گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

گفتگو با دو تن از برندگان مسابقه ویولون تهران

به احتمال قوی اولین مسابقه ویولون تهران (مسابقه غیر دولتی) مسابقه ای است که به همت کیوان میرهادی و داوری او به همراه مازیار ظهیرالدینی نوازنده چیره دست ویولون در آخرین روزهای سال گذشته یعنی هفته سوم اسفند ۸۸ برگزار شده است. از نظر اطلاع رسانی این مسابقه از شرایط ویژه ای برخوردار بود که در حوزه موسیقی اتفاق قابل توجهی است؛ این مسابقه از طریق تلویزیون (شبکه چهار) هم به صورت زیر نویس معرفی میشد. در روزهای پایانی سال به صورت بسیار فشرده کیوان میرهادی برگزاری این مسابقه را صورت داد (در حالی که مادر ایشان روزهای آخر زندگی را سپری میکرد و این مشکل هم به مشکلات بیشمار برگزاری چنین برنامه هایی افزوده شده بود)

در این مطلب گفتگوی کوتاهی داریم با دو تن از برندگان مسابقه ویولون تهران که غیر از دریافت جایزه مسابقه، از طرف کیوان میرهادی، رهبر ارکستر کامراتا، به عنوان هدیه ویژه، امکان اجرای سولو با این ارکستر را هم دارند.

ویولون را با چه کسی شروع کردید و از چه سنی و با چه استادانی تا به حال کار کردید؟

پیمان شبستری:
اول مقدمه ای می گویم بعد جواب سوالات را میدهم! من در خانواده هنرمند بدنیا آمدم، پدرم پیانیست و مادرم طراح و نقاش و برادرم پیانیست و متخصص درسازهای کوبه ای بود. موسیقی را با پدرم شروع کردم با ساز پیانو، از وقتی که ۸ یا ۹ سالم بود. در سن ۱۵ سالگی شدیدا به ویلن علاقمند شدم و در همان سن با استاد ارسلان کامکار ویلن را شروع کردم و تا ۶ سال شاگرد ایشان بودم و از ایشان بخاطر زحماتی که برایم کشیده اند، تشکر و قدر دانی فراوان میکنم. در همان سالها چند وقتی شاگرد استاد همایون رحیمیان شدم و از تجربیات ایشان استفاده کردم و بعد در دانشگاه موسیقی قبول شدم، در آنجا با استاد بسیار خوبم استاد امیر مینوسپهر آشنا شدم و شروع به کار کردم که مفتخرم، تا امروز شاگرد ایشان بوده ام. این را حتما باید بگویم که من نوازندگیم را مدیون این استاد ارزشمند میدانم.

از وقتی که شاگرد استاد مینوسپهر شدم و با ایشان ساز زدم، ویلن رو بهتر شناختم و خیلی از رپرتوار سخت ویلن را پیش ایشان زدم مثل چند تا از کاپریس های پاگانینی، کنسرتو ویولون چایکوفسکی و… همینطور اینجا جا دارد تا از پدر و مادرم بخاطر زحمات خیلی زیاد و حمایت هایشان قدر دانی و تشکر کنم.

آواناز حسنی: ویولون را از سن ۱۰ سالگی پس از گذراندن دوره یکساله ارف در آموزشگاه پارس با آقای احسان خطیبی آغاز کردم. ایشان مرا به انتخاب موسیقی به عنوان رشته ی تحصیلی بسیار تشویق می کردند و سرانجام پس از مدت کوتاهی که نزد آقای بردیا کیارس کار کردم (از سال دوم راهنمایی) تصمیم گرفتم وارد هنرستان موسیقی بشوم و از سال ۸۶ کارم را بطور جدی با استاد ابراهیم لطفی شروع کردم.


آواناز حسنی

از چه طریق از برگزاری مسابقات با خبر شدید؟

پیمان شبستری:

من از طریق یکی از شاگردان آقای میرهادی از وجود این مسابقه، با خبر شدم و از طریق سایت اخبار مسابقه را دنبال کردم.

آواناز حسنی:

فراخوان این مسابقه را از طریق سایت “هنر چهارم” مشاهده کردم که البته چندی بعد این اطلاعیه (بطور بسیار محدود و بی توجه) در مدرسه نیز منتشر شد.

سطح مسابقات و داوری را چگونه دیدید؟

پیمان شبستری:

سطح مسابقات خیلی خوب بود و خوب طبیعی است که نقطه ضعف های کوچکی هم داشت که این در مسابقات بعدی جبران پذیر است مثل تایمی را که برای گرم کردن دست به ما دادند، خوب ۵ دقیقه برای گرم کردن دست خیلی کم است و این مورد استرس آور است و مطمئن هستم که در دوره بعدی حتما درست می شود. از لحاظ داوری عالی بود و بر اساس اجرایی که کردم، آنها به من نمره دادند نه بیشتر و نه کمتر!
دریافت ویولون

آواناز حسنی: داوری خوب بود اما سطح مسابقه، تعداد و سطح نوازندگانی که در کاتگوری من شرکت کرده بودند کمی پایین بود که البته به نظر من با تبلیغات بیشتر، اطلاع رسانی وسیع تر(و رایگان بودن!)، شاید تغییری در این امر ایجاد می شد.

