گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

گفتگو با فیلیپ میرس (۵)

آیا سنگین وزنی شما بر نوازندگیتان تأثیر می گذارد؟

از یک جنبه بله: با وزن بالای ۱۶۳ کیلو نواختن در حالت ایستاده برایم دشوار است. پس اگر قرار باشد تکنوازی کنم می نشینم. واقعیت این است که با وزن ۱۷۷ کیلو به تنهایی نواختن برایم دشوار است. با وزن ۱۹۶ که خیلی راحت از نفس می افتم.

اما در حالت عادی قسمت هورن فرانسوی زیاد طولانی نیست. در نواختن یک قطعه در ارکستر ۲۰ ثانیه می نوازم بعد زمان دارم که استراحت کنم، دوباره ۲۰ ثانیه می نوازم و به همین ترتیب. حتی اگر قرار باشد کنسرتو اجرا کنم نیز بیشتر از ۱۵، ۱۶ دقیقه طول نمی کشد، خوشبختانه کنسرتوهای ۴۵ دقیقه ای هورن وجود ندارند!

اما یک مسئله دیگر نیز وجود دارد: باید پیراهن سایز خودم به همراه داشته باشم زیرا در غیر این صورت نمی توانم ساعت هفت و نیم صبح قبل از کنسرت ساعت هشت پیراهن سایز بزرگ پیدا کنم و اگر این مسئله را فراموش کنم که این اتفاق رخ داده است، مجبور می شوم پشت یک پیراهن عادی را پاره کنم و آن را بپوشم به طوری قسمت جلوی بدنم را بپوشاند. اینطوری مشکل حل می شود.

چاقی یک مشکل کاری نیست. تمام عمرم را به این فکر کرده ام که چاقی چه جور مشکل شخصی است (می خندد) و هنوز به نتیجه نرسیده ام!

انسان های چاق یا خیلی چاق در محل کار احساس می کنند که مورد تبعیض قرار گرفته اند یا احساس شهروند نوع دوم بودن می کنند. برای شما هم همینطور است؟

به نظر من در ارکستر ساختار طبقاتی وجود ندارد بلکه باندهای خاصی وجود دارند.

اما چقدر مجبورید این مسائل را به زندگیتان وارد کنید؟

هیچ! خیلی عجیب است که در محل کاری که حدودا ۱۰۰ نفر مشغول به کار تیمی هستند هیچ کس درباره کار با دیگری حرف نمی زند. می توانید سال ها اینجا کار کنید بدون اینکه با کسی حرف بزنید. مثلا من خوب می دانم که چه کسی من را آزار می دهد اما به رویش نمی آورم بلکه فقط راهم را از آن فرد جدا می کنم و وقتم را با کسانی می گذرانم که از بودن با آن ها لذت می برم.

اما همچنان تلاش می کنم که روابط خوبی با همکاران چنین ارکستری برقرار کنم مثلا اگر در ارکستری مثل پیتزبورگ یا مینسوتا با کسی خوب تا نکنی، دچار مشکل می شوی! زیرا آن ها سعی می کنند تفرقه اندازی کنند. اما در فیلارمونیک، شما با کسانی کار می کنید که بقیه عمرتان را نیز با آن ها خواهید گذراند و همه این را خوب می دانند.

وقتی با گروهی از همکاران مادام العمر روی صحنه می روید به چه چیزی فکر می کنید؟

که اگر آهنگی که اجرا می شود را خالصانه بنوازم حس و فکری که آهنگ ساز هنگام ساختن آهنگ داشته به شنونده منتقل می شود. خیلی دلنشین است که بعد از اجرا کسی بیاید و بگوید «خیلی زیبا نواختید». اما فکر نمی کنم من به خاطر این مسئله روی صحنه می روم. اما خیلی شگفت انگیز است که کسی بعد از اجرا بیاید و بگوید «نمی توانم احساسی که از اجرایت به من دست داد را توصیف کنم».

cnn.com

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

بیشتر بحث شده است