گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

نوشته ای که پیش رو دارید به قلم بهاره موسوی درباره جو ستریانی نوازنده برجسته گیتار الکتریک است:
در بین نوازندگان گیتار راک (Rock) دهه های ۸۰ و ۹۰ جو ستریانی یکی از حرفه ای ترین و قدرتمند ترین گیتاریست ها می باشد. او در ۱۵ جولای سال ۱۹۵۶ در “Westbury” شهر نیویورک بدنیا آمد و در حومه “Carle Place” بزرگ شد. ستریانی تحت تاثیر نوازنده گیتار افسانه ای جیمی هندریکس (Jimi Hendrix) قرار داشت و با وجود اینکه بیشتر علاقمند به درام (Drum) بود در ۱۴ سالگی شروع به تمرین گیتار نمود.

خیلی زود بعد از فراگیری گیتار به تدریس آن به دیگران پرداخت و در این بین به یکی از شاگردانش بنام ستیو وی (Steve Vai) احساس نزدیکی و وابستگی پیدا کرد. زمانی که ستیو وی به عنوان گیتاریست گروه “David Lee Roth” به شهرت رسید در بسیاری از مجامع عمومی از دوست و استاد سابق اش تمجید و قدر دانی نمود. گوش کنید:

audio fileUntil we say good bye

اواخر سالهای ۷۰ ستریانی به Berkeley CA تغییر مکان داد اما همچنان بکار تدریس مشغول بود . در بین شاگردان او می توان به نوازندگان توانایی چون: “Kirk Hammett” (از گروه متالیکا) , “Larry Lalonde” (از گروه پرایموس) , “David Bryson” (از
گروه کانتینگ کروز) و “Charlie Hunter” (نوازنده جز تلفیقی) اشاره کرد. “Satch” (نام
هنری جو ستریانی) در اوایل دهه ۸۰ در یک کار خوب با “Greg Kihn” به نوازندگی پرداخت
که پیامد آن تعدادی سولو و یک تور بود و از آن کار ها یک نسخه آرشیوی بنام “King Biscuit Flower Hour” تهیه گردید که نسخه کامل آن در سال ۱۹۹۶ منتشر شد.

کارهای زیبای جو ستریانی موجی پویا در دنیای نوازندگی راک بوجود آورد؛ در این میان می توان به کارهایی چون “EP, “Not Of This Earth و “Surfing With The Alien” (که موفق به دریافت نشان طلای مسابقات گرمی نیز شد) اشاره کرد. پس از آن “Satch” ردیف اول لیست آراء عمومی بهترین گیتاریست مجلات موسیقی را بخود اختصاص داد. میک جگر خواننده معروف گروه “Rolling Stones” از او به عنوان همراه در تورهای استرالیا و ژاپن استفاده کرد. گوش کنید:

audio fileSlow and Easy

از دیگر شاهکار های جو ستریانی می توان به آلبوم “Flying In A Blue Dream” (سال ۱۹۸۹) اشاره کرد که آغاز کار خوانندگی او نیز می باشد. زمینه فعالیت های ستریانی بسیار گسترده است او حتی ساخت موسیقی فیلمهای گوناگون را به عهده گرفت که از آن جمله می توان به فیلم “Say Anything” به کارگردانی “Cameron Crowe” اشاره کرد. با کناره گیری “Ritchie Blackmore” از گروه “Deep Purple” در سال ۹۴ جو ستریانی جای او را گرفت. اگر چه از او در خواست شد که بعنوان یک عضو دایمی باقی بماند او این پیشنهاد را نپذیرفت تا به کار خودش به تنهایی ادامه دهد.

“Satch” بعد از انتشار آلبوم “Crystal Planet” اولین تور G3 را درسال ۹۶ با همراهی “Steve Vai” بر پا کرد که البته بعد از آن‏‏ ‏این کنسرت ها سالیانه
اجرا شدند. در بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ دو کار دیگر از او به نام های “Engines Of Creation” (کاندید مسابقات Grammy) و “Live In San Francisco” به ثبت رسید. گوش کنید:

audio fileDevils Slide

علاوه بر کارهایی که ستریانی انجام داده است بار ها بعنوان مهمان جهت همراهی با هنرمندان دیگر دعوت شد که از آن جمله می توان به همراهی او با “Alice Cooper” در آلبوم “Hey Stupid” و “Stuart Hamm” در “Radio Free Albemuth” و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

جالب است که بدانید در اوایل دهه ۹۰ کمپانی “Ibanez” به افتخار جو ستریانی مدل گیتار JS را به بازار عرضه کرد. “Satch” برای آلبوم های
“Surfing with the alien” (سال ۱۹۸۷) ؛ Dreaming #11 (سال ۱۹۸۸) موفق به دریافت جایزه “Grammy” شده است و نیز برای “Flying in a blue dream” و “‎You’re my world” و آهنگ “Summer Song” از اجرای زنده G3 کاندید این مسابقات شده است.

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

بیشتر بحث شده است