نظرتان راجع به جوایز چیست؟

پیمان شبستری:

جایزه من یک ویلن و لوح تقدیر بود که انگیزه من را برای ادامه خیلی بیشتر کرده است و مهمتر از آن اینکه آقای میرهادی به من یک فرصت عالی دادند که اجرای کنسرتو با ارکسترشان است؛ این خیلی خیلی ارزشمند است و اینجا می خواستم از آقای میرهادی قدر دانی و تشکر کنم، بخاطر زحمتهایی که میکشند و چنین فرصتهایی برای ما ایجاد کرده اند که ما خود را بیشتر و بهتر نشان دهیم.

آواناز حسنی: جوایز بسیار خوب بود بخصوص این که در ارتباط با کار ما انتخاب شده بود و همچنین فرصت بدست آمده برای تکنوازی یک کنسرتو با ارکستر از نظر ایجاد انگیزه مضاعف بسیار تاثیرگذار بوده است.

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۱۶

 • اره مسابقات که عالی بود من رفته بودم تماشا ولی خوب این دفعه که بخوام شرکت کنم امروز اخرین روز ثبت نام تو مسابقه است و اینکه این دفعه قطعه همراه با پیانیستهای انتخابی از سوی داوران می باشد.

  امیدوارم که این دفعه هم اجراهای زیبایی از نوازندگان ببینیم جا داره که یه یادی هم بکنیم از اجرای زیبای حسین مشهدی از کنسرتو ویلن چهار فصل ویوالدی تابستان موومان اول که نفر سوم این رقابت ها شدند البته تو کتگوری خودشون اول

 • salam faghat mikhastam az aghaye mir hadi tashakor konam chon in kareshon dar iran bi sabeghe bod!be omide rozi ke in mosabeghe be konkore beynol melaliye violin tabdil beshe rasti mikhastam begam dar tamame donya baraye inke in mosabeghat tamashagarane bishtario jazb kone tamashaye mosabeghe ha rayegan hastesh hala age emkan rayegan bodanesh nist hade aghal bilit haro arzon tar konand baz ham az aghaye mir hadi motashakeram.

 • salam khastenabashid mikhastam tabrik begam be barandegane in mosabeghe man alaghe shadid be be in saz daram ama hich vaght forsatesh pish nayomade ke betonam yadesh begiram az haminjaham be doste khobam jenabe aghaye shabestari tabrik migam omidvaram shahede movafaghiyataye badi az ishon bashim
  man samira hastam az hend

 • salam ,,,,man pezhman shabestary baradar aghaye peyman shabestary hastam ja dare inja be baradaram Tabrik begam va omidvaram hamishe to karash movafagh bashe …..man motmaen bodam ke baradaram to in mosabeghe AVAL mishe ba inke dar rozhye ghable mosabeghe tamarkoze khobi nadash vali ba in hal movafagh shod …. man khodam shkhsan olgomo chinin afradi gharar midaham ke dar mosighi movafagh shavam….be omide behtarina

 • salam.man az shagerdhaye aghaye shabestary(pedare mohtarame aghaye peyman) hastam .mikhastam behetun tabrik begam va omidvaram dar tamame marahele zendegi va makhsusan musighi movafagh bashin:)

 • یک موضوعی را دوستان نباید فراموش کنن می خواستم یاد آوری بشه….
  من نوازنده گیتار هستم و با جشنواره گیتار آقای میر هادی آشنا بودم ولی شاگرد ایشون نیستم . از نزدیک روزهای مسابقه میدیدم که چقدر زحمت می کشن و با این وجود بی انصافی و بی تربیتی خیلی از نوازنده های گیتار کاری کرده بود که از برگزاری این مسابقه منصرف بشن
  شاید خوش اخلاق بودن و منصف بودن رقیبان ویلونیست باعث شد که این مسابقه بدون حاشیه و خیلی با آداب برگزار بشه جا داره اینجا صمیمانه از آقای کیوان میرهادی که این مسابقه را با این همه حاشیه و دردسر که تا آخر عمر بعضی هاش با آدم میاد را برگزار کردن تشکر کنم و به بچه ها بگم قدر این هنرمندان را بدونن که دشمنی با بعضی ها را به خاطر راستی به جان میخرن
  زنده باد روحیه آقای میرهادی

 • منم به نوبه خودم به آقا پیمان تبریک می گم و براتون آرزوی موفقیت های بیشتر دارم و به امید اون روزی که بیشتر از بیش تو کارتون پیشرفت کنین.

 • سلام من از شاگردان اقای شبستری هستم و برای پسر ایشان یعنی اقای پیمان شبستری ارزوی موفقیت دارم و امیدوارم به موفقیت های بالاتری دست یابید.و روزی بتوانم همچون شما به چنین موفقیت هایی برسم.

 • سلام
  من میخواستم بدونم نحوه شرکت در این مسابقه چطوریه و از چه طریقی میتونیم شرکت کنیم
  محل ثبت نام ..شرایط …رمان برگذاری و … کی و از کجا اعلام میشه
  ممنون
  kak_maki

 • با سلام جا داره از آقاى حسین مشهدى هم که عکسشون تو برندگان هست ولى نمیدونم چرا باهاش مصاحبه نشده هم تشکر کنیم و تبریک بگم بهشون اجراى تابستان ویوالدى شون فوق العاده بود.

بیشتر بحث شده است