور جمعی از هنرمندان و فرهیختگان و نیز نویسندگان ثابت مجله برگزار می‌شود بابک خضرایی، محمدرضا فیاض و میرعلیرضا میرعلینقی به بررسی جنبه‌های مختلف فعالیت‌های گفتگوی هارمونیک و ایراد سخنرانی در این باره می‌پردازند. و نیز سجاد پورقناد، سردبیر گزارشی از فعالیت‌های چندین ساله‌ی هارمونی تاک ارائه می‌کند. علاوه بر این برای گرامیداشت دو دهه فعالیت بی‌وقفه چند اجرای موسیقی هم در نظر گرفته شده است. برنامه‌های موسیقی سالگرد تاسیس هارمونی تاک عبارت است از: اجرای ارکستر سازهای ایرانی جوانان ایران به رهبری آروین صداقت‌کیش، گروه کر اردیبهشت به رهبری حمید عسگری و گروه هشتاد.


ارکستر سازهای ملی جوانان ایران


کر اردیبهشت


گروه هشتاد

این برنامه با مدیریت محمدهادی مجیدی و اجرای سوفیا منشی‌پور برگزار می‌شود. پوستر برنامه نیز کار طراحی صبا معصومیان است.

لازم به یادآوری است که ورود عموم به این برنامه آزاد است. علاقه‌مندان می‌توانند راس ساعت ۱۸ در فرهنگسرای ارسباران حضور به هم رسانند و در این نشست شرکت کنند.

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۲

بیشتر بحث شده است